Nieuwe koers in buitenlands beleid van Israel mogelijk „Er zijn geen incidenten van betekenis geweest", vindt Amsterdamse politie Maar ook vannacht nog tal van relletjes in hoofdstad met een permanente meubelshmv Amerikaanse gaste van twaalf jaar bij bruiloft Bruiloftsklanken op platen Abba Eban kent de Arabische wereld Westerkerk is te bezichtigen als zijn broekzak 19 VRIJDAG 11 MAART 1966 Andere toon Kerkelijk nieuws 25 STUKS f 1.50 EEN LAURENS PRQDUKT Toneelspeler en TV-acteur Henk van Ulsen DAGELIJKS DEMONSTRATIE met alle typen MIELE WASAUTOMATEN HARTENDORP Gen. Cronjéstr. 43. Haarlem - tel. 52760 VAN WAAY Interieurverzorging Brouwersvaart 74. Zijlstraat 9 tel 15643 brouwersvaart leidsevaart }aal<é f s-maandags gesloten paleis. Er werden gisteravond drie ar restaties verricht. Pas om twee uur 's nachts werd het rustig in Amsterdam. In Roermond heeft de politie gister avond enige malen moeten ingrijpen toen middelbare scholieren de orde dreigden te verstoren. De jongelui groepten op het Munsterplein in die stad samen, blok keerden de straten met fietsenrekken en joelden de politie uit. De politie dreef de jongens en meisjes enkele malen uit elkaar. Ernstige ongeregeldheden zijn ech ter niet voorgekomen. A mbasadeur De Nederlandse ambassadeur in Londen dr. J. van Royen, heeft na zijn aankomst uit Amsterdam in Londen tegenover ver slaggevers verklaard dat er slechts een paar rookbommen zijn gegooid en dat de prinses en haar bruidegom daar niets van hebben gemerkt. „De mensen die verantwoordelijk waren voor de rookbom men waren een paar nozems die politiek van geen enkel belang zijn" aldus de am bassadeur. „Zij zijn te jong om zich te kunnen herinneren hoe het in de oorlog is geweest, maar ik geloof dat zij zich wel zullen herinneren hoe zij vandaag zijn misbruikt". Advertentie VAN WAAY MEUBEL T00NZAL9 ZIJNOfl DE HOEK! oriëntalist van allure, die het Nabije Oos ten en de mentaliteit van zijn bewoners als zijn broekzak kent. Hij is daarbij ook een knap diplomaat, die als Israels ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties het klappen van de politieke zweep gron dig heeft leren kennen. Het is verleidelijk een parallel te trek ken met wijlen Mosje Sjarett, wiens mild heid en tolerantie niet anders dan botsin gen konden uitlokken met Ben Goerion. Ver gaat deze vergelijking echter niet want Ben Goerion's rol op het politieke schouwtoneel in Israel is vrijwel uitge speeld en de verhoudingen liggen anders dan in de dagen, waarin hij heer en mees ter was. Eban mag rekenen op de vol ledige steun van minister president Esj- kol. Toch betekent dat niet, dat men een opzienbarende verandering van politiek op korte termijn mag verwachten. Het is de verwachting, dat de regering tegen de Arabische staten nieuwe methoden zal toepassen. Eban heeft getoond een oplos sing van het conflict in de geest van Tasjkent in de hand te willen werken, waardoor oorlog als een dreigende stok achter de deur wordt uitgeschakeld. Eban verschilt niet alleen in toon van zijn voorgangers. Ook zijn conceptie van Israels plaats in de wereld is anders. Voor hem heeft zijn land alleen dan toekomst, als het zich beschouwt als een stuk Nabije Oosten en niet als een westelijke staat, die toevallig in Azië ligt. Ook die ziens wijze draagt ertoe bij hem meer dan zijn voorgangers aanvaardbaar te maken voor de Arabische wereld, die van nature wan trouwen koestert tegen al wat westers is. Houdt daarmee misschien ook verband, dat hij er reeds enige malen op wees, dat Israel politiek en militair zijn eigen bo nen dopt en niet, als in de vijftiger ja ren, vóór alles rekent op waarborgen van de grote mogendheden? Natuurlijk zou het wel heel optimistisch zijn onmiddellijk gevolgen van deze op vattingen te verwachten. Maar wel mag worden vastgesteld, dat als Israel wat van de dikke korst Arabisch ijs kan breken, zijn nieuwe minister van Buitenlandse Za ken de bij uitstek geschikte figuur is om aan de conferentietafel vertrouwen te wekken en spijkers met koppen te slaan. charmant, maar Paul McCartney, een van de Beatles, vindt ze leuker. Zij leefde zo intens mee met de plechtigheid in de kerk dat zij op een gegeven ogenblik op haar stoel is gaan staan om beter te kunnen zien. In haar nieuwe zijden jurkje met een blauw hoedje zag ze er leuk uit. Vandaag brengt ze een bezoekje aan Den Haag en dan zal ze ook enige feli citatiebrieven, die zij heeft meegekregen, o.a. van gouverneur Rockefeller, aan de secretaresse van prinses Beatrix aanbie den. Zij heeft inmiddels al tijd gehad om een paar cadeautjes voor haar familie te kopen: een pop in Nederlandse kleder dracht voor haar tienjarig zusje Melody, een zilveren lepeltje met een molen voor haar moeder en een armband met molen tjes voor haar grootmoeder. Pamela had haar uitnodiging voor een vierdaags bezoek aan Nederland te dan ken aan een brief, die zij aan een hof dame van de koningin schreef in verband met een opstel dat zij op school over Ne derland moest maken. Geref. Gemeenten Tweetal te Rotterdam-Kralingsveer L. Gebraad te St. Philipsland en J. van Prooijen te Grafthorst. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vlaardingen (vak. J. van Noort) J. van Winterswijk te Zevenber gen; te 's-Gravenhage-Loosduinen (7e pred. pl.) W. Dijkerman te Chaam. Geref. Kerken. Aangenomen naar Rotterdam-Kralin gen (vak. dr. H. Kakes) W. v. d. Zwan te Weesp; naar Rotterdam-Schiebroek (vak. wijlen J. Verlare) W. Bos te Zaandam, die bedankt voor Arnhem (vak. D. W. v. d. Laan). Bedankt voor Drachten (6e pred. pl.) E. J. Duursema te Maassluis. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Tweetal te Hattem (vak. C. van Ommen) G. J. Douma te Overschie en H. D. van Herksen te Hilversum. Beroepen te Alblasserdam-Nieuw-Lek- kerland J. de Feijter te Berkum. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Scheveningen (vak. J. C. van Ravenswaaij) M. C. Tanis te Baren- drecht. Geref. Gemeenten Bedankt voor Kruiningen H. van Gilst te Tricht. Geref. Kerken Beroepen te Lobith C. v. d. Vaart te Oldenzaal; - te Midwolde H. Torenbeek, kand. te Den Ham (O). Bedankt voor Kampen (vak. dr. D. van Swigchem) en voor Leeuwarden-West (vak. P. Riemersma) C- Ch. Griffioen te Woerden. Ter herinnering aan ondertrouw en hu welijk van prinses Beatrix zal een platen- album, met twee langspeelplaten en een album met kleurenfoto's worden uitgege ven waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Prinses Beatrixfonds. De platen bevatten o.a. opnamen van de ondertrouw in Baarn, het feest in de Haagse Ridderzaal, de stemmen van de beide predikanten in de Westerkerk, de woorden van burgemeester Van Hall, maar ook van een draaiorgel dat feeste lijke liederen draait, teksten van de caba retier Paul van Vliet in de Ridderzaal en sfeerimpressies van de verschillende rij toeren. Het „ja-woord" van het paar zal niet ontbreken. Binnen tien dagen na het huwelijk hoopt men met de verkoop in de Nederlandse boekhandel- en platenwinkels te kunnen beginnen. In eerste instantie houdt men rekening met een oplage van 10.000 stuks, waarvan na aftrek van de kosten, een halve ton ten goede zal komen aan het Prinses Beatrix fonds. De 12-jarige Pamela Sue Smith uit Pat Patchogue bij New York, die als spe ciale gaste de bruiloftsdienst in de Wester kerk heeft mogen meemaken, vond het „de mooiste bruiloft die zij ooit had mee gemaakt". Zij vond prinses Beatrix „prachtig mooi", Prins Claus vond zij De 12-jarige Pgmela Sue Smith uit Pat Patchogue bij New York woonde als speciale gaste de dienst in de Westerkerk bij. „Er zijn", aldus de inspecteur tijdens de persconferentie, „welgeteld zeven rook bommen gegooid" en de R.V.D. bevestig de dat gaarne. Welnu, een voorzichtige schatting gebaseerd op eigen waarne ming van betrouwbare verslaggevers moet leiden tot de conclusie dat er ze ker vijftien rookbommen zijn geworpen. En niet zoals de heer Heyink opmerkte uitsluitend achter de afzetting, maar ook midden op de rijweg, tussen de paarden van de gouden koets. Niet voor niets ston den overal mannen van de reiniging ge reed om haastig de bron van de rook te doven. De Westerkerk in Amsterdam wordt zaterdag- en zondagmiddag van twee tot vijf uur voor het publiek ter bezichtiging opengesteld. Naar het oordeel van de politie hebben zich in Amsterdam tijdens de huwelijksdag geen incidenten van betekenis voorgedaan. Alles heeft vol gens schema zijn normale voortgang gevonden. Deze, met opmerkelijke hilariteit ontvangen mededeling, deed politie-inspecteur J. Heyink gister avond in het perscentrum Krasnapolsky ten overstaan van de Nederlandse en buitenlandse verslaggevers die een dag lang rookbom na rookbom had den zien ontploffen op plaatsen waar de stoet passeerde. Nadat er een rookbom was gegooid achter de gouden koets tijdens de rijtoer van de Westerkerk naar het paleis op de Dam arresteerde de politie een man in de Raadhuisstraat. de persconferentie onderwerp van vragen zijn geweest en waarop geen bevredigend antwoord kwam. Maar toen er gevraagd werd of er vlag gen halfstok hadden gehangen in de Be- thaniëndwarsstraat werd dat met nadruk onmiddellijk ontkend. De R.V.D. had de indruk dat die vlaggen halfstok achter wege waren gebleven omdat prins Bern- hard de brandbuurt gisteren tezamen met burgemeester Van Hall had bezocht. Ook 's avonds Overigens is het ook 's avonds weer tot relletjes gekomen in Amsterdam. Twee honderd jongeren mishandelden om half twaalf op de Dam het fotomodel Loesje Hamel, bekend van „Zo is het.Joop van Tijn, eveneens medewerker aan dit programma, hielp haar in Krasnapolsky te vluchten. De jongeren bestormden on der het zingen van „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" het hotel, maar werden door de marechaussee uit een- geslagen. Ook werd op de Dam een rijkspolitie man door een aantal jongens met rotjes en rookbommen bekogeld. De marechaus see legde daarna een cordon voor het (Van onze correspondent) JERUZALEM Het is niet toevallig, dat het vooraanstaande Tunesische blad Jeune Afrique in de ambtsaanvaarding van Israels minister van Buitenlandse Za ken, Abba Eban, een voorteken ziet van een meer verzoenende geest in Israels be trekkingen met de Arabische landen. Het blad steunt Bourguiba en zijn aanhan gers, die de opvatting verdedigen dat met wat geven en nemen aan beide kanten een voor allen aanvaardbare geweldloze oplossing van de Palestijnse controver se moet kunnen worden gevonden. Jeune Afrique legt de nadruk op Ebans persoonlijke eigenschappen, die inder daad scherp contrasteren met de karak tertrekken van een Ben-Goerion en zij het minder een Golda Meir. Ben-Goe- rion en mevrouw Meir zouden een onbuig zame politiek hebben gevolgd en de Ara bische wereld hebben beschouwd als „een wraakzoekend statenblok". Eban daaren tegen zou een vredesoffensief willen ope nen, in de overtuiging, dat de Arabische wereld zich losmaakt van de gedachte, dat aan Nassers hegemonie niet te tor nen valt. In deze zienswijze schuilen realistische elementen. Ook in Israel heeft men het gevoel, dat van Eban meer soepelheid mag worden verwacht. De minister is een Advertentie „Geen incidenten van betekenis": het is niet duidelijk geworden of de heer Heyink daaronder ook verstond de wijze waarop zes politiemannen een duidelijk minderjarige arrestant aftuigden op de Dam, hem meesleurden het Damrak op en daar in een overvalwagentje gooiden. Geen incident van betekenis was kennelijk ook dat een naar schatting zestienjarig meisje, boos over het slaan en daarom smeris roepend, door een politieman zo hard werd geslagen dat zijn gummiknup pel het begaf. Incidenten van betekenis waren blijk baar ook niet dat verslaggevers, die zich op de afgesproken plaats in de stoet meldden, door een auto van de paleisre cherche onder de voet werden gereden, dat een verslaggeefster een slag met een gummiknuppel in de nek kreeg, dat een andere journalist tanden door de lip ge slagen kreeg. Er is een koninklijke bruiloft geweest, maar geen mens, die ook maar iets met de officiële regelingen te maken had, heeft blijkbaar gezien dat er de hele dag lang van de eerste minuut dat de gouden koets op straat was tot de allerlaatste doodge woon gevochten is tussen publiek en poli tie, tussen tegenstanders van dit huwe lijk en mannen die vol verbetenheid de orde handhaafden. Op de Dam schopten twee politiemannen gisteren jongelui om ver, die buiten de afrastering op het plein bij het nationaal monument tegen de hekken stonden op een afstand van min stens vijftien meter van de relletjes. Bij dit alles heeft de politie vierduizend man sterk, zes arrestaties verricht. Er blijft dus in elk geval de vraag over hoe incidenten zonder betekenis kunnen lei den tot zes arrestaties. Boerenbedrog Het is duidelijk: de persconferentie in Krasnapolsky gistermiddag was een staaltje boerenbedrog en dat kon des te gemakkelijker omdat het merendeel der daar aanwezige journalisten had ge keken naar de t.v.-beelden, en dus nau welijks iets van de vechtpartijen had aanschouwd. De buitenlanders viel het dan ook moeilijk hun verontwaardiging te bedwin gen, dat niet iemand hen even was ko men waarschuwen. Een radeloze C.B.S.- reporter rende zaal in zaal uit, op zoek naar monitors waarop hij iets kon zien van de „riots", van de opstootjes. Maar nee, geen „riots". Wel hebben er volgens de politie tachtigduizend tot hon derdduizend mensen langs de route ge staan. Naar waarnemingen van onze ver slaggevers zijn er het niet meer dan vijf tigduizend geweest, en dat is nog aan de hoge kant. Pamfletten? Een charge om negen uur in de Raadhuisstraat? Een kip met opschrift op de route geworpen? Het zijn maar enkele incidenten, die in

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19