President Johnson voorzichtig over de Franse NAVO-plannen EURATOM STELT KERNENERGIE IN DIENST VAN AFRIKA Nu in Nederland: ASTOR Stroming in alliantie te Congres om de reorga n iseren Een American Blend voor gedistingeerde rokers Vanden Boeynants legt PVV een driejarig werkplan voor West-B erlijners in de pasjesrij Strafport voor premier Wilson De naaimachine van morgen voor de prijs van gisteren WOENSDAG 16 MAART 1966 7 A Iternatief ten- ASTOR in Nederland, dat is verheugend nieuws! De uitverkoren filtersigaret van gedistingeerde rokers in meer dan 40 landen ASTOR, een melange van de edelste tabakken. Licht, mild en toch een verrukkelijk vol aroma. Een exclusieve sigaretmen ziet dat al aan het chique pakje. En aan de filter uit zuivere zachte natuurkurk! Gun uzelf voortaan het genoegen van het zéér goede. Rook ASTOR, de elegante sigaret van Waldorf-Astoria. ASTOR de American Blend met filter uit zuivere natuurkurk heb- 20 stuks King Size (Van onze correspondent) WASHINGTON. Washington verwachtte de aankondiging van president De Gaulle de Franse troepen uit de NAVO terug te trekken, de NAVO-commando's de huur op te zeggen en de buitenlandse bases als aantasting van Frankrijks soevereini teit op de helling te zetten. De Amerikanen leggen er dan ook de nadruk op, dat er geen sprake van politieke paniek is. Wel geeft men toe dat De Gaulle's actie, waarvan Parijs schijnt, te denken dat zij de NAVO-hervorming zal versnellen, de grootste uitdaging aan het Atlantisch bondgenootschap is sinds dit werd opgericht. Maar voorlopig wil Washington afwachten wat Parijs ten slotte zal voorstellen voor de oplossing van het essentiële pro bleem van Frankrijks strijdkrachten in Duitsland en de Ameri kaanse bases op Franse bodem. Optimisten in Washington den ken dat weliswaar voor een deel van De Gaulle's plannen geen remedie gevonden kan worden, maar dat, bijvoorbeeld, het voortbestaan van de Amerikaanse bases in Frankrijk mogelijk gemaakt zou kunnen worden door nieuwe overeenkomsten, die meer tegemoetkomen aan de hypergevoelige Franse houding in de kwestie van de soevereiniteit. In dit verband wordt er de nadruk op gelegd dat in De Gaulle's eerste nota af- gelopend week gesproken werd over be zwaren tegen „permanente" Amerikaan se bases. Daaruit maken sommige waar nemers op, dat het wellicht mogelijk is een tijdelijke regeling te treffen, waarbij misschien enige zeggenschap aan de Fran sen zou moeten worden gegeven over het gebruik van de bases, maar de situatie niet drastisch zou veranderen. Opvallend achten velen het verder, dat De Gaulle geen tijdslimiet heeft aangegeven en op lossing wan het probleem. Dit is hoopvol, zeggen sommigen, die geloven dat de Franse officiële nota wellicht de pap heter opdient dan hij gegeten zal hoeven te wor den, om een gunstige indruk te maken op Moskou, dat De Gaulle twintig juni gaat bezoeken. nen worden uit het bondgenootschap te treden. Problemen schept Parijs' houding dus te over. Het is dan ook begrijpelijk dat op het Amerikaanse ministerie van Bui- telandse Zaken thans een speciale stra tegische afdeling is opgericht onder lei ding van oud-minister Dean Acheson, een der architecten van het Atlantisch bondge nootschap, die evenwel geplaagd wordt door de rotsvaste overtuiging het altijd bij het rechte eind te hebben. Overigens zijn er de laatste dagen in de Verenigde Staten ook wel enige stem men opgegaan die begrip vragen voor de Franse houding en eraan herinneren dat de NAVO-structuur vanaf het begin Groot-Brittannië sterk bevoordeelde, dat Washington weigerde de Fransen bij te staan in hun pogingen een kernmogend- heid te worden, of anderszins meer aan de Britten dacht om een gelijkwaardige Intussen beseft men wel, dat als de Russen zouden meewerken aan de Fran se plannen, een totale verschuiving van de politieke en militaire situatie in Euro pa het gevolg zou kunnen zijn. In dien Moskou met Parijs een non-agres siepact zou sluiten en zich daarnaast be reid zou verklaren tot een hernieuwde poging het Duitse probleem op te lossen via middeneuropese ontwapening of neu tralisering, wellicht langs de lijnen vol gens welke enige groepen in Westduits- lands "Socialistische Partij denken, dan is het onloochenbaar dat De Gaulle de stoot zou hebben gegeven tot een interessant alternatief voor de huidige status quo in Europa. Vooral zou een dergelijk alternatief aan trekkelijk kunnen zijn voor NAVO-landen op het Europese vasteland die zich on behaaglijk zouden beginnen te voelen over Westduitslands militaire overwicht, voor al na Frankrijks terugtrekking uit de NAVO-structuur. Dergelijke perspectieven bevallen Washington bepaald niet. Vooral op het ministerie van Buitenlandse Zaken lijken velen hoogst geirriteerd over het feit dat men De Gaulle moeilijk kan be letten zijn eigengereide wegen te gaan. Weliswaar zeggen heethoofden in onof ficiële gesprekken, dat Frankrijk ook zijn garanties van het Atlantisch verdrag voor bijstand ingeval van agressie zal kwijtraken, maar zo gemakkelijk lijkt dat niet' zonder het Noordatlantisch pact, waaraan Parijs wil vasthouden, op de hel ling te zetten. Bovendien en dat realiseren zich poli tieke en militaire denkers in Washington maar al te goed, zou zelfs het verliezen van die garantie Frankrijk nauwelijks ra ken, omdat een aanval op Frankrijk hoogstens van de Sovjet-Unie zou kunnen komen, waarin ook West-Duitsland be trokken zou raken en waardoor dus toch de hele NAVO-apparatuur in werking zou treden. De afschrikkingmacht van de Amerikaanse kernwapens in de NAVO zou Frankrijk dus ten goede blijven komen, ook indien De Gaulle gedwongen zou kun rol in de alliantie te spelen en dat over het algemeen de Amerikaanse houding tegenover Parijs vaak geringschattend is geweest. Dergelijke stemmen op het ministerie van Buitenlandse Zaken vormen zeker slechts een piepkleine minderheid. De tendens lijkt er te overheersen om De Gaulle fors aan te pakken en meteen te beginnen met het reorganiseren van het At lantische bondgenootschap zonder Frank rijk. In het Witte Huis lijkt men meer tot voorzichtigheid te neigert, terwijl ook sommige parlementariërs voor een soepe le houding lijken te voelen. De hele NAVO-politiek is thans echter open. Het is dan ook te verwachten dat de discussie over Vietnam in Washington weldra de concurrentie zal krijgen van een NAVO-debat. Senator Jackson, voor zitter van de sub-commissie voor de Na tionale Veiligheid en Internationale Ope raties, is reeds van plan verhoren te houden over de NAVO, die volgens hem geheel gereorganiseerd zou moeten wor den, met een nieuwe verdeling van de lasten en grotere verantwoordelijkheden voor de Europese leden. In een deel van onze edities is deze foto gisteren geplaatst met een fou tief onderschrift. Hieronder volgt het goede. In de paastijd kunnen Westberlijners hun familieleden in het oostelijke stadsdeel weer op zoeken, indien zij in het bezit zijn van een pasje. De uitgifte van deze papiertjes is weer begonnen. Dui zenden gegadigden verdringen zich nu reeds voor de tafeltjes in de bureaus. Oostberlijnse ambtenaren helpen hen. (Telefoto) EXAMENS Amsterdam (Gem. Un.). Doctoraal eco nomie: C. N. Bakker (A'dam). Nijmegen. Arts: J. J. M. van der Weer den (Someren), E. A. M. Welsing (Roer mond). Euratom, de Europese Gemeen schap die zich bezighoudt met de ont wikkeling van kernenergie voor vreedzaam gebruik, gaat de nieuwe kernenergietechniek dienstbaar ma ken aan de economische ontwikkeling van de geassocieerde landen overzee. Ruim een jaar geleden hebben verte genwoordigers van de geassocieerde lan den in Afrika op een conferentie in Da kar Euratom verzocht te onderzoeken of de kernwetenschap middelen zou kunnen verschaffen voor een snelle verbetering van het levenspeil in hun landen. On langs, goed een jaar na dit verzoek, bekend gemaakt is dat Euratom-deskundi- gen niet alleen enkele mogelijkheden daartoe hebben opgespoord, maar dat er ook al plannen ontworpen zijn om met kleine stralingsbronnen te komen tot een aanzienlijke verhoging van de voedsel- produktie in een aantal Afrikaanse lan den met verhoudingsgewijs geringe kos- De projecten zijn nu in behandeling bij het Europese fonds voor ontwikkelings hulp aan de geassocieerde landen over zee. Het eerste project, waarmee 500.000 dollar gemoeid zal zijn, is gericht op ver hoging van de opbrengst van gierst een graansoort die in grote delen van Afrika 80 percent van de inheemse voedselpro- duktie levert. In Senegal, Mali, Ivoor kust, Opper-Volta en Nigerië is meer dan Advertentie Advertentie De Londense politie wil graag weten wie een aantal gestempelde envelop pen, voorzien van postzegels van hét Rhodesische rebellenregime en ge adresseerd aan de Britse eerste-minis- ter Harold Wilson, aan een Londense postzegelhandelaar heeft verkocht. De enveloppen biet het naar Britse opvattingen illegale stempel worden kortgeleden aan de postzegelhande laar Stanley Gibbons verkocht door een man die zei tot het huishoudelijk personeel van Downing Street 10, de ambtswoning van de Britse premier, te behoren. De brieven waren alle geadresseerd aan Wilson. Zij vertegenwoordigen een handelswaarde van naar schatting vijftig gulden per stuk. De aanbieder ontving ongeveer een tientje per brief. Premier Wilson heeft de laatste tijd een stroom brieven uit Rhodesië ont vangen met de bedoeling hem de door de Britse posterijen ingestelde straf port op post uit Rhodesië te laten be talen. De toeslag ongeveer een rijksdaalder per brief werd uit open bare fondsen voldaan. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Dinsdag is de tekst bekend geworden van het regeringsprogramma dat formateur Vanden Beynant aan de PVV heeft voorgelegd. De bedoeling ervano is een werkplan te maken voor drie jaar, waarbij, zoals het heet, „het evenwicht en de continuïteit van de economische en sociale vooruitgang in België worden verzekerd". De doelstellingen zijn de volgende: B de economische expansie en de omschakeling; B het behoud van de koopkracht; het handhaven van de hoge levensstandaard en de volledige werkgelegenheid. de „actieve cel van de gemeenschappelijke markt" België moet haar kansen in Europa veilig stellen. Deze plannen vergen volgens het ont- werp-programma een geprogrammeerde en evenwichtige politiek, het beheersen van de economische expansie, gezonde financiën, het afremmen van de overheids uitgaven. De stijging van de openbare uit gaven moet gelijke tred houden met het toenemen van het bruto nationale pro- dukt. Voor 1967 wil men: vermindering van de overheidsuitgaven ten bedrage van tien miljard frank, in vergelijking met het huidige uitgavenpeil. Ten aanzien van verschillende punten wordt o.a. nog het volgende opgemerkt: Ambtenaren: de produktiviteit in de cen trale diensten en in de buitendiensten zal moeten worden opgevoerd en het aan werven van nieuwe of vervangende krach ten zal volkomen moeten worden stopge zet. Er mag ook geen tijdelijk en hulp personeel worden aangesteld. Spoorwegen: de rationalisatie van de exploitatie van het spoorwegnet zal wor den versneld. Bovendien zullen per jaar duizend ambtenaren minder in dienst moeten blijven. Bepaalde posten die vrij komen door pensionering enz. zullen met opnieuw worden bezet. Zij die ontslag nemen krijgen een premie voor herklas- sering. Landsverdediging: het personeel en het materiaal zullen in een kleiner aantal een heden worden ondergebracht. De aankoop van tanks zal worden opgeschort, in af wachting van het advies van de gemengde legercommissie. Economische Zaken: opstelling van een nauwkeurig plan tot vermindering van de toelage aan de kolenindustrie en strenge controle op de toekenning van die toelage. Bovendien zal er een structuurplan voor de betrokken gebieden komen en ook een plan tot omschakeling der ontslagen werknemers. Wat de taalvraagstukken betreft wordt in het programma voorgesteld een natio naal bestand te sluiten van twee jaar, tussen de drie grote partijen om „in kalm te en door onderhandelingen de gemoe deren tot bedaren te brengen". Bovendien zal er een grootscheepse campagne ko men voor de verspreiding en de betere kennis van de tweede landstaal. Dat zou dus betekenen dat men in het Waalse ge deelte van België eindelijk propaganda zal gaan maken voor het leren van het Vlaams. In het algemeen draagt dit ontwerp programma duidelijk het kenmerk van een compromis. Men vindt er vele doel stellen in terug, die zowel premier Lefè- vre als, na hem, premier Harmei in hun regeringsprogramma hadden opgenomen Dat zal ongetwijfeld koren op de molen van de socialisten zijn, die eens te meer zullen wijzen op hetgeen zij de nutteloos heid van de huidige kabinetscrisis ben genoemd. IOOS- I 1 tsc vier miljoen hectare met gierst beplant, dat is een areaal zo groot als het totale landbouwareaal van Benelux. De waarde van de oogst beliep in 1963 circa 600 mil joen gulden, maar de oogst zelf is verre van bevredigend. De gierstplanten blijken zich veel te veel uit te putten in de „produktie" van stengels en bladeren, met het gevolg dat de nuttige graankorrelopbrengst maar 500 kilo per hectare beloopt. Ook mist de ge cultiveerde gierstplant de stekelige be scherming waarmee de wilde gierst zich de vogels van het lijf houdt. Het gevolg is dat de vogels naar raming een derde van de oogst consumeren vóór de men sen er aan te pas komen! Met behulp van moderne stralingstech nieken wil men nu een nieuwe gierst plant ontwikkelen, die niet alleen meer graankorrels levert, maar die tevens de doornenkraag van het wilde exemplaar heeft om zich tegen de vogelvraatzucht te beschermen. Men verwacht vijf jaar nodig te hebben om de nieuwe gierst- soort te „maken", waarna de nieuwe planten geleidelijk uitgezet kunnen wor den en zaad voor verdere verbreiding kan worden gewonnen. Veeteelt De deskundigen van Euratom willen de kernenergie ook te hulp roepen om de Afrikaanse bevolking aan een beter dieet te helpen en wel door verbetering van de veeteelt en het ontwikkelen van con serveringsmethoden van vlees en vis. De veeteelt wordt in grote delen van Afrika geremd door de tsetsevlieg die een ziek te verspreidt waarvan het vee veel te lijden heeft. Ter bestrijding van deze plaag denkt I men aan te knopen bij een merkwaardi ge ervaring die Amerikaanse onderzoe kers hebben opgedaan. Men wil in groten getale tsetsevliegen gaan kweken in labo ratoria. De mannetjes worden dan met behulp van radioactieve straling onvrucht baar gemaakt en daarna massaal in de getroffen gebieden losgelaten. Ondanks hun behandeling komen deze I overigens gezonde insekten als normale vrijers in de tsetse-wereld. De ervaring leert dat, als men maar voldoende van deze mannetjes loslaat, het geboortecijfer zo snel daalt dat de soort binnen afzien bare tijd nagenoeg uitsterft. De kosten van dit project, voor een proefperiode van zes jaar, worden op 650.000 foliar ge- raamd. Vis Door middel van radioactieve straling wil men, zoals gezegd, ook proberen het conserveren van verse vis en vlees te verbeteren. Een zeer zwakke dosis straling kan al voldoende zijn om ver» gevangen vis lang genoeg houdbaar te maken om consumenten te kunnen be reiken op enige afstand van de haven Abidjan in Ivoorkust. Daar wordt jaarlijks vijftienduizend tot I twintigduizend ton haring aangevoercl, maar door het ontbreken van conserve ringsmiddelen kan deze vis alleen maar in de stad zelï en in de naaste omgeving worden gebruikt. Bij het onderzoek ten behoeve van dit project dacht men direct aan het ITAL in Wageningen (het Insti tuut voor Toepassing van Atoomenergie in de Landbouw). Daar kan de benodigde stralingsdosis berekend worden, waarna de verkregen resultaten ter plaatse wor den geverifieerd en een stralingsinstituut te Abidjan moet worden gesticht. De kos ten van het project met een looptijd van drie tot vier jaar belopen 700.000 dollar. Het conserveren van vlees stelt een I soortgelijk probleem. Ook hier zal men proeven gaan nemen met bestraling en wel in een abattoir in Fort Lamy in Tsjaad. De kosten van dit project worden op 600.000 dollar geraamd. Het gaat hier overigens niet alleen om het conserveren van het vlees van geslacht vee. Men zal ook middelen zoeken om het levende vee te bevrijden van een parasietenplaag (insektenlarven) die de gezondheid van I de dieren ondermijnt, hun groei remt en bijgevolg de vleesproduktie ernstig schaadt. Een doeltreffende bestrijding van deze plaag zou een dertig percent grotere vleesproduktie kunnen opleveren, I zo heeft men berekend. Kernenergie? De deskundigen van Euratom hebben I uiteraard ook bestudeerd of grote kern energiecentrales in aanmerking kunnen komen om op korte termijn de levens standaard in de Afrikaanse landen te ver- I hogen. De eerste conclusies luiden ne gatief. Men meent dat bij de huidige stand I der techniek voor de komende tien jaar de klassieke middelen voor energie-op- I wekking in deze landen de beste zijn. Wel zullen goedkope kernenergiecen- I trales met een klein vermogen (20 tot 25 MW) voor de Afrikaanse landen interes sant kunnen worden. Het zou nuttig zijn dat de geassocieerde landen zo omstreeks 1967-'68 de eerste studies over hun toe komstige energiebehoefte ter hand zou den nemen om bijtijds tot goed gefun- derde beslissingen te kunnen komen. De Europese landen zouden er van hun kant rekening mee kunnen houden, dat de ont- wikkeling var. kernenergiecentrales van 2 tot 25 MW in het belang van de ontwik- I kelingslanden zal kunnen zijn.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7