Saède en Nappa kleding Zuidvietnamese generaal Thi van functie ontheven Dankwoord van prinses Beatrix en prins Claus Paleis van president Soekarno wordt door tanks beschermd China eist van Indonesië excuus voor demonstraties Gerucht over executie van Oentoeng Zorgt u goed voor uw gezicht? HET WEER SLIJTERIJ SWIER MORRIS Verslaggever van onze bladen gewond Wij begrijpen dat niet allen dit huwelijk in vreugde konden vieren99 Met onbekende bestemming vertrokken Jan Corduwener overleden SCHERK 51e JAARGANG NUMMER 109 VRIJDAG 11 MAART 1966 uw gezelligheidsleverancier SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Loonindexen bij CAO's pagina 21 DEKKERS' SPECI AALGEBAK PATISSERIE DEKKERS Het woord is aan Eenheid Knokploegen Veel wind „ELLEN" HET IS DE MOEITE WAARD HAZENBERG mmm heerlijk Velserbeek N.V. INRUILAUTOMOBIELEN LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Telefoon 0 2500 - 58211 (5 lijnen) Spaarndamseweg 48 - Haarlem Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam Ook gisteravond zijn er in Amsterdam nog tal van relletjes geweest. Onze be richtgeving hierover moet helaas sum mier zijn, omdat onze verslaggever H. van Driel tijdens zijn reportage in bot sing met de politie is gekomen. Door klap pen met een gummiknuppel getroffen ligt hij nu thuis in bed, met een gewonde rug en een blauw oog. Toch zegt de Amster damse politie, dat er geen ernstige inci denten zijn geweest (zie pagina 19). SAIGON (Reuter, AP en AFP). De regerende raad van generaals in Zuid-Vietnam heeft gisteren besloten een van zijn leden, generaal Ngoejen Tsjanh Thi, te ontheffen van zijn functie van bevelhebber van het hoofdkwartier Da Nang. Men verwijt de generaal, die zich bij het besluit zou hebben neergelegd, een te grote eigenzinnigheid. Strenge veiligheids maatregelen waren gisteren genomen op het vliegveld van Saigon en rond het gebouw van de Zuidvietnamese generale staf. Op strategische punten waren luchtdoelbatterijen en tanks geplaatst. De 43-jarige generaal Thi werd be schouwd als een van de machtigste man nen van het land. Hij bezat vrijwel abso lute macht in de vijf noordelijke provin cies en genoot vooral steun van de boed dhisten. Zijn troepen behaalden de laat ste tijd enkele grote successen. De span ning tussen hem en de generaals in Sai gon steeg de afgelopen weken echter voortdurend. De Zuidvietnamese premier vice-luchtmaarschalk Ngoejen Cao Ky, vloog eind vorige week naar Da Nang voor een gesprek met Thi, waarbij harde woorden zijn gevallen. Het kamp Asjau, aan de grens tussen Zuid-Vietnam en Laos, is door de Viet- cong veroverd na een belegering van bij na twee dagen. Er hebben zich verbitter de gevechten van man tegen man voor gedaan. Het kamp werd verdedigd door Zuidvietnamezen en een twintigtal Ame rikanen. Er waren slechts negenenveertig over levenden, die allen gewond zijn. Het Noordvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren een verklaring uitgegeven waarin staking van de „vrijwel dagelijkse Amerikaanse luchtaanvallen op Zuid-Vietnam met B-52- bommenwerpers van de basis op Guam wordt geëist. Het Amerikaanse departement van De fensie heeft meegedeeld dat er in de week van 1 tot 7 maart in Zuid-Vietnam 156 Amerikanen zijn gesneuveld en 454 ge wond zijn geraakt. In de twee weken daarvoor sneuvelden er 227 Amerikanen. Advertentie BESTELT u eens diverse soorten en smaken 50 cent per stuk. Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteravond voor radio en televisie een dankwoord uitgesproken. Prinses Beatrix zei: „Vóór ons vertreksuit Nederland is het ons een behoefte om een woord van warme dank te spreken tot u, die ons zo vele, hartelijke blijken van uw sympathie en intens medeleven heeft gegeven. Onze dank gaat in de eerste plaats uit naar al diegenen, die hebben bijgedragen aan het nationale geschenk en die ons daardoor een persoonlijk huwelijkscadeau hebben ge geven dat voor ons juist daarom zo bijzonder feestelijk is, omdat wij dit dagelijks samen zullen kunnen gebruiken. Daarnaast heeft u het ons mo gelijk gemaakt om het doel te verwerkelijken, dat ons, zoals u weet, zeer na aan het hart ligt. Een gezamenlijke steun aan gehandicapten hier, in Suri name en in de Nederlandse Antillen, kan thans, mede dank zij deze bijdrage aan het nationale geschenk, belangrijk worden uitgebreid. Maar wij willen ook zeggen hoe dankbaar wij zijn voor al die persoonlijke bewijzen van medeleven en hartelijkheid, die ons uit vele brieven, bloemen en geschenken zijn gebleken. Uw spontane reactie in deze laatste maanden hebben ons vaak gesteund en verheugd. Dat niet allen met ons dit huwelijk in vreugde hebben kunnen vieren, is een feit, dat wij erkennen en begrijpen. Velen hebben in het verleden on. deelbaar leed moeten dragen en onherstelbare verliezen geleden, verliezen die ook als offers zijn gebracht in de strijd voor recht en vrijheid. Wij willen dit niet onvermeld laten, omdat wij op deze dag, die voor ons zoveel geluk brengt, dit leed, dat voor ons allen is geleden en die offers, die voor ons allen gebracht zijn, in eerbied willen gedenken. Het is deze achtergrond, die onze gevoelens van dankbaarheid verdiept. Wij willen u zeggen ,dat het geluk, dat wij beiden vandaag mogen ervaren, ons voor de rest van ons leven een steun en een aansporing zal zijn om ons samen in te zetten voor de toekomst van ons land". Prins Claus zei hierna: „Graag wil ik hierbij aamluiten en u zeggen hoe dankbaar ik ben voor alle bewijzen van sympathie, die wij beiden hebben mogen ontvangen. Voor mij zelf ben ik ook zeer erkentelijk voor de medewerking en de hartelijkheid die ik in de afgelopen maanden van kennismaking met Nederland heb mogen ondervinden. Hierdoor is mij het gevoel gegeven dat ik niet alleen ons land, maar reeds velen van u persoonlijk beter heb leren kennen. Ik weet, dat sommigen van u met ons huwelijk geen vrede kunnen hebben. Ik kan u slechts verzekeren, dat ik hier volledig begrip voor heb, omdat ik weet dat het Nederlandse volk in de laatste oorlog onzegbaar veel leed en groot on recht is aangedaan. Niemand kan dit verleden ongedaan maken. Maar ik zou graag willen vragen om de kans te geven om samen met u allen aan een nieuwe toekomst te bouwen. Ik kan u zeggen dat het mijn vaste voornemen is om mijn eigen taak en plaats naast mijn vrouw zó op te vatten en zó te vervullen, dat ik haar alle steun zal geven die van mij kan en moet worden verwacht. Wij zijn er beiden van overtuigd, dat wij de verwachtingen, die wij aan elkaar gesteld hebben, slechts zullen kunnen verwezenlijken door ons gezamenlijk voor de toekomst in te zetten. Daarbij is uw hulp en steun onontbeerlijk. Ik zou mijn dank willen xdtspreken aan al diegenen die reeds nu hebben doen blijken, dat zij in deze toekomst vertrouwen hebben. Mijn dank daarvoor richt ik in de eerste plaats tot H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden. Ik hoop jegens mijn vrouw en jegens u allen dit vertrouwen altijd waar te maken". Dr. Fred, van Eeden: De geest van anderen in een dogma tisch juk te wringen, ook al geschiedt dat omwille van een groot en duidelijk doel, is altijd hachelijk werk. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. tg 1 Tj T 1 1 T ff* "l Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I Ill J I Ejl V M Jk I V J II L Abonnement per week 85 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 11,05, franco per post 12,30 Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mye DJAKARTA (Reuter en ANP). In Djakarta heerst een gespannen toestand. Grote groepen demonstranten trokken vandaag door de straten en probeerden door te dringen tot het paleis van president Soekarno. De toegang naar het paleis is door prikkeldraadversperringen afgezet. Binnen het afgezette gebied rijden tanks rond. Militairen die het kordon vormen in deze belegerde vesting houden alle voertuigen aan, die er officieel niets te maken hebben. Van de ongeveer honderd leden van het Indonesische kabinet zijn zo'n vijftig ministers in het paleis. Ook van buitenaf wordt druk uitgeoefend op de Indonesische regering: China heeft geëist dat openlijk excuus zal worden gevraagd voor de plun dering van Chinese gebouwen in de afgelopen dagen. Peking eist bestraf fing van de schuldigen en garantie dat iets dergelijks niet meer zal ge beuren. Als dit niet gebeurt „zullen de Chinees-Indonesische betrekkingen er onder lijden", zo werd gezegd. Het grootste deel van de betogingen in Djakarta, in hoofdzaak uitgevoerd door jeugdige personen, is gericht tegen de PKI, de Indonesische Communistische Partij, en tegen de minister van Buiten landse Zaken Soebandrio. Maar sinds De musicus Jan Corduwener, leider van bekende VARA-ensembles, is gisteravond in de Pieter van Foreestkliniek in Am sterdam na een langdurig ziekbed overle den. Jan Corduwener is 54 jaar gewor den. Hij was gehuwd en had vier kinde ren. kort is een twintigtal vrachtwagens met jongeren van de grote nationalistische partij, de PNI, in de Indonesische hoofd stad aangekomen. Ze zijn gewapend met bamboestokken en houden de wacht bij het PNI-gebouw. Deze PNI-jeugd staat achter minister Soebandrio, zodat het ge vaar bestaat voor botsingen tussen de jongeren waarvan de opvattingen lijn recht tegenover elkaar staan. De leiders van de negen Indonesische politieke partijen zijn het er overigens na een vergadering van zes uur met pre sident Soekarno gisteren over eens ge worden, dat de betogingen van jongeren de Indonesische revolutie en het gezag van de president in gevaar brengen. Zij zijn van mening, dat de situatie ernstig is en zijn vastbesloten om zonder voor behoud gevolg te geven aan de oproep van president Soekarno tot nationale eenheid. Een delegatie van arbeiders heeft pre sident Soekarno een resolutie overhan digd, waarin de onmiddellijke ontbinding van de Indonesische Communistische Partij (PKI) wordt gevraagd. De delegatie verzocht uit naam van verscheidene vakorganisaties, studenten en scholierenorganisaties de verwijdering van alle communistische of communis- tisch-gezinde elementen uit het Indonesi sche kabinet. Ook de directie van het technologisch in stituut in Bandoeng heeft de president een dergelijk verzoek doen toekomen, al dus het persbureau Antara. Er reden gisteren demonstratief vracht wagens met „knokploegen" van de mo hammedaanse partij „Nahdatoel Oela- ma" door de stad. De met messen ge wapende mannen zouden speciaal uit West- en Midden-Java naar Djakarta zijn gekomen om hun anti-communistische ge zindheid te demonstreren. Buitenlandse waarnemers achten de aanwezigheid van deze knokploegen in de Indonesische hoofdstad een nieuw bewijs voor de ver slechtering van de toestand. SINGAPORE (AP) De geheime zen der „radio van vrij Indonesië" heeft ge meld dat kolonel Oentoeng, de leider van de mislukte staatsgreep van dertig sep tember in Indonesië, geëxecuteerd is. Oentoeng, die door een militair tri bunaal ter dood veroordeeld werd, zou dinsdag geëxecuteerd zijn. De radio, die „ergens" in West-Java zou staan, zei dat Oentoeng niet door een vuurpeloton geëxecuteerd is. Er werd niet gezegd, hoe het vonnis aan hem zou zijn voltrokken. Advertentie Jan Corduwener is geboren in Amster dam. Na een gedeeltelijke conservatorium studie in Amsterdam kreeg hij zijn eer ste engagement; spoedig belandde hij in het Tuschinski-orkest. Sedert 1946 trad Jan Corduwener op voor de VARA-microfoon. In 1949 kwam hij in vaste dienst van deze omroepver eniging. Hij speelde zelf vele instrumen ten, zoals accordeon, piano, vibrafoon, gi taar, klarinet, orgel en saxofoon. Die veel zijdigheid was onder meer te beluisteren in het Kwartet Jan Corduwener. In 1947 richtte hij het Ballroom-orkest op. Andere orkesten onder leiding van Jan Corduwe ner waren zijn septet, het Theaterorkest, het Grand-Galaorkest en het Musette-or- kest. Uw gezichtshuid heeft in ons Nederlandse klimaat veel te verduren. Daarom is een goede huidverzorging juist hier zo belang rijk. Onmisbaar voor het reinigen is hier bij Scherk Gezichtslotion! Wees zuinig op uw uiterlijk, begin morgen met Scherk! In flacons v.a. 2,95. Gebruik ook Scherk crèmes tubes f3,- en 3,85) en Scherk Gezichtsmelk (flacons 5,40). W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11, 15, 17, 19 Van Dag tot Dag3 De kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 11, 17, 19 Medische verzorging4 Films 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Langs sluizen en havens5 In de Vishal en op zee6 Radio en tv 7 Uitgaan in Haarlem7 Kunst7 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Topsy13 Economisch nieuws 21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 23, 25 Luidsprekers 13 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien, voornamelijk in het binnenland. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. Matige tot krachtige en lang de kust af en toe harde wind tussen west en noordwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie Aluminium voorzetramen Kant en klaar geplaatst. Korte leveringstijd. om regelmatig naar HAZENBERG te gaan Ons assortiment wordt steeds uitgebreid met verrukkelijke lekkernijen. Hoogste kwaliteit door gebruik van uitsluitend roomboter. HOOFDAGENT AUTOMOBIELBEDR. Groeneweg 69 - IJmuiden Tel. 7271 Beverwijk - Tel. 26259 SHOW van zaterdags van 9—18 uur Garantie - inruil en financ. mogelijk. mmm

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1