Stakingsgolf overspoelt Frans economisch leven Franse NAVO-politiek ondervindt veel critiek - PKI: Verboden politieke partij Hij koos de Algemene Bank Nederland voor aangepast sparen. 3,5°/( ...5 °/c Algemene Bank Nederland REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Dertien miljard dollar extra voor oorlog in Vietnam Boeing verloor motoronderdelen Treinverkeer naar Parijs morgen gehalveerd Russische vissers volgen aandachtig NAVO-oefening VN-troepen langer op Cyprus? Urker visser haalde Franse zeemijn op ramm WOENSDAG 16 MAART 1966 in Calcutta mensenlevens Re eisten Voorwaardelijke .straf voor examenfraude J De Algemene Bank Nederland biedt u vier mogelijkheden van veilig en vertrouwd sparen. A. Spaarboekje ....315 /o B. Spaarrekening C. Spaardeposito.4|5 10 D. Spaardeposito Italiaanse regering krijgt het vertrouwen Onmiddellijke verlichting van De Indonesische Communistische Partij, die zaterdag door generaal Soeharto is verboden, heeft drie miljoen leden, en is daarmee op de com munistische partijen in de Sovjet-Unie en China na de grootste ter we reld. De PKI, Partai Kommunis Indonesia, werd op 23 mei 1923 opge richt door de Nederlandse revolutionair Hendrik Sneevliet. De datum van oprichting wijst erop dat de PKI een van de oudste communistische partijen in Azië moet zijn. Drie jaar later organiseerde de PKI een (mislukte) opstand tegen het Nederlandse gezag. In 1928 scheidden Trotskisten zich af van de PKI. Zij vormden de Moerba-partij, waarvan Saleh en Malik thans belangrijke figuren zijn. Vorig jaar verbood president Soekarno deze Moerba-partij. Vice-premier Saleh bleef echter gehandhaafd. Tijdens de tweede wereldoorlog bood de PKI, die toen nog weinig leden telde, verzet tegen de Japanners. De leiding van de partij verbleef in Moskou of in Jenan het door communisten bezette deel van China. A idit 35 partijen M Zuid-Cbinese~Z.ee StillecOceaan :Manado anokwari:^05}ea™= ontianok MOLU andjermasin igkarttfj|"y|PO Soerabaja^^Makasshr: Bandoeng Soerakarto JndiscbezOceaan P. Darwin; WASHINGTON (AFP en AP) De Amerikaanse president Johnson heeft gis teren een wetsontwerp ondertekend waar bij een extra bedrag van 13136 miljoen dollar wordt uitgetrokken voor de oor log in Vietnam. Hij deed een beroep op China en Noord-Vietnam „op te houden met hun hopeloze pogingen tot verove ring". Het cijfer was precies het bedrag waar om Johnson verzocht had in januari. Het totaal omvat 12.346 miljoen dollar voor de'fensie, 375 miljoen dollar voor militai re hulp. en 415 miljoen dollar voor eco nomische hulp. Het grootste deel van de gelden voor defensie zal gebruikt worden voor de aan koop van militaire goederen zoals vlieg tuigen, munitie, voor de bouw van mi litaire installaties en voor bespoediging van onderzoek en ontwikkelingsprogram ma's. CALCUTTA (Reuter) Bij de voedsel- relletjes die de vorige week in Calcutta en omgeving hebben gewoed, zijn 39 men sen om het leven gekomen. Dat is dinsdag officieel meegedeeld. Onder de doden zijn twee politiemannen. (Van onze correspondent) PARIJS. Frankrijk is de tweede helft van maart ingegaan met een reeks sta kingen. Het rijtje zag er voor gisteren ongeveer als volgt uit: stakingen van twee uur of langer bij de metaal-, textiel-, glas-, kleding-, chemische, keramische en levensmiddelenindustrie, in de bouwvakken en hier en daar bij de landbouw. In tegenstelling tot andere jaren grijpt dit jaar de stakingsactie het eerst om zich heen in de particuliere sector. De genationaliseerde sector volgt aanstaande donder dag. Er zullen tot vrijdagmiddag vier uur maar weinig treinen lopen, waardoor andermaal de verbinding tussen Parijs en de voorsteden in de knoei komt. Zater dag gaan de mijnwerkers 24 uur in staking. Volgende week woensdag zullen de arbeiders bij de gas- en elektriciteitsbedrijven het werk neerleggen. Voor de Pa- rijse metro en bussen is een staking vastgesteld op donderdag 24 of vrijdag 25 maart. Voegt men daar ook nog aan toe dat het personeel bij het hoger onder wijs eveneens in staking is, dan heeft men van de stakingsactie wel ongeveer een volledig beeld. Voor het overheidspersoneel wil de re gering niet verder gaan dan hoogstens vijf percent loonsverhoging. Dat wordt door de drie samenwerkende vakbonden onvoldoende geacht. De regering beroept zich op het stabilisatieprogram waaraan nog verscheidene jaren zal moeten wor den vastgehouden voordat het inflatiege vaar is bezworen. Als, zo zegt de rege ring, aan het overheidspersoneel meer dan vijf percent loonsverhoging wordt toe gestaan dan komen de arbeiders in de LONDEN (Reuter, AP en AFP). Van verscheidene kanten is critiek gekomen op de plannen van president De Gaulle van Frankrijk om de Franse troepen uit de Atlantische al liantie terug te trekken. Alleen Ed ward Heath, leider van de Britse Conservatieve Lagerhuisfractie, heeft zich min of meer ten gunste van het standpunt van de Franse president uitgesproken. Hij zei: „Het is onrea listisch om te zeggen dat de NAVO moet blijven voortbestaan volgens het bestaande oude sehema. Ik geloof in Groot-Brittannië en ik geloof in een militair deelgenootschap, maar niet in landen die satellieten zijn". Bij de opening van een tweedaagse West-Europese Unie-conferentie in Lon den beschuldigde de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Michael Stewart, Frankrijk ervan dat het land de interge- allieerde verplichtingen heeft geschonden. Ook de minister van Buitenlandse Zaken van Nederland en West-Duitsland, Luns en Schroder, waren in Londen op de conferentie van mening dat een krachtige en militair-verenigde NAVO de kans op overeenstemming tussen Oost en West eerder zou vergroten dan ver kleinen. In een zeer critische brief aan pre sident De Gaulle heeft premier Wilson van Groot-Brittannië de plannen van het Franse staatshoofd aangevallen. Bondskanselier Erhard van West Duitsland heeft gisteren tijdens een par- lementsfractievergadering van de CDU gezegd dat hij voor integrale handhaving is van de Atlantische Gemeenschap. Franz Josef Strauss, voorzitter van de CSU de zusterpartij van de CDU pleitte voor Frans-Duitse onderhandelingen. Maar ook hij zag het nut in van harmonisering van de standpunten van de „14", en hij be treurde de stappen van de Franse presi dent. particuliere sector met verdergaande eisen. Het verbond van Franse werkge vers verschuilt zich achter de regering. Het verbond weigert te onderhandelen over verhoging van de lonen en verwijst de drie samenwerkende vakbonden naar de diverse takken van industrie. Wat de werknemers extra prikkelt is de weigering van het verbond van werkge vers om te onderhandelen met de com munistisch georiënteerde CGT. Die wei gering dateert al van 1949. Inmiddels heeft president De Gaulle eind verleden jaar wél met vertegenwoordigers van de CGT op het Elysée gepraat. Maar het werkgeversverbond staat nog altijd op het oude standpunt. Wel praten met de twee andere vakcentralen, maar niet met de CGT. Van de drie vakcentralen is de CGT de oudste en ook de belangrijkste Om het verbond van werkgevers tot er kenning van de CGT en tot onderhande lingen te dwingen is dinsdagmiddag voor het gebouw van de werkgeversorganisatie in Parijs gedemonstreerd. Het resultaat van die betoging is niet groot geweest, Het werkgeversverbond standpunt blijven staan. is op zijn SYDNEY (REUTER) Een Boeing-727 met 78 mensen aan boord is kort na de start van het vliegtuig van Sydney terug gekeerd, omdat uit een van de motoren onderdelen losraakten en eruit vielen. Het straalvliegtuig, eigendom van de Austra. lische Ansett-Ana luchtvaartmaatschap pij, maakte een geslaagde landing. Het personeel van de Franse spoorwe gen gaat donderdag en vrijdag weer sta ken. Het gevolg daarvan is dat het aan tal treinen van en naar Parijs zal worden gehalveerd. De N.S. heeft inmiddels zekerheid ont vangen over het treinverkeer naar en van Parijs op donderdag. Wat het verkeer op vrijdag betreft hoopt men morgen zeker heid te verkrijgen. Donderdag rijden wel vanuit Amster dam de D.120, TEE 128, en D.144. Uitge vallen zijn de TEE 122, D.126 en TEE148 Uit Parijs vertrekken naar Amsterdam alleen de D.109, TEE 119 en D.129. Uitge vallen zijn de TEE 103, D.117 en TEE 125. De kans bestaat dat enkele van de uit gevallen treinen wel of vanuit Brussel rij den. PARIJS (Reuter) In Parijs is dins dag een tandarts tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden ver oordeeld, omdat hij met behulp van een walkie-talkie zijn zoon had geholpen bi; een examen. De zoon kreeg vier maan den voorwaardelijk. Een serveillante had opgemerkt dat de 22-jarige zoon telkens zat te mompelen. Hij had onder zijn trui een kleine transis torradio verborgen, via welk apparaat hij contact hield met zijn vader die buiten het gebouw in zijn auto ook een zender ontvanger had. Het examenwerk van de jongen was een mengsel van briljante ant woorden en stommiteiten. SVOLVAER (NOORWEGEN) (AP) Een ongewoon groot aantal Russische vissersvaartijgen ligt de laatste dagen buiten de Noorse territoriale wateren aan de noordkust. De militaire autoriteiten ge loven, dat sommige van die schepen de NAVO-oefening „Winterexpress" volgen, De Russische schepen bezoeken herhaal delijk de haven van Harbo om zoet water in te nemen. De Noorse vissers klagen erover dat de Russische schepen het hun onmogelijk maken op hun visserij gronden buiten de zesmijlzone te vissen. Advertentie W| v ,f Tot ft.000,- per maand direct opvraagbaar: voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed ƒ50.000,-. Tot f 1.000,- per maand direct opvraagbaar: voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f50.000,- voor particulieren en f100.000,- voor verenigingen en stichtingen. met drie e.q. zes maanden opzegging. Eerste storting tenminste f100,-. Drie maanden opzegging voor bedragen tot ƒ5.000,-; zes maanden voor hogere bedragen. Maximum tegoed f 50.000,- voor particu lieren en f 100.000,-voor verenigingen en stichtingen. met een jaar opzegging. Eerste storting tenminste f 100,-. Opzeggingstermijn een jaar. Maximum tegoed f50.000,- voor particulieren en f100.000,- voor ver enigingen en stichtingen. (Nederlandsche Handel-MaatschappiJ De Twentache Bank) NEW YORK (Reuter) De acht ge kozen leden van de Veiligheidsraad, waar onder Nederland, hebben voorgesteld de VN-troepen tot 26 juni op Cyprus te la ten. Deze troepen bevinden zich reeds van maart 1964 af op het eiland. De VN heeft, tot dusver zonder resultaat, ge poogd een duurzame regeling te bereiken van de geschillen tussen de Griekse en Turkse Cyprioten en tussen Griekenland en Turkije over de kwestie-Cyprus. ROME (AFP) Met 347 stemmen te gen 251 stemmen en één onthouding heeft de centrum-linkse Italiaanse regering van premier Aldo Moro het vertrouwen van de Kamer van Afgevaardigden gekregen. Van de Senaat had zij dit reeds op acht maart gekregen. Tegen stemden de com munisten, de proletarische socialisten, de liberalen, de neo-fascisten en de monar chisten. Advertentie "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Uit eerste wereldoorlog De Urkse kotter UK103 kwam dinsdag avond de IJmuidense vissershaven binnen met aan boord een Franse zeemijn, die op de Noordzee werd opgevist. Het ge vaarlijke tuig dateert uit de eerste we reldoorlog en bleek nog volkomen gaaf te zijn. De mijnopruimingsdienst van de Ko ninklijke Marine heeft de mijn gede monteerd en afgevoerd. (Van onze redactie buitenland) Bij de proclamatie van de republiek Indonesië in september 1945, speelden jonge communisten als Aidit en Luk- man en Trotskisten als Salek en Ma- lik een belangrijke rol. Ze ontvoerden Soekarno en Mohammed Hatta, waar na deze gedwongen werden de onaf hankelijkheid te proclameren. De P.K.I. kreeg officiële erkenning. Oude re partijleiders keerden uit Moskou en Jenan terug en namen de leiding van de partij weer op zich. De invloed van de Indonesische communisten groeide sindsdien snel. Tal van kleine partijen en organisaties gingen een fusie aan met de P.K.I. Zo verklaarde premier Amir Sjariffoe- din, die een ministerpost had bekleed in een aantal kabinetten en die begin 1948 minister-president was geweest, dat hij al sinds 1938 lid was van de P.K.I. Sjariffoedin was officieel tot dat mo ment lid geweest van een socialistische groepering die zich aansloot bij de P.K.I. Sjariffoedin en P.K.I.-leider Moeso beraamden in 1948 de opstand van Madioen. Zij bezetten grote delen van Oost-Java en stelden zich aan het hoofd van een tegenregering. Maar de communisten werden verdreven. Moe so en duizenden van zijn volgelingen verloren in de strijd het leven. Sjarif foedin werd geëxecuteerd. Twee jaar later kwam de P.K.I. on der leiding van Aidit. Binnen korte tijd lukte het hem het aantal leden van ongeveer achtduizend op te voeren tot één miljoen. Het politieke accent werd verlegd. In plaats van vast te hou den aan revolutionair verzet, kreeg de P.K.I. steeds meer een nationalistisch karakter. Bij de verkiezingen van 1955 kre gen de communisten ruim zes miljoen van de stemmen. De P.K.I. rangschik te zich daarmee op de vierde plaats. Aidit volgde de Moskouse koers van vreedzame coëxistentie en verleende steun aan de denkbeelden van presi dent Soekarno. In het verleden heeft de P.K.I. zich altijd volgens de beginselen van over- leg-en-compromis met de politiek van president Soekarno kunnen verenigen. Zij nam zelfs de vijf principes van Soekarno over: geloof in God, natio nalisme, humanisme, democratie en sociale gerechtigheid. Zoals communis tische partijen in andere landen Marx citeren, zo haalden Indonesische com munisten de woorden van Soekarno aan. Om de samenwerking met andere politieke partijen beter te laten verlo pen, maakte Aidit een eigen indeling van de maatschappij: hij stelde dat er drie klassen zijn, de vooruitstrevenden, de besluitlozen en de reactionairen. Soekarno's bedoeling was alle partij- verschillen te laten wegvallen in de „Nasakom", waarin nationalisten, communisten en godsdienstige groepe ringen, de drie belangrijkste stromin gen in het Indonesische politieke le ven, elkaar zouden kunnen vinden. Hij vond in communistenleider Aidit een warm pleitbezorger voor zijn idee. Maar na de revolutie van 1 oktober, de derde greep naar de macht van de PKI, is nu, ondanks hardnekkige po gingen het Nasakom-idee alsnog te verwezenlijken, de Partai Kommunis Indonesia ten derde male tot verbo den organisatie verklaard. Een poging van president Soekarno om na de ok- tober-revolutie een neo-communisti- sche partij te lanceren liep op niets uit. Vier mei 1965 stelde president Soe karno een orgaan in dat hem moest bijstaan toezicht uit te oefenen op de activiteiten van Indonesische politieke partijen. Op die manier hoopte hij de politieke tegenstellingen om te buigen tot zijn Nasakom-idee. Elf jaar geleden werden in Indone sië voor de eerste en enige keer alge mene verkiezingen gehouden. In de zo mer van het vorige jaar was vooral de PKI voorstander van nieuwe verkie zingen. Voor de nationalisten (PNI) èn voor Soekarno was nationale eenheid belangrijker. Op de achtergrond zagen zij de „Nekolims", de neo-kolonialisten op de loer staan. Het is de vraag of deze verkiezingen, nu de PKI verboden is, spoedig zullen worden gehouden. Het aantal politieke partijen in Indo nesië is bijzonder groot. Aan de ver kiezingen in 1955 deden 35 verschillen de groeperingen mee. De drie hoofd stromingen zijn communisten, nationa listen en islamieten. Naast de PKI staan ter linkerzij de nog de Moerba-partij (trotskisten), die vorig jaar werd verboden, en de kleine sociaal-democratische PSI, die dezelfde visie hééft als de Westeurope- se socialistische partijen. Leider van de eveneens verboden PSI was Soetan Sjarir. De nationalisten zijn verenigd in de Partai Nasional Indonesia. In 1927 opgericht. Bij de verkiezingen kreeg de PNI bijna 8% miljoen stemmen en daarmee 57 afgevaardigden in het 257 zetels tellende parlement. De PNI werd in augustus vorig jaar gezuiverd van Nasakom-tegenstanders. De voomali- ge vice-premier Hardi verloor daarbij zijn partijlidmaatschap. Partijvoor zitter Ali Sastroamidjojo wordt, vol gens berichten uit Djakarta, gevangen PKI-leider Aidit gehouden in het Bogor-paleis van pre sident Soekarno, samen met minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio. De derde stroming, de islamieten, tenslotte zijn te verdelen in drie voor naamste groeperingen: De Masjoemi, met bijna 8 miljoen stemmen een belangrijke factor, maar tot verboden organisatie verklaard; de Nahdatoel Oelama, met bijna 7 mil joen aanhangers, van oorsprong een orthodox islamitische pressiegroep; en de Partai Serikat Islam Indonesia met ruim 1 miljoen aanhangers. Naast deze islamitische groeperingen moeten volledigheidshalve in het con fessionele kamp eveneens i<» twee be langrijkste christelijke partijen Parkido (één miljoen aanhangers) en de Partai Katolik (bijna 800.000 stemmen) ge noemd worden. Leider van Parkido is Leimena. FILIPPIJNEN óyjzf BROENEI ALMAHERA INGAPORE VOGELKOP r^CERA AROE OEMBAWA—FLORES IMOR(Port) SOEMBA '•AUSTRALIË:: WWWWWWMMWWWVtAIWMfMMW! Belangengemeenschap. De Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena en de Lu xemburgse Luxair zijn een belangen gemeenschap aangegaan. Prijs. Arthur Schlesingers veel verkocht® boek „Duizend dagen: John F. Kennedy in het Witte Huis" is door de Ameri kaanse uitgevers onderscheiden met de nationale prijs 1965 voor geschiedenis en biografie. Ongezien. Het Westberlijnse stadsbestuur heeft bepaald dat men voortaan naakt mag zwemmen, mits er niemand kijkt. Deze beperkende bepaling geldt niet voor kinderen onder de zes jaar. Tot dusver was naakt zwemmen geheel ver boden. Kraan-zitters. Drie staalarbeiders die in het hart van Londen in de cabine van een 75 meter hoge kraan waren gaan zitten om te protesteren tegen een drei gend ontslag, zijn na een zeer oncom fortabel etmaal naar beneden gekomen. Daar hoorden zij dat zij waren ontsla gen. Een vierde man was al eerder af gedaald met ziekte- en uitputtingsver schijnselen. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Vragen. In de Hongaarse plaats Bieske zijn drie pastoors aangehouden, omdat zij tijdens het godsdienstonderwijs vra gen aan de leerlingen hebben gesteld, wat door de overheid is verboden. Onderhandelingen. Achtentachtig percent van de Amerikanen is voor onderhan delingen met de Vietcong, zo blijkt uit een opinieonderzoek dat is ingesteld door de universiteit van Stanford in Californië. Van de 1474 ondervraagde personen was 61 percent het eens met de Vietnam-politiek van president John son. 29 percent was tegen Johnsons politiek en 10 percent had geen mening. Koppelverkoop. Huisvrouwen in de Peru aanse plaats Trujillo hebben bij de po litie geklaagd dat de winkeliers kop pelverkoop toepassen en hun dwingen ook bier te kopen, wanneer zij petro leum willen hebben. Van hun echtge noten zijn geen klachten binnengeko men. Kerncentrale. Pakistan heeft besloten bij Roboer in Oost-Pakistan een kerncen trale van 140 megawatt te bouwen. Voor de financiering zouden onderhandelin gen gaande zijn met West-Duitsland en. Frankrijk. Kolonel Engel overleden. In het militaire ziekenhuis Oog in Al in Utrecht is gis teravond op 58-jarige leeftijd overleden kolonel C. L. H. Engel, vice-voorzitter van de Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen. Eén erepenning. De gemeenteraad van Weesp heeft met 38 tegen 7 stemmen besloten voortaan slechts één erepen ning voor het ereburgerschap van de stad toe te kennen. De gradatie brons, zilver en goud is vervallen verklaard. Hennep en LSD. Wegens het in bezit heb ben van 115 gram hennep (een produkt dat wordt gebruikt in de marihuana- sigaretten) is een 24-jarige kantoorbe diende uit Rotterdam door de recht bank in de Maasstad veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf voor waardelijk en een boete van 100. Eis van 2 jaar. De officier van Justitie bij de rechtbank in Maastricht heeft twee jaar gevangenisstraf en een rij verbod van 3 jaar gevorderd tegen een 29-jarige inwoner van Kerkrade, die op 20 december na vijftig glazen bier gedronken te hebben, een autobotsing veroorzaakte waarbij drie mensen zwaar gewond werden. Zijn rijbewijs was bij een vorige veroordeling reeds tot 1968 ingetrokken.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3