Brandweer verstrekt reddingsmateriaal aan buurtbewoners Angst voor pyromaan heerst in de binnenstad van Amsterdam Weer twee slachtoffers door mysterieuze uitslaande brand Mobil Oil-affaire is een aantasting der democratie HET WEER Volkspartij is grote winnares Drs. Den Uyl opent „gouden jaarbeurs Jacht op zwarte auto in België Regenkleding STEP-IN MORRIS HONGER IN INDIA Amsterdams geluid op K.V.P.-dag: Derde vliegramp Dr. De Galan bepleit scherpe selectie bij industrieën voor Z.-Limburg Belgische fotografen afgewezen Morgen opklaringen Onschuldige bijna gelyncht Verkiezingen in Oostenrijk Het woord is aan SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN 7.90 UW iPfcUAALZAAK 51e JAARGANG NUMMER 105 MAANDAG 7 MAART 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VEL S EN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mije Commissaris Kessler (links), hoofd commissaris Van der Molen (mid den) en de officier van Justitie mr. Tonckens leidden het onderzoek naar de brandstichting in het huis aan de Kloveniersburgwal in Am sterdam, waar twee mensen om het leven kwamen. Onze reisredacteur, mr. H. L. Leffe- laar, maakte een reportage in een door de droogte getroffen deel van India. Na zijn aandacht trekkende vraagge sprekken met de Indische minister president, mevrouw Gandhi die het bestaan van een hongersnood in India ontkende en de minister voor Voed selvoorziening die verklaarde nooit te hebben beweerd dat miljoenen de hongerdood dreigden te sterven geeft mr. Leffelaar in een drietal ar tikelen zijn indrukken weer uit het gebied van Allahabad. Het eerste ar tikel wordt op pagina 3 van dit blad gepubliceerd. Burgemeester Van Hall van Amsterdam heeft de brandweer en de Be scherming Bevolking opdracht gegeven de bewoners in de oude binnen stad, die in verband met de recente branden een eigen bewakingsdienst hebben ingesteld, zoveel mogelijk hulp te verlenen. De brandweer heeft reeds reddingslijnen en ladders uitgereikt. De politie zal in de bedreigde buurt versterkt surveilleren. Zij is er van overtuigd dat de vele branden in deze oude buurt het werk zijn van een gevaarlijke pyromaan, wiens daden een angstpsychose onder de bewoners hebben doen ontstaan. Er is een speciaal commando van de Amsterdamse centrale recherche ingesteld om jacht op de man te maken. Op de provinciedag' van de KVP in Haar lem heeft de heer A. Prins uit Amster dam zaterdag een felle aanval gedaan op de gang van zaken rondom de Mobil Oil- vestiging. Hij meende dat er in deze zaak van een frustratie van de democra tie spreke is. Speciaal maakte hij er ge wag van dat afgezien zal worden van een aantal maatregelen tegen de lucht vervuiling. die de Mobil Oil 29 miljoen zouden kosten. Hij hoorde dit drie da gen nadat staatssecretaris De Meyer hem zou hebben verzekerd, dat met het „convenant" over de voorwaarden alle garanties tegen luchtvervuiling nu wa terdicht zijn. De heer A. Prins zei dat de deskundi gen niet meer de tijd krijgen een zoda nige studie van de problemen te maken dat men tijdig wijzigingen in de voor waarden kan aanbrengen. Ook uitte hij er critiek op dat er op een tweede raffi naderij wordt gerekend, terwijl eerst ge zegd werd dat er maar één zou komen. Hij was van mening dat het gevaar dreigt dat er in het Noordzeekanaalge- bied een volstrekt onleefbare streek ont staat en zei dat - er bij de grote massa door dergelijke voorbeelden van weinig democratisch handelen onbehagen over de partijpolitiek is ontstaan. De voorzitter van de KVP-fractie in de provinciale staten van Noord-Holland de heer Th. Laan, protesteerde er tegen dat de heer Prins over „sollen met de democratie" had gesproken. „In de offi- W eerrapporten 12 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 6, 7 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Topsy4 Uit stad en omgeving4, 5 Economisch nieuws 5 Scheepsberichten 5 Ferdinand8 Feuilletong Beeldverhalen9 Radio en tvn Kunstli Sport 13—17 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting tot morgenavond: Droog weer met vannacht en mor genochtend mist of bewolking .Mor gen overdag opklaringen. Zwakke tot matige wind, draaiend naar zui delijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. ciële stukken is nooit gezegd dat er geen tweede raffinaderij in het Noordzeeka- naalgebied zou komen. Als de pijpleiding groter is geworden dan de bedoeling van Mobil Oil was, dan is dit op verzoek van gemeente en rijk gebeurd. Een pijpleiding met een capaciteit van vier miljoen ton zou 40 miljoen kosten, één van een vijfmaal grotere capaciteit zestig miljoen gulden". De heer Laan vond dat het kortzichtig zou zijn geweest als men dan niet de gro tere pijpleiding had gemaakt. Hij zei ook dat het „convenant" over de voorwaarden voor Mobil Oil een openba re zaak is. Er is langs democratische weg bezwaar mogelijk. „Er is pas sprake van een vergunning als de door de Amsterdamse technici ge- eiste voorwaarden worden ingewilligd. En anders dan bij de hinderwet kan men hier ook ontwikkelingen in de toekomst bij het verlenen van de vergunning be trekken". De heer Laan beklemtoonde verder dat zelfs bij de grootste tegenstanders van de Mobil Oil-vestiging alleen maar respect bestaat voor het antwoord van minister Den Uyl. (zie verder pagina 2). In de nacht van zaterdag op zondag maakte hjj opnieuw twee slachtoffers in het oude huis Kloveniersburgwal 38, dat in vlammen opging. In een wanhopige po ging het brandende huis te verlaten von den de 29-jarige Christiaan Pierie met zijn bijna 2-jarig zoontje Roland Iwan, dat hij in de armen hield geklemd, de dood in het laaiende vuur. Zijn vrouw sprong door een raam van de eerste verdieping op straat. Zij is met tal van verwondin gen in het Binnengasthuis opgenomen. Drie andere gezinnen, die wisten te ont komen, zagen hun woningen geheel uit branden. Zondagnacht is opnieuw een poging ge daan tot brandstichting. Een bewoner van een huis in de Keizerstraat rook om streeks kwart voor elf een sterke olie lucht onder aan de trap naar de eerste verdieping. Bij onderzoek bleek dat er pe troleum over de deurmat was gegoten. Er werden ook een paar afgebrande lucifers gevonden. De Keizerstraat ligt vlak bij de Kloveniersburgwal. Honderden Amsterdammers zijn de af gelopen nacht niet naar bed geweest uit vrees het volgende slachtoffer van de brandstichter te worden. Buurtbewoners die reeds ruim een week geleden een waakdienst organiseerden, hebben vanacht met extra vrijwilligers gepatrouilleerd. Uit angst gedreven hebben ruim 150 be woners zondagmiddag gedemonstreerd voor het Amsterdamse stadhuis. De ijlings van huis gehaalde secretaris van de burgemeester, mr. J. Nolen, heeft een deputatie van de buurt ontvangen en de verzoeken om steun ter beveiliging van de wijk aangehoord. Geëist werd een ver betering van de in de nauwe straatjes nog al schaarse straatverlichting en een ■™al Weer heeft een waarschijnlijk aan gestoken brand in de Amsterdamse binnenstad twee mensenlevens ge- eist. De brandweer had na een uur hard werken de vuurzee bedwongen. scherpere politiebewaking. Mr. Nolen heeft de brandweer en de B.B. ingescha keld, die zondagavond vangzeilen, lad ders, touwen, bijlen en ander reddingsma- terieel naar dit stadsdeel heeft gebracht en ter beschikking gesteld van de bewa kers. De brand op de Kloveniersburgwal werd zondagmorgen om vier uur door een onbekende op het politie-alarmnummer gemeld. Toen de politie vrijwel tegelijk met de brandweer orriveerde hadden twee buurtbewoners juist een man over meesterd, die zich op wat vreemde wij ze bij het brandende huis had opgehou- (Van onze correspondent) WENEN Voor Oostenrijkse verhou dingen heeft de katholieke Volkspartij zondag bij de algemene verkiezingen een opzienbarende overwinning behaald. Ze legde beslag op 85 van de 165 zetels in het parlement en heeft daarmee de absolute meerderheid. Tot nu toe had zij 81 zetels. De socialistische partij heeft twee zetels verloren en kwam van 76 op 74. Ook de Vrijheidspartij verloor twee zetels en heeft nu zes zetels. Het succes van de Volkspartij is toe te schrijven aan de jonge kiezers, voor wie deze partij aantrekkelijker was dan de so cialistische. Hierbij speelde de „image" van enkele socialistische politici een ne gatieve rol. Een nadeel voor de socialisten was ook het feit dat zij zich niet in een duidelijke verklaring van de communisten hebben gedistantieerd. Het verkiezingsparool van de Volkspartij heeft inderdaad ingeslagen, dat namelijk de socialisten door hun sa menwerking met de communisten het ge vaar van een rood volksfront hebben ver sterkt en daarmee 00 kde dreiging van een communistische heerschappij moge lijk konden maken. Opnieuw is in Japan een vliegtuig neergestort. Ditmaal een transport vliegtuig van het Amerikaanse leger, dat bij het opstijgen een om heining raakte. De bemanning bleef ongedeerd. Het is het vierde vlieg tuigongeluk binnen drie dagen in Japan. Uit de Verenigde Staten is een lid van de raad voor burger luchtvaart in Japan aangekomen om te assisteren bij het onderzoek naar de oorzaken van al deze ram pen, die in totaal 331 levens hebben geëist. den. Toegesnelde buren, die meenden dat dit de brandstichter was, zouden de man hebben gelyncht als de politie hem niet snel had overgenomen. Het bleek een 29-jarige kelner te zijn die voor nader onderzoek naar het politiebureau werd overgebracht. Korte tijd later meldde zich hier een eveneens 29-jarige kelner, die zei dat zijn vriend ten onrechte werd vastgehouden. Ook hij moest voor een ver hoor op het bureau blijven. Beide man nen zijn in de loop van zondagmorgen op vrije voeten gesteld. Het stond vol gens de politie vast dat zij niets met de brand te maken hadden. De Wiarda Beekman-Stichting heeft za terdag in Heerlen een studiebijeenkomst gehouden onder het motto: „perspectie ven voor Limburg". De conferentie stond onder voorzitterschap van de fractievoor zitter van de P.v.d.A. in de tweede ka mer drs. G. M. Nederhorst. Tot de spre kers behoorden o.a. dr. G. de Galan, de voorzitter van de P.v.d.A. dr. J. G. H. Tans en dr. ir. A. P. Oeie, de gewestelijke voorzitter van de P.v.d.A. in Limburg. Tij dens de inleidingen werd een verdere ont wikkeling in de samenwerking over de grenzen met het aangrenzende Duitsland en België bepleit. Naast de DAF-vestiging als vervangen de arbeid verstrekkende industrie in plaats van de aflopende mijnindustrie werden suggesties gedaan om te komen tot de stichting van een olieraffinaderij die haar afzetgebied niet alleen in Lim burg maar over de grenzen zou moeten vinden. Verder werd gesuggereerd de oprich ting van een technologisch ontwikkelings centrum o.a. op het gebied van kernener gie, alsmede de aanleg van een uitgebreid woningbouwproefveld. Ook werden ge dachten ontwikkeld om te komen tot een ontwikkelingsproject voor vliegtuigbouw waarbij gewezen werd op de groeiende internationale samenwerking op dit ge bied en het voorhanden hebben van een goed geoutilleerd vliegveld in Zuid-Lim burg. Dr. G. de Galan, de directeur van de dr. Wiarda Beckmanstichting, bepleit te een strenge selectie bij het aantrekken van nieuwe industrieën. Hij beschouwde het voor Limburg een behoefte dat daar geconcentreerde bedrijven komen zoals tot dusver de mijnen zijn geweest. Hij waar schuwde tegen versnippering van de in dustriële vestigingsgebieden en wees er op belangrijke taak die is weggelegd voor de gemeentelijke en provinciale overhe den, nu Limburg voor zulke grote veran deringen staat die het gehele industriepa troon zullen veranderen. Hij was de me ning toegedaan dat de overheden veel dynamischer moeten gaan denken dan zij tot dusver gewoon waren. Hij bepleitte ook het samenhangend denken in inter departementale zin om te komen tot een geïntegreerde aanpak van sociale, econo mische en infrastructurele problemen. Comtesse Diane: Schoner dan schoonheid is de lelijkheid die erin slaagt zich te doen vergeten. 99 „De grote toeneming in belangstelling voor de Utrechtse jaarbeurs is een teken dat de leiding van deze beurs een succes volle aanpassing heeft weten te realise ren'.' Dit zei vanmorgen de minister van Economisch Zaken drs. Den Uyl toen hij de officiële opening verrichtte van de Voorjaarsbeurs. 1966 is het gouden jubileumjaar voor de beurs die ditmaal een dag langer duurt (t.m. 16 maart), omdat de 10e maart uit valt in verband met de huwelijksfestivi teiten. De beurs levert het vertrouwde beeld op van altijd. In de gebouwen aan het Vreeburg zijn de gebruiksgoederen geëxposeerd en aan de Croeselaan de kapitaalsgoederen. Verder zijn er duur zame gebruiksgoederen in de Juliana- en de Merwedehal. In totaal 62.000 m2 ver deeld over 1500 stands. Zie verder de pagina economie en financiën. BRUSSEL, Eenheden van het Bel gische leger en van de marechaussee heb ben het afgelopen weekeinde vergeefs ge tracht de hand te leggen op de gangsters, die tien dagen geleden de 34-jarige Brus selse politieagent Albert de Leener heb ben vermoord. Een intensieve jacht werd ingezet op een zwarte Mercedes, waarvan de twee inzittenden een vrachtautochauffeur vrij dag onder bedreiging met een pistool bij Brussel aanhielden en inlichtingen eisten over wegversperringen tussen Brussel en Mechelen. De onmiddellijk daarna gealarmeerde politie zette het bosrijke gebied rond Brus sel af. Het werd nauwkeurig onderzocht. Een nieuw alarm verlegde de activiteit naar de Belgische kuststreek, waar een urenlange klopjacht evenmin iets ople verde. Daaraan werd deelgenomen door leger en politie, gesteund door de Franse gendarmerie, hefschroefvliegtuigen en een Franse patrouilleboot die voor de kust voer. De gangsters, van wie de identi teit bekend is het zijn Fransen wer den aan de kust gezocht, nadat een zware auto van Duits fabrikaat vrijdagavond door versperringen in de plaatsen Nieuw- poort en Koksijde reed. Noch van de daders, noch van het lijk van de vermoorde agent is echter een spoor gevonden. De Algemene Vereniging van Belgische Fotoverslaggevers heeft een protesttele gram gezonden naar paleis Soestdijk we gens de weigering aan een twaalftal foto grafen om het huwelijk van prinses Bea trix te filmen en te fotograferen. De twaalf Belgen hadden op hun verzoek een reportage te mogen verzorgen allen een afwijzend antwoord gekregen. Advertentie Bectefjorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Teief. (02CQ 22 35 96 - Amsterdam in prachtige kwaliteit „LYCRA". U kunt kiezen uit zwart, wit en de modieuze „Skin"-kleur. Haarlem Gr. Houtstr. - Ged. O. Gr. 86 Heemstede Raadhuisstraat 52 ZandvoortGrote Krocht 30—36 IJmuiden Kennemerlaan 41 Haarlem-N.Rijksstraatweg 533

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1