«au ----- Santa Kyriaki na 105 dagen van IJmuidens strand los CITY 8 oscars Ondernemingen uit Kennemerland ook aanwezig op de Jaarbeurs f F0T0-L0EK ANDERSON Iets van u bij? Van „Gieterijstraat tot een compleet „rubberblok" Liberiaan binnen IJmuiden gesleept „Stoeiende jongens1 voor winkelcentrum in Beverwijk Velsens carillon laat donderdag feestklanken horen K.V.P.-kandidaten voor de gemeenteraad DE BESTE FILM Zeer veel verscheidenheid WOENSDAG 9 MAART 1966 VS jU' 1^--^ L."-' jgtfk'_--'A^~ -- i - 1 COÖP. BOERENLEENBANK De (spaar)bank voor iedereen AL UW BANKZAKEN August Norton van Pools kwam hoofdlengte te kort WASAUTOMATEN T Burgerlijke stand van Heemskerk VOOR GOEDE PASFOTO's KENNEMERLAAN 85-87 Telefoon 5962 WAARONDER DIE VOOR OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Drukkerij P. W. Nijssen Gietijze r Rubberblok Verk eersinstallatie s ïgi!r_aèfcS: =- "f*~Z '~r.--r' (Van een onzer verslaggevers) Om vijf minuten voor vijf gistermiddag staken twee zwarte figuurtjes op de voorplecht van de Santa Kyriaki juichend hun armen in de hoogte. Zware rookwolken uitstotend kroop het sterk vervuilde schip aarzelend achteruit, centimeter voor centimeter alsof het na zjjn maandenlang ver blijf op het IJmuidense strand bevangen was door watervrees. Dan gleed het sneller en sneller naar dieper water, terwijl de schroef heftig door maalde. Nauwelijks zichtbaar in de opkomende mist helden in de verte op zee twee venijnige sleepboten in een laatste krachtsexplosie aan de sleep kabels opzij over. In enkele minuten tijds had de Liberiaanse vrachtvaarder zich honderden meters van het strand verwijderd waar het schip op 24 no vember van het vorig jaar willoos door een vliegende storm op was ge smeten. Op het strand begonnen bulldozers bergen zand te schuiven in de enorme put die rondom de Santa Kyriaki was gegraven. Enkele tientallen toeschouwers zwaaiden het bevrijde schip na. Het IJmuidense strand was na 105 dagen een door vele duizenden bezochte toeristische trekpleister kwijt. bij Bergen gestrande „Katingo" met suc ces uitgegraven. Sinds zondag was men erin geslaagd de „Santa Kyriaki" met het achterschip pal naar de zeekant om te trekken. Toen de wind gisteren uit de gunstige westhoek bleef waaien en het oplopend getij naar het schip ging opstuwen stak de Liberiaan steeds meer water, 's Middags gingen de Wijsmuller-sleepboten Titan en Sim- son er nog eens met al hun 2400 paar- dekrachten tegen aan. De Santa Kyriaki hielp ijverig mee door met haar lieren stevig aan de in zee geplante ankers te sjorren. De schroef Het is gisteren met de berging van de Liberiaan bijzonder vlot gegaan. Voor een groot deel is dit te danken aan het snelle en grondige werk dat de drijvende zand zuiger van de firma Verhaar uit Lisse de laatste week heeft verricht. Hierdoor werd het bassin waarin het schip lag aanzienlijk dieper uitgegraven. Het aanne mingsbedrijf Verhaar had ook in 1954 de draaide volle kracht vooruit om het zand bij het achterschip weg te slaan. Met de ze vereende krachten lukte het uiteinde lijk kort voor vijf uur de vrachtvaarder weer drijvend te krijgen. De op 4 januari begonnen berging van het 2800 ton meten de schip was succesvol afgesloten. Een maal in volle zee gaf de Liberiaan een schorre stoot op de stoomfluit als blijk van waardering aan de bergers. Daarna hebben de sleepboten Titan en Simson het vrachtschip de pieren van IJmuiden binnengesleept waar het in afwachting van een nader technisch onderzoek voor lopig in de Bijleggershaven moet blijven. Vermoedelijk zal de Santa Kyriaki naar Amsterdam gaan waar beslist zal worden wat er verder met het schip moet gebeuren. Zoals bekend is het schip aan de ketting gelegd op last van de presi dent van de Haarlemse ilechtbank. Een Nederlandse schuldeiser van de Griekse reder had dit verzocht omdat hij een vor dering van enige duizenden guldens op de eigenaar van het schip heeft. Het Liberiaanse vrachtschip Santa Kyriaki drijft hier al in dieper wa ter. Een van de twee Wijsmuller- sleepboten die het schip het beslis sende rukje hebben gegeven komt nader om voor aan het schip vast te maken. Advertentie te Santpoort, Hagelingerweg 69, tel. 8173 Bijk.: IJmuiden, Wijk aan Zeeërweg 4, tel. 2556 Bankgiro Spaarrente tot i'li'U Vreemde valuta Effekten en gunstige openstellingsuren (ook des avonds) voor De uitslagen van de gisteren in Hilversum gehouden koersen luiden: Linge-prijs: 1. Electra W. (Van Dooyeweerd); 2. Doekina; 3. De Prinses K. Toto: win. 2,60, pl. 1,70, 2,1,90, koppel 5,50, cov. 7,20. Eemprijs: 1. Checkmate (De Vries); 2. Don Camillo; 3. Dox van Rood en Noot. Toto: win. 6,—. pl. 1,70, f 2,40, 1,40, koppel 15,6<fc cov. 6,80. Dommel-prijs: 1. Crack Hollandia (Eerenberg); 2. August Norton; 3. Caty Hollandia. Toto: win. 7,20, pl. 2,50, 2,30, 2,20, koppel 8,30, cov. 5, Vecht-prijs: 1. Zevenklapper (Scholten); 2. Zambesi; 3. Conny Stuart. Toto: win. 3,20, pl. 1,30, 2,10, 1,40, koppel 19,90, cov. 9,10, trio 132,50. Finale Leerlingen Winterkampioenschap: 1. Columbus (H. Hendriks); 2. Bentoprise; 3. Be- loma F. Toto: win. 5,80, pl. 2,70, 4,50, 2,90, cov. 19,90, koppel 7,80. Geulprijs: 1. Bing Parisien (K. Woudstra); 2. Cita du Maire W.; 3. Billy Boy. Toto: win. 4,30, pl. 1,50, 2,50, 3,90, cov. f 10,50, koppel f 10,80, trio 3478,20. Amstel-prijs: 1. Bravour S. (C. Gerwig); 2. X Pluto; 3. Xeres. Toto: win. f 2,60; pl. J 1,40, 1,80, 2,90, cov. 4,10, koppel 5,10. Totale omzet 131.341, De beeldhouwster Marian Gobius heeft een beeldje vervaardigd voor de winke liersvereniging Wijkerbaan in Beverwijk. Het is de bedoeling, dat dit werkje, een geschenk van Smit's bouwbedrijf, door de winkeliersvereniging wordt overgedragen aan de gemeente Beverwijk. Het zal wor den geplaatst bij het winkelcentrum Wij kerbaan. Dit zal binnenkort gebeuren. Het beeldje stelt twee stoeiende jongens voor. De winkeliers hopen alleen maar, dat het voorbeeld de jeugd niet zal aanmoedigen voor de etalageruiten te stoeien. Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 4262 dagelijks demonstratie GEBOREN: Eric z. v. J. Groot en M. P. Heinemeijer; Geertje, d. v. H. J. Kranen burg en J. C. de Graaf; Catharina M., d. v. T. H. Kloosterman en M. J. Korsman; Monique, d. v. G. Gelsumino en M. Mehag- noul; Paulus H., z. v. H. de Jong en C. Au- bertijn; Frank J. H., z. v. H. F. A. Maas en P. A. de Wit; Jos, z. v. G. de Bie en J. de Ruiter; Johannes A., z. v. A. J. Jansen en J. C. M. Piepers; Helena M. C., d. v. J. A. Seegers en H. M. Spiering; Laura H. A., d. v. H. de Weers en T. Pompert; Lucia C. M., d. v. J. H. Bekker en M. J. Vendel; Annemarie E. H., d. v. L. J. A. S. Kloos en G. E. van Ruiten; Linda, d. v. A. G. Schna ter en H. Bakkenist; Antoni K., z. v. K. A. Snoek en A. Liemburg; Hendrikus T., z. v. G. J. Jantz en D. Tates; Harry, z. v. J. van der Kruijssen en M. de Vries; Ronald A., z. v. W. J. van Buuren en M. Nat; Maria T., d. v. J. Mouta Lago en A. Nogueira Garcia; Eduardus N. M. z. v. N. P. van Tunen en I. M. R. J. Verschuren; Richard L. A., z. v. L. C. A. Capelle en J. van Huyssteden; Petrus A. J., z. v. A. J. Schaper en G. M. Bijman; Linda G. E., d. v. H. B. de Looze en M. E. Lute; Johanna W., d. v. R. M. Burger en J. W. Paap; Ronald J., z. v. J. de Jong en A. Heeren; Robertus C., z. v. C. J. Aar denburg en E. M. van Tunen. ONDERTROUWD: Hendrik Bos en Gezi- na A. Thoma. GETROUWD: Hubertus M- G. van Opze- land en Anna M. M. Mariens; Julien E. H Tetteroo en Maria H. M. Aal ten; Hendricus A. A. Timmers en Anna M. Bos. OVERLEDEN: Josephina H. Broekman, 84 jaar. De sleepboten Titan en Simson brengen de Santa Kyriaki behouden binnen de IJmuidense pieren. Het is nog niet bekend wat er verder met het schip gaat gebeuren. Officieel ligt de Liberiaan nog altijd aan de ketting. Donderdag 10 maart, de huwelijksdag, zal beiaardier Hein de Ligt van 4 tot 5 uur op het stadhuiscarillon van Velsen een feestprogramma vertolken, dat de volgende onderdelen bevat: Wilhelmus; O Heer die daer des he mels tente spreydt; Lof zij den Heer; Trumpet voluntary; Het waren twee ko ningskinderen; En laat ons nu eens rond gaan; In Holland staat een huis; Mooi Holland; Hollands vlag; Reich mir die Hand mein Leben; Bei Mannern welche Liebe fühlen; Wij leven vrij; De Zilver vloot; In een blauw geruite kiel; Oud- Hollandse boerendansen; Bruiloftsdansen; Zeeuwse boerenzang; Dans van de vro lijke boer; Dans der oudjes; Rondedans der gasten; Dans van bruid en bruide gom; Serenade; Bruidskoor uit Lohen grin; Intrada alla Marcia. Tijdens een door de afdeling Velsen van de K.V.P. in het Patronaatsgebouw ge houden ledenvergadering, werden door de aanwezigen een vijfentwintigtal namen genoemd van leden, die men voor het raadslidmaatschap voldoende capabel achtte. Het staat echter nu reeds vast dat niet ieder van hen in staat of bereid zal zijn een eventuele kandidatuur te aanvaarden. Deze namen zijn: J. Andriesma, A. Boe len, A. Derriks, drs. J. W. van Geffen, J. Gerritsma, F. Huigens, R. Graafsma, P. C. Kaandorp, A. Klassing, J. N. Koop man, drs. Kreatschner, A. J. Kwakken- bos, J. van Leeuwen, D. van der Linde, mejuffrouw G. A. M. Nuijens, G. Olgers, B. Robbe, mr. G. J. van Roozendaal, F. P. Schellings, mevrouw J. van der Ven, drs. M. van der Ven, J. Weber, P. H. van Westerop, Th. Witte en Jac. Zuurbier. Voorts werd het afdelingsbestuur op nieuw geformeerd en als volgt samenge steld: P. H. van Westerop, voorzitter; Jac. Zuurbier, tweede voorzitter; F. P. Schellings, secretaris; P. C. Kaandorp, tweede secretaris en W. A. H. Hamers, penningmeester. De leden zijn S. T. de Beer, A. P. Derriks, F. Huigens, Jac. Nuijens, P. van der Linde, G. Olgers, M. Vrijhoef en J. Weber. Binnenkort zal nu door de politieke ad viescommissie een groslijst met kandida ten voor de komende gemeenteraadsver kiezingen worden samengesteld, welke dan ter goedkeuring aan de leden zal worden voorgelegd. Pas daarna zal de kandidatenlijst definitief kunnen worden vastgesteld. Advertentie Advertentie BE VANAF DONDERDAG a.s. elke avond AANVANG 8 uur Verhoogde toegangsprijzen. Bij de Velsense politie zijn weer de vol gende voorwerpen als gevonden aangege ven: want, portemonnee met inhoud, huis sleutel in étui, herenpolshorloge, shirt, regenpak, hondje, dameshorloge, étui met vijf sleutels, sjaal, broche, schakelarm band, kinderparaplu, anker van sto'fzui. ger, broche met edelsteentjes, verpleeg» sterschort, dameshandschoen, paraplu, twee sleutels in étui, paar dameshand schoenen, muts, nylon jack, portemonnee met twee foto's, jurk, étui met set pen nen, aktentas, kindermuts, passer in étui, twee speelgoedvrachtauto's, armbandje, paar voetbalschoenen, paar motorwan ten, glacé dameshandschoen, autoped, voetbalschoen, herenbil in étui, twee Lips- sleutels, schuurapparaat in kist, heren- portemonnee met inhoud, herenhoed, twee bankbiljetten. Inlichtingen over deze voorwerpen wor den dagelijks verstrekt op het hoofdbu reau van politie te Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. Advertentie KONINGSPLEIN 18 TELEFOON 488« In de rij van deelnemers aan de 50-ste Jaarbeurs in Utrecht nemen de standhouders uit Kennemerland een goede plaats in. Alleen of in combi natie met enkele collega's tonen zij hun produkten aan de mensenmassa's, die sinds maandag weer de poorten van het terrein aan de Croeselaan of de brede deuren van het Vredenburggebouw binnenstromen. Op de tweede dag mag het bezoek kwantitatief misschien niet geheel zijn meegevallen, hier en daar werd echter toch vastgesteld, dat er kwalitatief geen reden tot klagen was. Er was op de tweede dag zelfs nog hoog bezoek, want prinses Christina van Zweden maakte van haar verblijf in Nederland gebruik om de Jaar beurs met een bezoek te vereren. En vanzelfsprekend ontbraken niet de honderden jeugdigen, die met een ijver een betere zaak waardig de folders en drukwerken, waar onder vrij kostbare, inzamelden en bepakt en bezakt weer naar huis keer den, tot wanhoop waarschijnlijk van de moeders. Wanneer wij de standhouders uit Ken nemerland aan een beschouwing willen onderwerpen, dan valt van de deelnemers uit „noord" in de allereerste plaats op de groep metaalgieterijen, die er een tra ditie van hebben gemaakt aan de Jaar beurs deel te nemen met een „Gieterij- straat", ontworpen door de bezielende Jan Verhoog, een van de leidende mannen van de public relations studio van Hoog ovens en door zijn medewerkers verwe zenlijkt. De stands zijn alle gelijkluidend. Overheerste vorig jaar de houten aankle ding, thans is metaal gebruikt voor de gieterijen, die hier uit alle delen van Ne derland aanwezig zijn. Het betreft 12 stands met een gecombineerde groep. In frisse tinten uitgevoerd, valt deze „straat" direct in het oog. Advertentie r GEBOORTE- VERLOVINGS HUWELIJKS KAARTEN VOORHEEN FIRMANT DRUKKERIJ „NIJKO" OOSTERDUINWEG 31, IJMUIDEN - TEL 2029 De drukker die er tevens woont, ook '3avonds geopend BURGERLIJKE STAND VELSEN Bevallen: M. Sweeris-Kwast, d., Geel- vinckstraat 115, Velsen-N.; C. de Jager- Hart, d., Grote Houtstraat 97 rd, Haar lem; J. W. E. Siebers-Veen, d., Schulp weg 370, Velsen-N.; C. den Boer-Dam, d„ Roerstraat 69, IJmuiden; M. J. van der Heijde-de Putter, d., Stationsweg 60, Velsen-Z.;E. Heinemeijer-Schoon, z., Tuin derstraat 65, IJmuiden-O.; A. M. C. Beent jes-Sombroek, d.. Spilbergenstraat 23, IJ muiden; K. B. Commissaris-de Jong, z„ Acaciastraat 12, IJmuiden-O.; G. Groen- Scholten, z„ Koningsplein 15, IJmuiden. Overleden: H. Biesheuvel, 75 jr., echt genoot van M. Bakker, Noorderlaan 14, Velsen-N. Hoogovens toont er gietijzeren buizen voor het transport van gas en water, als mede een flexibele mofverbinding voor buizen, welke de buizen lekvrij houdt bij grondtrillingen of wegverzakkingen. In het kader van de „Gieterij straat" heeft men de staalzijde van dit bedrijf achter wege gelaten. Een leuk spel met buizen en ringen heeft in deze stand een origineel staaltje van vormgeving tot stand ge bracht. Er tegenover vindt men n.v. Metaalgie terij „Kennemerland" uit Beverwijk met een scala van continu- en centrifugaal ge goten lagerbrons, Coquille- en zandgiet- werk naar model en of tekening. De di recteur, de heer J. Vermeij brengt naast zijn Torenbrons-produkten tevens een vol komen nieuwe produkt op de Jaarbeurs, namelijk elektrisch gesmolten fijn-perli- tisch gietijzer, continu en coquille gego ten. Dit produkt, dat vervaardigd wordt in de Friedrichshütte te Herdorf aan de Sieg is voorbewerkt en wordt tegen roest beschermd afgeleverd. „Kennemerland'" heeft er de alleenverkoop van. Uit Beverwijk komt ook de stand van Metaalgieterijen „De Nijverheid" waarin het „Beverbrons", continu en centrifu gaal gegoten staat uitgestald. Daarnaast ziet men proeven uit de fijndraaierij van „De Nijverheid". De n.v. Machinefabriek C. Maters te Beverwijk, ditmaal niet meer buiten op het terrein, maar binnen in een van de expositiegebouwen toont haar gehele pro gramma van Sihi-pompen in grote ver scheidenheid. Een noviteit vormen de traploos regelbare circulatiepompen voor inbouw en installaties met natuurlijke zo wel als gedwongen circulatie, eventueel voorzien van een wartelaansluiting of van draadflenzen. Tevens zijn er niet-regelba- re modellen, alsmede speciale inbouw- pompen voor warmwater-aftapinstalla ties. Schreven wij zojuist van de samen deel nemende gieterijen met hun „Gieterij- straat", in de kring van rubberfabrieken wil men ook die kant uit, maar dan met een „rubberstraat". Tot op heden is het een „rubberblok" geworden, doch het streven is de goede kant uit. Hier troffen wij de rubberfabriek „Hollandia" n.v. uit Velsen-Noord aan, met een prachtige col lectie rubber-latex dompelartikelen, zoals huishoud- en operatiehandschoenen, vin gers, duimen en technische dompelartike len, alles van rubber uiteraard. Vlak er naast een stand van gebroeders Merens uit Haarlem met rubber transportbanden, slangen met en zonder inlagen, vorm- en spuitartikelen alsmede plaatrubber. Een getrouwe stendhoudster in de Slijp- machinëfabriek „IJmuiden" uit IJmui den, met de meest uiteenlopende slijp machines voor de hout- en metaalverwer kende industrieën. De technische handelsonderneming C.J. VAN DEN Broek in Haarlem toont in een •ruime, zeer overzichtelijke stand alles wat er maar op het gebied is aan gas-, olie- en elektrische fornuizen. Verder grootkeukeninstallaties, radiatoren, kach els, tafels, wasbehandelingsapparaten en al hetgeen op elektrisch gebied in deze branche denkbaar is. Forse dieselmotoren en scheepsdiesel- motoren zijn de specialiteit van Diesel import in Haarlem. De Haarlemse onderneming F. Dijksrra toont in een groot oppervlak allerlei ver lichtingsornamenten. Lampen in welke vorm en toepassing dan ook, stralen hier een zee van licht uit hun kappen en ko men. Een feeërieke stand. Een zeer leerzame stand wordt ge bracht door de n.v. fabriek en handelsbu reau „Nederland" in Haarlem. Deze on derneming is gespecialiseerd in verkeers regelinstallaties en toont hier haar gehele programma, waarbij men demonstreert hoe dankzij een tel-installatie op afstand van een complex van kruisingen, het ver keer toch vlot doorgang kan vinden. Elektrische drempels in het wegdek be werkstelligen dit. Verder zijn er lichtbak ken, verlichte verkeersborden en de nor male verkeersborden en zuilen, knipper lampen en niet in de laatste plaats ex plosie-veilige mijnapparaturen met signa leringssystemen, storingsmeldingen en al hetgeen daarbij onontbeerlijk is. J. P. Vink en zonen te Lisse tonen de weg naar bedrijfsrationalisatie met wa gens, wielen, heftrucks, steek- en maga zijnwagens, bandtransporteurs en rollen- banen. Op de Jaarbeurs staan zij speciaal met een ongekend groot aantal wielen. Uit Zwanenburg kwam de n.v. „Velie" met gasverwarmingsapparaten met schoorsteen- of gevelafvoer. Tenslotte kan men in het gebouwencomplex aan de Croeselaan ook kennisnemen van Poly technisch tijdschrift in Haarlem. In het Vredenburggebouw exposeert on der meer de luxe cartonnage-industrie „Lucari" uit Haarlem met papiermanden in iedere stijl, in eenvoudige en luxe uit voering. Huishoudelijke artikelen brengt in dit ge bouw ook R. P. Boerma te Hoofddorp. Ge toond worden fonduestellen, serviezen, vazen, kop en schotels en houten artike len om er maar enkele te noemen. De kunstaardewerkfabriek „Velsen", gevestigd in Sassenheim showt in dit ge bouw Delfts blauw, Delfts polychrome en Delfts witte artikelen. Tevens exposeert hier Schönwald Porzellanfabrik in Aer- denhout.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5