Mohammed Hatta is in Indonesië niet vergeten Nieuwe cementfabriek op Rozenburg geeft geen vuile lucht af WAAROM C.D.U. NU?? CHRISTEN-DEMOCRATEN-UNIE! I L Uitvinders zaten niet stil in 1965 Bijna 10 van investeringen bestemd voor luchtfilters Culemborgse politie chef werd terecht ontslagen Buit van winkel dieven was meer dan ƒ10.000 waard Nieuwe boerenpartij niet toegelaten in Voorburg Personeelsraad N.S. dringt aan op spoed Eerste en Tweede Kamer dinsdag weer bijeen Minister Bogaers tegen bouw van Bussums complex Wonderlijk eigenlijk. Om ik-weet-niet-waarheen te jakkeren en tussen toeristen-massa's vakantie te houden. Terwijl Engeland een verademing is. Vlakbij bovendien, nu de Tor Anglia er snel en goedkoop heenvaart auto ineel) stoutenbeek ZATERDAG 12 MAART 1966 Rechte weg Interessant Maar 46 man WONINGINRICHTING STOUTENBEEK VRAAGT: VERKOOPSTER 2e VERKOPER WIJ BIEDEN: 212 bedrijven A mbtenarengerecht Brief aan directie Mr. Dr. A. ZEEGERS - AMSTERDAM No. 1 van lijst 8! Vreemde manipulaties 1ILUiillL-J --i j ffafa lïjTiji: mislukte staatsgreep en nadat de strijd krachten samen met de religieuze, en na tionalistische groeperingen schouder aan schouder optraden om de beweging van de PKI met wortel en tak uit te roeien, hoort men ongeruste stemmen opgaan die beweren dat de Indonesische revolu tie naar rechts ontspoort. Is dat waar?" Het antwoord luidt: „De Indonesische re volutie, ontbrand met de proclamatie van zeventien augustus en bezield door de pantjasila, kent geen rechtse of linkse weg, maar alleen de rechte weg, die door (Van onze correspondent) DJAKARTA. Mohammed Hatta, de man die in december 1956 aftrad als vice-president, is in Indonesië nog niet vergeten. Men noemt zijn naam, wanneer wordt gespeculeerd welke politici mogelijk in staat zouden zijn orde op zaken te stellen. Bovendien is zijn naam nu op een opmerkelijke manier in de pers verschenen. Alle Indonesische dag- en week bladen zijn verplicht in afleveringen wordt geïnspireerd". Soekarno's boek „Onder de vlag der revolutie" te publiceren. Het hoek be vat publikaties van de huidige presi dent uit de jaren, waarin de nationa listische beweging in opkomst was Men leest, bijvoorbeeld, een ant woord aan Hatta over de kwestie van het lidmaatschap van de Nederlandse Tweede Kamer voor Indonesische na tionalisten, door Soekarno afgewezen, door Hatta aanvaard. Hatta gaat daarna uitvoerig in op de vijf zuilen der pantjasila, de door Soekar no ontwikkelde filosofie voor de Indone sische samenleving. Hij beschrijft, hoe de partijen in het verleden hebben ge faald bij de uitvoering van die filosofie en hoe de goede bedoelingen van presi dent Soekarno misbruikt zijn door de communistische partij, die haar spring plank kreeg in de Nasakom, als basis van Dr. Mohammed Hatta het staatsbestuur naast de pantjasila ge plaatst. Hatta meent dat door de gebeurtenis sen van de eerste oktober de aanhangers van de pantjasila-staat wakker geschud zijn en nu de taak hebben de „rechte weg van de pantjasila" te bewandelen naar de verwezenlijking van de idealen van de Indonesische revolutie. Zijn publi katie, waarvan men verwacht dat zij nog in brochurevorm zal verschijnen, is tot dusver niet verboden. Een curieuze situatie ontstond, toen I Hatta medio december een lezing hield over „islam en marxisme". Het dagblad Djihad drukte die lezing in vijf vervolgen a'f, op de derde pagina, terwijl daarnaast, op de tweede pagina, steeds de passa ges van Soekarno's boek werden gepubli ceerd. Die passages behandelden uitge-1 rekend „nationalisme, islam en marxis-1 me". Hatta stelde in zijn rede dat beide Ideologieën lijnrecht tegenover elkaar staan, omdat de islam een religie is en het marxisme een levensbeschouwing, gebaseerd op nationalisme. Een islamiet die zich marxist noemt, is niet helemaal in orde, aldus Hatta. Een interessante opmerking. Soekarno noemt zich name lijk zowel islamiet als marxist. In zijn boek schrijft hij: „fanatieke islamieten, die het marxisme aanvallen, zijn isla mieten die de geboden van hun eigen ge loof niet kennen." Djihad, dat een duidelijke anti-Soeban- drio-koers voer (en dan ook om de beeldspraak te handhaven in februari uit de vaart werd genomen), liet het niet bij dit tegenover elkaar stellen van Soekarno en Hatta, maar publiceerde la ter op de voorpagina een geheel nieuwe publikatie van Hatta. getiteld „pantjasi la, de rechte weg". Die publikatie heeft dus al enkele maanden geleden plaats gehad. De aanleiding om ernaar terug te grijpen is vooral dat het weekblad Katho liek Leven thans dit artikel heeft opge nomen, op een moment dus dat Soekar- a. i I uui wuiui ctigtrswjitiii ziun maximaa 1 heeft gemaakt aan het kg. cementstof (ongeveer twee liter) naar rechts richten van de revolutie. Het1- artikel is dan ook op dit moment uiterst actueel. Hatta begint met te zeggen: „na de Als de minister van Economische Za ken, drs. J. M. den Uyl, volgende maand (21 april) in Europoort-oost de nieuwe ce mentfabriek van de N.V. Robur officieel gaat openen, dan kan hij tenminste op één punt gerust zijn: dit bedrijf draagt praktisch niets bij aan de luchtverontrei niging die soms in dit gebied zo sterk is. Bij de bouw van deze nieuwe industrie is namelijk alles in het werk gesteld om luchtverontreiniging te voorkomen. Niet minder dan 2,5 miljoen van de 28 miljoen die de bouw van de N.V. Robur vergde, is gebruikt om voorzie ningen te treffen die voorkomen dat er afvalprodukten in de lucht worden ge bracht. Die voorzieningen bestaan voorna melijk uit elektrostatische filters en doek filters, die er samen voor zorgen dat in de 400.000 kubieke meter lucht die per uur wordt afgestoten zich maximaal 10 en 110.000 kg. water bevinden. Advertentie WONINGTEXTIEL Als verkoopster zoeken wij een vlot en beschaafd meisje met enige jaren verkoopervaring. Haar wacht hier de interessante, zelfstandige baan, in de enorm gesorteerde afdeling woning textiel onze klanten te adviseren. Ervaring in deze afdeling is niet ver eist, daar met een ruime inwerk- periode rekening zal worden ge houden. TAPIJTAFDELING Als 2e verkoper zoeken wij een vlotte beschaafde jongeman met enige jaren verkoopervaring, bij voorkeur in het tapijtvak. Hij zal zich in onze enorme tapijtafdeling kunnen bekwamen tot een eerste kracht en uitstekend tapijtspecialist. prettige werkkring goed salaris aandeel in de winst gunstige spaarregeling. Sollicitaties mondeling of schriftelijk aan ons kantoor Breestraat 74—84, Beverwijk. Telefoon 02510 - 23641. WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS Ook op een ander punt vormt het be drijf van de N.V. Robur een bijzonder heid. Het is namelijk volledig geautoma tiseerd, hetgeen inhoudt dat in totaal slechts 46 personeelsleden het gehele pro duktieproces beheersen. Van deze 46 is het belangrijkste deel dan nog werkzaam in de administratie en in het laborato rium. Het duidelijkst bemerkt men de automatisering van dit continue produk tieproces 's nachts of in de weekeinden. Twee of drie man inclusief de portier vor men dan de totale bezetting. De nieuwe cementfabriek vervaardigt zoals gemeld hoogovencement, waarvoor slakken uit de Hoogovens een voorname grondstof vormen. Samen met deze grond stoffen wordt een aanzienlijke hoeveelheid energie in het eindprodukt gestoken. Per jaar gebruikt het bedrijf in deze eerste fase (de fabriek kan namelijk nog wor den uitgebreid) ruim drie miljoen kubie ke meter aardgas en 18 miljoen kilowatt uur elektriciteit. Zoals gezegd vormen hoogovenslakken (samen met Portlandce- mentklinkers) de voornaamste grondstof voor het bedrijf. Of de vestiging van het bedrijf in het Botlekgebied iets uitstaande heeft met de eventuele vestiging daar van een staal- en hoogovenbedrijf, daar wil men zich niet over uitlaten. In de eerste fase zal het bedrijf tot een jaarproduktie kunnen komen van 330.000 ton. Zoals gezegd is daar een in vestering van rond 28 miljoen gulden voor nodig geweest. Bouwkundige werken heb ben daar 16 miljoen van opgeslokt en de verscheidene machines rond 4,5 miljoen gulden. In totaal hebben 212 bedrijven een groter of minder groot aandeel in de tot standkoming aan de nieuwe fabriek ge had, waarvan slechts een tiental uit het buitenland. Het ambtenarengerecht in Utrecht heeft beslist dat de voormalig-inspecteur korps chef van de Culemborgse gemeentepolitie terecht is ontslagen wegens ongeschikt heid. Naar het oordeel van zijn superieuren miste hij eigenschappen van geest, karak ter en gemoed die nodig zijn voor de func tie van inspecteur-korpschef. Deze motivering wenste de ontslagen korpschef niet te accepteren. Hij wil weliswaar niet meer terug in politiedienst maar hij wenste door een voor hem posi tieve uitspraak van het ambtenarenge recht gerehabiliteerd te worden. Het be roep dat hij bij het ambtenarengerecht te gen zijn ontslag indiende, is echter onge grond verklaard. (Van onze correspondent) NIJMEGEN De arrestatie vorige week van een echtpaar in Mook, dat voor duizenden guldens aan goederen had ge roofd in warenhuizen in Nijmegen en Am- hem, heeft geleid tot aanhouding van nog drie Nijmeegse vrouwen. Totaal zijn tot nu toe artikelen tot een totale waarde van 10.000 gulden in beslag genomen. Het Mookse echtpaar liep tegen de lamp toen het in een Nijmeegs warenhuis een stofzuiger had buitgemaakt en daarna te rugkeerde om ook alle bijbehorende hulp stukken nog weg te nemen. Bij huiszoe king werd een ruim assortiment artikelen gevonden ter waarde van ongeveer 8.000 gulden. Er waren o.a. drie bontjassen bij. Uit het onderzoek bleek de politie, dat de twee echtelieden met de rooftochten waren begonnen toen zij twee jaar geleden in Nijmegen kwamen wonen. Zij hadden samengewerkt met drie gehuwde buur vrouwen. Na het vertrek van het echtpaar naar Mook hadden deze de praktijken op de oude voet voortgezet. Bij huiszoeking heeft dit in het weekeinde een oogst van ongeveer 2.000 gulden opgeleverd. Het on derzoek wordt voortgezet. Het fabrieksterrein beslaat een opper vlak van ruim zeven ha. en het grenst aan de noordzijde van de voormalige Brielsche Maas. Tot de outillage behoort (op de loskade) een zogeheten buidel kraan waarvan de constructie in Europa uniek is. Deze kraan is in staat om per uur 150 tot 200 ton materiaal te lossen. In de kraan is ook weer een ontstoffings- filter geplaatst. De Boeren- en Middenstandspartij wordt in Voorburg niet toegelaten tot de ge meenteraadsverkiezingen. Het centraal stembureau in deze gemeente heeft deze beslissing genomen, twee dagen nadat de termijn was verstreken voor het indienen van verzoeken voor toelating. Voorburg heeft twee motieven vbor dê weigering: de partij is niet geregistreerd bij de kiesraad en bovendien zou de naam verwarring kunnen wekken omdat ook een boerenpartij is ingeschreven. Beroep tegen deze beslissing is mogelijk bij de kiesraad. Voorzitter A. J. de Geest van de vori ge maand in Hellendoorn opgerichte par tij zegt van de kiesraad een bevestiging te hebben voor de toelating. De voorzitter van de kiesraad, mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, ontkent dat. Er komt geen beslissing, zegt hij. De kiesraad zal pas dan beslissen als de partij in be roep gaat tegen besluiten van de gemeen telijke centrale stembureaus. De personeelsraad van de Nederlandse Spoorwegen heeft de directie van de N.S schriftelijk gevraagd het overleg over de C.A.O. 1966 op zo kort mogelijke termijn voort te zetten door thans eerst in ge zamenlijk overleg de achterstand in het in komen van het spoorwegpersoneel op basis van het rapport van de commissie Van der Dussen vast te stellen. De personeelsraad staat op het stand punt dat eerst, nadat in open overleg een gezamenlijk standpunt over deze achter stand is vastgesteld, onderhandeld kan wor den over de wijze waarop deze voor het spoorwegpersoneel zou moeten worden in gelopen. De raad meent dat op deze wij ze de huidige impasse in de besprekingen kan worden doorbroken, die naar zijn me ning is veroorzaakt door een door de spoorwegdirectie zonder overleg met de personeelsraad bepaalde maximumgrens aan de verbetering van de lonen en ar beidsvoorwaarden ter opheffing van deze achterstand. De bereidheid voor open overleg bete kent volgens de personeelsraad dat noch de spoorwegdirectie noch haar vertegen woordigers zich bij voorbaat gebonden achten aan een vooraf bepaalde limiet De personeelsvertegenwoordigers achten zich evenmin onvoorwaardelijk ge bonden aan een minimum basis. De raad verklaart zich bovendien bereid over de realisering van de aldus vastgestelde ach terstand te pogen met de spoorwegdirectie tot overeenstemming te komen. In verband met de besluiten van de al gemene vergaderingen van de drie ver voersbonden en om de onzekerheid onder het spoorwegpersoneel niet langer te laten voortduren dan strikt nodig is dringt de personeelsraad aan op een spoe dig antwoord. De brief van de personeelsraad is het resultaat van een onderling beraad over de besluiten van de dezer dagen gehouden vergaderingen van de bedrijfsgroepen spoorwegen van de drie vervoersbonden èn van een informeel overleg tussen spoor wegdirectie en personeelsraad, dat naar verluidt gistermiddag in het hoofd kantoor van de N.S. in Utrecht is gepleegd. De woordvoerder van de N.S.-directie vond het nog te vroeg commentaar te geven op de brief van de personeelsraad. De Eerste Kamer zal dinsdag 15 maart de begroting 1966 van het departement van Defensie behandelen. Daarbij komt waarschijnlijk ook de begroting 1966 van het staatsbedrijf artillerie-inrichtingen ter sprake. Voorts wordt gestemd over het wets ontwerp tot gemeentelijke herindeling van Walcheren en van het Zuid-Sloe en over de wijziging van de schoolwet. In 'de Tweedè Kamer komt 'dinsdag de nota van minister Den Uyl van Econo mische Zaken over de mijnindustrie en de ndustriële herstructurering van Zuid- Limburg opnieuw aan de orde. Daarbij zullen tevens ter sprake komen de moties, ingediend door de heren Van Son (KVP) en Portheine (VVD). De agenda voor dins dag vermeldt voorts de behandeling van een aantal ontwerpen tot naturalisatie en voor de volgende dagen o.m. de behande ling van het wetsontwerp tot instelling van een Raad van Advies voor het Weten schapsbeleid. Voorts zal nog de begroting 1966 van Sociale Zaken en Volksgezondheid ver der worden behandeld. Advertentie 1. OMDAT de overgrote meerderheid van de Nederlandse kiesgerechtigde jongeren en gaandeweg ook gelukkig steeds meer ouderen zeer terecht van oordeel zijn, dat da huidige confessionele politieke partijvorming al te zeer het stempel van een reeds lang voorbije tijd draagt met alle steeds duidelijker catastrofale gevolgen van dien. 2. - OMDAT kwesties als de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, het ver schijnsel „klassestrijd", de emancipatie der katholieken, van Abraham Kuyper's „kleine luyden' en van de Nederlandse christelijke werknemende bevolking reeds jarenlang bevredigend zijn opgelost en de bekrompen en krampachtig in stand ge houden „hokjespolitiek TOTAAL OVERBODIG MAAKT. Deze is zelfs schadelijk voor 's lands kracht, eendracht en bestuurbaarheid. 3. OMDAT in deze bewogen en angstige tijd (dreigende atoomoorlog!) de HOUDING VAN DE CHRISTEN TOUT-COURT centraal dient te staan, niet in ouderwetse achterlijke bekrompen verdeeldheid, doch juist in een krachtig leidinggevend oecu menisch samengaan, steunend op beginselen van practische daadwerkelijke naasten liefde en onderlinge politieke verdraagzaamheid en samenwerking, ook en vooral in Europees en mondiaal verband I 4. OMDAT het helaas reeds al te zichtbare politieke verval en een toenemende onder linge verdeeldheid (steeds maar nieuwe kansloze splinterpartijen) het snel en kracht dadig naar voren treden van 'n nieuwe grote nationale oecumenisch-christelijk» partij urgent maakt, die zich ALLEREERST openlijk en onversaagd uitdrukkelijk schaart rondom onze geliefde koningin en Haar huis en bereid is zich energiek fa verzetten tegen elke republikeinse poging tot omverwerping van onze zeker voorlopig nog onmisbare constitutionele monarchie 5. OMDAT het overwegend links-collectivistische overheidsbeleid steeds meer en meer sociale, economische, financiële, fiscale bevoegdheden aan zich trekt, particulier initiatief steeds verder beknot en de vorm van een partijendictatuur aanneemt, terwijl men onmachtig blijkt o.m. het woningen- en wegenprobleem voortvarend en efficiënt op te lossen 6. OMDAT voor de meerderheid des volks het niet langer aanvaardbaar is, dat in Neder land in beginsel nu reeds practisch niets meer is toegestaan, tenzij men over een „ambtelijke vergunning beschikt. M.a.w. zowel de politieke als economische leef baarheid (inflatie I in Nederland verkeren in gevaar en dit eist een nieuwe en friss» aanpak. DAAROM stemmen de meesten van ons ditmaal op de (Alle inlichtingen: Postbus 122, Hilversum. Steunt ons landelijk verkiezingsfonds op giro 42223 van de Ned. Middenstandsbank N.V. te Hilversum, t.n.v. C.D.U.-Nederland). BRUSSEL Dat de uitvinders het af gelopen jaar niet stil hebben gezeten, blijkt uit de vrijdag in Brussel geopende tentoonstelling, waarop een duizendtal al dan niet handige nieuwigheden zijn uit gestald. Op deze vijftiende „internationale salon voor uitvinders" worden middelen aan de hand gedaan om de meest uiteenlopende problemen, of vermeende vraagstukken, op te lossen. Pianospelen zonder ooit les te hebben gehad! Een Zwitser denkt het systeem ervoor uitgevonden te hebben. Er kan een centrale verwarming worden bewonderd voor vakantiegangers, die het koud heb ben in hun caravan. Voor hen, die een huis willen bouwen, zijn er een honderd tal nieuwe materialen en bouwprocédés. Een Fransman construeerde een appa raat voor het feilloos aanbrengen van con tactlenzen. Uit Zwitserland kwam de woudaap", een machine die in bomen klimt om te snoeien en dat op elke gewenste hoogte doet. Een Duitser vervaardigde een zuigfles met ingebouwde thermome ter. In de grote tentoonstellingszaal kunnen verder meer dan 150 motoren en auto onderdelen en meer dan 130 constructie methoden voor sanitaire- en verwar mingsinstallaties worden bewonderd en honderden uitvindingen voor de huishou ding, de geneeskunde, de landbouw, de sport, de fotografie, camping en tiental len andere rubrieken. Minister Bogaers is niet van plan zijn medewerking te verlenen aan de totstand koming van een complex van 53 woning wetwoningen en 27 garages in de gemeente Bussum. Dit blijkt uit zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid Van der Peijl (CHU). De minister voelt er niets voor omdat h(j vindt dat de gemeenteraad van Bussum wat vreemd heeft gemanipuleerd om een oplossing te vinden voor de bouw van dit complex. Over de 53 woningwetwoningen en 27 garages zijn moeilijkheden gerezen met be trekking tot de prijs. Die moeilijkheden hingen onder meer samen met de wijze waarop het plan wegens de plaatselijke on gunstige situatie moest worden opgezet en ze konden niet worden opgelost door bij voorbeeld de bouw efficiënter te maken of door continuïteit tot kostprijsverlaging t» komen. Het gemeentebestuur is toen met de be treffende aannemer overeengekomen dat deze een aantal van 32 woningen uit een complex van 48 ongesubsidieerde woningen dat hij in Bussum aan de Amersfoortsa Straatweg in aanbouw heeft, vrij mag ver kopen, zulks in afwijking van een eerder genomen raadsbesluit. De bedoeling van deze overeenkomst waa kennelijk dat de aannemer op de vrije ver koop van de 32 ongesubsidieerde woningen zoveel zou verdienen dat hij het complex van 53 woningwetwoningen en 27 garage* kon bouwen tegen een wel aanvaardbar» prijs. Blijkens zijn antwoord aan de heer Van der Peijl gaat de minister daar nu een stokje voor steken. Advertentie rr 88888mm: Gothenbur Amsterdam Edinburgh Wonderlijk, dat de meesfen juist de druksfc landen uitkiezen om uit te rusten. T erwijl vakantie in Engeland nog eelt een vakantie is. Daar zie je tenminste geen auto-files en toeristen-massi's. Tor Anglia uit Amsterdam De Tor Anglia' vaart er elke zaterdagmiddag naar toe: van de Coenhaven in Amsterdam - in 13 uur. U komt in Immingham aan en bent dan in de onmiddellijke nabijheid van de mooiste vakan- tiegebieden in Engeland: het Me- rendistrict, het Peakdistrict, de stranden, Schotland. De 'Tor Anglia' is een rij-op/rij-af ferry, dus uw auto kan mee. De accommodatie aan boord is zeer luxueus. Er zijn kapsalons, be lastingvrije winkels, restaurants; er is een dancing, een sauna en zelfs een caiino. De prijs van een overtocht is ver rassend laag. Voor 38.- krijgt u een sleeperette; voor 56.- een hut. Uw auto kost - afhankelijk van de lengte - 45.- tot 92.-. Overigens, de 'Tor Anglia' vaart niet alleen op Engeland, want enkele uren na aankomst in Im mingham vertrekt hij naar Go thenburg, in Zweden. Nadere inlichingen bij de generaal-agent (Am sterdam Ferry Agenturen, Pr. Hendrikkade 108, Amsterdam) o] bij één der erkende reisbureaus. Tor-Line - JRij'-op/rij-af ferrydiensten tussen Amsterdam, Engeland en Zweden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6