Beatrix en Claus gaven weinig blijk van hun emoties Demonstraties tijdens de rijtoer n ster matras N.V. Auto-Shop Haarlem HET WEER Er is maar één weg Woonkunst R.-k. bisschop van Haarlem overleden Een gewonde naar het ziekenhuis V2 KIP......... 2.25 51e JAARGANG NUMMER 108 DONDERDAG 10 MAART 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Het woord is aan Alles voor uw Auto Geopend dagelijks van 8.30 uur tot 18.00 uur ook op zaterdag. GONNETSTRAAT 1-3 W eerrapporten 1, 4 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 4, 8 Van Dag tot Dag5 Buitenlands nieuws5, 8 Films 6 Uit stad en omgeving6, 7 In de Vishal en op zee7 Radio en tv 9 Kunst9 Feuilleton11 Beeldverhalen11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Harde wind Ds. Sillevis Smitt: Feestkleed BARTELJORISSTRAAT 5 PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE Oosterse tapijten Aziatische kunstnijverheid M. KOELEMIJ - •m l IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mije PRINSELIJK HUWELIJK PLECHTIG IN L o n a r d Om rijkdom te verwerven getroosten de meeste ménsen zich veel meer moei te, dan die zij zouden moeten doen om het zonder die rijkdom te stellen. HET STADHUIS EN DE WESTERKERK GESLOTEN (Van onze verslaggevers) „Voor God zijt gij nu man en vrouw. In dat wat God heeft samengevoegd, scheide de mens nietHet bruidspaar, zichtbaar onder de indruk, zinkt neer op de met brokaat beklede knielbank en terwijl de bijna twee duizend gasten in de Westerkerk de plechtigheid adem loos volgen verricht ds. H. J. Kater de inzegening. „De Vader der barmhartigheid, die U door zijn genade ge roepen heeft tot de heilige staat van het huwelijk, ver- binde u met rechte liefde en trouw. Zijn woorden worden voortgedragen tot ver huiten de kerk, over de gehele wereld en in de Europese landen bovendien door televisieheelden. Miljoenen zijn er ge tuigen van: Claus George Willem Otto Frederik Geert van Amsberg en Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje-Nassau van Lippe-Biesterfeld zijn man en vrouw. In de drie eeuwen oude, sobere, maar door de welge kozen bescheiden aankleding majestueuze ruimte van de Westerkerk dringen de geluiden van de straat door: het ongeduldig stampen van een paardehoef, een commando, en van verre het geroezemoes van de duizenden, die zich in de Raadhuisstraat hebben verzameld om straks als eersten het getrouwde paar aan zich te kunnen zien voorbijtrekken. Het is, ondanks de afzetting van de rij- route met niet minder dan 5100 hekken, nog rommelig in de stad als om negen uur in de ochtend 21 saluutschoten van de in het IJ liggende kruiser „De Ruy- ter" aankondigen, dat er een bijzondere dag is aangebroken. Er is Overal bedrijvigheid, die vooral wordt veroorzaakt door het opmarcheren van de militairen, die, 4000 man sterk, een erecordon gaan vormen langs de vier kilometer lange route, die de bruidsstoet zal afleggen. Bedrijvigheid is er ook bij de politie, die van de 4000 beschikbare agenten er ruim 3600 langs de route van de rijtoer heeft opgesteld, in uniform en in burger kleding. De televisiekijkers hebben de beste plaats, een nog betere dan de deputaties uit vele delen van het land, die een ge reserveerde ruimte op het Damplein heb ben gekregen en hiervan al vroeg gebruik maken om de voorbereidingen van de hier opererende militaire eenheden gade te slaan. Advertentie (hoek Friese Varkenmarkt) vlakbij viaduct over het Spaarne tel. 0 2500-12575 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, morgen opklaringen maar ook enkele buien. Iets lagere tem peraturen. Matige tot krachtige en langs de kust krachtige tot harde wind tussen zuidwest en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. Voor het paleis staan de erewachten van het garderegiment Jagers en van et garderegiment Fuseliers Prinses Irene op gesteld. Tegenover de ingang van het pa leis staan de luchtmachtkapel, de Ko ninklijke Militaire Kapel en de Mariniers- „De droom is werkelijkheid gewor den en waarschijnlijk is de werkelijk heid nu een beetje een droom" zei ds. J. H. Sillevis Smitt in zijn preek. „Hier trouwen twee mensenkinderen met een door de natuur gedreven en door God gewekt verlangen om liefde te ontvangen en misschien nog meer liefde te geven." Hij bepaalde het bruidspaar bij drie uitspraken van Jezus: „Smal is de weg die ten leven leidt", „Ik ben de weg" en „Volg mij". „Is er überhaupt wel een weg?" vroeg ds. Sillevis Smitt zich af. „Ja, Jezus toont een vaste, zekere weg, maar die is smal. Er zijn duizenden leugens, maar slechts één waarheid. Op honderden manieren kan het geluk worden verspeeld, slechts op één ma nier kan het worden behouden. Die weg is via Jezus. Ga die weg moedig en consequent." Ds. Sillevis Smitt noemde het huwe lijk een geschenk en een opdracht. Een goede test noemde hij het of man en vrouw met elkaar kunnen lachen of zelfs om elkaar kunnen lachen. „Zonder Hem is het huwelijk alsof, op sterven na dood" beklemtoonde de predikant. Hij zei dat de oproep „Volg Mij" in enkelvoud is gesteld, gericht op ieder persoonlijk. „Het moet niet gaan als in de Springprocessie in Ech- ternach, drie stappen vooruit, één te rug. Ik hoop niet dat de bruidegom dat over drie jaar ook zegt. Er is con tinuïteit nodig in het volgen van Jezus, die zich uit in het willen dienen." Ds. Sillevis Smitt zei dat de bruid haar antwoord al had gegeven in het door haar gekozen lied: Ich will Dir mein Herze schenken". En hij be sloot met de belofte van Christus: „Zie, Ik ben met u al de dagen. Wie Mij volgt zal nimmer in duisternis wandelen maar blijft in het licht des levens". kapel om de beurt de erewacht muzikaal op te luisteren. Tegen tien uur is de belangstelling op de Dam voor het paleis aanmerkelijk toe genomen. Er staan nu vele honderden mensen op straat. Vooral ook de waren huizen in de nabijheid van het paleis waaraan nu toeven witte tulpen zijn be vestigd puilen uit van de toeschouwers, die een plaatsje voor de ramen hebben gevonden. Er wordt druk gezwaaid met oranje-vlaggetjes. Nu Amsterdam het feestkleed, waaraan vele weken lang hard is gewerkt, heeft voltooid, is het totale beeld toch wat vriendelijker dan de schriele vlaggemast- jes deden verwachten. De Dam is voor zien van vlaggemasten, die het dundoek in de vorm van een zandloper laten af hangen en van een kring van oranje vlaggen. Het plein lijkt er kleiner door geworden. De versiering komt overdag minder goed tot haar recht dan bij de verlichting in de avonduren. De eerste ring van de rijtoer, waarin het stadhuis is opgenomen, is reeds ge heel gesloten. Aanvankelijk zouden de smalle straten waarlangs de stoet zich zal bewegen, voor publiek worden gesloten. Maar te elfder ure heeft men de afzet ting toch weer „open" gelaten, zodat nu honderden zich verdrongen op de smalle trottoirs. Zij, die geen plaats meer kon den vinden, trachtten via allerlei omwe gen een poging te doen om het meer mo gelijkheden biedende Rokin te bereiken. Het publiek bestaat, zo krijgt men de indruk, hoofdzakelijk uit Amsterdam mers. De met oranje getooiden zijn ge ring in aantal, maar dat is in Amsterdam nooit anders geweest en is ook nooit een graadmeter geweest voor de gevoelens van de Amsterdammer voor het Ko ninklijk Huis. Het merendeel van de be langstellenden langs de route heeft een blij gezicht en een warm hart meege bracht om bij het passeren van het bruids paar uiting te geven aan hun vreugde over het huwelijk. (Zie verder pagina 3) Advertentie 8 INTERIEURS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem C.V. voorheen Zijlstraat 59 Haarlem. Tel. 21376 i' Geeft elkander nu de rechterhand. Prinses Beatrix en prins Claus Amsberg verbonden. De tegenstanders van het huwelijk heb ben vandaag niet stilgezeten. De politie heeft er handenvol werk aan gehad en kele duizenden protesterende jongeren in toom te houden, maar de demonstran ten zijn vrijwel niet in hun opzet ge slaagd hun activiteiten aan de t.v.-kijkers te tonen. Eén van hen is met een her senschudding in het ziekenhuis opgenomen na een botsing met de politie. De actie werd enerzijds gekenmerkt door een demonstratie bij de Dokwerker waar de gehele dag bloemen werden ge legd, anderzijds door het werpen van rookbommen op verschillende punten in de nabijheid van de route. Het hoogtepunt van de botsingen kwam in de Raadhuis straat waar na een pistoolschot en het doen ontploffen van enkele rookbommen de politie niet alleen de demonstranten maar ook het publiek uiteenjoeg. Agen ten met politiehonden losten de bereden agenten af, maar ook toen de stoet de Raadhuisstraat passeerde werden nog eni ge rookbommen ontstoken. De winkeliers hadden toen hun etalages al ontruimd uit Advertentie in roomboter gebraden. KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINWEG 19 hoek Lange Niéuw- straat - Telefoon 8402 angst voor schade. Als gevolg van de ac ties sloot de politie de Westermarkt om half twaalf al hermetisch af, hoewel hier nog voor duizenden kijkers een plaats zou zijn geweest. De Amsterdamse politie had niets aan het toeval overgelaten. Zelfs op de bin nenplaats van het raadhuis, waar een groep journalisten zich had opgesteld, was een strenge bewaking. Er stonden zeven geüniformeerde agenten met de rug naar de passerende gasten en het gezicht naar de verzamelde pers gekeerd. Vijftien rechercheurs hielden onop houdelijk dakranden, t.v.-camera's en persvertegenwoordigers in het oog, onder wie zich ook rechercheurs hadden opge steld. Ten zuiden van de route hadden onbe kenden vanmorgen vroeg witte haken kruisen gekalkt aan de binnenzijde van de toiletten van de Nieuwmarkt. De poli tie van het bureau Stadionweg sommeer de om kwar+ voor tien een bewoner van een woning aan het Minervaplein om een van een hakenkruis voorziene Ne derlandse vlag, die uit het raam was ge stoken, weg te halen. De eis werd onmid dellijk ingewilligd; er werd geen proces verbaal opgemaakt. (Zie verder pagina 3) ,yy,. Een grote groep Amsterdamse jongeren trok uit protest tegen deze schoolvrije dag over een van de Amstelbruggen naar het Joseph Daniël Meyerplein. De wolken zijn van rookbommetjes afkomstig. Om half zeven gisteravond is in zijn woning aan de Nieuwe Gracht in Haar lem overleden mgr. dr. J. A. E. van Do- dewaard, r.k. bisschop van Haarlem. Ds bisschop, die 52 jaar werd, had in do middaguren een vergadering van kanu- niken van het bisdom Haarlem voorge zeten en daarna rust genomen, omdat hij zich niet goed voelde. Een hartaanval heeft korte tijd later een einde aan zijn leven gemaakt. Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, die in 1948 in Rome promoveerde, werd op juli 1958 benoemd tot coadjutor van het bisdom Haarlem met recht van opvolging en tot titulair bisschop van Clisma in Egypte. Op 9 september van dat jaar werd hij tot bisschop gewijd.- Hij was toen tevens benoemd tot vicaris-generaal van het bisdom. Op 27 juli 1960 volgde hij de aftredende bisschop mgr. J. P. Huibers op. Mgr. Van Dodewaard was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De uitvaartmis wordt maandagmorgen 14 maart gehouden na de lauden die om half elf beginnen in de kathedrale basi liek aan de Leidsevaart. Omstreeks twaalf uur zal een klein aantal genodig den van daaruit meegaan om mgr. Van Dodewaard bij te zetten in de Bisschop pelijke Grafkelder onder de kerk van Ma ria Onbevlekt Ontvangen aan de Korte Zijlweg in Overveen. (Zie verder pagina 6)

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1