1 Manifestatie Bruidsboeket met 3000 deelnemers „Als Beatrix het voor zou zij al die soesah 't zeggen had niet willen" Ut IE Aan ballonnen en vlaggen geen gebrek 2E Op 9 maart in nieuwe RAI Zes paarden voor de Gouden Koets KOSTER VENEMA VAN DE Ds. Sillevis Smitt: „Twintig minuten praten van mens tot mens'9 Route van de bruidsstoet gr tIjL ïKna 'S' v> m Ballonnen Idealist PKïïNSTES BMOflfX M EUMOPA's KMÖNEM Tussen het Huis van Oranje en verschillende Europese vorstenhuizen bestaat verwantschap, hetgeen blijkt uit dit schema, waarin alleen die vorstelijke personen zijn opgenomen die van belang zijn om deze ver wantschap aan te tonen. Daar het huwelijk van prins Willem III met Maria Stuart II kinder loos bleef, stierf de Hol landse tak van het Oranjehuis af. Johan Willem Friso is de eerste telg van de Friese stam van Oranje-Nassau. De naam Oranje is afkom stig van de stad Orange in Frankrijk, in vroeger tijd in het bezit van het geslacht Nassau. Nassau was een voormalig Duits hertogdom. Het Ne derlandse vorstenhuis stamt af van de Ottoli- nische linie van het ge slacht Nassau. Prins Willem V verloer al zijn Duitse bezittingen door zijn weigering tot de Duitse Rijnbond toe te treden. De zoon van prins Willem werd later de eerste koning van Nederland. Zijn na komelingen zijn vertakt in de koningshuizen van Denemarken, Noorwe gen, Zweden en Grie kenland. In de 17de, 18de en 19de eeuw wa ren ook d" Engelse, Duitse en Russische vorst enhuiTn erweven met de Ora1- :es. lifö fyijfgj 17 %fc, s De Burgerzaal van het Paleis op de Dam in Amsterdam, waar de feeste lijkheden na de huwelijkssluiting zullen plaats vinden, is niet de enige plaats in de hoofdstad waar men restauratie- en verfraaiingswerk zaamheden heeft uitgevoerd. De manifestatie „Bruidsboeket" die op 9 maart ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix dn de heer Claus von Amsberg in het RAI- gebouw in Amsterdam gehouden wordt, zal voor een groot deel be staan uit het aanbieden van een bruidsruiker door vertegenwoordi gers van de verschillende provincies en overzeese rijksdelen. Iedere af vaardiging zal bestaan uit een bruids stoet, die duidelijk het gebied van herkomst symboliseert. Aan de mani festatie zal meegewerkt worden door het Nationale Ballet en vier orkesten, het geheel onder muzikale leiding van Nico van der Linden. Het aantal deelnemers aan de manifesta tie zal ongeveer 3.000 zijn. Een belangrijk deel hiervan wordt gevormd door duizend A'damse schoolkinderen. Uit de provin cies en de overzeese rijksdelen komen to taal 1.500 deelnemers. Het Nationale Bal let zal met 57 dansers en danseressen vertegenwoordigd zijn. Bij de manifestatie zullen ook 30 paar den betrokken zijn. Het „bruidsboeket" begint om drie uur met een voorspel door de duizend Am sterdamse scholieren, die geheel in het wit gekleed zullen zijn. Dit zal 35 minuten duren. Daarna volgt tot vier uur een pau ze waarin de koningin, de koninklijke gas ten en het bruidspaar de Europahal van het RAI gebouw zullen betreden. Zij zul len verwelkomd worden door de deelne mers aan de manifestatie en de achtdui zend bezoekers, die gezamenlijk een lied zullen zingen dat speciaal voor deze ge legenheid op een bekende melodie is ge schreven. Hierna zullen de in het wit ge klede Amsterdamse scholieren de linten van het bruidsboeket symboliseren. Daar na volgt het optreden van het Nationale De Gouden Koets zal op 10 maart niet met acht, maar met zes paarden zijn bespannen, omdat de Koninklij ke Stallen anders te weinig paarden ter beschikking zouden hebben voor de rest van de koetsen: de glazen koets en vier gala-berliners. Het aantal auto's van het Koninklij ke Staldepartement is uiteraard niet toereikend voor het vervoer van de vele officiële gasten. Er zijn daarom 130 auto's bijgehuurd. Militaire en burger-chauffeurs zullen zeer tijdelijke dienst bij het hof vervullen. De paarden zijn zorgvuldig voorbe reid op de rit door Amsterdam: op de binnenplaats van het staldepartement hebben dienstplichtigen van de Konink lijke Militaire Kapel met succes een drumband nagebootst, terwijl de paar den werden rondgereden. Er stonden te vens enkele staken met vlaggen waar aan ook serpentines waren bevestigd. De Gouden Koets heeft zoals men weet schijfremmen gekregen, die bij het afdalen van de Amsterdamse boog bruggen de 3.000 kilo wegende koets be ter kunnen tegenhouden dan de paar den. Een andere veiligheidsmaatregel is dat de ruiten vervangen zijn door onsplinterbaar veiligheidsglas. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Straatmakers hanteren nieuwe stenen in de stoep voor de Westerkerk, steenhouwers fatsoeneren de entree onder de toren waar door het bruidspaar straks zal binnenschrijden, schilders strijken choco ladebruine verf op een ontsierende schutting en technici van radio, t.v. en PTT hijsen armdikke kabels door allerlei ruitjes en poortjes, opdat een groot deel van de wereld straks alles goed zal kunnen zien. Maar koster F. M. Venema zegt dat het feitelijk niet hoeft. „Als de prinses het alleen voor het zeggen had, wed ik dat ze al die soesah niet zou willen. Op tweede kerstdag was zij hier met haar verloofde in een gewone dienst. Heel rustig, geen drukte. Ze gaf me bij het binnenkomen een hand en zei: „Dag meneer Venema. U ken ik nog van de zilveren bruiloft van mjjn ouders". Het was een fijne dienst, die dag. Ik denk dat het de prinses, als zy ook op die manier had kunnen trouwen, wel zo lief zou zijn geweest". Ds. H. J. Kater bevestigt de zienswijze van de koster. „Prinses Beatrix beleeft haar trouwdag als kroonprinses, maar ook oprecht als lidmaat van de Nederlandse Hervormde Kerk. Zij beseft dat haar hu- i 'V-v "T* i. X M Ml v welijk geen particuliere aangelegenheid kan zijn omdat zij mededraagster is van 't koningschap, maar als zij in de kerk komt doet zij dat omdat zij één op deze dag met haar man voor God wil staan. In haar hart zou zij daarbij alleen haar fa milie en de naaste kennissen aanwezig wil len zien. De uitnodigingen zijn nadrukke lijk niet aan buitenlandse staatshoofden gericht. Dan zouden presidenten als De Gaulle en Lübke er ook een gehad moe ten hebben. Dat leden van vorstenhuizen van Europa uitgenodigd zijn is een andere zaak. Die behoren tot de directe virenden- kring van ons koningshuis". Medeverantwoordelijk voor de kerk dienst is ook ds. J. H. Sillevis Smitt uit Bussum. Hij zegt: „De mens is niet belang rijk het gaat om het Woord. Mijn preek zal niet op schrift worden gesteld, althans niet vóór de dienst. Wat ik ga zeggen is alléén voor die twee, die daar op die ochtend voor mij zullen staan, Beatrix en Claus, gewone mensenkinderen, zonder titels. Zij willen hun huwelijk onder Gods zegen stellen en ik heb het voorrecht, dat ik hen daarbij mag voorgaan. Wat valt er verder te zeggen?" Zo heeft het bruidspaar het kennelijk gewild: de trouwdag mag een feest zijn voor de Nederlanders en voor ieder die mee oor- en ooggetuige wil zijn. Maar de inzegening stijgt uit boven menselijke bedrijvigheden. In dat ene uur in de kerk geen show. Prinses Beatrix heeft ge vraagd de televisiecamera's niet heen en weer laten rijden. Veel mensen hebben het druk met de voorbereidingen van de kerkdienst. Koster Venema is er met zijn vrouw voor terug gekomen uit Dieren, waar hij sedert een jaar of drie van zijn pensioen geniet, na dat hij veertien jaar lang in het hoge huis op de hoek van de Westermarkt bij zijn kerk heeft gewoond. „Ze noemen het wel de mooiste kerk van Europa en dat is misschien wat overdreven als je haar vergelijkt met de kathedralen die ik in het buitenland heb gezien. Maar het is een prachtig ge bouw. Het dateert uit 1631, maar de pi laren staan net zo recht als toen ze gezet werden. Natuurlijk is er wat aan op te knappen en dat gebeurt ook zodra de restauratie van de Nieuwe Kerk is voltooid. Dat duurt nog vijf jaar. Er is nu één glas-in-lood-raam bij wijze van proef ingezet. Magnifiek' Het kostte 35.000. En we moeten er 34 hebben. Op de dag van het huwelijk zit ik met mijn vrouw op een mooie plaats. De ko ningin heeft ons uitgenodigd om de dienst als gasten mee te maken. Ik doe dan geen kosterswerk". Ds. Sillevis Smitt ziet niet op tegen die dag. „Als je 68 bent en meer dan veer tig jaar in het ambt hebt gestaan, denk je daar niet meer aan. Ik mag twintig minuten praten, van mens tot mens. Daarom ga ik niet op de kansel staan. Ds. Kater: „Deze voorbereidingstijd is voor mij razend druk. Dat de prinses juist mij heeft gevraagd was een verras sing voor mij, maar toch ook een eer. Wat ik naar vind is, dat ik thuis zoveel boze reacties heb gekregen, telefoontjes en brieven van mensen die iets tegen het huwelijk hebben. Maar ik dacht dat dat nu maar achter de rug moet wezen nu we als democratie „ja" hebben gezegd. Gelukkig luwt het, vooral na die actie voor India. Want ik heb nog zoveel te doen, deze week". Ballet met aan de aard van de manifes tatie aangepaste fragmenten uit bestaan de balletten. Het ballet zal gevolgd worden door hét aanbieden van het bruidsboeket. De ver schillende afvaardigingen zullen hierbij niet, zoals gewoonlijk is, langs de ereloge defileren. Dit zou te veel tijd vergen. Zij zullen achtereenvolgens in twee minuten tijd hun aandeel in de bruidsruiker aandra gen en door de vijf ingangen van de Euro pahal naar binnen komen. Het slot van de manifestatie om vijf uur blijft nog een verrassing. 's De route die de bruidsstoet op 10 maart door Amsterdam zal volgen, is als volgt: Om 10.30 uur vertrekt het buidspaar van het koninklijk paleis op de Dam via de Dam (zijde Nieuwendjjk), Dam straat, Oudezjjds Voorburgwal tot voor de ingang van het Amsterdamse stad huis. Na de huwelijksvoltrekking door burgemeester Van Hall vertrekt de stoet om 11.45 naar de Westerkerk, waar het huwelijk zal worden ingeze gend. De stoet rijdt dan over de Oude- zijds Voorburgwal ,Sint Agnietenstraat, Rusland, Kloveniersburgwal, Amstel, Munt, Rokin, Dam (zijde Nieuwendijk) Mozes en Aaronstraat, Raadhuisstraat, Westermarkt naar de hoofdingang van de Westerkerk aan de Prinsengracht. Na de huwelijksinzegening, die om streeks 13.45 uur zal zijn geëindigd, rijdt de stoet via de Westermarkt, Raadhuisstraat, Nieuwezijds Voorburg wal, Martelaarsgracht, Prins Hendrik kade, Damrak, Dam (zijde Kalver- straat) naar het paleis op de Dam, waar de stoet omstreeks 14.15 uur zal terugkeren. De fabrikanten van feestartikelen heb ben hun best gedaan om op 10 maart te kunnen zorgen voor oranje ballonnen en vlaggetjes met portretten van prinses Beatrix en haar gemaal, toeters, guirlan des en lampionnen, hoedjes en speldjes. Voor het meer serieuze deel der natie, dat er nog wat van wil overhouden, zijn er de plaquettes met gouden B en C, wandschildjes, B- en C-telefoonklappers en Delfts-blauwe wandborden. De Dokkumer Vlaggencentrale produ ceerde een extra voorraad vlaggen en vlaggetjes. Al in december was het aantal oranje Beatrix-en-Claus-vlaggetjes, dat de deur uit ging, meer dan 100.000. Reeds een week vóór de verloving was men met de extra-produktie begonnen. In Leerdam heeft men het druk gehad met de vervaardiging van oranje ballon nen met de portretten van bruid en brui degom. „Leve het jonge paar", staat er hartelijk onder. De prinses mag dan wat erg breed glimlachen en Claus mag wat achterdochtig kijken op het oranje 'front, daar kunnen de meisjes in Leerdam, die de ballonnen van opdrukken hebben voor zien, ook niets aan doen. Engeland lever de de „schone" ballonnen. De grote fabrikanten van gedenktegels hebben zich niet zo druk gemaakt. Zij zeggen: „De mensen lopen tegenwoordig warmer voor een speldje dan voor een tegel. Bovendien wordt het te duur. Het reproduceren van de gezichten is een nauwkeurig werkje, dat met de hand moet geschieden." De Makkumse aardewerkfabriek echter maakt ze wel, al worden ze niet in de handel gebracht. Zij zijn bestemd voor mevrouw N. B. Huedig-Kleijn van Willi gen in Rotterdam, die de tegels cadeau geeft aan elke duizendste Rotterdamse, die haar twee kwartjes komt bijdragen voor vijf knopen aan het vijf bij zes me ter grote tapijt, dat het breuidspaar zal worden aangeboden. Een dosis zakelijk inzicht en een vleug je idealisme brachten een Haagse zaken man op het idee, na zijn Churchill-ge- denkplaquettes, ook ter gelegenheid van het huwelijk dergelijke in kunsthars ge vatte herinneringen aan 10 maart 1966 te laten maken. „Penseelgevoelige, kunstzin nige meisjes", zegt hij vertederd, „heb ben er voor gezorgd dat ieder reliëfje van gouden koets, oranje-appel, lauwertak of B en C het streekje goud krijgt wat het behoeft. In Romeinse cijfers staat er het jaartal 1966 op." De plaquette in kunsthars is te gebrui ken als presse-papier. Dan zijn er nog de wandschildjes en telefoonklappers met blocnotes. Prinses Beatrix en de heer Von Amsberg hebben er al ieder een ge kregen. Deze Haagse zakenman zegt: „Ik gooi het liever niet op het politieke vlak. Ik wil het commercieel blijven zien en als idealist natuurlijk. Als alles loopt, zo als het moet, ga ik met mijn vrouw oVer niet al te lange tijd een wereldreis ma ken. Voor de plaquettes waren honderden aanvragen uit Duitsland. Die heb ik even laten liggen, want Nederland ging voor. Daaraan kun je zien, dat ik idealist ben DIV. VERWANTSCHAPPEN VAN HET HUIS ORANJE-NASSAU MET EUROPESE VORSTENHUIZEN Prins Joh.WiHem Frisop68j7-1711) Landgravin Maria von Hessen van Engeland huwh Prinses Caroline v. Brandenburg Prins WillemAvon Oranje-Nassau huwt- -. Kroonprinses Anna t van Engeland Koning Frederi k van Pruisen U688-I740) huwh Prinses Sophie Dor. van Engeland Herl-og Frederik4«jn Holshein(l671-1702) huwh; Prinses Hedwig S.van Zweden Tsaar Peherl vanRus- tand (1672-1725) huwh Cahhqrina SI ka' Prins August-Wilh. van Pruisen huwh: Prinses Louise v. Braunschweig Herhog Karei van Holshein-Gohhorp huwh: Grocüvorshin Anna' Pehi v. Rusland N PrinsWillem5van Oranje-Nossau (1748-1806) huwh: Prinses Wilhelmina, van Pruisen Tsaar Peher3 van /C- Rusland(l728-I762)\r huwh Prinses Sophie v. Anhaih-Zerbsh Koning Frederik 2 van Pruisen huwh: Gravin Frederi ka v.Hessen-Darmsh Prinses Marianne (1810-1883) huwh Prins Frederik (1797-1881) huWh PrmsAlberhvan Pruisen Prinses Louise van Pruisen Koning Willemlvan Nederl.(17725843) huwh: Prinses Wilhelmina v. Pruisen KINDEREN VAN KONING WILLEM-1 VAN NEDERLAND Koning Willem2van Neder!. (1792-1849) —huwh: Groohvorshin Anna Paulcwna v. Rusland Tsaar Paul 1 van Rus land (1754-1801) huwh: Prinses Soph ie wan WLirhemberg Prinses Maria v.Oranje-Nassau (1841-1910) huwh Willem v. Wied Prinses Louise van Oranje-Nassau (1B28-187I) huwh; Koning Karei-15 v Zweden en Noorw KINDEREN VAN KONING WILLEM-2 VAN NEDERLAND KoningWillem3 3van Nederland (I8I7-I89C) ^53-huwh: Prinses Emma van Woldeck-Pyrmonh Prins Alexander (1818-1848) PrinsHendrik Prinses Amalia. (2) Maria v Pruis. Prinses SbopHcP (1824-1897) -huwh- Prins Karei van Saksen-Weimar Prinses Louise (1851-1926) huwh Koning Frederik-8 v.Denemarken Prins Willem (.1840-1879) KINDEREN VAN KONING WILLEM-3 VAN NEDERLAND Prins Mauri f-s (1843-1850) Prins Alexand, (1851-1884) Koningin Wilhelmina (1880-1962) huwh - Hertog Hendrik v. Mecklen burr Koning Chrishaan-10 v. Denemark.(1870-1947) huwh Prinses Alex.v. Mecklenb. Koning Haakon- nwegen(l8 -7 von Noorwegen(|872H957 huwh Prinses Maud v.Enge!d KonmginJuliana uan Nederland (geb. 1909) huwh Prins Bernhard Koning Frederik-9 van Denemark.(qeb.1899) huwr: Prinses Ingrid van Zweden Koning O laf-5 van Noorwegen(geb.1903) huwh Prinses Marfha van Zweden KINDEREN VAN KONINGIN JULIA NA VAN NEDERLAND PrinsesChrisHna (geb.1947) Pri nses Anne -Marie v Denemark/geb. 194 6) Koning Conshv.Griekenland Prinses Marqr ieh (geb. 1943) Pri nses Irene (geb. 1939) huwh Prins Hugo v. Bourbon-Parma Prinses Begfrix (geb. 193 8) huwh Claus v. Amsberg

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6