N HISWA '66 groter dan ooit Vele eisen en vele mogelijkheden Comfortabel kamperen Hoe kies ik een boot? Steeds meer ezier- vaartuigen K3BI TENT UITZOEKEN: iMwv1, lt 1 21 issnr- m DONDERDAG 17 MAART 1966 Standaardboot \Aeer comfort Soot-tent v Dwarsslaper Al Amsterdam RESTAURANT Indrukwekkende vlootschouw in RAI-gebouw (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De HISWA 1966 van 18 tot 28 maart in het RAI-gebouw in Amsterdam is groter dan ooit, en dat ondanks de teruggang in omzet die de jachtbouwers in ons land verwachten als gevolg van de verhoogde omzetbelasting. Deze internationale water sport- en kampeertentoonstelling, die dit jaar voor de elfde keer gehouden wordt, beslaat een oppervlakte van 22.000 vierkante meter. Dat is 1.000 vierkante meter meer dan vorig jaar. Er zijn 250 deelnemers; de laatste keer waren dit er 220. In de watersportafdeling (natte HISWA), die drie kwart deel van de stands omvat, geven exposanten met zeshonderd boten van klein tot groot een imposante nau tische show. De motor jachtliefhebbers zullen water tanden van het grootste jacht van de tentoonstelling, een door gebroeders De Vries' Scheepsbouw in Aalsmeer vervaardigd 25 tons motorjacht van het type Rio Gran de, dat een lengte heeft van 16.80 meter. Het hart van de wedstrijdzeilers gaat open bij het zien van de Tem pest, een nieuwe tweemans-kielboot van de „Internatio nal Yacht Racing Union" en een polyester „Hornet", die ook als bouwpakket kan worden geleverd. Nieuw en ook belangrijk voor de „natte HISWA" is, dat de exposanten voor het eerst voor demonstraties en proefvaarten gebruik kunnen maken van de achter het RAI-complex gelegen jachthaven. Wegens de geringe doorvaarthoogte van bruggen, die om deze haven te be reiken gepasseerd dienen te worden, kunnen hier echter alleen kleinere schepen een ligplaats kiezen. Hoe indrukwekkend de vlootschouw in de watersportafdeling ook moge zijn, het grootste nieuws van de HISWA 1966 komt van de kampeerafdeling. Het streven van de fabrikanten een grote tent te leveren die niet veel weegt en snel is op te zetten heeft een revolutionair tentframe opgeleverd, dat bestaat uit één poot. Er zijn drie typen van te zien: een centrale stok, waaraan met staalkabels zwevend een vierkant buisframe is opgehangen, een centrale stok, waaraan met staalkabels en twee buizen een vierkant buis frame is opgehangen, een centrale stok met vier radiale buizen die een vierkant van staalkabel uit spannen. Ook zijn de aluminium frames voor bungalowtenten, die twee jaar geleden hun intree deden, belangrijk verbeterd. Men is nu zover dat een aluminiumframe ge leverd kan worden dat jaren mee kan. Daarmee valt dus het bezwaar van de hogere kosten (ongeveer 30 percent) weg. Het gebruik van aluminium levert een be sparing van 50 percent op het gewicht van het frame op. Dit komt neer op 35 tot 40 percent van het totale tentgewicht. Dit is een Amerikaanse „catama ran", een zeer stabiele boot met twee drijvers, zoals de Polynesiërs gebruiken als zij de rote Oceaan bevaren. De drijvers zijn gemaakt van fiberglas, het zeil van nylon. Het vaartuig kan in gemonteerde toestand op vrijwel elke personen auto worden vervoerd. Het is wel een scheepje voor mooi weer. (Prijs f 3.400). De fabrikanten van tenten streven be halve naar gewichtsbesparing ook naar het bieden van meer comfort. In een groot aantal collecties is dit jaar de sta tionaire tent opgenomen. Het gaat hier speciaal om kampeerders die bungalow- of combinatietenten ergens een of twee maanden neerzetten. Deze tenten heb ben een aanmerkelijk vergroot woonop- pervlak. Was de verhouding tussen slaap- en woongedeelte tot nu toe ongeveer 1:1 of 1:1,5 bij de stationaire tenten is het woongedeelte in oppervlakte drie tot vier keer zo groot als het slaapgedeelte. Ook bij de tenten die meer voor toeristisch kamperen zijn gemaakt, is een tendens merkbaar naar vergroting van het woon- oppervlak ten opzichte van de slaapruim- te. Bij de keuze van een boot dient men rekening te houden met vijf factoren. Allereerst zijn daar de wateren en de plaats waar men de boot wil gaan ge bruiken en de kunde van de aspirant eigenaar en het bemanningsprobleem. Verder zijn van belang het aantal ge zinsleden of bekenden dat normaal aan boord zal zijn, de mogelijkheden voor zomerligging en winterberging en de prijs. Het is duidelijk, dat men voor de binnenwateren een ander type boot zal wensen dan voor varen op de grote rivieren of op het IJssehneer, de Deltawateren, de Waddenzee of de Noordzee. Even duidelijk is, dat men voor wedstrijdzeilen, waterskiën of uitgestrekte zeetochten een ander type boot nodig heeft dan voor week- eindgebruik op de vertrouwde plas Zo zal de motorbootvaarder, die met zijn boot op stromend water wil komen, in hét algemeen een hogere snelheid vragen dan degene die op de stroomloze wateren wil blijven. De man die in zijn vakantie reizen in het buitenland Wil combineren met zeilen, of varen met een motorboot, zal uitkijken naar een boot die geschikt is voor vervoer over de weg per trailer of op het dak van zijn auto. De zeewedstrijdzeiler zal grotere snel heid boven groter comfort stellen en de zeetoerzeiler comfort boven snelheid. De invloed van de plaats wordt van belang bij de keuzebepaling wanneer de thuis haven bij voorbeeld aan tijwater gelegen is en bij laag water droogvalt. Dan dient men een platbodem jacht te kiezen. Zeer zwaarwegende factoren zijn de kunde van de eigenaar en het beman ningsprobleem. Om de vertrouwde plas te verlaten en op de binnenwateren te gaan zwerven moet men zeilkundig meer in zijn mars hebben. Het varen op IJssel- meer, Delta wateren, Waddenzee en Noordzee stelt nog hogere eisen aan de bekwaamheid en onderlegdheid van de zeiler. Het bemanningsprobleem zal een wedstrijdzeiler doen besluiten een twee mansboot boven een driemansboot te verkiezen. Omdat de watersport vooral een gezins- «port is zal menig huisvader genoegen nemen met een wat minder sierlijk en levendig schip dan hij eigenlijk zou wil len hebben, maar waarin alle gezinsleden leef- en slaapruimte kunnen vinden, en waarin bovendien de kleren en verdere bagage van de opvarenden gestouwd kan worden. Op de watersportafdeling valt een dui delijke toeneming van het aantal stan daardtypen te constateren. Slechts een enkel schip is volgens een speciaal ont werp gebouwd. Zelfs aan het grootste schip van de expositie ligt een stan daardromp ten grondslag. De seriebouw echter hoewel veel werven hun stan daardtypen in kleinere of grotere series op stapel zetten minder sterk toegeno men dan men enkele jaren geleden voor spelde. De oorzaak hiervan moet onder meer gezocht worden in de grote inves teringen die seriebouw vergt. De meeste werven zijn kleine tot middelgrote bedrij ven en kunnen deze niet opbrengen. Verder is een toenemende toepassing van gewapend polyester merkbaar en een groei van het aantal typen kleinere ka juitscheepjes. Dit laatste zowel bij de zeil- als bij de motorjachten. In steeds kleinere rampen worden inrichtingen on dergebracht waarvoor vroeger meer ruimte nodig was. Voor de amateurbou wers komen steeds grotere schepen in verschillend gevorderde staat van vol tooiing op de markt. Over de rompvorm zijn geen revolutionaire nieuwigheden te melden. De vooruitgang manifesteert zich hier vooral in vaak al voor deskundigen zichtbare verfijningen van de onderdelen en constructies en in de beslagen en de inrichting van de tuigage. voudig gewassen kan worden. De vul ling is aan één zijde bovendien twee keer zo dik als aan de andere kant, wat van belang is in koude of warme nachten. Een blaasbalg voor een luchtbed, die tevens als voetbal kan dienst doen. Een opvouwbare bolderwagen. Een dichtklapbaar grillroosterwaar mee het grillen en barbecuen een voudiger is dan op de veelal toege paste vlakke open roosters. Een 2-pits gaskomfoor met infrarood grill. De Nederlandse vloot van pleziervaar tuigen is de laatste tien jaar belangrijk toegenomen. In 1955 telden zij ongerekend kano's en roeivaartuigen volgens schat tingen van de koninklijke verbonden Ne derlandse watersportverenigingen en de ANWB ongeveer 20.000 zeilvaartuigen en rond 8500 motorvaartuigen. Vijf jaar la ter werden deze aantallen geschat op respectievelijk 30.000 en 12.000. Op het ogenblik is de waarschijnlijk aan de lage kant gehouden schatting voor beide cate gorieën samen 65.000 a 75.000. Wanneer men deze ontwikkeling vergelijkt met die in andere landen, met name Frankrijk, is de groei echter betrekkelijk gematigd te noemen. V ;->x llll Overzicht van de tentoonstelling in Ide Europa-hal met enkele „Doeraks" op de voorgrond. illllllllllllUllllllllllllllinillllllllUllllllllllllllllll llllllllllllilllllllllllUIUI Bij de keuze van een tent dient men ervan uit te gaan dat een volwassen per soon aan slaaplengte twee meter nodig heeft. De slaapbreedte wordt over het al gemeen op zestig centimeter gehouden. Alleen voor kampeerders die op veldbed den willen slapen wordt zij met tien cen timeter uitgebreid. Voor kinderen tot on geveer vijftien jaar is een slaapbreedte van vijftig centimeter voldoende. De hoogte van de tent hangt geheel af van de eisen van het kamperende gezin. Voor een kindertent is een nokhoogte van 1.10 tot 1.30 meter voldoende. Sportieve volwassen kampeerders nemen ook met deze hoogte genoegen. Voor sterk mobie le kampeerders wordt een nokhoogte van 1.40 tot 1.70 meter voldoende geacht. Voor stationaire kampeerders, en zij die een grotere en zwaardere tent mee kunnen nemen eri zich op hét standpunt stellen dat de mens niet voor niets een rechtop- Een opmerkelijke noviteit die de wa tersportliefhebber en de kampeerder aangaat is een opblaasbare boot-tent. Dit is een combinatie van een tweepersoons kano met een lengte van 4 meter, een breedte van 70 centimeter en een diepte van 40 centimeter, die eenvoudig is om te bouwen tot een tent met de afmetingen 2.50x1.25x1.30 meter. Enkele andere niewigheden zijn: Een slaapzak met uitneembare syn thetische vulling, zodat de hoes een- Hoeveel kost een uitrusting waarmee een echtpaar met twee kinderen een comfortabele kampeervakantie kan houden? Hieronder vindt men een aan de hand van door het HISWA-bestuur verstrekte gegevens vervaardigd antwoord op deze vraag. De cijfers in de eerste kolom geven de kosten in guldens van de benodigdheden van redelijke, maar goede kwaliteit. De tweede kolom is bedoeld voor de „ruime beurs". Bungalowtent voor vier personen, met keukenuitbouw, compleet 400 800 Tent voor de kinderen100 120 Butaangastank met tweepits comfoor en toebehoren100 120 Kampkeuken-unit100 200 Butaangaslamp met eigen tankje -70 70 Twee zaklantaarns8 8 Bagagewagentje inclusief trekhaak aan de auto700 750 Twee-persoons luchtmatras65 65 Twee een-persoons zit-ligmatrassen65 65 Schuimplastic op de luchtmatrassen, 1 cm dik15 15 Elektrisch scheerapparaat op batterijen40 40 Tafels(s) j f 35 55 Twee fauteuils met armleggers35 f 46 Twee stoelen met rugleuning18 24 Twee strandstoeltjes („tweestandenstoeltjes") dan wel twee draadkrukjes plus twee zitlappen om de kinderen lui te laten zittenf 7 34 1758 2412 Opblaasbare boot-tent. Tent en boot naast elkaar. (Prijs f 310j. y//.// gaand wezen is, is er dan nog de tent met stahoogte. Ouders met kleine kinderen zullen deze bij zich in de tent willen hebben en dus kamperen in een tent voor meer dan twee personen. Zodra de kinderen er aan toe zijn krijgen zij vaak een eigen tentje. De tent van de ouders blijft echter ook dan het centrale punt, waar gegeten wordt en waar men verblijft wanneer het slecht weef is. Zo erg klein zal de ouderlijke tent dus niet kunnen zijn. Het dagverblijf zal berekend dienen te blijven op het vol tallige gezin en op de bagageberging. Veel invloed op de keuze van het kam- peermateriaal heeft het vervoermiddel waarover men beschikt. Voetkampeerden zoeken een tweepersoonstent met een ma ximumgewicht van vier kilogram. Kam peerders met fiets, bromfiets en scooter zullen 7 tot 10 kilogram als het maximum beschouwen. Watersporters die in een tent overnach ten vormen een aparte groep. Zij staan heel anders tegenover het kamperen. Aan het comfort van hun tent stellen zij mi nimale eisen. Een eenvoudig huttentje met minimale luifel is voor hem meestal goed genoeg. Zij stellen echter hoge eisen aan muggendichtheid. Kampeerders per auto die veel trekkend kamperen en dus vaak voor een nacht hun tent opzetten zoeken naar een model tent dat zij kunnen uitbreiden met een grotere woonruimte op de dagen dat zij eens rustig op een plaats blijven. De kam peerders die twee tot vier weken op een terrein blijven nemen een tent waarin geen ruimtegebrek te vrezen valt, een tent met alles erop en eraan, die zij per bodedienst vooruit sturen of zelf in hun auto meenemen. Een goede tent voor kinderen of oude ren die zich sportief voelen is de meestal lichte en weinig volumineuze „dwarssla per". Dit is een tent voor 2 tot 3 perso nen, met meestal een mooie lijn, veel ruimte voorin de tent en achterin, ge makkelijk bereikbaar, een gagagepunt. De all-round kampeertent is de huttent. De lage typen hiervan zijn licht, zeker als het gaat om een „aflopende hut," waarbij de achterste stok korter is dan de voorste. Dan is de combinatietent, een huttent met meestal een nokhoogte van ten mins te 1.60 meter waaraan een losse waran- daluifel en desgewenst ook een stormpunt of keukenhoek gezet kan worden. Deze tent heeft veel gebruiksmogelijkheden. Als er alleen een nachtje geslapen wordt, of als de kinderen weg zijn, gebruikt men de tent alleen. De tent met warandaluifel wordt gebruikt als het regenachtig is of als men ergens een paar dagen blijft. Als het regent, of als er inkijk van de buren is, bevestigt men er bovendien de stormpunt aan. De stormpunt kan ook meteen aan de eigenlijke tent vastge maakt worden. Dit doet men als er een straffe wind waait uit veranderlijke rich tingen. Men krijgt hierdoor voor de tent een kookplaats die vrij van regen en wind is.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 21