EUROVISIE SONGFESTIVAL 1966 ZATERDAG 5 MAART 1966 Erbij 17 Raphael is in Luxemburg voor Spanje. Hij is 21 jaar en de ve- ^^9 dette van Spanje. Hij deed mee aan verschillende nationale zangwedstrijden. Kemleth McKeller vertegen woordigt Engeland. Hij is 39, kreeg een universitaire en klas sieke zangopleiding. Hij heeft een eigen televisieshow, zingt in opera's en oratoria. Hij is dé zanger van Schotse liedjes. VANAVOND DE INTERNATIONALE finale van het Eurovisie Songfestival in Luxemburg. Achttien zangers en zangeressen zijn naar dit pittoreske stadje tussen de bergen gekomen om aan de meest enerverende avond in hun carrière te beginnen. De eerste vuurproef hebben ze in eigen land al gehad. Die bracht hun een eerste plaats op. Nu staan ze voor het feit een internationale con currentie te verslaan. En allen hebben zij maar een wens: als num mer een te eindigen. De bijzonder kritische jury van vanavond houdt geen rekening met zenuwen. De grootste vijand tijdens dit keiharde feest. Achttien deelnemers en -sters vechten er tegen, achter de coulissen en op het podium. Een spanning van ruim een uur. Voor wie de onderscheiding, het hoogste aantal punten, de bloemen, de complimenten, de publiciteit, de contracten, de., noem maar op. Tegen middernacht weten we wie de gelukkige is. ER NEMEN in totaal achttien lan den aan deel in de hieronder vermel de volgorde. Achter elk land treft men achtereenvolgens aan de titel van het liedje en de namen van solist(e), tekst dichter, componist en dirigent. 1. WEST-DUITSLAND: ,Die Zeiger der Uhr". SOLISTE: Margot Eskens. Tekst: Hans Bradtke. Muziek: Wal ter Dobschinski. Dirigent: Willy Ber- king. 2. DENEMARKEN: „Stop, ja stop ja stop, mens legen er go". Soliste: Ulla Pia. Tekst en muziek: Erik Kaare. Dirigent: Arne Lamberth. 3. BELGIË: „Un peu de poivre un peu de sel". Soliste: Tonia. Tekst: Phi lippe van Cauwenbergh. Muziek: Paul Quintens. Dirigent: Jean Rode- res. 4. LUXEMBURG: „Ce soir je t'atten- dais". Soliste: Michèle Torr. Tekst: Jacques Chaumelle. Muziek: Bernard Kesslair. Dirigent: Jean Roderes. 5. JOEGOSLAVIË: „Brez besed". So liste: Berta Ambroz. Tekst: Elza Budav. Muziek: Mojmir Sepe. Diri gent: Mojmir Sepe. 6 NOORWEGEN: „Intet er nytt un der solen". Soliste: Ase Kleveland. Tekst en muziek: Arne Bendiksen. Dirigent: Oivind Bergh. 7. FINLAND: „Play Boy". Soliste: Christine Nystroem. Tekst, muziek en dirigent: Ossi Runne. B. PORTUGAL: „Ele e ela". Soliste: Magdalena Iglesias. Tekst en mu ziek: Carlos Canelhas. Dirigent: Jorge Costa Pinto. 1. OOSTENRIJK: „Merci c.hérie". So list: Udo Jürgens. Tekst: Udo Jür- gens en Thomas Horbiger. Muziek: Udo Jürgens. Dirigent: Hans Ham- merschmid. Ase Kleveland is er voor Noor wegen. Ze is 17 jaar en een veel belovende vocaliste. Ze speelt bovendien heel goed gitaar, waarmee ze op haar twaalfde voor de radio debuteerde. Madeleine Pascal komt uit Zwit serland. Ze is 20 en heeft als ty piste gewerkt. Lill Lindfors en Svante Thures- son vertegenwoordigen Zweden. Lill is 25 en heeft vrijwel alle takken van de showbusiness be oefend. Zij treedt momenteel op in de „West Side Story" in Stockholm. Svante is 29 jaar en maakt deel uit van de vocal group „The gals and pals". 10. ZWEDEN: „Nygammal vals el- Ier hip man svinaherde". Solisten: Lill Lindfors en Svante Thuresson. Tekst: Björn Lindroth. Muziek: Bengt Arne Wallin. Dirigent: Gert Ove Anders- son. 11. SPANJE: „Yo sOy acquel". Solist: Raphael (Rafael Martos). Tekst en muziek: Manuel Alejandro. Dirigent: Rafael Ibarbia. 12. ZWITSERLAND: „Ne vois-tu pas". Soliste: Madeleine Pascal. Tekst: Ro land Schweizer. Muziek: Pierre Brenner. Dirigent: Jean Roderes. 13. MONACO: „Bien plus fort". Solis te: Tereza. Tekst: Jean-Max Rivière Muziek: Gerard Bourgeois. Dirigent: Alain Goraguer. 14 ITALIË: Dio come ti amo". Solist, tekst en muziek: Domenico Modug- no. Dirigent: Angelo Giacomazzi. 15. Frankrijk: „Chez nous". Soliste: Dominique Walter. Tekst: Jacques Plante. Muziek: Claude Carrere. Di rigent: Franck Pourcel. 16. NEDERLAND: „Fernando, Filip- po". Soliste: Milly Scott. Tekst: Ger- rit den Braber. Muziek: Cees Bruyn. Dirigent: Dolf van der Linden. Luxemburg. Vandaar dat het dit groot hertogdom is, dat aanstonds voor de tweede maal de strijd om de Grand Prix Eurovision de la Chanson binnen haar grenzen heeft. VOOR HET EUROVISIE Songfesti val benoemt elk deelnemend land een nationale jury van tien leden, die uit het kijkerspubliek worden gekozen. El ke jury kiest een van haar leden tot voorzitter. De voorzitter wordt geas sisteerd door een secretaris, die de be treffende televisie-organisatie uit haar eigen personeel beschikbaar stelt. De secretaris treedt op als woordvoerder bij het mededelen van de toegekende punten aan de presentatrice in Luxem burg. Elk lid van een nationale jury heeft drie stemmen tot zijn beschik king, die hij naar believen mag uit brengen op het liedje of de liedjes van zijn keuze. Het aantal beschikbare stemmen per jury is dus 30. Geen en kele nationale jury mag echter stem men uitbrengen op het liedje, dat door de deelnemende organisatie van haar eigen land wordt gepresenteerd. Ten behoeve van de Europese stem ming krijgt elk liedje, waarop per ju ry de meeste stemmen zijn uitgebracht vijf punten toegekend, het liedje met op één na het grootste aantal stemmen drie punten en het derde één punt. Voor de Europese uitslag deelt de woordvoerder van elke nationale jury aan de presentatrice in Luxemburg het aantal punten mede, dat zijn eigen jury aan het liedje of de liedjes heeft toegekend. Alle punten worden daarna opgeteld en de eindrangschikking wordt vastgesteld. Omdat elke natio nale jury negen punten te geven heeft, wordt het totale aantal punten voor de 18 deelnemende landen dus 162. Indien op één liedje door alle leden van een nationale jury wordt gestemd, krijgt dat liedje voor de Europese uitslag 9 punten toegewezen. Als slechts twee liedjes alle stemmen krijgen, worden aan het eerste 6 punten en aan het tweede 3 punten toegekend. Indien de stemmen staken wordt het winnende liedje bij handopsteken aan gewezen. Staken daarbij de stemmen opnieuw, dan heeft de voorzitter van de jury een extra, beslissende stem. Michèle Torr komt uit voor Luxemburg. Zij is 19 en komt uit Frankrijk, waar ze bezig is aan haar carrière. Dominique Walter vertegen woordigt Frankrijk. Deze 23- jarige jongeman erfde zijn be gaafdheid als chansonier van zijn moeder. Zijn zakeiijk inzicht heeft hij van zijn vader die een internationaal in- en export bedrijf heeft. tot dusver steeds een Frans-Nederland se aangelegenheid geweest, in 1961 kwam daaraan in Cannes een einde toen Luxemburg won met het door Jean-Claude Pascal gezongen lied „Nous les amoureux". Voor Nederland zong Greetje Kauffeld toen „Wat een dag". Frankrijk revancheerde zich nog een keer in 1962 in Luxemburg met „Un premier amour", dat door Isabel- le Aubret naar de eerste plaats werd gezongen. „De Spelbrekers" vertegen woordigden Nederland met „Katinka". Denemarken droeg in 1963 in Londen de erepalm weg met „Dansevise", dat door Grethe en Jörgen Ingmann werd gezongen. Voor Nederland kwam An nie Palmen met „Een speeldoos" uit. Italië, het land dat in den beginne de organisatoren tot het Songfestival had geïnspireerd ,kwam in 1964 in Kopen hagen eindelijk als eerste uit de Euro pese stembus met het door Gigliola Cinquetti gezongen liedje „No ho l'eta". „Jij bent mijn leven" was het liedje waarmee Anneke Grönloh Ne derland representeerde. De uitslag in Kopenhagen impliceer de dat Italië het vorig jaar de organi satie op zich nam en dat gebeurde in Napels. Daar zong Conny van den Bos voor Nederland „Het is genoeg". Blijk baar toch niet voldoende, want France Gall won met „Poupée de cire, poupée de son". France vertegenwoordigde 17. IERLAND: „Come back to stay". Solist: Dickie Rock. Tekst en muziek: Rowland Soper. Dirigent: Noel Kele- han. 18. ENGELAND: „A man without love". Solist: Kenneth McKellar. Tekst: Peter Callander. Muziek: Cy ril Ornadel. Dirigent: Harry Rabi- nowitz. NAAR AANLEIDING van het Ita liaanse Songfestival in San Remo kwam in 1955 in een vergadering van pro gramma-directeuren van de Europese televisie-organisaties het 'dee op dit Italiaans festival een Europees karak ter te geven. Het plan werd het volgen de jaar in Lugano verwerkelijkt. Frankrijk, Duitsland, Italië, Zwitser land, België, Luxemburg en Nederland kwamen toen elk met twee liedjes uit. Lys Assia (Zwitserland) won met het liedje „Refrains". Voor Nederland zon gen Jetty Pearl en Corry Brokken res pectievelijk „De vogels van Holland" en „Voorgoed voorbij". In 1957 werden de zaken grootser opgezet. Alle Eurovisie-landen waren in Frankfurt am Main vertegenwoordigd. Nederland won met het liedje „Net als toen", dat door Corry Brokken werd gezongen. In 1958 trad de NTS als gastvrouw op. Nederland werd op het in Hilver sum gehouden festival weer vertegen woordigd door Corry Brokken, nu met het liedje „Heel de wereld" dat even wel weinig succes oogstte. André Cla- veau (Frankrijk) won met het liedje „Dors mon amour". Wel deed Nederland in 1959 in Can nes weer van zich spreken of beter ge zegd zingen, toen Teddy Scholten de Grand Prix veroverde met „Een beetje". In 1960, in Londen, was het weer Frankrijk dat zich aan de top wist te plaatsen, nu met het door Jacqueline Boyer gezongen liedje „Tom Pillibi". Nederland werd verte genwoordigd door Rudi Carrell, die evenwel met „Wat een geluk" geen geluk had. Was het, met uitzondering van 1956, Milly Scott komt uit voor ons land. Zij is alhoewel geboren in Nederland van Surinaamse afkomst. Ze begon haar carrière bij Toon Hermans. Enkele jaren geleden werd zij naar Knokke afgevaardigd.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17