Voordelig sparen 3Wo 5% AMRO bank Gouden koets met escorte maakte vanmorgen een proefrit s Duits kookboek en een... muizenval voor bruidspaar Regeringsdiner op historische in Delft grond Franse televisie wilde huwelijk negeren Kleurenfilm van de bruiloft Stroom van geschenken GRIEP! KINDER- ASPIRIN 1 L MAANDAG 7 MAART 1966 7 U kunt voordelig sparen op een renteboekje of op een spaarrekening. U kunt voordeliger sparen op een termijnspaarrekening met 6 maanden opzegging. U spaart het voordeligst op een termijnspaarrekening met 12 maanden opzegging. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Voorbede Geef uw kind Doet de koorts dalen. Stilt de pijn. Ideale dosering. OLSTER N.V. VIJFHUIZEN 02508-456 r njMjks I :"r - St P' Prinses Irene en minister Vondeling tijdens het diner in Delft. Koningin en prins en het bruidspaar bewonderen het nationale geschenk, waarmee de tafel gedekt is. Advertentie 4të% (Van onze correspondent) AMSTERDAM Honderden Amsterdam mers zijn vanmorgen te laat op hun werk verschenen als gevolg van een ver keersopstopping die vanmorgen vroeg ver oorzaakt werd door een proefrit van de gouden koets met, escorte. Trams en bus sen moesten zo lang wachten dat de pas sagiers maar uitstapten om hun weg te voet te vervolgen. Opperstalmeester Bischoff van Heems- kerck besloot dan ook de stoet met de gla zen en gouden koetsen en het door cavale risten, rijkspolitie, marechaussee en donderdag als lakeien vermomde re chercheurs gevormde escorte te ontbin den voordat de gehele route die donder dag gevolgd moet worden afgelegd was. De rit van het paleis op de Dam naar Centraal Station, bleef hierdoor onbe proefd. De generale repetitie heeft overigens aan het licht gebracht dat de bruidsstoet zonder moeite alle bochten en bruggen in de route door het centrum van de stad zal kunnen passeren. Het grootste rijtuig uit de stoet, de gouden koets, die voor de ze gelegenheid met een zeildoek tegen vuilworden beschermd was, bleek zelfs de als moeilijk beschouwde bochten van de Damstraat naar de Oudezijds Voorburg wal en van het Rusland naar de Klove niersburgwal vrij gemakkelijk te kunnen (Van onze correspondent) PARIJS Het heeft nogal wat voeten ln de aarde gehad voordat Frankrijk als laatste en veertiende lid van de Eurovi sie besloot het huwelijk van prinses Bea trix en Claus von Amsberg uit te zenden. Maar de Franse televisie heeft tenslotte niettemin toch een uur en drie kwartier voor de gebeurtenis uitgetrokken. De po pulairste verslaggever van de O.R.T.F. Leon Zitrone, die als specialist van inter nationale reportages vorig jaar ook de be grafenis van Sir Winston Churchill ver sloeg, is de taak opgedragen het Franse publiek van de bruiloftsplechtigheden in Amsterdam getuige te doen zijn. Zitrone heeft deze dagen snel een beetje Neder lands geleerd om ook de omstanders in Amsterdam direct in zijn reportate te kunnen betrekken. De Franse TV had aanvankelijk een re portage van enkele minuten tijdens het normale televisiejournaal wel voldoende gevonden. De Nederlandse ambassade in Parijs heeft de vorige week naar de mo tieven van die aanvankelijke afzijdigheid geïnformeerd en antwoorden te krijgen die nogal op uitvluchten leken. Men sprak van Franse zijde over de aanvechtbare reputatie die het Nederlandse Konings huis de laatste jaren door de boulevard pers had gekregen en daarna werden fi nanciële motieven genoemd. Maar tenslot te, nadat in sommige Franse bladen ver wondering over deze Franse houding was uitgesproken, heeft de directeur van de O.R.T.F. de knoop toch doorgehakt door te beslissen dat Leon Zitrone de gebeur tenissen althans voor de helft zal mogen verslaan. (Van onze correspondent) „Beatrix de bruid" is de titel van een kleurenfilm, die in opdracht van de Ne derlandse regering van het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Von Amsberg wordt vervaardigd. De film zal een ver- toningsduur krijgen van ongeveer 40 minuten. Zij zal in de grote bioscopen in ons land vertoond worden. Ten behoeve van journaals wordt een 15 minuten du rend uittreksel uit de film gemaakt. Van „Beatrix de bruid" worden ook verschil lende buitenlandse versies vervaardigd: „Beatrix und Claus" voor Duitsland, „Bea trix, the royal bride" voor Engeland en de Verenigde Staten en „La eleccion de su corazon" (de keus van haar hart) voor Spaanssprekende landen. (Van onze correspondent) In paleis Soestdijk hebben prinses Beatrix en Claus von Amsberg zater dag het nationale geschenk aange boden gekregen: een 48-delig poree- leinen servies, een 72-delig glasservies en 48 zilveren bestekken, alles voor zien van de letters B en C en een kroontje. Mr. J. A. Jonkman, voor zitter van het nationale comité, ver gezeld van dertig comitéleden, zei in een toespraakje tegen het aandachtig luisterend bruidspaar onder meer: „Zoek naar de beste aanpassing van Oranje aan een Nederland in een weer nieuwe tijd". Voordat mevrouw Stoffels-Van Haaften de symbolische cheque van een miljoen gulden voor het spastische kind aanbood, overhandigde de heer J. Lachmon het geschenk van Suriname: twee gouden be kers, een sigarettenbeker voor de bruid en een drinkbeker voor de bruidegom. Met enige trots vertelde hij dat het goud uit Surinaamse bodem komt en Surinaam se vaklieden de bekers hadden vervaar digd. De geschenken gingen gepaard met een cheque van 20.000. De heer J. A. G. Bikker gaf namens de Nederlandse antillen zes zilveren scha len, waarin het Antilliaanse wapen was gegraveerd, alsmede een cheque van 32.677. In de Waterloozaal werd het ser vies, glaswerk en bestek bekeken. Een ron de tafel was er al mee gedekt. Het bruidspaar had tevoren reeds de stroom van geschenken gekregen. Iedere dag worden er grote en kleine pakjes bij kasteel Drakensteyn gebracht. De ca deaus worden daar uitgepakt en naar paleis Soesdijk vervoerd. Daar, in de wit te eetzaal zijn thans 650 geschenken uitge stald, welke in geldwaarde variëren van enkele dubbeltjes (een muizenval!) totaan duizend gulden en meer. Ondeugend heeft een Brabantse mevrouw daarbij enige vermanende brochures toegevoegd die de titel dragen „Leven in overvloed". De bede van mevrouw Stoffels-Van Haaften: „Laten we niet allemaal een ca deautje geven" is niet verhoord. Honder den Nederlanders stuurden toch een per soonlijk geschenk. Kinderen stuurden zelfgemaakte schenken, volwassenen zon den tientallen zilveren lepeltjes, wijngla zen, een theemuts, een tafeltennisspel, een scheepje in een fles, bijbels en boeken, onder meer een Duits kookboek met de titel: „Die Führung der feine und mögliche Küche", peper- en zoutvaatjes, kantklos- werk, vingerdoekjes en een trie-trac-spel. stuurde. Het grammofoonplaatje „Morgen ben ik de bruid" ontbrak niet. Ook zijn geschenken gearriveerd van de koning en koningin van Denemarken, van prinses Alexandra, van de Malteser rid ders en ridders van de Johannieterorde, van de groot-hertog van Luxemburg en de porceleinen vazen van de Duitse pre sident. De proefrit begon om vijf uur bij het paleis op de Dam. De realiteit van don derdag werd zoveel mogelijk benaderd. Voordat zij voor de koetsen gespannen werden kregen de paarden uit de Konink lijke Stallen, die zolang bij de Heinekens Bierbrouwerij zijn ondergebracht, zelfs een vernisje op hun hoeven. Tijdens deze proefrit hebben onbeken den onder de ruitenwissers van Duitse auto's in de binnenstad gestencilde brief jes geschoven. In dit stencil wordt in het Duits gezegd: „Uw aanwezigheid bij de feestelijkheden van dit huwelijk herinnert ons weer aan de meer dan 100.000 Amster dammers, die tijdens de laatste oorlog door Duitsers zijn vermoord." Op verzoek van het moderamen van de Generale Synode der Nederlandse Her vormde Kerk is zondag in de kerkdien sten voorbede gedaan voor prinses Bea trix en haar toekomstige echtgenoot. De r.k. de bisschoppen hebben zondag in alle katholieke kerken een kort herderlijk schrijven doen voorlezen, waarin zij o.m zeggen „van harte te willen meeleven met het geluk van onze kroonprinses, die ons oprecht dierbaar is. Wij hopen zon derenig voorbehoud dat de keuze van haar hart haar bestendig en onbeperkt het ge luk en de vreugde mag brengen die zij zelf en wij allen ervan verwachten. Haar geluk en haar levensvreugde kunnen ons niet onberoerd laten omdat de toekomst van ons land en van ons volk ermee ver bonden is". Advertentie Zaterdagavond hebben de leden van de ministerraad en de staatssecretarissen met hun dames een feestmaaltijd aange boden aan prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg in de historische Prinsenhof in Delft. Bij de 120 gasten waren de koningin en prins Bernhard en ook prinses Irene en haar echtgenoot. De eetzaal, die in de tijd, dat prins Wil lem van Oranje in het oude klooster woonde, eveneens als eetzaal werd ge bruikt, was bekleed met zeventiende- eeuwse wandtapijten. Het strijkensemble van de Koninklijke Militaire Kapel bracht tijdens de maal tijd een programma van populaire melo dieën ten gehore. De muziek werd afge wisseld door het optreden van „trouba dour" Harry van Óss. Hij voerde met Advertentie luitbegeleiding het „chanson de la mariée" uit, dat gecomponeerd werd ter gelegen heid van het huwelijk van Lodewijk XII van Frankrijk met Anne de Bretagne in 1499. Ook zong hij enkele Oudhollandse volksliederen. Aan het einde van het feestelijke diner sprak minister-president Cals een tafelre de uit. Hij overhandigde het bruidspaar een fraai exemplaar van „Het Houwe- lijck" van Jacob Cats, gedrukt in 1642. Hierna bood hij prinses Beatrix en de heer Von Amsberg volgens oud Neder lands gebruik twee huwelijks glazen aan in een leren cassette. Het bruidspaar wordt geacht op de huwelijksdag uit deze glazen „suur ende soet" te drinken, als symbool van de wil, in het huwelijk sa men het goede en het slechte in het leven te delen. De premier wenste het bruids paar „na 't suur dat ze reeds voor hun huwelijk hadden meegemaakt," veel ge luk. Zondag hebben ongeveer 3000 mensen de Prinsenhof bezocht waar de tafels in de eetzaal nog gedekt waren met damast en versierd met bloemen en antiek zil ver. Servies, bestek en kristal ontbraken uiteraard Zowel in de eetzaal als in de andere zalen kon het publiek ook nog de fraaie bloemversieringen bewonderen. MO*.. Beatrix eet bij Claus uit de hand: een toastje met kaviaar. Het bruidspaar bewondert de geschenken, in zalen op Soestdijk uitgestald. - mi Wmp*w' W&mmt Prinses Christina van Zweden kwam zaterdag aan. Zij werd door prinses Chris tina afgehaald.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7