Bestemming huwelijksreis is onbekend Buitenlandse gasten ook vertrokken m TROOST een kwestie Van Goede Smaak PIDE-TERREUR IN PORTUGAL (slot) De geheime politie foltert volgens nieuwste methoden Macaroni op het menu Haal heerlijke ZWANENBERG gehaktballetjes tomatensaus 111 huis! Verloven?Komt u dan eens kijken naar de grote kollectie constant-ringen bij: Miljoenenzwendel in Brabant „Schauenburg" brandt nog steeds Van Goede Smaak, menen wij Ontvluchte gevangene weer gepakt At 7 smsstss- ^ANENBERG VRIJDAG 11 MAART 1966 17 AMSTERDAM. Gistermid dag tegen half zes zijn prinses Beatrix en prins Claus uit het paleis op de Dam vertrokken voor hun huwelijksreis. Het bruidspaar werd uitge leide gedaan door de gehele koninklijke familie en mevrouw Gösta von Amsberg. Het bruids paar werd bij het instappen in de hofauto bedolven onder handenvol rijst. Waarschijnlijk in verband met ongeregeldheden op het Rokin en kort tevoren nog op de Dam, had zich voor het duizendkop pige publiek op de Dam een enorme haag politieagenten en marechaussees opgesteld. Een deel van de bewaking, onder wie agenten te paard, stond tegenover de ingang van het paleis met het gezicht naar het publiek gericht. Toen het ge huwde paar het paleis verliet deden zich echter geen inciden ten voor. Integendeel, de meeste mensen, onder wie veel jon geren, juichtten het paar toe en zwaaiden met vlaggetjes. A f scheid Grote Houtstraat 49 Haarlem Roxy-bestseller! Roxy is zo vertrouwd van kwaliteit. Ik rook hem al jaren en voor geen prijs wil ik iets anders. Roxy: de enige sigaret waar ik „ja graag" tegen zeg. Moca Standbeeld-methode gpw®!®raden **ktbali.etjes •,J!* t°mateNSAUS mmm Geëscorteerd door politiemotorrijders reed de auto met prinses Beatrix en prins Claus naar het Amstelhotel, waar zij af scheid namen van de koninklijke gasten bij hun huwelijk. Dat duurde tot onge veer zes uur. Daarna vertrok het bruids paar weer per auto naar een goed ge heim gehouden bestemming. Ook de Am sterdamse politie zei niet te weten waar het bruidspaar heen is. De auto reed in de richting Utrecht. Volgens geruchten stond de regerings- „Friendship" op het vliegveld Soesterberg gereed om het echtpaar naar een grote luchthaven in Europa te brengen, tenein de van daar per normale lijnvlucht het onbekende reisdoel te bereiken. De meeste vorstelijke bruiloftsgasten zijn, kort nadat het bruidspaar afscheid van hen had genomen, eveneens vertrok- jen. Om zeven uur keerde het Belgische koninklijke paar met een DC-6 van de Belgische luchtmacht van Schiphol terug naar Brussel. Om half acht vertrokken prinses Mari na van Kent met haar dochter, prinses Alexandra, haar jongste zoon, prins Mi chael, en de echtgenoot van prinses Alexandra, de heer Angus Ogilvy. Het ge zelschap vloog naar Londen per „Queen's Flight", een Andover-toestel van het Brit se koningshuis. Met een lijntoestel van de S.A.S. ver trokken om acht uur de Griekse konin gin Anne Marie, die in Denemarken haar familie gaat bezoeken, samen met haar zuster prinses Benedikte, van Schiphol naar Kopenhagen. Kort tevoren was prins Chah Aga Khan naar Londen teruggevlo gen in een kleine twee-motorige „King Ais" Beechcraft. Om negen uur vanmor gen vertrokken van Schiphol met een KLM-lijntoestel prins Harald van Noor wegen en prinses Christine van Zweden naar huis terug. Prinses Christine struikelde toen ze de trap naar het vliegtuig besteeg en viel met de handen op een der traptreden. Zij be zeerde zich echter niet. Van noord tot zuid en van oost tot west Advertentie heeft ons land gisteren vrijwel hetzelfde beeld te zien gegeven: 's morgens en in de eerste uren van de middag stille straten en verlaten wegen, toen iedereen de huwelijksplechtigheid voor radio- of te levisietoestel volgde: 's middags wat meer levendigheid, toen ouders met kin deren naar kermissen of andere verma kelijkheden trokken, 's Avonds was het weer betrekkelijk stil, doordat wind en re gen taptoes, vuurwerken en soortgelijke feestelijkheden in de open lucht verhin derden. In de meeste plaatsen bleek de televisie het te winnen van het vermaak buitenshuis. In vele plaatsen had men dan ook met het oog op de belangstel ling, die men voor de herhaling van de tv-reportage van de huwelijksplechtigheid Advertentie Een 65-jarige Eindhovense veehandelaar en zijn 34-jarige zoon zijn gegijzeld, om dat zij voor drie miljoen gulden schuld zouden hebben gemaakt en omdat zij Zwaardemaker's handel en industrie n.v. een Zaandamse veevoederfabriek voor negen ton zouden hebben opgelicht. Namens dit Zaanse bedrijf plaatsten de Eindhovenaren jonge varkens bij Bra bantse boeren, die dan van het bedrijf vergoedingen kregen. De Eindhovenaren zouden later duizenden varkens voor eigen rekening hebben verkocht, waar mee ze negen ton verdienden. Voorts had het duo varkensstallen volgens een En gels patent laten bouwen. De patenthouder spande een procedure aan en kreeg 2,8 miljoen gulden schadevergoeding toege wezen, wat het faillissement van de Eind hovenaren tot gevolg had. De Rotterdamse brandweer is nog steeds actief op het Duitse vrachtschip „Schauenburg" (4069 brt), dat sinds woensdagmiddag te kampen heeft met een hardnekkige brand in twee ruimen. Het schip is nu van de Waalhaven ver haald naar de Maashaven, waar de brandweer gemakkelijker met appara tuur bij het schip kan komen. Gisteravond kreeg het schip de tweede stikstofinjectie, bedoeld om de brand in de lading katoen te verstikken. Morgen hoopt men dan smeulend katoen uit de „Schauenburg" te halen. Bij de blussingswerkzaamheden zijn zoals bekend woensdagavond acht brandweermannen tijdelijk uitgeschakeld door een koolmonoxydevergiftiging. Zij zijn na een zuurstofbehandeling in zie kenhuizen de afgelopen nacht naar huis teruggekeerd, maar blijven onder com trole. De gouden koets tijdens de rijtoer door de stad na de huwelijks plechtigheid. verwachtte, afgezien van het organise ren van feestelijkheden of deze verscho ven naar vandaag. Ook in Suriname en de Nederlandse Antillen heeft men feest gevierd, even als in de grote steden in het buitenland waar veel Nederlanders wonen. Het bruids paar ontving gisteren uit vele landen ge lukwensen en ook nog geschenken. De re gering van Trinidad en Tobago zond prin ses Beatrix een gouden armband met bij passende gouden halsketting en oorrin gen. Advertentie (Van een medewerker) Door Portugal waart een stille vrees voor de wreedheid van de PIDE, waarvan iedereen weet, maar er uit angst over zwijgt, dat zij arrestanten martelt volgens de nieuwste handleiding. In het rapport van „Amnesty International" vindt men wrange verklaringen van ex-gevangenen over de afschuwelijke folteringen, die zij van de PIDE moesten dulden Het zijn gruwelijke getuigenissen van de praktische kennis, die de veiligheidspolitie op het gebied van de sadistische verhoortechniek aan de dag legt. Jonge mensen worden daarbij niet gespaard. De PIDE acht een ondervraging pas geslaagd wanneer zij de bekentenis uit de arrestant hebben gekregen, dat deze lid is van de illegale Portugese communistische partij. Zo het slachtoffer traag blijkt in de erkenning van zijn lidmaatschap, dan neemt de PIDE haar toevlucht tot de onmenselijkste intimidatie en daarbij is het weinig van belang of de gepijnigde ook werke lijk communist is. De niet-communistische arrestant weet dat het toegeven van het lidmaatschap hem verlost van de marteling en dat helpt de PIDE- beulen om het verhoor met succes af te wikkelen. Ook tot Portugal is de wetenschap door gedrongen, dat de begeerde bekentenis eerder door psychische beïnvloeding en totale uitputting van de onder handen ge nomen man of vrouw is te verkrijgen. Van het arsenaal aan minder verfijnde pijnigingen, die voor de tweede wereld oorlog meer favoriet waren, zou volgens het „Amnesty International"-rapport thans een geringer gebruik worden ge maakt. (Geheel afgezien van de meer anachronistische methoden heeft de PIDE echter nog niet, zoals bleek uit een bericht van Associated Press van maan dag j.l., dat melding maakt van een stu dent, wiens ruggegraat in de gevangenis werd gebroken). VOOROORLOGSE gevangenen noemen in het rapport het volgende instrumenta rium, waarmee zij lijfelijk werden toege takeld: zwepen van nijlpaardehuid, de karwats („de kat met negen staarten") een vierkantige stok (met de mooie naam „ariba espana"), een stok met ron de, zware knop, de „moca", zandzakken, waarmee tegen de nieren wordt geslagen. Voorts is de PDIE van de toch zo aan deze eeuw aangepast elektrificatie-me- thode wat teruggekomen: een manipula tie, waarmee door gebruik van elektrische stroom op lichaamsdelen liefst de ge slachtsdelen, brandwonden worden ge maakt. Bovendien was het verhitten van ogen door middel van brandende gloei lampen vroeger blijkbaar meer in zwang dan nu. NEEN, afgaande op naoorlogse getuige nissen is de PIDE nu meer gesteld en on dervindt zij betere resultaten met de zo genaamde standbeeld-methode, een maca ber procédé, dat gefundeerd is op de ken nis, die ook in de oostblok-staten en on der het vooroorlogse Hitler-regime is ont wikkeld en toegepast, namelijk dat uiterste vermoeidheid de psychische weer stand breekt en de mens ertoe aanzet da den te erkennen die hij nimmer heeft be gaan. Men laat het slachtoffer dagenlang mid den in een ruimte staan zonder enige steun aan muur of ander voorwerp. Wan neer blijkt dat de man of de vrouw wil gaan liggen of zitten, vallen er harde klappen. Valt de arrestant in slaap (de „behandeling" kan dagen duren, de ge vangene Duartes Mendes onderging haar Advertentie SO&&8gfli 273 uur met een onderbreking van slecht» 20 uur) dan wordt hij wakker geschopt en geslagen en begint het PIDE-spel op nieuw. Laten we de Portugese ex-gevangenen Joao Cesario Cartarino Goncalo, nu ban neling in Zuid-Amerika, het woord ge ven: „Op 6 juni 1958 op mijn werk (ik wa» kantoorbediende in een keramische fa briek in Ilhavo) gearresteerd op beschul diging van ondermijnende activiteiten. Ik ben nooit communist geweest en ook niet aangesloten bij één of andere politieke or ganisatie. Ik heb het vermoeden dat ik werd gepakt, omdat ik twee dagen tevo ren een vergadering had bijgewoond, waar het woord werd gevoerd door de kandidaat van de oppositie tijdens de pre sidentiële verkiezingen, generaal Humber- to Delgado" (onlangs vermoord aan de Spaans-Portugese grens) „IK ZAT OP de voorste rijen in de zaal en viel daarbij de politieke agenten waar schijnlijk op. Vier mannen namen mij mee naar het PIDE-hoofdkwartier in Coimbra. Twee namen herinner ik me nog, Costa Pereira en Gouveia. Zij brachten me naar een gewoon politiebu reau waar ik vijftien dagen werd vastge houden. Daarvandaan ging ik naar het PIDE-hoofdkwartier voor het verhoor. Ik werd behandeld volgens de beruchte stan daardmethode: drie dagen en nachten moest ik zonder leunen of steunen over eind blijven tegenover een tafel waarach ter PIDE-mannen zaten en me zonder on derbreking hun vragen stelden. Alleen onder etenstijd mocht ik een kwartiertje zitten. Nu en dan zakte ik in elkaar, maar krabbelde dan weer vlug op uit angst voor het pak slaag dat dan volgde. Geslapen heb ik die tijd helemaal niet". „Door het staan zwollen mijn kuiten, die bijna twee maal zo groot werden. Twee jaar later leed ik nog aan geheu genverlies tengevolge van de behandeling en nu heb ik, eveneens een gevolg er van, aanvallen van nerveuze vermoeid heid en neerslachtigheid". Vele getuigenissen van deze aard ma ken het rapport van Amnesty Internatio nal tot een afgrijzelijk document, dat op nieuw de aandacht erop vestigt, dat een fascistisch land een wereldoorlog tegen het fascisme heeft kunnen ontlopen en zijn fascistische praktijken op medemensen op onbeschaamde wijze durft en blijkbaar ook kan voortzetten. (PIDE-terreur I en II werden respectie velijk gepubliceerd op zaterdag 5 maart en'woensdag 9 maart). De 28-jarige gevangene, die dinsdag avond op het station van Zwolle was ont snapt aan zijn begeleider, is gistermiddag door de bemanning van een surveillance wagen van de rijkspolitie uit Dalfsen aan getroffen in het gehucht Wijthmen, ge meente Zwollerkerkspel. De rijkspolitie uit Dalfsen had van een onbekende een tip gekregen. De man was ontvlucht toen hij een bezoek aan zijn ouders in Zalk (gemeente IJsselmuiden) had gebracht. Hij is enkele jaren geleden veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. i

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17