Rheumabestrijdig, nog steeds actueel Arie de Man vijftig jaar bij Mulder en Rijke Geen jeugdige partisanen lets van II bij? Philatelisten vieren feest Betaling abonnementsgeld per giro Neem nu een kwartaalabonnement! Tewaterlating van fregat Van Nes f4 ■m Op studiobezoek bij de VARA Maaltijden voor bejaarden LANGS SLUIZEN EN HAVENS Judith en Julie mm Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 april gratis IJmuider Courant DONDERDAG 17 MAART 1966 De drie knapen op deze foto zijn geen jeugdige partisanen, zoals men misschien op het eerste gezicht zou gaan vermoeden, maar gewone en wakkere schooljongens uit IJmuiden die, zoals zoveel van hun kor nuiten, hun vrije uren hij voorkeur doorbrengen met het „struinen" langs havens en sluizen. Bij deze avontuurlijke bezigheid waren zij een dezer dagen beland bij de glooiing van de kop van de vissershaven, waar zij tijdens hun speurtocht op de grens van water en wal een vreemdsoortig voorwerp in de gaten kregen. De middelste van de drie dacht onmiddellijk aan een vuurwapen, omdat hij met zijn scherpe ogen meende een pistool te hebben ontdekt. Met vereende krachten werd. het voorwerp daarop door hen uit het water gehaald en op de wal gebracht, waar bleek dat hun vondst bestond uit een vuurwapen, een lichte mitrail leur, welk wapentuig als souvenir aan de tweede wereldoorlog kan wor den beschouwd. De knapen waren wel lichtelijk beduusd van hun ge vaarlijke vondst en op aanraden van enige wandelaars, die ook meestal wel in deze omgeving zijn te vinden, hebben zij het wapen onmiddellijk afgeleverd op de politiepost aan de Havenkade, waar men zich gaarne over het oorlogsattribuut ontfermde. Speldjes voor India Lions Club Velsen, tweede in de IJmond In de geheel met personeel en relaties van de firma Mulder en Rijke te IJmuiden gevulde bovenzaal van hotel „Royal" aan de Kennemerlaan, is woensdagmiddag de heer Arie de Man ter gelegenheid van zijn gouden jubileum bij dit scheepsreperatiebedrijf een bijzonder hartelijke huldiging ten deel gevallen, waarbij hem door directie en personeel op ondubbelzin nige wijze werd duidelijk gemaakt, dat hij door allen buitengewoon wordt gewaardeerd. De heer De Man, die reeds op 13-jarige leeftijd bij deze firma in dienst is getreden „in korte broek en met kniekousen", zoals door een der sprekers werd opgemerkt is thans als baas bij het bedrijf werkzaam. Arie van der Veer Kennemer Kruimels si De leden van de afdeling IJmuiden van de VARA kunnen deelnemen aan het bezoek, dat binnenkort aan de stu dio van deze omroep in Hilversum zal worden gebracht. De bezoekers zullen in de gelegenheid worden gesteld de opnamen van een radioprogramma bij te wonen, dat later zal worden uit gezonden. De deelnemers, die boven de veertien jaar moeten zijn, zullen met het betalen van de vervoerskosten kunnen volstaan. Men kan zich voor vrijdag 1 april opgeven bij de volgen de adressen: Warmenhovenstraat 66 Rijnstraat 113 en Da Costalaan 10. Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aange geven: bal, plak chocolade, linker mo- torwant, kinderportemonnee met in houd, paar lederen dameshandschoe nen, mand, ring met vijf sleutels, zak mes, sjaal, herenpolshorloge, dames tas, herenbril, paraplu, plaat voor gas fornuis, gangloper, bankbiljet, aktentas, portemonnee met achttien zegels, da meshandschoen, pak, gordijnen, bus- kaart N.Z.H., autoped, mutsje, heren das, mes, spade, schakelarmband, le deren tabakszak, linker glacé dames handschoen, gympakje en balletschoen tje, gymschoen, meetkastje met gra- denklokje, badpak met badmuts en handdoek, damespolshorloge, hond, kinderschoentje, knipportemonnee met inhoud. Inlichtingen over deze voorwerpen zijn dagelijks te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie te Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. Ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van „De Kennemer Postzegel club" te Beverwijk, biedt het bestuur de leden op maandag 21 maart in het clublokaal „De Opgang" aan de Flo rastraat een feestavond aan. Het pro gramma hiervoor bestaat uit een inte réssante quiz op het gtebied van de fi latelie, een extra veiling van bijzonder mooie kavels en een gratis verloting. Voorts zal voor maandag 4 april de postzegelvereniging „Heemskerk" worden uitgenodigd voor een ruilavond waarop dan tevens een extra veiling zal worden gehouden. En tenslotte or ganiseert het bestuur nog een bezoek in groepsverband per autobus aan de Nationale Postzegeltentoonstelling „Uphilex" in Utrecht voor zaterdag 14 Zoals reeds eerder door ons werd be richt, zal binnenkort door de federatie „Bejaardenzorg" in Velsen een aan vang worden gemaakt met het ver strekken van maaltijden aan de cate gorie van bejaarden, welke niet meer in staat is zelf de nodige zorg aan de maaltijd te besteden. Naar aanleiding van het door de federatie uitgegeven mededelingenblad hebben zich voor deze dienst reeds ruim zestig gega digden opgegeven. Inmiddels verklaarde de directie van het Antoniusziekenhuis zich bereid de ze maaltijden te verzorgen, terwijl de federatie voorts voor de aankoop van gamellen en het rondbrengen der maal tijden, dat maandag, woensdag en vrijdag zal moeten geschieden, de hulp heeft ingeroepen van de gemeente Vel sen en het Koningin Julianafonds. Ter wille van de tijd is het namelijk ge wenst dat zich met deze bezorging geen vrijwillige krachten zullen belasten, omdat alles tussen twaalf en twee uur in een snel tempo dient te geschieden. Voor een persoonlijk contact met de bejaarde ontbreekt de chauffeur trou wens toch de tijd, evenals voor het in nen van de bijdragen. Men streeft er immers naar de maaltijden zo spoedig mogelijk te hebbeen thuisbezorgd. Vandaar dat de federattie een beroep doet op enige dames in Velsen, die bereid zijn een persoonlijk contact met de bejaarden te onderhoudenen zich daarbij tevens met het innen van de bijdrage a 1,50 per maaltijd zullen belasten. Hier zullen per week slechts enkele uren mee zijn gemoeid, waar bij de tijd door de dames zelf kan wor den bepaald. Zij die willen medewerken deze maaltijdenvoorziening ook in Vel sen tot een succes te maken, wordt ver zocht zich zo spoedig mogelijk aan te melden bij de federatie „Bejaarden zorg:", gebouw „Cusa", Hoofdstraat 117, Santpoort, telefoon 02560-8014, b.g.g. 02550-4960. De leerlingen van de ir. L. P. Krij- gerschool in Velsen-noord hebben hun aandeel in de actie „Eten voor India" willen bijdragen met de verkoop van speldjes voor dit doel. Hun activitei ten werden beloond met de mooie op brengst van ƒ314,20. Van maandag 21 tot en met zaterdag 26 maart zal in de gemeente Velsen een huis-aan-huiscollecte worden gehouden ten bate van het Nationaal Rheuma Fonds. Uiteraard zal het organiserend comité ter plaatse gaarne over een groot aantal collectanten en collectrices beschik ken, waarvoor men zich kan aanmelden bij mevrouw C. Anten-Butze- laar, Aagtevonklaan 8, Driehuis, telefoon 7153. Zoals bekend bevordert het Nationaal Rheuma Fonds het wetenschappelijk onderzoek voor de reumabestrijding, door het speurwerk naar het ontstaan van deze vreselijke ziekte te financie ren. Ook verleent het fonds financiële hulp aan de vele slachtoffers door ver strekking van aangepaste vervoersmid delen, speciale hulpmiddelen voor de huishouding of attributen, waardoor de patiënten zich zelf weer kunnen was sen, aankleden en verder behelpen. Kortom, het fonds beijvert zich het le ven van de reumapatiënten weer zoveel mogelijk leefbaar te maken. Vandaar dat masseurs in afgelegen delen van Nederland per auto geregeld geïsoleerd wonende reumapatiënten bezoeken, ten einde hun de noodzake lijke behandeling te geven en aldus de genezing te bevorderen. Dit is slechts mogelijk doordat het Rheumafonds de ze auto's, inventarissen en de mas seurs bekostigt. Ook draagt het Natio naal Rheuma Fonds bij in de uitbrei ding van het aantal bedden voor reu ma-afdeling en -klinieken, zodat ern stige patiënten niet meer door plaats gebrek behoeven te worden afgewezen. Een belangrijke taak van het fonds bestaat ook uit de zorg voor de ont spanning van reumapatiënten, waarbij men erin slaagt jaarlijks ongeveer ze venhonderdvijftig patiënten een onbe zorgde vakantie aan te bieden. Hetzij door een twaalfdaags verblijf in het reumavakantiecentrum te Bussum, of door een vijfdaags verblijf in een Lim burgs hotel. Men gaat daarbij van het standpunt uit, dat de genezing ook door onspanning kan worden bevorderd. Vandaar dat het doel van de reeds voor Velsen aangekondigde collecte gaarne in de algemene belangstelling wordt aanbevolen, waarbij ten over vloede het gironummer van het fonds nog eens wordt vermeld. Dit is 324, Het Nationaal Rheuma Fonds, Den Haag. In Velsen werd deze week eveneens een Lions Club opgericht, waarmee voor Nederland de zevenenzeventigste afdeling tot stand is gekomen. In 1964 werd de Lions Club in Beverwijk op gericht, zodat Velsen de tweede Lions Club van de IJmond is geworden. Tot voorzitter werd gekozen mr. A. B. J. Koch, bedrijfsjurist te Santpoort, waarbij het secretariaat zal worden waargenomen door drs. Chr. F. W. Doyer, leraar biologie en psycholoog, eveneens uit Santpoort. Lions International, waarbij de Lions Club Velsen is aangesloten, is de in 1917 in de Verenigde Staten tot stand gekomen internationale organisatie van plaatselijke autonome Lion Clubs, waarvan de leden bestaan uit manne lijke vertegenwoordigers van het be roeps- en zakenleven. Het hoofdkwar tier is gevestigd te Chicago. Onder het motto „We serve" nemen de Lions ac tief deel aan het maatschappelijk le ven en trachten zij, waar dit nodig en mogelijk is, de helpende hand te bie den. Zij streven voorts vriendschap, wederzijds begrip en verdraagzaam heid na, zowel in eigen kring als in het grote wereldverband, alsmede be vordering van het individuele en ge- meenschappeli j ke verantwoordelij k- heidsbesef. Het lidmaatschap, dat slechts door uitnodiging kan worden verkregen, is niet gebonden aan ras, godsdienst of leeftijd. In de gehele wereld bestonden op 31 december 1965 in totaal 19.834 clubs met een ledental van 778.608, ver deeld over 132 landen. Het ledenaantal in Nederland bedroeg op die datum 1617. In Nederland werd de eerste Lions Club Amsterdam I opgericht in 1951, nadat met de oprichting van een Lions Club in Stockholm deze organisatie ook in Europa vaste voet had verkregen. U kunt het uzelf gemakkelijker ma ken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f postabonnees 12,30. 11,05, U kunt het ons gemakkelijker maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voorzien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. In dien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorgadres van de krant vermelden? Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Vlak na de komst van de eerste stoom trawler in IJmuiden, de Betsy IJM. 75; die toebehoorde aan de Stoomvisscherij Mij. Mercurius, werd door de Firma Groen een tweede maatschappij opgericht de Nederlandsche Stoomvisscherij. De werf die de Betsy gebouwd had kreeg op dracht voor de bouw van twee stoomtraw Iers, die in 1898 werden afgeleverd. Het waren de Judith IJM. 56 en de Julie IJM. 57 respectievelijk 194 en 198 bruto reg. ton groot, 33.70 m. lang en uitgerust met een stoommachine van 325 pk. De Judith ging van IJmuiden ter vis serij onder schipper Jac. Visser en de Julie onder H. Drijver. De schepen hadden een open stuurhut achter de schoorsteen en geen elektrisch licht. Later is de stuurhut verbouwd en van ramen voorzien. Een jaar later kwamen bij Bonn Mees nog twee stoomtrawlers gereed, die evenwel door de Mij. Mercurius in de vaart werden gebracht. Dit waren de Eveline IJM. 15 en de Dubbelman IJM. 17. De Nederlandsche Stoomvisscherij heeft de Judith en de Julie tot 1913 in be De „Judith" IJM 56 in IJmuiden. p drijf gehad. Daarna werden beide sche pen eigendom van S. van der Kolk, die de namen onveranderd liet. Zij kwamen in bedrijf onder de N.V. de Toekomst en de N.V. Vooruit. Op de Judith was G. Prins en op de Julie P. Pronk schipper. Tijdens de eerste wereldoorlog veran derden de schepen wederom van eige naar, maar ze bleven bij elkaar want zo wel de Judith als de Julie ging over naar de Centrale Visscherij Mij., waarvan J. N. Klein directeur was. De Judith ging toebehoren aan de Maatschappij Letty en kreeg de naam Jo hanna Nicoletta IJM. 56 en de Julie kwam als Maria Catharina Klein IJM. 57 bij de Maatschappij Noordzee. De Centrale Visscherij Mij. had reeds de stoomtrawlers Annie IJM. 104 en de Mini IJM. 105 in de vaart. Acht jaar later had weer een verande ring plaats. De Visscherij Mij. Vooruit gang, waarvan L. Parlevliet directeur was, had reeds de stoomtrawlers Hasen- kamp IJM. 80, Juliana IJM. 153, Greu- vers IJM. 290 en Maria Anna Klein IJM. 330 en daar werden in 1924 de Johanna Nicoletta en de Maria Catharina Klein aan toegevoegd. Later kwam C. van der Plas er als directeur bij, maar de rede rij had haar hoogtepunt bereikt; in 1927 kwamen de schepen onder ander beheer en voor de zoveelste maal werden de na men veranderd. De Johanna Nicoletta ging het opnieuw proberen onder de naam Groningen IJM. 56 en de Maria Catharina Klein als Friesland IJM. 57. Tot 1936 hebben de schepen onder dia namen in IJmuiden thuis behoord. In dat jaar werden zij voor de sloop verkocht. Maar voordien had er nog een verande- ring plaats gehad. In 1929 werd de Gro ningen aangekocht door de Visscherij Mij. Heemstede II en de Friesland door de Visscherij Mij. Heemstede I. Beide maat schappijen stonden onder directie van P. J. Bakker. De Groningen heeft gevaren onder de schippers 'Jac. Plokker en J. van Wezel en met de Friesland voeren respectieve lijk Alb. Krab en H. Krab. Na de laatste levensjaren in de Haring haven te hebben doorgebracht, hebben de ze twee stoomtrawlers, afkomstig uit de begintijd van het IJmuidense stoomtraw- lerbedrijf, de leeftijd van 47 jaar bereikt. Op de werf van de n.v. kon. maat schappij De Schelde te Vlissingen zal op zaterdag 26 maart 's morgens omstreeks 12.00 uur het voor de Koninklijke Marine in aanbouw zijnde fregat „Van Nes" wor den gedoopt en te water gelaten. Deze plechtigheid zal worden verricht door mevr. A. E. J. Stegeman-Salomons, Het fregat Van Nes is het vierde van een serie van zes soortgelijke schepen. Op deze receptie werd de directie ver tegenwoordigd door de heer G. Rijke, die het ten zeerste betreurde dat noch zijn vader, noch de heer Mulder dit jubi leum meer hebben mogen beleven, om dat zij anders ongetwijfeld vele blikken van verstandhouding met Arie de Man zouden hebben gewisseld. Want de jubi laris is geheel met het bedrijf meege groeid, zodat hij zowel de crisisjaren, toen er vrijwel geen orders meer binnen kwamen, heeft meegemaakt als de pe riode van wederopbouw na de tweede wereldoorlog. Spreker bracht de grote waardering van de huidige directie onder woorden voor het feit, dat de heer De Man het bedrijf al die jaren is trouw gebleven, zelfs in.de tijd dat er dag en nacht moest worden gewerkt om de zaak in stand te kunnen houden. Thans kan de heer De Man als baas tonen wat hij waard is voor het bedrijf en dit is niet weinig, omdat hjj ook over de nodige improvisatietalenten be schikt. Voorts is het de heer Rijke reeds lang gebleken dat de jubilaris niet alleen bijzonder door de reders maar ook door het personeel wordt gewaardeerd, zelfs door de jongeren, hetgeen hem stellig als een grote verdienste mag worden aange rekend. „Baas spelen in deze tijd valt immers niet mee", vervolgde de heer Rijke, die zijn toespraak besloot met de jubilaris te bedanken voor alles wat hij voor het bedrijf heeft gedan. Met de wens nog vele jaren prettig met hem te mogen samenwerken, overhandigde spre ker de heer De Man als jubileumge schenk een envelop met inhoud. Hier werd een tweede envelop aan toe gevoegd door de heer R. Broeren, die de jubilaris dit geschenk namens het perso neel kwam aanbieden. Ook deze spreker herinnerde eraan dat de heer De Man nu reeds gedurende een mensenleeftijd bij de firma in dienst is gebleven, waarbij hij tot zijn genoegen kon wijzen op een pret* tige verstandhouding tussen jubilaris en personeel. Hij wenste de heer De Man dan ook nog vele gelukkige jaren toe, waarbij spreker nog lang onder dezelfde goede omstandigheden met hem hoopte samen te werken. Behalve de reeds ver melde envelop, had spreker voor me vrouw De Man nog een fraai bloemstuk meegebracht. Na dit officieuze gedeelte werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de jubilaris en zijn gezin te complimenteren, waar niet alleen een druk gebruik, van werd gemaakt, maar waarbij de heer De Man ook nog vele geschenken van vrienden en relaties in ontvangst heeft mogen nemen. De heer De Man ontvangt uit han den van zijn directeur, de heer G. Rijke, het geschenk ter gelegen heid van zijn gouden jubileum. De ondergetekende naam straat plaats wenst met ingang van 1 april a.s. een abonnement op fa per kwartaal ƒ11.05 Handtekening U kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4