Troepen van VS in Frankrijk in geen geval onder Frans bevel Johnson wijst De Gaulle's NAVO-opvatting scherp af HET WEER DERBY COLA DRINK Luisterrijk hofbal in het paleis op de Dam WIN f 1000.- n ster matras F0T0-L0EK ANDERSON Zes man delen eerste toto-prijs meesterlijk! Gasexplosie Santa Kyriaki vlot getrokken Gevangene ontsnapt op station in Zwolle Meetstation voor IJmuidense pier Prinses Margriet zong met haar verloofde enkele liedjes Nieuw lekker Woninginrichting „ONZE WONING" WATERBOLK WASAUTOMATEN Alles over het Seest van morgen pagina 7 Regenkans Moskou Critiek Moeder en kinderen overleven ramp Het woord is aan Gevaarlijke aanrander SHOW „ELLEN" dubbele ramen DE STEENWERF T.V. FOTOWEDSTRIJD KENNEMERLAAN 85-87 Telefoon 5962 Sle JAARGANG NUMMER 107 WOENSDAG 9 MAART 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal f 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje (Van onze correspondent) WASHINGTON. President John son heeft in zijn bliksemsnelle ant woord aan generaal De Gaulle op diens brief over bilaterale onderhan delingen over de Amerikaanse bases in Frankrijk, geschreven dat de kwes tie van zo essentieel belang is voor de NAVO dat hij tot onmiddellijke raad pleging van zijn bondgenoten zal overgaan. Daarmee wordt uiteraard overduidelijk een bilaterale benade ring van de kwestie van de Ameri kaanse bases in Frankrijk, die alle in het NAVO-kader thuishoren en 26.000 Amerikaanse manschappen herber gen, verworpen. In de zeer korte brief, waarvoor minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, persoonlijk verantwoor delijk lijkt te zijn, wordt voorts een niet mis te verstane opmerking ge maakt over „verantwoordelijkheden en voordelen" die de NAVO voor haar leden met zich brengt en die onver brekelijk met elkaar verbonden zijn. Uiteraard houdt dit in dat Washington er niet aan denkt Frankrijk het voordeel van bescherming door de Amerikaanse Advertentie APARTE MEUBELEN en.LAGE PRIJZEN Iedere vrijdagavond kijkavond. Kruisweg 61 naast Amst. Bank - Tel. 20656 voor Kleine Houtstraat 3032 - Haarlem Telefoon 10906 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7, 9 Achtergrond: Nkroemah3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3, 9 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Radio en 'tv 11 Kunst11 Beeldverhalen13 Feuilleton13 Topsy14 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Ferdinand16 Sport 17 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting tot morgenavond: In de nacht en ochtend hier en daar mist. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Aanvankelijk zwakke, later matige en langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. „kernparaplu" nog langer te bieden als het land zich losmaakt uit de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie. „Als De Gaulle uit de organisatie wil, dan moet hij niet denken dat wij het bondgenoot schap met zijn nucleaire garantie voor Frankrijk voortzetten," aldus het stand punt in Washington, waar de waardering voor de Franse bondgenoot thans ge zakt is tot praktisch hetzelfde dieptepunt als waarop de betrekkingen tussen De Gaulle en Roosevelt stonden tijdens de tweede wereldoorlog. Bovendien lijkt de opinie veld te win nen dat veel van De Gaulles krasse uit latingen bedoeld zijn om een goede at mosfeer te scheppen waarin minder kras se Franse doeleinden makkelijker te ver wezenlijken zijn. Daarom zijn ferme te genspraak en even krasse tegenzetten, de beste manier om De Gaulle aan te pak ken, aldus denken steeds meer Ameri kaanse politici en diplomaten. IN DIPLOMATIEKE kringen, zo meldt onze correspondent in Parijs, ziet men vooral twee redenen die de haast van de Franse president zouden kunnen verkla ren. Generaal De Gaulle wil zijn handen graag al zoveel mogelijk van Amerikaan se banden hebben bevrijd, wanneer hij in juni naar Moskou zal reizen. Hoe onaf hankelijker zijn positie op dat moment ten opzichte van Washington is, hoe groter zijn bewegingsvrijheid zal zijn om met de Russen zaken over de toekomst van Europa te kunnen doen. Heit andere mo tief van de voortvarendheid van de ge neraal zou in de Franse binnenlandse po litiek moeten worden gezocht. Wanneer volgend jaar de Kamerverkie zingen zullen worden gehouden, wil de ge neraal het Franse volk tegemoet kunnen treden als de historische pionier van de restauratie der Franse onafhankelijkheid. Op het moment vragen vele politieke waarnemers zich niettemin af welke vruchten door dat argument als verkie zingsslogan zullen kunnen worden afge worpen. De Fransen horen de gallische haan zeker graag heel luid kraaien, maar aan de andere kant is bij de jongste pre sidentsverkiezingen toch ook duidelijk ge bleken dat zich tegen de anti-Europese, anti-Amrikaanse en anti-Atlantische po litiek van generaal De Gaulle een toene mende oppositie had afgetekend. JEAN LECANUET en Francois Mitterand tegenkandidaten van president De Gaulle bij de Franse presidentsverkiezingen van vorig jaar, hebben gisteren scherpe cri tiek geuit op de eis van de Franse pre sident. Mitterrand zei dat hoewel de NAVO wel licht gereorganiseerd moet worden, Frankrijk nooit zijn schuld kan vergeten tegenover het Amerikaanse volk voor de steun in twee wereldoorlogen. Mitterrand zei dat Frankrijk alleen af stand van de V.S. kan nemen als de Franse regering tegelijkertijd de interna tionale arbitrage versterkt, deelneemt aan ontwapeningspogingen, probeert nucleaire experimenten te voorkomen en actief streeft naar een verenigd Europa. De bruto toto-inleg is ineens tot ruim onder het miljoen gezakt. De 655.824 deel nemers aan toto 24 legden 916.836,in. Het prijzenbedrag was 302.556,Voor de eerste prijs was beschikbaar 166.485, Dit bedrag wordt door 6 deelnemers met 13 punten gedeeld, zodat ieder bruto 27.734,30 ontvangt. 193 deelnemers met 12 goed, van wie een met 2 kolommen, krijgen per kolom 467,80. Voor de derde prijs was beschikbaar 45.383,40, welk bedrag wordt gedeeld door 1097 inzenders van wie een met 2 kolommen. Dit komt neer op 41,40 per kolom. Advertentie 'n Hero produkt De Nederlandse regering is het geheel eens met het standpunt, zoals dit is weergegeven door de Verenigde Staten en dat inhoudt dat de vraagstukken, op geworpen door de Franse regering over de toekomst van de NAVO, de gehele al liantie aangaan. Zij dienen derhalve onderwerp van overleg tussen alle bond genoten in de Noordatlantische Raad te vormen. „De Nederlandse regering blijft bij voortduring de grootste waarde toekennen aan het Noordatlantische verdrag en de daarop gebaseerde samenwerking, die zij van essentieel belang acht, zowel vanuit politiek als vanuit defensie-oogpunt. Zij acht voortzetting van de geïntegreerde defensie-inspanning en multilaterale poli tieke samenwerking, zoals die sinds de, sluiting van het verdrag in 1949 zijn ge groeid, noodzakelijk, zowel voor de veilig heid van de Westelijke wereld als voor het behoud van de vrede", aldus een woordvoerder van Buitenlandse Zaken in Den Haag. BEEK Op wonderbaarlijke wijze heb ben de dertigjarige mevrouw Woesten- berg en haar zoontjes, de driejarige Pie- ter en de éénjaar oude Frank vanmorgen een hevige gasexplosie in het pand Baron van Voorst tot Voorststraat 8 in Beek overleefd. Door de luchtdruk werd het jongste kind door een ruit heen de tuin ingeslingerd. Het kwam er met een wond aan het achterhoofd af. Mevrouw Woestenberg werd aan het gezicht gewond, haar haren en kleding verschroeiden. Pïeter bleef on gedeerd. De ontploffing deed zich omstreeks ne gen uur voor door tot nu toe onbekende oorzaak. Het huis van de familie Woesten berg veranderde in enkele seconden in een ruïne. De voorgevel werd in zijn geheel weg geblazen, een deel van de achtergevel verdween eveneens. Het dak werd ontzet en de eerste verdieping stortte in. Ook de woning van de familie Van Dijk, num mer 10 werd zwaar gehavend. Het per ceel 6 liep lichte schade op. Direct na de explosie drongen buurtbe woners het huis, waar de ontploffing zich had voorgedaan, binnen en werd een brandende kachel naar buiten gesleept om verder onheil te voorkomen. Het getroffen gezin kreeg vanmorgen onderdak bij de familie Reymers, de overburen. De heer Woestenberg was op het moment van de explosie niet huis. „Hoera, hij vaart weer!" Toeschou wers op het IJmuidense strand juichten gistermiddag even voor vijf uur toen het Liberiaanse vrachtschip zich vrij maakte van het strand waar het 24 november tijdens een vliegende storm was opgesmeten. De Liberiaan heeft 105 dagen op haar bevrijding moeten wachten. Het schip is gisteravond naar de IJmuidense bijleggershaven gebracht voor het ondergaan van een nader technisch onderzoek) (Zie ook pagina 5). Vi n e t Is het niet droevig dat we enkel te we ten kunnen komen wat een vriend van ons denkt door met hem in onmin te raken? Gisteravond is op het station Zwolle een gedetineerde uit de strafgevangenis te Groningen gevlucht. De 28-jarige man had onder geleide van een bewaker een bezoek aan zijn ouders in Zalk (gemeen te IJsselmuiden) gebracht en was op te rugreis naar Groningen. De man werd enkele jaren geleden tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens het plegen van een groot aantal aan randingen, inbraken en diefstallen. Vol gens de politie staat hij in de omgeving van zijn woonplaats Zalk als een zeer gevaarlijk mens bekend. Destijds baarde hij opzien toen hij zich een weg naar de vrijheid wist te ba nen via het etensluikje van de celdeur in het politiebureau van IJsselmuiden. De rijkspolitie heeft onmiddellijk een uitgebreide speurtocht ingezet, doch tot op heden zonder resultaat. Advertentie Café-Restaurant Vreeburg Kerkplein 16 te Bloemendaal. vrijdag 11 maart van 10 tot 21 uur. zaterdag 12 maart van 10 tot 16 uur Levolor zonwering - Fademac vouwdeuren Spaarndamseweg 48 - HAARLEM Telefoon 0 2500 - 58211 'V - „Xr"" De nieuwe IJmuidense zuidpier nadert zijn voltooiing. Als het weer gunstig blijft zal het kraaneiland Lepelaar volgende week zijn evenbeeld Kraanvogel voorgaan naar de noordpier om deze af te bouwen. De verlenging van de havenhoofden, waarmee in 1961 werd begonnen, kan dit jaar haar beslag krijgen, ook alweer wanneer zee en wind de bouwers niet al te dwars zitten. Op de kop van de nieu we zuidpier, ruim drie kilometer in zee, wordt een meetstation gebouwd ten be hoeve van de studiediensten van Rijks waterstaat. De foto toont de stalen koker voor dit station waarin o.a. de waterbe weging, het zout- en slibgehalte en het getij rondom de IJmuidense havenmond zullen worden geregistreerd. Zie ook pagina 6. Niet helemaal volgens de traditie, die immers de bruidegom aan de vooravond van zijn huwelijk het recht verleent een „vrijgezellenfeest" te vie ren, hebben prinses Beatrix en de heer Von Amsberg gisteravond hun bruiloftsgasten en vele vrienden en familieleden een groots feest aange boden in het paleis aan de Dam. Tevoren hadden 236 gasten deelgenomen aan een officieel diner in de oranje bal zaal van het Hiltonhotel. Het decoratieve middelpunt van deze zaal was een mo dern wandtapijt, dat werd ontworpen door de bekende Nederlandse kunstenaar Lex Horn en de viering van de bevrijding voorstelt. Aan het 6,5 bij 5 meter grote tapijt hebben zes vrouwen 6240 uur ge werkt. Oranje was ook de kleur van de jasjes, gedragen door de kelners die het diner serveerden op het gouden servies van het hotel. Tegen tien uur in de avond begaf het gezelschap zich naar het paleis op de Dam, waar inmiddels de gasten, die niet aan het diner hadden deelgenomen waren gearriveerd. De gehele eerste verdieping van het paleis was voor het feest gereser veerd. Deze verdieping omvat de prach tige ruime Burgerzaal, waarin voor deze gelegenheid een van uit Suriname geïm porteerd hout gemaakte dansvloer van 16 bij bijna 9 meter was gelegd. De „justitie- kamer" was als ontvangstzaal voor de ho ge gasten ingericht. In de „krijgsmans zaal" op de derde verdieping, die geheel gerestaureerd is naar aanwijzingen van prinses Beatrix, gebruikten de 500 gasten rond het middernachtelijk uur een souper. De muziek in de Burgerzaal werd ver zorgd door de Skymasters. de Dutch Swing College Band en door een strijkorkest van het Radio Philharmonisch Orkest. Prinses Margriet zorgde voor een op gewekt intermezzo door tezamen met haar verloofde enkele liedjes te zingen ter ere van bruid en bruidegom. De vriendinnen van prinses Beatrix be wonderden haar robe van satin duches- se, wit, gecompleteerd met enkele orchi deeën. Prinses Irene viel op in een roze avodjurk, fraai gedrapeerd. Ook prinses Christina was in het roze en droeg een opvallende stola. Prinses Paola van Bel gië oogstte veel bewondering in haar bo lero boven een fel oranje avondrok. Tijdens het souper in de krijgsmanszaal speelde het orkest van zigeunerprimas Ta ta Mirando, een bij de koninklijke fami lie zeer geliefd orkest. Bijzonder fraai was de bloemversiering in de zalen, een geschenk van de Neder landse bloemisterijorganisatie, die de be schikking had over een legertent, opge steld op de binnenplaats van het paleis, waar de bloemen waren gerangschikt eri de bloemstukken opgemaakt. Maandag was men reeds begonnen met de versiering, waarbij gebruik werd ge maakt van 20.000 bloemen, die vier dagen tevoren waren gesneden. Men kon de bloemen zolang goed houden dankzij een speciale kunstmest voor snijbloemen, die voor voldoende voedsel en zouten zorgt, zodat de bloemen ook als zij afgesneden zijn nog geruime tijd mooi blijven. Het feest duurde tot in de vroege mor genuren. v Een onderonsje van vader en dochter. Advertentie DOE MEE AAN ONZE ziet onze etalage Inlichtingen in onze zaak. aa

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1