Aanspoelhout op IJmuidens strand bedreigt recreatie in de zomer UST Gemeente en scholieren kunnen zaak nog redden Neem nu een kwartaalabonnement! Een receptie voor wethouder E. Gerritse in Beverwijk Een nieuw sportcomplex en recreatiepark in Beverwijk Betaling abonnementsgeld per giro Havenberichten Scheveningse logger wordt Engels radiostation Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 april gratis Groenteprijzen Tyfoon nog geen volleybalkampioen A.N.B. Velsen heeft groeiend ledental Eigen podium voor concerten in de V redevorstkerk Scheveningse trawlers naar buitenland verkocht Vrachtautochauffeur reed in Santpoort lantaarnpaal omver 5 Tt. DINSDAG 15 MAART 1966 Eerste drie van 11 voetbalvelden kosten half miljoen Inleggerij gedupeerd door baldadigheid Ik hoorde wel iets De gemeentelijke dienst voor de licha melijke opvoeding, sport, jeugdzaken en recreatie te Velsen heeft zich dezer .da gen met een klemmend beroep gericht tot de leerlingen van het voortgezet on derwijs om enige uren van hun vrije woensdagmiddag te besteden aan de be strijding van een ernstig probleem, ver oorzaakt door het massale aanspoelen van hout op het IJmuidense strand. De najaars- en winterstormen hebben in de afgelopen maanden massa's onge rechtigheden op de kust geworpen. Het grootste en meest spectaculaire object dat op het strand terecht kwam, de Santa Kyriaki, is nu verdwenen; de Liberiaanse vrachtvaarder was wel een bijzondere at tractie. Niet spectaculair en niet attractief, maar wel erg moeilijk is het probleem van het hout, dat in kolossale hoeveelhe den op het strand is aangespoeld. Als over enige weken de bewoners van de strandhuisjes hun zomerhuisjes weer gaan opzoeken en als, naar gehoopt wordt het zachte voorjaarsweer talloze bezoekers naar de stranden trekt, dan zal daar, als geen speciale maatregelen worden genófnen, een stfdnd wachten dat voor massala recreatie ongeschikt is. Die speciale maatregelen kunnen ïn dit geval uitsluitend bestaan uit het aantrek ken van vele vele handen, die dan nog nauwelijks licht werk zullen maken. De enorme hoeveelheden hout in de vorm van planken, balken, kisten, kratten en soms zelfs hele vlotten en de grote af stand waarover deze zich op het strand hebben opgehoopt, maken het onmogelijk gebruik te maken van hulpmiddelen als bijvoorbeeld bulldozers. Het verwijderen zal grotendeels met handkracht moeten gebeuren en handkracht is schaars. De gemeente heeft naar vermogen mensen en materieel ingezet om het euvel te be strijden. Als er evenwel niet op grote schaal hulp wordt geboden, zal het gestelde doel; vóór het seizoen begint, dat wil zeg gen vóór april het strand schoon, niet worden bereikt. Dan zullen de bezoekers nauwelijks nog een goede zitplaats kun nen vinden, dan zal de jeugd in haar strandspelen voortdurend worden be dreigd door verraderlijk onder het zand gestoven, dikwijls puntige en met spijkers bezaaide brokken hout. Gezien de grote belangen, die er voor een verantwoorde en gezonde ontspanning aan het strand op het spel staan, richt de gemeente nu een oproep tot de jeugd, vooral tot de jongens van boven de twaalf op de Velsense scholen om aan staande woensdag niet op een houtje te gaan bijten maar de handen uit de mou wen te steken en mee te helpen het aan spoelhout te vergaren. Samen met ge meentewerklieden zal het hout in grote stapels worden bijeengebracht, waarna de brand er in zal worden gestoken. De enorme brandstapels, zullen onge twijfeld een boeiend schouwspel gaan op leveren. Bij goede opkomst kan de gehele actie tot een spectaculair evenement uit groeien. Voor elke medewerker is er na afloop een consumptie om de grootste hitte weer te blussen. De actie begint 's middgs om 2 uur, verzameld wordt op het winkelplateau aan het strand. Vervoersproblemen naar het strand be hoeven er niet te zijn. De fietsen kunnen aan hêt"strand worden neergezet. Voor wie niet op de fiets kan komen, vertrek ken om kwart voor twee van het terrein van de reinigingsdienst aan de Velser- duinweg in IJmuiden een of meer ge meentelijke autobussen. Deze stoppen om vijf voor twee ook achter het Cultureel Centrum in de Grahamstraat voor het opnemen van passagiers. Op het strand worden de groepen medewerkers per vrachtauto of landrover naar het werk heen en terug gebracht. Maandag aangekomen te IJmuiden: Porgy. van Rouaan; Shoreham, Jersey; Deborah. Londen; Achilles. Antwerpen; Hada 2, Fowey, Velsen; Greta, Bilbao; Buntenstein, Bremen; Comman der, Newport News; Spes, Swinoujscie; Bern, Londen; Gosport, Shoreham; Egret. Liverpool; Kroonborg, Stettin; Gapern, Lysekill: Calvijn, Swansea; Gemma, Waterford; Stoerort, Rotter dam; Seefalke. Gothenburg; Bernard Schepers, Hoegenaes; Berkelstroom, Rotterdam; Vor- waerts, Rotterdam, IJmuiden. Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Hermann Helena, van Karlskrona; Dietert, Rotterdam Res Nova. Immingham, IJmuiden; Mentor, Rot terdam; Bilma, Bordeaux; Huxter, Liverpool. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Pergo, naar Berwich; Novel, Karlsham, IJmuiden; Thorgerd, Delfzijl; Armin. Ipswich; Wiking. Dagenham; Hoogland, Sluiskil, IJmuiden; Catharina F„ Sol- vesburg, IJmuiden; Bernard, Hamburg; Porgy, Bremerhaven; Nordglimt, Bremen; Ledaroe, Seven Islands; Fivelborg, Plymouth, IJmuiden; Vela, Stavanger; Netherlands Coast, Rotterdam: Equator, Londen; St. Matthieu, Duinkerken; Plover, Felixtowe: Athel, Jamaica; Majo, Lon den, IJmuiden; Greta, Hamburg; Marie Louise Bolten, Emden, IJmuiden; Hada 2, Par, IJmui den. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Hermann Helena, naar Rotterdam, IJmuiden; Saba, Ant werpen; Bartenstein, Hamburg; Magula, Halm stad, IJmuiden; Bornrif, Rotterdam; Bern, Hull; Shoreham, Belfast. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie DAMESKAPSALON brengt PERMANENTSYSTEMEN uit PARIJS Lange Nieuwstraat 471 - Telefoon 8166 De Scheveningse haringlogger Oceaan VII Sch 333 van Jaczon Rederij en Ha- ringhandel is sinds kort eigendom van Dalq Electric te Yorkshire (Engeland). Deze firma is van plan, de in 1939 ge bouwde logger, in te richten als piraten zender. De logger, die de naam Ocean 270 heeft gekregen, wordt momenteel bij de Sche veningse Sleephelling Maatschappij ge leedgemaakt. Zo wordt bijvoorbeeld het ruim ingericht voor het verblijf van de bemanningsleden. Waar en wanneer de zendinstallatie wordt geïnstalleerd is niet bekend, even min de plaats waar het schip in de toe komst wordt verankerd om de uitzendin gen te verzorgen. De logger heeft reeds proefgevaren om de 240 pk sterke Industrie-dieselmotor te testen. De ondergetekende straat plaats wenst met ingang van 1 april a.s. een abonnement op IJmuider Courant per kwartaal ƒ11.05 Handtekening V kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk. De prijzen op de groenteveiling in Be verwijk waren als volgt; spinazie 95-132, rabarber 50-140, waspeen 20-42, witlof 72- 98, spruiten 71-157, prei 25-72, rodekool 23-45, wittekool 9-15, uien 8-16, breekpeen 10-27. In de heren eerste klas van de volley balafdeling IJmond zal Tyfoon 1 nog één week moeten wachten om zich kampioen te mogen noemen. DEM 1 wist één punt in de wacht te slepen en kan theoretisch nog gelijk komen. ODIN 1, dat de laatste weken in de gevarenzone terecht was ge komen heeft duidelijk laten blijken, dat ze daar niet thuis hoorde. Tyfoon 1, dat tegen Schorpioen in het veld kwam overtuigde in deze wedstrijd niet erg. Niet dat de overwinning in ge vaar gekomen is, maar het liep stroef: 3-0 (15-10, 15-9, 15-7). ODIN had weinig moeite met VCK, dat de 'aatste weken wat uit vorm is. 3-0 (15-11, 15-5, 15-10). Tyfoon 2 had haar grotere broer deze week reeds het kampioenschap aan kun nen bieden door DEM naar een nederlaag te spelen. Het heeft er wel even naar uit gezien, dat het zou lukken, maar de laat ste set was DEM superieur 2-2 (16-14, 5-15 16-14, 3-15). In de dames eerste klas heeft een. on zeker ODIN toch de overwinning kunnen grijpen tegen een nog slechter spelend VCIJ 1, dat nu wel duidelijk op de onder ste plaats staat (3-1, 15-11, 16-14, 13-15, 15- 10). In de heren tweede klas zijn er nu nog maar twee kandidaten voor de bovenste plaats overgebleven. Tyfoon 3, dat de eer ste set wat nerveus was, zegevierde toch duidelijk over Schorpioen 2 3-1 (12-15, 15- 15-3, 15-6). ODIN 2 en Tyfoon 3 hebben beide 5 punten voorsprong genomen op nummer drie van de ranglijst, waarbij nog vermeld moet worden, dat ODIN 2 een wedstrijd minder heeft gespeeld. De andere uitslagen waren, VCIJ 3-Kenne- mers 2 2 3-1 (18-16, 15-13, 12-15, 15-9), Kennemers 1-DEM 2 1-3 (15-5, 12-15, 3-15, 6-15). In de dames tweede klas blijft Schor pioen 1 DEM 2 goed volgen. Schorpioen staat nu met een wedstrijd meer ge speeld 3 punten achter op de koploop- sters. De uitslagen waren; Schorpioen 1- Schorpioen 2 3-1 (14-16, 15-4, 15-7, 15-6), DEM 3-Kennemers 3 0-3 (3-15, 14-16, 12- 15). Aanstaande donderdag zal de gemeen teraad van Beverwijk een plan voor de aanleg van een sportcomplex in behande ling nemen. Dit sportcomplex komt aan de Parallelweg, tussen de Ringvaartweg en de St. Aagtendijk. Het zal één geheel vormen met het toekomstige St. Aagten- bos. Op deze wijze ontstaat dan één groot park, zowel bestemd voor actieve als pas sieve recreatie. Er zal gelegenheid zijn voor het beoefenen van de voetbalsport, maar daarnaast ook voor wandelen, vis sen, kanoën, kamperen en ('s winters) schaatsen. Voor sportbeoefenaars en be zoekers zal er een theeschenkerij en res taurant, centraal geprojecteerd, komen. De eerste fase van het plan betreft de aanleg van drie voetbalvelden, waarvan de kosten worden geraamd op 455.500. De sportcomplexen aan de Hoflander- weg aan de St. Aagtendijk (in gebruik bij de Sportvereniging Beverwijk, DEM en de Kennemers) zijn te klein geworden. Jong Hercules moet haar velden aan de Zeestraat ontruimen, daar Hoogovens het terrein reeds in mei van dit jaar nodig heeft voor haar uitbreidingen. Een aantal sportvelden aan de Hoflanderweg moet over enige jaren verdwijnen, want de grond aldaar heeft een andere bestem ming. Er is dus, wel haast bij. Het ontworpen sportcomplex wordt ge heel omgeven door een brede vaart, ge middeld tien meter diep. Het wordt door een waterpartij en een vaart in twee af zonderlijke gedeelten gescheiden. De vaar ten zullen worden benut voor de kano- Een inleggerij aan de Breesaapstraat in IJmuiden is ernstig gedupeerd door een baldadige streek van onbekenden. In het afgelopen weekeinde werden van het be drijf enige ruiten vernield. Glasresten kwamen in bakken met voorgezuurde ha ring terecht waardoor deze ongeschikt was voor de consumptie. De schade be loopt ongeveer achthonderd gulden. In het Stadskantoor te Beverwijk werd gisteravond een receptie gehouden bij ge legenheid van het feit dat de heer E. Ger ritse twaalf en een half jaar wethouder was. Zeer velen hebben de wethouder en zijn gezin gefeliciteerd. De gemeente Velsen was sterk vertegen woordigd door burgemeester mr. J. C. Bührmann, de wethouders J. van Leeu wen en F. Ockeloen en gemeentesecreta- is J. Veenstra. Burgemeester H. Nielen van Heems kerk was vergezeld van de wethouders P. de Graaf en H. J. Roozen. Ook de burge meester van Castricum, de heer C. Smeets ontbrak niet. De geestelijkheid was onder ifteer verte genwoordigd door de deken van Beverwijk pastoor B. G. Hosman en ds. J. Borg- hardt uit Wijk aan Zee. Uit Haarlem was op deze receptie cfe kantonrechter mr. Goudsmit. Uiteraard waren aanwezig de Beverwijk- se wethouders W. Vessies, F. Kaebisch en A. J. Hermes. Burgemeester J. G. S. Bruinsma is nog steeds met ziekteverlof. Er waren vele fraaie bloemstukken en vele gelukwensen gingen vergezeld van he aanbieden van een cadeau. «lilÉlteÉ én -ft V-V. z'l-V Mé&M? -A». - 'lf.V - - sport, maar de watergangen zullen tevens dienen voor het drainagesysteem. In totaal komen er elf voetbalvelden, waaronder twee hoofdvelden en een of twee oefenvelden. Elk afzonderlijk gedeel te krijgt aldus de beschikking over een eigen hoofdveld, zodat in ieder geval twee verenigingen over een volledige accommo datie kunnen beschikken. In het complex is een ruimte bestemd voor de aanleg van een ijsbaan, die in de zomer dienst zou kunnen doen als kampeerterrein. De kosten voor de aanleg van de eer ste drie voetbalvelden (in het eerderge noemd bedrag zijn niet begrepen de kos ten voor een kleedgelegenheid, aansluiting op het elektriciteitsnet en op het water leidingnet)' zijn hoog omdat de bodemge steldheid ter plaatse ongunstig is voor het beoogde doel. Voor de aanleg van de bosbeplanting zal de subsidie worden aangevraagd bij het staatsbosbeheer. De afdeling Velsen van de Algemene Nederlandse Bouwbedrij'fsbond, die sinds 1949 een groei doormaakte van 140 per cent en momenteel 536 leden telt, hield gis teravond in het Hervormde Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden een ledenvergadering, waarop de voorstellen voor het op 19, 20 en 21 mei in Amster dam te houden congres werden besproken. Met het voorstel de naam te wijzigen in Algemene Nederlandse Bond voor de Bouwnijverheid, kortweg genaamd ANB kon de vergadering zich wel verenigen. Een der leden meende, dat het beter zou zijn, als ook de bondsraad een eigen voor zitter zou hebben. De secretaris-penning meester, de heer Groote, was daarente gen van mening, dat men dan organisato risch in de knoop zou raken. Wel was de heer Groote het er mee eens, dat de bondsraad anders eh beter zou kunnen functioneren; de huidige gang van zaken levert wel eens tijdsverspilling op. Een voorstel van een aantal afdelingen- n op zon- en feestdagen niet te verga deren kreeg de volledige instemming van de vergadering. In een prae-advies hierop zegt het bondsbestuur zich hierop wel te willen beraden, maar zich voorshands niet te willen binden. Bijzonder ingenomen was men met het voorstel, dat de reglementen ten aanzien van adspirant-leden zullen worden ge schrapt, waardoor deze leden automatisch stemrecht zullen krijgen. Hoewel voorts de verhoging van de uit kering bij staking en uitsluiting wel een grote verbetering betekent, was een der aanwezigen toch van mening, dat in der gelijke gevallen 100 percent uitkering toch meer op zijn plaats zou zijn. Naar het congres zullen van de afdeling worden afgevaardigd de heren Beek, De Groote en Fopma. De concerten van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst worden tegen woordig gegeven in de Vredevorstkerk aan de Laan der Nederlanden te Bever wijk. Burgemeester en wethouders van deze gemeente zijn van mening dat dit gebouw in het algemeen aan redelijke eisen voor dit doel voldoet. Om de con certen volledig tot hun recht te laten ko men is het evenwel noodzakelijk, dat er een podium komt. Tot dusver wordt voor elke uitvoering een podium gehuurd, het geen voor vijf concerten per seizoen 1500 kost. Een eigen podium zou 3500 kos ten. Omtrent de financiering is overleg ge pleegd tussen B. en W. en het bestuur van Toonkunst en het college heeft de raad thans voorgesteld dat de gemeente een garantie voor een geldlening tot eer dergenoemd bedrag geeft. De raad zal hierover aanstaande donderdag beslissen. De Margriet Sch 33 is uit IJmuiden naar haar nieuwe thuishaven in Chili ver trokken. Vorige maand vermeldden wij reeds dat deze 1350 pk sterke trawler naar het buitenland was verkocht. De trawler werd in ons land verbouwd voor zijn nieuwe taak. Het schip zal daar namelijk gaan varen als visserijmoeder schip. De Bastiaan Sch 45 is eveneens vorige week vertrokken naar het buitenland, na melijk naar Noorwegen. Deze trawler, een zusterschip van de hier bekende Jo hanna Lydia KW 55, kwam in april 1963 in de vaart voor de Verre Visserij Maat schappij te Scheveningen. In Scheveningen gaan geruchten, dat de Guus Sch 5, eveneens eigendom van VVM, is verkocht naar Noorwegen. Deze trawler, de ex-IJmuidense Ariadne IJM 18, is reeds in de zomer van het vo rige jaar uit de vaart genomen en ligt sindsdien in de Scheveningse haven. Als dit gerucht juist is, dan is de Sch 5 de vijfde trawler in drie maanden tijd waar de VVM afstand van doet. x»ooooooorwxxYroonoooooo<»oooooooooooo(XX»or>ooooooooooi WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Maandagmiddag is de zeesleepboot Jacob van Heemskerck van het Bu reau Wijsmuller uit IJmuiden ver trokken met de H. Bill Jordan, een zestig meter lang en 17 meter breed booreiland op sleeptouw voor een 11.000 mijl lange reis naar Cook In let in Alaska. De sleepreis gaat "over de Atlantische Oceaan, via het Panamakanaal over de Stille Oceaan langs de Amerikaanse westkust naar Alaska: een tocht die enkele maanden in beslag zal vemen. Vlak voor het politiebureau aan de hoofdstraat in Santpoort heeft een vracht auto maandagmiddag een lantaarnpaal omver gereden. Bovendien werd een deel van de afrastering van een bloembollen- bedrijf vernield. Zonder te stoppen reed de wagen door. De politie slaagde er in de vrachtauto te achterhalen. De chauffeur, een 25-jarige IJmuidenaar, verklaarde „wel iets te hebben gehoord" maar er verder geen aandacht aan te hebben geschonken. U kunt het uzelf gemakkelijker ma ken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 11,05, postabonnees f 12,30. U kunt het ons gemakkelijker maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voorzien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. In dien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorgadres van de krant vermelden? Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE o,

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5