VAN DAG TOT DAG Oentoeng zegt dat hij Soekarno wilde redden Boeing-727 moet veiliger vliegen Vliegtuigramp eist 64 levens EINDELIJK!! No. 1 VAN LIJST ACHT!! Socialisten verbolgen over de houding van CDU-minister Oostenrijkers morgen naar stembus r CHRISTEN-DEMOCRATEN-UNIE India Kosten van verwerving Tsjombe naar een Brussels ziekenhuis opMr. Dr. A. Zeegers. (Amsterdam) W est duits „Starfighter'-sc handaal Uil tel eg rammen ZATERDAG 5 MAART 1966 N. Kolonel van lijfwacht wijst schuld van de hand Er vloeit geen olie meer uit Noorse tanker Inlichtingen: CDU - Nederland - Postbus 122 - HILVERSUM DAAR GAAT ZE DAN DE STAATSALMACHT WANT NU STEMT IEDEREEN LIJST 8. GEEN „ZUILEN" MEER, GEEN HOKJESGEEST 1 ZÓ STEMMEN WORDT EEN REUZE-FEEST Nieuwe Maserati Steun? Jeugd Schandalig' 5 4 5 3 1 3 2 2 -1 -1 O -1 3 4 2 3 4 '2 3 1 3 4 4 5 4 3 2 3 9 7 6 3 7 In de Tweede Kamer dringt slechts een deel van de werkelijkheid door, een soort gezeefde werkelijkheid. Daarom maakt de politiek 'n indruk van hardheid, onge voeligheid en lijkt het een bedrijf waar in de aandacht voor de menselijke ele menten meestal zoek is. Wie de Tweede Kamer deze week ge hoord zou hebben over de Limburgse Onze reisredacteur mr. Leffelaar is naar India getogen, omdat het moeilijk is ge worden een juist beeld te krijgen van de toestand daar uit de tamelijk verwarde en uiteenlopende verklaringen die ons „uit de tweede hand" bereiken. Hij is er inmid dels gearriveerd en het is te hopen dat hij de mogelijkheden zal ontdekken om .de diverse lezingen over de mate van nood en mijnperikelen zou niet vermoed hebben doodsgevaar der bevolking te toetsen. dat er gesproken werd over een van de meest tragische episoden van het Lim burgse heuvelland. Weliswaar een episo de die nog komen moet, maar de dra matiek zal er niet minder om zijn. Over een paar weken begint de „af bouw" van de grote mijn Maurits te Ge Het zal overigens niet eenvoudig zijn, omdat de ontzaglijke uitgestrektheid van het gebied en grote verscheidenheid van situaties onmogelijke eisen stellen. Intussen is het zaak, niet even hartstoch telijk „neen" tegen India te zeggen als er in eerste instantie „ja" werd gezegd, toen hulp leen. Het is de mijn die in talloze mijn- nodig bleek. Het staat niet vast dat de be- bouwlanden vaak als voorbeeld is ge- richten over hongersnood overdreven wa- noemd. De Nederlandse schoolkindertj es ren, voor zover zij voor bepaalde streken en hebben tientallen jaren lang de lof horen districten golden. De verbindingen zijn er bezingen van deze unieke mijn waar de I abominabel slecht en ook de regering in veiligheid bijna zo groot is als in een willekeurig bovengronds bedrijf. De leng te van het ondergrondse spoorwegnet, ve le tientallen kilometers, is een andere veelbezongen kwaliteit. „Afbouw" is een onschuldig klinkend woord. Voor de kompel houdt het een laatste afscheid in van zijn werk. De kolentreinen zullen voor de laatste maal wegrijden, de lift gaat voor het laatst omhoog. De pompen stoppen en het Ie. ven verdwijnt uit de ondergrondse wereld. Het maakt plaats voor het water, het zwarte mijnwater, dat eerst plassen vormt en tenslotte hele gangen vult. Het water komt hoger totdat de mijn volledig onder water staat en nooit meer leeggepompt zal worden. De ondergrondse werkelijk heid, waar generaties mijnwerkers heb ben gedolven, is alleen nog maar herin nering. Het afscheid van de mijn is definitie ver en vollediger dan het afscheid van de turf, de gaslamp, de trekschuit en de windmolen. Onze kinderen en kleinkinde ren zullen van de gasbel leren maar niet meer van het zwarte goud dat sinds de Middeleeuwen het Limburgse leven heeft beheerst. De mijnwerker de hooggeprezen „vechter aan het zwarte front", zal een overbodig man worden. In de mijnen, die het langst in bedrijf blijven, zal zijn werk niet meer zijn dan een door de ge- New Delhi heeft geen zekerheid over inci dentele toestanden. Een zekere schaamte over eigen ontoe reikendheid heeft sommige Indiase politici misschien verleid tot een weerstand; uit prestige-overwegingen zijn misschien ver klaringen afgelegd die niet in overeenstem ming waren met de werkelijke situatie der massa's. Men kan er in ieder geval van opaan dat er miljoenen mensen in een toestand van gebrek verkeren. Dat is niet iets van vandaag of gisteren. Maar een kleine verscherping van de nood kan dan fataal zijn voor velen. Het afgelasten van hulpacties en het weigeren van voorgenomen steun moeten voorbarig worden genoemd. „Men kan be ter méér geven dan nodig is, dan minder" is een voorlopige troost voor degenen, die menen dat zij ten onrechte liefdadig zijn geweest, maar bovendien staat het hele maal niet vast dat er ten onrechte een be roep op snelle hulp is gedaan. Wij hopen van onze reisredacteur, die op dit ogenblik van Allahabad onderweg is naar Oost- Bengalen, nadere gegevens over de wer kelijkheid te ontvangen. DJAKARTA (Reuter) Kolonel Oen toeng, tegen wie in Djakarta de doodstraf is geëist, omdat hij de mislukte staats greep van 1 oktober vorig jaar zou heb ben geleid, heeft vrijdag zelf een pleidooi gehouden, waarin hij alle tegen hem inge bracht beschuldigingen verwierp. Hij gaf alleen toe dat hij verantwoordelijk was voor de 30-septemberbeweging. Die was volgens hem uitsluitend om president Soe karno te redden van een door een raad van generaals beraamde staatsgreep. De militaire rechtbank zal waarschijnlijk maandag vonnis wijzen. Oentoeng zei vrijdag, dat generaal Soe- pardjo en kolonel Heroe één oktober als delegatie van de 30-septemberbeweging aan president Soekarno diens fiat hadden gevraagd. De president gaf hierop geen rechtstreeks antwoord, maar gaf slechts bevelen die verder bloedvergieten moes ten voorkomen. Hij benoemde generaal Pranoto op de plaats van de vermoorde minister van het leger, generaal Jani. Zover hij wist had president Soekarno de 30-septemberbewe ging nooit als contrarevolutionair veroor deeld, zei Oengtoeng. Hij somde hierna een serie aanslagen op Soekamo's leven op, waaronder wat hij noemde de zaak van zeventien oktober 1952, toen Nasoe- tion, die destijds kolonel was, het presi dentiële paleis met tanks omsingelde en van de president eiste het gekozen parle ment te ontbinden. ,WW\A/WWWWWWWW\/WVWWWWWW%A#WWWWWW%AAA#WWWVWWWW% HAMBURG (DPA) De olievloed uit de vergane Noorse tanker Anne Mildred WCL1V "iCT=l "J" iBrövig is vrijdag gestopt. Voor eventua- meenschap betaalde tijdsbesteding, want jj^eiten liggen drie schepen bij het wrak. de overheid gaat als overgangsmaatregel oe 0}je heeft de eerste slachtoffers onder hier en daar subsidies uitdelen. de vogels in de Duitse bocht gemaakt. I Op Helgoland en Sylt zijn de eerste met Waarschijnlijk is een mijnwerker nieM0he bedekte zeekoeten aangespoeld. Alles sentimenteler dan ieder ander mens. Hij I wordt in het werk gesteld om de vogel zal het afscheid van zijn werk wel over- stand te beschermen en te redden, leven. Maar hoe zal hij reageren als bo- ven de grond een baantje wacht met an dere arbeidsvoorwaarden, minder pre mies, lager loon, geen kosteloze brand stof? België heeft laten zien wat er dan ge- I beuren kan. Onrust en opstootjes waarin verdachte elementen de leiding nemen. Iedere groep die in onze samenleving in de verdrukking komt loopt het gevaar de dupe te worden van een heilloos extre- misme. Dat gebeurt in de agrarische sec tor waar boer Koekoek zich als redden de engel opwerpt. Dat gebeurt misschien I straks in de mijnstreek, waarvoor van communistische kant met demagogische argumenten wordt geageerd. De commu nisten zijn immers „nationaal" werkzaam I voor de „onderdrukten". Mijnsluitingen zijn elders gepaard gegaan met opstoot jes, traangas en gummiknuppels. Zal dat in Limburg ook gebeuren? Onze overheid denkt nog steeds econo misch, denkt in cijfers en in guldens. De ze denktrant geeft wel materiële oplossin- I gen maar daar blijft het dan bij. De gees telijke nood is er niet mee verholpen. Een paar afgevaardigden hebben dat wel aangevoeld. Zij beklaagden zich er over dat de „mens" er wat bekaaid af kwam. Minister Den Uyl antwoordde daarop dat hij groot vertrouwen had in de menselijke en sociale weerbaarheid van I het Limburgse land en zijn bewoners. Dat klonk aardig maar eigenlijk liet hij daar-1 mee de mijnwerkers in de kou staan. De minister die dat zegt denkt dat de I Limburgse mijnstreek hemelsbreed ver schilt van alle andere mijnstreken ter we- reld. Hij kan zijn optimisme niet eens be wijzen, want het is op geen enkel gegeven I gebaseerd. Wat er ook in de mijnstreek is onderzocht, niet de psychologische ge- volgen van de komende industriële revolu tie. Toch was dat mogelijk geweest. Het was voor de overheid zelfs niet zo uitzon derlijk geweest want het ministerie van I Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft wat ervaring met dit soort zaken. Van die ervaring had drs. Den Uyl, auteur van „Om de kwaliteit van het bestaan", best wat mogen profiteren. Het is trouwens nog niet te laat. De verlovingstijd van het Engelse meisje Jill Anderson is niet bijster goedkoop geweest. Om de brieven van haar verloofde, de Noorse zeeman Björn Steen, te kunnen lezen, betaal de zij wekelijk ongeveer twintig gul den aan een vertaalbureau. Aangezien de verloving vijf jaar duurde, kunnen de vertaalkosten op ongeveer vijfdui zend worden gesteld. Het paar trad donderdag in het huwelijk. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse Bureau voor de Luchtvaart heeft donderdag nieuwe veiligheidsmaatregelen bekendgemaakt voor het vliegen met de Boeing-727. Vier toestellen van dit type zijn de afgelopen maanden verongelukt, waarbij 260 mensen de dood vonden. De stappen van het Amerikaanse bureau vol gen op twee conferenties van vertegen woordigers van achttien binnen- en bui tenlandse maatschappijen. Het verwijt van de openbare aanklager, dat zijn beweging de Indonesische revolu tie acht jaar achterop gebracht zou heb ben en dat er economische moeilijkheden in het land door zouden zijn ontstaan, noemde hij goedkope propaganda. De prijsstijgingen zijn volgens hem veroor zaakt door de pogingen president Soekar no te verwijderen en door de tegen de re gering gerichte demonstraties. Oentoengs raadsman, dr. Goemoelja, zei vrijdag dat degene die in feite verant woordelijk is voor de 30-septemberbewe ging, de voortvluchtige generaal Soepard- jo is. In ieder geval heeft de door Oen toeng uitgeroepen revolutionaire raad nooit bestaan. Wat wel bestond was een lijst met namen. „Kan een stuk papier met een lijst namen de macht grijpen?" vroeg hij. „Oentoeng is onschuldig, omdat de openbare aanklager de beschuldigingen niet met bewijzen kan staven", aldus de verdediger. TOKIO (AFP en Reuter) Een DC-8- straalvliegtuig van de Canadian Pacific Airlines is vrijdag aan het einde van de landingsbaan van het internationale vliegveld van Tokio in dichte mist ver ongelukt en in brand gevlogen. Van de 72 inzittenden kwamen er 64 om het le ven. Het toestel had tien bemannings leden. Het maakte een vlucht van Hongkong naar Vancouver. Het vloog in brand op het moment dat het de grond raakte. Twintig lijken van inzittenden werden uit het brandende wrak gehaald. Een aan tal gewonden werd naar ziekenhuizen overgebracht. Het vliegtuig had enige tijd boven Tokio gecirkeld, omdat het op het vlieg veld door de dichte mist niet kon landen. Juist toen de piloot wilde uitwijken naar THaipeh op Formosa, kreeg hij toestem ming een landing op de instrumenten te 1 maken. Daarbij raakte het toestel een kademuur langs de Baai van Tokio, waar aan het vliegveld grenst. De wrakstuk ken van de DC-8 werden over een grote afstand verspreid. De stoffelijke resten van vele slachtoffers waren onherken baar verminkt. De lijken van twee inzit tenden heeft men niet teruggevonden. Het vliegtuig vervoerde passagiers uit Canada, V.S., Japan, West-Duitsland, En geland, Korea, Formosa, Peru en Panama. Alle bemanningsleden hebben het leven verloren. LEOPOLDSTAD (AP) De voormalige Kongolese premier, Moise Tsjombe, zal spoedig in een ziekenhuis in Brussel opge nomen worden om behandeld te worden voor een borstaandoening. Dat is in Elisa- bethstad meegedeeld. Advertentie C.D.U. Hier Is clan toch de langverwachte, grote nationale oecumenische politieke partij voor alle kiesgerechtigde katholieke en protestants-christeiijke Neder landers, met bovendien nu reeds de spontane, daadwerkelijke steun van duizenden buiten-kerkelijken Hier is dan toch eindelijk de onvoorwaardelijk Oranje-getrouwe en uit stekend georganiseerde Met twintig prima kandidaten van alle gezindten en uit alie bevolkings groepen gaan we voor het eerst in onze vaderlandse geschiedenis deel nemen aan de Provinciale Statenverkiezingen in Noord-Holland (lijst 8)v Utrecht (lijst 7) en Noord-Brabant (lijst 6). Noteert alvast UW EIGEN LIJST! Versterkt gezamenlijk ons nationaal verkiezingsfonds door een bijdrage te zenden of te gireren op no. 42 2 23 van de Ned. Middenstandsbank N.V. te Hilversum op naam van C.D.U. NEDERLAND (Van onze correspondent) BONN. Een nieuwe fase in het Westduitse „Starfighter"-schandaal is ingetreden met de persconferentie die minister van Verdediging Von Hassel deze week over dit probleem heeft gegeven. Eind januari was na veel ge heimzinnigdoenerij al bekend gewor den dat sinds begin vorig jaar zeven entwintig „Starfighters" waren neer gestort en dat hierbij zeventien pi loten het leven hadden verloren. Niet alleen verklaarde minister Von Has- sels rechterhand in deze aangelegen heid, de Luftwaffe-inspecteur Pa- nitzki, quasi geruststellend dat „bin nen twee jaar de opleiding zo ver ge vorderd zou zijn dat dan het aantal ongevallen tot een redelijke mate (Van onze redactie buitenland) De Oostenrijkse kiezers ongeveer 4.900.000 mannen en vrouwen boven de twintig jaar gaan morgen naar de stembus. Ze moeten dan de 165 leden benoemen van de Nationale Raad, de volksvertegenwoordi ging van de bondsrepubliek. De voornaamste politieke vraag die daarbij in het middelpunt van de belangstelling staat is, of het de socialisten voor het eerst na de oorlog zal lukken de (katholieke) Volkspartij voorbij te streven. Die kwestie heeft eigenlijk de hele fel-gevoerde, ver kiezingsactie beheerst. ^WMIIWVWWlAft/WlfWIlWinAfWWWIAWIWtAfWWWWMIIW I >WWWIAftJVWWV,<WWI<UWWVIIWIfWWWIWIIAfWWWW\A De Italiaanse Maserati-autofabrieken I hebben meegedeeld dat op de Geneefse autosalon, welke donderdag geopend wordt, een prototype van een nieuwe grand-turismo-wagen geëxposeerd zal worden. De wagen heeft een 5000 cc 8- cilinder motor, die 350 pk ontwikkelt. De maximumsnelheid is 280 kilometer per Frunz Jonas werd vorig jaar gekozc tot. bondspresident van Oostenrijk In 1962, bij de vervroegde verkie zingen het vraagstuk van de asso ciatie met de EEG maakte die noodza kelijk was het voor de Oostenrijkse Volkspartij reeds een dubbeltje op zijn kant. Zij kreeg toen 2.024.579 stemmen. De Socialistische Partij Oostenrijk kreeg het vertrouwen van 1.960.590 kiezers. De uitslag van die verkiezing was: O VP 45.42 percent (81 zetels); SPO 43.99 percent (76 zetels); Freiheitliche Partei (rechts-liberaal) 7,03 percent (8 zetels); Communistische Partij 3,04 percent (geen zetel); Europese libera len 0,48 percent (geen zetel). Als dit keer de Volkspartij haar meerderheid verliest, is het niet uitgesloten dat de socialisten de eerste minister kan selier moeten leveren. Een aantal onzekere factoren spelen in deze voor Oostenrijk belangrijke verkiezingen een rol. De communistische partijleiding hééft besloten in 24 van de 25 kiesdis tricten geen kandidaten te stellen. Zij heeft haar kiezers aangeraden in 1962 ruim drie percent op socialis tische kandidaten te stemmen. De vraag is, of zij dat parool allen zul len volgen. Er bestaat in de kring van Oosten rijke communisten en hun aanhang nogal wat critiek op het besluit van de partijleiding niet aan de verkiezin gen deel te nemen. Als die critici des ondanks doen wat van hen gevraagd is, zou dat de socialisten wel eens als de sterkste partij uit de stembus kun nen doen komen. Daar staat dan tegenover dat zij re kening moeten houden met de aantrek kingskracht van een splintergroep. Die is door de geroyeerde ex-minister en oud-voorzitter van het Oostenrijkse vakverbond, Franz Olah, in het leven geroepen. Diens Democratische Pro gressie Partij komt in alle districten met een eigen lijst uit. Dat kost de Dr. Bruno Pittermann, de socialistische vice-kanselier van Oostenrijk. SPO in ieder geval stemmen. Of het er zoveel zullen zijn dat de verkiezings uitslag er aanzienlijk door zal worden beïnvloed, kan geen mens met enige zekerheid voorspellen. gemeen eerlijk gevoerd. Alleen Olah en vooral enkele van zijn volgelin gen hebben die strijd meer dan eens in een onaangename persoonlijke sfeer getrokken. Hij heeft er een ge vecht van gemaakt tegen zijn vroegere partijgenoten. De waarnemend pre mier, Pittermann, de minister van Buitenlandse Zaken, Kreisky, en de minister van Justitie, Broda, werden door hem zo zwart mogelijk gemaakt. Veel kwalijker is dat hij zich enige malen aan anti-semitische uitvallen te buiten is gegaan. De laatste dagen van de campagne zijn er in Wenen drie pamfletten ver spreid die een uitgesproken anti-joods karakter hadden. Men kan uit de tekst opmaken dat zij afkomstig zijn van het partij-secretariaat van Olah. In die vlugschriften worden vijf voor aanstaande socialistische politici ge presenteerd als joden. Olah heeft zich van die geschriften gedistantieerd. CVP'ers en SPO'ers hebben openlijk te kennen gegeven dat zij deze ontspo ringen betreuren. Zij betogen, terecht, dat het uitzonderingsgevallen zijn en dat in de hele verkiezingsactie geen sprake is geweest van anti-semitisme. S LAND ZBUHG Onzeker is ook de politieke keuze van de ongeveer 400.000 nieuwe kiezers. El ke analyse van hun vermoedelijke keu ze is een slag in de lucht. Het kan zijn dat een niet gering aantal hunner schoon genoeg heeft van het traditione- le geharrewar van de coalitiepar- ners Volkspartij en socialisten en dat laat blijken door op een van de tqee liberale partijen te stemmen. De Vrijheidspartij heeft sinds 1949 aanzienlijk aan kracht ingeboet. Ze haalde toen zestien zetels in het parle ment. In 1962 echter was haar aanhang in het land nog goed voor slechts acht zetels. Aan de verkiezingen van morgen neemt echter een nieuwe liberale par- ij deel, de Oostenrijkse Liberale Par- ij. Over het algemeen is men het er wel over eens dat zij het niet ver zal brengen. Maar een onzekere factor vormt haar optreden in ieder geval. De verkiezingsstrijd is over het al- Dr. Jozef Klaus, 55 jaar, volgde vorig jaar Gorbach op als bondskanselier. teruggebracht zal zijn". Von Hassel veroorloofde zich bovendien te zeg gen, dat hij in de Bondsdag-commissie voor Defensie de aanvallen van de zijde der oppositie „punt voor punt weerlegd" had. Dit liet de oppositie niet op zich zit ten. De socialistische expert voor ver dedigingszaken en lid van de Bondsdag commissie, is de vroegere senator van Hamburg en de eventuele nieuwe kandi daat voor het kanselierschap, Helmut Schmidt. Na het bekend worden van Von Hassel's woorden wierp Schmidt de mi nister voor de voeten dat deze zich in de aangelegenheid „schandalig" gedragen had. Meteen vroeg de Westduitse Socialistische Parij, de S.P.D., een in terpellatie in de Bondsdag aan, zodat Von Hassel wiens zoon een Starfigter- opleiding in de Verenigde Staten krijgt nog deze maand enige onaangename vragen in het openbaar zal moeten beant woorden. Helmut Schmidt verklaarde het door hem gebruikte adjectief „schandalig" met de mededeling dat Von Hassel zowel me dedelingen tegenover de pers had gedaan waaromtrent de Bondsdag-commissie een zwijgplicht was opgelegd, terwijl de mi nister ook gegevens zou hebben verstrekt waarvan de commissie helemaal niet op de hoogte was. De opmerking van Von Hassel dat de aanvallen van de S.P.D. punt voor punt waren weerlegd, noemde Schmidt „geboren uit de vrije fantasie". Er was in de commissie niets door de S.P.D. gesteld of beweerd. Er waren alleen vragen gesteld om opheldering van de oorzaken van de ongelukken, verklaar de Schmidt. Minister Von Hassel gaf op de persconferentie nog als zijn mening dat er geen „typische Starfighterongelukken bestaan, waarmee hij bedoelde dat niet steeds dezelfde fout aan de ongelukken ten grondslag ligt. Hij gaf echter het schreeuwende gebrek aan technisch grond personeel toe. -iiUTnnnr^nnnnnfMiniwiiniiniiiwwMiniwMvinnnnnnniwvvwvinr-a-l'"a'''','"''"l>"w""i>'tJMt<tJt<t<><tlt*<t<t<tit<t<t<t<t<>^^ I Doodstraf. De Zuidafrikaanse 43-jarige blanke mijnwerker Jacob Koekemoer is in Pretoria ter dood veroordeeld voor het doodschieten van twee negers en vier blanken. Diefstal. Een gepantserde auto die 65.000 dollar in bankbiljetten vervoerde is in Brookline, in de Amerikaanse staat Massaschusetts, gestolen, toen de chauf feur en zijn bijrijder inkopen deden in een supermarkt. Rompslomp. De Russische minister van Gezondheid, Boris Petroviski, klaagt in de Pravda, dat de artsen in de Sov jet-Unie bijna de helft van hun tijd moe ten besteden aan administratief werk. Hiervoor moeten computers worden in geschakeld vindt hij. Pleegvader. De Amerikaanse senator Ken nedy is pleegvader geworden van de negenjarige Peruaanse jongen Jose Ser rano, wiens vader enkele jaren geleden bij een brand om het leven kwam. De senator zal 180 dollar per jaar voor het onderhoud van de jongen betalen. Voorstel. De democraat Benjamin Rosen thal heeft in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden voorgesteld, dat de V.S. een neger benoemen tot ambassadeur in Zuid-Afrika om te zien hoe de auto riteiten daar reageren. De afgevaardig de deed deze suggestie in een subcom missie die zich bezig houdt met de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. Topaas. Een museum in Chicago zegt in het bezit te zijn gekomen van wat ver moedelijk de grootste t^aas ter we reld is 5.890 karaats en een door snede van twaalf centimeter. De steen is in 1963 in Brazilië gevonden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3