Generaal Soeharto samenstelling nieuw .Vrouw van Soekarno moest huis in Djakarta verlaten bezig met kabinet Regenkleding HET WEER Verpleegster die instemde met provo-rel geschorst Dinsdag twee lanceringen op Kaap Kennedy Twee ex-ministers door Oostduitse in opspraak Na verblijf op Cozumel naar Tanzania MORRIS b I$(Wvjiuo p&iSe- wm&i kop- etv Incident in Haarlems ziekenhuis Je moet maar direct weggaan Spionage-schandaal in Canada Zesenveertig doeken van Monet ontdekt Beatrix en Claus in Mexico SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Liberalen in Belgische regering? pagina J Veel wind Zakkenrollerkoning mms»#, •-> Geneesheer-d i recteur: Verhoor Het woord is aan Op zolder van zijn atelier 51e JAARGANG NUMMER 111 Kantoor: Lang-3 Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK MAANDAG 14 MAART 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal f 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mjje DJAKARTA (Reuter, AP, AFP en ANP). In de Indonesische hoofd stad Djakarta was het gisteren en vandaag rustig. Zesentwintig ministers van het onlangs gewijzigde kabinet zijn gearresteerd. Onder hen bevindt zich minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, tegen wie in de afge lopen weken verwoed is gedemonstreerd. Volgens het illegale radiostation „Vrij Indonesië" zouden de arrestanten zich in het paleis van president Soekarno in Bogor bevinden, onder bewaking van de Siliwangi-divisie. Soekarno zou huisarrest hebben in het Merdeka-paleis in Djakarta. In hoe verre zijn rol in de Indonesische politiek is uitgespeeld staat nog niet defini tief vast. Zeker is dat de president, sinds hij zaterdag de macht heeft over gedragen aan generaal Soeharto, nu bijzonder in het nauw is gebracht. Dit blijkt duidelijk uit het feit dat zijn Japanse vrouw, Ratna Sara Dewi, uit haar villa in Djakarta is gezet. In haar huis zal een legermuseum worden ingericht. Advertentie Bertefjomstr, Haarlem, tel. t5332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Vit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 13 Radio en tv5 Kunst5 Feuilleton6 Beeldverhalen6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Ferdinand8 Sport9, 13 Topsy16 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt en morgen enige regen. Aanvankelijk weinig wind, later matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. In het binnenland hier en daar nachtvorst. Morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Generaal Nasoetion, de voormalige mi nister van Defensie, is naar Djakarta te ruggekeerd. Hij voerde in het afgelopen weekeinde besprekingen met luitenant-ge neraal Soeharto over de nieuw te vormen regering, waarvan de namen van de le den, volgens de correspondent van het ANP, woensdag zullen worden bekendge maakt. Voor belangrijke posten in deze regering worden de namen genoemd van Nasoetion en Adam Malik, de voormalige minister van Handel. Admiraal Martadinata, die vorige maand werd ontslagen als opperbevel hebber van de Indonesische marine, is weer als zodanig aangesteld. Hoewel het nieuwe militaire bewind van generaal Soe harto voor radio-Djakarta bekend heeft gemaakt dat een „anti-kapitalistische, an ti-imperialistische en in het algemeen an ti-westerse" politiek zal worden gevoerd, zijn deskundigen van mening dat deze uit latingen voornamelijk voor het binnenland bestemd zijn. Zij menen dat de campagne tegen Maleisië geleidelijk aan zal dood bloeden. Tot de arrestanten behoort kolonel Mo hammed Sjaei, die op 21 februari door Soekarno tot minister van Veiligheid werd benoemd nadat hij eerder door het leger was uitgeschakeld wegens zijn nauwe con tacten met de onderwereld. Zijn tegen standers noemden hem „koning der zak kenrollers". Sjafei waarschuwde Soekar no vrijdagochtend dat er „wilde troepen bewegingen buiten Djakarta" aan de gang Een enorme ivolkbreuk heeft een deel van Jordanië geteisterd. Vooral de plaats Maan had het zwaar te verduren. Zeker drieduizend mensen verloren have en goed toen het water zich op hun woningen stortte. Er zijn nog geen berichten over doden, maar men neemt aan dat de watervloed slachtoffers heeft ge maakt. (Telefoto). waren. Soekarno leidde toen een voltalli ge kabinetszitting' en vertrok na deze waarschuwing onmiddellijk per hef- schroefvliegtuig. Ook gearresteerd werden de voorzitter van de crypto-communistische partij „partindo" Asmara Hadi, die vorige maand ook tot minister was benoemd, vi- ce-maarschalk Sri Muljono Herlambang, minister van Voorlichting, Achmadi, mi nister van Onderwijs, Soemarjo, vice-pre- mier Saleh, minister van PTT, Hidajat en de leider van de Nationalistische partij, Ali Sastroadmidjojo. De massabetoging die vandaag in Dja karta zou worden gehouden ten gunste van generaal Soeharto, is tot morgen uit gesteld. Dit meldde radio-Djakarta van daag zonder een reden voor dit uitstel te geven. De Amerikaanse astronauten Neill Armstrong (links) en David Scott hebben de afgelopen weken voort durend geoefend. Als alles volgens de plannen verloopt worden zij morgen voor een spectaculaire ruimtereis gelanceerd van Kaap Kennedy af. (Telefoto). it (Van een onzer verslaggevers) Een 22-jarige gehuwde verpleegster van het St. Elisabeth's gasthuis in Haarlem is geschorst, nadat zij in het ziekenhuis had verteld over haar aanwezigheid bij en haar instemming met de provo-betogin gen tegen het huwelijk van prinses Bea trix en Claus van Amsberg in de Raad huisstraat in Amsterdam. De verpleegster, die bij de relletjes in gezelschap van haar echtgenoot was, ver klaarde zelf geen rookbommen te heb ben gegooid, maar wel duidelijk blijk te hebben gegeven van haar sympathie voor deze actie. Naderhand had zij haar instemming in deze zaak ook in het zie kenhuis getoond. „De verpleegster", zo deelde dokter P. A. Heeres, geneesheer-directeur van het ziekenhuis mede, „had toen in een poli kliniek van het ziekenhuis waar van het gooien van de rookbommen schande werd gesproken, gezegd, dat zij er ook bij was geweest en dat ze het gooien van die bommen juist vond". „Er is geen sprake van ontslag op staande voet", aldus dokter Heeres. „Ik heb haar geschorst. Ik kan in mijn buurt niet dulden dat een verpleegster in onze polikliniek aan haar omgeving kenbaar maakt dat zij ingenomen is met de de monstraties rond het huwelijk van prin ses Beatrix. Zij was er trots op en dat vind ik onverdraaglijk". De patiënten hadd endokter Heeres over haar uitlatingen in kennis gesteld. Hij had daarna met haar een gesprek gehad en vervolgens gezegd: „Je moet maar di rect weggaan". „Voorts", zo zegt hij, „heb ik de Haarlemse recherche gemeld dat deze mevrouw geen wanordelijkheden, maar onordelijkheden had gepleegd en dat zij daar nota van moest nemen". „Ik vind het niet juist", zo heeft de ge neesheer-directeur verder verklaard, „dat iemand van mijn personeel dergelijke dingen doet. Als ze een fiks standje krijgt, is het wat mij betreft al genoeg". De verpleegster is niet ontslagen, dat kan namelijk alleen door de regenten van het ziekenhuis geschieden. Van de zijde van de regenten konden wij hierover nog niets naders vernemen. „Overigens wordt de zuster, die een ver trouwenspositie bekleedt zeer door mij ge waardeerd en ik neem het niet allemaal zo ernstig", zo voegde hij er nog aan toe Twee Haarlemse rechercheurs hebben de verpleegster verhoord, omdat aanvan kelijk uit haar uitlatingen zou zijn begre pen dat zij ook met bommen zou hebben gegooid. Er is proces-verbaal opgemaakt. Aan haar 23-jarige echtgenoot, die ge schiedenis aan de universiteit van Amster dam studeert en bij het verhoor aanwe zig was, werden door de politie ook vra gen gesteld. Vandaag heeft de geneesheer-directeur een gesprek met de echtgenoot. „Ik ben al tevreden als zijn vrouw tegenover mij verklaart dat het geen juiste houding van haar is geewest", zo zegt hij verder. Hij was overigens niet bereid over de zaak verder nog iets te zeggen voordat hij met de echtgenoot een gesprek had gevoerd. „We hebben aan het bommen gooien niet actief deelgenomen," zegt de echtge noot van de verpleegster, „maar we wa ren het er wel over eens dat er iets moest gebeuren. Vrijdagochtend heeft mijn vrouw op haar werk verteld wat ze had gezien en hoe ze erover dacht." De echtgenoot is vrijdag nog naar het ambtenarengerecht in Haarlem gegaan (het St. Elisabeth's Gasthuis is een semi gemeenteziekenhuis) om de zaak aanhan gig te maken. „Als mijn vrouw inderdaad op staande voet is ontslagen neem ik daar geen ge KAAP KENNEDY (AP) In Kaap Kennedy zijn vandaag de laatste voorbe reidingen getroffen voor de lancering van de Gemini 8, die morgen moet plaats vinden. De twee astronauten die deze tocht zul len maken zijn majoor David R. Scott en Neil A. Armstrong. Vannocht zullen technici beginnen met het aftellen. Een twintig meter lange Atlas-raket moet een onbemande Agena-satelliet in de ruimte brengen. De Gemini-Titan 2-raket moet de astronauten in hun baan om de aar de brengen. De lancering van de Atlas-raket is be paald op 10.00 uur plaatselijke tijd, die van Armstrong en Scott op 11.41 uur. Vijf en half uur later moeten zij tijdens hun vierde omwenteling om de aarde de Age- na inhalen en een uur later daaraan vastmaken. Vervolgens moet Scott woensdagmorgen vroeg gedurende bijna twee en een half uur aan het einde van een touw van der tig meter taken uitvoeren buiten de Ge- mini-8. OTTAWA (AFP) De Duitse vrouw wier naam is genoemd in een schandaal in Canada, is niet overleden. Ze woont nu in München. Ze wil zo spoedig mogelijk naar Canada om haar naam te zuiveren. Mevrouw Gerda Munsinger zou tijdens een verblijf in Canada van 1956 tot 1961 intieme betrekkingen hebben onderhoud met regeringspersonen. Volgens politieke tegenstanders van deze figuren zou me vrouw Munsinger van spionage zijn ver dacht. In 1952 had de uit Oost-Duitsland afkom stige jonge vrouw in Bad Nauheim de Amerikaanse militair Michael Munsinger ontmoet. Ze trouwde met hem. Zij kreeg werk bij het Amerikaanse leger als steno typiste. Toen Munsingers diensttijd om was, kreeg mevrouw Munsinger geen toestemming de V.S. binnen te komen, omdat zij een gevaar voor de veiligheid van het land werd geacht. Daarop werd het huwelijk ontbonden. In 1956 reisde mevrouw Munsinger, die toen 21 jaar was, via Parijs naar Mon treal waar zij overveel geld leek te be schikken. Het was niet duidelijk wat haar bronnen van inkomsten waren. Zij maak te kennis met een rijke zakenman, enige notabelen van de stad en met twee mi nisters. Ze kreeg kostbare geschenken Februari 1961 keerde zij terug naar West Duitsland, waar zij in München ging wo nen. Pierre Sevigny, onderminister van De fensie in het toenmalige kabinet van de conservatieve premier John Diefenbaker. heeft toegegeven dat hij mevrouw Mun singer in 1959 op een feestje had ontmoet en daarna nog verscheidene malen. De te genwoordige eerste minister Pearson heeft de justitie een onderzoek laten in stellen. Dr. Fred, van Eeden: Wie boven anderen uitsteekt en op recht is, hindert die anderen zonder dat hij het helpen kan. Op de zolder van het vroegere woonhuis van de beroemde impressio nistische schilder Claude Monet in Giverny (Normandië) zijn dit week einde zesenveertig onbekende werken van deze meester ontdekt. Zij zijn ge schilderd tussen 1905 en 1920. Met de 92 doeken van hem en andere mees ters die onlangs in de woning van Mo- nets op 8 februari overleden zoon Michel werden ontdekt, vormen de nu gevonden werken een indrukwekkend nieuw museum. Alle doeken waar onder ook werken van Berthe Mori- sot, Renoir, Signac en Seurat zijn door Michel Monet vermaakt aan de Franse Academie voor Schone Kun sten die voorlopig besloten heeft ze onder te brengen in het weinig be kende Marmottan Museum in het westen van Parijs. De nieuwe vondst is gedaan door Yves Bourdon, advocaat van Michel Monet, die vorige maand op 87-jarige leeftijd na een auto-ongeluk overleed. De eerste vondst werd gedaan in de woning van Michel te Sorel-Moussel (Normandië), dicht bij Giverny. Bij de dit weekeinde gevonden schilderijen bevinden er zich enkele die Claude Monet vlak voor zijn dood in 1926 heeft gemaakt (naar waterlelies). In het atelier, waar Monet zich in 1883 instal leerde, zijn de doeken veertig jaar lang goed bewaard gebleven. Er zijn zeer grote bij, onder meer van de door Monet zelf achter zijn atelier aangelegde tuin. De waardeschattingen lopen uiteen maar komen voor beide vondsten neer op een totaalbedrag van 25 miljoen gul den. Het huis, dat een schatkamer van im pressionistische meesterwerken is geble ken, wordt dag en nacht door politie-pa- trouilles bewaakt; alle deuren zijn geblin- deerd en alle vensters van massief tralie werk voorzien. noegen mee. Ik vind uitingen van sympa thie voor de betogingen geen reden voor direct ontslag. Ik ben graag bereid met dokter Heeres te praten". Het echtpaar bevond zich donderdag in de Raadhuisstraat nabij de Herengracht, toen daar vanuit het publiek door een stu dent een rookbom op de weg werd ge worpen. De bruidsstoet keerde op dat ogenblik van de Westerkerk naar het pa leis op de Dam terug. De bom kwam achter de gouden koets op de straat neer. De foto die de koets en de rook vertoont, is overal in buitenlandse kranten gepu bliceerd. MEXICO-CITY (DPA). Prinses Beatrix en prins Claus zijn sedert zaterdagavond de gast van de voor malige president van Mexico, Lopez Mateos, die het paar zijn villa op het kleine Mexicaanse eiland Cozumel ter beschikking heeft gesteld. Zij arri veerden daar zaterdagavond in een vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht, dat hen daarheen had ge bracht van de luchtmachtbasis An drews bij Washington, waar de prin ses en de prins zaterdagmiddag in een ander militair toestal waren aange komen. Bij hun aankomst op Cozumel, dat voor de zuidkust van het Mexicaanse schier eiland Yucatan ligt, werden prinses Bea trix en prins Claus verwelkomd door me vrouw Eva Samano de Lopez Mateos, die reeds enkele dagen tevoren naar Cozumel was gegaan om het huis voor het prinse- prinselijk paar in gereedheid te brengen. De aankomst van het prinselijk paar was streng geheim gehouden, maar het nieuws van hun verblijf op Cozumel lekte uit, doordat de piloot van het Amerikaanse toestel zich kort na de landing per telex meldde bij de American Airlines in Mexi co. Hoewel er strikte geheimhouding over de huwelijksreis werd betracht, was reeds de mogelijkheid geopperd, dat het paar op weg was naar Mexico, daar het bekend is, dat de Nederlandse koninklijke familie vriendschapsbanden heeft met het gezin van oud-president Lopez van Mexico en dat prinses Beatrix zeer bevriend is met de dochter des huizes, Avecita, die even' eens naar Cozumel is gekomen. Avecita woonde de bruiloft van de prinses bij. Volgens DPA zullen prinses Beatrix en prins Claus een gedeelte van hun witte broodsweken op Cozumel doorbrengen, want uit Nairobi verneemt dit persbureau, 1 dat zij in de loop van de volgende maand op de farm van prins Bernard in Tanzania worden verwacht. De bedrijfsleider van de farm heeft dit gisteren aan DPA me degedeeld. De directeur van de Rijksvoorlichtings dienst, dr. G. J. Lammers, heeft ver klaard dat de huwelijksreis van prinses Beatrix en prins Claus geheel als een pri- vé-aangelegenheid wordt beschouwd en dat hij daarom geen enkel commentaar op de berichten over hen verblijf kan ge geven. Het „geheim" van het doel van de hu welijksreis is nu opgelost, hoewel men da eerste dagen het spoor bijster is geweest. Vast staat dat prinses Beatrix en prins Claus nog één dag in Nederland zijn ge bleven. Donderdagavond zij zij naar kas teel Diepenheim gereden, de woonplaats van prinses Armgard, de moeder van prins Bernhard. Op het vliegveld van Soesterberg is die donderdagavond wel de regerings-Friendship opgestegen, ter wijl er een erewacht stond aangetreden, maar het toestel is na twintig minuten weer geland. Na de nacht te hebben door gebracht in kasteel Diepenheim is het prinselijk paar vrijdag per auto vertrok ken naar West-Duitsland. Waarschijnlijk aoor bemiddeling van prins Bernhard, die veel relaties heeft in Amerikaanse luchtmachtkringen, hebben de prinses en haar man zaterdagochend gebruik kunnen maken van een Ameri kaans legertoestel, waarmee zij uit Frankfort vertrokken. Zaterdagmiddag kwamen zij aan op het militaire vlieg veld St. Andrews bij Washington. Van daar vlogen zij met een ander toestel van de Amerikaanse luchtmacht naar Cozu mel. De mogelijkheid bestaat dat het jonge paar na Tanzania ook nog naar het ko ninklijke vakantieverblijf in Porto Erco- le in Italië zal gaan. De chauffeur van prins Bernhard is daarheen vertrokken. Prins Bernhard vloog zaterdag met zijn privé-vliegtuig naar Genève.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1