Generaal Soeharto verbiedt de Communistische Partij Ultimatum van de generaals? HET WEER ft „Politie sloeg te snel met gummiknuppel Drs. Schmelzer wil geen uitstel belastingverlaging Zuivel wordt op 4 april duurder N S U Spoorwegmannen krijgen waardevast pensioen Dean Acheson houdt zich bezig met de crisis in de NAVO K.V.P. nog tevreden met P. v. d.A. Reuzen insecten Autobeklederij Van Beem CHRISTIAANSE KNIPSELPRIJSVRAAG JONGE VROUW VELLEMA NV Autobeklederij Van Beem P R I N Z 51e JAARGANG NUMMER 110 ZATERDAG 12 MAART 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. SINGAPORE (AP en Reuter). President Soekarno heeft zijn politieke bevoegdheden overgedragen aan de commandant van het leger, luitenant-generaal Soeharto. Die heeft onmiddel lijk nadat het decreet over de machtsoverdracht was getekend, de Indonesische Communistische Partij verboden. President Soekarno is vrijdag per hefschroefvliegtuig uit Djakarta ver trokken, samen met de minister van Buitenlandse Zaken, Soe- bandrio, en minister Saleh. Het is niet bekend waar dit drietal op het ogenblik is. De strijdkrachten hebben de „machtsover name" vanochtend onderstreept door het houden van een grote parade in de Indonesische hoofdstad. Soeharto heeft opdracht de orde in Indonesië te herstellen en Soekarno te beschermen. Men gelooft dat hij spoedig een nieuwe regering zal vormen. Vesting Verkiezingen in Zuid-Afrika pagina 3 Fa. Gebr. JAK Santpoort A nti-communist W eerrapporten 1,2 Agenda van IJmond en H'lem 2 Uit het Binnenland2,6 Van Dag tot Dag3 Achtergrond: Humphrey 3 Buitenlands Nieuws 3,6 Kerkdiensten4 In de Vishal en op Zee4 Uit Stad en Omgeving 4,5 Radio en TV 7 Klunst 7 Feuilleton 8 Beeldverhalen 8 Economisch Nieuws9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11 ERBIJ 13-23 Ferdinand 22 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Koud weer 'n NIEUWE VOORRUIT CHAUFFEURS- en PORTIERSUNIFORMEN „FLEXOROL" „FLOORYAN" „De Houtwerf" „De Steenwerf" N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES Geruchten S UITSLAG Amsterdams raadslid Het woord is aan RECLAMEADVIES- EN ADVERTENTIEBUREAU l!Hii dealer GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE COIFFURES DE VRfES V IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Soekarno draagt politieke macht over De overdracht van de politieke bevoegdheden van president Soekarno aan Soeharto volgde na een vergadering van het voltallige Indonesische kabinet meer dan honderd leden in het paleis van de president, vrij dagmiddag. De bijeenkomst duurde niet langer dan twintig minuten. Het paleis was een soort belegerde vesting. Tanks en troepen hielden duizenden demonstrerende jongeren in bedwang. Vele ministers moesten per hef schroefvliegtuig naar het paleis worden gebracht. De vergadering zou een zeer bewogen karakter hebben gehad. Soekarno had donderdag nog gesteld dat de ministers die het niet met zijn politiek eens waren, zouden worden afgezet. Het leger zou hebben geëist dat minister Soebandrio on middellijk moest aftreden. Die eis zou •en ultimatief karakter hebben gehad. Toen vrijdag op de vergadering bleek dat grote onenigheid bestond over de door Soekarno gevolgde politiek, zou deze plot seling besloten hebben zijn politieke be voegdheden af te staan. Onmiddellijk na dit besluit vertrok Soekarno uit Djakarta. Djakarta lijkt een belegerde stad. Pa rachutisten van de Siliwangi-divisie zijn vanochtend de stad binnengerukt. In de nacht van vrijdag op zaterdag bezetten keurtroepen en tank-eenheden strategi sche plaatsen in de hoofdstad. Niet-offi- ciële berichten meldden vanochtend de arrestatie van minister Soebandrio en de Advertentie ITOVOTA minister voor het basisonderwijs, Soe- mardjo. Volgens een in Singapore opgevangen bericht van radio-Djakarta heeft gene raal Soeharto vanmorgen gezegd, dat aan alle verlangens van het volk die opbou wend zijn en geen gevaar opleveren voor de Indonesische revolutie, tegemoetgeko men zal worden. Generaal Soeharto legde in zijn toe sprak de nadruk op de noodzaak van vol maakte coördinatie van het leger, de ma rine, de luchtmacht en de politie in In donesië. Het verbod van de Communistische Partij in Indonesië slaat op alle met de ze partij verbonden organisaties. Generaal Soeharto is 45 jaar. Hij is een fel anti-communist. Op negentienjarige leeftijd trad hij in militaire dienst. In 1943 was hij officier in het door de Ja panners erkende Indonesische leger. Na de oorlog vocht hij tegen de Nederlan ders. Toen het land onafhankelijk werd, werd Soeharto commandant van het dis trict Djogjakarta. In 1953 voerde hij de troepen aan die een mohammedaanse opstand in Zuid- Celebes onderdrukten. Brigade-generaal en plaatsvervangend stafchef werd hij in 1960. Twee jaar later werd hij van een buitenlandse reis teruggeroepen om het invasieleger voor Nieuw-Guinea te leiden- Tot minister van het leger en stafchef werd hij twee weken na de mislukte staatsgreep van 1 oktober vorig jaar be noemd. Hij volgde generaal Achmad Jani Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking en plaatse lijk enkele buien. Krachtige tot matige, maar in het Waddengebied aanvankelijk nog harde wind. In het binnenland hier en daar nacht vorst. Morgen dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie binnen 2 uur gemonteerd. Kleverlaan 1 - Bloemendaal - Tel. 50305 Uniformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM p.v.c. vloerbedekking met vilt onderlaag - 200 cm br., diverse tinten ƒ9.80 per m2. tapijt - 140 cm breed in diverse tinten ƒ23.— per m2. KAMPERSINGEL 22 - HAARLEM TELEFOON 02500 -11932 SPAARNDAMSEWEG 48 - HAARLEM TELEFOON 02500 - 58211 Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 President Soekarno en generaal Soe. harto in dagen dat de bordjes nog even anders hingen. De foto werd vorig jaar gemaakt, toen Soekarno de generaal voor moedig gedrag een onderscheiding op de borst speldde. op, die door de rebellen was vermoord. Soeharto is een intiem vriend van de onlangs door Soekarno afgezette generaal Nasoetion. Er wordt voorlopig geen visum gege ven aan journalisten die naar Indonesië willen. De meeste berichten over de toe stand in het land komen uit Singapore. Geruchten in die stad maken er mel ding van dat dr. Soebandrio uit Indone sië zou zijn gevlucht en dat president Soekarno een gevangene in zijn eigen paleis zou zijn. Het conflict zou zijn ont staan toen het leger van Soekarno het ontslag eiste van Soebandrio. Toen hij aan die eis niet zou hebben willen vol doen, zou hij praktisch zijn gedwongen af te treden. Soeharto zou nauw samen werken met generaal Nasoetion. Hij zou hebben besloten Soekarno in naam nog president te laten om de aanhangers van de president niet tegen zich in het harnas te jagen. In Singapore is men van oordeel dat de anti-communistische stro mingen in de strijdkrachten in de strijd om de macht een definitieve overwinning hebben behaald. Later werd gemeld dat Soekarno zaterdag een conferentie zou hebben met de bevelhebbers van de strijdkrachten. (Zie pagina 6 over dr. Hatta) Bij de Tweede Kamer is ingediend de spoorwegpensioenwet, die op dezelfde leest is geschoeid als het ontwerp op de algepiene burgerlijke pensioenwet. Dit be tekent dus dat *Te pensioen waardevast zullen worden. Een akkoord hierover werd bereikt met de personeelsraad van de NS De raad is echter teleurgesteld over de voorgenomen afschaffing van het ver vroegde ouderdomspensioen. Een en an der blijkt uit de Memorie van Toelichting op het ontwerp van de minister van Bin nenlandse Zaken de heer Smallenbroek advertentie- op pagina 10 Het Amsterdamse gemeenteraadslid H. van Veen (Veilig Verkeer) heeft het col lege van B. en W. in de hoofdstad vra gen gesteld over het politieoptreden bij het huwelijk van prinses Beatrix. Hij wil weten of het niet noodzakelijk is nieuwe pqlitie-instructies op te stellen nu de achtervolging van demonstranten zelfs tot buiten de openbare weg is voortgezet. Voorts vraagt hij of B. en W. niet van mening zijn dat in een aantal gevallen veel te snel van de gummistok gebruik is gemaakt. Tenslotte wil hij weten of B. en W. kennis hebben genomen van de be richten via krant en radio waarin het harde politie-optreden wordt gesigna leerd. André Gide: Er zijn litteraire werken die men in goed vertrouwen bewondert omdat iedereen ze bewondert, en waarvan niemand nog heeft durven of willen zeggen dat ze stompzinnig zijn. WASHINGTON (AP) Dean Acheson, de voormalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is terug op het State Department. Hij bestudeert daar de pro blemen die zijn ontstaan door het besluit van de Franse president De Gaulle om de Franse strijdkrachten uit de NAVO te halen en zijn eis Amerikaanse toepen en installaties in Frankrijk onder Frans op perbevel te plaatsen. De diplomaat, die de volgende maand 73 jaar wordt, is door het Witte Huis ver zocht het probleem te gaan bestuderen. Acheson heeft een bureau op het ministe rie van Buitenlandse Zaken en beschikt over twee medewerkers. (Van onze parlementaire redactie) Twee vooraanstaande politici heb ben zich gisteravond gekeerd tegen een eventueel niet doorgaan van het tweede deel van de belastingver laging. In Utrecht was dat de fractie voorzitter van de K.V.P. in de Twee de Kamer, drs. W. K. N. Schmelzer, in Amsterdam de fractievoorzitter van de V.V.D., mr. Geertsema. Advertentie Afwisselende en dynamische werk kring aangeboden op erkend Re clameadvies- en Advertentiebureau voor Voor de intelligente en zeer accurate jonge vrouw hebben wij een aantrek kelijke funktie vakant. Zij zal namelijk de schakel worden tussen de account-executive's en de dag- en weekbladen, advertenties con troleren, problemen behandelen, kon- traktstanden bijhouden zal o.a. tot haar voornaamste taak gaan behoren. Het is zelfstandig werk in een prettige sfeer. Brieven met uitgebreide informate aan de direktie van Westerhoutpark30, Haarlem, tel. 18670 s- W.S «y a-s ■x, V' De melk, de vla, de yoghurt en de pap worden met ingang van 4 april een cent duurder. Koffiemelk gaat zelfs twee cent in prijs omhoog, terwijl de boterprijs vermoedelijk met 10 cent per pakje zal stijgen en de kaasprijs met 15 cent per kilo. Deze prijsverhogingen zijn het ge volg van de gisteren door de regering genomen beslissing om de verrekenprijs, die de boer ontvangt voor de consumptie- melk, de melkprodukten en de geconden seerde melk vast te stellen op 36.10 per 100 kg melk (met een vetgehalte van 3.7 percent), hetgeen een verhoging ten opzichte van de oude prijs betekent van een gulden. Op een persconferentie deelde gisteren de minister van Landbouw, de heer Bies heuvel mee, dat het kabinet akkoord was gegaan met de maatregelen, die hij had genomen in verband met het nieuwe melkprijsjaar dat loopt van 1 april '66 tot 1 april 1967 en waarvan de bedoeling is om de boeren meer financiële armslag te geven. Dit wordt nu doorberekend in de consumentenprij zen. De minister zei verder dat de richtprijs voor de door de veehouders geleverde melk is bepaald op 33.50 per 100 kg, dat is 1.50 meer dan in het afgelopen prijs- jaar. De melktoeslag, die de Veehouder wordt toegekend voor de tot zuivelproduk- ten verwerkte melk zal 3.55 per 100 kg bedragen, wat een verlaging betekent van 0.90. De forse verlaging van de melktoeslag met 90 cent is voor 44 cent het gevolg van een extra steun-afbraak, volgens de minister nodig om zo snel mogelijk tot een vrije Europese zuivelmarkt te ko- Op de luchthaven Rotterdam zijn gisteren twee Russische helikopters gearriveerd voor demonstraties in West-Europa, onder andere ook op de Utrechtse jaarbeurs. Links de Mi-10, de „vliegende kraan", waar mee onder meer een autobus kan worden vervoerd, rechts de Mi-6, de grootste helikopter ter wereld, met een capaciteit van ongeveer tachtig passagiers. men. Het Produktschap voor Zuivel moet nog over de nieuwe inleveringsprijzen voor melkprodukten worden gehoord. De minister hield rekening met een verho ging van 45 cent per kilo voor boter, 22 cent per kilo voor Goudse kaas en 100 gul den per tien kilo voor magere melkpoe der. Met ingang van 1 april zullen de kos ten van een overnameregeling voor Goud se en Edammerkaas, tot dusver betaald uit gelden van het landbouw-egalisatie fonds, ten laste van de veehouders uit het Zuivelfonds moeten worden gefinan cierd. De Katholieke Volkspartij wil geen uit stel, laat staan afstel, „van de tweede tranche der verlaging van de loon- en inkomstenbelasting, die volgens de wet per 1 januari 1967 moeten worden door gevoerd, „ik ben verbaasd over het ge mak waarmee deze zaak in discussie is ge trokken", zei drs. W. K. N. Schmeltzer gis teravond op departijraad van de KVP in Utrecht. „Is men soms vergeten dat het hier gaat om een hij de kabinetsformatie gemaakte afspraak?" Hij zei, dat de eerste tranche speciaal was gericht op de latere inkomensgroe pen, nu komen de overige inkomens aan de beurt. „Trouwens", aldus drs. Schemelzer, „de met de inflatie steeds stijgende druk van de progressie heeft al bij eenvoudige inkomens een zwaar effect. De extra-ur gentie, waarvoor wij staan, om de parti culiere besparingen op te voeren in ver band met een evenwichtige groei van onze economie, verzet zich al tegen de steeds stijgende directe belastingdruk". De katholieke fractieleider tekende aan dat het beginsel van de draagkracht, dat aan het systeem van de directe be lastingen ten grondslag ligt, langzamer hand niet meer functioneert. De stijgen de directe belastingdruk leidt tot maat schappelijke onevenwichtigheden, die vooral de middengroepen en dan met name de zelfstandigen, treffen. De fractieleider van de K.V.P. leverde voorts critiek op het voornemen van mi nister Vondeling .wettelijke maatregelen te treffen om de kapitaalmarkt doorzich tiger te maken. Een of andere vorm van registratie kan volgens drs. Schmelzer wel nuttig zijn. Maar een poging om zich zodanige bevoegdheden te verwerven dat de overheid van bovenaf rechtstreeks zou kunnen ingrijpen en zou kunnen bepalen wie wel en wie niet op de kapitaalmarkt terecht mag en voor welke doeleinden en bedragen, zou de katholieke fractieleider gevaarlijk achten. Drs. Schemelzér vroeg zich af waarom de reclame in radio en t.v. zo moeizaam op gang komt. Hij meende dat minister Vrolijk ten aanzien van de invoering van het nieuwe bestel te optimistisch is geweest en sprak de hoop uit dat binnen afzienbare tijd nieuwe gegadigden tot de ether zullen worden toegelaten. De ma kers van het programma „Zo is het" verweet hij op vergaande wijze misbruik van vrijheid te hebben gemaakt en daar door krachten te hebben opgeroepen die zich tegen de vrije meningsuiting keren. Hij zei ondanks bestaande zorgen en critiek op het regeringsbeleid nog geen spijt te hebben van de verwisseling van de V.V.D. voor de P.v.d.A. als regerings partner. Volgens hem heeft de K.V.P., trouw aan de hoofdlijnen van het eigen program, een krachtige invloed op de gang van zaken kunnen blijven uitoefenen (Zie voor de rede van mr.Geertsema pagina 2.) Advertentie OERSTERKE FIETSTASSEN voor jarenlang gebruik ƒ25. Kleverlaan 1 - Bloemendaal - Tel. 50305 WUSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560-8025 Lange Nieuwstraat 497 Tel 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1