President Soekarno ontving legerleiding in Bogor-paleis Generaal Soeharto is ziek Kerngeleerde van VS zoek Voordelig sparen 3Wo 5% AMRO BANK NAVO-discussie in Washington r Riemens Van dag tot dag Belgische politie staakt 24 uur Rijkdom van Kongo is van weinigen "Ook Genève heeft zijn pyromaan België wil minder kolen invoeren telegrammen DINSDAG 15 MAART 1966 3 Lachlust ZORG DAT ALTIJD ZO WEER OPGEKNAPT BENT! U kunt voordelig sparen op een renteboekje of op een spaarrekening. U kunt voordeliger sparen op een termijnspaarrekening met 6 maanden opzegging. U spaart het voordeligst op een termijnspaarrekening met 12 maanden opzegging. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Banden met Bonn Wereldbevolking telt minder christenen Schots eredoctoraat voor H. Gollwitzer Een aan de Tweede Kamer gezonden adres tot zodanige wijziging der Gemeen tewet, dat de burgemeester als hoofd van de politie verantwoording schuldig zal zijn aan de gemeenteraad, lijkt op het eerste gezicht een motie van wantrouwen aan de burgemeesters en het verzoek is wellicht ook in die zin bedoeld, daar het een ge volg is van het Amsterdamse politie-op- treden op 10 maart. Het zou echter te vér gaan, indien uit dit verzoek de conclusie zou worden getrokken dat de burgemees ters maar raak manipuleren in hun functie van politie-hoofd en dat er eindelijk eens wat aan moet worden gedaan. In de meeste Nederlandse gemeenten, niet alleen in de kleine, zijn er zelden of nooit klachten over het optreden van de politie en als ze er zijn, komen ze voort uit incidenteel ontactisch of geëmotio neerd optreden van een enkeling in het korps. Daartegen kan een burgemeester, evenzeer als een hoofdcommissaris, na genoeg niets beginnen en hij moet zich be palen tot een reprimande achteraf. In zo'n geval zou de gemeenteraad zich even eens moeten bepalen tot een reprimande achteraf, die de betrokken burgemeester dan al gegeven zou hebben. Iets anders wordt het, wanneer de sfeer in een korps niet blijkt te deugen. Tie sfeer is niet een kwestie van incidentele uitschieters, maar van instructie en ge zag. Er zijn waarschijnlijk burgemeesters die de kunst niet verstaan of haar volko men overlaten aan de korpschefs en in die gevallen is er inderdaad reden om van gemeenteraadswege in te grijpen, ook al voordat er ongelukken zijn gebeurd. Een wijziging van de Gemeentewet zou dus inderdaad zin hebben, omdat daarmee de corrigerende en controlerende taak van de gemeenteraad zich zou gaan uitstrek ken tot een zeer belangrijke factor in de samenleving: de verhouding tussep burge rij en politie. Alles wat de volksvertegen woordigende raadsleden kunnen onderne men om, samen met de burgemeester, die verhouding te bevorderen en waar no dig te verbeteren, kan nuttig zijn voor de functionele werkzaamheid van het poli- tie-apparaat. Het is uit het oogpunt van praktische democratie niet gewenst, dat die goede verhouding afhankelijk is van het al of niet juiste begrip van één man voor de wijze waarop de politie haar taak vervult. Zelfs onze ministers worden door de volksvertegenwoordiging gecontroleerd en desnoods gecorrigeerd. Dat is nu een maal het uitgangspunt van de parlètnêh- taire institutie. Als het gevoel van rechts zekerheid en persoonlijke veiligheid van de burger in de huidige situatie wankelt, is de overheid in de eerste plaats ge baat met een herstel daarvan, omdat haar autoriteit in onze samenleving stoelt op een morele en niet op een gedwongen of zelfs geweldadig afgedwongen eerbied. Enkele storende fouten in onze beschou wing van gisteren onder de titel „Ave rechts" dienen te worden gesignaleerd. In de eerste plaats gold het niet de directie van een rekenhuis, maar van een zieken huis, die onderwerp van gesprek was. En bovendien hebben niet „velen een derge lijk geval van openhartigheid gevreesd", maar „een dergelijk gevolg". BRUSSEL. De politieagenten van de Belgische grote steden, zoals Brussel, Antwerpen, Luik en Gent, zijn vannacht een staking van 24 uur begonnen, omdat hun vakbond het niet eens is kunnen worden met de demissionaire minister van Binnenlandse Zaken. De agenten ver langen een loonsverhoging, premies voor nachtdienst en betere beveiliging. De ontevredenheid van de Belgische agenten is vooral tot uiting gekomen, na dat twee van hun collega's tijdens de uit oefening van hun beroep door gangsters werden doodgeschoten. Men heeft de da ders niet kunnen achterhalen. Vandaag zijn weinig of gen agenten in de Belgische steden op straat. Het bete kende vooral dat er veel verkeersopstop pingen waren. Daarom had men de auto mobilisten aangeraden de centra van de steden zo veel mogelijk te vermijden. Het betekende ook dat er bij aanrijdingen met alleen materiële schade geen processen- verbaal werden opgemaakt. LEOPOLDSTAD (AP) Belgische eco nomen zijn tot de conclude gekomen dat de rijkdommen van de Kongo in handen zijn van nog geen één percent van de be volking. Het onderzoek is ingesteld door het In stituut voor Sociaal en Economisch On derzoek. De studiegroep van Belgische economen is een invloedrijke economi sche adviesraad voor de Kongolese rege ring. De economische macht berust bij 100.000 mensen, de bourgeoisie van de ambtenaren, kooplieden en klein indu striëlen. De bevolking van Kono wordt op vijftien miljoen mensen geraamd. SINGAPORE (Reuter en AFP). President Soekarno heeft gisteren in zijn paleis in Bogor vergaderd met leiders van de strijdkrachten. Onder hen waren de nieuwe minister van Defensie en commandant van de strijdkrachten, generaal Sarbini, en diens plaatsvervanger, generaal Moer- sjid. Generaal Soeharto was volgens radio-Djakarta wegens ziekte niet aanwezig. Welingelichte kringen zeiden dat )ij president Soekarno de lijst met namen van de door de legerleiders ge vormde nieuwe regering is ingediend. De lijst telt slechts 25 namen. Mevrouw Ratna Dewi Soekarno, de 25-jarige Japanse echtgenote van de Indonesische president, heeft bij een groot hotel in Djakarta een enorme roomtaart besteld, waarop ston/i: Gelukgewenst met de ontbinding van de communistische partij Zij wil deze taart aanbieden aan de vrouwen van de generaals, die zjj heeft uitgenodigd om bij haar de ont binding van de Indonesische commu nistische partij te komen vieren. Volgens geruchten zou Soekarno tij dens een woede-aanval zelf de ontbinding van de Indonesische Communistische Partij (PKI) hebben gelast. Soekarno zou in woede zijn ontstoken bij het lezen van een document, dat men op het ministe rie van Buitenlandse Zaken had gevon den toen dit door scholieren en studen ten geplunderd werd. Uit dit document zo men hebben kunnen opmaken dat minis ter Soebandrio van plan is geweest om een geheim verdrag met China te sluiten. Voor het einde van de maand moeten alle PKI-leiders zich bij de autoriteiten melden. Nu het leger de macht in handen heeft, zo meldt onze correspondent in Djakarta, hebben de studenten en scholieren hun tactiek gewijzigd: gisteren trokken de jongelui in een zwijgende stoet door de straten van de Indonesische hoofdstad om hun gevallen vrienden te gedenken. In pamfletten hebben de studenten het gepresteerd president Soekarno met zijn eigen woorden van repliek te dienen: „De stroopsmeerders en parasieten, die president Soekarno omringen, trachten de studentenacties in diskrediet te bren gen door te beweren dat de Nekolim („neo-kolonialisten") erachter zitten", al dus een citaat uit een pamflet. „De Neko lim hebben wij in actie gezien in Havana en de Nekolimradio zetelt in Peking, dat bereid is een krediet te verstrekken van honderd miljoen dollar als wij maar aan de Chinese leiband blijven lopgn. Wij hebben al zes jaar een kabinet van zo genaamde experts en het resultaat is daar naar! Onze grote teen weet ook wél dat monumenten geestelijk voedsel zijn, maar zij worden nu opgericht van onze rijst. Wij moeten het feit onder ogen durven zien dat Indonesië het voorwerp is van de internationale lachlust". President Soekarno heeft nog vorige week in een rede „enige buitenlandse ambassades" in Djakarta ervan beschul digd de demonstraties te hebben gefinan cierd. „Ik beschik over bewijzen", aldus de president. Die mededeling werd niet zonder meer geaccepteerd. Het actiecomi- MEXICO (AFP) De verdwijning van de Amerikaanse kerngeleerde Marcus Heller, die vorige week woensdag tussen Brownsville in Texas en Acapulco in Mexico verdween, begint het F.B.I., de fe derale recherche in de Verenigde Staten, ernstig zorgen te baren. Men vreest dat de verdwijning politieke achtergronden heeft. Heller was op de hoogte van zeer geheieme gegevens op kerngebied. Heller en zijn vrouw vertrokken negen maart in een klein particulier vliegtuig van het vliegveld van Brownsville met vakantie naar de Mexicaanse kust. Hun vliegtuig verdween. Amerikaanse en Mexicaanse militaire vliegtuigen hebben sedert tien maart vergeefs naar het ver dwenen echtpaar gezocht. Leden van het F.B.I. hebben het per soneel op het vliegveld van Bronsville gevraagd, of de mogelijkheid bestaat dat een onbekende zich aan boord van het toestel zou kunnen hebben verstopt om Heller te dwingen naar een andere bestemming te vliegen. De Amerikaanse regering zou de Mexi caanse autoriteiten om toestemming heb ben verzocht het F.B.I. zijn onderzoek ook op Mexicaans gebied te laten ver richten. GENEVE (AFP) In de nacht van zaterdag op zondag heeft in Genève de pyromaan weer toegeslagen, voor de 21- ste keer sedert 4 januari. Ditmaal sticht te hij brand in een kelder. Er waren 35 brandweerlieden nodig om het vuur te be dwingen. De schade bedraagt 30.000 frank. De brandstichter treedt steeds in dezelfde wijk op. Ondanks de waakzaam heid van politie en bevolking is het nog niet gelukt hem te betrappen. Wel heeft men hem enkele malen zien wegrennen. Het is een blonde, tengere jongeman. Advertentie Last van reumatische pijnen, spit, verkoudheid, hoofd- en zenuwpijnen of andere pijnen? Dan Togal! Helpt snel en goed. Met Togal is uw stemming altijd zonnig. Weer of geen weer. Bij apoth./drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. té van Djakartaanse academici (de „Kasi") verzocht Soekarno degenen van wie hij deze informaties had ontvangen ter verantwoording te roepen. Zouden er inderdaad bewijzen zijn, dan wenste de „Kasi" zich van de demonstraties te distantiëren. Zo niet, dan verlangde zij een aanklacht tegen de informanten we gens contra-revolutionair gedrag. De „Kasi" stond in de afgelopen dagen de demonstranten bij met een artsenteam. (Zie ook' pagina 7) België heeft het hoge gezagsorgaan van de EKGS verzocht de invoer van steen kool uit de E.E.G.-landen" te beperken tot het peil van 1964 (vier miljoen ton). Als dit niet geschiedt, aldus het mini sterie, zal het Belgische programma van het sluiten van mijnen dit jaar ernstig in gedrang komen. Het ministerie zegt dat de recente ver slechtering van de Belgische steenkool- markt toe te schrijven is aan de snelle en belangrijke toeneming van de invoer uit landen van de E.E.G. In 1964 was de Belgische produktie 21.9 miljoen ton. Verleden jaar daalde zij tot 21.5 miljoen ton, maar de invoer uit E.E.G.-landen steeg tot 4.4 miljoen ton. Advertentie (Vervolg van pagina 1 Het bericht in de New York Times dat men in Washingtons ministerie van Bui tenlandse Zaken denkt aan een nieuwe opzet van de NAVO met een soort Ame- rikaans-Brits-Westduits-directorium, mag onjuist of voorbarig zijn het werd maandag hardnekkig en boos van de hand gewezen door hoge ambtenaren er kan weinig twijfel aan bestaan dat men in die richting denkt, omdat men immers' ook bij een multilaterale kern macht aan een dergelijke opzet doktert. Bovendien moet men thans meer dan ooit een weg vinden om de West-Duitsers militair en politiek aan de Atlantische bondgenoten te binden, omdat een succes van de Franse politiek: een bondgenoot schap van onafhankelijke, slechts in oor logstijd militair samenwerkende soeve reine staten, het gevaar in zich bergt van een West-Duitsland met strijdkrachten, die niet meer geïntegreerd zouden zijn in de NAVO maar onder nationaal comman do zouden staan. Men beseft in Washing ton natuurlijk dat ook De Gaulle een soortgelijke ontwikkeling niet wil en dat hij uit is op een Europese ontspannings regeling, die enerzijds de Duitsers als militaire macht zou uitschakelen en aan de andere kant aanwezigheid van Ameri kaanse soldaten op Europese bodem on nodig zou maken. Voor de atlantici in Washington, die deze gaullistische opzet, als anti-Atlan tisch, willen doorkruisen, zijn daarom vergaande banden met Bonn een eerste vereiste, ook al draagt men daarmee nauwelijks bij aan een midden-Europese regeling en een eventuele Duitse hereni ging. Maar deze laatstgenoemde doelein den zien de atlantici ook als secundair. Hun prioriteit ligt bij nauwe Atlantische banden en daarom gullen zij in de komen de weken zeker weer met toenemende kracht pleiten voor een vorm van atomai re samenwerking als de beste lijm voor het wat krakende bondgenootschap. Mansfield vertegenwoordigt een denk lijn, die meer op internationale ontspan ning uit is en daarom een totale reorga nisatie, wellicht selfs erosie, van het At lantische bondgenootschap, aanvaardt. Zijn visie zal in het parlement zeker steun van een aantal prominente figuren krijgen en in het Witte Huis zal men zich waarschijnlijk niet zonder meer voor deze lijn afsluiten. Maar het ministerie van Buitenlandse Zaken, waar de traditionele anti-Franse Atlantische politiek over heerst, zal zich niet onbetuigd laten. Dat is zeker!* WEST BERLIJN (Reuter) 29 percent van de wereldbevolking is christen. Tegen het einde van deze eeuw zal slechts een op de vijf mensen op de wereld christen zijn. Dat heeft Joachim Beckmann, voor zitter van de westelijke afdeling van de Generale Synode der Duitse protestantse kerk maandag op de bijeenkomst in West-Berlijn gezegd. ABERDEEN (SCHOTLAND) (AP) De universiteit van Aberdeen heeft be kendgemaakt, dat op acht juli het eredoc toraat in de godgeleerdheid zal worden verleend aan professor Helmuth Gollwit zer uit Berlijn. Gollwitzer is professor in de theologie aan de Vrije Universiteit van Berlijn. Nederland in een nog niet verenigd Europa Nederland in een verenigd Europa wensdroom of prak tisch ideaal? Een wensdroom was het verenigd Europa, waarom velen luid vroegen toen de slachtingen van de tweede wereldoorlog voorbij waren er kwam weinig van terecht, en dit weinige werd met de allergrootste moeite tot stand gebracht. Wat er kwam was de Raad van Euro pa, een ambitieuze naam voor een lichaam van beperkte daadkracht en voorzien van een parlement dat als het wa re een aftreksel vormde van de nationale parlementen der deelnemende landen. Al zit ten in dit parlement de leden al naar gelang van hun par tijgroeperingen, toch vormt ieder nationaal groepje „Eu ropese parlementariërs" vóór alles een groepje Nederlan ders, Fransen of wat hier ver der maar mag bijeen komen. En dit parlement heeft een adviserende bevoegdheid, niet meer; het adviseert aan de Raad, die samengesteld is uit de ministers van Buitenland se Zaken van de deelnemende landen, en deze ministers zijn, al was het slechts vanwege hun hoofdfunctie, niet meer internationaal, niet minder nationaal dan de parlementa riërs. Bovendien hebben deze ministers lang niet altijd een heel groot respect getoond voor het oordeel van het Euro pese parlement, en zo zijn er wel zittingen in Straatsburg gehouden waarbij zelfs geen enkele minister, lid van de Raad, aanwezig was om het advies van het Parlement aan te horen en.voor kennisge ving aan te nemen. Hiermee wil niet gezegd zijn, dat de Raad van Europa en het Europese Parlement nuttig werk kunnen een zekere controle oefent zelfs een parlement, waarnaar in schijn niemand geen doen: luistert, wel uit. Bovendien zijn ér speciale taken, zoals die van het Hof verbonden aan de Raad, waarop men een beroep kan doen wanneer men meent dat de eigen rege ring in gebreke blijft bij de toepassing van de Europese conventie over de Rechten van de Mens. Maar het blijft alles toch heel ver achter bij een Verenigd Europa. Een ander stukje voorlo per van een Verenigd Europa was de Kolen- en Staal Ge meenschap. Met haar ont stond, in 1950 al, de functio nele samenwerking op een bepaald gebied van de pro duktie tussen wat men nu al gemeen noemt het Europa van de Zes. Gemeenschappe lijke regelingen over de zo gewichtige produktietakken als mijnen, hoogovens en al wat daarbij hoort, spreken misschien de burger weinig aan die niet rechtsstreeks bij één van die bedrijven be trokken is, maar zij geven wel een hechte fundering aan het werk van de organisatie die zich daarmee bezig houdt. Met andere woorden, de E.K.S.G. hangt niet min of meer in de lucht, wat de Raad van Europa wel doet. Maar aan de andere kant is de beperking van de EGKS toch ook evident beper king, omdat het alleen over ijzer, staal en kolen gaat; be perking vooral, omdat er slechts zes van de Europese landen bij betrokken zijn (terwijl in de Raad van Euro pa de meeste staten van Euro pa bewesten het ijzeren gor dijn vertegenwoordigd zijn). En die zelfde soort beper king is het kenmerk van de E.E.G. en van Euratom, de beide instellingen van de Zes die bij de verdragen van Ro me in 1957 opgericht werden. Wél een grote stap voorwaarts wat betreft de functionele samenwerking, maar niet eni gerlei verbreding van het ar beidsveld in territoriale zin: de Zes bleven de Zes. Tot in den treure is de staatsburger van de zes lan den sindsdien geconfronteerd geweest via krant, televisie en radio, met de moeilijkhe den in de E.E.G. zozeer, dat hem waarschijnlijk ont gaan is dat hier toch ook belangrijk werk tot stand is gebracht, zoals slechting van douanerechten, gezamenlijke ontwikkelingshulp voorname lijk aan Afrika, kernonderzoek en vele andere zaken. Maar: is dit nu het Verenig de Europa? Niemand die het zal beamen. En zelfs wanneer men op grond van doelmatig heid dit Verenigd Europa voorshands wil beperken tot de Zes, dan zal men moeten concluderen dat er niet lan ger een groei van Europese Gemeenschappen te verwach ten is die zal leiden naar een politiek-Verenigd-Europa. De grote breuk in de E.E.G., ont staan door het vertrek van de Fransen in de afgelopen zo mer, is weliswaar geheeld, maar dit is zodanig gebeurd dat aan elke expansie van de E.E.G.-Commissie buiten haar meest eigenlijke werkterrein een knauw is gegeven. Van die Commissie kunnen niet langer vruchtbare initiatieven in de richting van een politie ke eenheid van de Zes wor den verwacht. Is met ~üeze sombere maar realistische conclusie de zaak van het Verenigde Europa nu afgedaan? Van harte moeten wij hopen dat dit niet zo is. Waarom? Omdat een Europa, dat politiek uit elkaar ligt, steeds uitermate zwak zal blijven en daardoor politieke gevaren zal aan trekken. En omdat een Verenigd Europa, dat geleidelijk aan zal komen tot één gezamenlijke buiten landse politiek, een garantie kan zijn voor de vrede in ons deel van de wereld. Die zelfde overwegingen gel den voor een klein en zwak land als het onze in nog versterkte mate: op ons eigen lot zullen wij vrijwel geen invloed kunnen uitoefenen wanneer wij deel blijven uit maken van een verdeeld Eu ropa. Bij gebrek aan een beter alternatief zullen wij, gelijk nu al het geval is, uitsluitend aangewezen blijven op de NAVO wat in feite wil zeggen een klein aanhangsel te zijn van dit Atlantische bongenootschap, waarvoor wij in bepaalde omstandigheden een zekere betekenis kunnen hebben (bijvoorbeeld als door laatpost voor militaire uitrus tingen naar West-Duitsland), terwijl in andere omstandig heden ons grondgebied voor de NAVO wellicht van slechts ondergeschikt belang zal zijn. In ieder geval zullen wij zelf ook bij de belangrijkste beslis singen ons aangaande, vrijwel geen rol kunnen spelen. Wie anders zou menen bestudere slechts hoe het in de tweede wereldoorlog in soortgelijk opzicht is verlopen. Het is voor ons dan ook moeilijk te begrijpen dat de Nederlandse regering steeds doorgaat al leen en uitsluitend bij de NAVO haar toeverlaat te zoe ken en dat zij tot dusver dui- telijk anatagonistisch is ge weest tegen alle Europese po gingen (van Franse, West- Duitse of Belgische kant) om tot een begin van Europese politieke samenwerking te komen. Want niet alleen zou die politieke samenwerking voor ons waarde hebben in de mate dat zij Europa, en daar mee onszelf, versterkte, maar bovendien kan Nederland, als Europees land, in een zodanig Europa veel meer meespreken dan in een NAVO waarvan heel het werkelijke gewicht aan de overzijde van de Oce aan ligt. Het is in de laatste jaren in Nederland een soort mode geworden om de politiek van president de Gaulle aan een bijzonder scherpe kritiek te onderwerpen streven dat waarschijnlijk mede werd in gegeven door de wens om de Amerikanen welgevallig te zijn. Nu is er in de politiek, en in de methodes van haar toepassing, zoals de Franse president die voert, meerma len iets te vinden dat ons minder past. Maar is de tijd niet gekomen eens na te gaan hoe ver men kan komen mèt hem? In de richting van een verenigd Europa, dat door een eenvoudig maar doeltref fend bondgenootschap is ver bonden met de Verenigde Sta ten en Canada? Binnen afzienbare tijd zijn interne besprekingen tussen de Zes over dit belangrijke onderwerp te verwachten, en wij hopen van ganser harte dat het niet Nederland zal zijn dat deze zal torpederen! De bevolking van Djakarta, en vooral de jeugd, was enthousiast toen de paratroepen zegevierend door de stad marcheerden, nadat generaal Soeharto de macht van Soekarno had overgenomen. (Telefoto). J Bijdrage. Groot-Brittannië heeft ongeveer 3% miljoen gulden toegezegd als specia le bijdrage om het ruim zestien miljoen gulden grote tekort te dekken dat door de vredesoperaties van de Verenigde Naties op Cyprus is ontstaan. Toelage. Het nieuwe bewind in Ghana heeft de onlangs afgezette president Kwame Nkroemah, diens echtgenote, ontslagen ministers en partijfunctiona rissen een toelage van duizend gulden per maand toegekend Zij kunnen hun toelagen maandelijks via bankrekenin gen of vrienden in ontvangst nemen. Levenslang. „Levenslange gevangenis straf" luidde de eis tegen de 38-jarige Deense monteur Palle Mogens Fogde Sörensen, die achttien september vier Kopenhaagse politiemannen doodschoot toen dezen trachtten hem aan te hou den, verdacht van verscheidene inbra ken. Victoriaans. Zes jongemannen en een meisje in Victoriaanse naehtkledij en getooid met een wollen nachtmuts zijn aan boord van een Victoriaans ijzeren ledikant begonnen aan een poging l.et Kanaal over te steken. Het bed is zee waardig gemaakt met behulp van olie- blikken. Het vaartuig wordt aangedre ven door buitenboordmotoren. De opva renden willen op deze wijze ruchtbaar heid geven aan een liefdadigheidsbazar. Geïsoleerd. De Zweedse veerpont Skandia zit vast in de Botnische Golf, omgeven door een ijsmuur van vier meter hoog. De ongeveer honderd passagiers aan boord lopen geen gevaar en er is vol doende voedsel en drank aan boord. Vierling. Een jong ongetrouwd meisje uit Hamme bij Antwerpen heeft een vier ling ter wereld gebracht. De vader heeft laten weten dat hij het meisje zo gauw mogelijk zal trouwen. Arrestatie. De politie van Barcelona heeft 28 Spaanse intellectuelen vrijgelaten, die waren gearresteerd in verband met studentendemonstraties in een Capucij- nerklooster.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3