PIDE-TERREUR IN PORTUGAL Het Portugese gevangeniswezen nog vrijwel gesloten boek I een Wat't zwaarst weegt geeft de doorslag bij de PvdA Bermrecreatie is: behoefte naar verkeer te kijken m m #1 LINE 1 Grote schade door droogte in Israel Opschudding in Betuwe over optreden van lekenprediker K.V.P.-er loopt weg uit Utrechtse raad Archimandriet Dionissios wordt bisschop Conclusie van sociologisch onderzoek Het gekke is dat je nooit denkt aan vakantie in Engeland. Maar nu je er snel en goedkoop met de Tor Anglia heen kunt varen auto inee! is het een belevenis. Naar de duizend in Serooskerke fe f i\ mmmm ZATERDAG 5 MAART 1966 6 A larm A ssociaties Policia Internacional e Defensa de Estado Recht veilig en vlot verkeer zuivere lucht speelplaatsen sportgelegenheid ziekenhuizen Herindeling Walcheren in Eerste Kamer m f Van een medewerker DEN HAAG. Politieke pottekijkers zijn in Portugal nog steeds niet hartelijk welkom. Men kan er binnenkomen. Graag zelfs. Maar alleen zo lang men zich beperkt tot het toeristisch schoon van dit land, hetgeen er ontegenzeglijk in royale hoeveelheid te vinden is. Andersgerichte nieuws gierigheid vooral wanneer deze critisch en van politieke aard is, wekt er een vreemd en verdacht onbehagen. Men moet er maar niet méér zoeken dan hetgeen de bonte affiches aanprijzen, tenzij men het voorshands reeds met president Salazar volledig eens is. Nu en dan komt er uit dit Iberische land een bericht dat op zijn beurt in ons land onbehaaglijk aandoet. Er verdwijnen mensen in de gevangenis, die het met het Portugese corporatieve systeem niet kunnen vinden. Er wordt een oppositieleider ergens vermoord aangetroffen. Wij horen er verder weinig of niet helemaal het juiste van. En wat gebeurt er met de gevangenen? Daar is heel moeilijk achter te komen. Aan het Rode Kruis wordt niet toegestaan een onderzoek naar het Portugese gevangeniswezen in te stellen. Zelfs aan een rooms-katholieke organisatie als de „Catholic Society St. Vincent de Paul" wordt in dit roomse land verboden steun te verlenen aan gezinnen, die door politieke gevangenen achtergelaten moesten worden. Wellicht zijn mede deze isolerende maatregelen er de oorzaak van, dat er betrekkelijk weinig aandacht wordt ge schonken aan de terreur, die in concen tratiekampen en gevangenissen van ook onze NAVO-partner welig woekert. De vraag is of hier echter ook niet van een bewustzijnsvernauwing, een verdrin ging van freudiaanse allure sprake kan zijn. Want het is toch voor de Westeuro- pese beschaving, met een westerse men taliteit en een door twee oorlogen heen zegevierende democratie een moeilijk te incasseren omstandigheid, telkens (en overigens natuurlijk terecht) naar het ijze ren gordijn te wijzen, maar er dan te vens aan herinnerd te worden dat er ach ter de stenen keten van de Pyreneëen, in eigen Westeuropees gezelschap, ook iets in het geheel niet klopt met de regels der humaniteit. HET IS DE verdienste van „Amnesty International" een organisatie die zich het lot van politieke gevangenen, waar ook ter wereld en onder welk politiek sys teem dan ook, aantrekt dat er iets meer van de in Portugal gebruikelijke be handeling van dergelijke slachtoffers be kend is geworden. Iets meer. Maar het relatief nog weinige, waarvan in een rap port van deze organisatie melding wordt gemaakt, mag toch wel alarm verwek ken. Men moest het, zoals „Amnesty Inter national" ook elders in dictatoriaal ge regeerde landen ondervond, hebben van persoonlijke getuigenissen van onderda nen, die hun toevlucht zochten over de grens en moeilijker en dus wat schaar ser van hen die een benauwend, en achtervolgd mensenleven moeten onder gaan. De gegevens van het verhaal dat nu volgt ontlenen wij aan dit rapport, dat dus in enkele afleveringen helaas onvolle dig moest zijn, omdat men in Lisabon de uitdaging van een vrij onderzoek klaarblijkelijk niet aandurft. EEN PORTUGEES, wonend in Portugal of in de Portugese koloniën, kan elk mo ment van de dag of van de nacht door een PIDE-man worden aangehouden en meegevoerd. Er is geen arrestatiebevel voor nodig. Het stigma van politieke ver dachtheid is al voldoende om in de kraag te worden gepakt. Die PIDE-man verte genwoordigt de Portugese geheime politie de Policia Internacional e Defensa do Es- tado. Het „Internacional" in de imponerende benaming klinkt ons wat aanmatigend in (Van onze correspondent) DRUTEN In de Betuwse plaats Druten heerst onder het rooms-katholie- ke deel van de bevolking nog al wat ver ontwaardiging. Zondag sprak daar, als leek jhr. O. van Nispen tot Pannerden een preek uit waarin hij een lans brak voor de katholieke pers. Jhr. Van Nis pen tot Pannerden is als inspecteur ver bonden aan de n.v. Spaarnestad Cebe- ma, die tal van katholieke weekbladen uitgeeft. De opwekkende woorden van de leken prediker werden bovendien door een ac tie begeleid. Bij het uitgaan van de kerk kregen de parochianen een 'folder aange boden over de Spaarnestad-uitgaven. Bovendien werd in het begin van deze week huis-aan-huis te Druten door perso neelsleden van de Spaarnestad voor deze uitgave gecolporteerd. Scholieren van de rooms-katholieke H.B.S. in Druten ver langen nu van de pastoor van Druten, P. W. T. Coolen, een verklaring over het gebeurde. Pastoor Coolen verklaarde des gevraagd dat jhr. Van Nispen het woord katholieke pers niet gebruikt had, maar dat deze slechts over de „goede pers in het algemeen" had gesproken. Gelijksoortige gevallen hebben zich tot nu toe voorgedaan in Lichtenvoorde, Me- chelen en Groenlo. In de laatste plaats maakte de lekenprediker openlijk propa ganda voor bepaalde katholieke bladen. Enkele Groenlose parochianen namen daar geen genoegen mee en schreven een protestbrief aan hun pastoor. Het commentaar van de directie van de Spaarnestad luidt als volgt: „dergelijke colportagemethoden zijn door de directie van de Spaarnestad verboden. Het gebeur de is buiten de voorkennis van de directie geschied en wordt dan ook afgekeurd. Er zijn maatregelen genomen om herhaling te voorkomen." de oren, want ook buiten Portugal wek ken de letters PIDE voor velen slechts beklemmende associaties op met andere vermaarde initialen, zoals GPOE, KGD en Gestapo. Voorzover de PIDE kan bogen op het predicaat „internationaal" heeft dat vooral betrekking op haar berucht heid. HET HOOFDKWARTIER van de PIDE is in Lissabon gevestigd en afdelingen bevinden zich in de belangrijkste steden in Portugal en koloniën. Het gehele Por tugese maatschappelijke leven is door drenkt van PIDE-spionnen, contactman nen, die de samenleving in al haar lagen aftasten op „ondergrondse activiteiten", een uiterst plooibare aanduiding van alles wat de regering-Salazar als politiek on welvoeglijk voorkomt. Reeds in deze vage omschrijving wortelt de grote macht van dit politie-orgaan: zij geeft een vrijbrief voor het verbieden van vergaderingen, besloten voorstellingen en bijeenkomsten en voor de controle op het privé-leven van allen die maar enigszins verdacht zijn. Van de mogelijkheid tot cellulaire op sluiting wordt dan ook kwistig gebruik gemaakt. Voorzover nodig wordt deze be voegdheid ook nog eens nadrukkelijk vastgelegd in decreet no. 35042: „De PIDE kan zonder gerechtelijk bevel tot inhechtenisneming iemand arresteren en hem drie maanden gevangen houden. De hechtenis kan met telkens 45 dagen tot zes maanden worden verlengd, met toe stemming van het ministerie van Binnen landse Zaken". Die toestemming wordt zelden geweigerd. Zijn de zes maanden om, dan staat de wet toe om weer van voren af aan te beginnen: de gevangene wordt vrijgelaten en die vrijgelatene wordt weer gevangen genomen, enz. Deze merkwaardige wets toepassing is in Portugal aan de orde van de dag. Vele Portugezen zijn op deze wij ze maanden en jaren lang opgesloten ge weest zonder dat het tot een rechtszaak kwam, anderen werden na talloze maan den gevangenschap tenslotte door de rechter vrijgesproken. NIET ALLEEN zij, die onder de po litieke verdachten worden geklasseerd lijden onder dit ruim toegepaste systeem, maar het strekt zich meerdere malen ook uit tot de advocaten die zich ver stouten om zich als verdediger in poli tieke processen op te werpen. Een van de vele getuigen, die het rap port van „Amnesty International" aan het woord komen, de advocaat dr. Ma nuel Joao de Palma Carlos, verklaart dat hij halverwege een politiek proces ervan werd verwittigd dat op verdere verdedi ging van zijn kant geen prijs werd ge steld en dat men hem aan het gerechts hof niet meer wilde zien verschijnen. Ver bluft, en verder machteloos, kon de ad vocaat geen ander antwoord vinden dan: „Edelachtbare heren, het is aan u om een vonnis uit te spreken, met of zonder bewijs". Die uitlating kostte de man ze ven maanden in een cel. De voorgeschreven openbaarheid van de „rechtspraak" wordt op een effectieve manier doorkruist als dat wenselijk mocht blijken: de meeste plaatsen op de tri bune worden dan voor PIDE-mensen, ge stoken in onopvallend burgercostuum, be zet. In Stockholm heeft prinses Chris tina van Zweden de tentoonstelling „Holland is hier" geopend, die op velerlei gebied propaganda maakt voor ons land. m Advertentie De heer N. Hooyboer (K.V.P.) is ont daan weggelopen uit de zitting van de Utrechtse gemeenteraad. Hij deelde bij de aanvang mee, dat hij in de krant had gezien dat hi i niet op de nieuwe lijst voor de raadsverkiezingen van 1 juni was ge plaatst. Hij zei dat de K.V.P. uiteraard het recht heeft bepaalde kandidaten aan te wijzen, maar het leek hem wel een goede gewoon te degenen die niet herkiesbaar werden gesteld daarvan op de hoogte te brengen. Aangezien dit niet was gebeurd meende hij voor zijn 'functie te moeten bedanken. De Eerste Kamer zal volgende week dinsdag 8 maart in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt de be handeling van het wetsontwerp tot ge meentelijke herindeling van Walcheren en van het tot Zuid-Beveland behorende gedeelte van het Zuid-Sloe, en van het voorstel tot wijziging van de grenzen van Leiden en van een aantal omliggende ge meenten. De Tweede Kamer komt volgen de week niet bijeen. Archimandriet Dionissios uit Rotter dam, die de leiding heeft van de Neder landse kerkprovincie van de Russisch Or thodoxe kerk, zal zondag 20 maart in Mos kou tot bisschop worden gewijd. Hij zal dan als bisschop-coadjutor gaan optreden van aartsbisschop Basil Krivocheine van Brussel, onder wiens oppertoezicht de Ne derlandse kerk valt. Op woensdag 16 maart zal de Russische gemeente in Haarlem om twee uur een dienst houden in het kerkschip aan het Spaarne onder leiding van de archiman driet, die twee dagen daarna naar Moskou zal vertrekken. Onder degenen, die in Moskou zijn wijding zullen bijwonen zijn aartsbisschop Nikodim van Leningrad en aartsbisschop Basil van Brussel. „De bermrecreatie wordt in belang rijke mate mede bepaald door de behoef te naar het snelverkeer te kjjken en dat de wegberm makkelijk van de verkeersweg af bereikbaar is, speelt ook een rol". Dit staat in een rapport over een onderzoek naar bermrecreatie, dat drs. J. C. Heytze uit Utrecht voor het Sociologisch Instituut van de rijksuniversiteit Utrecht heeft in gesteld. Advertentie v*. J f i Gothenburg Amsterdam Immingham Het gekke is, dat er zo wéinig mensen denken aan een vakantie in Engeland. Misschien is dat wel de reden, dat een vakantie-daar nog echt een vakantie is. Omdat het er nog stil is, en romantisch. Tor Anglia uit Amsterdam De 'Tor Anglia' vaart er elke zaterdagmiddag naar toe: van de Coenhaven in Amsterdam - in 13 uur. U komt in Immingham aan en bent dan in de onmiddellijke nabijheid van de mooiste vakan- tiegebieden in Engeland: het Me- rendistrict, het Peakdistrict, de stranden, Schotland. De 'Tor Anglia' is een rij-op/rij-af ferry, dus uw auto kan mee. De accommodatie aan boord is zeer luxueus. Er zijn kapsalons, be lastingvrije winkels, restaurants; er is een dancing, een sauna en zelfs een casino. De prijs van een overtocht is ver rassend laag. Voor 38.- krijgt u een sleeperette; voor 56.- een hut. Uw auto kost - afhankelijk van de lengte - 45.- tot 92.-. Overigens, de 'Tor Anglia' vaart niet alleen op Engeland, want enkele uren na aankomst in Im mingham vertrekt hij naar Go thenburg, in Zweden. Nadere inlichtingen bij de generaal-agent (Am sterdam Ferry Agenturen, Pr. Hendrikkade 108. Amsterdam) of bij één der erkende reisbureaus. Tor-Line - Rij-op/rij-af ferrydiensten tussen Amsterdam, Engeland en Zweden. Drs. Heytze heeft in de zomer van 1964 een enquête gehouden onder automobilis ten op zondagen waarop de weersomstan digheden voor openluchtrecreatie gunstig waren. Dit gebeurde o.m. in het Gooi, de streek van do Utrechtse heuvelrug en in het poldergebied van Zuid-Holland, de Krimpenerwaard. In het gebied langs rijksweg 1 bij La ren, dat bekend staat als „De Witte Ber gen", richtte ruim 80 percent van de on dervraagden de aandacht op de verkeers weg, waar tijdens de middaguren een ver keersintensiteit werd waarnomen van 1600 auto's per uur. Ruim de helft van hen zat maximaal 20 meter van de weg, hoewel er ruime gelegenheid was om ver der het terrein in te gaan. Bijna 80 percent van de ondervraagden in de berm van „De Witte Bergen" had kampeermeubilair meegenomen. Ook op andere terreinen werd geconstateerd dat automobilisten kampeermeubilair, tenten en kooktoestellen hadden meegenomen. Bij de bermrecreatie langs de weg Gou- da-Stolwijk had 75 pet. van de automobi listen die daar werden ondervraagd, ech ter geen aandacht voor het verkeer, hoe wel daar tijdens de middaguren ongeveer 250 auto's per uur passeerden. Maar de helft van hen hield zich dan ook bezig met de hengelsport. In het onderzoek werd vissen echter niet tot de bermrecreatie gerekend, om de begripsbepaling van de bermrecreatie zo zuiver mogelijk te stel len. Luchtverontreiniging en verkeersonvei ligheid zijn de voornaamste argumenten tegen bermrecreatie. In het algemeen wa ren alle bij het onderzoek betrokken airtói- mobilisten het wel eens met de afkeuren de critiek op de bermrecreatie. Van dege nen die op de hoogte waren van deze cri tiek verklaarde ruim 80 percent het ermee eens te zijn, maar het verband tussen hun gedragspatroon en het verschijnsel berm recreatie werd meestal niet ingezien. Het rapport heeft voorts aandacht be steed aan het gebruik van picknickplaat sen, aan het verschijnsel openluchtrecrea tie in het algemeen en de relatie met de vrijetijdbesteding. Het autobezit, dat bij de verschillende vormen van openluchtre creatie een rol speelt, werd eveneens ge analyseerd. (Van onze correspondent) JERUZALEM. De abnormale droogte, die Israel deze winter heeft geteisterd, heeft in de landbouw een schade aange richt, die door het departement van Landbouw in Jeruzalem op achtenveertig tot vierenvijftig miljoen gulden wordt geraamd. Van het te vele staande gewas is tweederde deel óf verloren gegaan of sterk aangetast. In cijfers betekent dit, dat van de 153.000 hectare akkerland dat voor de winter bezaaid was er 97.000 meer of minder ernstig hebben geleden. In de Negev, waar de schade het grootst is, worden onder gewone omstandigheden veertigduizend hectaren bezaaid, een deel daarvan door diverse bedoeinen-stammen. Intuitief hebben deze half-nomaden dit jaar hun akkers braak laten liggen. Zij wa ren er van overtuigd, dat bewerking toch geen zin zou hebben. De feiten hebben hen in het gelijk gesteld. Van alle gewassen zijn tarwe, gerst en hooigras het zwaarst getroffen. De regering zal voor aankoop van de ontbrekende pro- dukten zeker veertien of vijftien miljoen dollar moeten 'uitgeven. In elk geval zal het nodig zijn zeventigduizend ton tarwe en tachtigduizend ton gerst, boven de nor male hoeveelheid, uit het buitenland te betrekken. Bijzondere maatregelen zijn getroffen om te voorzien in het gebrek aan veevoeder. De conservenfabrieken hebben sinaasap pelschillen en de katoenspinnerijen onge veer tweeduizend ton katoenzaad ter be schikking van de veehouders gesteld. Bo vendien heeft de regering zestienduizend ton geconcentreerd veevoeder geleverd. In januari en februari hebben de autoriteiten aan de Negev bijna twintig miljoen kubieke meter water toegewezen, tegenover twee en een half miljoen kubieke meter vorig jaar. De laatste dagen zijn de opgravingen naar gouden munten in Serooskerke ver legd naar de kelder van de heer Chris- tiaanse. Deze kelder is destijds gevuld met grond afkomstig van de „goudakker". Er kwamen reeds uit deze nog onontgon nen „goudader" 114 munten tevoorschijn. De totaalstand is nu gekomen op 938 exemplaren. Optimisten verwachten dat volgende week het 1000 ste exemplaar ge vonden zal worden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6