Ontluikende lente in het Nationale Park De Kenneme rd uinen De vogels zijn er al in ASPIRIN® m u: It Voorjaar op de Keukenhof GRIEP/ B-wegen in Vinkeveen „belastingwegen11 n myft 3é m mm Vriendschap tussen mens en dier W"f m y/m' WÊÊÊÈh WOENSDAG 16 MAART 1966 21 m,mm m mm daar staat BAYE£ achter LIGNE „CHANCE" MOLENDIJK ■,Ay Vogelwereld i Juist een week geleden hebben wij bij mooi weer 's morgens met de directeur van de Stichting het Natio nale Park „De Kennemerduinen", dr. ir. E. C. M. Roder- kerk, in zijn auto dit fraaie, uitgestrekte (1240 hectare) zonovergoten duinlandschap doorkruist. Het is er nu nog stil, zo vroeg in het voorjaar, doch als men weet, dat zo'n 600.000 bezoekers jaarlijks dit recreatie-oord met zijn dynamisch landschap frequenteren, dan wil dat toch wel zeggen, dat velen in de lange, vrije weekeinden toch nog graag de natuur ingaan. En hier in de Kennemerduinen kan men zelfs dan nog rustige plekjes vinden om te wan delen of te picknicken, omdat dit duingebied zo uitge strekt is. Nu wij er doorheen reden kon men na enige dagen met slechts luttele zonne-uren de lente nog nau welijks bespeuren. Doch wie zijn ogen goed de kost geeft kan bepaald al de eerste tekenen van het naderend voor jaar waarnemen. V; s.S #8* Z De heer Roderkerk vertelde ons, dat de waterstand in de meren op het ogenblik vrij hoog is. Het Spartelmeer zal tijde lijk worden drooggelegd om de bodem vrij van slib te maken. Ook nu weer is men bezig enkele nieuwe paadjes aan te leggen, gemaakt uit een mengsel van wit te schelpen, afkomstig van Terschelling en klei, paadjes die het in dit landschap bij zonder goed doen. Bij het binnenrijden van dit duingebied viel ons oog al dadelijk op enkele boom- ■keletten, die het zonnige weer ten spijt, nog altijd een trieste aanblik in het land schap leveren. Doch wij hebben wel geconstateerd dat het aantal dode bomen ge lukkig sinds de vorige zomer, toen de sterfte onder de bomen na drie droge winters bepaald schrikbarend was, nu lang zo ernstig niet meer is. „Hoewel wij een natte winter hebben gehad, is dat voor de waterwinning in de duinen toch van geen betekenis. Er zijn op het ogenblik wel besprekingen gaande met de Haarlemse Waterleiding op welke wijze er water ingebracht kan worden". „U moeto ok niet vergeten, dat vele boomstammen nu kaal gevreten worden door de konijnen, die veel schade aan het hout aanbrengen. Want het is bepaald niet zo dat de konijnenstand terügloopt, aangezien de konijnenziekte niet doorzet' Wij hebben ons daarvan kunnen overtui gen, want telkens zagen wij gedurende onze rit deze langoren het duin op en af stuiven of iri een hol verdwijnen. Zij ho ren in dit landschap eenmaal thuis en ge ven er ondanks de schade die zij aan- Berkekatjes brengen de nodige levendigheid aan. Op 21 maart zullen de kampeerterrei nen „De Lakens" en „Liguster" weer worden opengesteld en overal is men daar ter plaatse al druk aan het werk om straks de kampeerders goed te ontvan gen. Bij de ingang aan de Bergweg is een nieuwe uitgang gekomen. Aanvankelijk liep deze uitgang schuin doch nu is er een haakse kruising gekomen op de Berg weg, wat een aanzienlijke verbetering betekent. Het bezoekersaantal bedroeg in 1965 80.000 minder dan in 1964, hetgeen mede te wijten was aan het slechte weer. In 1964 (kalenderjaar) bedroeg dit aan tal bezoekers 600.000, van wie 147.500 kampeerders (mankampdagen). Sindsdien neemt het aantal kampeerders steeds toe en zij komen steeds vroeger in het jaar getijde. De juiste cijfers over 1965 zijn nog niet bekend. Gevraagd naar het te kort in 1966, deelde de directeur ons me de dat dit 135.000 zal bedragen. In een gebied van 1240 hectare en als men be denkt dat binnen een straal van dertig ki lometer twee miljoen mensen wonen, dan betekent een dergelijk tekort werkelijk niets, zo rekende ir. Roderkerk ons voor. Het gemeentebestuur van Vinkeveen, zinnend op een mogelijkheid om het voor dit jaar geschatte begrotingstekort van 40.000 weg te werken, heeft daarvoor een mogelijkheid gevonden, die felle pro testen van het beroepsgoederenvervoer heeft uitgelokt. Het gemeentebestuur heeft namelijk bepaald dat alle wegen in de gemeente, zelfs de hoofdstraat en de splinternieuwe straten in een uitbrei dingsplan B- wegen zijn. Ook is de ge meentelijke leges verordening veranderd in die zin, dat vervoerders, die voorheen tegen één gulden per jaar ontheffing kon den verkrijgen, nu een aanmerkelijk ho ger bedrag moeten betalen om met hun zware en bredere wagens de B-wegen te mogen berijden. Dat geldt voor voertui gen die breder zijn dan 2.20 meter of die op enige wiel een hogere wieldruk hebben dan 2,4 ton. Voor een ontheffing moeten in Vinkenveen voortaan bedragen variërend van 200,— tot 1500,— per jaar betaald worden in plaats van de één gul den-vergoeding voor administratieve kos ten van weleer. Advertentie Voordat wij huiswaarts keerden, nodig de onze gastheer ons nog uit een kopje koffie in café-restaurant „Parnassia" te gebruiken, waar de Haarlemse schilder Joop Dam (hij exposeerde al eens in het voörmalige „Bloemenheuvel") fraaie wandschilderingen op de lichtblauwe wand aanbrengt naar motieven uit het Vogelmeer, ondermeer watervogels in de vlucht, zoals de kluut, de tureluur, de bontbekplevier, de wulp, grutto, zwarte ruiter, visdiefje, kokmeeuw en zilver meeuw. Doch ook een hermelijn, een groep konijnen, een bosuil, een fazanten- paar en kieviten zijn op de wanden van het restaurant aangebracht. Rest nog te vermelden dat in „Het Schuitengat", in het noordwestelijk deel van „De Kennemerduinen" de achttien zomerhuisjes (voormalige soldatenverblij- ven) deze wintermaanden aan de buiten kant zijn opgeknapt. De grauwe muur is naar achteren gewerkt en de groen ge verfde huisjes doen het in dit landschap bijzonder aardig. Plannen zijn er genoeg, doch zij vra gen tijd en geld en bovendien is er een tekort aan mankracht, zeker als u be- Het is een vroeg voorjaar dit jaar en overal hebben wij de met rasse schre den naderende lente kunnen speuren: in het zwellen van de knoppen in de bo men en in de heesters. De knoppen van de duindoorns bijvoorbeeld zwellen met de dag en zij verlenen aan dit duinterrein thans een paarsbruine gloed. Het zal geen veertien dagen meer duren of de duin doorns staan in bloei. Kamperfoelie en vlier tonen al hun eerste teergroene blaadjes en ook de berken beginnen al uit te lopen. Onze gastheer wijst er ons op dat het brandgevaar in de maanden maart en april zeer groot is. Daarna, als alles eenmaal groen is, wordt dat gevaar veel minder. Helaas heb ik weinig men sen tot mijn beschikking voor bewaking en u weet „verbieden" is hier niet mijn parool. Het is mijn jarenlange ervaring dat er toch betrekkelijk weinig wordt ver nield, alhoewel er op het ogenblik enige groepen jongens (tieners) bezig zijn alle bordjes te vernielen. Goedwillende bezoe kers zou de directeur daarom gaarne willen verzoeken mee te helpen dit euvel te bestrijden. Wandschilderingen in Parnassia, vervaardigd door de kunstschilder Joop Dam uit Haarlem. êi .1» ,i ."tumuli m mm. Voorjaarsspel van meeuwen boven het Grote Vogelmeer. Advertentie WIJ BRENGEN U Haute Coiffure - Salon de Beauté Santpoorterpl. 1 - H'lem - Tel. 60643 - bus 2 Een man, die zijn dagen althans tot het voorjaar aangebroken is eenzaam slijt is wel de heer C. Kok, wonende in de Recifelaan 28 in Overveen. Dag-in, dag- uit zit hij in zijn kleine behuizing, welke de „post Betonweg" van het Nationale park „Kennemerduinen" in Zandyoort uitmaakt. Langs deze post trekken in het voorjaar en de zomer talloze bezoekers het wandelpark in. Ook in de tijd daar vóór zit de heer Kok op een eenzame post, waar nu slechts zo af en toe eens iemand passeert. Maar toch verveelt de heer Kok zich geen moment, want hij heeft in de afge lopen maanden vriendschap gesloten met een wilde fazant. Het dier diende zich vier maanden geleden als een echte ver schoppeling aan en werd toen liefderijk opgenomen, kreeg eten en drinken, kwam tot rust en leefde weer helemaal op. Alleen zijn blindheid aan één oog be hield de fraaie vogel. Sedertdien is hij nog eenmaal er naar aan toe geweest, doch na een afwezigheid van vier dagen kwam hij toch weer terug. Thans dient de mooi gekleurde vogel zich driemaal daags aan bij het loket, om eten in ontvangst te nemen van de man, die hem er bóvenop hielp. En niet zodra hoort hij 's morgens tegen acht uur zijn vriend op de brommer aankomen of hij schiet uit het struikgewas naar voren om hem tegemoet te rennen. denkt, dat in deze maand aan vier men sen ontslag moest worden verleend, al dus de heer Roderkerk. Wij, die in de zo dichtbevolkte randstad Holland wonen, mogen ons wel gelukkig prijzen een zo uniek recreatiegbied als „de Kennemerduinen" in onze directe nabijheid te weten. Bed Andreas Ook aan het gedrag van de vogels kan men het naderend voorjaar onderkennen. De meeuwen krijgen al paarneigingen en enkele eendensoorten zijn al bezig met eieren leggen. Zodra sneeuw en ijs de af tocht hadden geblazen, nu ongeveer drie weken geleden, keerden wulpen, Scholek sters en kieviten naar dit duingebied te rug. Een groot aantal fazantehanen met de fraaie groene vederdos die hun kop siert, omringd door een „harem" van ze ker wel tien hennen, schoten telkens vlak voor de auto langs de bosjes in, waar een tweede haan al gereed stond om de strijd met zijn rivaal aan te binden. In het Vogelmeer krioelt het al weer van de watervogels. Een grote kolonie kok meeuwen van wel 300 paren was juist weer enkele dagen geleden in het meer neergestreken, terwijl de stormmeeuwen aan de andere kant van het eiland, afge zonderd van de kokmeeuwen, al een tien tal paartjes hebben gevormd. Ook meer koeten, kuif eenden de vrouwtjes in een bruin kleed en de mannetjes met witte flanken alsmede tafeleenden zwemmen thans weer rond in het Vogelmeer. Deze waterplas verleent aan het landschap wel een heel aparte bekoring. Op de Keukenhof is men al druk in de weer met de verzorging van de vele bedden met bolgewassen. Een toef winterklokjes wordt van onkruid ont daan. Ondanks het gure weer van de laatste dagen is de lente toch in aantocht.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 21