HONGER IN INDIA I Kurkdroge dorpen wachten op één reddend wonder: water Nu in Nederland: ASTOR Droge tijd moet nog komen Onrust in W est-Bengalen 23 doden bij busongeluk Zware strijd in Vietnam Vanden Boeynants programma lijkt niet veel kans te maken Een American Blend voor gedistingeerde rokers m Initiatief-ontwerp geboortenregeling in Italië Sneeuwstormen in Amerika ém. ramm MAANDAG 7 MAART 1966 3 i' Bruidsjuwelen A angrijpend Pauw Kardinalen stellen richtlijnen op voor geboorteregeling m A .%t Nkroemah roept Ghanezen op tot verzet Tipte PTT-ambtenaar Britse treinrovers? De Belgische kabinetscrisis - jjip» ASTOR in Nederland, dat is verheugend nieuws! De uitverkoren filtersigaret van gedistingeerde rokers in meer dan 40 landen ASTOR, een melange van de edelste tabakken. Licht, mild en toch een verrukkelijk vol aroma. Een exclusieve sigaret... men ziet dat al aan het chique pakje. En aan de filter uit zuivere zachte natuurkurk! Gun uzelf voortaan het genoegen van het zéér goede. Rook ASTOR, de elegante sigaret van Waldorf-Astoria. ASTOR de American Blend met filter uit zuivere natuurkurk 20 stuks King Size ƒ.1,50 (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) ALLAHABAD. Terwijl in het parlement in New Delhi wordt gedebat teerd over het voor en tegen van de afschaffing van de zogenaamde „voed- selzones", loopt een oude man met een emmer op zijn hoofd van het dorp Tigja naar een bron om drinkwater te halen. Hij loopt over een uitgemer gelde, kale vlakte met hier en daar grote rotsblokken. Hij loopt door velden waar een pluizig, enkelhoog groeisel duidt op een gewas, dat graan blijkt te zijn. Hij loopt vijf kilometer, want de vier putten van zijn eigen dorp staan al vijf maanden droog. Met door de flakkerende hitte vertraagde ge baren laten een paar schamel geklede vrouwen een leren zak in één van de dorpsputten zakken. Onderin, op de rotsige bodem, staat nog een laagje water. Als de zak boven komt, blijkt de inhoud nauwelijks een glas te kun nen vullen. Dit is Tigja, een dorstend dorp, een gemeenschap van vier honderd mannen, vrouwen en kinderen, die niets hebben om naar uit te zien, behalve regen. De velden, geploegd en wel, liggen korstdroog in de schrale hitte van een meedogenloze zon in een wolkloze hemel. Aan zaaien is men nooit toegekomen, laat staan aan oogsten. Tigja is één van de zesendertig kurk droge dorpen in het Allahabad-district Buiten het dorp lopen vijf aasgieren rond. Ze zijn zo tam, en misschien zo ze ker van hun prooi, dat ze nauwelijks de moeite nemen opzij te gaan wanneer dorpelingen hun pad kruisen. Zij wach ten. Het dorp wacht ook. Op water, op regen, op een wonder. Het vee, vel over ribbekast, ligt loom tussen de lemen hut ten. Honden liggen met droge tong hijgend in de schaduw van de enige boom van het dorp. In de middag wagen weinigen zich bui ten. Dan is Tigja een verlaten gehucht. Er is trouwens niets te doen. Tegen de avond kookt men het enige dagelijks maal dat men zich er kan veroorloven: wat graan dat in Friesland in de varkenstrog thuis zou horen, wat buffelmelk, en misschien wat in mosterdzaadolie gebakken koekjes. En dan begint opnieuw het wachten. DE VROUWEN verkopen hun bruidsju welen, de mannen hun vee, om in de dichtstbijzijnde dorpswinkel wat voorra den in te slaan. Men heeft nog steeds hoop, maar met het vallen van iedere gouden Indische avond wordt ook de hoop minder realistisch. De zomer, de droge tijd, moet nog komen, april, mei, juni. Sommigen denken erover hun hutten ach ter te laten en in Allahabad werk te zoe ken. Maar wat doet men in zo'n geval met de oude grootmoeder, het zieke kind, en moet men in Allahabad dan als zovelen ook een stuk trottoir gebruiken als de nacht valt? Enige dagen geleden kwam in Tigja een functionaris van de staat Uttar Pradesh. Hij adviseerde te verhuizen naar de oevers van de bij Allahabad stromende rivier, waar men nu ook al de drooggeko- men eilandjes met graan heeft beplant. Hij zag niet in waarom men bezwaar maakte er in de open lucht te gaan le ven. Daar had men immers water? Maar in Tigja, waar niemand veel heeft, is men nog niet van plan dat wei nige achter te laten, in ruil voor nog minder, al is er dan water. Hier heeft men tenminste een dak boven het hoofd, men kent er iedere spleet in het terrein, dit is sinds heugenis eigen grond ge weest. De dorpelingen blijven. 4LS JOURNALIST krijgt men een goe de portie leed en menselijke tragiek te zien. In Tigja was eigenlijk geen leed, en de tragiek was niet op dramatische wijze zichtbaar: er waren geen stervende mensen, geen uitgehongerde lichamen. En toch was de indruk van het bezoek zo aangrijpend, dat het vaak moeilijk viel te spreken. Wat kan men zeggen als men als „ere gast" op een zitbank onder de boom wordt geplaatst, te midden van een zwij gende groep tanige mensen? Hun gezich ten zijn vriendelijk, afwachtend, maar niet levendig. Ook niet die van de kinde ren, van wie er een paar de bolle onder- CALCUTTA (AFP en Reuter) In de stad Krisjnanagar, tachtig kilometer van Calcutta, hebben jeugdige betogers zater dag twee politiemannen doodgeslagen, verscheidene regeringsgebouwen in brand gestoken en talrijke winkels geplunderd. Vrijdag werd een student gedood bij schermutselingen met de politie. De jon gelui betogen reeds dagen tegen de ver ordeningen over de voedselvoorziening. In Calcutta zijn 3 vooraanstaande linkse leiders uit West-Bengalen aangehouden. Onder hen bevinden zich veertien afge vaardigden in de wetgevende organen van de staat. Het leger is de politie van Cal cutta te hulp gekomen bij het handhaven van de orde. De Indische premier, mevrouw Indira Gandhi, is naar Calcutta gegaan om maatregelen te nemen in de crisis die in West-Bengalen door het voedseltekort is ontstaan. Vandaag vloog premier Gandhi naar Assam voor overleg over de opstand van de Mizo-stam, die vorige week is uit gebroken. CALVINIA (Kaapprovincie) Zondag avond hebben 23 mensen de dood gevon den bij een ongeluk waarbij een bus in een ravijn stortte, in de buurt van Calvi- nia in Zuid-Afrika. 22 inzittenden waren op slag dood. Twee kinderen hebben het ongeluk overleefd. voedingsbuikjes hebben. Wat kan men zeggen wanneer een magere vrouw naar voren komt en zegt in twee dagen niets gegeten te hebben? Wanneer een man vertelt dat hij zijn laatste koe heeft ver kocht? Dat ook de vorige oogst mislukte, en geld nu even schaars is als voedsel? Kan men onbewogen blijven wanneer een glas buffelmelk wordt aangeboden, het glas eerst ritueel wordt gewassen met water uit twee koperen vazen? Het water dat uit een put komt op vijf kilo meter afstand. Een oude vrouw vertelt dat er alleen in 1904 een vergelijkbare periode van droogte was. IN HET NABIJ gelegen, grotere dorp Me ja verstrekt een districtsambtenaar de 'feiten. Wanneer de droogte voortduurt, zullen zestig dorpen met een totaal van bijna 50.000 mensen geheel zonder water zitten. In sommige dorpen heeft men van de 400 hectare land sinds november op niet meer dan zes hectare kunnen zaaien. De regering heeft tot nog toe 5000 men sen in het district aan werk geholpen door middel van noodprojecten wegen reparaties, graven van irrigatiekanalen en wateropslagplaatsen, voor wanneer de regens mochten komen. Maar in de staat SAIGON (Reuter en AP) Eenheden van de Vietcong hebben vanochtend een compagnie Zuidvietnamese militairen zware verliezen toegebracht. De com pagnie lag op een heuvel vijftig kilome ter ten noordoosten van Saigon. Andere guerrillastrijders beschoten een naburig hoofdkwartier om te voorkomen dat de compagnie versterking zou krijgen. Drie dagen lang hebben er in de Zuid vietnamese provincie Kwang Ngai op on geveer 540 kilometer ten noordoosten van Saigon zware gevechten gewoed tussen naar schatting 2500 man Noordvietname- se troepen en Amerikaans-Zuidvietname- se eenheden. Volgens Amerikaanse gege vens zouden er duizend Noordvietnameze gesneuveld zijn. De verliezen aan Amerikaanse en Zuid vietnamese zijde zouden over het alge meen licht zijn, hoewel wordt toegegeven dat enkele eenheden zwaar gehavend zijn. De werkelijke verliescijfers zijn niet be kendgemaakt. In Noord-Vietnam zijn twee raketten af gevuurd bij een aanval van Amerikaanse straalbommenwerpers. De raketten mis ten hun doel. ROME (Reuter) Veertien Italiaanse parlementsleden hebben een voorstel inge diend, dat beoogt propaganda voor geboor tenregeling wettelijk toe te staan. Het ontwerp is afkomstig van drie socialis ten, een sociaal-democraat, een liberaal en twee communisten. Het kreeg de steun van nog zeven afgevaardigden. Op het ogenblik staat op het voeren van deze pro paganda maximaal één jaar gevangenis straf of een boete van ongeveer 2.300 gul den. (Van onze correspondent ROME De bijzondere commissie van twaalf kardinalen onder voorzitterschap van kardinaal Ottaviani, die zich bezig houdt met het vraagstuk van de geboor tenregeling, is vandaag voor het eerst bij eengekomen om richtlijnen op te stellen voor de grote door paus Paulus ingestel de algemene commissie die in deze kwes tie advies moet geven. Die algemene commissie bestaat uit bisschoppen, theo logen, medici en andere leken. Zij is reeds ruim een jaar lang bezig met studies op dit terrein. FARGO (Noord Dakota) (AP) Noord en Zuid-Dakota en Noord-Minnestota zijn geteisterd door de zwaarste sneeuwstor men sedert tientallen jaren. Zondag zijn reddingsploegen aan het werk gegaan. In de drie staten steeg het aantal doden door het noodweer tot 15. De verliezen aan vee lopen in de mil joenen dollars. Sommige boeren verloren hun hele veestapel aan schapen en koei en in de storm die woensdag begon. Uttar Pradesh zijn al bijna 150.000 werk lozen en hun aantal kan zwellen tot 240.000, wanneer de zomer begint. Het zijn vooral de kleine boeren in loondienst die het hardst getroffen zullen worden. Zij die wat land hebben, beschik ken vaak nog over surplus-vooraaden van de vorige oogst en kunnen desnoods aan geld komen met het land als onder pand. Maar nadat de landloze boer ook zijn laatste bezittingen van waarde heeft verpand of verkocht, is er voor hem geen uitweg meer. Er zijn er die dan de vlakte intrekken en zich enige tijd in leven houden met de wilde, zure beirvruchtjes. Sommigen sprokkelen er brandhout en proberen het te verkopen. Hun uithoudingsvermogen wordt steeds geringer, totdat zij ook tot dat beetje activiteit niet meer in staat zijn. En dan? Op de kale vlakte, tussen zo goed als bladloze struiken, liep buiten Tigja een wilde pauw. Het hemelsblauw van zijn borst en bronsgroen van zijn staart wa ren de enige kleuren in het stoffige land schap. In deze dorheid was de praal van deze pauw, even onrechtvaardig als mee dogenloos, symbolisch voor de overdaad van miljoenen gunstiger door het lot be jegend naast de doem en de honger van Tigja's 400 dorpelingen. 4 'TSv' Binten het dorp wachten de aas. gieren. Ze zijn zo tam dat ze nauwe lijks uit de weg gaan voor voorbij gangers. DAKAR (AFP en Reuter) De afge zette president van Ghana, Nkroemah, heeft via radio-Conakry in Guinee een op roep tot de Ghanezen gericht „standvas tig te blijven in het verzet" tegen het nieuwe bewind „ondanks intimidatie". In een uitzending ter gelegenheid van de negende verjaardag van Ghana's onaf hankelijkheid beschuldigde hij de nieuwe leiders van roverij, geweldadigheid en moord. „Nooit tevoren, aldus Nkroemah, „zijn Ghanezen in hun huis neergescho ten om hun politieke overtuiging. De Chinese ambassade in de Ghanese hoofdstad Accra heeft bij de Ghaneze autoriteiten geprotesteerd tegen de uitwij zing van Chinese deskundigen. De nationale bevrijdingsraad van Ghana heeft besloten de diplomatieke betrekkin gen met Groot-Brittannië te hernieuwen. LONDEN (Reuter) Een Britse PTT- ambtenaar zou anderhalf miljoen gulden hebben gekregen voor inlichtingen over geldtransporten. Dat heeft de pas uit de gevangenis ontslagen 44-jarige John Wheater gezegd. Dat bericht de Sunday Telegraph. Wheater heeft twee jaar uitge zeten van de drie jaar gevangenisstraf, waartoe hij was veroordeeld wegens be lemmering van het justitiële onderzoek in de zaak van de Britse treinroof van augustus 1963. (Van onze correspondent) BRUSSEL Er is tot nu toe weinig uitgelekt over de inhoud van het voorlo pige regeringsprogramma dat de Belgi sche kabinetsformateur Paul Vanden Boeynants, voorzitter van de Christelijke Volkspartij aan de beide andere grote partijen, de liberale PVV en de socialis tische BSP, heeft gestuurd. Zelf heeft hij er niets over willen meedelen. Maar er is wel iets over uitgelekt. Advertentie Hij zou een betrekkelijk klein ministe rie willen samenstellen van ongeveer twaalf ministers en acht staatssecretaris sen. De begroting 1966 zou strak moeten wor den gehandhaafd. Voor 1967 zou een ver hoging van de uitgaven van tien miljard franken worden toegestaan. Voor 1968 zou hij het evenwicht tussen inkomsten en uit gaven verplicht stellen. Er moeten bezuinigingen worden door gevoerd. Belastingverhoging zou niet no dig zijn. De bezuinigingen zouden vooral betrekking hebben op de spoorwegen, de defensie, landbouwsubsidies en de regie van telegraaf en telefoon. De sluiting van de niet-rendabele mijnen zal worden voortgezet. De PVV, waarvan het bestuur gisteren heeft beraadslaagd over het programma lijkt niet enthousiast. Ze is in de eerste plaats tegen de door de heer Vanden Boeynants gevolgde procedure, omdat zij meent dat hij zijn regeringspartner had moeten kiezen en pas dan met deze sa men het programma had moeten opstel len. Bij de socialisten bestaat minder be zwaar tegen het programma dan wel te gen de persoon van de nieuwe formateur, die men als te reactionair beschouwt en met wie men eigenlijk liever niet in zee wil. Het is dus heel goed mogelijk dat Van den Boeynants noch van de liberalen noch van de socialisten steun zal krijgen. De socialisten hebben de laatste dagen bij herhaling verklaard dat wanneer Vanden Boeynants niet slaagt een nieuwe socia listische formateur wellicht toch wel kan» zou maken. Overleden. Generaal-majoor B. D. Leiand S. Hobbs, in de tweede wereldoorlog commandant van de 30-ste Amerikaan se infanteriedivisie, is op 74-jarige leef tijd in het legerhospitaal Walter Reed overleden. Ongeregeldheden. In Aden hebben zich on geregeldheden voorgedaan waarbij on der meer een zendingsgebouw het moest ontgelden. Er werden branden ge- gesticht. Goud. Volgens het Russische vakver bondsblad „Troed" heeft de politie in Jakoetia in Oost-Siberië een bende ont maskerd, die 38 kilogram goud van de goudvelden zou hebben gestolen. Het goud zou in kleine hoeveelheden in voedselpaketten naar familieleden en vrienden zijn gezonden. Pasjesovereenkomst. Oostduitse en West- berlijnse functionarissen hebben in Oost- Berlijn een nieuwe pasjesovereen komst ondertekend, die een half miljoen Westberlijners in staat stelt met Pa sen en Pinksteren familie in Oost-Ber- lijn te bezoeken. Vorige week liet de Oostduitse ander handelaar alle politieke voorwaarden, die voor het Westen onaanvaardbaar waren, omdat zij een erkenning van Oost-Duitsland inhielden, vallen. Vete. Een 29-jarige boer uit het dorp Wasserfall in Sauerland die al jaren lang met zijn buurman een conflict had over enkele vierkante meters grond, heeft zijn 54-jarige tegenstander, diens even oude echtgenote en 76-jarige moe der doodgeschoten. De zoon van de ge dode boer verwondde daarop de dader. Anti-semitisme. Op een bijeenkomst in Parijs van het bestuur van de Europese afdeling van het Internationale Joodse Congres is geconstateerd, dat het anti semitisme de laatste tijd is toegenomen, in het bijzonder in West-Duitsland en Oostenrijk. Vechtpartijen. In de Turkse Nationale Vergadering is het tot vechtpartijen ge komen, waarbij enkele afgevaardigden werden gewond. De vechtpartij begon na „obstructie" van oppositie-afgevaar digden. Buiklanding. Op het vliegveld van Miami in de Amerikaanse staat Florida heeft een Boeing-727 een buiklanding gemaak Niemand werd gewond. Vliegtuigongeluk. Bij Thouars in West- Frankrijk zijn vier mensen om het le ven gekomen toen een particulier vlieg tuig tegen een hoogspanningskabel vloog en neerstortte. Overval. Vier als politiemannen vermom de dieven hebben in een Londense wo ning sieraden ter waarde van ongeveer 750.000 gulden „in beslag" genomen. Zij werden spoedig gearresteerd. De buit was nog in hun bezit. Astronomie. In de Westduitse deelstaat Rijnland-Westfalen zal een radioteles coop met een middellijn van negentig meter worden gebouwd ten behoeve van de radio-astronomie. Hulp. De Sovjet-Unie heeft India voedsel hulp aangeboden. Het aanbod was ver vat in een brief van premier Kosygin aan zijn Indische ambtgenote, "me vrouw Gandhi. Mislukte vlucht. Drie Afrikaanse gevan genen zijn doodgeschoten, toen zij trachtten uit de gevangenis van Ba- viaansport te ontsnappen. Aan hun ont vluchting ging een vechtpartij vooraf tussen twee werkploegen, waarbij één gevangene het leven verloor.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3