Snelste komt schip van 1 april in de Noordzee Amsterdam SPAANSE SINAASAPPELEN SAPPIGER DAN OOIT V Nijmegen in de van blaam gezuiverd „Belvoir"-affaire i n o r i ia n a i r gtLimnn i Kroon beslist dat de stad nog ruim 160.000 aan schadevergoeding krijgt De „Anglia" (43 ktn. per uur) gaat varen tussen Amsterdam en Immingham bij Huil Premier Cals naar de ,West Doden in het verkeer Duitse prins trouwt op 18 april in Den Haag In 1965 waren 27.000 gastarbeiders in ons land Boete en voorwaardelijke straf geëist voor schot in bar Maand voorwaardelijk voor hakenkruiskladders Boekhouder verduisterde vijftigduizend gulden Na het huwelijk Poging tot berging van Noorse tanker bij Helgoland Walcheren van 19 naar 8 gemeenten 1/ II i\ ii WOENSDAG 16 MAART 1966 WATERBOLK GASHAARDEN Nieuwe burgemeesters van Gilze-Rijen en Echt 1966, een buitengewoon jaar 1 Provi Aan schandpaal Kerkelijk nieuws Katwijker in Duitsland in de Rijn verdronken Advertentie (Van onze speciale verslaggever) GOTHENBURG. Een nieuwe snelle veerboot van de Zweeds- Nederlandse T.O.R.-lijn heeft haar officiële proefvaart gemaakt. De „T.O.R.-Anglia" gaat in april een veerdienst onderhouden tussen Am sterdam en de Engelse havenstad Immingham en tussen Immingham en Gothenburg. In de pas opgerichte T.O.R.-onderne ming, neemt o.a. de Koninklijke Neder- landsche Stoomboot Maatschappij deel. De „Anglia", die door de initiatiefne mers „het snelste schip van de Noord zee" wordt genoemd, maakt de overtocht van Amsterdam naar Engeland in 13 uur, de reis naar Gothenburg in 26 uur. Twee speciale boegschroeven, dwars op de lengte-as maken gemakkelijk ma noeuvreren mogelijk. Het 138 meter lan ge schip, dat een accommodatie heeft voor 980 passagiers, is luxueus ingericht. Het tarief zal laag zijn 38.-- voor een oversteek van Amsterdam naar Imming ham bij Hull in Midden-Engeland en 69.- vopr een retour. Bij de proefvaart werd meegedeeld dat het schip al tot eind juli is volgeboekt. De mogelijkheid bestaat tegen niet al te hoge prijs de auto, brommer of fiets mee te nemen. Het schip heeft aan ach ter- en voorsteven grote klapdeuren. Men rijdt achteraan binnen en bij aankomst vooraan er weer uit. Totaal kunnen 300 auto's worden ondergebracht. De kruis snelheid van het schip is 43 kilometer per uur. Tijdens de proefvaart werd een nog iets hogere snelheid bereikt. De in Lübeck in negen maanden gebouwde „Anglia" heeft 24 miljoen mark gekost. Het schip heeft een eetzaal, een zelfbe dieningsrestaurant, twee bars, een kin derverblijfplaats, een tienersalon met dis cotheek, een schoonheidssalon, enkele kapsalons een saunabad, een speelzaal met roulette, een dancing en drie win kels met belastingvrije artikelen. De T.O.R.-lijn is een onderneming van vier grote, internationale scheepvaart maatschappijen, te weten de K.N.S.M. uit Amsterdam, de Trans Oil uit Gothen burg, de Raggs Line uit Stockholm en de Bratt Götha uit Gothenburg. Voor dit O.R.-project is 100 miljoen Zweedse kronen geïnvesteerd, ongeveer 70 miljoen gulden. Onderdeel van het project is de bouw van een speciaal voor de T.O.R.- lijn bestemd emplacement in de Amster damse Coenhaven. De „Anglia" wordt vrijdag 1 april in Amsterdam verwacht. Het schip zal op 2 april de eerste over- Advertentie voor Kleine Houtstraat 30—32 - Haarlem Telefoon 10906 Minister-president Cals zal van 28 maart tot 6 april Suriname bezoeken voor een oriënteringsbezoek. Hij gaat ook naar de Nederlandse Antillen. Hij wordt verge zeld door zijn echtgenote. In de Sint Bavostraat in Breda is gis teren de 65-jarige mevrouw A. M. L. Pel- lens uit Rijsbergen door een vrachtwa gen overreden. Zij is later in een zie kenhuis te Breda overleden. Op de Laag Eindsedijk in Wanroy is de elfjarige jongen M. A. M. Claassen uit Wanroy door een personenauto aan gereden met dodelijk gevolg. In Lieshout is de vijfjarige Jan de Groot door een personenauto aangereden en omgekomen. De tienjarige Monica van Rooijen uit Utrecht is in haar woonplaats aangere den. Zij was op slag dood. In Amersfoort is aan haar verwondin gen overleden de 32-jarige mevrouw H. J. R. van D. uit Deventer, die zondagavond zwaar was gewond bij een frontale bot sing onder Voorthuizen. In Zwaag (N.H.) is de vijftigjarige mej. G. Rob uit Midwoud met haar auto tegen een boom gebotst. Zij was op slag dood. (Van onze correspondent) DEN HAAG In de St. Jacobskerk in Den Haag wordt op 18 april het ker kelijk huwelijk gesloten tussen de 29-jari- ge prins Karei von Hessen en de 21-jarige gravin Yvonne Margit Valerie Szaparv. De bruidegom is verwant aan het Engel- •e en Griekse koninshuis. Prins Philip van Engeland is zijn neef. Zijn moeder is een nicht van wijlen koning Paul van Griekenland. De mogelijkheid bestaat dat prins Phi lip of koningin Frederika, mogelijk bei den, de huwelijkssluiting waarvoor 40 bui tenlandse gasten worden verwacht, zullen bijwonen. Gravin Szapaix die op haar trouwdag 22 jaar wordt, is in Boedapest geboren Na de tweede wereldoorlog is zij via Oostenrijk naar Nederland gekomen. Zij heeft in Den Haag bij een juwelier ge werkt als tekenares en ontwerpster. Blijkens voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau voor de statistiek over de buitenlandse emigratie in 1965 zijn in het afgelopen jaar uit Nederland 58.000 perso nen, geëmigreerd, waartegenover 77.000 personen zich uit het buitenland in ons land vestigden. Het vestigingsoverschot bedroeg dus 19.000 en was ruim 5.000 ho ger dan in 1964. Dit grotere vestigingssurplus is veroor zaakt door de komst van vreemde ar beidskrachten, welke in 1965 een positief saldo van 27.000 opleverde tegen 21.000 in 1964. Daartegenover stond een vrijwel ge lijkgebleven vertrekoverschot van Neder landers (8.000 in 1965 tegen 7.000 in 1964) Uit de Zuideuropese landen en Turkij kwamen 11.500 vreemdelingen, 5.500 uit de overige Europese landen en 3.600 uit de landen in Noord-Afrika. Er kwamen uit Indonesië 4.500 personen, overwegend spijtoptanten. De migratie van Nederlanders uit en naar andere Europese landen leverde een vertrekoverschot van bijna 9.000. Er is eveneens een vertrekoverschot van Nederlanders geweest naar de emi gratiegebieden in de Verenigde Staten Canada, Australië, Nieuw-Zeeland Zuid-Afrika (3.600). Hiertegenover stond een vestigingsoverschot van vreemdelin gen uit deze gebieden (900). Uit Suriname en de Nederlandse Antillen kwamen 1965 4.000 personen naar Nederland. Tot burgemeester der gemeente Gilze Rijen is benoemd de heer J. J. F. Krol sinds 1953 burgemeester van Mierlo. De heer Krol is 58 jaar en lid van de K.V.P. Tot burgemeester van Echt (L) is be noemd drs. W. F. A. Heemskerk, sinds 1959 burgemeester van Posterholt en St Odiliënberg. Hij is 44 jaar en lid van de K.V.P. steek naar Engeland maken. Dit jaar zal deze verbinding eenmaal in de week wor den onderhouden. Inmiddels bouwt de werf in Lübeck een tweede veerboot. De ze zal de naam „Hollandia" krijgen. Dan zal tevens de verbinding Amsterdam-Go- tenburg in het schema worden opgeno men, waardoor elke havenstad van de zee-driehoek tweemaal per week wordt aangedaan. Op grond van dood door schuld heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank een boete van 2.000,en vier maanden gevangenisstraf voorwaar delijk gevorderd tegen een veertigjarige exploitant van een bar in de Korte Hout straat in Den Haag. In de paasnacht van het vorige jaar kwam in het etablissement de 27-jarige barjuffrouw Tinie Leurs om het leven door een schot uit een vuurbuks, die de exploitant in zijn handen had. De officier nam "aan dat de verdachte niet wist dat de buks op scherp stond. De Almelose rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen twee mannen die op 11 november van het vorig jaar in Enschede op een muur van het stadhuis en de etalageruiten van een winkel met witte verf de woorden „Claus en Beatrix' hadden aangebracht. De letter „x" van Beatrix had de vorm van een hakenkruis. De verdachten, een 19-jarige jongeman uit Klazinaveen en een 26-jarige Amster dammer, kregen een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf en zullen de door hen aangerichte schade, zijnde 489 gul den, moeten vergoeden. De rechtbank overwoog dat het door verdachten als zinnebeeld gebruikte ha kenkruis zozeer symbool is geworden van wreedheid en willekeur, dat dit algemeen als beledigend wordt ervaren. Zij achtte de verdachten schuldig aan opzettelijke belediging van de troonopvolgster. Een 33-jarige boekhouder heeft 50.000 gulden verduisterd bij een electrotechni- sche groothandel in Amsterdam. De man heeft zichzelf bij de politie gemeld. Ons bracht de zomer bar veel regen - maar in Spanje rijpen de sinaasappelen in de brandende zon. Pluk- vers, vol vitamine C krijgt u ze nu thuis. Want u weet Spaanse sinaasappelen zijn met een paar uur in Neder land. Goed besluit: deze winter iedere dag een sinaas appel uit Spanje - lekker en gezond de winter doorl (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Er is thans een einde gekomen aan de Nijmeegse „Belvoir"-affaire, waarin de gemeen te Nijmegen bijna drie jaar lang ten onrechte onder verdenking van frau de heeft gestaan. Bij Koninklijk Be sluit van 16 februari heeft Nijmegen een bedrag van 215.000 gulden ge kregen als oorlogsschadevergoeding voor de in 1944 in puin geschoten villa „Belvoir", welke in 1930 bij aan koop door de gemeente was voorbe stemd Nümegens nieuwe schouw burg te worden. De toentertijd heersende crisis ver- vi I gr A - Beatrix en Claus zijn in Mexico. Vol gens het ALGEMEEN DAGBLAD verblij ven zij op een wel heel klein eilandje: Het eiland ligt voor de zuidoostkust van het Mexicaanse schiereiland Yuca tan in een villa van de vroegere Mexi caanse president López Mateos, een vriend van de koninklijke familie." Maar laten we nog eens even terugko men op het huwelijk en alles wat eraan vastzat: We vertelden u al het een en ander over uitspraken van buitenlandse bladen. Hier is er nog een: het Oostduit- se NEUES DEUTSCHLAND. Het com munistische partij orgaan schreef over Bommen voor de bruidegom uit Bonn duizenden betogers in Nederland te gen verbinding met West-Duitsland'\ El ders in het blad heette het „bommen in plaats van bloemen", waarna onder meer werd gezegd: „Amsbergs „liefde" voor Beatrix heeft duidelijk enkele poli tieke machtsachtergronden". Het Nederlandse communistische blad DE WAARHEID deed de berichtgeving over het huwelijk af met een bescheiden stukje. In een commentaar ging het blad de dag tevoren scherp tekeer tegen on ruststokers. De enigen, die zich bij het ontstaan van onrust op die dag in de handen zou den wrijven zijn de Westduitse revan- chisten. Méér dan iemand anders heb ben zij belang bij onrust in een buurland. In het verleden (onder andere in België) is bewezen hoe zij van een dergelijke toestand altijd gebruik weten te maken voor het vergroten van hun druk en voor hun politieke doeleinden in West- Europa". Onkel Julius De FRIESE KOERIER gaat uitvoerig in op de tv-verslaggeving door Frits van der Poel, waarop enige critiek is geweest. Het blad zegt dat hem met name de uit lating „Onkel Julius heeft moeite beirr Einsteigen" werd kwalijk genomen. Onder de buitenlandse journalisten in Krasnapolsky heeft het ironiserende com mentaar van Van der Poel gretig ont haal gevonden. Zij vonden zijn toon „ty perend voor wat onder een deel van het Nederlandse volk leeft over het konings huis". Andere Van der Poel-opmerkingen wa ren: „De bodes dragen steek en staf. wat overigens altijd gebeurt bij een eerste klas huwelijk", en „Nu krijgt hij (prins Claus) 300.000 gulden". Van der Poel zegt over de critiek: „Ik vond dat ik objectief moest blijven. Als je eerst de namen van een rijtje Duitsers hebt genoemd en daarna de ge tuige prof. jhr. dr. F. A. M. Alting von Geusau noemt is het logisch dat je erop laat volgen: overigens een Nederlander Als je zo'n Onkel Julius rond de auto ziet draven is het al evenzeer logisch te spreken over moeilijkheden met het einsteigen". Geen bagatel Een zeer fel commentaar over de wij ze van voorlichting heeft men kunnen aantreffen in de NIEUWE ROTTER DAMSE COURANT, die vindt dat de RVD en de Amsterdamse gemeentepolitie de ongeregeldheden seerd. Er zouden zeven rookbommen zijn gegooid, maar een van de betogers, een student in de politieke en sociale weten schappen, deelde ons mee dat hij een van de velen was geweest die de in to taal 200 rookbommen hadden gemaakt, die door vijftig bommengooiers zijn „ver bruikt". De heer Heijink verklaarde dat er één gewonde was. Was dat de jonge man, die op de N.Z. Voorburgwal door zes agenten was neergeslagen en wegge dragen, toen hij met pen spandoek „Leve de republiek" rondliep? Was de betoger die bewusteloos raakte betrokken bij het gevecht met de politie op de hoek Spui- Kalverstraat? Was het een van degenen, die met de wapenstok uit elkaar geslagen zijn bij het nationaal monument? Of was het soms de jongen die in het water werd gedreven bij de Keizersgracht? De heer Van den Berge (van de RVD) had er op de persconferentie een handje van vragen af te zwakken of een andere inhoud te geven. Op het moment dat hij er kennelijk genoeg van kreeg achtte hij het nodig een journalist de volgende drie vragen te stellen: „Bent u journalist? (om toegang tot het perscentrum te krij gen was een speciale door de RVD ver strekte kaart nodig), „Hoe heet u?" en ,Bent u aangesloten?". Waar de laatste van deze zonderlinge opmerkingen op sloeg, was onduidelijk. Het psychologisch proces dat zich in de hebben gebagatelli- 0 '6' tijd geweest, en zo zal het altijd wel blij ven. Wie van ons staat er buiten en er boven? Als ik een huwlijksinzegening in de Oranjekerk heb, kan het gebeuren dat de ouderling van dienst de hele inzege ning vergeet. Dat is de ouderling die op 10 maart dienst had stellig niet overko men. Ik ken hem en ik mag hem, maar ik heb toch in mijn eentje zitten lachen toen ik las hoe hij voor 10 maart heeft moeten repeteren en met een bijbel in de hand vooraan in een surrogaatstoet door de Westerkerk moest schrijden." Aldus ds Buskes, die er verderop aan dacht aan wijdt dat degenen die in de Westerkerk ontbraken en ook niet naar de tafels hebben gekeken de rabbijnen waren, hoe pijnlijk zij het ook vonden. ,Als ik er goed over nadenk vind ik het nog veel pijnlijker voor ons. De jo den stonden op 10 maart weer apart." In het ALGEMEEN HANDELSBLAD wordt sterke afkeer uitgedrukt over „het provocerend optreden van enkele hon derdtallen jongeren", de TELEGRAAF oordeelde in gelijke geest. Het Handels blad schreef: Het bruidspaar heeft voorzover het niet lachte en wuifde „the stiff upperlip" getoond en zich met waardig heid en uiterlijke kalmte over deze stoor nissen heengezet. Hetgeen overigens aan het kwalijke karakter van die stoornis sen niet afdoet". hoofden van de heren Van den Berge en Heijink heeft afgespeeld is wel begrijpe lijk. Er is in te zien dat zij het begrip voorlichting op een onjuiste manier be naderen. De enige verstandige manier voor hen zou zijn geweest rustig en nuch ter de feiten weer te geven. Wat zij nu hebben gedaan heeft juist een door hen niet beoogd effect. Het geheel was uit een oogpunt van voorlichting bedroevend zoals trouwens het optreden van de bom mengooiers ook bedroevend was." De RVD heeft trouwens ook verdien stelijke dingen gedaan. Want men heeft er onder meer voor gezorgd dat de jour nalisten precies wisten wat een Eugaris bloem is. Deze bloem, waaruit het bruids boeket was samengesteld, werd door de RVD beschreven als een „platgeslagen trompetnarcis". Ds. Buskes In het VRIJE VOLK wijdt ds Buskes overpeinzingen aan Jpet huwelijk. Zo ver telt hij zeer geboeid te zijn geweest door de mededeling na het galadiner op maart: „Zondag kunnen degenen, die niet hebben aangezeten, tegen betaling in het Prinsenhof komen kijken, hoe de ta fels gedekt waren". Hij vermoedt dat zeer velen van die gelegenheid gebruik hebben gemaakt. „Het gaat om het verlangen om toch op de een of andere manier aan de we reld van koninklijke glans en schittering deel te hebben. De één krijgt zomaar een grootkruis, en de ander mag kijken hoe de tafels gedekt waren. Zo is het al schreef over een .Schone TROUW trouwdag": Het licht was overal en de schaduw werd niet weggepraat. Noch in het stad huis, noch in de kerk. Buiten was er hier en daar wat rook. Maar het spreekwoord werd niet bevestigd. Er zat geen vuur achter de rook". Cees Noteboom schreeft in DE VOLKS KRANT over I Provi, waarmee hij de politiemannen bedoelde: „Oudere mannen en achttienjarigen met te grote petten en agressieve kin dergezichten lopen op de menigte in te duwen. Op dat moment was er geen pro vocatie van de menigte. Wel van de onaantrekkelijke politie. (-) Wij hebben geen prettig soort politie. Zie ik een agent met een oude dame de sfraat over steken dan is dat er een voor het poëzie album, maar om een volwassene, gewa pend met een zijspan en zichzelf op een jongen te zien jagen tot hij hem tegen de muur klem heeft om dan vervolgens de zweep of bullepees te voorschijn te halen en er eens flink op los te rammen gezicht onder de helm vertrokken van alles vergetende hysterie, nee, inpakken en wegsturen naar een onbekend adres dat zou het beste zijn." Noteboom besluit zijn beschouwing met deze opmerking over de politie, zijn provo's: „Het grootste gedeelte bevond zich geestelijk, laten we het zo noemen, in de wouden van Vietnam, bedreigd door een verschrikkelijk afsterven onder de han den van de Vietpro, en vocht dientenge volge voor zijn leven. Maar ze hebben tenminste twee provo's in de Amster damse gemeenteraad geslagen, dat scheelt." ijdelde de plannen om „Belvoir" af te breken en er een schouwburg -'oor in de plaats te bouwen. In juni 1955 ging de toen malige minister van Financiën akkoord met het verlenen van een voorschot van 175.000 gulden aan de gemeente Nijmegen om „Belvoir" te herbouwen als schouw burg. Maar zijn opvolger, minister Witte- veen, was een andere mening toegedaan en zonder opgave van redenen bepaalde hij in mei 1964 de vergoeding op 51 mille en werd 124.000 teruggevorderd. Na een steeds vinniger wordende briefwisseling bleek het ministerie het terugkomen op een reeds eerder genomen besluit te mo tiveren. Het gemeentebestuur van Nijme gen besloot op 8 juli 1964 het geschil ter beoordeling voor te leggen aan de Kroon. Het thans in Nijmegen ten Madhuize met gejuich ontvangen Koninklijk Besluit vernietigt de omstreden beschikking van de minister van Financiën van 27 mei 1964. Minister Vondeling zal er nu zorg voor dragen dat Nijmegen de oorspronke lijk geclaimde vergoeding krijgt. Dat houdt in dat de stad nog 164.208 gulden ontvangt. In september 1963 ontstond een rel over huize „Belvoir" toen een voormalige Nijmeegse gemeenteambtenaar bij de Justitie een aanklacht indiende volgens welke Nijmegen zich schuldig had ge maakt aan het indienen van valse oor logsschadeclaims. Zijns inziens waren burgemeester en wethouders, de gemeen tesecretaris, hoge ambtenaren en vele an deren die met het indienen van de claims waren belast betrokken bij deze onver kwikkelijke affaire. Wilde verhalen wil den destijds, dat het pogingen waren om de gemeente te bevoordelen en het rijk te benadelen voor miljoenen guldens. De Haagse officier van Justitie, mr. J. C. Maris, begon met een onderzoek en vrijwel direct daarop werd verklaard dat er inderdaad onregelmatigheden hadden plaatsgehad. De ex-gemeenteambtenaar ging „elfs zo ver, dat hij ronduit vertelde, dat Nij megen niet alleen op bepaalde pbjecten te hoge claims had ingediend, maar ook de clareerde voor zaken die m het geheel geen gemeente-eigendom waren en stra ten die nooit hadden bestaan. Met die beweringen en het lang niet geruisloze verloop van het justitiële on derzoek stond Nijmegen aan de standpaal waarnaar duizenden beschuldigend keken De Haagse officier van Justitie verklaar de in een communiqué dat hij al enkele ernstige onregelmatigheden op het spoor was. Maart korte tijd later kreeg Nijme gen een briefje van mr. Maris. „Ik heb de eer u mede te delen dat ik besloten heb geen strafvervolging in te stellen." Ik heb derhalve het dossier geseponeerd Daaruit mocht men afleiden dat het on derzoek van de rijksrecherche dat bijna zeven maanden in beslag had genomen niets wat niet door de beugel kon had blootgelegd. Maar ondanks die duidelijke uitspraken trok het ministerie van Financiën de toe zegging 215.000 te zullen betalen, in Een motivering bleef achterwege. De mi nister van Financiën wees nader overleg van de hand. In het Koninklijk Besluit wordt nu ge zegd, dat het ministerie destijds, ondanks herhaaldelijk aandringen van de gemeen te Nijmegen, in gebreke is gebleven ook maar enig argument aan te voeren op grond waarvan het standpunt van 1963- 64 verschilde van dat van 1954-'55. Het wordt in strijd met de beginselen van behoorlijk bestuur genoemd, om zonder de beschik king te hebben over nieuwe gegevens, na meer dan acht jaar terug te komen op een eenmaal genomen besluit. Voorts wordt gezegd, dat er bepaald on voldoende gronden aanwezig zijn geweest om in 1964 terug te komen op een oordeel dat na diepgaand overleg met ambtena ren en hoofdambtenaren van het ministe rie in 1955 tot stand is gekomen Ver klaard wordt dat de rechtsgrond /oor schadevergoeding niet mag worden aan getast, tenzij de omstandigheden, wel'-e die rechtsgrond hebben bepaald, onjuist zouden zijn. Er is niet gebleken dat de feiten, waarop de beschikking van juni 1955 is gebaseerd, niet overeenstemmen met de werkelijkheid. Met andere wo< r- den: Nijmegen heeft geen fraude gepleegd en het gemeentebestuur is van alle blaam gezuiverd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oudenbosch c.a. L. A. Nag- tegaal legerpred. te Ede. Geref. Kerken Beroepen te Leek en te Drachten (vak. H. E. Wijnja) J. P. Dondorp te Enschede; - te Hillegom (2e pred. pl.) N. Wijngaar den te Idskenhuizen; - te Doornsdijk P. Rullmann te Hoek van Holland. Aangenomen naar St. Jacobiparochie I. C. Everaars te Venlo. L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst en Van der Tak's Bergingsbedrijf hebben van de reder en van de assura deur een opdracht gekregen te proberen het Noorse tankschip „Anne Mildred Brövig", dat ten westen van Helgoland na een aanvaring is gestrand, te bergen. Eerst zal getracht worden de resterende olie te bergen. Er is reeds veel olie uit de beschadigde tanks gestroomd. Men heeft getracht deze olie door het opspuiten van chemische middelen te doen zinken, maar sinds enkele dagen stroomt er weer olie uit het schip. Er bevindt zich naar schatting nog 30.000 ton ruwe olie aan boord van de tanker, die alleen nog maar met het voorschip boven water uitstêekt. Het bergingsvaartuig „Bison" is reeds ter plaatse en zal binnenkort assistentie krijgen van andere vaartuigen en sleep boten. De 49-jarige heer R. Berkheij uit Kat wijk is in Weiss bij Keulen in de Rijn ver dronken. De heer Berkheij was machi nist op de motortanker „Sarina" van de rederij Ph. van Ommeren te Rotterdam, Bij het binnenhalen van een roeiboot waarmee hij een bezoek aan de wal had gebracht, is de heer Berkheij waarschijn lijk uitgegleden, waardoor hij te water raakte en verdronk. De Eerste Kamer is met 52 tegen 12 stemmen akkoord gegaan met het voor stel tot wijziging van de gemeentelijke in deling van Walcheren, waarbij het aantal van negentien gemeenten op het eiland wordt teruggebracht tot acht. Tegen stem den de fracties van C.H.U. en V.V.D. en de heer Kraaijvanger en Steenkamp van de K.V.P. De nieuwe gemeentelijke indeling van Walcheren omvat de gemeenten: Veere (Koudekerke, Biggekerke en Zou- telande); Mariekerke (Aagtekerke, Me- liskerke, Grijpskerke en een stukje St. Laurens); Middelburg (Middelburg, Nieuw- en St. Joosland en St. Laurens); Vlissingen (Vlissingen, Rithem, Oost- en West-Souburg en strookjes Koudekerke en Nieuw en St.-Joosland); Domburg (Dom burg, Oostkapelle en een deel van Aagte kerke); Westkapelle, Anremuiden en Val- kenisse. I

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9