Gemini-8 maakt noodlanding na geslaagde ruimte-manoeuvre HET WEER Verwarring op basis toen de stuurraketten weigerden m Belastingverlaging moet doorgaan, vindt A.R. Roolvink: „Niet opzij voor anarchistische terreur" n ster matras Woonkunst N.V. Auto-Shop Haarlem Vissen Rel rond verpleegster geheel uitgepraat in Haarlems gemeenteraad INTER-REAL in halve finale voor Europa Cup I "N Geen beslissing over serie kleine CAOs vóór 23 maart LOEMPIA'S 85 GENT 51e JAARGANG NUMMER 113 DONDERDAG 17 MAART 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR VEL SEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws3, 9 Kennemer Kruimels4 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 20, 22 In de Vishal en op zee6 Radio en tv 13 Kunst13 Ferdinand 14, 22 Feuilleton15 Beeldverhalen 15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19 Hiswa21 Topsy24 Luidsprekers ~23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Enige regen Lagere winstmarge bij Philips pagina 17 Volgens het boekje" mmm mmm ÜSTitlx OCEAAN m te&WÏ 1A imiupmmn Het woord is aan PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE Oosterse tapijten Aziatische kunstnijverheid Alles voor uw Auto Geopend dagelijks van 8.30 uur tot 18.00 uur ook op zaterdag. GONNETSTRAAT 1-3 M. KOELEMIJ VELSERDUINWEG 19 IJmuider Courant - - De astronauten David, Scott (boven) en Neil Armstrong (onder) hebben de eerste ruimtenoodlanding over leefd. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk in het zuidoosten van het land enkele opklaringen, overi gens overwegend zwaarbewolkt met hier en daar mist en morgen overdag plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige, in het noorden tijdelijk vrij krachtige zuidweste lijke wind, later mogelijk ruimend naar noordwest. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De torpedobootjager U. S. Mason heeft de beide astronauten vit zee gepikt en vaart nu volle kracht naar de basis Okinawa. KAAP KENNEDY (Reuter, AP en AFP). „Het ging fijn", zei de Amerikaanse ruimtevaarder Neil Arm strong, nadat hij het ruimtevoertuig Gemini-8 had vast gekoppeld aan de Agena-satelliet. Achter deze nuchtere opmerking ging een grote prestatie van de Verenigde Staten verborgen. Voor het eerst in de geschiedenis van de ruimtevaart was in de kosmos een koppeling tussen twee ruimteschepen tot stand gebracht, na een jacht van 168.000 kilometer in het heelal. Maar korte tijd na het geslaagde rendez-vous gebeurde het. „Wij zijn in een manoeuvre geraakt die ons niet aan staat", seinde eerste piloot Armstrong nuchter naar de aarde. „Onze belangrijkste stuurraketten werken niet meer". Deze raketten zijn nodig om hoogte te houden, of om „bij te sturen" als het ruimtevoertuig niet de juiste banen om de aarde beschrijft. Daarna werd de ver binding met de aarde verbroken. Op de basis ontstond grote verwarring. „Wij wisten niet wat er aan de hand was", vertelde NASA-functio- naris dr. George Müller in het Gemini Controle Centrum later. „We wisten alleen dat Neil Armstrong en David Scott daar ver weg in de ruimte hun uiterste best deden om het vaartuig weer in hun macht te krijgen en het veilig naar de aarde terug te brengen". Wat was er precies gebeurd? Dat hoorde men, nadat de beide Amerikaanse ruimtevaarders, vannacht om streeks kwart over vier Nederlandse tijd, ten oosten van Okinawa in de Stille Oceaan waren terecht gekomen. Ruim drie uur na deze eerste noodlanding in de Ameri kaanse bemande ruimtevaart werden de twee kosmo nauten veilig aan boord van de torpedobootjager „Leo nard F. Mason" gehesen. Voor Scott betekent dit alles dat zijn opleiding tot ruimteklusjesman, voorlopig al thans, voor niets is geweest. Toen bekend werd dat de Gemini-8 met de astronauten Armstrong en Scott door een technisch mankement aan de stuurraketten gedwongen waren voor de vastgestelde tijd naar de aarde terug te keren, steeg de spanning in hgt controlecentrum in Houston ten top. De mannen die vanuit die basis de navi gatie leidden, pleegden razendsnel overleg. Elke seconde werd belangrijk, omdat de noodlanding zou moeten geschieden in een gebied dat de grootst mogelijke zekerheid gaf dat de astronauten snel uit de cabine gehaald konden worden. (Telefoto). Een Russische trawler, die voortdu rend in de internationale wateren bij Kaap Kennedy vist, was ook gisteren op zijn post bij de lancering van de Gemini-8. De trawler, die zich al en kele jaren bij Kaap Kennedy ophoudt, is volgens kringen van de Amerikaan se marine rijkelijk voorzien van elek tronische uitrusting en radar. De rel, die tijdens het weekeinde in Haarlem is ontstaan rond een 22-jarige Amsterdamse verpleegster die door de geneesheer-directeur van het Groote Gast huis in Haarlem was weggezonden, blijkt veroorzaakt te zijn door het verschillend interpreteren van de uitdrukking „ergens bij betrokken zijn". De verpleegster had namelijk gezegd bij het gooien van bom metjes op 10 maart in Amsterdam betrok ken te zijn geweest. Ze had hiermee be doeld aanwezig geweest, terwijl de ge neesheer-directeur begrepen zou hebben dat zij ook bommetjes zou hebben ge gooid. Dit alles is woensdagmiddag in de Haar lemse gemeenteraad gebleken, toen drs. J. J. Voogd (P.v.d.A.) over deze kwestie interpelleerde. De heer Voogd meende dat de verpleegster beknot was in haar vrije meningsuiting en vroeg zich tevens af waarom de politie in de zaak was ge kend. Ook wilde hij weten wat de politie had gedaan en aan wie de bevindingen waren gerapporteerd. Burgemeester Cremers zette uiteen dat allies op een misverstand berustte en dat men eenzelfde uitdrukking op twee ge heel verschillende manieren had uitge legd. Hij meende dat de verpleegster niet in haar vrije meningsuiting was beknot en dat de genees-directeur niet zou heb ben gezegd, dat hij in zijn buurt geen ver pleegster kon hebben die instemt met het gooien van deze rookbommen. De Haarlemse politie had volgens bur gemeester Cremers geconstateerd dat geen strafbaar feit was gepleegd, dit in tegenstelling tot de aanvankeleijke opvat ting van de geneesheer-directeur, en der halve was een proces verbaal opgemaakt Van de hele zaak is volgens de burge- i meester niets op papier gezet. In Cannes zijn donderdagmorgen de lo tingen verricht voor de halve finales van de toernooien om de Europese voetbalbe kers. Deze lotingen leverden de volgende resultaten op; Europese beker voor Partizan Belgrado. Internazionale Milan- Real Madrid. Europese beker voor bekerwinnaars: Glasgow Celtic-Liverpool, West Ham Uni- ted-Borussia Dortmund. Eerstgenoemde clubs spelen de eerste wedstrijd op eigen terrein. Advertentie „Korte tijd, nadat we hadden vastge koppeld aan de „Agena" begonnen de twee ruimteschepen te rollen", zo vertelde ,Neil Armstrong. „We besloten los te ma ken. Dat was dertig minuten nadat de verbinding tussen de twee ruimteschepen tot stand was gekomen. Enkele van de be langrijkste stuurraketten om mee te ma noeuvreren en om de stabiliteit te verzor gen waren echter onbruikbaar. Zij wilden niet starten. Daarom moesten wij enkele kleinere raketten gebruiken, die in nor male gevallen gebruikt worden voor con trole op de positie van het schip en voor de terugkeer in de dampkring. Dat bete kende onvermijdelijk dat we de terug tocht naar de aarde moesten onderne men." Men hoeft geen optimist-door-dik-endun te zijn aldus onze ruimtevaartmedewer ker om te menen dat het positieve het negatieve in de schaduw stelt. Want het mislukte deel van de vlucht werd vervan gen door iets zeer geslaagds: een noodlan ding van de ruimte uit, die geheel „vol gens het boekje" verliep. De Amerikanen hebben nog nooit een ruimteschip voortij dig moeten terughalen, al zijn ze daar één keer wel heel dicht bij geweest toen de brandstofcel van een van de vorige Gemini's in het begin van de vlucht kuren vertoonde. Nu zij tot het uiterste moesten gaan om een ramp te voorkomen zijn zij er, zonder enige praktische er varing, in geslaagd de levens van hun astronauten te redden. Dat is zeer positief, want het bewijst dat het mogelijk is, bij de ruimtevaart te improviseren. Zeker, men moet dit woord hier niet in zijn letterlijke beteke nis nemen, want van het begin van hun ruimtevaart af hebben de Amerikanen en naar men moet aannemen ook de Rus sen in hun werkschema's noodlandings maatregelen opgenomen. Zij hebben daar nooit ervaring mee opgedaan, mee op hoéven doen. Deze eerste keer bleek het echter meteen raak: nadat computers in fracties van seconden koers, tijdstip, koers en landingspunt hadden vastgesteld kwam de Gemini feilloos volgens deze aanwijzigingen omlaag. DIT IS OP ZICHZELF genomen zeker zo belangrijk als het slagen van de ont moeting met en de koppeling aan de Agena-raket. Direct nadat bekend was ge worden dat dit experiment, dat al bij vo rige vluchten op het programma stond doch toen niet kon doorgaan, een volle dig succes was geworden juichte president Johnson, dat de Amerikanen er nu van overtuigd waren, nog in dit decennium een man op de maan te kunnen brengen. Voor deze gigantische onderneming Is het beheersen van de ontmoetings- en koppeltechniek inderdaad een vereiste. Maar voor het slagen is het even nood zakelijk, dat het werkprogramma flexibi liteit heeft, marges biedt waarbinnen, het zij de astronauten zelf, hetzij de vluchtlei- ders op aarde vrijheid hebben om zelf standig te handelen. De gedeeltelijke mislukking van de Gemini-8 vlucht heeft bewezen dat die soepelheid en die mar ges geen schone theorieën op papier zijn, maar realiteiten, waarmee te werken valt. De noodlanding behoeft voor de Ameri- a| A N v.v::. mmAWA ""•Cv: In volle zee, ten zuiden van Japan en ten oosten van het eilandje Oki nawa landden de astronauten in hun Gemini-capsule (pijl). De torpedo bootjager die hen oppikte brengt hen naar Okinawa. kaanse president dus geen aanleiding te zijn, zijn juichkreten in te slikken men zou haast geneigd zijn te zeggen: inte gendeel. Zeker is, dat, hoe het programma tot verovering van de maan ook zal verlo pen, de Amerikanen met nog meer ver trouwen dan tot dusver hun ruimtevaar ders van Kaap Kennedy omhoog zullen zien gaan. Niet ondanks, maar dank zij deze mislukking. Greulich Met geweld kan men paleizen vernie tigen, maar nog zelfs geen varkensstal opbouwen. Advertentie INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem In kringen van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers wordt aangenomen dat minister Veldkamp, niet vóór 23 maart, de dag waarop de staten verkiezingen worden gehouden, zal laten weten hoe de regering denkt over een se rie kleine C.A.O.'s, waarvoor het College van Rijksbemiddelaars de rode lamp heeft gehesen. Voor het driehoeksgesprek dat de minister volgens de loonpolitieke spelregels met de Stichting van de Arbeid en het college moet voeren, voordat hij maatregelen neemt, is nog steeds geen datum vastgesteld. Het College heeft, na de acht C.A.O.'» die al eerder voor onverbindend-verkla- ring zijn voorgedragen, opnieuw voor drie contracten gewaarschuwd. Het betreft hier C.A.O.'s die zijn overeengekomen tussen partijen in het meubileringsbedrijf de dagbladjournalisten en een zaadhandel op Goeree-Overflakkee. De contracten die van geringe invloed zijn, bevatten volgens het college bepalingen die in strijd zijn met de richtlijnen die de regering heeft verstrekt op het terrein van de loonkos tenstijging en de arbeidstijdverkorting. Het college heeft gisteren de contracten nader bekeken met de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. Hoewel het College zich maandag nog eens over de inhoud van de contracten zal buigen, bestaat de indruk dat ook deze contrac ten uit vrees voor olievlekwerking zullen worden voorgedragen voor onverbindend- verklaring. Wat de regering, die zo kort voor de verkiezingen danig met de activiteiten van het college in haar maag zit, zal gaan doen, was gisteren nog volstrekt onduide lijk. De kans dat minister Veldkamp met een loonstop zal komen, wordt in politie ke kringen niet erg hoog aangeslagen om dat een dergelijke loonstop in feite zou neerkomen op een loonronde van 7 per cent, waaraan niemand behoefte heeft. „Niet sikkeneuren, de belanstingverlaging moet doorgaan". Dat is het standpunt van de Tweede Kamerfractie van de A.R. Fractievoorzitter B. Roolvink heeft dit gisteren in Utrecht gezegd op een bij eenkomst van anti-revolutionaire vrou wen. Hij zei dat de verlaging is afgesproken en dat het bovendien een kwestie van rechtvaardigheid is omdat de midden groep en de kleine zelfstandigen onder meer op grond van de zwaardere lasten een verlaging van de directe belasting is toegezegd. De anti-revolutionairen zijn anderzijds bereid ervoor te zorgen dat er langs an dere, indirecte weg geld komt als in het najaar de begroting een groot ongedekt tekort zou vertonen. Naar aanleidingen van de gebeurtenis sen op 10 maart zei de heer Roolvink, dat vandaag een stel ongewassen en onge kamde knapen onder het mom van anti- Advertentie C.V. voorheen fascisme een stuk terreur bedrijft dat aan de oorlogsjaren herinnert. „Een programma als „Zo is het" brengt op geraffineerde wijze het koninklijk huis in diskrediet" zei hij. Over de critiek op de burgemeester van Amsterdam zei hij dat deze burgemeester voor honderd percent de steun van de anti-revolutio nairen verdient als hij als gezagsdrager zijn plicht doet. „Wij gaan voor anar chistische terreur net zomin een centime ter opzij als vroeger voor de NSB", zei de heer Roolvink die vond dat men niet moet toegeven aan verzoeken om een pu bliekelijke rechtvaardiging van het beleid van burgemeester Van Hall en het optre den van de Amsterdamse politie als ach ter deze verzoeken een anarchistisch# geest staat. Advertentie Zijlstraat 59 Haarlem. Tel. 21376 Het nieuws dat het in de bedoeling lag de bemande Gemini-8 te koppelen aan de onbemande Agena in de ruimte heeft de verbeeldingskracht van vele mensen geprikkeld. Een kunstenaar concentreerde zich zo op die prestatie die inmiddels is geleverd dat hij in staat was er een uitermate boeiende afbeelding van te tekenen. (Telefoto). (hoek Friese Varkenmarkt) vlakbij viaduct over het Spaarne tel. 0 2500 -12575 ONZE SPECIALITEIT KENNEMER»AUTOMATIEK hoek Lange Nieuwstraat - Tel. 8402

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1