Nieuwe strijd in Indonesië om bezit van de politieke macht Soeharto zou slechts met ordeherstel zijn belast HET WEER Weer vochten negers in Los Angeles Rooms-Liberale regering in België in de maak Gemini-8 gereed voor lancering u L 1 (I Loonakkoord Trawlvisserij Zuid Nadere verklaring van geneesheer directeur Van der Leek bij DWS trainer Negerrelletjes in Los Angeles Marcus Bakker (CPN) wil interpelleren over beleid rondom huwelijk Rijksbemiddelaars praten vandaag weer over „gevaarlijke" CAO's Edward Heath aan de rol 51e JAARGANG NUMMER 113 WOENSDAG 16 MAART 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR V ELSE N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Vandaag VOORJAAR in onze krant pagina 17-23 Gesprek over NS-c.a.o. voortgezét pagina 27 Grote leider IN DEZE KRANT Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Achtergrond: P.K.13 Van Dag tot Dag2 Buitenlands nieuws3, 7 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Kunstli- Radio en tv li- Feuilleton 13 Beeldverhalen 13 Topsy44 Beurs 27 Economisch nieuws 27 Scheepsberichten 27 Ferdinand28 Sport 29 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina's Droog weer Incident bij installatie der programmaraden Goed humeur LOS ANGELES (AP en Reu-I ter). In de negerwijk Watts in westelijk Los Angeles is dinsdag hevig gevochten tussen negers en politie. Twee mensen verloren daarbij het leven. Zeven mensen werden gewond. De orde in de wijk is hersteld. De toestand is er echter uiterst] gespannen. Het woord is aan Y_iCH=C|U IKDD BARTELJORISSTRAAT 5 MERCEDES BENZ AUDI GARAGE VAN WIJK OVERVEEN Woninginrichting „ONZE WONING" IJmuider Courant DJAKARTA (Reuter, ANP, AP en AFP). Generaal Soeharto heeft vandaag tegengesproken dat president Soekarno vorige week zijn politieke macht aan hem zou hebben overgedragen. Deze mededeling heeft, volgens het Franse persbureau AFP, Radio-Djakarta bekendgemaakt. Volgens Soe harto zou hij „slechts" zijn belast met het herstel en de handhaving van de orde en rust in Indonesië. Volgens andere berichten zou het nieuwe militaire bewind in Indonesië een document hebben gevonden, waarin president Soekarno de moord ge lastte van vier leden van dit bewind. Het belastende document zou tot een gewelddadige actie tegen president Soekarno zelf kunnen leiden. Zeker is dat president Soekarno gisteren opnieuw besprekingen heeft gevoerd met de militaire leiders. De conferentie zou zijn bijgewoond door de vice- premiers Soebandrio en Saleh, die volgens eerdere berichten gevangen worden gehouden in het paleis van president Soekarno in Bogor. Na afloop van de conferentie werd niets bekendgemaakt. President Soekarno zou echter vanmiddag een belangrijke verklaring afleggen, zo is meegedeeld. l^llftfVIArtAAIWWtAftlVWWWWAftfUWAWAWWMI/IAWWIAIW |yV\AIIAft^VWtfWWMWWMIAA#WWWMMWIAArtAAAAAAItflAA<WII1 I De onderhandelingen over de loonrege ling Trawlvisserij Zuid voor 1966 tussen de redersvereniging voor de Nederlandse Zeevisserij en de werknemersbonden hebben tot overeenstemming geleid, zo blijkt uit een circulaire die de Centrale van Zeevarenden ter koopvaardij en Vis serij aan zijn leden heeft gezonden. De vorig jaar overeengekomen herbere- keningsregeling voor het garantie loon, waardoor bij slechte reizen in ieder ge val een weekloon van 145 kon worden betaald, is afgeschaft. Het garantieloon ondergaat daardoor een verhoging van 10.75. Bovendien werd overeengekomen het garantieloon te verhogen tot 150 per matrozendeel. In dit bedrag zijn de com pensatie voor de AOW-premie, alle com pensaties voor de huurverhogingen en de compensatie voor de premie aan het be drijfspensioenfonds voor de zeevisserij meeberekend. De afschaffing van de herberekening en de verhoging tot 150 betekent een reële verbetering van het garantieloon met bij na twaalf percent. Enkele toeslagregelin gen (voor gezouten makreel, kleding-, boe te- en dergelijke) werden verhoogd, ter wijl de vakantie met drie dagen werd uit gebreid tot 18 werkdagen per jaar. Ook de vakantietoeslag werd verhoogd. Voor de CAO trawlvisserij Noord zijn inmiddels ook voorstellen tot verbetering ingediend. Het overleg over deze CAO duurt nog voort. Naar goedingelichte kringen vandaag meedeelden wenst het leger drie nieuwe vice-premiers in het nieuwe Indonesische kabinet. Het zijn generaal Nasoetion voor Defensieaangelegenheden, sultan Hameng- koeboewono voor Economische Zaken en dr. Roeslan Abdoelgani voor Buitenland se Zaken. Ook de naam van Mohammed Hatta werd in dit verband genoemd. De post van premier wordt door president Soekarno bezet. De legerleiding wil dat de drie huidige vice-premiers, Soebandrio, Leimena en Chaeroel Saleh zullen worden ontslagen. Bij de besprekingen tussen president Soekarno en de leiders van de strijdkrach- Verwachting tot morgenavond Over het algemeen veel bewolking. In de nacht en ochtend plaatselijk mist en overwegend droog weer. Zwakke tot matige westelijke wind. Vannacht geen nachtvorst. Morgen ongeveer dezelfde middagtempera- turen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Conflict Haarlems verpleegster De geneesheer-directeur van het Haar lemse St. Elisabeths Gasthuis, dokter P. A. Heeres, deelt in een nadere verkla ring ten aanzien van het conflict met een 22-jarige verpleegster in zijn ziekenhuis mede dat volgens de verklaring van de zuster zij noch haar man heeft deelge nomen aan de rookbommenterreur op de huwelijksdag van prinses Beatrix en prins Claus in Amsterdam. Zij waren slechts toevallige getuigen. Zoals wij gisteren al meldden, heeft de geneesheer-directeur na het gesprek dat hij des morgens met de echtgenoot van de verpleegster heeft gehad, meegedeeld dat de hele zaak op een misverstand berust en dat de verpleegster in haar func tie zal worden hersteld. De indruk die de zuster heeft gewekt, als zou zij betrokken zijn geweest bij de rookbommen-affaire, is onjuist geweest, aldus dokter Heeres in zijn verklaring. „Zij en ik betreuren dit. Uit een rustig gesprek dat ik met haar echtgenoot mocht hebben is mij tevens gebleken dat ook hij een rustig en ernstig man is die zich nooit aan wanordelijkheden zou schul dig maken. Mijn inlichtingen en indruk ken omtrent hem waren apert onjuist. Ik heb de zuster, gehoord haar verklaringen, onmiddellijk de gelegenheid gegeven haar werk in vrede te hervatten," aldus de geneesheer-directeur. HILVERSUM. Er heeft zich van morgen bij de installatie van de pro gramma-raden van NRU en NTS in Ho tel Gooiland te Hilversum een incident voorgedaan tussen prof. drs. J. Henrick Mulder en een journalist. Prof. Mulder maakte tijdens zijn toe spraak "van de gelegenheid gebruik om het weekblad „Vrij Nederland" aan te vallen. Hij had dit blad een interview toegestaan, maar het gepubliceerde re sultaat van dit gesprek zou hem zeer hebben verbijsterd. Ergerlijke laster, on smakelijk, unfair, onwaar en onwaardig noemde hij het geschrevene. „Zelfs het koninklijk huis is hierbij niet gespaard gebleven". Zijn felle betoog had tot ge volg dat de desbetreffende journalist. Martin van Amerongen, verontwaardigd opsprong en riep dat een en ander wel met een korreltje zout diende te worden genomen, waarop de voorzitter van de NTS, de heer E. Schiittenhelm, volbolgen uitriep: „U heeft het woord niet". DWS heeft de trainer van Willem II, Jaap van der Leek, voor de komende twee jaar gecontracteerd. Van der Leek volgt de Haarlemmer Frank Lesley Talbot als trainer op van de Amsterdamse full-profs In het verleden was de Tilburger o.a. oefenmeester van het Nederlands elftal ten, in de afgelopen dagen werd gewikt en gewogen over de samenstelling van een nieuwe regering. Soekarno zou de ge neraal hebben voorgehouden dat hij nog steeds „de grote leider van de revolutie, de president en opperbevelhebber is". Volgens goedingelichte kringen had Soe- karno zich tijdens die besprekingen gedra gen alsof er niets was gebeurd. Hij had voorgesteld dat het kabinet zou aftreden om hem de vrije hand te geven voor een reorganisatie naar eigen goeddunken. De leiders van de strijdkrachten weiger den echter hierop in te gaan, waarmee zij zich openlijk tegen het staatshoofd ver zetten. De generaals zouden Soekarno duidelijk hebben gemaakt dat zij een klein compact kabinet wensen, dat in staat kan worden geacht het land doeltreffend te regeren. Gisterochtend ondertekende een goed gehumeurde Soekarno een overeenkomst met de Nederlandse Fokker-fabrieken voor de bouw van een vliegtuigfabriek in Indonesië. Studenten verzamelden zich vandaag op nieuw voor het huis van Soebandrio en verspreidden vlugschriften waarin aan vallen op hem en de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjai Ji, werden ge- daan. Aan de gevechten namen zeker zeshon derd negers deel. Honderden agenten wer den in allerijl naar de wijk gezonden. Eenheden van de Nationale Garde zijn I in staat van paraatheid gebracht. De po litie heeft twaalf huizenblokken geïso leerd. Vorig jaar augustus kwamen duizenden negers in dezelfde wijk in opstand. Zes dagen lang werd er toen gevochten, branden gesticht, geplunderd en gemoord. Er vielen toen 35 doden. De schade bij die relletjes aangericht bedroeg zeker zevenhonderd miljoen gulden. De ongeregeldheden zouden nu zijn ontstaan, nadat een jongen een steen naar een politie-auto had gegooid. Toen de politie hem wilde arresteren, begon' nen de gevechten. De gouverneur van Californië vloog van New York naar Los Angeles. De burge meester van de stad, de heer Yorty en zijn naaste adviseurs, hebben hun hoofd kwartier opgeslagen op het hoofdbureau van politie. Plaatselijke leiders van de beweging voor rassengelijkheid hebben de negers aangemaand kalm te blijven. Over het al gemeen wordt aan dat verzoek voldaan. In de negerwijk Watts, in Los An geles, is dinsdag hevig gevochten tussen honderden negers en politie mannen. De negers kregen hevel in hun huizen te blijven. Zij die dit be vel negeerden werden gearresteerd. Ook daarbij ontstonden vechtpar tijen, doordat tegen die arrestaties verzet werd geboden. (Telefoto). 43*,, "Li- jj,, Baer-Oberdorf: De gemakkelijkste manier om zijn ge brek aan smaak te verbergen is: de mode te volgen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De communistische fractievoorzitter in de Tweede Kamer, de heer Bakker, wil premier Cals interpelle ren over het beleid rondom het huwe lijk van prinses Beatrix. Zijn verzoek maakt weinig kans. De Kamer zal er van middag waarschijnlijk afwijzend over be slissen. De meeste Kamerleden zijn de mening toegedaan dat de heer Bakker het beleid rondom het huwelijk ook kan aansnijden bij het komende debat over de kosten van het huwelijk. Een interpellatie, spe ciaal aan dit onderwerp gewijd, zou dan overbodig zijn. Wegens de verkiezingen voor de Provin ciale Staten zal de Tweede Kamer vol gende week niet vergaderen. De inter pellatie zou dus pas op zijn vroegst over twee weken kunnen worden gehouden. De openbare behandeling van de aanvullende begroting staat dan al bijna voor de deur. Vandaag buigen het College van Rijks bemiddelaars en de looncommissie van de Stichting van de Arbeid zich weder om over een drietal CAO's, die volgens de Rijksbemiddelaars gevaarlijk zijn voor de nationale economie. Het zijn de contracten van de dagbladjournalisten, van de meubileringsindustrie en van een handelsonderneming op één van de Zuid hollandse eilanden. De kans is groot dat ook deze con tracten worden gestuurd naar minister Veldkamp, wiens bureau zo zoetjes aan geheel bedekt is met nog niet goedgekeur de contracten. Het zijn die zoals al eer der gemeld van de glazenwassers, dn houtbedrijven, de reinigingsbedrijven en die van drie kleinere ondernemingen. De leider van de Britse Conserva tieven in het Lagerhuis, Edward Heath, zit midden in zijn verkie zingscampagne. Een verzetje hoort er echter ook bij. In de tuin van de woning van de man die zijn actie leidt, poogt hij thuis te raken in de rolschaatsplanksport. Hij sloeg daarmee twee vliegen in één klap. Hij leerde, in beginsel, de sport en er werd een plaatje van hem ge maakt dat het tot de pagina's van heel wat kranten bracht. (Telefoto) (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Belgische Christelijke Volkspartij en de Liberalen zullen waarschijnlijk een nieuwe regering vormen. De partijraad van de C\ P heeft dinsdag het ontwerp-regeringsprogramma van formateur Vanden Boeynants goed gekeurd. Tevens ging hij akkoord met de vorming van een coalitie met de PVV, de Partij voor Vrijheid en Vooruitgang. Men houdt er in Brussel rekening mee dat de nieuwe regering donderdag zal zijn gevormd en dat zij dinsdag in het parlement zal verschijnen. KAAP KENNEDY (AP) Op de Ame rikaanse raketbasis Kaap Kennedy is dinsdagavond begonnen met het aftellen voor de lancering van twee ruimtevaar tuigen. Om vier uur vanmiddag zal als alles volgens de plannen verloopt een Atlas-Agena raket de ruimte wor- I den ingeschoten. Om half zes wordt een bemande Gemini gelanceerd. Die moet de astronauten Armstrong en Scott in de ruimte brengen. Hun opdracht is, onder andere, de beide voertuigen aan elkaar te koppelen. Scott moet donderdag twee ënhalf uur in de ruimte „wandelen". Aanvankelijk was er in de C.V.P. nog enige tegenstand. Nadat oud-minister Se- gers, die bij de katholieke vakbonden een belangrijke stem in het kapittel heeft, een pleidooi had gehouden, zowel voor een samengaan van de C.V.P. en Libera len als voor de formateur, heeft de par tijraad zijn goedkeuring gegeven. Minis ter Segers liet duidelijk uitkomen, dat ook hij de voorkeur zou hebben gegeven aan een regering van socialisten en katholie ken. „Maar", zo zei hij, „nu we een maal zó ver zijn als thans, moet onze voorkeur wijken voor de solidariteit". Men heeft naar hem geluisterd en de partij raad heeft Vanden Boeynants volmacht gegeven om zijn kabinet te vormen. Het ligt in de bedoeling van de for mateur om een regering van twaalf mi nisters en acht staatssecretarissen te vor men. Met een enkele uitzondering mi nister Segers voor Buitenlandse Zaken zal hij een ploeg willen vormen van be trekkelijk jonge ministers. De socialisten die vast besloten zijn zich fel tegen de nieuwe regering te verzetten, hebben daarvan reeds gezegd: „de formateur pro beert met jonge mensen een reactionair regeringsprogramma aan de man te bren gen". Men geeft het nieuwe kabinet geen lang leven. De schattingen, zelfs in kringen van de C.V.P., lopen van zes weken tot zes maanden. Dat laatste is dan het maximum. (Zie ook pagina 9) Advertentie GOOD Advertentie M ADVISEUR V°°R V HERENKLEDING Bloemendaalseweg/hoek Zijlweg telefoon 11926 APARTE MEUBELEN en.LAGE PRIJZEN Iedere vrijdagavond kijkavond. Kruisweg 61 naast Amst. Bank - Tel. 20656

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1