Première door de Toneelgroep Centrum van Shakespeare's „liefde's loze les" aspirin „Hedcb Gabler" van Ibsen bij de Nederlandse Comedie I <v Het weekeinde kinder- Fa. B. ENGELENBERG 'ANAV0N D In amusante regie van Guus Hermus Vondelprijs voor Jef Last NEGEN MUZEN GRIEP! Mooie voorstelling miste climax MAANDAG 14 MAART 196o 5 „Love's Labour's Lost", het eerste van Shakespeare's blijspelen, is in ons land een van zijn minst bekende want minst gespeelde stukken. De be zwaren die men er gewoonlijk tegen aanvoert zijn dat het bijna geen han deling heeft, dat de geaffecteerdheid van de taal zo vermoeiend is voor een hedendaags publiek, en dat de karakters ons zo weinig meer te zeggen heb ben. Het eerste bezwaar is volkomen gegrond. De intrige van het stuk is zo zwak dat men nauwelijks van een intrige kan spreken, maar zelfs als het, zoals een Engelse criticus heeft gezegd, „alleen maar een reeks liefdes spelletjes" is, zijn die spelletjes amusant genoeg om ons een avond lang bezig te houden.'Wat die andere bezwaren betreft: of het gemanireerde spei met de taal (dat in de loop van de tijd zijn oorspronkelijke satirische be tekenis geheel heeft verloren) het publiek wel of niet vermoeit hangt voor namelijk van de regiebehandeling af; en de karakters als ze maar ge nuanceerd genoeg worden uitgebeeld hebben ons zeker niet minder maar eerder meer te zeggen dan duizenden karakters in honderoen mo derne blijspelen. nabeschouwingen Nico Scheepmaker Geef uw kind Doet de koorts dalen. Stilt de pijn. Ideale dosering. Expositie in de Waag De radio geeft dinsdag HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. T elevisie pro gramma Simon Koster OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Ton van Duinhoven en Letty Oost hoek in „Liefde's loze les" van Shakespeare. ALS EEN PLEIDOOI yoor natuurlijk heid tegenover aanstellerij, voor levens kunst en geestesvrijheid tegenover schoolse geleerdheid, heeft Shakespeare „Love's Labours's Lost" bedoeld. In dat licht kan men ook de dood-simpele con structie van het stuk zien. Alsof het de jonge dichter niets kon schelen dat er, toch ook in zijn tijd, bepaalde wetten voor de opbouw van een dramtische han deling waren en hij er ook in dit opzicht de voorkeur aan gaf, zijn fantasie de vrije loop te laten, heeft hij ons het idyl lische verhaaltje voorgezet van de prin ses en haar drie hofdames die een jonge koning en zijn drie hovelingen zo ver liefd maken dat deze laatsten er hun pas gezworen eden van studie, vasten en een zaamheid voor breken. „Want wie -deze eden houdt, verzaakt zichzelf", roept Du- main uit in de prachtige „mens durf te leven"-claus die de eigenlijke kern van het stuk vormt; „de godsdienst zelf be veelt de meineed aan, want mensenmin vervult de hoogste wet". Maar precies op het juiste moment geeft Shakespeare toch ook -weer een beslissende wending aan de liefdesspelletjes door het bericht van de dood van de Franse koning, dat een tijdelijke scheiding tussen de verlief de paren tot gevolg heeft. „Love's labour" is niet geheel „lost", zoals de titel zou doen denken, maar de waarde ervan wordt aan een proeftijd van een jaar on derworpen. DE TONEELGROEP CENTRUM heeft het zich bepaald niet gemakkelijk ge maakt doör, van alle Shakespeare-stuk- ken, juist dit werk op haar repertoire te nemen. Want het vereist een zeer door dachte, krachtige aanpak als men de be kende bezwaren tegen het stuk wil over winnen. Bij de opvoering, waarvan zater dagavond in de Haarlemse schouwburg de landelijke premiere is gegeven, bleek dat Guus Hermus als regisseur met die eis volledig rekening had gehouden. Het was een opvoering waaraan Hermus' persoon lijkheid een duidelijk eigen gezicht had gegeven, ook al is dat dan in strijd met Op voorstel van de Nederlandse leden van het curatorium van de Joost van den Vondel-prijs, prof. dr. W. J. M. A. Assel- bergs en dr. P. J. Meertens, heeft de Westfaalse Wilhelmsuniversiteit te Mun ster deze prijs voor het jaar 1966 toege kend aan de schrijver Jef Last. r- ""Deze prijs, die eenmaal in de drie jaar aan een Nederlander, de andere jaren aan een Vlaming of een Duitser wordt toe gekend, is eerder aan Antoon Coolen en Albert van Dalsum uitgereikt. De prijs bedraagt 10.000 Duitse mark. De uitrei king van de prijs door de rectormagni- ficus zal op een nader te bepalen datum in de universiteit van Munster plaatsvin- Maigret in Delfzijl. Ter gelegenheid van het verschijnen van het duizendste „Zwarte Beertje" wil de directrice van de Utrechtse uitgeversmaatschappij A. W. Bruna en Zonen, aan de gemeen te Delfzijl een beeldje aanbieden van Maigret, de bekende speurder in de verhalen van de schrijver Georges Si menon. Dit beeldje zal worden gemaakt door de beeldhouwer Pieter d'Hondt uit Utrecht, die reeds een 70 centimeter hoog ontwerp gereed heeft. Simenon bezocht Delfzijl in 1920 en schreef daar na het Maigret-verhaal „Un Crime en Hollande" dat in 1932 verscheen onder de titel „een misdaad in Holland". Het was het eerste boek van Simenon dat in een Nederlandse vertaling uitkwam. Seferis. De Atheense Academie van Kun sten en Wetenschappen heeft na twee stormachtige bijeenkomsten beslist, dat de enige Griekse nobelprijswinnaar, de letterkundige Georgios Seferis, niet tot de academie zal worden toegelaten. De stemverhouding was dertien tegen tien stemmen, terwijl drie „onsterfelijken" afwezig waren. De reden waarom vooral de oudere leden tegenstemde was dat Seferis, die in 1963 de Nobelprijs voor Letterkunde heeft gekregen, niet bij voorbaat verklaard had, dat hij zijn verkiezing zou accepteren. Het resultaat van de stemming heeft tot veel kritiek in de Griekse pers geleid. Zaterdagavond was „Kort Geknipt" een onverwachte verrassing. De regisseur Warry van Kampen en presentatrice en produceuse Merel Laseur hadden gezorgd voor een creatief amusementsprogram ma, met een door Wim van der Velde ge filmde parodie op drankmisbruik, respec tievelijk melkmisbruik, die door het the ma volledig slaagde, terwijl Henk van UI sen en Paul Deen drie keer een zelfde sketch opvoerden, als amateurs, als Tsje- chov-spelers en als Pinter-spelers. Het effect bleef ten dele uit, het idee was versleten, maar de wil iets meer te doen dan het obligate liedje gevolgd door het panklare sketchje, verdient toejuiching. Geen meevaller was Lia Dorana. Ik her inner mij haar „Remerber my forgotten man" en ook „Irma la Douce", maar die herinnering kon zij niet gestand doen Waar het aan lag? Ten eerste aan de keus van de liedjes die wankelmoedig en zwak was. Ten tweede aan een regiefout, want men was er kennelijk van uit ge gaan dat Lia Dorana een grande vedette is a la Joséphine Baker, die voor elk lied je twintig meter naar de microfoon moest schrijden, tussen een afgrijselijk decor en ten overstaan van typisch zaalpubliek. Haar stem gedoogt echter niet meer dan een intiem theatertje. Wel geslaagd daarentegen was de eerst aflevering van „Zodiac" van Bob Rooyens wiens „hoofdstuk VI" naar Montreux zal worden gezonden. Rooyens is een adept van de school-Averty, al kan hij diens on overtrefbare hoogte nog niet bereiken. Maar beter dan wie ook in Nederland weet hij met zwart en wit te werken, letter schrift en beeld te mengen, en een ritme in beelden te vertalen. Zondagavond was „Memorandum van een dokter" weer aan de beurt (altijd hetzelfde, altijd goed voor een 7%) waarna Willy van Hemert in het „Loch- boek" weer wat kiekjes uit het reisalbum van Caroline Kaart tot leven bracht. Een draperie van eenvoud en spontaniteit moet verhullen dat er eigenlijk niets meer aan de hand is dan dat met een wellui dende stem op de verkeerde manier volksliedjes worden gezongen. Liever is mij dan de eenvoudige presentatie van zo'n programma als „een op de Tien" ter lering en de vermaak van onze ouden van dagen, waarbij nuttige informatie wordt afgewisseld met gezaghebbende uitspra ken van ministers, geleerden etc. Het is een tandeloze serie geweest met (wat de regie betreft) nogal wat spraakmoeilijk heden, maar het was sympathiek, nuttig, recht door zee en belangrijk. Ten slotte mag dan nog vermeld worden (plicht gaat voor plezier, dus ik had de eerste helft van „een op de Tien" laten schieten voor het t.v.-spel op Nederland dat „Give the Clown his Supper" (geef de clown zijn souper) weer eens de supe rioriteit van zowel de Engelse televisie schrijvers als de Engelse acteurs bewees in vergelijking met hun Nederlandse col lega's. Als ik me indenk hoe dit stuk, in vertaling, gespeeld zou worden door een Nederlandse actrice in plaats van Brenda Bruce en een Nederlandse acteur plaats van Patric Troughton, dan schud ik toch mijn hoofd en denk: nee, dan liever ondertitels. de recente uitspraak van Hermus: „Een stuk moet zo geregisseerd zijn, dat je niet kunt zien dat het geregisseerd is." Aan deze opvoering kon men gelukkig wèl zien dat ze geregisseerd was, en nog wel heel grondig en stijlvol. De regie had alle fi guren uitbundig (soms wel eens te uit bundig) tot leven gebracht; uit elke scène sprak de liefde en de geestdrift waar mee Hermus er op had gewerkt. En wat vooral zo belangrijk is bij een op voering die grotendeels door jongeren wordt gespeeld er was j»een woord, geen gebaar aan de aandacht van de re- gissuer ontsnapt. Waarschijnlijk als gevolg hiervan was, althans bij deze eerste voor stelling, het tempo soms wel veel te graag maar ik neem aan dat, als het stuk wat meer ingespeeld is, dat euvel vanzelf zal verdwijnen. ALS „EEN VERMAKELIJK, fantasie vol blijspel", zoals Shakespeare het heeft genoemd toen „Love's Labour's Lost" in druk verscheen, heeft Hermus het gepre senteerd: heel luchtig en zonder te veel nadruk op de ethische boodschap ervan De adellijke dames en heren heeft hij vooral, ondanks hun fraaie titels en ge waden, als „toch ook maar gewone men sen" gezien. Zij zijn bij hem en deels trouwens ook bij Shakespeare zelfs ge wonere mensen geworden dan de dorpsbe woners, die hij wel sterk karikaturaal heeft aangezet, in overeenstemming met hun afstamming uit de commedia dell arte. In een ingenieus en smaakvol bos- decor en in mooie kostuums van Roger Chailloux dartelen zij rond dat het een lieve lust is, zonder daarbij merkbaar te worstelen met Shakespeare's (op het ge hoor bijzonder knap en geestig door Evert Straat vertaalde) verzen. Daarbij ontpopte vooral Jules Hamel, als koning van Navarre, zich als een uitstekend klassieke acteur met voorbeeldige dictie en grote spel-intensiteit. Onder de Navar rese hovelingen was het vooral Jeroen Krabbé die uitmuntte door een verras send sterke uitbeelding van de opstandi ge, de liefde verheerlijkende Brion. Ton van Duinhoven was uiterst komisch maar voerde wel de karikatuur ten top als Don Armado, de Shakespeariaanse Don Quichotte. BIJ DE VIER Franse dames waren het Ina van der Molen als de prinses en Els van Rooden als Rosaline, die hun rollen het meeste reliëf gaven. Hun manne lijke steun, Boyet, kreeg een goede ver tolking van Ferd Sterneberg. Het koddi ge stel dorpsbewoners werd heel verma kelijk gespeeld door Wim van den Heu vel els een rappe, levenslustige Dikkop Egbert van Paridon en Broes Hartman als c^e belachelijk geleerd-doendedprps-dpf minee en dito schoolmeester, en Matthieu van Eysden als koddebeier. Lettie Oost hoek was een leuk-brutale, watervlugge page Mot. Het succes bij de stampvolle zaal was groot en het applaus culmineer de, terecht, in een ovatie voor Guus Her mus. Simon Koster Advertentie Op vrijdag 18 maart, 's avonds om half negen, wordt in de Haarlemse Waag aan het Spaarne een expositie geopend van schilderijen, aquarellen en tekeningen van Jan v. d. Veer en Roelof Klein. De Haar lemse wethouder van onderwijs en kunst zaken D. J. A. Geluk zal deze expositie in leiden. Bij aankoop van geëxposeerd werk geldt de rijkssubsidieregeling. De tentoonstel ling staat onder auspiciën van Kunst Zij Ons Doel, is geopend dagelijks van 12 tot 17 uur, benevens op zaterdag van 10 tot 17 uur en duurt tot 3 april. GITAAR-ELEKTROCUTIE Tijdens het optreden van een beat-or- kestje in de Westduitse plaats Hameln werd de gitarist geëlektrokuteerd toen hij zijn elektrische gitaar ter hand nam. Hij overleed op het podium. De politie stelde vast dat er een schakelfout was gemaakt. Henk Rigters en FAlen Vogel Hedda Gabler" van Ibsen. AMSTERDAM. Toen Hendrik Ibsen tweeënzestig jaar was in 1890 en in Mün- chen woonde (waar zijn werk meer geapprecieerd werd, althans minder vijandig werd bejegend, dan in zijn vaderland), schreef hij het toneelspel „Hedda Gabler een van die stukken waarin hij zijn maatschappijcritiek tot een minimum beperkte en die daarom minder weerstanden opwekten dan zijn destijds als „revolutionair beschouwde sociaal-critische toneelwerken uit de voorafgaande periode, i och is de burgerlijke samenleving, waarin „Hedda Gabler" zich afspeelt, allesbehalve idyl lisch geschilderd; maar de onbarmhartige onthullingen van vroeger hebben plaats gemaakt voor een wijze ironie, die niet minder doeltreffend is. Hedda gaat tpn gronde aan de kleinburgerlijkheid, de kleinzieligheid en de fantasieloosheid van haar omgeving maar zij gaat te gronde omdat zij, de fiere, heerszuchtige gene- raalsdochter toch zwakker is dan die omgeving. Zij is geen „Nora" die, bij al haar quasi-kinderlijkheid, sterk genoeg bleek te zijn om zich van dat milieu los te maken. IN „HEDDA GABLER" heeft Ibsen een vrouwefiguur getekend die associaties wekt aan sommige vrouwefiguren van Strindberg („Freule Julie" was twee jaar eerder geschreven), vooral omdat ook Hedda die negatieve, nihilistische eigenschappen bezit die een vernietigende invloed kunnen hebben op het eigen leven en op dat van anderen. Maar het grote verschil is, dat die invloed bij Hedda een wensdroom blijft. Zij is jaloers op de goe de oude tante Julia, omdat die invloed heeft op Hedda's man, Jurgen Tesman; zij is jaloers op Jurgens kultuurhistorisch werk, dat zijn hele leven beïnvloedt. Zij is jaloers op de kleine Thea Elvsted, die door haar zuiverheid en haar oprechte geestdrift een manneleven (dat van Ej- lert Loevborg) heeft kunnen beïnvloe den dat zijzelf heeft willen, maar niet heeft kunnen beheersen. Zij speelt de do minerende vrouw, die zij niet is maar zo hartstochtelijk graag zou willen zijn. Zelfs haar belachlijk-naïeve Jurgen kan zij, wanneer het er werkelijk op aankomt, niet naar haar hand zetten. Én wanneer zij opnieuw de kans meent te krijgen, Ejlert Loevborgs leven van richting te la ten veranderen en dus eindelijk toch een menseleven te beïnvloeden jaagt zij hem slechts de dood in, en niet eens de schone, romantische dood waarvan zij had gedroomd, maar een lelijk en verae- HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. (Om 7.30-7.32 Nieuws: 7.45 KNAC-ANWB wegeninformatie). 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 .Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.32 Nieuws). 8.40 Voor de huisvrouw 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Aubade: licht muziekprogramma. 10.50 Lichtbaken, lezing. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Volaanvooruit, praatje. 12.00 Angelus. 12.03 stereo: Licht instrumentaal ensem ble. 12.20 Voor de boeren. 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinouw. 12.30 Nws. 12.40 Aktualiteiten. 12.50 Draaien maar Lichte grammofoonmuziek en praatje. 13.35 Voor de plattelandsvrouwen. 13.45 Populaire grammofoonmuziek. 14.00 School radio. 14.20 Muziek kent geen grenzen: Licht gevarieerd muziekprogramma. 14.45 Zie, ik maak alles nieuw: een cursus over geloofsleven en godsdienstige vor ming. 15.00 Bij Cascade te gast gevarieerd muziekprogramma, (herh. van zaterdag jl.) 16.00 Voor de zieken. 16.40 Onderweg: programma voor oudere luis teraars. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 De kinderboekenbus. 17.50 Overheidsvoorlich ting: Jeugdboeken over Suriname en de Nederlandse Antillen. Spreker: Willem Brandt. 18.00 De Zilvervloot: Interna tionale volksliederen. 18.20 Uitzending van de Partij van de Arbeid. Bij de tijd een 14-daags radiomagazine, voor de mi- krofoon gebracht door Theo Eerdmans en Jaap Brand, onder redaktie van Gabri de Wagt. 18.30 Lichte orkestmuziek en zangsolisten. 18.50 Van klanten en wanten weten. 19.00 Nieuws. 19.10 Aktualiteiten. 19.30 Kapel van de Koninklijke Lucht macht: instructiefconcert. 19.50 Kameror kest en soliste; klassieke en moderne mu ziek. 20.30 Van hart tot hart: godsdien stige uitzending. 21.00 Cello-recital: mo derne muziek. 21.30 Kerkorgelconcert (op Klassieke en moderne muziek. 21.55 De zingende kerk, een bloemlezing uit het Gregoriaanse reportoire. 22.15 Zie, ik maak alles nieuw, een cursus over ge loofsleven en goedsdienstige vorming. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (8.25-8.30 Voor de huisvrouw). 8.45 Mor genwijding. 8.55 Beekbespreking. 9.00 Voor de zieken. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Lichte grammofoonmuziek. (11.00-11.02 Nieuws). 12.00 Metropole orkest. 12.27 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Licht orkest 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 Stereo: 't Muzi kantenuur: moderne en klassieke kamer muziek en klassieke koorliederen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Zang en piano: lichte muziek. 16.00 Nws. 16.02 Lichte grammofoonmuziek. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York calling, praatje. 17.20 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Licht ensemble met zangsolisten. 1855 Voor de kinderen. 19.00 Paris vous parle: gesproken brief uit Parijs. 19.05 Gamelan: Indonesisch programma. 19.35 Sitar: radiotijdschrift voor gitaristen. 20.00 Nieuws. 20.05 Howland in Holland, geva rieerd programma. 21.15 Ontmoetingspunt: discussie over actuele onderwerpen.21.40 Dames van het omroepkamerkoor, instru mentaal ensemble en zangsolisten: moder ne muziek. 22.10 Lichte grammofoonmu ziek. 22.25 Ik geloof, datpraatje. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Venster op de hedendaagse muziek, muzi kale lezing. 23.40 Licht instrumentaal trio. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III. 240 m. en FM-kana- len. NRU - GEZAMENLIJK PROGRAM MA. 9.00-17.00 Voorbereid door NCRV. 17.00-18.00 Voorbereid door VARA. NRU-NCRV9.00 Nieuws. 9.02 Instru mentaal allerlei (gr.). 10.00 Nieuws. 10.02 Licht muziekprogramma (Om 11.00 Nws). 12.00 Nieuws. 12.02 Liedjes en volksme lodietjes (gr.). 12.30 Licht muziekprogram ma rond een populaire ster of groep. 13.00 Nieuws, eventueel actualiteiten. 13.05 Licht orgelspel. 13.30 Lichte Nederlandse muziek (gr.). 14.00 Nieuws. 14.02 Lichte vocale muziek 15.00 Nieuws. 15.02 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Gevarieerd muziekprogramma (opn.) 16.30 De Top Tien van deze week (gr.). NRU- VARA: 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Verzoek- platenprogramma. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Nieuwe tophits. 12.40 Weerbericht, mededelingen en program maoverzicht en SOS-berichten voor schip pers. 12.48 Lichte orkestmuziek. 12.55 Bui- telands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weer bericht en beursberichten. 13.20 Gevarieer de muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolra dio. 15.00 Nieuws. 15.45 Lichte orkestmu ziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Duitse les. 16.24 Lichte muziek, 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelin gen. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Volksmu ziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Lichte muziek. 18.45 Sport. 18.52 Lichte muziek 19.00 Nieuws, weerbericht en kroniek. 19.40 Volksmuziek. 19.50 Voor de midden stand. 20.00 Lichte orkestmuziek. 20.30 Hoorspel. 21.34 Liederen. 22.00 Nieuws en berichten. VOOR MAANDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 CVK-IKOR-RKK: Ken merk: de veertiendaagse informatieru briek van de kerken. NTS: 19.35 Flipper, TV-film. 20.00 Journaal en weeroverzicht 20.20 Uitzending van de Boerenpartij 20.30 Uitzending Stichting Socutera. 20.35 Parijs Paris la belle: filmimpressie over het leven in Parijs in 1928 en in 1959. 21.00 Jacht op fortuin (The young Philadelphians), speelfilm (beide keurin gen 18 jaar). 23.10-23.15 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO 20.01 Waauw: gedanste hitparade. 20.30 Spectacle poupée: fragmenten uit de ope ra's Don Giovanni en Bastien und Bas- tienne gespeeld door Marionettentheater, NTS: 20.55 Zuid-Amerika nu: documen taire over Zuid-Amerika Peru. KRO 21.45 Onze man in Parijs. NTS: 22.10-22.15 Journaal. VOOR DINSDAG NEDERLAND I NOT-NTS: 10.45-12.00 Schooltelevisie Eurovisie. 18.30 Wielrennen, reportage van het slot van de laatste etappe Parijs-Nice 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Journaal voor gehoorgestoor den. 19.32 Engelse les. (herh. les 23, les 24). 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Voordracht. 20.55 Z-cars Naastenliefde, T.V.-politiefilm. 21.45 Signa lement: programma gewijd aan Orson Welles. 22.25 Actueel Humanisme. NTS 22.35 Journaal. 22.40-23.10 Teleac: Samen leven nu en morgen. "h NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. NCRV 20.01 Dieren kijken, programma over die ren. 20.20 Haal je kijkgeld terug, T.V prijsvraag. 20.45 Krachtpatsers - groot en klein: programma over spierkracht van mensen en dieren. NCRV: 21.25 Re liëf '64: een compositie voor orgel en vier elektronische klanksporen. Vooraf een vraaggesprek. 21.50 Attentie. CVK IKOR: 22.05 Dichterbij, een wekelijks pro gramma. NTS: 22.35-22.40 Journaal. derend einde in een verdacht huis. Dat is dan ook het einde voor haarzelf, het einde van een would-be Strindbergheidin, die jammerlijk capituleert omdat zij de moed heeft gemist om de consequenties van haar eigen begeerten te trekken. EEN STUK VOL wijze ironie dus, maar tevens een stuk waarin sluimerende demo nische hartstochten (bij Hedda nog aan gewakkerd door de verwachting van een ongewenst kind) op heel subtiele, maar dramatisch uiterst effectieve wijze tot uiting komen. In de nieuwe opvoering door de Nederlandse comedie (waarvan ik zondagmiddag de tweede voorstelling zag) heeft de regie van Bob de Lange vooral op die ironie de nadruk gelegd. „Hedda Gabler" komt hier, in een goed-afgestemd semi-naturalistisch decor van Wim Ves- seur en met fraaie bijbehorende kostuums van Lisette van Meeteren, tevoorschijn als een stijlvol vertolkte fin-de-siècle ko medie waarin uit verveling maar na tuurlijk niet serieus met mensenlevens wordt gespeeld. In de eerste twee bedrij ven gaat dat goed, zelfs voortreffelijk. El len Vogel is een bekoorlijk-koel-hooghar- tige Hedda, met een paar gemene onder grondse trekjes die men op de koop toe moet nemeri; Henk Rigters een uitsteken de, lichtelijk komische maar nooit bela chelijke Jurgen Tesman, Femke Boersma een heel gevoelige Thea, Julien Schoe- naerts een zeer overtuigende Loevborg, Mimi Boesnach een lieve tante Julia, Alex van Royen een charmant-onbetrouw- bare Brack en Bé Schenk een trouwe ge dienstige. MAAR NA DE PAUZE raakte de ironie, helaas, wat op de achtergrond, omdat Ib sen dan zijn Hedda haar ware karakter laat blootgeven. De gemene ondergrond se trekjes komen aan de oppervlakte en nemen schrikbarende vormen aan. Hed da verbrandt Loevborgs kostbare manus cript, zij drukt de wanhopige Loevborg een revolver in de hand als een uitnodi ging tot zelfmoord. Zij wil nu werkelijk over lijken gaan om de vervulling van haar wensdroom te bereiken. Zoiets kan men niet meer in de komedie-stijl spelen, - want dit is geschreven voor de grote tra-Je gediennes die „Hedda Gabler" beroemden hebben gemaakt en mede door „Hedda n Gabler" beroemd zijn geworden: voor eenir Eleonora Duse, een Agnes Straub, een Til- a la Durieux, in wie Hedda's half-verhulde demonie tijdens die laatste tw^e bedrij ven beangstigend tot uitbarsting kwam. Ik zou niet durven beweren dat Ellen Vo gel de dramatische kracht mist om da rol die tragische allure te geven, maar in ieder geval speelt zij de rol zo niet; mis schien omdat Bob de Lange's regie-op vatting die stijlwending niet toeliet, mis schien omdat ze niet paste bij de geaard heid van Ellen Vogels talent. Hoe dan ook, de schokkende aangrijpende climax, waarheen Ibsen de hele handeling ge stuwd heeft, bleef uit. Jammer voor een opvoering, die voor het allergrootste deel zulke uitmuntende kwaliteiten bezit. He denavond wordt de voorstelling te Haar lem gegeven. Advertentie Doelstraat 19 Haarlem Tel. 15232 „ALPHA"1 Superwit pasta Nederland 1: Na Klaas Vaak en de kerkelijke rubriek Kenmerk komt Flipper in actie. De eerste van drie afleveringen over de heer McCoy en z'n dochter Bon nie, die op een vlot rondvaren met een olifant en een chimpansee. Ze raken in moeilijkheden, maar Flipper steekt de reddende vin toe. Na het Journaal de po litieke zendtijd en Socutera (Nationale Raad van Maatschappelijk Werk), een korte filmimpressie over Parijs: Paris la belle. Hierin wordt een vergelijking gemaakt tussen het Parijs van 1928 en dat van 1959. De hoofdfilm, ,The young Philadelphians", duurt twee uur. Paul Newman en Barbara Rush spelen de hoofdrollen in deze verfilmde roman van Richard Powell. Het thema is het standsverschil. Dat weegt zwaar bij de jonge Tony Lawrence over wiens afkomst nogal een en ander te doen is geweest. Niemand weet er het fijne van. Hij ech ter struikelt er herhaaldelijk over in zijn verdere leven. Hij studeert rechten en probeert connecties aan te knopen met de welgestelden. Dat levert de nodige te leurstellingen op. Hij komt tenslotte tot de ontdekking dat men het beste zijn eigen gang kan gaan. Daarom neemt hij de verdediging op zich van zijn vriend, die wordt verdacht van moord op een rijke oom. Tony herwint er zijn zelf respect mee. Nederland 2: De KRO opent met Waauw en daarin treden onder meer op The Haigs, vijf langharige Haagse jonge lui. Dan een half uurtje Spectacle Poupée door Bert Brugman. De marionetten spe len bekende operafragmenten. Alvrens de buitenlandse correspondent het laat ste woord krijgt, nog een aflevering van de serie Zuid-Amerika. Dit keer Peru, een van de kleurigste landen van Zuid-Ame rika.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5