PIDE-TERREUR IN PORTUGAL II Advocaten van Portugese politieke gevangenen lopen zelf veel risico GOLDEN FICTION „Overheid schiet tekort in handhaving van wet op uitoefening geneeskunst" isi! Geen angst meer, Britse conservatieven willen vakbonden aan banden leggen WÊSM MUt.ia A nti-fascisten krijgen nazorg Jongerenconferentie wereldfederalisten Neo Silvikrin 9 Met of zonder.. Met of zonder room... uiteindelijk maken verfijnde smaak en aroma van supe rieure koffie uw„kopje koffie"tot een waar genot! Zo ook maken smaak en aroma van de kostelijke U SA tabakken van uw Golden Fiction iets bijzonders: de sigaret voor rokers met een eigen stijl. Met of zonder filter: geniet van uw VOORZITTER VAN VERENIGING TEGEN KWAKZALVERIJ: m WOENSDAG 9 MAART 1966 Voor rokers met een eigen stijl! -•> tlflil; want er is Neo-Silvikrin! 99 (Van een medewerker) DEN HAAG. De moeilijkheden, die een advocaat in Portugal bij een politiek delict in de weg worden ge legd, beginnen dikwijls al bij de voor bereidingen tot de rechtszitting. „Am nesty International" een organisa tie die zich het lot van politieke ge vangenen aantrekt kreeg daarover legio klachten te horen. In talrijke gevallen kregen de juridische ver dedigers niet eens de gelegenheid om zich met de gevangene zelf in ver binding te stellen. Deze weigering is gegrond op een interpretatie van een wet van 13 oktober 1945, die de ge heimhouding van een gerechtelijk onderzoek moet garanderen, o.a. door enig contact van de beklaagde met wie dan ook (de PIDE zegt dus ook een advocaat) te verbieden. Dit verbod wordt na de onderzoekperiode vrijelijk geprolongeerd. Amnesty International haalt in haar rapport de volgende getuigenis van de Amerikaanse advocaat Patrick Hallinan aan, die de verdediging van José Bernardino in Lissabon in een politiek proces op 9 en 10 mei 1963 behartigde: „Er was in deze zaak geen openbare aanklager, de president van het hof stelde alleen alle vragen. De be wering dat men kon bewijzen dat hij lid van de illegale communistische partij was en onder studenten subver sieve activiteiten had ontplooid, was de belastende verklaring van maar één getuige, een PIDE-man. Verdere bewijsvoering om de beschuldiging enige geloofwaardigheid te verlenen, kwam niet ter sprake. Zonder proces had Bernardino een jaar lang in de gevangenis gezeten en pas na zes maanden mocht hij een advocaat raadplegen. De bekentenis van de be klaagde mag wel afgedwongen wor den geacht: Hij had twee etmalen lang geen slaap kunnen genieten. Overigens stond de bekentenis niet op schrift maar het hof nam deze voetstoots aan. Andere schriftelijke bewijzen, die het hof beweerde te kunnen aanvoeren, kwamen niet ter tafel, omdat die als strikt geheim moesten worden beschouwd en open baarmaking ervan de staatsveiligheid zou schenden. Ook dit argument werd door de rechter geaccepteerd. Een ander rapporteert in december 1964: in het geval van José Saldanha Sanches, een student die in mei van dat jaar door de PIDE werd gearresteerd en daarbij twee schotwonden opliep, was er maar één getuige, een taxichauffeur. Hij werd om een vage reden, een handeling die met een beetje kwade wil verdacht kon lijken, in de gevangenis gezet voor de duur van drie maanden en twee weken, lang genoeg om de man te doen verge ten wat hij op de bewuste dag had gezien en gehoord. Een gevangen gezette advocaat, Arnaldo Mesquita, getuigt: „De voorzitter van de orde van advocaten, mr. Pedro Pita be zocht mij persoonlijk in de gevangenis van Caxias en bood aan mij te verdedigen. Op de dag van het proces kwam hij te laat: de PIDE had het vliegtuig, waar mee hij uit Lissabon kwam, enkele uren opgehouden". De afschaffing van de levenslange ge vangenisstraf is in Portugal tot een pas kwil geworden sinds de wet een zoge naamde „veiligheidsmaatregel" sanctio neert, die toestaat, dat men voor een po litieke overtreding drie jaar geïnterneerd kan worden. Ook hier kan de straf na verloop van deze termijn worden herhaal zodat deze in de praktijk op „levenslang" kan neerkomen. Een voorafgaand gerech telijk vonnis is sedert kort zelfs niet meer nodig, hetgeen de PIDE weer volledig de vrije hand laat. In de zaak van Antonio Dias Lurenco, die in augustus 1962 werd gearresteerd en in juni 1963 voor de rechter ver scheen, vroeg de verdediger uitstel van de rechtzitting, omdat hij nog steeds niet in de gelegenheid was gesteld zijn cliënt te spreken. In de meeste gevallen beklagen advocaten er zich over dat zij maar en kele minuten een onderhoud met de ge vangene kunnen hebben en dan nog slechts in aanwezigheid van een PIDE-agent of een cipier. VOOR EEN getuigenis a décharge is in Portugal zekere moed vereist want ook getuigen worden nog al eens door de PIDE klem gezet. De hierboven reeds ge citeerde advocaat Hallinan zegt dat hij in de zaak Bernardino zijn hoofdgetuige, een rechtskundige, niet voor de rechter kon doen verschijnen, omdat deze in de mor gen van de dag, waarop het proces be gon, door de PIDE was gearresteerd. Verkiezingskoorts heeft de Denen danig te pakken gehad. Gisteren meldde zich een moeder bij haar stemlokaal die samen met haar bijna éénjarige zoon Jens Dennis haar stem kwam uitbrengen. Jens die op 25 maart van het vorige jaar werd geboren had evenals zijn ouders een oproep gekregen. BOVENDIEN worden ex-politieke ge vangenen dikwijls maatschappelijk dwars gezeten. Wie eenmaal op de Portugese zwarte lijst staat kan vrijwel geen be hoorlijke betrekking krijgen en ook ver wanten worden door deze maatschappelij ke controle getroffen. Een Portugese banneling in Londen, de studente Sacunta- la Miranda, verklaarde maar drie dagen in hechtenis te zijn geweest, maar dat dit voldoende was voor de PIDE om haar nicht, een onderwijzeres, te doen ont slaan. Eenzelfde geval van sociale uitschake ling werd vastgesteld bij de banneling Duarte Mendes in Parijs, die bij zijn vroegere baas in Portugal niet meer te recht kon, nadat de PIDE een onderhoud met de werkgever had gehad. De Portugese democraat Francisco Mi guel beklaagde er zich over, dat deze „na zorg" van gevangenen heeft bijgedragen tot het gebruik, dat men in vele grote Portugese bedrijven al bij voorbaat geen mensen in dienst neemt, die als anti' fascist staan aangeschreven. Men gaat zelfs zo ver ex-gevangenen di ploma's af te nemen (van onderwijzers bijvoorbeeld) en het is voorgekomen, dat iemand die er in het openbaar anti-fascis tische meningen op na had gehouden, en daarvoor een poosje in de cel had ge zeten, zijn rijbewijs kwijtraakte. (PIDE-terreur I werd gepubliceerd op 5 maart). (Van onze correspondent) LONDEN De Tories hebben, als eersten, hun politieke waren in de ver kiezingswinkel uitgestald. In het conser vatieve verkiezingsmanifest dat tot titel draagt „daden, geen woorden" ligt de na druk op een radicale hervorming van de vakbondswetgeving, omdat de bonden nog steeds op dezelfde leest geschoeid zijn als een halve eeuw geleden en daardoor misschien het grootste struikelblok vor men voor de modernisering van het Britse sociaal-economische leven. De Conservatieven willen vooral wilde staking tegengaan door afdwinging van wettelijke naleving van collectieve contracten met strafbaarstelling van de leiders van en deelnemers aan onofficiële stakingsacties. Negen van de tien stakin gen in Groot-Brittannië zijn wilde stakin gen. Verder worden in het manifest maat regelen bepleit tegen de voor het econo misch leven uiterst nadelige, zogenaamde restrictieve praktijken, zowel uitgeoefend door de bonden als door de werkgevers. De Conservatieven willen verplicht vak bondslidmaatschap verbieden. De vaak door de vakbonden uitgeoefende wille keur vormt al jarenlang een van de grote struikelblokken in de Britse samenleving. Ook breekt het manifest een lans voor de instelling van een Industriëel Hof voor de beslechting van arbeidsgeschillen en voor de behandeling van eisen tot schadeloos stelling wegens onrechtvaardig ontslag. Het wil voorts nieuwe gedraglijnen, op vrijwillige basis, voor goede verhoudin gen in het bedrijf. AI deze punten tezamen vormen de grondslag voor een nieuw industrieel handvest. Indien het gevoel mocht heer sen dat alleen de Conservatieven het brandende vakbondsprobleem kunnen op lossen, zullen zij bij de stembus waar schijnlijk een belangrijk deel van hun achterstand inlopen, of misschien Labour zelfs de nederlaag kunnen toebrengen, hoewel op dit ogenblik niemand daaraan gelooft. Oppositieleider Heath verklaarde, dat Labour niet in staat is gebleken het vak bondsprobleem fundamenteel aan te pak ken. Gedurende de zestien maanden La- bourbewind is het aantal stakingen ver geleken met 1963 met tweederde toege nomen. Hij legde er de nadruk op dat de Conservatieven niet zullen tornen aan het principiële recht van de werknemers deel te nemen aan een algemeen erkende sta king. Een ander principieel punt in het ma nifest vormen de sociale voorzieningen. De Conservatieven zijn van mening dat hierbij meer selectief te werk behoort te worden gegaan, zodat de baten vooral ten goede komen aan degenen die het wer kelijk nodig hebben. Andere geluiden in het conservatieve programma zijn: economisch herstel, de bouw van een half miljoen woningen van 1968 af, verhoging van het Britse prestige in de wereld, alsmede aansluiting van Groot-Brittannië bij de E.E.G., omdat het land zich alleen dan ten volle zal kunnen ontplooien. Indien de Tories weer aan de macht komen, zullen zij het door Labour ge schrapte vliegdekschip bouwen, de Britse basis in Aden handhaven en het reserve leger in ere herstellen. Op dit punt wer den de Conservatieven onmiddellijk door George Brown, de minister van Economi sche Zaken, aangevallen, omdat deze de fensiebeloften niet zijn te rijmen met de belastingverlaging, die het manifest even' eens in uitzicht stelt. Over het algemeen is het manifest met veel reserve ontvan gen. Advertentie Het ontstaan van de chaotische toe stand op het gebied van de weten schappelijke niet-verantwoorde ge zondheidsbemoeienis (in de wande ling „kwakzalverij" geheten) is vol gens de Hilversumse arts A. P. N. de Groot, voorzitter van de vereniging tegen de kwakzalverij, te wijten aan het niet handhaven van de wet door de overheid, een ondoelmatig optre den bij opsporing en berechting en aan een onvoldoend-critische voor lichting van het publiek. Een indirect gevolg van dit laatste is, dat een aan tal leiders van hen, die onbevoegd de geneeskunst uitoefenen, aanzetten tot overtreding. Dokter De Groot schrijft dit in het maandblad van zijn vereniging, die on der leiding staat van artsen, apothekers 'X'XV- 'i t rk s «.-.sy. en rechters. Hij merkt op, dat in het verleden jaar verschenen bijna driehon derd bladzijden tellende gedenkboek „een eeuw staatstoezicht op de volksgezond heid" met geen woord wordt gerept over al dan niet handhaven van de wet op de uitoefening der geneeskunst. Dit ontbre ken is een veeg teken en leidt dokter De Groot tot de conclusie, dat de overheid in al die honderd jaren in verzuim is gebleven in deze haar plicht te doen. Slechts eenmaal heeft in al die tijd, niet op eigen initiatief, maar gedwongen door een adres aan de koningin, de regering een staatscommissie ingesteld om een onderzoek in te stellen. De commissie moest uitzoeken: „hoe de wettelijke be palingen betreffende uitoefening der ge neeskunst zouden moeten luiden, indien de bevoegdheid tot het uitoefenen van die kunst niet meer afhankelijk werd gesteld van het getuigschrift van met goed ge volg afgelegd artsexamen". Het juridische gedeelte van de commis sie kwam spoedig en wel in positieve zin klaar met de conclusie. Het oor deel van het medische gedeelte echter luidde na serieus, deskundig onder zoek van een groot aantal klanten van een twintigtal onbevoegden volkomen vernietigend. Wie meent, dat de toenma lige bewindslieden, zo vervolgt dokter De Groot, uit deze gang van zaken le ring hebben getrokken, de hand in eigen boezem hebben gestoken en eigen tekort komingen doeltreffend ongedaan hebben getracht te maken, heeft het mis. Voor hen was in 1917 met het kennisnemen van de inhoud van het rapport van deze staatscommissie de kous af. Een poging van één van de ambtena ren van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid om in latere jaren enige verbetering te brengen in de on houdbare toestand leed schipbreuk, door dat hij de hiërarchische weg niet op de geëigende wijze bleek te hebben bewan deld. Ook hieruit blijkt volgens dokter De Groot, dat niet behoorlijk handhaven van de wet op de uitoefening der geneeskunst door de hoogste bewindslieden of niet is onderkend ofwel met de mantel der lief de is bedekt. Weinig animo Dit had volgens dokter De Groot tot funest gevolg, dat op den duur ook functionarissen met name van politie en justitie weinig animo meer bleven opbrengen bij de opsporing en berech ting gewetensvoller te werk gaan. Dok ter De Groot zegt dat zijn vereniging wat de houding van politie en justitie betreft „hoogst vreemde" voorbeelden bij haar dokumentatiemateriaal heeft. Als gevolg van de houding van de over heid heeft de kwakzalverij in ons land vrij spel gekregen. Vooral de zogeheten „pa ranormale genezers" maakten hiervan gretig misbruik. Dat het onbevoegd uitoe fenen van de geneeskunst in ons land een zeer ongewenste vlucht kon nemen werd nog in hoge mate gestimuleerd, zegt dok ter De Groot, door de stimulerende akti- viteiten van diegenen, die zich geroepen voelden de onbevoegden in hun kwalijk bedrijf een flinke steun in de rug te ge ven. Een zeer funeste invloed ging uit van een bijzonder hoogleraar in de parapsy chologie (prof. dr. W. H. C. Tenhaeff), een niet-medicus die jarenlang in voordrachten „het succes" meende te moeten aantonen van een aantal verbeter de dan wel genezen klanten. Het „zweve rige" van die voordrachten vond een uit stekende voedingsbodem in de „magische" inslag van de doorsnee Nederlander. Het gevolg was, dat duizenden waar onder talloze intellectuelen „over tuigd" raakten van de waarde van het door magnetiseurs gepresteerde. Deze hoogleraar heeft zich overigens de laatste jaren bij herhaling en met klem gedis tantieerd van de paranormale „genees kunst". Deze kentering in zijn opvattin gen moge verheugend zijn, maar ze komt veel te laat om al het onheil, door hem gesticht, teniet te doen, aldus de voorzit ter van de „Vereniging tegen kwakzalve rij." Honing zin het jongste nummer van haar maandblad gaat de vereniging onder meer een honinghandel te lijf, die „stuif meel als schenker van jeugdkracht" aan prijst. Prof. dr. C. den Hartog, directeur van het voorlichtingsbureau voor de voe ding, wiens mening door de vereniging was gevraagd, zegt hierover onder ande re „Stuifmeel is noch geneesmiddel noch voedingsmiddel". De vereniging waar schuwt verder tegen de „wondercosmeti- ca". De eeuwige jeugd uit het potje of het flesje is nu eenmaal een fata morgana, welke beloften de vervaardigers en ver kopers ook mogen doen, aldus de vereni ging. Hormonen „Hormonen" is een van de wonderkre- ten van onze tijd, merkt de vereniging op naar aanleiding van het geval van het „hormo-manoon" van een Amsterdams schoonheidsinstituut. Dit middel, een bruine ampul, is onderzocht door het rijksinstituut voor geneesmiddelenonder zoek te Leiden, dat het volgende rappor teerde: „De ingezonden ampul bevatte een lijvige vloeistof. Ze bleek te bestaan uit een slijm van Arabische gom met een droogrest van 23,4 pet. Hormonen konden niet worden aangetoond." Van 12 tot en met 16 april zal in het Paleis Noordeinde te Den Haag een inter nationale jongerenconferentie over ont wikkelingshulp en wereldeconomie ge houden worden. De conferentie, die een onderdeel is van een drievoudige confe rentie over het thema „Shaping the World Economy", wordt georganiseerd door de Jongeren en Studentenafdeling van het Wereld Verbond van Wereldfe deralisten. Tegelijkertijd worden te San Francisco en Tokio conferenties over het zelfde thema door deze organisatie gehou den. Verschillende ambassades ook van Oost- Europese landen, zullen acte de présencs geven. De conferentie wordt in de En gelse taal gehouden. Een aantal studen ten uit de ontwikkelingslanden behoort tot de deelnemers. Het conferentiesecretariaat is gevestigd in het kantoor van de Youth and Student Division of the World Association of World Federalists, Burg. Patijnlaan 49, Den Haag. Advertentie Eerst komt roos... dan volgt haaruitval... daarna verhoornt de hoofdhuid... en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwach ten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoeding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SILVIKRIN! Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook uw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrin! de biologische haarvoeding Voor dagelijkse haarverzor- ging is er Silvikrin Lotion (met of zonder vet). Houdt het haar gezond en laat het gemakkelijk kappen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9