Koppeling van lonen aan prijzen Loonindexering experiment om jaarlijkse loonslag te vermijden K. beleg in Interume Dividenden Winter '66 wordt zware proef voor het aardgas Toestand Gursel zeer ernstig Atoomcentrale in Limburg VOORJAARSBEURS vredenburg en croeselaan Vragen aan minister over NS-CAO Produktie Hollsoc in 1965 van 612 miljoen Ruim 5 miljoen schadevergoeding uit Tsjechoslowakije Groter invoersaldo in januari Gasunie: Rekenen op topvraag Voorbereiding tegen storing hard nodig SCHEEPVAARTBERICHTEN Renteverhoging in Ver. Staten McNamara over de oorlog in Vietnam Zweedse bonden eisen 10 pet meer loon i W~ï\ f Si; KNSM werkt aan nieuwe koers Omzet Scholten- Honig steeg tot 328.8 miljoen Kort economisch nieuws Duitse schilder koopt niet meer in Nederland VRIJDAG 11 MAART 1966 21 12 Maart .14 O Mt)A0 16 Minder riskant Inflatie-spook Afwijzend WALL STREET: Onder invloed van hogere rente Winst bijna 10.4 min WEEKABONNEMENTEN Advertentie IVC M4A«DAg «4 ART GEOPEND VAN 9-17 UUR - VOORDELIGE GECOMBINEERDE REIS/ENTREE BILJETTEN ZIJN OP DE STATIONS VERKRIJGBAAR In de afgelopen weken hebben werkgeversorganisaties en vakcentra les in hun landelijk overlegorgaan, de Stichting van de Arbeid, nog wat ge knutseld aan wat heet „de centrale loonpolitieke elementen" voor het lopende jaar. Eén ervan naast vrouwenloon, arbeidstijd en het reeds eerder geregelde minimum-inkomen betrof de „loonindexering". Een geheimtaal, die voor de loontrekken- den een belangrijke ontwikkeling ver bergt die te maken heeft met hun portemonnee, èn met de ontwikke lingskansen van de bedrijven waar zij werken, èn met het riskante haasje- over-spel van lonen en prijzen. Loon indexering in C.A.O.'s, dat is de af spraak dat er een extra loonsverho ging wordt gegeven als zich in de looptijd van de C.A.O. bepaalde prijs stijgingen voordoen. Dat wil zeggen, in C.A.O.'s die voor anderhalf jaar of langer worden gesloten. Daarin zijn voor de komende jaren alvast loons verhogingspercentages afgesproken, die naar gelang de duurte van het levensonderhoud extra kunnen wor den verhoogd. Langlopende C.A.O.'s hebben grote voor delen boven de één-jarige die wij in Ne derland algemeen kennen en die een jaar lijks terugkerende onrust en onzekerheid met zich mee brengen. Bijvoorbeeld: de bedrijven kunnen bij langlopende C.A.O.'s veel verantwoorder plannen maken voor het lenen van geld, uitbreiding en aan schaf van machinerieën, en de opzet van een bepaalde produktie, omdat zij precies weten met welke loonkosten zij over het tijdsverloop van een aantal jaren te ma ken hebben. Zo'n zelfde planning op langere termijn ls binnen een langlopende C.A.O. ook mo gelijk voor de geleidelijke verbetering van arbeidsvoorwaarden, die anders bij de jaarlijkse slag om loonsverbetering tel kens weer tussen wal en schip vielen. De moeilijkheid voor het afsluiten van lang lopende C.A.O.'s vormen de loonsverho gingen die er van tevoren in vastgelegd moeten worden. Het is een hele gok om vandaag vast te stellen hoeveel loonsver hoging er over een jaar of twee wenselijk en mogelijk is. Voor vakbonden zowel als werknemers. Om die gok wat minder riskant te ma ken is de loonindexering uitgevonden. De bedoeling ervan is dat in langlopende C.A.O.'s een redelijke loonstijging wordt verwerkt, die naar verwachting door de f tij ging vap de produktiviteit kan worden gedekt. De werknemers krijgen daarbij de garantie dat zij niet elke cent loons verhoging weer aan prijsstijging kwijt zijn, doordat de afspraak is gemaakt dat als die prijsstijgingen zich voordoen, er een paar percent opslag wordt gegeven. Voorbeelden van dit systeem zijn de C.A.O.'s die vorig jaar voor ongeveer drie jaar zijn afgesloten in de metaal- en elek trotechnische indusstrie en bij Philips. In de metaalindustrie is de afspraak: elk komend jaar vijf percent C.A.O.-ver- betering, plus maximaal twee percent ex tra voor wat de duurte in een jaar tijd meer dan één percent is gestegen. Bij Philips gelden dezelfde percentages, maar niet de „drempel" van eerst een bepaald percentage duurte-stijging, voordat er wordt gecompenseerd (bij de metaal dus Het Tweede Kamerlid de heer Burg graaf (P.S.P.) heeft aan de ministers Suurhoff (Verkeer en Waterstaat) en Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezond heid) schriftelijk gevraagd of zij met het oog op de belangen van het spoorwegper- •oneel en die van hen, die op het open bare vervoer zijn aangewezen, bij de di rectie vam de Nederlandse Spoorwegen aan willen dringen op het innemen van een soepele houding bij de onderhandelin gen over de C.A.O. Hij vraagt of de ministers de mogelijk heid zien om, zo om bedrijfsfinanciële re denen de eisen van het personeel aan gaande de geconstateerde achterstand niet kunnen worden ingewilligd, het rijk ga rant te laten staan voor de eventueel na delige bedrijfsschade. De heer Burggraaf vraagt minister Suur hoff of hij bereid is bij de directie van de Nederlandsche Spoorwegen aan te dringen op verkenning van de Federatie ve Spoorweg Vakvereniging, opdat onder handelingen tussen directie en personeel een zo groot mogelijk efïect zuilen sor teren. De personeelsraad van de Nederlandse Spoorwegen heeft in Utrecht vergaderd en het gemeenschappelijk standpunt van de drie vervoersbonden vastgesteld naar aanleiding van de deze week gehouden ledenvergaderingen. Dit standpunt zal waarschijnlijk vrijdag mondeling aan de directie van de spoorwegen kenbaar wor den gemaakt. De bonden hebben inmid dels de directie van het spoorwegbedrijf schriftelijk op de hoogte gebracht van de besluiten, die in hun ledenvergaderingen werden genomen. die één percent). Bij de technische uit werking zijn er nog enkele andere ver schillen. Van de eerder begonnen Philips-C.A.O. is het eerste resultaat van de indexering bekend. Per 1 januari is daar 1,7 percent extra verhoging gegeven wegens de ge stegen duurte. In de metaalindustrie past men de nog te becijferen correctie op 1 juli toe. Nauwelijks werden vorig jaar de eerste indexerings-plannen uit de metaal- en elektrotechnische hoek vernomen, of vele economen sloegen alarm. Naar hun me ning maakte men met een dergelijke kop peling van de lonen aan de prijzen het spook van de inflatie los. De vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers en de neutrale experts, die tezamen de Sociaal-Economische Raad vormen, zagen dit gevaar ook. Maar in hun advies aan de regering over ht al of niet wenselijke van dit systeem lieten zij het belang van meerjarige c.a.o.'s het zwaarst wegen en wezen zij er bovendien op dat looneisen anders toch ook wel wor den beïnvloed door verwachte prijsstijgin gen. Tot een preciese richtlijn voor loonin dexering is het ook bij het overleg in het bedrijfsleven niet gekomen. De uit werking wordt aan de bedrijfstakken overgelaten. Alleen wordt de voorwaarde gesteld dat de C.A.O. minimaal ander half jaar loopt, dat er een „drempel" van een bepaald percentage duurte-stijging wordt gelegd, waarboven pas met extra loonsverhogingen wordt gewerkt, en voorts dat die extra's aan een maximum moeten zijn gebonden (dus een „pla fond"). Dit alles nader in cijfers vast te stellen bij de C.A.O.-onderhandelingen. Loonindexering verkeert nog maar in een experimenteel stadium. Bij een aantal C.A.O.-onderhandelingen is het systeem ter tafel gebracht, maar later weer afge ketst omdat het gekoppeld werd aan te hoge looneisen en daarmee een „dubbel op"-werking dreigde te krijgen. Er zijn vakbondsleiders die er niets mee te maken willen hebben omdat zij geen risico willen lopen met een prijsbeleid waarover zij geen enkele zeggenschap hebben. In dat laatste schuilt de waarheid dat het doen en laten van de minister van economische zaken van grote invloed zal zijn op de uitslag van het experiment. El ke onduidelijkheid van zijn kant zal het vertrouwen in het systeem schade toe brengen. Hij zal dan ook beter niet, zo als vorig jaar, met voor niemand con troleerbare duurte-cijfers kunnen scher men, maar slechts met duidelijke, ver trouwenwekkende gegevens op tafel moe ten komen als het om prijsstijgingen gaat. Advertentie ^TfONAAL BELEG INT®*** N.V. Internationale Beleggings Unie „Interunie", Postbus 617, Den Haag Voor de Hollandse Sociëteit van Le vensverzekeringen N.V. was ook 1965 een voorspoedig jaar. De produktie van nieuwe verzekeringen bedroeg 612 mil joen, nauwelijks minder dan 'het in 1964 behaalde top-cijfer van 621 miljoen. Het verval was groter, vooral in de collectie ve sector, waar de extra stijging van de A.O.W. zich deed gelden. Het totale ver zekerde bedrag klom tot 3,64 miljard. Ook het Canadese bedrijf, Holland Life, kan op een goed jaar terugzien. De fi nanciële verplichtingen uit hoofde van lo pende verzekeringen, die in de premiere serve tot uitdrukking komen, waren eind 1965 gestegen tot 847 miljoen. De beleg gingen hadden een waarde van 889 mil joen. De gemiddeld gekweekte intrest be droeg 4,49 percent. De grote produktie ging wederom ge paard met een stijging van het onkosten- cijfer. In dit cijfer is echter mede begre pen een voorziening van 500.000 voor toekomstige automatiseringskosten. Des ondanks liep het percentage der onkosten ten opzichte van het premie-inkomen in 1965 in vergelijking met 1964 iets terug. Mede daardoor kon aan de geringe da ling in de laatste jaren van het winst cijfer een einde komen. Het jaar werd nu afgesloten met een wipst van 6,9 mil joen tegen 6,8 miljoen in 1964. Voorge steld wordt, zoals bekend, een onveran derd dividend van 14 pet. over het ge plaatste en volgestorte kapitaal van 6,6 miljoen. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend dat de schadeloosstelling regelt van Nederlanders, wier belangen in Tsjecho-Slowakije door nationalisatie, con fiscatie of soortgelijke overheidsmaatre gelen zijn getroffen. In totaal is krach tens een overeenkomst met Tsjecho-Slo wakije beschikbaar een bedrag van 5.4 miljoen, welk bedrag als volgt is te ver delen: 200.000 voor aandeelhouders met een aandelenbezit van minder dan 10 per cent van het geplaatste kapitaal van een Tsjechoslowaakse vennootschap en 5.2 miljoen voor overige schuldeisers. Het ontwerp houdt verder regelingen in be treffende de indiening van vorderingen. Als het ontwerp wet zal zijn geworden zal de termijn voor indiening bekend wor den gemaakt. Volgens de door het CBS samengestelde voorlopige gegevens bedroeg in januari 1966 de waarde van de invoer 2.263 (v.m. 2.869) min., terwijl voor een waar de van 1.806 (v.m. 2.213) min., werd uit gevoerd. De uitvoer bedroeg 80 percent van de invoer (v.m. 77 percent). Doordat de in voer in januari 1966 ten opzichte van januari 1965 sterker is gestegen dan de uitvoer, te weten 13 tegen 5 percent is het invoersaldo vermeerderd met 176 min. en kwam het dekkingspercentage 6 punten lager te liggen. Simon de Wit stelt aandeelhouders voor het dividend over 1965 vast te stellen op tien (v.j. negen) percent. De N.V. Eerste Nederlandsche Scheep- verband Maatschappij te Rotterdam, stelt voor over het boekjaar 1965 een on veranderd dividend uit te keren van ne gentig gulden per gewoon aandeel van duizend gulden en van negentien gulden per primair winstdelenaandeel van dui zend gulden waarop tien percent verplicht is gestort. De Gasunie houdt er rekening mee dat in de winter 1966-'67 ten gevolge van de snelle opkomst van de gasverwarming de gasafgifte op koude dagen in vele ge meenten het dubbele zal bedragen van die op piekdagen in deze winter. Deze ont wikkeling zal van de Gasunie en de dis tributiebedrijven een uiterste krachtsin spanning vergen om ook op de koudste dag aan de vraag te kunnen voldoen. De afgelopen maanden hebben geleerd dat niet te vroeg kan worden begonnen met het voorbereiden en uitvoeren van de hier voor vereiste voorzieningen. Dit zegt de Gasunie in een publicatie Aludra pass. 11 Kaap Finisterre n. Las Palmas. Baarn 10 v. Kingston n. Belize. Boissevain 10 te Rio de Janeiro. Daphnis 11 te Charleston. Hermes 11 te Guayaquil. Ivoorkust 11 te rede Freetown. Kalydon 11 v. Suez n. Abadan. Karachi 10 v. Djibouti n. Suez. Ladon 10 te Havanna. Langkoeas 12 te Napier verw. Main Lloyd 12 te Lyttleton verw. Naes Lion 11 te Aden. Philippe pass. 11 Masira Eiland n. Thameshaven. Sigli 11 te Bangkok. Stad Gouda 10 v. Norfolk n. Santos. Stad Kampen 10 250 mijl ZO New York. Statendam 11 te San Juan. Straat Colombo 12 v. Melbourne n. Sydney. NEW YORK (Reuter) Een aantal grote Amerikaanse banken heeft de mi nimumrente die zij uitkeren op leningen gisteren van vijf tot vijfeneenhalf per cent verhoogd. De eerste bank die hier toe overging was Morgan Guaranty Trust Company. Het voorbeeld werd spoedig gevolgd door onder meer Chase Man hattan Bank, Bankers Trust Company en Mellon National Bank and Trust Com pany. Morgan Guaranty Trust deelde mee dat de verhoging het gevolg is van de verschillen tussen de rente van de han delsbanken en van andere kredietinstel lingen. Een rol speelt ook de voortduren de toeneming van de vraag naar krediet. Een woordvoerder van de Federal Re serve Bank of New York heeft verklaard dat de Amerikaanse centrale bank de si tuatie „bestudeert". Het Amerikaanse ministerie van Financiën wilde geen commentaar geven. Straat Johore 10 v. Port Elisabeth n. Durban. Straat Lombok 12 te Bombay verw. Straat Van Diemen 10 v. Dar es Salaam n. Lorenzo Marques. Tamara 10 v. Mena al Ahmadi n. Montevideo. SLEEPVAART Cycloop, 10 maart werkzaam te Marsa el Brega, Lybië. Friesland, 10 maart vertrokken van Portland, Oregon, USA. met twee bakken naar Manilla. Gelderland, 10 maart aangekomen te Charleston, USA. Groningen, 10 maart vertrokken van Buenos Aires. Hector. 10 maart aangekomen te Bremerhaven. Jacob van Heemskerck, 10 maart vertrokken van IJmuiden, met zuiger naar Gravesend. Noord-Holland, 8 maart vertrokken van Koe weit. Simson en Titan, 8 maart aangekomen te IJ muiden met Santa Kyriaki. Stentor, 9 maart aangekomen te Amsterdam met Santa Kyriaki. Utrecht. 10 maart gestationeerd nabij Landsend. Willem Barendsz, 10 maart 400 mijl zuidwest van Honolulu, onderweg met twee bakken naar Manilla. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Defensie, Robert McNamara, heeft drie redenen gegeven voor het Amerikaanse besluit om Noord- Vietnam te bombarderen. De drie redenen zijn: versterking van het moreel van het Zuidvietnamese volk, het stagneren van de stroom mensen en materiaal die vanuit Noord-Vietnam het zuiden binnenkomt en het uitoefenen van druk om Hanoi tot onderhandelen te dwingen. over het gasverbruik in de laatste maan den van 1965, met name in de topmaand november, toen de grote vraag naar gas hier en daar moeilijkheden veroorzaak te. Hoe sterk de vraag door de gasverwar ming is gestegen, illustreert de Gasunie met een vergelijking tussen de hoogste dagverbruiken van deze laatste winter en die van het voorgaande jaar in het aantal omgebouwde gemeenten. Hieruit blijkt dat in november 1965 een gemiddelde dagafname van 6 a 7 kubie ke meter aardgas per aansluiting geen uitzondering was. Vaak betekent dit een verdubbeling of een verdrievoudiging van het in kubieke meters aardgas omgere kende topverbruik van 1964-'65 Tekenend is wel een vergelijking met nog niet overgeschakelde bedrijven als die van Middelburg en Hulst, waar de win- tertop nog niet veel meer dan één ku- kieke meter omgerekend in aardgas per aansluiting bedroeg. Bij „stadsgas"-gemeenten lag bovendien de top niet ver boven het gemiddelde in tegenstelling tot bij omgebouwde gemeen ten. STOCKHOLM (AFP). De werkge versfederatie in Zweden heeft op verzoek van de bemiddelingscommissie van de re gering het besluit om op 18 maart tot uit sluiting over te gaan, opgeschort. Van zijn kant heeft het vakverbond besloten dat het verbod op overwerk, dat vandaag zou ingaan, eveneens zal worden opgeschort. Vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers zullen dinsdag onder leiding van de verzoeningscommissie opnieuw trachten overeenstemming te bereiken over een nieuwe overeenkomst. De vakbonden eisen een algemene loon- ronde van tien procent in verband met de gestegen kosten van het levensonderhoud. De werkgevers willen niet meer dan één procent geven, daar naar zij zeggen anders de economie die al in moeilijkhe den verkeert nog meer gevaar zou lopen. De vakbond van metaalarbeiders, die het verbod op overwerk niet steunt, heeft de overeenkomst met de werkgevers ver lengd. Gezegd werd echter dat de over eenkomst nietig zal zijn als de werkgevers tot uitsluiting overgaan of als de arbei ders gaan staken. De voorzitter van de 330.000 leden tellende bond zei bereid te zijn de strijd van het vakverbond te steu nen. Wij hebben 200 miljoen kronen in onze stakingskas en kunnen rekenen op de steun van de internationale organisa tie van vakbonden in de metaalindustrie, zo zei hij. 9 maart 10 maart 9 maart 10 maart Atch. Topeka 38s/» 38»/, Amer. Motors 13 13+8 Baltimore 39 Vt 40 Int. Harvester 47'/» 47'/, exd. Can. Pacific 56'/» 56'/» Int. Nickel 91 90'/» Illinois Cent 79'/» 80 Int. T. and T. 68 69»/, 78 77s/» Kennecott 125 125'/» Pennsylvania 6 5'A 65'/» Mont. Ward 31'/» 31»/. South Pac 40'A 40'/» Radio Corp 51»/» 51 41s/» 41'/» Republic St. 44 44 Allied Chem. 46"/» •46'A Royal Dutch 41'/» 41'/» A.C.F. Ind 55»/» 55'A 56'/» 57 Am. Can 48'/» 47'/» Shell Oil 59»/s 60 Am. Smelting 71'A 70'/» Soc. Vacum 85 84'/» Am. T. and T. 58'/» 58'/» 70»/» 70 Am. Tobacco 36»/» 37»/» Stand. Oil N.J. 76'/» 76'/» 85'/» 85 Studebaker 39'/» 43'/* Beth. Steel 35»/» 35'/» 75 75 Boeing 149'/» 147'/» Un. Aircraft 79»/» 79'/, 53'»/» 52'/» 8'/» 9»/» 50 50»/» 28'/» 28'/» Cons. Edison 40'A 39'/» Us. Rubber 34'/» 34'/» Dougl. Aircr. 92'A 90'/» 49'/» 49»/» Dup. de Nem. 220 219 625/s 62'/» Eastm. Kodak 117 116'/» Woolworlh 28'/, 27'/, Gen. Electr 108s/» 109 51'/» 51'/» Gen. Motors 97s/s 97'/» 106 105 Goodyear T. 44»/« 44s/» «V; MH Wi M. W# 36# -3D* t iU <]tf, ONDER INVLOED VAN HOGERE REN Wall Street leek gisteren het woensdag ingetreden herstel verder voort te zetten, maar het bericht dat een aantal banken de rente had verhoogd van 5 op 5'/» per cent maakte direct een einde aan de koers stijgingen. De markt sloot hierdoor met in hoofdzaak fractionele verliezen. Vooral ruimtevaartwaarden hadden te lijden van verkopen. Studebaker was echter 3% dol lar hoger op 43l/i. Van de 1417 verhandel de fondsen waren er 640 lager en 542 ho ger. De omzet beliep 10.33 miljoen share» tegen 7.98 miljoen woensdag. De Dow Jones indices: industrie 929.23 0.61); sporen 254.55 1.27) en open bare nutsbedrijven 141.93 (+0.90). Naar de directie van de Kon. Ned. Stoom boot Mij n.v. in haar verslag over 1965 op gemerkt, wordt door haar, samen met haar medewerkers, met kracht gewerkt aan het stellen van de nieuwe koers voor het be drijf. Waar nodig zullen belangrijke diepte investeringen niet uit de weg worden ge gaan. Na toepassing van de normale af schrijvingen op de vloot, wordt voorgesteld 1,6 min. aan de afgemene reserve te ont trekken, teneinde aldus de uitkering mo gelijk te maken van Vit pet dividend, na dat over 1964 was uitgekeerd acht pet, doch toen geheel uit de winst. Blijkens de geconsolideerde winst- en verliesrekening daalde het exploitatiesaldo van f 26,6 min tot f 19 min. Plus interest en dividenden maakt dit f 23,2 (v.j. 29,5) min. Na afschrijvingen op de vloot en reserve ring tot vernieuwing en uitbreiding ad to taal 20,1 min, resteert als bedrijfsresultaat f 3,05 (v.j. 7,86) min. Uit de rekening voor zieningen komt 1,1 min ter beschikking door het niet ten uitvoer brengen van in vesteringen, waarvoor in voorafgaande ja ren bedragen waren gereserveerd. De post tantièmes aan personeel omvat 2,9 (v.j. 3,3) min. Als beschikbaar voor winstuit kering resteert uiteindelijk 5,2 (v.j. /^5,4) min. Het kapitaal bleef 61.605.000. Scholten-Honig N.V. heeft in het boek jaar 1964 65 een geconsolideerde omzet behaald van 328.8 miljoen tegen 146.9 miljoen in 1963/64. De spectaculaire stijging werd vooral veroorzaakt door de fusie tussen Scholten met Honig. Daarnaast hebben ook enkele nieuwe dochterbedrij ven tot de vergroting bijgedragen. De ex ploitatiewinst na afschrijvingen steeg van 8.053.000 in 1963-64 tot 16.8 miljoen, terwijl de netto-winst uitkomt op 10.442.000 tegen 5.901.000 in het vo rig boekjaar. Blijkens het vandaag verschenen ver slag bedroegen de in contanten gefinan cierde investeringen 46.5 (v.j. 29) mil joen. Hiervan werden 30 miljoen geïn vesteerd in vaste activa, die voor een be langrijk deel eerst in de komende jaren aan de resultaten zullen bijdragen. Voor gesteld wordt zoals gemeld een dividend in contanten uit te keren van 3.75 per aan deel van 25. De in maart 1965 gemit- teerde aandelen zullen volgens dit voor stel 1.87% ontvangen. Het dividend van Scholten Foxhol over 1963-64 was tien per cent in contanten plus tien percent in aan delen uit de agioreserve. Honig keerde geen dividend uit, maar deed een terug betaling op het kapitaal. Het laatste di vidend beliep tien percent. De stijging van de loon- en andere kos ten in Nederland blijft de raad van bestuur met zorg vervullen, een ontwikkelings, waardoor de buitenlandse vestigingen in mindere mate worden aangetroffen. Door het uitblijven van uniforme regelingen ten aanzien van het zetmeelbeleid in de E.E.G., verkeert de Nederlandse zet meel- en zetmeelderivatenindustrie nog steeds in een ongunstige concurrentie-po- sitie ten opzichte van andere E.E.G.-part ners. De raad van bestuur vertrouwt, dat de Nederlandse vertegenwoordigers bij de E.E.G., die ook in het verleden steeds voor de nationale belangen op de bres ston den, er in mogen slagen aan deze onge wenste en onredelijke situatie een einde te maken. De wereldbank heeft de rente van leningen aan ontwikkelingslanden verhoogd van 5,5 tot fi percent per jaar. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. 149-149.30 149.50 119.50-120 119.80 107.50-108.20 107.80 De eigenaar van een schildersbedrijf in Keulen heeft laten weten dat hij geen .verf meer uit Nederland zal betrekken vanwege de anti-Duitse betogingen bij het huwelijk van prinses Beatrix. De „Köll- ner Rundschau" schrijft dat de schilder donderdag de krant woedend heeft opge beld. Hij zei: „iedereen in mijn bedrijf zit voor het televisiescherm. Mijn mensen worden hoe langer hoe kwader vanwege de anti-Duitse demonstraties. Ik heb zo juist een telexboodschap naar mijn Ne derlandse verfleveranciers gestuurd dat ik van nu af niets meer van hen zal kopen". Ook andere mensen hadden telefonisch aan hun verontwaardiging lucht gegeven en onder andere gezegd dat de Duitsers niet meer met vakantie naar Nederland moesten gaan om geen harde Duitse va luta in de zakken van Nederlandse hotel- en restauranteigenaars terecht te laten ko men. Over de gehele linie schenen de West duitsers echter in hun schik met de re portage van de huwelijksplechtigheid en miljoenen lieten er hun lunch voor staan om de televisieuitzending te blijven vol gen. WASHINGTON (Reuter) President Cemal Gursel van Turkije heeft weer een hersenbloeding gehad. Zijn toestand wordt buitengewoon ernstig genoemd. Het zeven tigjarige staatshoofd ligt sinds twee fe bruari in het Walter Reed hospitaal in Washington. Hij werd naar de V.S. over gebracht, nadat hij in zijn land een be roerte had gehad. Een week na zijn aan komst trof hem een nieuwe hersenbloe ding. Sindsdien is hij niet meer bij be wustzijn geweest. (Van onze correspondent) ROERMOND. Het is vrijwel zeker dat de nieuwe elektriciteitscentrale van de provinciale Limburgse elektriciteits maatschappij, die in Maasbracht zou worden gebouwd, zal worden aangedre ven door kernenergie. Behalve de cen trale in Maasbracht zal in Limburg, in de buurt van Roermond, nog een derde cen trale worden gebouwd. Het is de bedoe ling dat beide projecten voor 1980 gereed zullen zijn. De bouwkosten van de atoomcentrale in Maasbracht bedragen ongeveer tien per cent meer dan de kosten van een cen trale die wordt gevoed met warmtebron nen zoals kolen, olie en aardgas. •oooooocx»roo<rrr)o<yyx»oooooooooooot»r»tyyir)nryY**Yvirif)P(yir dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 21