„Geen ramp, wel magere maanden" Olieleveranties aan Rhodesië verontrusten Britse regering Blokkadebrekers moeten op ernstige gevolgen" rekenen Oplossing kabinetscrisis in België lijkt nog niet in zicht in Ifunspeet... Geen Leeuwen GOLD SPUR NKROEMAH misbruikte zijn talent IK Van dag tot dag Politie in Brussel dreigt met staking Adenauer naar Parijs en Israel Russische acteur belooft beterschap J Jee tel eg rammen 2 WOENSDAG 9 MAART 1966 3 Indisch parlement hoort: Onthutsend rapport over Nkroemahs gevangenen Verbaasd daar valt niets te schieten voor doorgewinterde grootwildjagers Toch proberen...? Probeer liever 'n Gold-Spur, 'n leeuw van een sigaret en veel gemakkelijker te vangen... met één gulden hebt U hem, zélfs in Nunspeet onbegrijpelijk goed! Te kort Onderdrukt Als onze abonnees morgen hun krant (Iets later dan normaal) in de bus krij gen, hebben zij op hun televisiescherm de voornaamste gebeurtenissen in Amster dam al gezien. Zij hebben dan geprofi teerd van de veelomvattende en moeiza me organisatie, die de t.v.-mensen heb ben opgebouwd om het publiek te gerie ven. Wie achter de schermen zou hebben kunnen kijken, zou versteld hebben ge staan van wat er allemaal nodig was om het huwelijk onzer kroonprinses zo volle dig mogelijk in beeld te brengen. Achter de schermen van de krant is het overigens ook geen eenvoudige zaak. Wij hebben een compromis moeten treffen tussen twee belangrijke eisen: zoveel mo gelijk in woord en foto afdrukken van de huwelijksfestiviteiten en toch zo min mo gelijk vertraging in drukken en bezorgen doen ontstaan. Hoe vroeger de krant op de pers gaat, hoe minder van de gebeur tenissen kan worden afgedrukt. Enige ver schuiving naar een later tijdstip van druk ken was dan ook onvermijdelijk. In de uren tussen negen en twee ,noet alles worden samengeperst wat in Amsterdam aan kopij en foto's te vervaardigen is. Wat is daarvoor nodig? In Krasnapolsky, het Amsterdamse perscentrum, bevindt zich ook onze redactiepost. Van daaruit opereren voor onze dagbladcombinatie al leen al 21 verslaggevers, telefonisten en telexisten. Langs de route van de rijtoer zijn voor ons 12 portofoonposten ingericht, die in directe verbinding staan met de centrale post in Krasnapolsky. Deze centrale post beschikt over vier telefoonlijnen en een telexverbinding, televisiemonitors en ra dio-ontvangers. Hier wordt het persklare verslag samengesteld dat vervolgens wordt doorgetelext naar onze plaatselijke redactie. Wat de foto's betreft, ons blad heeft een overeenkomst met een „pool" van 25 fotografen, die hun foto's in een labora torium aan de Nieuwe Zijdsvoorburgwal afwerken en deze via twee telefotozen- ders onmiddellijk naar onze redactie over seinen. Bovendien is een auto van onze onderneming in Amsterdam aanwezig om eventuele storingen in de telefotoverbin- ding te ondervangen door afgewerkte fo to's naar onze redactie te brengen. De veelheid van technische voorzienin gen maakt de kans op storingen groter. Als alles feilloos werkt kunnen wij in on ze krant nog tot een half uur voor het ter perse gaan berichten en foto's, opne men. De bezorging zal te kampen heb ben met drukte op straat, afzettingen vanwege festiviteiten en andere belem meringen. Maar dat een dag als die van morgen, die voor de meesten een vrije feestdag is, van alle bij de krant betrok kenen een uiterste inspanning vraagt en krijgt zal wellicht een overweging waard zijn. Mocht er hier of daar een wieltje in het raderwerk haperen of uit vallen, dan is ons excuus hierbij aange boden en verklaard. NEW DELHI (Reuter) De Indische minister van Voedselvoorziening, Soebra- manian, heeft dinsdag in antwoord op vra gen in het parlement gezegd dat een ramp als gevolg van de mislukte oogst is afgewend door tijdige invoer van levens middelen en de hulp die uit het buiten land wordt ontvangen. Hij liet zich prij zend uit over deze hulp en verklaarde dat er, ondanks het feit dat er magere maan den in India voor de deur staan, geen mens van honger zal sterven. Hij vertelde dat India dit jaar tien tot elf miljoen ton graan zal invoeren uit de Verenigde Staten. Elke maand komt on geveer een miljoen ton Amerikaanse tar we in India aan. De minister zei, dat Amerika India heeft laten weten, dat het vermoedelijk niet mogelijk zal zijn om meer tarwe te zenden na 1970-71, zelfs als Washing ton dat zou zillen doen. Dit is vermoe delijk een toespeling op de gestadig ver minderende tarwevoorraden in de V.S. (GENèVE (AP) De internationale Liga van het Rode Kruis heeft gisteren een oproep doen uitgaan voor hulpverle ning aan de politieke gevangenen van het afgezette bewind van Nkroemah in Gha na. Een rapport van de Liga zegt dat de meer dan 800 mensen die door de nieuwe regering in Ghana zijn vrijgelaten allen een zeer slechte conditie hebben. Velen van hen zijn blind en verlamd. Volgens het rapport zullen zij allen een tijdlang niet kunnen werken. Zij zullen veel hulp nodig hebben voor ze weer in de gemeenschap opgenomen kunnen wor den. De Liga verzoekt zijn leden om tropi sche lichtgewichtkleding, vitaminetablet ten en andere medicamenten, melk en toi letartikelen te sturen. Aan de voormalige voorzitter van de Al gemene Vergadering van de Verenigde Na ties en ex-minister in het regime Nkroe mah, die in de gevangenis van het Fort Ussher is gedetineerd, is gelegenheid ge geven een aantal journalisten te ontmoe ten om de geruchten de kop in te drukken, volgens welke hij „in onwaardige omstan digheden" gevangen wordt gehouden. Advertentie 99 LONDEN (AFP-Reuter) Groot-Brit- tannië heeft dinsdag gewaarschuwd dat het leveren van olie aan Rhodesië via een pijpleiding uit Mozambique voor alle betrokkenen ernstige gevolgen zal kun nen hebben. Deze waarschuwing werd ge- gegeven door het Bureau voor Gemene bestbetrekkingen en was gericht aan Lon- rho, een Britse maatschappij met finan ciële belangen in een Portugese onderne ming die de pijpleiding exploiteert. Maandag werd gemeld, dat men in Bei- ra een havenstad in Mozambique reusachtige olietanks installeert voor de olievoorziening van Rhodesië via een pijp leiding naar Oemtali. Er zou een Grieks tankschip met twintigduizend ton olie voor Rhodesië naar Beira onderweg zijn. Volgens goedingelichte kringen in Lon den heeft de Britse regering aan Malaga- sië, het voormalige Madagscar, landings faciliteiten voor de RAF gevraagd om het schaduwen van tankers, die het olie-em bargo zouden willen schenden, mogelijk te maken. De Britse marine en de luchtmacht hebben de speurtochten naar tankers met olie voor Rhodesië, die mogelijk pogen Mozambique te bereiken, geïntensiveerd. Tot de eenheden die aan het speurwerk deelnemen behoort het 43.340 ton meten de vliegdekschip Ark Royal. Vliegtuigen van dit schip patrouilleren de scheep vaartroutes naar Beira, de haven in Mo zambique. Er zouden tankers zijn terug- Advertentie gekeerd nadat ze door vliegtuigen waren opgespoord. Onze Londense correspondent meldt, dat Judith Todd, de 21-jarige dochter van de door Ian Smith aan banden gelegde vroe gere Rhodesische premier Garfield Todd, die in november naar Rhodesië vertrok om Smith uit te dagen, dinsdag in Lon den is teruggekeerd met het manuscript van een door haar geschreven boek over het Ian Smith-regime. Zij verklaarde nogal verbaasd te zijn zich weer in Londen te bevinden. Ze had verwacht in Rhodesië te worden gearresteerd. De Rhodesische autoriteiten hadden haar met grote hof felijkheid behandeld. „Ik was blijkbaar niet belangrijk ge noeg", zei Judith, die enkele maanden ge leden haar vaders plaats innam in een studentenforum over Rhodesië. Zij is even fel tegen het Smith-regime gekant als vroeger. „Er zijn nog steeds vijfhonderd mensen in Rhodesië onder huisarrest. De gevan genissen zijn barstens vol en er zijn lege plekken in de kranten, omdat de censuur heeft ingegrepen." Haar vader is vol vertrouwen dat de Britse regering het probleem zal oplos sen. Maar sommigen vinden dat hij te op timistisch is, zei zij. „De sancties werken niet en mijn vader is van mening dat En geland de hulp moet inroepen van de Verenigde Naties." BRUSSEL De mogelijkheden van een voortzetting van de katholiek-socialisti sche regeringcoalitie in België is dins dagavond bijzonder klein geworden. For mateur P. Vanden Boeynants verklaarde na een nieuw interimrapport te hebben uitgebracht aan koning Boudewijn, dat hij „thans geen andere oplossing" zag dan de vorming van een zakenkabinet of van een katholiekliberale regering. Dinsdagmiddag ontstond in de sinds tien februari bestaande regeringscrisis een nieuwe situatie, doordat de so cialistische partij zich wel bereid ver klaarde verder te onderhandelen met de Christelijke Volkspartij, doch niet met de als formateur optredende voorzitter er van. De socialisten verwijten Vanden Boey nants niet alleen de vorming van een nieuw rooms-rood kabinet door de soci- BRUSSEL (Reuter) Meer dan drie honderd Brusselse politieagenten hebben maandagavond op een bijeenkomst die door hun vakbond was belegd, besloten dinsdag vijftien maart te staken, als zij geen moderne wapens en „gevarentoe- lage" krijgen. Zij eisten voorts politieagenten niet al leen te laten surveilleren in gebieden waarvan wordt aangenomen dat zij de aandacht van de onderwereld genieten. alistische kamervoorzitter A. van Acker en daarna door de katholieke demissio naire minister P. W. Segers te hebben verhinderd, doch ook dat hij zich met zijn ontwerp-programma ook tot de liberale Partij voor Vrijheid en Vooruitgang had gewend. Dit „veto" tegen de formateur van de CVP wekte grote ontstemming in die par tij, die zich in een verklaring onmiddel lijk achter haar voorzitter schaarde. Dinsdagavond gaf formateur Vanden Boeynants toe, dat ook een coalitie met de Liberalen niet gemakkelijk te vormen zal zijn. De voorzitter van de Liberale Partij, O. Vanaudenhove, overhandigde hem dinsdagmiddag een uit twaalf pagi na's bestaand document met aanvullingen op het ontwerp-programma. België wordt sinds 1961 door een katho liek-socialistische coalitie geregeerd. Daarvoor was een katholiek-liberaal ka binet onder leiding van de CVP'er profes sor G. Eyskens aan het bewind. BONN (AP) Konrad Adenauer, de voormalige Westduitse bondskanselier ver trok dinsdag naar Parijs om te trach ten de Frans-Duitse vriendschapsbanden nauwer aan te halen. Begin mei zal Ade nauer naar Israel reizen om de stroef ver lopende besprekingen over Westduitse steun aan dit land een injectie te geven. Vorige week liepen besprekingen in Bonn over deze hulpverlening vast. Kennedy-gedenkplaat. Op de plaats waar 22 november 1963 president Kennedy werd vermoord zal een gedenkplaat worden aangebracht met een beschrij ving van de moord en een plattegrond van de route die de Amerikaanse presi dent op zijn rijtoer door Dallas volgde. (Van een bijzondere medewerker Er zijn twee elementen karakteristiek in de staatsgreep die in Ghana heeft plaatsgehad. Allereerst dat die staatsgreep uitging van leger en politie. Met die mogelijkheid is al jarenlang rekening gehouden, maar nu zij werkelijkheid is geworden, voegt zij een geheel nieuwe noot toe aan het traditionele beeld van de Ghanese politiek. Voordien was het verzet van rechts gekomen: de intellectuele elite van de kust, of de Ashantie- adel uit het binnenland, of van uiterst linkse elementen. Nu komt er dus een neutrale macht aan bod. We zien dat in vele voormalige koloniën ge beuren: de politieke leiding bemoeit zich met de organisatie van het leger. De legerleiding gebruikt het feit, dat zij de enige efficiënte organisatie in de staat bezit om de politieke leiding af te zetten en zo de zelfstandig heid van haar macht te redden. Dat zijn waarschijnlijk ook de voornaam ste bewegeredenen van de Ghanese militairen geweest. Wat men dan verder in hun politie ke programma aantreft, heeft nauwe lijks het stempel van een politieke overtuiging. Het is een oproep tot gro tere doeltreffendheid van het economi sch beleid, een veroordeling van de heersende corruptie en veel meer ook niet. Dat maakt hen politiek meestal nogal hulpeloos. Het zal interessant zijn te zien wie zij uiteindelijk als nieuwe machthebbers in het zadel zul len zetten. Het tweede karakteristieke element is, dat men president Nkroemah eerst heeft laten vertrekken, alvorens men de staatsgreep waagde. Zo beducht was men voor zijn persoonlijk gezag en zo weinig vreesde men zijn aanhangers. Het kostte nauwelijks moeite die ach ter slot en grendel te zetten. Het volk reageerde kalm en zelfs opgelucht. Nkroemah is een man met bijzonde re gaven. Zelfs bij zijn tegenstanders dwingt hij in een persoonlijke ont moeting ontzag af. Ook zijn ideeën getuigen van een visie op de toekomst van Afrika, die dit continent hard kan gebruiken. Afrika moet één worden om zich in vrijheid te kunnen ontwikkelen. Afrika moet zich zelf zijn, zelf zijn ontwikkeling bepalen. Het moet zich onttrekken aan Europa's economische en culturele macht. Het is een visie, die in het na de willekeur van de kolo niale wedloop verdeelde Afrika zin heeft. Maar in de uitwerking van zijn vi sie is Nkroemah lamentabel te kort ge schoten. Buitenslands kweekten zijn aanmatiging verzet. De profeet van de Afrikaanse eenheid leeft in onmin met vrijwel alle nabuurstaten. Bin nenlands kreeg hij de rekening ge presenteerd. Als men de ervaring van de staatsgreep rijker terugkijkt op de tijd sinds 1951, toen Nkroemah als de grote politieke leider uit de verkie zingen te voorschijn kwam, dan wordt duidelijk hoe geïsoleerd hij in het be gin ai was. Het nationalisme van vóór 1951 was een zaak van de in tellectuele elite, die van veel oudere datum was dan in de emeeste andere Afrikaanse koloniën. De leden ervan leefden al een eeuw in Europese stijl. Het grote gebrek van hun politieke beweging was, dat hun politieke aspi raties zich niet lieten vertalen in die van de gewone man. Het nationalisme als volksbeweging was Nkroemah's schepping. Maar te genover de intellectuele elite bleef Nhraemah een buitenstaander. Dit werkte naar beide zijden noodlottig. Nkroemah miste het intellectuele „fond" voor zijn beweging, de intellec tuelen verlieten het land of kwamen achter slot en grendel. Hetzelfde geldt voor Nkroemah's verhouding tot de Ashanti. Deze stam had in de Goudkust-kolonie zijn et nische eenheid beter kunnen handha ven dan de andere stammen. Als bewo ners van het vruchtbare middendeel van het land waren zij de cacao-boeren bij uitstek geworden. Van lastige on derdanen der Engelsen werden ze las tige onderdanen van Nkroemah. Aan de Ashanti eigen is een inherent ver zet tegen het centrale bestuur, de laatste tijd nimmer uitgesproken, maar nog altijd aanwezig. En deze opmer king geldt vooral voor de vorst der Ashanti, de Asantehene en zijn adellij ke aanhang. Tegenover de gevestigde pnsitie van deze twee elites stelde Nkr emah zi n populariteit. En op basis van die po pulariteit heeft Nkroemah 't beeld ge bouwd van de grote profetische lei der als de incarnatie van de revolu tionaire vooruitgang. Tot het beeld in de meest letterlijke zin van zijn voet stuk werd gehaald en verbrijzeld. Nkroemah's binnenlandse politiek heeft gefaald. Hij heeft 't Ghanese volk niet meegekregen. Zijn politiek is een prachtig afschrikwekkend voorbeeld in een pleidooi voor de democratie. Hier is een man met onmiskenbare leiders gaven, met visie, en een onmisken baar goede staat van dienst ten aan zien van de ontwikkeling van zijn land. Als iemand critiek zou moeten kunnen verdragen dan wel deze figuur. Maar doordat Nkroemah stelselmatig iedere oppositie onderdrukte en tegenover de critiek „leugenachtige propaganda made in Russia" stelde werd de critiek gefluister en gegniffel. Het onderdruk ken van iedere vorm van oppositie veroordeelde al bij voorbaat Nkroe mah's beleid. Dit groeiend isolement waar Nkroe mah in kwam te verkeren kwam niet alleen voort uit hemzelf. Nkroemah is het schoolvoorbeeld van de revolutio naire imperialisten-hater. Het gaat niet allereerst om het scheppen van een communistische of socialistische heilstaat. Uitgangspunt is een volledi ge afrekening met het koloniale verle den door aan Europa economisch en cultureel op zijn minst gelijkwaardig te worden. Zo revolutionair Nkroemah deze afrekening wil, zo „bourgeois" reageerde de Ghanees. Hij heeft geen zin in een programma dat ten koste van de gezapigheid van zijn dagelijks bestaan gaat. En een ongetwijfeld be langrijke rol heeft het feit gespeeld, dat de Ghanezen de gevolgen van het revolutionaire programma aan den lij ve hebben ondervonden. Er bestaat in Ghana een duidelijk verband tussen politieke onrust en een tekort aan Europese artikelen. De wer- Generaal Ankrah, nieuwe leider. Kwame Nkrqemah, afgezette leider. king van zijn economisch beleid heeft Nkroemah waarschijnlijk veel van zijn populariteit gekost. Dat het nieuwe regime Nkroemah's regering van corruptie en incompeten tie beschuldigt, moet men met een kor reltje zout nemen. Er is onder Nkroe mah veel aan de ontwikkeling van Ghana gedaan. Men moet maar af wachten of het nieuwe bestuur in zijn schoenen zal kunnen treden. Is Nkroemah's rol uitgespeeld, al heeft hij dan nu op nogal spectacu laire manier zijn intocht in Guinee gehouden? Het lijkt erop, dat men de „revolutionair" Nkroemah beu is. Af gewacht moet worden, of dat voor Ghana op den duur wel zo'n gelukkig feit is. Ook Ghana bevindt zich in een sociaal veranderingsproces, dat de po litieke leiding een bepaald tempo op- dwingt, waarin het maatregelen moet nemen om deze veranderingen op te vangen. De Ghanese politiek heeft in het verleden geen blijk gegeven naast Nkroemah leiders te bezitten, die voor deze moeilijke taak berekend zijn. Nkroemah bezit leidersgaven. Hij heeft ze slecht gebruikt. YEVGENI SAMOILOV, een 53-jarige Russische acteur en winnaar van drie Stalinprijzen, heeft in een brief aan een Moskous dagblad zijn verontschuldigingen aangeboden voor het feit dat hij dronken op het toneel heeft gestaan. Hij zal zijn leven beteren. Samoilov schrijft, niet nuchter te zijn geweest toen hij op 27 februari optrad in een toneelstuk van Pogodin, „de aristo craten". Deze dronkenschap was van in vloed geweest op zijn acteren en lokte dan ook terecht afkeuring uit van het pu bliek aldus de brief. Samoilov werd ernstig vermaand door de directie van de schouwburg over zijn gedrag. r 1 Zesde. In Nevada (VS) is zaterdag een ondergrondse kernproef genomen, de zesde die dit jaar is bekendgemaakt. Kindersterfte. Dagelijks sterven in Brazi lië ongeveer duizend kinderen beneden de vijf jaar, aldus een statistiek van het ministerie van Volksonderwijs op een tentoonstelling in Rio de Janeiro over de ziektebestrijding. Aardbeving. In Japan heeft zich een lich te aardbeving voorgedaan, waarvan het epicentrum tachtig kilometer onder de oppervlakte van midden-Chiba, ten noordoosten van Tokio was gelegen. Filmvoorstelling. De Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart heeft zijn voorlopige goedkeuring gehecht aan het besluit van de IATA, om 2,50 dollar ex tra te berekenen als op vluchten over de Atlantische Oceaan, de Stille Oceaan en op de Zuidamerikaanse -outes film» worden vertoond of de passagiers op andere wijze worden beziggehouden. Hovercraft-dienst. De eerste Hovercraft- dienst tussen Groot-Brittannië en Frankrijk zal dertig april worden ge opend. Twee hovercrafts, die 36 passa giers kunnen vervoeren, zullen dagelijks elk vijfmaal heen en weer varen tus sen Ramsgate en Calais. Incident. Syrische kustbatterijen hebben een Israëlisch vissersvaartuig op het meer van Galilea beschoten. Een pa trouilleboot schoot te hulp waarna er een vuurgevecht ontstond. Aan Israëli sche zijde vielen geen slachtoffers. Is rael heeft een klacht over het voorval gericht tot de gemengde Syrisch-Israeli- sche bestandscommissie. Arrestatie. Het militaire bewind in Nige- rië heeft de gevangenneming bevolen van de geschorste premier van Oost- Nigerië, dr. Okpara, en zes vooraan staande politici. Beleggen. Edward Winslow, een Ameri kaanse gepensioneerde spoorwegarbei der die op 1 februari in de ouderdom van negentig jaar is overleden, heeft een vermogen van vijf miljoen dollar nagelaten. Zijn weduwe, Lena Winslow die alles erfde, zei dat haar man een bijzonder gelukkige hand van beleggen had gehad. Bolwerk. Kongolese troepen hebben de stad Ponthierville heroverd op de Kon golese rebellen, die daar de afgelopen twintig maanden heer en meester zijn geweest. Ponthierville ligt ingeveer 150 kilometer ten zuiden van Stanleystad en het vormde een belangrijk bolwerk voor de opstandelingen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3