Atlantische discussie begint in Washington vorm te krijgen Senator Mansfield denkt aan reorganisatie van NA VO HET WEER tMff «s Tweede deel van belasting verlaging moet doorgaan Groko Haarlemse verpleegster zal in functie worden hersteld Ks?>t Am&m! t)onfoi(jffbuo(& jpldsji uicfo&uS UrwtöiMs Q&ad&'S evi-^cAoid 6 Qcmrua p&U Spaanse arbeiders bij Verolme aan het werk Melk duurder? r Minister Smallenbroek: 25 ct Vooronderzoek naar aanvaring bij Esbjerg De hele zaak berust op misverstand Nobelpri j swinnaar prof. F. Zernike overleden eÜtA'H. diepvries soepgroente TerIenka Marquisette 51e JAARGANG NUMMER 112 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Nieuwe schietinstructies voor politie pagina 2 Hoesch neemt hoed a£ voor Hoogovens pagina 6 NAVO-overleg in Parijs pagina 7 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6, 7 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws A3, 6, 7 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Weg en Wiel6 Ferdinand8 Radio en tv .79 Kunst9 Feuilleton11 Beeldverhalen11 Topsy12 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Bewolkt Ander geluid Het woord is aan i WËm Op last van justitie Na schorsing wegens instemming met provo-rel Geneesheer-directeur: bijzonder mooie kwaliteit I UW SPECIAALZAAK IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK 'r DINSDAG 15 MAART 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mqe (Van onze correspondent) WASHINGTON. „Het is tijd om de structuur van de Noordatlantische Verdragsorganisatie onder de loep te nemen en zo mogelijk de bijdragen van de Verenigde Staten aan de defensie van Europa te verminderen, mede met het oog op de verplichtingen van de Verenigde Staten in Vietnam". Dat zei gisteren in de Senaat de democratische fractieleider Mike Mans- field, een zeer invloedrijk man, die president Johnson zeer na staat. Mansfield zei ook dat De Gaulle's acties van de afgelopen dagen wellicht een dienst hebben bewezen aan het bondgenootschap, dat volgens hem een stimulans nodig had om zich aan te passen aan de huidige situatie, die zo verschilt van de tijd toen de NAVO werd opgericht. „Aan de Russische expansie is met succes een halt toegeroepen", aldus de senator, die bleek te vinden dat de Europese bondgenoten thans in staat zijn een veel groter deel van de verantwoordelijkheden en lasten der gemeenschappelijke de fensie op zich te nemen. Advertentie f Verwachting tot morgenavond: Bewolkt met plaatselijk opklarin gen, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. In het noordoosten van het land plaat selijk nachtvorst, overigens weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De democratische fractie drong aan op een spoedige NAVO-conferentie in Parijs en zei met klem dat Frankrijks terug trekking van zijn troepen uit het ge meenschappelijke commando noch de an dere Franse eisen inzake de buitenlandse bases op Frans grondgebied en het NAO-opperbevel betekenen dat het Atlan tische bondgenootschap op punt van ster ven staat. „Het verdrag loopt nog tot 1970", aldus Mansfield, die aanduidde aanpassingen aan de huidige situatie van de organisatorische structuur van het bondgenootschap zeer wenselijk te achten. In deze rede liet Mansfield een heel ander geluid horen dan de atlantici in Washingtons ministerie van Buitenlandse Zaken geregeld laten klinken. Zij zijn verontwaardigd over De Gaulle's optre den. Zij denken trouwens al sinds jaren over het probleem wat er gedaan zou moeten worden als Frankrijk uit de NAVO zou treden. In deze kringen, die ook het plan voor een multilaterale kern strijdmacht hebben voortgebracht, denkt Westduitse troepen zijn in Dene - marken om deel te nemen aan een NAVO-oefening. Dat is niet naar de zin van een groep Denen die niets van Duitse troepen in hun land moei hebben. In de omgeving von het legerkamp Boris ontstond een ge vecht tussen de demonstranten en de Deense politie, toen eerstgenoem- den tegen de'aanwezigheid van de Duitsers betoogden. (Telefoto). - «sr< Senator Mike Mansfield men eigenlijk al lang om Frankrijk heen en beschouwt men West-Duitsland als de essentiële bondgenoot van de Verenigde Staten op het Europese vasteland. (Zie verder pagina 3) De stakingsactie van ongeveer 250 Spaanse arbeiders, die bij Verolme in dienst zijn, is afgelopen. De Spanjaarden, die afgelopen vrijdag wegens een con flict over de uitbetaling van de kinder- bijslaggelden het werk neerlegden, zijn vandaag weer normaal aan hun dagtaak begonnen. De overeenkomst tussen de Verolme-directie en de stakers kwam tot stand na bemiddeling van de Spaanse ambassade in Nederland. De moeilijkheden bij Verolme ontston den toen de Spanjaarden van de direc tie gingen eisen dat de kinderbijslag rechtstreeks aan hen zou worden uitbe taald in plaats van aan de in Spanje achtergebleven echtgenote. Bij Verolme weigerde men dit steeds op grond van een eerder tussen de regeringen van Ne derland en Spanje gemaakte afspraak afspraak, waarin werd bepaald dat de kinderbijslag van de in Nederland wer kende Spanjaarden steeds door de werk gever zou moeten worden overgemaakt naar de families in Spanje. Na de onder handelingen van maandag verklaarden de stakende Spanjaarden zich ten slotte (op nieuw) akkoord met deze eerder overeen gekomen regeling. Het Verolmeconcern heeft driehonderd Spaanse arbeidskrach ten in dienst. Dr. Fred, van Eeden: Elke enkeling is veel beter en wijzer dan het gedrag der massa zou doen vermoeden. Op het strand van Retranchement in Zeeuws-Vlaanderen zijn vijf Duitse mijnen gevonden. Het waren gra naten, waarop een mijnontsteking was aangebracht. Het gevaarlijke tuig werd door de Hulpverlenings dienst opgegraven en zal later in een van de depots onschadelijk wor den gemaakt. Hier de twee grootste monsters: granaten van 28 cm. De Vereniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne (VVZM) vindt dat de losse melk twee cent per liter duurder moet worden, flessenmelk drie en pappen en vla's vier cent. Men vindt deze verho- verhogingen noodzakelijk door de nieuwe verrekenprijs voor de melk en de gestee gen kosten in het bedrijfsleven. (Van onze parlementaire redacteurJ DEN HAAG „Bij de kabinetsforma tie is de afspraak gemaakt, dat het twee de deel van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting per 1 januari 1967 in werking zou treden. Aan een afspraak moet men zich houden. Men kan die al leen wijzigen als alle partners het erover eens zijn. Drs. Schmelzer heeft gezegd, dat alleen in een noodtoestand van de af spraak zou kunnen worden afgeweken". Dit zei minister Smallenbroek van Bin nenlandse Zaken gisteravond op een ver kiezingsbijeenkomst van de Anti-Revolu tionaire Partij in Den Haag. De bewindsman nam hiermee de twijfel weg, dat het tweede deel van de belas tingverlaging of beter gezegd belas tingcorrectie in verband met de inflatie niet zal doorgaan. Daarentegen liet hij wel doorschemeren, dat een verdere ver hoging van de indirecte belastingen waar schijnlijk is. In zijn betoog, waarin hij wees op de vele knelpunten, waarmee ons dichtbevolkte land worstelt, zei hij: „Aan dit alles zit het vraagstuk: is ons volk bereid, daarvoor offers te brengen, onder andere in de indirecte sfeer?" Ook wees hij erop, dat de belastingen in de E.E.G.-landen aan elkaar zullen worden aangepast. Dit betekent voor Ne derland o.m. verhoging van de prijsver hogende indirecte belastingen op een aan tal goederen. De minister zei verder, dat het huidige regeringsprogramma onuitvoerbaar is met de liberalen. „Zij zien de problemen wel, maar het gaat erom, dat deze zaken nü ten behoeve van de komende generatie worden aangepakt". Over het T.V.-programma „Zo is het" merkte de bewindsman op, dat via „be- invloeding van de geest" moet worden ge poogd daarin verandering te brengen. Hij bleek een tegenstander van overheidsin grijpen tegen het programma. „Wat mij opvalt is, dat mensen die in het econo mische leven altijd de vrijheid propage ren, van de overheid eisen dat ze ten aanzien van het geestelijk-zedelijk leven dwang toepast." Minister Smallenbroek noemde in dit verband de S.G.P. en de Boerenpartij. Advertentie (Van onze correspondent) ROTTERDAM De officier van Justi tie te Rotterdam, mr. J. de Jong, heeft een gerechtelijk vooronderzoek gelast naar de toedracht van de aanvaring tus sen de Deense kotter „Nina Mona" en een trawler, die volgens de Deense ge tuigen de Vlaardingen 153, „Liesje en Rut- ger" van G. Kornaats Handelmaatschap pij n.v. te Vlaardingen zou zijn geweest. De aanvaring had plaats op 19 januari op de Noordzee, 140 mijl ten westen van de Deense plaats Esbjerg. Eén van de drie opvarenden van de Deense kotter verdween met het schip in de diepte, een der beide anderen overleed later. De Vlaardingse recherche, onder leiding van inspecteur L. van Slooten, verrichtte het eerste onderzoek naar deze zaak. Het werd een lijvig dossier met verkla ringen van Nederlandse en Deense getui gen en met de resultaten van de confron tatie van de Deense getuigen met de op varenden van de Vlaardingen 153. Hoewel schipper W. Roos van de Vlaardingse trawler en zijn mannen ontkennen iets van de aanvaring af te weten, is de of ficier van Justitie, na bestudering van het dossier, toch tot de conclusie gekomen, dat een gerechtelijk vooronderzoek gewenst is De rechter-commissaris, die dit onder zoek uitvoert, zal een antwoord zoeken op de vraag of schipper Roos en zijn 19-ja- rige roerganger dood door schuld ten laste gelegd kan worden. De hoogste straf, die daarvoor kan worden opgelegd, is 9 maan den gevangenisstraf, indien het gerechte lijk vooronderzoek aanleiding mocht ge ven tot het instellen van een vervolging, hetgeen nog lang niet zeker is. De offi cier zou schipper Roos ook ter verant woording kunnen roepen voor het feit, dat hij na de aanvaring zou zijn doorgevaren zonder de slachtoffers van de aanvaring hulp te bieden. Dit is een misdrijf, waar voor maximaal 3 jaar gevangenisstraf kan worden opgelegd. i (Van een onzer verslaggevers) De geneesheer-directeur van het St. Elisabeth's Gasthuis in Haarlem, dokter P. A. Heeres, heeft vanmorgen een ge sprek van rond anderhalf uur gevoerd met de echtgenoot van de 22-jarige ver pleegster die is geschorst nadat zij in het ziekenhuis in het bijzijn van patiënten van haar instemming had blijk gegeven met de provo-betogingen op de huwelijks dag van prinses Beatrix en prins Claus. De verpleegste was met haar man in de Raadhuisstraat in Amsterdam, toen er rookbommen naar de gouden koets werden gegooid. De geneesheer-directeur heeft ons na het gesprek meegedeeld dat de hele zaak .op een misverstand berust en dat de zuster in functie zal worden hersteld. Dokter Heeres ging zich eerst met zijn patiënten bezighouden, alvorens een na dere verklaring te geven. Hij kon niet zeggen of deze verklaring nog vandaag gereed was. De Haarlemse politie die de verpleeg ster na de melding van dokter Heeres, dat zij onordelijkheden had gepleegd, heeft verhoord, heeft tijdens het onder zoek niet kunnen concluderen tot een strafbaar feit en er is dan ook geen proces-verbaal opgemaakt. De politie heeft er een onderzoek naar ingesteld of de verpleegster zich had schuldig ge maakt aan het gooien van rookbommen. Op 77-jarige leeftijd is te Naarden over leden prof. dr. F. Zernike, oud-hoogle raar in de theoretische natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Groningen. In 1953 ontving hij de Nobelprijs voor natuur kunde voor zijn theoretische en experi mentele onderzoekingen op het gebied voor de statische fysica en de fysische optica. In het bijzonder werd met de Nobelprijs de betekenis onderstreept van professor Zernikes uitvinding van de fase-contrast-microscoop. Professor Zer nike is 38 jaar hoogleraar in Groningen geweest. Sinds 1962 woonde hij in Naarden. De begrafenis heeft heden in stilte op Zorg vliet in Amsterdam plaatsgehad. Het lid van de Haarlemse gemeente raad, de heer J. J. Voogd (P.v.d.A.) heeft het college van Burgemeester en Wethouders van Haarlem schriftelijk ge vraagd of het waar is dat een verpleeg ster van het Sint Elisabeth's Gasthuis vrijdag naar huis is gezonden op grond van door haar gedane uitlatingen over incidenten rondom het huwelijk van prin ses Beatrix. Indien dit niet waar is, willen burge meester en wethouders dan mededeling doen van de werkelijke gang van zaken, zo vraagt hij. Indien het wel waar is moet de desbetreffende maatregel dan als ontslag of schorsing worden beschouwd en is zij in dat geval gegrond op enige bepaling uit de rechtspositieregeling van het personeel? De heer Voogd informeert verder of, indien de maatregel niet als ontslag of schorsing kan worden beschouwd, zij dan op zodanige wijze getroffen is dat de be trokkene dit redelijkerwijze als zodanig moest begrijpen. Op welke wijze, op grond waarvan en door wie is de politie van Haarlem in deze kwestie betrokken geworden? Indien mocht blijken dat de vrijdag getroffen maatregel onrechtmatig is genomen, zijn burgemeester en wet houders dan bereid te bevorderen dat zij ongedaan wordt gemaakt?', aldus luidt de laatste vraag van de heer Voogd. Advertentie 100 cm breed, norm. 3.75 NU 2.60 150 cm breed, norm. 5.75 NU 3.90 200 cm breed, norm. 7.75 NU 5.25 300 cm breed, norm. 11.75 NU 7.90 Haarlem Gr. Houtstr. - Ged. O. Gr. 86 Heemstede Raadhuisstraat 52 ZandvoortGrote Krocht 30—36 IJmuiden Kennemerlaan 41 H'lem-N.Rijksstr.weg 533 (Delftwijk) 1

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1