Rusland heeft op de Jaarbeurs de grootste landeninzending Tweeduizend produkten: Van kunstnieren tot delicatessen WIN f 1000.- Dividenden De Beurs Wat Voorjaarsbeurs toont Tassen van buf f elleer met insektenbeten Chr. Bond besprak CAO Spoorwegmannen maakten dit nooit eerder mee" Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! Minister Vondeling wil meldingsplicht voor onderhandse leningen VOORJAARSBEURS vredenburg en croeselaan F0T0-L0EK ANDERSON Kort economisch nieuws SCHEEPV AARTBERICHTEN Kort IJmondnieuws Clara de Jong exposeert in „De Kastanjeloot" 5 MAANDAG 7 MAART 1966 14 Maart Kranten Restaurateur T.V. FOTOWEDSTRIJD KENNEMERLAAN 85-87 Telefoon 5962 --- Li Het wetk van een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, overonzeloon- en arbeidsvoorwaarden (waar onder vijfdaagse werkweek, twee weken vakantie, vrij ver voer en uitstekende sociale voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. Minimum leeftijd: 21 jaar. Loopt u eens binnen op onze we'kelijkse contactavonden AMSTERDAMElke maandag avond in het N.Z.H.-haltekan- toorMarnixstraat/Elandsgracht (Tramlijnen 7,10 en 17). HAARLEMElke woensdag avond in de N.Z.H.-kantine. Garage Leidsevaart 396 (Bus lijnen 3, 6, 71 en 80). Telkens van half acht tot half negen. Of vul onderstaande coupon in: Naam: Adres Woonplaats Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE Advertentie MaANDag OINSDag 15 Maart GEOPEND VAN 9-17 UUR - VOORDELIGE GECOMBINEERDE REIS/ENTREE BILJETTEN ZIJN OP DE STATIONS VERKRIJGBAAR Op de internationale voorjaarsbeurs in Utrecht, die minister Den Uyl vanochtend heeft geopend en die tot en met 16 maart is te bezichtigen, zijn op een totale op pervlakte van 62.000 vierkante meter net to produkten te zien uit 31 landen. Ze worden getoond door 3818 firma's waar van 1508 met Nederlandse en 2310 met buitenlandse produkten. Na Nederland neemt West-Duitsland op deze 86e alge mene beurs met 930 inzendingen de twee de plaats in, gevolgd door Groot-Brittan- nië (251 inzendingen) Amerika (209 inzen dingen) en Italië (166 inzendingen). Wat de landeninzendingen betreft, is die van Rusland het grootst. Ruim 2300 vierkante meter hebben de Russen gereserveerd om in twee paviljoens hun 2.000 industriële produkten te tonen: van kunstnieren tot delicatessen. Buiten het beursterrein, voor de Julia- na-Merwedehal, staat staat de Amerikaan se atoomtentoonstelling „werken met ato men", die niets met de jaarbeurs heeft te maken, maar wel op belangstelling re kent van de jaarbeursbezoekers. Tot 28 maart is deze expositie geopend. Op het Croeselaanterrein, waar alle hal len en ook de buitenterreinen weer volle dig bezet zijn, ligt het accent zoals ge bruikelijk op de kapitaalgoederen. De be langrijkste sectoren zijn hier de elektro techniek en de elektronica voor de indus trie, hout- en metaalbewerkingsmachines en gereedschappen, hydrauliek, pneuma tiek en aandrijftechniek en gieterij bedrij ven. Deze laatste groep (18 vooraanstaan de gieterijbedrijven) vormt op 670 vier kante meter de „Gieterijstraat". Er is on der meer een echte oven in bedrijf, die geschenken voor bezoekers giet. Er is op de voorjaarsbeurs trouwens nog een an dere „straat", de „rubberstraat" waarin zich voor de eerste maal de 12 Neder landse rubberfabrikanten hebben gegroe peerd. De inzendingen uit het buitenland zijn grotendeels ondergebracht in het beurs programma waarin de tentoongestelde ar tikelen thuishoren. Zo zullen op het Vre denburg in de Beatrixhal Oostenrijk, Hon garije en Polen gebruiksgoederen expose ren. Vier tentoonstellingen omlijsten de voorjaarsbeurs. „Vijftig jaar Jaarbeurs snapshot" is een tentoonstelling, die de jaarbeurspersdienst heeft ingericht in de vitrines van de Vredenburg-gebouwen. Daarin wordt een beknopt fotografisch verslag gegeven van de belangrijkste ge beurtenissen in de afgelopen halve eeuw. Het waren voornamelijk de kranten en tijdschriften, die de jaarbeurshistorie heb ben geschreven. Jaarbeursdirecteur drs. J. H. D. van der Kwast heeft deze de zer dagen nog eens duidelijk gestipuleerd. In het eerste jaar van de Jaarbeurs be steedden de Utrechtse dagbladen in maar liefst 100 kolommen aandacht aan de 750 vierkante meter expositieruimte en 690 deelnemers. De exposant van koffie- surrogaat kreeg maar liefst een kolom, maar de schrijver had meer aandacht voor de bonte gordijntjes in de stand, dan voor het geëxposeerde produkt De snelle groei van de Utrechtse Jaar beurs wordt ook gedemonstreerd door de omzet van het jaarbeursrestaurant. De eerste restaurateur (in 1917) was trots op de verkoop van maar liefst 650 kg vlees. Tegenwoordig wordt er tijdens de acht jaarbeursdagen heel wat meer geconsu meerd in dit ene restaurant. Dit jaar zul len de jaarbeurskeukens weer de volgen de hoeveelheden tijdens de beursdagen verwerken: acht ton aardappelen, acht ton ham, 5000 varkensribben, 5000 bief stukken, 5000 kippen, 12.000 eieren, 175.000 broodjes en 275.000 kopjes koffie Op de jaarbeurs zijn nog vier andere exposities te bezichtigen. In de Vreden- burggebouwen (parterre Beatrixhal) heeft de stichting film en foto ter gelegenheid van het jaarbeursjubileum een tentoon stelling ingericht „fotografie en weten schap". Deze expositie maakt ondermeer duidelijk, dat de fotografie onmisbaar is geworden bij wetenschappelijk onderzoek. Enkele verbluffende prestaties worden ge toond. De stichting „gulden vorm" die in het trappenhuis op de tweede etage van de Vredenburggebouwen in de speciale vitri nes gewoonlijk de door deze stichting be kroonde produkten exposeert, heeft een kleine expositie ingericht onder het mot- Advertentie DOE MEE AAN ONZE ziet onze etalage Inlichtingen in onze zaak. E£ to „van niet tot iet". Men ziet hier de produkten idie in 1965 werden bekroond of een certificaat verwierven met daarnaast de materialen, gereedschappen, vormen waarmee dezelfde produkten tot stand kwamen. In de Irenehal tenslotte is een tentoon stelling ingericht van „vijftig jaar me- talectro-industrie". Ruim 30 firma's tonen hier produkten zoals die vijftig jaar ge leden wërden gemaakt, naast identieke produkten van vandaag, om op deze wij ze een idee te geven van de enorme technische en wetenschappelijke vooruit gang in de afgelopen halve eeuw. De N.V. Amsterdamse Belegging maat schappij ABM stelt aandeelhouders voor over het boekjaar 1965 een dividend uit te keren van 10 percent en daarnevens ten laste van de agio-reserve een belasting vrije uitkering te doen van 4 percent in aandelen, (geheel onv.). VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. lste tijdv. 150.10-150.50 120.20-120.50 109.70-109.80 2de tijdv. 150.40 120.50 109.60 Ruim 3800 firma's uit 31 landen tonen op de Voorjaarsbeurs die vandaag is ge opend, een veelheid aan produkten. Het zijn er tienduizenden. Het assortiment is sedert de eerste jaarbeurs (50 jaar ge leden) zeker vertienvoudigd. Noviteiten zijn er evenwel elk jaar opnieuw. Een greep uit deze veelheid: Een vlaggenfabriek uit Dokkum toont naast vlaggetjes met de beeltenissen van het koninklijke bruidspaar vlaggemasten van gewapend polyester. Ze zijn van mo derne vormgeving, zeer licht en gemak kelijk in onderhoud. Ze behoeven niet te worden geschilderd. 0 Er zijn tassen te zien van buffel en bisonleer, waarop „de hoomstoten en in sektenbeten nog zichtbaar zijn". Er is een mes te zien dat door mid del van een draaibeweging met de duim kan worden geopend en gesloten. De im porteur vindt het mes bijzonder geschikt voor lichamelijk gehandicapten, landbou wers en jagers. O Het door prinses Beatrix en de heer Von Amsberg uitgekozen kristallen drink- servies, dat deel uitmaakt van het natio naal huwelijksgeschenk, is te zien in de stand van de Koninklijke Glasfabrieken „Leerdam". 0 Een noviteit is ook een elektronisch bestuurde waarschuwingslamp voor het beveiligen van straatafzettingen. Bij scherming respectievelijk zonsopgang wordt de lamp automatisch in- en uitge schakeld. Van Duitse herkomst is het automa tisch werkende verbrandingstoilet, een zgn. destroilet. Het gebruik van chemi caliën of water is overbodig. Alle faeca- liën verbranden volledig en reukloos. Alleen moet eenmaal per week de asla worden leeggemaakt. Nieuw is ook het volautomatische tele foonklokje, dat geheel is afgestemd op het nieuwste model telefoontoestel. Zodra een telefoongesprek tot stand komt, kan men door het indrukken van een knop aflezen hoe lang men spreekt. Het klokje windt automatisch op. Dit produkt van Zwitsers-Nederlandse makelijk is aange bracht op de schijf van het toestel. 0 Ook is een verlichte zuil te zien, bwaarmee voetgangersoversteekplaatsen overdag en 's avonds onafhankelijk van slechte weersomstandigheden duidelijk zouden kunnen worden gemarkeerd. De zwart-wit verdeling, die overeenstemt met de voetgangersoversteekplaats, wordt per manent verlicht door een fluorescentie buis van 65 watt. Verkeersdeskundigen hebben thans reeds veel belangstelling voor deze nieuwe zuil. Japan komt op de beurs met een nieuw type camera, waarvan de mecha nische onderdelen als tandraderen en ve ren zijn vervangen door transistors, mag neten en condensators. „De spoorwegman ziet het als een uit daging als men zijn reeds lang uitgespro ken, steeds herhaalde en niet duidelijk be vestigde verlangens op een minimaal en beslist onvoldoende wijze wil inwilligen en daarbij bovendien nog een beroep doet op een geduld dat hij niet meer bezit". Dit zei de secretaris van de protestants- Christelijke Bond van Vervoerspersoneel, de heer K. IJszenga, op een vandaag te Utrecht gehouden vergadering van deze bond, die speciaal is belegd om de moei lijkheden rond de C.A.O voor het spoor wegpersoneel te bespreken. Hij zei dat de bond niet blind is voor de moeilijke financiële situatie waarin het bedrijf verkeert, maar hij dacht dat de bevoegde instanties het er zo langzamer hand wel over eens waren geworden, dat de oorzaak daarvan niet binnen maar bui ten het bedrijf ligt. De Overheid hanteert het bedrijf, dat in name geen n.v., maar in feite een staatsbedrijf is als instrument van haar beleid. Rekening houdend met de maatschappelijke belangen bepaalt zij de financiële armslag van het bedrijf. Wij hebben er begrip voor dat de direktie op dit moment er nog niet in is geslaagd de overheid ervan te doordringen dat deze financiële armslag onvoldoende is en dat de regering de consequenties hiervan moet aanvaarden, zo zei de heer IJzenga. „Maar wij hebben er geen begrip voor, dat zo lang dit fundamentele probleem niet is geregeld, het personeel de rekening van deze onvoldoende armslag voor een deel krijgt gepresenteerd. Men kan van een vakorganisatie, die het belang van het spoorwegpersoneel heeft te beharti gen, niet verlangen, dat zij in de situatie van vandaag, rekeninghoudende met de voorgeschiedenis en de matiging die steeds en opnieuw is betracht, de door NS voor gestelde gang van zaken verdedigt" Volgens de heer IJzenga is er een situ atie ontstaan, die geen enkele spoorman in aktieve dienst eerder meemaakte. Ver trouwde paden zijn verlaten; wijsheid en stuurmanskunst zullen nodig zijn om de juiste koers te bewaren. Hij blijft hopen dat een weg kan worden gevonden om in open overleg de moeilijkheden te over winnen. Naar zijn oordeel moet het doel van ieder overleg zijn tot overeenstem ming te komen op een zodanige manier dat aan de redelijke verlangens zo goed mogelijk recht gedaan wordt. Bereiken van overeenstemming is een dringende voor waarde om wensen te kunnen realiseren. Dat doel en die voorwaarde zullen wij steeds in het oog moeten houden. Dit geldt voor alle betrekkingen, aldus de heer IJzenga. Er is een nieuwe uitvoering toege voegd aan de bestaande modellen- serie van de bekende Jaguar E-type sportwagen. Het nieuwe model, de E-type 2+2 is een sportcoupé op verlengde basis van de E-type (to taal 33 cm langer) en biedt achterin twee tijdelijke zitplaatsen. Deze bei de zitplaatsen zijn bepaald minder „compact" dan gemeenlijk in een dergelijke uitvoering van een sport wagen wordt aangetroffen. Boven dien is de hoofdruimte voor de ac hterin-zittenden volkomen nor maal en is er ook een redelijke voet- en beenruimte. De nieuwe E- type 2+2 van Jaguar bezit weer de 6 cilinder Jaguar-motor met dub bele bovenliggende nokkenas. De cilinderinhoud is 4,2 liter en het vermogen 265 pk. Ook deze versie heeft weer schijfremmen op alle vier de wielen. Éveneens treft men weer de rondom onafhankelijke wielophanging aan; dit en het rem- systeem hebben de E-type zijn goe de reputatie van veiligheid en weg- ligging gegeven. De reeks E-types bestaat nu uit een 2-zits open sport wagen die desgewenst met hardtop geleverd kan worden, uit een twee- zits sportcoupé en uit de nieuwe 2+2 sportcoupé op verlengde basis. Advertentie IJC 12.03 VWWWWWWWWIlWIIVWIIIfVWVWIAAWAIWWVWVVIIWWIMVVW De N.V. Amsterdamseh Levensverzekering Ge nootschap heeft in 1965 de produktie van het topjaar 1964 niet geheel kunnen evenaren. De uiteindelijke toeneming van het verzekerd kapi taal tot f 62,5 miljoen (v. j. 59,5 miljoen! is beneden de verwachtingen gebleven. In 1965 steeg het premie-inkomen tot 1,65 f 1.57) miljoen. Het saldo winst van de N.V. Kngelsch-Holland- sche Beleggings Trust over 1965 is gestegen van 828.990 tot f 859.554. Incl. het saldo vorig jaar maakt dit een totaal van 1.417.142 (v. j. 1.331.863). Op de eerste en tweede cum. pref. aandelen wordt onveranderd vijf percent ge declareerd. De waarde der beleggingen daalde (volgens noteringen per ultimo dec. 1965) van 26,7 miljoen tot 25,9 miljoen. Minister Vondeling verwacht niet dat de rente boven de zeven percent zal stij gen. Want, aldus de minister in een za terdag gehouden bijeenkomst van het de partement Leeuwarden van de Nederland se Maatschappij Nijverheid en handel, dan krijgen we weer een kapitaal-import die een druk op de rentevoet zal uitoefe nen. De Nederlandse valuta staat er in ternationaal bijzonder goed voor. De Ne derlandse gulden, de Nederlandse staat en het Nederlandse bedrijfsleven hebben een goede naam. Wat mij betreft, zo ging de minister verder, mag die rentestand echter wel enigszins dalen, maar opge merkt dient te worden dat wij toch niet buitensporig hoog zitten. Hier en daar zijn we zelfs nog niet op Europees niveau. Dr. Vondeling zei ongelukkig te zijn met de lening van de Hoogovens zo kort na de staatslening. We proberen, wat die rentestand betreft, tot wettelijke bevoegd heden te komen. De minister betreurde het dat hij weinig inzicht heeft in de kapitaalmarkt. Het is een gebied waar ik weinig ervaring heb en voorts ontbreken er concrete gege vens. Wie u ook vraagt, zei de minister, we weten niets. Onze statistiek laat ons, wat dit betreft, in het onzekere. Men gaat Kylix 4 v. Apia n. Noumea. Lekhaven 8 te Santos verw. Limburg 6 te New York. Lycaon 5 te Hamburg. Main Lloyd 5 v. Wellington n. Bluff. Marathon 6 v. Bridgetown n. Carupano. Medon 5 te Antwerpen. Mersey Lloyd 8 te Kobe verw. Mississippi Lloyd 6 te Djeddah. Musi Lloyd 4 v. Dar es Salaam n. Durban. Naess Commander 5 v. Rastanura n. Suez. Naess Lion 5 v. Das Island n. Aden. Neder Waal 5 v. Hamburg n. Bremerhaven. Nestor 5 te Iraklion. Nieuw Amsterdam 5 te Bahamas. Oberon 5 v. Famagusta n. Mersin. Oldekerk 7 v. Aden n. Karachi. Ommenkerk 5 v. Beira n. Ngala. Oostkerk 5 te Marseille. Osiris 5 te Willemstad. Poeldijk 5 v. Bremen n. Antwerpen. Purmerend 5 te Heysham. Radja 5 v. Port Said n. Tripoli. Reza Shah the Great 5 v. Hamburg n. Vlissingen. Roepat 6 te Djibouti. Rotte 6 te Durban. Schelde Lloyd 6 te Sorong. Serooskerk 6 te Suez. Simonskerk 5 v. Le Havre n. Marseille. Sloterdijk 5 te Antwerpen. Solon 5 v. Port of Spain n. Londen. Stad Gouda 5 te Baltimore. Statendam 7 te Aruba. Straat Clement 6 te Fremantle. Straat Franklin 5 te Tema. Straat Fushimi 9 te Hongkong verw. Straat Mozambique 5 te Nagoya. Streefkerk 6 te Fremantle. Tjikampek 6 te Port Swettenham. Van Riebeeck 5 v. Diego Suarez n. Dar es Salaam. Van Waerwijck 4 v. Tema n. Durban. Willemstad 7 v. Madeira n. Southampton. Wonogiri 5 te New Orleans. Zonnekerk 5 v. Duinkerken n. Antwerpen. Aegis 6 v. Nassau n. Houston. Alchiba 7 te Djeddah. Algol 7 te Port Said. Alkes 7 v. Port Said n. Marseille. Alnati 6 v. Santos n. Salvador. Ameland 5 v. Suez n. Singapore. Amsteldijk 7 v. Antwerpen n. New York Annenkerk 5 v. Marseille n. Lissabon. Argos 5 v. Bari n. Venetië. Aristoteles 5 ten anker Porto Barrios. Attis 5 v. New York n. Philadelphia. Bali 4 v. Barcelona n. Cadiz. Bengalen 6 te Aden. Beninkust 6 te Abidjan. Borneo 3 v. Key West n. Fresh Creek. Breda 5 v. Barbados n. Trinidad. Caltex Eindhoven 5 te Kaapstad. Caltex Madrid 5 ten anker rede Kharg Eiland. Caltex Pernis 6 te Yokohama. Caltex Rotterdam 6 te Kopenhagen. Caltex The Hague 6 te Balikpapan. Ceres 5 te Puerto Somoza. Charis 5 te Bermuda. Dahomeykust 5 v. Port Amboin n. Takoradi. Daphnis 5 v. Willemstad n. Jacksonville. Dinteldijk 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Doelwijk 7 te Tranmere. Dongedijk 6 te Hamilton. Grotedijk 7 te Antwerpen. Helicon 5 v. Mobile n. Houston. Hercules 5 v. Paranam n. Delfzijl. Jagersfontein 5 v. Bremen n. Antwerpen. Johannes Frans 5 te Quintero. Kalydon 5 v. Tripoli n. Malta. Kopionella 8 te Calcutta verw. Korovina 7 te Tripoli. Koudekerk 7 te Fremantle. Padvinders. M'Hlala Panzi, de Be- verwijkse afdeling van de Nederlandse Padvindersbond heeft haar vierde lus trum gevierd. De feestviering vond haar hoogtepunt in een gezamenlijke maaltijd in het troepenhuis achter de voormalige Zeewijkschool. Onder de negentig aanzit- tenden was wethouder A. J. Hermes. De afdeling, die aangevoerd wordt door hop man J. H. van den Berg, is 85 jongens sterk. In de periode van twintig jaar zijn meer dan 350 jongens lid van de af deling geweest. Al vier keer zijn de Be- verwijkers naar Engeland gegaan en de ze zomer gaat de groep naar Ommen. De boerenkool met worst liet zich zondag avond goed smaken en in de beste stem ming genoot men daarna van een aantal toepasselijke films. Wethouder Hermes merkte op, dat het bijna twintig jaar oude troepenhuis nodig moet worden ver vangen door een nieuw, hetgeen vooral hopman Van den Berg die even lang de groep leidt bijzonder veel genoegen deed. hoe langer hoe meer over tot onderhand se leningen. De minister zou graag zien dat er een soort meldingssysteem zou ko men, bij voorbeeld bedrijfstak-gewijs. De resultaten hiervan zouden gepubliceerd dienen te worden zodat iedereen die be langen heeft bij de ontwikkeling van de kapitaalmarkt zal weten wat er te ver wachten is. We zijn, zei de minister, nu bezig met de wet exploitatie en exploiratie olie en. gas. Het is een ongelooflijk belangrijke zaak. Scherp opletten is geboden, omdat we staan tegenover de experts van de grote oliemaatschappijen, zeer kundige mensen die overal in de wereld ervarin gen hebben opgedaan. Ons beginsel: aard gas en olie zo duur mogelijk verkopen. De regering dient een goede koopman te zijn, want het gaat om miljarden guldens. Er zit voor 60.000 a 70.000 miljoen gulden in onze bodem. Daarom is het waard om tot in de decimalen te vechten, want ook dan staat er nog voor miljoenen op het spel. De minister kondigde voorts aan dat er binnenkort een havennota zal verschijnen. Ten aanzien van de mogelijkheid van een subsidie aan de scheepsbouw merkte de bewindsman op zulks naar aanleiding van een vraag uit de vergadering dat men daaromtrent voorlopig geen hoop dient te koesteren. Dan kan het alleen maar meevallen, zei de minister. In Galerie De Kastanjeloot te Santpoort- Zuid, Wüstelaan 32, exposeert tot en met zondag 27 maart Clara de Jong een col lectie aquarellen en tekeningen. Zater dagmiddag heeft de auteur C. J. Kelk uit IJmuiden de tentoonstelling geopend. De belangstelling was zo groot, dat niet al len een staanplaatsje konden krijgen in het keurige en efficiënt ingerichte expo sitiezaaltje. Clara de Jong, die in Parijs werd ge boren, maar haar opleiding kreeg aan dn Rijksacademie te Amsterdam, heeft eer der geëxposeerd in de gemeente Velsen, namelijk bij Felison in IJmuiden; haar werken werden ook tentoongesteld in Am sterdam, Haarlem, Bergen en zij heeft in dertijd deelgenomen aan de Exposition Internationale in Zuid-Frankrijk. Werken van haar werden aangekocht door het Stedelijk Museum in de hoofdstad en door het Stedelijk Museum te Utrecht. De exposante doet haar werk met blijd schap, aldus de heer Kelk; op niet-ge- compliceerde wijze geeft zij de dingen weer zoals zij die ziet. Ook zondag hebben velen de tentoonstel ling in De Kastanjeloot bezocht. Het lijkt erop, dat deze tweede expositie in Gale rie de Kastanjeloot een goed vervolg is van de tentoonstelling van houtsneden van Aimée Crince Le Roy, waarmee De Kastanjeloot enkele weken geleden startte. De tentoonstelling is elke dag geopend van 10 tot 18 en van 19 tot 21 uur; zon dags alleen van 13 tot 17 uur.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5