VOORJAAR WAS NOG NOOIT ZO RIJK AAN BLOEMEN Veiling t Centrum in Beverwijk kan aanvoeren nauwelijks bergen v artft m mÊË&mÈmm SSSl BH1 1 BB -8 m Ook het publiek spreekt een woordje mee m 1 ïïWw M u MM Ipf - V uè li i WOENSDAG 16 MAART 1966 17 Recordhoogte Groningse lof Nieuwe hal Overproduktie Gé van Berkel -a/v *■*.-*** Éi gggps P IN EEN MONOTONE DREUN rollen de namen en getallen uit de mond van de veilingmeester. De wijzer van de veilingklok schommelt vertraagd met de voor de leek bijna onverstaanbare opsomming mee. De kopers op de tribune lijken nauwelijks geïnteresseerd. Aan de lopende band worden de wagens met vele duizenden voorjaarsbloemen aan- en afgevoerd. Gele Paris-tulpen, de felrose Préludium, de maagdelijk witte Pax, de Lustige Witwe naast de Aristocraat, nog potdichte narcissen en stapels zoetgeu- rende hyacinten. De veilingmeester annonceert: „Vijftig bos Beatrix, 'n Hartstikke mooie tulp mensen". De opsteker bij de wagen kijkt ver wonderd. „Die zijn er niet", roept hij terug. De tribune reageert prompt: „Het zijn Clausen!" Er wordt even gelachen. Maar voor het overige is de markt bijzonder flauw. Voorzitter G. Tabak van de bloemen veiling 't Centrum in Beverwijk schudt somber het grijze hoofd. „Het is allemaal erg minnetjes, die prijzen", zegt hij. „We hebben nog nooit zo'n overvloedige aan voer, maar met de prijzen is het niks gedaan. Er gaat zelfs heel veel onder de kostprijs weg. De export laat ons in de steek. Het enige voordeel is dat de bloe men nu op de binnenlandse markt bijzon der voordelig zijn. Maar voor de kwekers en de handel zit er bitter weinig muziek in". De aanvoer van bolbloemen op de Be- verwijkse veiling is in deze dagen tot re cordhoogte gestegen. Honderden wagens hoog opgetast met voorjaarsbloemen in tal van kleuren en soortenstaan in de 1500 m2 grote neerzethal te wachten om de veilingzaal binnengereden te worden. Welriekend parfum vult de ruimte tot in alle hoeken. Het zijn overwegend tulpen, narcissen, hyacinten en blauwe druifjes die uit alle windstreken van Noord-Holland naar de Beverwijkse veiling worden ge bracht. Tussen Kerstmis en half maart zijn ze in verwarmde broeikassen „op de kist" gekweekt. Daarna komen tot om streeks half mei de bolgewassen die in de koude en verwarmde zogenoemde wa renhuizen tot bloei zijn gebracht aan de beurt. In de laatste fase van het seizoen, na half mei, komen dan de bloemen van de koude grond aan de markt. Van heinde en ver komen de handeia ten naar de veiling 't Centrum om iets van hun gading te vinden. Niet alleen uit de eigen provincie maar ook ver daar buiten. Zelfs uit Groningen zijn geregeld kopers op de Beverwijkse bloemenveiling te vin den. Een van hen, de heer Mense Schui ten, vertelde ons dat hij vaste klant in Beverwijk is. „Twee of drie keer in de week reis ik met eigen wagens hierheen. Ik kom op heel wat bloemenveilingen, maar koop toch hier het liefst," zegt hij. „Het assor timent is nergens zo groot als hier en ook de kwaliteit van de bloemen is be ter dan waar ook. Dat mag ik gerust zeg gen want ik zit al dertig jaar in het vak. Bovendien krijg ik bij 't Centrum de beste service en in de collegialiteit ner gens zo prettig als in Beverwijk." De heer Schuiten die in de stad Groningen twee winkels en een standplaats heeft zegt dat zijn klanten een goede kijk hebben op de kwaliteit van de bloemen die ze willen kopen. „De ervaring heeft me geleerd dat ik me wat dat betreft nog nooit met bloe men uit Beverwijk bekocht heb gevoeld". Die loftuitingen doen voorzitter Tabak zichtbaar goed. Hij zegt „Dit is zo maar een willekeurige handelaar. We hebben als De veiling is in volle gang. De aan voer van bolbloemen is overstel pend. De prijzen vallen echter tegen want er wordt bijna niet voor de export gekocht. De kooplust op de tribune is dan ook weinig geani meerd. G. van der Wel met rollende r's de bin nengebrachte produkten af. Hij kijkt nau welijks op van de voor hem liggende veilinglijst. Ook de mooiste bloemen en planten zijn voor hem slechts nuchtere letters en cijfers. Meer dan veertig dienst jaren schragen zijn veilingmeesterschap. veiling een goede naam op te houden en die kan je gauwer dan je denkt verlie zen. Er is concurrentie genoeg onder de bloemenveilingen. Daarom doen we ons uiterste best om het iedereen naar de zin te maken." DE OVERVOLLE HAL overziende voegt hij er aan toe: „We zitten om meer neer zetruimte te springen. Voor de winter ko pen we de nieuwe hal met eventueel een tweede veilingklok in gebruik te nemen. Die tweede neerzethal zal een oppervlak te van tweeduizend vierkante meter be slaan. Dan kunnen we met de massale aanvoer van bloemen tenminste beter uit de voeten. Soms lijkt het hier wel een gekkenhuis, zo druk is het". In de veilingzaal ratelt veilingmeester DE AFSLAG GAAT razendsnel verder. Uit het geroezemoes op de tribune maakt zich nu en een hardere opmerking van een handelaar los. Op de veilingklok flitsen de lichtende nummers van de bie ders aan en uit. Maar er is nergens een tevreden reactie te bespeuren over een voordelige aankoop. De prijzen geven daar geen aanleiding toe. „Onze E.E.G.-partners West-Duitsland en Frankrijk, anders altijd goede afne mers van onze bolbloemen, doen ons de das om. De export naar die landen is geen schim meer van wat die vroeger was. En dan te bedenken dat er steeds meer kwe kers komen. Op die manier kan een over produktie niet uitblijven," zegt de heer Tabak. Deze handelaar gaat bijna schuil achter de bossen tulpen die hij zo juist op de veiling heeft „gemijnd". Over enkele uren zal de trots van Holland, geveild in Beverwijk, naar alle windstreken worden vervoerd. Bloemen en nog eens bloemen. In onafzienbare rijen pronken ze in de neerzethal van de Beverwijkse bloemenveiling 't Centrum. Tulpen, narcissen en hyacinten beheersen het mark'tbeeld. Bolbloemen zijn een moeilijk te verhandelen produkt Door het Produktschap voor Siergewas sen is een statistiek uitgegeven van de opgeplante hoeveelheden bloembollen. De ze „oppervlakte-statistiek" is overigens een leerzaam boekwerk, vooral ook om dat het PVS er nog een lijst heeft bijge voegd van de aantallen van die rassen, die niet konden worden verkocht in 1965, het zogenoemde surplus. Daarin staat ook vermeld: „Apeldoorn" 1.464.447 stuks. En dat is een wonder. Deze „Apel doorn" is het belangrijkste ras geworden. De beplante oppervlakte verdubbelde in vier jaar tijd van 190 HA tot bijna 400 HA. Er is, blijkens de bloemenprijzen op de veiling Flora te Rijnsburg van de zij de van de handel en dus het publiek veel interesse voor deze zeer aparte kleur. Zij echter die niet aan die bollen en bloemen moeten verdienen maken zich ernstig zor gen, omdat deze prachtig oranjerode bloem een ernstig gebrek heeft, de kleur wordt snel afgebroken, waardoor de ran den zwart worden. Ontdekt het publiek dat, dan zal men niet meer zoveel ont vangen voor de bloemen en het ras raakt uit de gratie. Een ster De tweede grootheid in deze statistiek is Lustige Witwe. Een prachtige fel rode triumftulp met een scherp aftekenende witte rand. Er wordt 350 ha van geteeld. Dit ras heeft eigenlijk alles mee, de kleur is goed, de houdbaarheid van de bloem eveneens, ze zijn gemakkelijk te bossen, de groei van de bol is des kwekers lust, O - kortom een ster. Alleen aardse sterren kan men ook te veel zien. Deze bloem is in Nederland te gemakkelijk te herken nen en daardoor daalt de animo voor de huiskamers en dus in de veilingbanken te Rijnsburg. Hoewel een marktonderzoek alleen goed is voor industriële produkten, aldus vele bloembollenmensen, zou het toch wel eens winstgevend kunnen zijn om eens na te laten gaan of de theorie van de te grote bekendheid juist is. Het kan ook zijn, dat het verspreidingsgebied te beperkt is voor een opvallende bloem. Als we zien, dat er maar 217.000 stuks zijn overgeschoten verleden jaar, dus een zesde van de Apeldooms! dan zou er ook hard moeten worden gedacht aan een on derzoek naar die anderhalf miljoen van de Apeldooms. Te traag Van Rose Copland is de oorzaak be kend. Deze eens gevierde tulp heeft ook bijna alles mee. Zij groeit best, geeft een prachtige licht lila bloem, die over de ge hele wereld op een acceptabel vlak ligt, bovendien zeer houdbaar is, het lijkt al lemaal prachtig. Een nadeel heeft dit ras, het moet te lang in de kas staan voor de broeier de bloemen kan aanbieden. Aan gezien die tijd niet in de verkoopprijs te calculeren is zwaait de broeier dit ras een vaarwel. Bijna elf miljoen bollen zijn v. .-«s Het beschermende stro is nauwelijks verwijderd of de bollenkwekers haasten zich hun velden te be strooien met kunstmest. Hier en daar steken de bolbloemen al nieuwsgierig hun kopjes uit de koude grond. overgebleven van de 105 ha. Een veel te hoog aantal. Er zijn ook tulpen, die „in de running zijn". Een daarvan is de bruinig rode Triumftulp Prominence. Deze lijkt op dit moment alles te kunnen. In vier jaar tijd is de oppervlakte met 150 percent toege nomen. Zij groeit goed, heeft een goede bloem, niet zo verschrikkelijk herkenbaar ook trouwens en broeit bovendien snel en is houdbaar. Hiervan bleven van de 190 ha. nog geen vijfduizend bollen over. '0\" i f v - -X"*:-*- X. -i;. .L w

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17