Lepelaar verhuist volgende week naar de noordpier Renaissance IJmuidense zuidpier groeide in vijf jaar ruim twee kilometer m m Nieuwe pieren zijn taboe voor wandelaars Een koninklijk bestek nu Doden in het verkeer Luchtmacht biedt Schenk en Verkerk een lift aan Marinevlieger - van fatale duikvlucht naar huis *r~ Bills WOENSDAG 9 MAART 1966 6 Klassiek geschenk voor mo derne mensen, een werkelijk koninklijk bestek met blijven de schoonheid. In zilver en juwelierspleet verkrijgbaar bij de juwelier. (ÖD Soepele reus Dubbele controle m* „Menselijk falen" oorzaak van vliegrampen in Japan Sinds oktober 1964 zijn de als eeneiige tweeling op elkaar lijkende kraan- hefeilanden Lepelaar en Kraanvogel broederlijk aan het werk by de bouw van de nieuwe IJmuidense zuidpier. Deze saamhorigheid zal zeer binnen kort worden verbroken, zij het dat de scheiding van vrij korte duur zal zijn. In de loop van de volgende week namelijk verhuist de Lepelaar naar de noordpier om daar alvast alleen de bovenbouw van het 1100 meter lange verlengstuk van dit havenhoofd aan te pakken. De Kraanvogel gaat, na de kop van de zuidpier voltooid te hebben, nog eerst naar de plaats waar het oude en het nieuwe gedeelte van deze ruim drie kilometer lange dam op elkaar aansluiten. Aan de havenkant van de zuidpier zal het kraaneiland de zich hier bevindende schermkop, bij de pierbouwers bekend als de „blinde darm", gaan afbouwen, een karwei dat enkele weken in beslag zal nemen. Daarna zal de Kraanvogel zich bij de Lepelaar voegen om weer in eendrachtige samenwerking de nieuwe noordpier te voltooiien. „Water en weder dienende" heeft men hij Rijkswaterstaat goede hoop dat nog dit jaar de in 1961 begonnen verlenging van de IJmuidense havenhoofden haar be slag zal krijgen. Dan wordt een streep gezet onder een van de spectacu lairste waterbouwkundige werken die ooit in ons land zijn uitgevoerd. Een project dat ook in het buitenland sterk de aandacht heeft getrokken omdat nog dammen van een dergelijke lengte zover in volle zee gebouwd tot de uitzonderingen behoren. De nieuwe IJmuidense zuidpier zal ook wanneer de kraaneilanden zijn ver trokken niet toegankelijk zijn voor het publiek in verband mei verdere af- bouwwerkzaamheden. De noordpier, waaraan binnenkort met de kraan eilanden wordt begonnen, zal eveneens afgesloten blijven. Ook na de bouw zal een verblijf op de nieuwe haven hoofden met het oog op hun grote leng te en strekking onder vele omstandig heden levensgevaarlijk zijn. Ter bevei liging van het publiek zullen op de grens van het oude en nieuwe gedeelte van beide pieren hoge hekken worden opgericht. Op het ogenblik zijn de Lepelaar en Kraavogel gevorderd tot de bouw van de kop van de zuidpier. In tegenstelling tot het overige gedeelte van de dam, die zeven meter breed is, krijgt dit uiteinde een breedte van 18 meter. In het mid den van de kop wordt een meetstation ingebouwd ten behoeve van de studie diensten van Rijkswaterstaat in IJmui den en Den Haag. Onder meer zullen er de waterbeweging rond de havenmond het zout- en slibgehalte en het getij ge meten worden. Op het station komt een l ichtopstand. Slechte zee- en weersomstandigheden waren er de oorzaak van dat men bij de bouw van de nieuwe zuidpier enigszins op het schema achterop is geraakt. Vooral in november- en december van het vorig jaar hebben de stormen de voortgang van het werk in sterke mate afgeremd, omdat de aanvoer van stenen en steen- asfalt over de pier door de overslaande watermassa's onmogelijk werd ge maakt. Onvoorstelbare hoeveelheden bouwma terialen zijn in de afgelopen vier jaar bij Advertentie vr.'.vv.»s Koninklijke Van Kempen Begeer Zeist de IJmuidense pierenbouw letterlijk in het water gegooid. Voor de verlenging van de zuidpier alleen al werden gebruikt twee miljoen ton grind en steen, 400.000 ton steenasfalt, 800 betonnen elementen voor de bovenbouw en 25.000 kubieke me ter vulbeton. De slopende krachten van de zeestromen, vooral bij stormachtig weer, op de Nederlandse kust maakten het noodzakelijk de IJmuidense pieren maxi maal te beschermen. Daartoe worden de dammen aan de voet verstevigd met zware keien met een gewicht van duizend tot zesduizend kilogram. De „steen schuiver" Pieter is momenteel druk met deze steenstortingen in de weer. Boven dien zullen de uiteinden van de pieren over enige honderden meters aan de zee zijde onder water extra worden ver zwaard met betonblokken van 18 ton. De zuidpier heeft rond tweeduizend van deze blokken nodig terwijl de veel kortere noordpier het met duizend af kan. De voor de hand liggende vraag wat er straks, wanneer de nieuwe haven hoofden voltooid zijn, met de kraaneilan den Lepelaar en Kraanvogel gaat gebeu ren is nog geen uitgemaakte zaak. Er behoeft evenwel niet aan getwijfeld te worden dat er voor deze machtige werk tuigen, die per stuk rond tien miljoen gulden hebben gekost, bij voorbeeld bij de Deltawerken nog genoeg werk aan de winkel zal zijn. Bij de IJmuidense pie renbouw hebben ze in ieder geval ten vol le aan de verwachtingen voldaan. De verlenging van de noordpier zal in beginsel op dezelfde manier worden uit gevoerd als de bouw van het zuiderhaven hoofd. Vorig jaar juli werd het storten van steen voor de onderbouw voltooid. De bovenbouw van het 1100 meter lange verlengstuk zal in een tempo van onge veer dertig meter per week aangroeien. Twee asfaltinstallaties en een betoncen- trale op de noordelijke oever van het Noor der buitenkanaal zorgen voor de le verantie van de zwarte mantel die het dijklichaam moet bedekken. Door het berookte venster van zijn ca bine, bijna 35 meter boven de woelige zee spiegel, kijkt kraanmachinist Jan Schaap (28) uit IJmuiden, neer op het uiteinde van de nieuwe zuidpier. Zwart als steen kool rijst het steenasfalt uit het grauwe water op. Bijna nonchalant bewegen de handen van de kraandrijver de bestu ringsknuppels van de Lepelaar heen en weer. De reus reageert soepel en geluid loos. De enorme „bek" van de kraan zwenkt tot boven de plek waar nietige figuurtjes in felgele jassen en met witte helmen op op het betonnen wegdek van de pier aan het werk zijn. Ronkend als een vliegtuig komt een dumper aanrij den, zijn laadbak vol dampende steenas falt. Kraanmachinist Schaap laat de kraanbak op de dam zakken en de dum per kiept er de gloeiende asfaltbrij in leeg. Jan Schaap legt de punt van zijn steenasfalt. In de cabine van de kraan machinist zit steeds ook een opzichter potlood alvast bij het cirkeltje op de voor hem liggende kaart van de plotin- stallatie die aangeeft waar het steenas falt op de onderbouw van de pier onder Kraanmachinist J. Schaap (links) en opzichter G. J. Kalkman volgen in de cabine van de Lepelaar nauw lettend het „plotten" van het steen asfalt. water gestort moet worden. Een bran dend lampje in de vorm van een kruis glijdt over de met honderden cirkeltjes bedekte plotkaart en geeft zo de positie van de kraangiek aan ten opzichte van de in aanbouw zijnde dam in de diepte. De kraanmachinist hoeft er alleen maar voor te zorgen dat het hart van het kruis je op het verlangde cirkeltje komt. Dan zit hij met zijn bak loodrecht boven de plaats waar hij de lading steenasfalt on der water moet storten. Is dit gebeurd dan maakt de kraanmachinist het cirkel tje met zijn potlood zwart, net zo lang tot alle rondjes op de plotkaart aan de beurt zijn geweest. Op elk kraaneiland is een dubbele con trole op dit „plotten" van stenen en van Rijkswaterstaat om erop toe te zien dat het werk precies volgens plan ver loopt. Deze functionaris tekent eveneens op een plotkaart aan waar het materiaal gestort moet worden. De twee mannen in de kraancabine staan in voortdurend ra diocontact met de uitvoerder van het werk op de pier en met de centralepost van het Bouwbureau Havenmond IJmui- - s- w. - s-v- v v w den aan de wal. Overleg over alle tech nische zaken kunnen dus direct en zon der tijdverlies plaatshebben. Terwijl hij de zoveelste bak met steen asfalt door de lucht laat zeilen en ver volgens in de golven laat onderduiken zegt kraanmachinist Jan Schaap: ,Jk vind dit machtig werk. Het heeft me nog geen moment verveeld. Per slot speel je hier met gereedschap van miljoenen en je moet voortdurend je aandacht erbij houden." Hij en opzichter G. J. Kalkman uit IJmuiden volgen met hun ogen alweer de kraanbak op zijn retourvlucht naar de pier waar een nieuwe lading steenasfalt al klaar staat om -4ot voedsel van de onverzadigbare Lepelaar te dienen. Gé van Berkel Als extra versterking worden aan de voet van de pier massale hoeveel heden zware steen gestort. Dat ge beurt o.a. door de dwarslosser Pieter, rechts op de foto. De kraanhefeilanden Lepelaar en Kraanvogel nemen hier de nieuwe zuidpier bij de „kop". De onder bouw wordt bedekt met steenasfalt dat met een temperatuur van on geveer 100 graden Celsius in zee wordt gestort. Op een terrein bij het Hagedoomplein in Amsterdam-Noord zijn drie mannen onder een achteruitrijdende zandauto gekomen. Een van hen, de achttienjarige chauffeur Peter van Uden, kreeg een achterwiel over het lichaam en werd ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij in de loop van de middag is overleden. De 59-jarige heer H. Boedart, die zon dagmiddag op de Bos en Lommerweg in Amsterdam plotseling van een vluchtheu vel stapte en door een auto werd aangere den, is in het ziekenhuis aan zijn verwon dingen overleden. M;;f Als de weersomstandigheden het toela ten zal de Koninklijke Luchtmacht in de komende nacht de schaatskampioenen Verkerk en Schenk naar Nederland vlie gen, zodat ze toch nog op tijd thuis zijn om het huwelijk van prinses Beatrix te kunnen bijwonen. De schaatsers verblijven op het ogen blik in Trornsö in Noord-Noorwegen. Niet ver daarvandaan, in Bödö assisteert de Nederlandse luchtmacht bij een NAVO- oefening „Winterexpress" en omdat de F-27, die tenten en materiaal heeft aan gevoerd, toch leeg naar Nederland terug moet is de luchtmacht in de gelegenheid dit vriendelijke gebaar jegens de schaat sers te maken. Het enige probleem is het weer, dat ter plaatse erg slecht is en een nachtelijke start onmogelijk zou kunnen maken. De 24-jarige sergeant-vlieger van de Koninklijke Marine, die vorige week don derdag met zijn Harvard zo laag over de Texelse Hors vloog, dat hij een marine officier dodelijk verwondde is uit het hos pitaal ontslagen en naar huis gestuurd. De jongeman is nog altijd volkomen overstuur door het gebeurde en niet in staat een zinnige verklaring van zijn ge drag te geven. TOKIO (AFP) De vliegtuigongeluk ken met de Canadese DC-8 en de Britse Boeing bij Tokio zijn niet ontstaan als ge volg van foutieve instructies van de ver keerstoren of door een tekort aan weer kundige voorlichting. Dit heeft de Japan se eerste-minister Eisakoe Sato gisteren meegedeeld tijdens het aan de recente vliegtuigongelukken gewijde parlements- debat. Premier Sato was van mening dat de op de verkeerstoren werkzame ambtena ren grotere bevoegdheden moeten worden verleend. Ook de aanleg van een nieuwe internationale luchthaven zal nodig zijn. Japanse luchtvaartdeskundigen zijn van mening dat de drie rampen die zich bin nen een maand voltrokken en waarbij in totaal meer dan driehonderd mensen het leven lieten, een gemeenschappelijke oorzaak hebben: menselijk falen, met na me fouten van de piloten.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6