„Onderwijsdag 1966" in het teken van de toenadering e ruyter FAILLISSEMENTEN Passagier van joyrider is juridisch geen „medepleger" Burgerlijke stand van Velsen Nieuwe boeken in gemeente bibliotheek van Velsen Betaling abonnementsgeld per giro Er staat 'n STOEL op U te wachten Neem na een kwartaalabonnement! ZWANENBURG OLIEHANDEL Sleepkarwei voor Bureau Wijsmuller Havenberichten Kort IJmondnieuws In IJmuiden komt 's werelds grootste montagekraan Voor goedkope petroleum Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 april gratis f OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY marktplein - telef. 8841 Drukkerij P. W. Nijssen Recht, wet en praktijk Bijna zeshonderd onderwijzers en onderwijzeressen uit Velsen hebben hier dinsdagmorgen in de Stadsschouwburg met een instemmend applaus kennis genomen van de mededeling van het katholieke schoolhoofd J. C. Bart, dat voor het eerst in de geschiedenis alle plaatselijke leerkrachten, onverschillig of zij werkzaam zijn voor het protestants-christelijk, het katholiek of het openbaar onderwijs, in één zaal bijeen waren gekomen voor het houden van een tweejaarlijkse onderwijsdag. De heer Bart meen de hier tot zijn niet geringe voldoening uit te mogen afleiden, dat op deze manier de „Onderwijsdag 1966" in het teken van de toenadering kan wor den geplaatst. Volgens spreker een hoogst verblijdende ontwikkeling, om dat onderwijzers elkaar niet als concurrenten, maar als collega's dienen te beschouwen, die bereid zijn gemeenschappelijke problemen ook ge zamenlijk op te lossen. In dit verband stelde de heer Bart de oprichting nog in het vooruitzicht van een overkoepelend orgaan, dat zal bestaan uit drie maal drie vertegenwoordigers van de verschillende onderwijsrich- tingen. De heer Bart onthulde een en ander tijdens zijn openingsspeech voor deze on derwijsdag, waar ook het traditionele wel komstwoord tot de verschillende genodig den aan was verbonden. Hij betreurde het daarbij dat wethouder H. de Boer wegens zijn langdurige ziekte nog altijd niet aanwezig kon zijn, omdat men deze actieve figuur gaarne in zijn midden had gezien. Uiteraard wenste spreker hem na mens alle aanwezigen een spoedig en al geheel herstel. In_ plaats van de heer De Boer fun geerde thans wethouder J. van Leeuwen als vertegenwoordiger van het gemeente bestuur, die zich wat zijn collega betreft, geheel bij de woorden van de vorige spre ker aansloot. De wethouder verzekerde de aanwezigen voorts dat het gemeente bestuur gaarne zijn medewerking aan de organisatie van deze dag heeft willen verlenen, omdat het college de grote be tekenis erkent van het contact tussen de verschillende sectoren van onderwijs, dat in een bijeenkomst als deze gestalte krijgt. Voorts sprak ook wethouder Van Leeu wen zijn voldoening uit over de gebleken mogelijkheid tot samenwerking, welke trouwens ook op andere terreinen kan worden geconstateerd. Overigens wilde spreker zijn gehoor nog wel even toever trouwen, dat hij nimmer zulke grote be zwaren tegen de zogenoemde „zuilen" heeft gekend. Immers, zij sieren een ge bouw niet alleen, maar geven het in de meeste gevallen ook een bepaalde steun. Mits er niet al teveel heggetjes ontstaan, die de onderwijzers zouden belemmeren hij hun gemeenschappelijke taak: de dienst aan het opgroeiende mensenkind. Vandaar dat wethouder Van Leeuwen de aanwezigen tenslotte van harte een ge slaagde onderwijsdag wilde toewensen. Deze wens is inmiddels volledig in ver vulling gegaan, omdat de inleider, drs E. A. van Trotsenburg, wetenschappelijk hoofdmedewerker van het pedagogisch- didactisch instituut van de Amsterdamse Universiteit, met zijn behandeling van het onderwerp „Kennen wij wel het school kind van vandaag", bij dit uitermate des kundig gehoor een grote aandacht vond. Zo stelde spreker onder meer, dat bij de jeugd een verschuiving kan worden ge constateerd van het abstract formeel den ken naar het meer praktische en tech nische, terwijl voorts het opnamevermo gen is afgenomen, hoewel het kind weer sneller reageert en in zijn denken „wen- diger" is geworden. Daarbij mocht volgens spreker de in vloed van de televisie allerminst worden onderschat, waarbij hij verzekerde dat de haren van de pedagogen meermalen ten berge rijzen wanneer zij moeten constate ren, wat de jeugd in sommige „kinder programma's wordt geboden. Aan het slot van zijn betoog legde drs. Van Trotsenburg de aanwezige leerkrach ten dan ook de vraag ter beantwoording voor, of zij hun eigen benaderingswijze wel kennen en in hoeverre het huidige on derwijs op de toekomst is gericht. Vra gen, waar na een korte pauze uiteraard uitvoerig over van gedachten werd ge wisseld. Na de lunch, welke wegens het grote aantal deelnemers over drie gebouwen moest worden verdeeld, was de rest van deze dag aan de ontspanning gewijd. Hier voor zorgde de onderwijzerstoneelvereni ging „Kennemerland", welke onder regie van Bert Pijpers met groot succes een pittige opvoering gaf van de originele thriller „Taloelah". U kunt het uzelf gemakkelijker ma ken door het abonnementsgeld voor het volgende-kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 11,05, postabonnees f 12,30. U kunt het ons gemakkelijker maken door uu> giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voorzien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. In dien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorgadres van de krant vermelden? Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Op een werf in Rio de Janeiro, die onder Japanse directie staat en de naam Ishikawajima Do Brasit Este- lerios S.A. Rio de Janeiro draagt, wordt op het ogenblik een droogdok van 12.000 ton gebouwd. Het 280 me ter lange dok wordt samengesteld uit zes delen waarvan er inmiddels drie aan elkaar gekoppeld zijn. Het ligt in de bedoeling het droogdok omstreeks september van dit jaar klaar te hebben. Bureau Wijsmuller uit IJmuiden heeft opdracht ge kregen het dok naar Port of Spain te slepen, een reis die een zestal weken in beslag zal nemen. Advertentie De arrondissementsrechtbank in Haar lem heeft dinsdag 15 maart in staat van faillissement verklaard: Jan Schuster, jachtbouwer, wonende in Haarlem, Parklaan 89. Rechter-commis- saris: mr. B. Swanenburg. Curator: mr. G. A. P. de Kort, advocaat en procureur in Haarlem. H. van Eijck, wonende in Zaandam, Zuiddijk tegenover no. 224. Rechter-com- missaris: mr. B. Swanenburg. Curator: mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en pro cureur in Zaandam. A. Kooy, kweker en handelaar, wonen de in Hillegom, Oosteinderlaan 48. Rech- ter-commissaris: mr. B. Swanenburg. Cu rator: mr. J. F. M. M. Brons, advocaat en procureur in Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd dins- K.ONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Joyce MC. Cance, naar Narvik; Esperance, Grimsby. IJmui den; Draco, Aarhus; Marie Boetger. Hamburg; Anda, Scarborough, IJmuiden; Dania, Kopen hagen; Hoyanger. Londen; Moray Firth, Cardiff; Deborah, Gent, Zaandam: Gemma, Waterford; Kehdingerland, Fecamp; Vaasa Provldor, Hango Velsen; Berkelstroom, Hull; Antje, Stavanger, Buitenhuizen; St. Louis, Duinkerken; Buka. Londen; Navigare, Goole; Spaarnestroom, Hull; Tournai, Rotterdam: IJstroom, Leith; Congo- kust, Hamburg; Balmoral, Emden; Hoc Vinces Londen: Lucy Schulte, Antwerpen; Artura Gothenburg; Delfborg, Runcorn, IJmuiden Huxter, Gent; Gosport. Leith; Reestborg, den. IJmuiden; Atlantide, Rotterdam; Mare Liberum, Dagenham. Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Huxter, van Liverpool: Libertas, Antwerpen: Artura, Calais; Sukhonales, Rotterdam: Adrian, Antwerpen; Balmoral, La Coruna; Trito, Le Havre; Ilse Fritzen, Monrovia, IJmuiden; Rijnstroom, Shore- ham; Vliestroom, Sheerness; Borelly. Delfzijl, IJmuiden; Aleandra, Rotterdam; Fernwood, Rot terdam; Mare Liberum, Dagenham; Frieda Buss. Rotterdam, IJmuiden; Nerlandia, Rotterdam; Ida Knudsen, Perzische Golf; Ane, Hamburg: Idanel. Londen. Zaandam; Kazan, Bremen; Hoorneboeg. Rotterdam, IJmuiden; Isabel Ol- dendorff, Westhartlepool. IJmuiden; Mertola, Rotterdam; Sloterkerk, Antwerpen; Willemstad, Rotterdam: Hendrika Maria, Hamburg; Esk wood, Goole. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Dietert. naar Dublin; Res Nova, Colchester. IJmuiden; Buntenstein, Antwerpen; Togo, Hamburg; Jean- E., Londen. Woensdag aangekomen te IJmuiden: Helga Dehde. van Hamburg; Sinon. Rotterdam: Ilias, Rotterdam; Moerdijk, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan L Advertentie Een aparte stoel, die door een eigen vorm, tot een zetel voor u is gemaakt, - voor rust en ontspan ning. Juist iets voor u, na zo'n drukke werkdag. Uw „woon"- inrichter kan u adviseren bij uw keuze. Kies uw eigen stoel met zorg en overleg,... hij moet immers jaren mee! Gaat u er gerust maar eens rustig bij zitten, dan hebt u tevens de gelegenheid om ook naar andere meubelen te kijken. Aan meubelen kopen gaat rustig kiezen vooraf! dwoninginrichting m intermeubel Oriëntatierit. De Kennmer-Motor- en Autoclub heeft weer eens een ouderwetse oriënteringsrit in elkaar gezet. De deel nemers moeten goed op de hoogte zijn van het K.N.M.V. reglement 1965, want aan de hand daarvan is de plm. 60 km. lange rit uitgezet. Start vanaf 1 uur op het Meerplein te Beverwijk, waar ook de fi nish is. Vanaf 12.30 uur kan men (ook niet-leden) zich laten inschrijven. NCVB. De afdeling Velsen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwen bond houdt maandag, 21 maart haar vijf tiende jaarfeest. De feestelijke bijeen komst is in het Hervormd wijkgebouw aan de tiijckmansstraat. Stille Omgang. Van de r.k. parochie St. Jozef te Velsen-Noord zal de afdeling van het genootschap „Stille Omgang" zondag deelnemen aan deze jaarlijkse tocht door Amsterdam. In de eigen pa rochiekerk zal dit jaar het lof niet wor den gehouden. Van het clubgebouw „De Meerpaal" in de Banjaertstraat af ver trekt de bus om een uur 's morgens. De teurgtocht van Amsterdam is vastgesteld om 5 uur van de N.Z. Voorburgwal af. dag 15 maart opgeheven het faillissement van: Rudolf Huizing, handelend onder de firma Lugano, wonende in Zaandam, Ha venstraat 77, uitgesproken 7 december 1965. Rechter-commissaris: mr. A. J. Ph. de Haseth Möller. Curator: mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en procureur te Zaan dam. Wegens gebrek aan actief werd dins dag 15 maart opgeheven het faillissement van: J. Goulooze, chauffeur, wonende in Nieuw-Vennep, gemeente Haarlemmer meer, Venneperweg 422, uitgesproken 21 december 1965. Rechter-commisaris: mr. A. J. Ph. de Haseth Möller. Curator: mr. J. Jansonius, advocaat en procureur in Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslij st is op 11 maart 1966 geëindigd het faillissement van: de nalatenschap van Meinoutje Buis, wed. van M. L. H. Smit, in leven wonen de te Haarlem, Judith Leisterstraat 16, overleden 2 januari 1963, uitgesproken 12 januari 1963. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. D. Rens, advocaat en procureur in Haarlem. Bij Hoogovens IJmuiden zijn de eer ste zware onderdelen van een grote kraan, die bij de constructie van hoog oven 6 zal worden gebruikt, aangeko men. Aan het eind van deze week zal de kraan een rijdende montagekraan van Gusto Staalbouw N.V. Schiedam, in zijn soort de gróótste ter wereld worden opgebouwd. De kraan zal in staat zijn op de toe komstige 90 meter hoge hoogoven zware constructiedelen te monteren. Enkele gegevens van de kraan: spoor breedte 9V2 meter; torenhoogte 77 meter; acht wielkasten met in totaal zestien wie len; rijsnelheid 40 meter per minuut; hijssnelheid van 12 tot 80 meter per mi nuut; constructiegewicht 165 ton; dienst- gewicht 210 ton. Hijsmogelijkheden: hijshoogte 72 me ter, vlucht 9 meter, last 50 ton; hijs hoogte 100 meter, vlucht 20 meter, last 15 ton; hijshoogte 69 meter, vlucht 50 meter, last 7 ton. Advertentie GEBOORTE- VERLOVINGS HUWELIJKS KAARTEN VOORHEEN FIRMANT DRUKKERIJ „NIJKO' OOSTERDUINWEG 31. IJMUIDEN - TEL 2029 Do drukker dio er tevens woont, ook 'savonds geopend BEVALLEN: M. S. v. d. Bent—Goed hart, d., Eikenstraat 19, IJmuiden; P. M. Webervan Duynen, d., Stationsweg 64, Velsen-Z.; C. M. v. d. Raadt—Braam, z„ Tuindershofje 9, IJmuiden; W. van He- mertBijl, d., Oranje Nassaulaan 38, Bloemendaal; A. W. Hoogeland—Limburg z., Palamedesstraat 51, Haarlem; E. W. Kuijk—Engelhart, d., Moerbergplantsoen 143, IJmuiden; E. C. van Gelder—van Kampen, d., Pleiadënplantsoen 106, IJ muiden; J. A. H. JanssenTomassen, d., In de gemeentebibliotheek van Velsen, aan het Plein 1945, zijn de volgende boeken aangekomen. Nederlandse romans: Asimov, Spionage in de ruimte; Lawrence, Mindy's moeilijkheden; Si- menon, De begrafenis van meneer Bouvet. D« ondergetekende naain straat plaats wenst met ingang van 1 april a.s. een abonnement op IJmuider Courant per kwartaal ƒ11.05 Handtekening V kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk. Buitenlandse romans: Mann, Herr und Hund. A Studieboeken: Lemaire, Onze Koninklijke Marine, deel I en II; Rodes, Fossielen; Parool/ Life, Dierenwereld van Europa en Azië; Grone- feld. Zo zijn de dieren; Lammer, Maak uw eigen sieraden; Rutgers. De huisvesting van volière vogels; Willemse, Amerikaanse treinen: Klaauw, De nieuwste supersonische vliegtuigen; Schou ten. Muziek kennen en genieten; Goldschmit- Jentner, Goethe; Sablonière, Negerverhalen; Vandeloo, Het gevaar; Wodehouse, Herberg „De rustende hengelaar"; Vries, Rivaliteit Amster dam—Rotterdam; Vat, Uit het vreemde Britse leven. Voorts in de Jeugdafdeling: Aliki, The story of Johnny Appleseed; Austin. De vogels van de wereld; Bakker-Tenthoff, Achter de wolken schijnt de zon; De Beesten van Boer Jansen; Brand. Reizen, vroeger en nu; Burton, Storm in de nacht; Bijpost, Lees jij ook mee? 4 delen: Corte, Het draaiorgeltje; Damjan, Van een eek hoorntje en een neushoorntje; Denk en Za- bransky. Alle voetjes dansen; Doeksen. Poes en haar verzorging; Dulieu, Paulus en Poetepoet (gewijzigde druk); Edwin, De ingesneeuwde bus; Fonteneau et Theureau, Mon premier Larousse en couleurs; Hildebrand, Het nieuwe huis van Belfloor en Bonnevu; Hulst, Rozemarijntje, 5 delen in 1 band: Juliana Regina 1965; Kinderen schrijven de Koningin: Laan Lach jij maar, Pinkeltje; Nieuwendijk. Op stap met vogel vriend; Novèk, Avonturen van Hippie het haasje'. Pennewaard, Muiters van Mogador; Poolman, Robin Hood; Rhijn, Mik en Spruit op de mil joenenjacht; Robé. Hier is Flossie; Sinninghe, Nederlands sagenboek; Strahl, Zandman ver mist; Symons, Prinses Marmelinda eet panne koeken;' Vellekoop, Handleiding voor de sopraan of de tenorblokfluit. 5 delen; Wie? Wat? Waar? 1966; Wolff, Feijenoord. Kluyskenslaan 14, Santpoort; C. H. M. HoogzaadArisz, d., Schulpweg 290, Vel- sen-N.; T. M. de WitDuin, d., Water vlietstraat 12, Velsen-N.; K. J. Gemser- de Jong, d., Orionweg 139, IJmuiden; A. A. A. C. L. VissersRupert, z., Pieter Keylaan 56, Bloemendaal; T. P. M. Balk Hoogenduin, d., Heirweg 11, Velsen-N.; A. A. RillTol, d., Jacob van Heemskerk straat 59, IJmuiden; T. G. M. van der Lem van Bentem, d., Wardenaarstraat 20 Velsen-N. OVERLEDEN: M. Langbroek, 75 j., we duwe van G. Spoelstra, Lange Nieuwstr. 294, IJmuiden; M. P. v. d. Berghe, 83 j., weduwe van C. de Smet, Cederstraat 10, IJmuiden; G. W. Jansen, 80 j., weduwe van P. Uitendaal, Driehuizerkerkweg 58, Driehuis; J. A. v. d. Bronk, 81 j., echtge noot van G. J. H. Lobrij, Van Dalenlaan 274, Santpoort. Advertentie l Leeuweriklaan 35 Telefoon 5404 IJmuiden-O. JOYRIDING een goed Nederlands woord is er eigenlijk niet voor wil zeggen: uit rijden gaan met een weggenomen auto, zonder de bedoeling te hebben die auto te stelen. Het zijn gewoonlijk jonge lui die zich hieraan schul dig maken. De vraag is: zijn de passagiers van de bestuurder medeschuldig Joyriding is als misdrijf strafbaar gesteld in artikel 37 van de Wegenverkeers wet, luidende: „Degene, die opzettelijk wederrechtelijk een aan een ander toebe horend motorrijtuig op een weg gebruikt, wordt, voor- zoveel daartegen niet bij het Wetboek van Straf recht is voorzien, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden". Kan op grond van dit ar tikel de passagier van de joyrider gestraft/ worden? Deze vraag is bevestigend beantwoord door de recht bank te Breda. De recht bank veroordeelde een passagier tot een gevange nisstraf van drie maanden. Maar het gerechtshof te Arnhem vernietigde dit vonnis en ontsloeg de pas sagier van alle echts ver volging. Het gerechtshof was-van oordeel, dat het woord „gebruiken" in artikel 37 op een zodanig gebruik doelt, dat van weggebrui ker kan worden gesproken. Hieronder valt slechts de bestuufder. De plaatsing van het artikel in de wegenverkeerswet wijst er duidelijk op, dat het strekt ter bevordering van de verkeersveiligheid. aldus "het gerechtshof. Tegen dit arrest tekende de procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem cassatie aan. Daarbij kreeg hij steun van de advocaat- generaal bij de Hoge Raad. Deze laatste merkte op, dat ook door toedoen van een „niet - bestuurder - gebrui ker" van een motorrijtuig de veiligheid van het ver keer op de weg in gevaar kan worden gebracht. Hoe licht kan bijvoorbeeld roekeloos gedrag van een duozitter op een motorrij wiel tot ernstige ongeluk ken leiden. De advocaat-generaal voerde voorts aan, dat met alle bepalingen van de Wegenverkeerswet uitslui tend strekken ter bevorde ring van de verkeersveilig heid. De omstandigheid, dat de betreffende bepa ling in die wet geplaatst is, wettigde zijns inziens dus nog niet de gevolgtrekking welke het gerechtshof daaraan verbond. MAAR DE HOGE RAAD deelde niet het standpunt van zijn advocaat-generaal. De Hoge Raad wees op de Memorie van Toelichting, waarin de strekking van artikel 37 uiteengezet is. Blijkens de Memorie van Toelichting is dit artikel voorgesteld naar aanlei ding van het hand over hand toenemende euvel, dat personen wederrechte lijk zich tijdelijk in het be zit stellen van motorrijtui gen met de bedoeling daarmede te gaan rijden. Hierdoor wordt in niet ge ringe mate de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht, omdat juist der gelijke personen dikwijls onbekwaam zijn tot rijder en veelal tot roekeloosheid geneigd zijn. De Hoge Raad overwoog, dat aan „onbekwaam zijn tot rijden met een motor - rijtuig" in deze uiteenzet ting bezwaarlijk een an dere betekenis kan worden toegekend dan onbekwaam zijn tot het als bestuurder daarmee rijden. Voorts blijkt uit het feit, dat al leen gebruiken „op de weg" strafbaar is gesteld, dat het niet de bedoeling is geweest elk wederrech telijk gebruik ten aanzien van een motorrijtuig straf baar te stellen. Aldus ver wierp de Hoge Raad het cassatieberoep. Artikel 47 van het Wet boek van Strafrecht stelt niet alleen de cïader van een strafbaar feit straf baar, maar ook de mede pleger. Kan op grond van deze bepaling de passagier van een joyrider als mede pleger van het in artikel 37 van de Wegenverkeerswet omschreven misdrijf ge straft worden? HET GERECHTSHOF te 's-Gravenhage veroordeel de iemand, die wij X zul len noemen, wegens het medeplegen van dit mis drijf tot een gevangenis straf van vier maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Bij de be handeling van deze zaak voor de Hoge Raad werd betoogd, dat de aard van het delict medebrengt, dat tiet niet kan worden mede- gepleegd door een inzitten de van een motorrijtuig, die daarvan niet de be stuurder is. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad meende, dat het voor „medeplegen" niet nodig is, dat de han deling wordt verricht die uitvoeringshandeling van het strafbare feit is. Het verrichten van een hande ling, die voor bedoelde uitvoeringshandeling van overwegend belang is, kan voldoende zijn om mede- plegerkchap aan te nemen. Ook de Hoge Raad acht te het mogelijk, dat een in zittende van een motorrij tuig blijkens zijn gedra gingen bij het besturen van dat motorrijtuig zo nauw betrokken is, dat hij mede pleger is in de zin van ar tikel 47 van het Wetboek van Strafrecht. DE HOGE RAAD was het dus niet eens met de stelling van X. Maar laar- naast overwoog de Hoge Raad ambtshalve, dat uit de processen-verbaal slechts was gebleken, dat X samen met Y het plan had gemaakt om auto's weg te nemen. Het enkele feit, dat X zich als inzittende in de door Y bestuurde auto's bevond, kan geen medeplegen opleveren van het in artikel 37 van de Wegenverkeerswet om schreven misdrijf. Met dede motivering vernietig de de Hoge Raad het arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage en verwees de zaak voor verdere be rechting naar het gerechts hof te Amsterdam. Het gerechtshof te Am sterdam stelde vast, dat X en Y binnen de tijd van één jaar dertien realen van Leiden naar Den Haag wa ren gegaan en daar op zoek waren geweest naar onaf gesloten, onbeheerd staan de automobielen. Telkens gingen zij samen in de door hen gevonden auto's rijden. Op aandringen van X trad Y steeds als be stuurder op. Eenmaal had X de door Y getankte ben zine voor zijn rekening ge nomen. Het gerechtshof besliste echter, dat al deze gedra gingen niet voldoende wa ren om aan te nemen, dat X het misdrijf van artikel 37 had medegepleegd en sprak hem daarvan vrij. VOOR ONS rechtsgevoel is dit onbevredigend. Als een aantal jongelui een auto wegneemt en daar mee gaat rijden, zijn onzes inziens allen even schuldig, ongeacht wie da wagen be stuurt. Daarom dient de wetgever ook de passagiers van de bestuurder straf baar te stellen. Mr. C. A. baron Bentinck

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5