Mohammedaanse Turkije met Aya hartstocht in Sofia als doel Politiekreligie en historie vreemd met elkaar vermengd VIISKER m haar journaal «v Haarlemse rechtbank hoort Von Koskull voor advies aan de minister In de vishal en op zee Kort IJmondnieuws KORT IJMONDNIEUWS „Meester" Stremmelaar Gevarieerd programma in Stadsschouwburg van Veisen n In Beverwijk gestolen bromfiets in Velsen teruggevonden Voor de heer gemaal: De collectie van de Society Shop Stoffenshow van de Bijenkorf WOENSDAG 16 MAART 1966 Verzoening WASAUTOMATEN AEG ZANUSSI - IGNIS - ZANKER Service-Station „BOEMERANG" WIJK AAN ZEEËRWEG Gematigder partij de oude partij van Ataturk DIJ IlOOgOVGnS geRllIulgd „Nieuwe kruistocht" gebouw voor Peking-China |,e"rddoorliep tot onderafdelingsciief Henny Schoute De Aya Sofia, eeuwenoud, beheerst nog immer het stadsbeeld van Istanboel. Van onze correspondent) ATHENE. In Istanboel het oude Konstantinopel dreigen politiek, religie en historie op een vreemde manier met elkaar verstrengeld te raken. In 1054 om maar met de historie te beginnen verliet kardinaal Humbertus woedend de toen malige Byzantijnse hoofdkerk van de heilige wijsheid, Aya Sofia. Op de altaartafel liet hij een bul achter, waarin uit naam van de toen toevallig juist overleden paus Leo IX patriarch Michael Keroularios werd vervloekt, omdat hij had geweigerd de pauselijke delegatie te ontvangen. De patriarch en zijn synode gingen een week later over tot een tegenvervloeking van de paus van Rome, die aan het credo een passage „filioque" had laten toevoegen waarin werd verkondigd dat de heilige geest uit de zoon voortkwam. Het was het begin van het schisma tussen de ortho doxe en de katholieke kerken, die sindsdien ook anderszins van elkaar zijn ver vreemd. wen heen hun kruistochten tegen de mo hammedanen gevoerdHet was vol gens het blad ook niet toevallig dat voor de plechtigheden juist een dinsdag was gekozen, de dag waarop in 1453 de stad viel. Er wordt aan herinnerd dat in Grieken land vele legenden de ronde doen, als zou een nieuwe Konstantijn, naamgenoot en opvolger van de in 1453 in de bres van de muren gesneuvelde, de stad eens heroveren zal. „Een Konstantijn met zes vingers geborgn. zoals inderdaad de hui dige vorst. In de toenadering tot Rome wordt de eerste stap gezien tot een nieu we kruistocht, waartegen de minaretten van de Aya Sofia een vlammend „nee de lucht in moeten slingeren." De afgevaardigde Sami Biriciogloe van de Nationale Partij heeft de kwestie ook ter sprake gebracht in het parlement. „Uit lust om de christenen welgevallig te zijn hebben we de achting van de mo hammedaanse wereld verloren. Welk christelijk land heeft ons gesteund in de Cypruskwestie?" Maar toen hij uitriep dat zijn voorstel de wens van de hele na tie uitdrukte, kwamen er kreten van de banken van de Volkspartij: „nee, nee!" De positie van deze afgevaardigden, die Ataturks erfenis van „Europese bescha ving" willen hooghouden, wordt er echter niet gemakkelijker op. De voor Turkije vooral rekenkundig ongunstige afloop van [het V.N.-debat over Cyprus, waarbij alle andere NAVO-landen, behalve de VS, zich van stemming onthielden over een voor Cyprus gunstige resolutie, liet het Turks- Mohammedaanse fanatisme tot grote hoogte opflikkeren. Turkse studenten zouden met genoegen niet alleen meer de Istanboelse maar ook de Atheense Aya Sofia in een moskee doen verkeren. „Op naar Athene!" is nu een van de kreten, en „weg met het pa triarchaat, dat hol van het Griekse grote idee!" Advertentie Het duurde tot het voorjaar van 1965 voordat de Aya Sofia weer door een kar dinaal werd betreden. Het was de oude kardinaal Bea, van het Apostolaat der Hereniging, die daar in april van vorig jaar in gebed neerzonk, precies op dezelf de plaats waar zijn woedende voorganger eens de bul had achtergelaten. Hij had daarvoor speciale vergunning gekregen van de Turkse autoriteiten. Aan de Aya Sofia waren namelijk de eeuwen evenmin ongemerkt voorbijgegaan. Na de Turkse verovering van 1453 was Mohammed de Veroveraar er te paard binnengereden. Zij was moskee geworden, maar in 1935 werd zij door Ataturk tot „religieus museum" gemaakt. De vier mi naretten bleven erop staan, de koran-tek sten in het interieur mochten blijven, maar tegelijkertijd werd begonnen aan de ont pleistering van de byzantijnse mozaieken en wie nu nog temidden van de toeristen, die deze met hun „guide" bekijken, aan een mohammedaans of christelijk gebed begint, wordt door de suppoosten tot de toeristische orde geroepen. De missie van kardinaal Bea werd la ter afgerond. Op die historische zevende december die merkwaardigerwijze veel minder aandacht heeft gekregen dan de ontmoeting tussen paus en patriarch in Jeruzalem werden de wederzijdse ver vloekingen gelijktijdig in Rome en Istan boel ingetrokken. In Istanboel vond deze plechtigheid plaats in de patriarchale kerk van de heilige George, die heel wat be scheidener van omvang is dan de Aya So- Advertentie dagelijks demonstratie MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 4262 De Haarlemse rechtbank heeft gisteren de Duitser Andreas von Koskull in raad kamer gehoord in verband met zijn even tuele uitlevering naar West-Duitsland. Von Koskull werd op 22 februari op Schiphol aangehouden op verdenking van oorlogsmisdaden. De Haarlemse recht bank zal advies uitbrengen aan de minis ter van justitie die een beslissing moet nemen of de Duitser uitgeleverd zal wor den. De Westduitse regering heeft in 1962 een arrestatiebevel tegen Von Koskull uit gevaardigd wegens veelvuldige moord. Von Koskull was in de oorlog S.S. Stan- darten-Führer en hoofd van een Einsatz- kommando van Himmler. Hij zou zich schuldig hebben gemaakt aan het zonder vorm van proces doodschieten van joden achter het Russische front. De nu 61-jarige Von Koskull werd half februari in Willemstad op Curasao aan gehouden toen hij daar met een schip op doorreis naar Chili aankwam. Hij werd daarna per vliegtuig naar Schiphol gebracht en ingesloten in het Haarlemse huis van bewaring. Hij zal ingesloten blij ven tot de beslissing van minister Sam- kalden bekend is. Benzine Super-, Dieselolie- en motor olieverkoop. Doorsmeren, ook op zaterdag. Geopend van 724 uur; zondag 8 24 uur. hoek Reinier Claeszenstraat - Tel. 4650 fia, en in het bijzin van o.a. kardinaal Sherman van Baltimore die na afloop j bijna verloren ging in de reusachtige ge stalte van patriarch Athinagoras I toen die hem omhelsde. Intussen was echter in chauvinistische Turkse gelederen een nieuwe actie begon nen om de Aya Sofia te maken tot mos kee. De onthulling van een standbeeld in Athene van de laatste aartsbisschop van Smyrna, Chrysostomos, had daartoe aan leiding gegeven. In de inscriptie onder dit beeld van de in 1922 door de Turken gelynchte kerkvorst staat nl. geschreven dat zijn martelaarschap „voor eeuwig de Grieks-heid van Smyrna heeft bevestigd". Tot tolk van de gevoelens die hiertegen „wat terug willen doen" maakte zich het blad „Tolk die de actie met een artikel Antiek. Kunt u namaak van echt an opende, „dit is het moment". tiek onderscheiden? Op donderdag 17 De bevoegde Turkse minister kon er maart zal in d'Uvlenboom, Hoofdstraat met onderuit. Hij moest een eind mee- 174 in Santpoort-noord, de heer J. B gaan met de nieuwe golf van mohamme- Rust kunsthistoricus uit Naarden, een le- daanse hartstocht: „als burger ben ik het zing houden OVer deze materie. Hij zal dit met u eens. Als lid van het kabinet moet doen op uitnodiging van de Maatschappij e zaak eerst voorleggen aan lichamen nid van het algemeen, maar ook niet- de juridische aspecten ervan beheer-heden z;jn weikom. De aanvang is gesteld senen zelfs de direkteur van het op 20 uur Aya-Sofia-museum liet doorschemeren dat _Lucht. Wat is zuivere lucht ons er wei een modus kon worden gevonden waard? Het lid van de Provinciale Sta om op vaste uren weer mohammedaanse diensten in zijn tempel te houden. Dinsdag In IJmuiden werden dinsdag 9080 kis ten vis geveild, waarvan: 1120 kisten tong en tarbot, 14 heilbot, 1215 schol, 25 schar, 11 36 bot, 1520 haring, 1382 makreel, 2083 schelvis, 318 wijting, 510 kabeljauw en gul, 12 leng, 25 poon, 782 koolvis en 38 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor heilbot 6.60-4.80, gr. tong 5.04-4.94, grm. tong 5.51-5.15, kim. tong 5.15-5.01, kl. tong I 3.61-3.01, kl. tong II 1.82-1.40, tarbot I 6.40-5.80. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 1.56- 72, gr. koolvis zw. 65-52, gr. leng 80-72. Per 50 kilogram: gr. schol en grm. schol 31-28, kim. schol en kl. schol 28-20, kl. schol II 25-18, schar 28-22, bot 5.00-4.90, verse haring 28-12.60, makreel 41-13, gr. schelvis 54-32, grm. schelvis 40-28, kim. schelvis 40-15, kl. schelvis I 41-15, kl. schelvis II 24-15, wijting 18-15, gr. gul 48-39, mid. gul 43-34, kl. gul 37-27, poon tjes 8-4, kleine zwarte koolvis 27-22. Dinsdag werden in IJmuiden de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: Kw 8-13.180, 153-11.780, 99-12.430, 162- 4340, 226-5485, 145-5920, 194-4950, 197-260, 172-5911, 221-6630, 212-4946, 73-4070, 132- 4720, 190-5530, 117-3690, 222-6610, 59-2790 161-2490, IJm. 46-6450. Aanvoer van woensdag Dertig vaartuigen hebben woensdag morgen in IJmuiden 7060 kisten vis, 13.000 kilogram tong en 170 stijve kabel jauwen aangevoerd. Bij de aanvoer wa ren 3050 kisten schelvis, 280 wijting, 690 gul en kabeljauw, 850 kleine gullen, 980 koolvis, 420 haring, 14.30 kleine kisten haring, 9 kleine kisten makreel, 320 schol, 5 tarbot, 25 roodbaars en 180 varia. Prijzen van woensdag Per kilogram, in guldens: heilbot 6-4.10, tarbot 6.10-5.90, grote tong 5.17-4.98, groot middel tong 5.71-5.43, kleinmiddel tong 5.11-4.89, tong een 3.31-3.12, tong twee 2.17-1.87. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 98- 72, middel kabeljauw 96-73, grote koolvis 57-48, middel koolvis 53-48. grote leng 80-72. Per tien stuks: grote kabeljauw 96-60, middel kabeljauw 51-36. Per tien stuks: grote kabeljauw 96-60, middel kabeljauw 51-36. Per 50 kilogram: grote schelvis 44-29, grootmiddel schelvis 32-21, kleinmiddel schelvis 29-17, schelvis een 26-15, schelvis twee 22-15, kabeljauw een 43-28, kabel jauw twee 39-27, kabeljauw drie 36-13, koolvis een 26-17.50, koolvis twee 22-15, grote en middel schol 32-26, kleinmiddel en schol een 32-24, schol twee 33-24, schol drie 30-17, schar 28-23, bot 16-5, poon 5, gestripte wijting 18-15, haring 30-22, griet 80, schartong 36, kleine wolf 45-29, rood baars 32-26. Bejaarden. De afdeling Velsen-noord van de Algemene Bond van bejaarden be staat 15 jaar. Er zal een receptie worden gehouden op maandag 28 maart in het wijkgebouw van de Hervormde Kerk aan de Dijckmansstraat. Bladen die de oppositionele Turkse Volks-I 1 if 1 ij* 1 zijn toegedaan en vooral de oude com mentator Nadi in de „Cumhuriyet" lie ten bezadigder geluiden horen. Sommigen herinneren eraan dat de mohammedaanse eredienst geen afbeeldingen van mensen om zich heen duldt, zodat de met veel moeite blootgelegde mozaieken weer zouden moe ten worden bepleisterd. Het partijblad van de Volkspartij probeerde de toeristische kool en de chauvinistische geit te sparen. Het herinnerde eraan dat het behoud van de Aya Sofia was te danken aan de Turkse architect Sinan. ,De toeristen staan in extase voor de beelden die zijn geïnspireerd door het evan gelie.zij bewonderen tegelijkertijd de verdraagzaamheid van de Turksen op re ligieus terrein. Om tot Allah te bidden, hebben wij geen Aya Sofia, geen byzantijn se kerken nodig. We hebben na de ver overing heiligdommen gebouwd die veel waardiger en veel mooier zijn, zoals de Souleyman, de Ahmed en de Yeni-mos- kee". En elders gingen stemmen op om, liever dan de humanistische geste van Ataturk te bruskeren, als tegenwicht te gen Chyrsostomos een reusachtig stand beeld van de veroveraar Mohammed de Grote in het centrum van de stad te plaatsen. Op al dit geloofsijverige vuur zijn de rooms-katholiek-orthodoxe plechtigheden van zeven december nieuw, olie komen gooien. De „tercueman" gaat met ver dubbelde ijver voort met haar actie, nu tegen zowat het hele christendom. „Paus en patriarch samen hebben door de eeu- Bij Hoogovens in IJmuiden is de heer R. Stremmelaar uit Beverwijk, die veer tig jaar werkzaam is bij dit bedrijf, har telijk gehuldigd. Jubilaris Stremmelaar bekijkt vol trots het gouden polshorloge; rechts zijn echtgenote. „Meester" Stremmelaar, onderafde lingschef bij de centrale, was reeds ma chinist vóór hij veertig jaar geleden in dienst trad van Hoogovens. Machinist op de grote vaart. Zijn vak heeft hij nooit vaarwel gezegd, al heeft hij zijn werkter rein dan verlegd naar de wal. Reeds na één jaar ging de heer Strem Franse reéeriné nnasf |melaar va" de afdeling fijngasregeling ai 1st- I CgCllllg naast over naar de Centrale, waar hij alle ran- P^IlIJiS "Pe ParUse politie Jhr. ir. B. de Jonge dankte de jubilaris heeft het gebouw aan de Avenue George namens de raad van bestuur voor zijn V doen ontruimen. De afvaardiging van toegewijde arbeid en voor zijn grote Nationalistisch China bij de Unesco was dienstbaarheid. Hij speldde hem vervol- er gehuisvest. De Chinese staat was al gens het hoogovenembleem de zeester van vóór 1949 eigenaar van dit gebouw, met briljant op, gespte hem het gou- Toen de Franse regering in 1964 Peking- den polshorloge om en overhandigde de China erkende werd het gebouw daardoor niet minder aantrekkelijke enveloppe met eigendom van de communistisch-Chinese inhoud. re!er?n®' Ir. A. K. Vroege, hoofd van de sec- Sedert de erkenning door Frankrijk van tor ijzer, overhandigde een fraaie oorkon- Peking waren er geen diplomatieke be- de en een fotoboek, een blijvende herin- trekkmgen van Frankrijk met de natlo- nering aan het bedrijf. nalistisch-Chinese regering meer. De na- De heer C. Goudswaard, bedrij'fschef tionalistisch-Chinese staf bleef echter zit- van de centrale, bood namens de „bui ten als afvaardiging bij de Unesco waar- tenwacht" een tuinstoel aan en een grote in Formosa-China, evenals in de Verenig- kist sigaren. de Naties, vertegenwoordigd is. Peking Tot slot dankte de heer Stremmelaar eiste het gebouw op. De eis is nu door de sprekers voor hun vriendelijke woor- de Franse regering ingewilligd. 'den en voor de mooie cadeaus. Het seizoen waarin aan de lopende band shows van dameskleding worden gehouden, wordt voor de verslaggeven de mode-redactrices-teuren welkom onderbroken door shows van herenkle ding. Per seizoen een paar; daar houdt het jammer genoeg mee op. Kortgele den was het de Stijlgroep Groningen en de Maatkleding Stichting, gisteren hield de Society Shop in Amsterdam een collectie-parade in het hoofdstedelijke Hilton-hotel. Genoemd: Silhouet 1966, getoond door maar liefst vijftien dress- men uit binnen- en buitenland, en drie kleine mannekes voor de junioren- kleding. De collectie ook heeft een internatio naal karakter. Er zijn ontwerpen van de veelgeprezen Nederlandse ontwerper Gerard de Both, van Savini-Brioni uit Rome („Over tien jaar heeft de man de móde geaccepteerd"), Smalto uit Parijs en Ingram uit Londen. Hun ontwerpen zijn vooral gericht op de man van de toekomst. Dat die man wat van het traditionele afmoet, lang zaamaan en niet geforceerd, blijkt de laatste seizoenen steeds meer. Als we tenminste kijken naar de getoonde col lecties. Hoe de man in de straat er het komende seizoen uit zal zien? We voorspellen: wat modieuzer dan de af gelopen jaren. Er is ruime keus, zon der meteen een te gewaagde sprong te maken. De directeur van de Society Shop stelt „Smaakvolle en stijlvolle ideeën kunnen de kleding van de man juist dat geven wat hem doet onderschei den van anderen. Het is echt niet al leen de jeugd die niet meer gekleed wenst te worden in kostuums die in op lagen van tienduizenden worden ge maakt. De tijd van cliché-man gaat voorbij". Engeland en Amerika hebben vooral de toon aangegeven voor deze evolutie. Met name op het gebied van vrije- tijds- en vakantiekleding. Een genre apart, waarin ook veel meer keus komt en waarop sommige mode-ont werpers zich enthousiast (gaan) toeleg gen. Iedere man kan vrijetijdskleding dragen mits.hij kiest wat bij hem past. Maar eigenlijk geldt voor alles dat de keus verantwoord moet zijn. Aangepast aan het type, de leeftijd en desnoods het beroep. De man hoeft niet meer met een scheel oog naar de dames te kijken, voor wie ieder seizoen toch maar weer iets nieuws wordt ontworpen. En om dat de vrouw maar weer met de mode meegaat. Ook voor hem is er keus ge noeg, buiten dat gewilde streepje, dat makkelijke blauwe pak, die comforta bele combinatie. De conservatieve ideeën moeten steeds meer op de ach tergrond raken. De kans wordt hem ge boden. NV v": 'M.- «cS- v V. Een jeugdig, slankmakend man teltje van een rayon whipcord carreaux in blauw-wit. Uit de verhoogde taille steken twee klepjes. Het manteltje heeft een hoge col. Twee modellen in bedrukte cor duroy. Links een hooggesloten kostuum van de Nijmeegse ont werper Hubert; rechts een cape met bijpassende broek. Mochten we een week of drie gele den een kijkje nemen in het nieuwe stoffen-assortiment van de Bijenkorf in Amsterdam, gisteren kregen we ge presenteerd wat er van die stoffen ge maakt kan worden. In een paar shows heeft men modellen laten zien, ge maakt naar in de zaak verkochte pa tronen en gecompleteerd met modieu ze assessoires uit de nieuwste collec ties van de mode-afdelingen. Twee modestromingen heeft men aangehouden: de jonge, gedurfde en gewaagde modellen en de klassieke, chique en elegante modellen. Voor twee generaties tenminste is er dus gezorgd. De indruk was: een goede keus van frisse, originele en moder ne zomerstoffen. Veel in lichte tinten -pastel en wit het klassieke ma rine, de bloemetjesdessins en de effen stoffen. Naast vlinderachtige-dunne stoffen zijn er de synthetische, de ka toentjes en de lichte wollen stoffen. De modellen waren jong. Ontworpen dan ook door jonge, individuele ont werpers voor de leeftijdsgroep van 16 tot 25. Om te laten zien dat men vlug een zomerjaponnetje in elkaar kan zet ten, zat een demonstratrice achter een naaimachine om in korte tijd een jurk je in elkaar te zetten. Wie aan het be gin van de show nog wat huiverig te genover het zelf-naaien stond, was daar zeker overheen bij het zien van het resultaat in zo'n korte tijd. ten van Noord-Holland de heer A. Kern- mink gaat donderdag 17 maart op uitno diging van de P.S.P. in de Poort van Vel- sen, op Plein 1945 no. 4 in IJmuiden, zijn visie geven over luchtverontreiniging, te kleine groenstroken, petrochemische in dustrie en andere industrieën die de lucht welke wij moeten inademen veront reinigen. De bijeenkomst, die openbaar is, begint om 20 uur. Toneel. De christelijke toneelvereni ging Entre nous geeft zaterdag 19 maart een uitvoering van „Vluchtweg afgeslo ten", een toneelspel naar het gegevan van Toyne van Duyne door Dré Camper. Deze uitvoering zal plaats hebben in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan in IJmuiden en begint om 8 uur Ts avonds. Voorlichting. Vrijdag 18 maart te 23.30 uur begint in het City Theater te IJmuiden de film ,,Hoe vertel ik het mijn dochter". De Nederlandse vereniging voor sexuele hervorming heeft de keus op deze film laten vallen om haar leden en ook niet-leden sexuele voorlichting te ge ven. Dansen. In het K.S.A.-gebouw te Be verwijk, Peperstraat 2, wordt zondag 20 maart gedanst en dat begint dan om acht j uur 's avonds. Het dansavondje wordt ge organiseerd door de K.V.P.-jongeren. Er zullen geen toespraken worden gehouden, al zullen vele K.V.P. politici uit de I IJmond-gemeenten aanwezig zijn „met wie men in persoonlijk contact kan tre den," zo delen de organisatoren mede. Ouderavond. Een ouderavond van de Willem de Zwijgerschool zal dinsdag 22 maart om acht uur beginnen in het Her vormd Jeugdgebouw aan de Rembrandt- laan te IJmuiden. Dr. Van der Griendt uit Oegstgeest zal een lezing houden over „Ouderen en jongeren in een veranderde wereld." In de Stadsschouwburg van Velsen zal I vrijdagavond, aanvangende te acht uur, een gevarieerd programma ten uitvoer worden gebracht. Het initiatief hertoe is uitgegaan van een jeugdgroep in IJmui den, die meent op deze wijze nog iets I te moeten doen ten bate van de actie „Eten voor India". De avond zal worden geopend door de heer J. C. Sluiters, waarna de Christelij ke gymnastiekvereniging IJmuiden, on der leiding van de heer Lamars, op het I toneel komt om iets van haar kunnen te laten zien. Het Ichthus-kwartet, geleid door de heer I A. van der Pijl, met aan de vleugel Evert Korf, is dan aan het woord. Na een de clamatie van de heer Sluiters zal opnieuw het Ichthus-kwartet zich laten horen. De politie vond aan de Stationsweg in Nieuwstraat (243), beide in IJmuiden, en Velsen een onbeheerd staande bromfiets, in Santpoort-noord bij de firma Zuider- Uit het onderzoek bleek dat deze op 8 duin, Kerkerinklaan 44. Ook zullen toe- maart in Beverwijk was ontvreemd. Het gangskaarten verkrijgbaar zijn aan de zaal karretje is aan de eigenaar teruggege- voor de uitvoering begint. ven. Na de pauze komt de IJmuider Harmo nie op, onder leiding van de heer Groot, voor een grote muzikale show. Kaarten voor deze avond in de Stads schouwburg van Velsen kan men kopen bij de firma Keizer aan het Plein 1945, de boekhandel Erasmus aan de Lange KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ommelanderwijk E. G. Boesenkool te Steggerda te Zutphen W. Hoogendoorn te Medemblik te Ouderkerk a. d. Amstel A. J. v. Binsber- gen te Opperdoes te Drempt mr. G. C. Mulder te Hillegersberg. Aangenomen naar Beverwijk R. v. 't Lindenhout te Lekkerkerk naar Nieuw- Amsterdam J. G. Eeldering te Surhuister- veen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4