Schelpenzoekers op safari aan strand van het IJsselmeer Veluwe heeft in 2000 bijna 1.2 miljoen inwoners De Gooise kust vormt een dankbaar studieterrein Op veel scholen reeds les in lezen van het spoorboekje Tulpen in Madrid Veiligheids- en Hinder wet van toepassing op aardgasleiding Vondeling keurt relletjes af Sluis in reparatie, werf geïsoleerd Treinen uitgevallen Lufthansalijnen naar ons land Klaar voor het badseizoen Voor de DE N.M.B. GEEFT 5°/o op de termijn spaarrekening. Deze gunstige rente geldt bij bedragen tot f 10.000.- al voor een termijn van 6 maanden. Voor grotere bedragen is de opzegtermijn 12 maanden. DONDERDAG 17 MAART 196 6 7 Wendt u voor inlichtingen over deze 5%- rekening en NEDERLANDSCHE de overige spaarmogeiijkheden, 3y2 en 472%, tot een MIDDENSTANDSBANK van onze 190 vestigingen. De bank waar u zich thuis voelt! Heling „Daar is muziek, er wordt gedanst, daar gaan we heen", dachten op 27 no vember van het vorig jaar drie jongelui die door Heemstede liepen. Zij zochten de plaats op waar de muziek vandaan kwam, een garage achter een tuin van een huis aan de Zomerlaan, en drongen naar binnen. In de garage was een feestje aan de gang en de zoon des huizes en zijn gasten bleken allerminst gesteld op het onge vraagde bezoek van de 19-jarige assistent- accountant uit Hillegom, 18-jarige tim merman uit Hillegom en de 18-jarige be roepsmilitair uit Valkenburg. Toen aan het verzoek om zo snel moge lijk weer te verdwijnen geen gevolg werd gegeven gingen de feestvierders tot actie over en verwijderden de vreemdelingen. De timmerman zag nog kans een groot bord met slaatjes om te gooien dat juist door een nietsvermoedende jongeman uit het huis naar de garage werd gedragen. De beroepsmilitair haalde een stiletto te voorschijn. „Daar voelde ik me door be dreigd", verklaarde d« «oon des huizes gisteren voor de Haarlemse politierech ter. „Een typische mentaliteit van deze tijd", vond de officier van justitie het ge drag van de drie jongelui. Omdat de militair al krijgstuchtelijk was gestraft eiste hij tegen hem honderd gulden boete en tegen de andere tweehonderdvijftig gulden. De politierechter maakte er zes tig en honderd gulden van. zeiden ze „Je bent er mooi ingetippeld, hij is gestolen." „Dan moet ik vijf gulden terug hebben", zei de snackbar-exploi tant. En dat kreeg hij ook. De politie rechter vond dat het dus wel duidelijk was geweest dat de radio was gestolen en dat er niet van een grapje sprake was zoals de koper dacht. De officier van ju stitie had twee weken gevangenisstraf ge- eist. Een boete van vijftig gulden kreeg een 45-jarige huisvrouw uit Bloemendaal die op een formulier waarmee zij de boete van haar zoon moest storten de stortings datum had veranderd omdat zij te laat was. In Madrid zijn 60.000 Nederlandse tnIpen' geplant crm de parken in de komende lente een extra fleurig aanzien te geven. De tuinlieden geven veelkleurige import een goe de verzorging. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer De Meijer, heeft in antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Maenen en Van Son (beiden K.V.P.) over de veiligheid bij de aanleg van aardgasleidingen, medege deeld, dat de leidingen, voor zover daar door gassen onder een druk van meer dan 8 atmosfeer worden getransporteerd, on der de werking van de Hinderwet worde gebracht. Voor leidingen onder lagere druk, in het algemeen de gemeentelijke distributieleidingen, zal getracht worden door het opstellen van richtlijnen de ge varen, die deze leidingen nog opleveren, zoveel mogelijk te beperken. Ook de drukregel- en meetstations van gasleidingen zullen onder de werking van de Hinderwet en de Veiligheidswet wor den gebracht. Volgens het in voorberei ding zijnde drukhouderbesluit is elk ele ment, waaruit een gasleiding wordt sa mengesteld, een drukhouder, welke door een door de minister aan te wijzen keu ringsinstantie gekeurd zal moeten wor den, evenals de uit deze elementen opge bouwde gasleiding. Advertentie (Van onze correspondent) ARNHEM.Om de ongerepte na tuur van de recreatiemassieven van de Veluwe te bewaren zal men de vestiging van gestichten, instellingen en dergelijke objecten moeten tegen gaan. Het bewaren van de aanwezige natuur en recreatiemassieven op de Veluwe wordt zowel regionaal als na tionaal als een eis van de eerste orde geacht. Dat blijkt uit de ideeënschets over de Veluwe, die de provinciale Gelderse planologische dienst heeft opgesteld en welke schets door Ge deputeerde Staten aan de Staten leden is aangeboden. Van de drie kwartieren in de provin cie Gelderland, Betuwe, Achterhoek en Veluwe, zal het kwartier Veluwe de groot ste intensiteit gaan vertonen in het ka der van de ruimtelijke problemen. De Veluwe gaat in Gelderland nog steeds voorop in ontwikkeling, zodat hier sprake is van een stijgende concentratie van de Gelderse bevolking. Telde de Ve luwe in 1960 ongeveer 581.900 en thans ruim 642.000 inwoners, volgens de ver wachtingen zal dit aantal in het jaar tweeduizend zijn aangegroeid tot 1.185.000. De hele provincie Gelderland zal in 2000 rond 2,4 miljo.en inwoners tel len. Zo luidt de prognose in de ideeën- schets. In een brief, die de ideeënschets verge zelt, schrijven G.S. dat de nog te ver wachten verdere groei van de bevolking in ons toch reeds dichtbevolkte land on dermeer tot gevolg heeft dat meer dan elders de ruimtelijke problemen in Gel derland in het centrum van de belang stelling komen te staan. Die ideeënschets voor de Veluwe moet worden gezien als een eerste onderdeel van een ruimtelijk perspectief voor de hele provincie, dat zou kunnen dienen als een Gelderse bij drage in een door de rijksplanologische dienst samen te stellen herziening van en aanvulling op de nota inzake de ruimte lijke ordening in Nederland. Die ideeënschets van de Veluwe laat zien dat een voortgezette ontwikkeling, mits in stedebouwkundig opzicht goed ge leid, heel goed mogelijk is, zonder aan tasting van het uitgestrekte natuur- schoongebied in het midden en met be houd van de noodzakelijke bu'fferstroken tussen de verschillende grotere woonker nen, die zich' in de Veluwezomen rondom het middengebied bevinden. Verstedelijking De snelle bevolkingsaanwas gaat ge paard met een toenemende verstedelij king, ook in de gebieden buit ende eigen lijke stedelijke sfeer. De Veluwe ligt als het ware in het frontgebied van het zich uitbreidende westen. Tezamen met een vrij snel groei ende betekenis van de diensten-sector in de beroepsstructuur is dit een aanwijzing voor de toenemende invloed van de rand stad Holland, en met name voor de zui delijke Veluwezoom, zelfs op een geleide lijke overneming van bepaalde randstad functies. 'Grote kernen In de ideeënschets wordt de Veluwe verdeeld in vier gebieden: de zuidelijke Veluwezoom, de oostelijke Veluwezoom, de Gelderse Vallei en de IJsselmeerkust. Voor deze vier gebieden wordt er naar gestreefd de geraamde bevolkingsaanwas zoveel mogelijk geconcentreerd in een aantal grotere kernen onder te brengen, met als voordeel dat de open'ruimten tus sen de kernen, die bijna uitsluitend in een krans om de centrale Veluwse natuurmas- sieven zijn gesitueerd, zo groot mogelijk kunnen blijven. Er is ruimte open gehouden voor mo menteel nog niet te bekijken ontwikkelin gen zoals bijvoorbeeld voor decentralisa tie van het regeringsapparaat en de hier voor uitermate gunstig gelegen streek in de driehoek Apeldoorn, Deventer, Zutphen. Gen normale fatsoenlijke jongeman of meisje denkt eraan een bruiloft in de war te schoppen. Dat behoorde dus ook niet te gebeuren tijdens de prinselijke briloft. Dit heeft minister A. Vondeling gezegd op een P.v.d.A.-vergadering in Hilversum. „Als de gebeurtenissen in Staphorst bij niemand sympathie hebben ontmoet is dat nu het geval met de Am sterdamse baldadigheid". Hij zei dat hem geen enkele vooraanstaande partij genoot bekend is, die de huidige monar chie niet wil handhaven. (Van onze correspondent) en mij zal het wel nooit eerder zijn opge vallen) zijn rechtsgewonden. Het meest boeiend van alle zijn de soor ten, die zich noodgedwongen aan de ver anderde levensomstandigheden hebben aangepast: gedegeneerde dwergachtige ne ven van de kloeke zeereuzen. Treffendste voorbeeld: de strandgaper, groot, sterk en krachtig aangespoeld te vinden aan het Noordzeestrand, in het IJsselmeer klein en dun. Maar het is ontegenzeglijk dezelfde schelp! De Amsterdamse scheepswerf G. de Vries Lentsch vreest dat zij ongeveer 100 zeil- en motorjachten van haar win- terstallingwerf bij het begin van het sei zoen niet naar open water kan brengen omdat een sluisje in de Nieuwendammer- dijk in reparatie is. De werf heeft een kort ge~ing tegen het hoogheemraadschap Waterland aanhangig gemaakt en de pre sident van ,de Amsterdamse rechtbang ge vraagd het hoogheemschap te bevelen het werk op te schorten tot 30 april en de dam- wand in het sluisje tot zolang te verwij deren. De raadsman varf het hoogheem raadschap, mr. J. Stoffels, verklaarde dat de sluis slecht is. Bij een doorbraak overstroomt heel Waterland. Er moeten vier nieuwe deuren worden aangebracht hetgeen begin april klaar kan zijn en dat is de normale tijd dat de schepen uit de winterstalling naar buiten gaan. De uitspraak van de rechter volgt later. HILVERSUM. Weer of geen weer, bij tijd en wijle kan men aan de oever van het IJsselmeer (tussen Naarden en Muiderberg) de schelpen- zoekers op safari zien. Malacologische expedities naar de wonderen van het dierenleven uit beroepsmatige of amateuristische belangstelling. De jagers naar schelpensoorten en variëteiten zijn of leden van het hele Gooi omvattende afdeling Hilversum van de Koninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging óf leden van de werkgroep Amsterdam van de Nederlandse Malacologische Vereniging, onder wie zich ook Gooise „schelpenmensen" bevinden. Dertig soorten Aan het voor schelpenzoekers dankbare strandje tussen Naarden en Muiden vindt men, omdat brak en zoetwater hier elkaar hebben ontmoet, bijzonder veel soorten: zo'n dertig verschillende, waarvan tien typische brakwaterbewoners zijn en de rest in het zoete water zijn natuurlijke klimaat vindt. Wat kan men grasduinend in het strand- zand en ondiepe water van de Gooiste kust zo al tegenkomen? Ongetwijfeld mooie gro te exemplaren van de poelslak. (Ir. de Ruijter: „Nederlandse namen gebruiken wij nooit, want die zijn niet officieel vast gesteld. In het ene boekje staat dit, in het andere dat. Schelpendeskundigen zijn lati nisten"). Stereo-microscoop Onder de stereo-microscoop, waarmee ir. De Ruijter zijn vondsten determineert, komt ook geregeld de vijverpluimdrager, een onaanzienlijk schelpdiertje, dat zijn indrukwekkende naam te danken heeft aan zijn varenachtige voelhorens. En wat te denken van de levend-barende moeras slak? Nöu ja, dat lijkt maar zo. Deze slak- kenvariëteit houdt de eitjes namelijk bij zich, tot ze uitkomen. Andere namen: de veel op een zeeslang gelijkende lithogly- phus naticoides (geen Nederlandse bena ming), het brakwaterhorentje en de grote diepslak. „Aan dat laatste kunt u meteen zien, dat de Nederlandse benamingen vaak onzin zijn", zegt ir. De Ruijter, „want de grote diepslak is allesbehalve groot en leeft ook niet in diep water". Als men meent, dat er in het IJsselmeer net zo spectaculair gevormde schelpen zijn te vinden als aan zee, heeft men het mis. Voor oppervlakkige enthousiasten is er dan ook aan het strand van het toekomstige Gooimeer niet veel eer te behalen. Maar voor mensen als ir. De Ruijter, die van hun hobby een serieuze studie maken, is het IJsselmeer een nooit Ieegrakende Op veel Nederlandse scholen staat het lezen van het spoorboekje reeds op het lesrooster of is het spoorboekje een belangrijk hulpmiddel bij het onderwijs. De Nederlandse Spoor wegen stellen de laatste jaren de; restant-exemplaren (rond tiendui zend) gratis beschikbaar aan belang stellende onderwijzers en leraren, die dit meest gelezen pocketboek gebrui ken bij de algemene vorming van hun pupillen. Dit heeft drs. H. Wissink, chef voorlich ting van de Nederlandse Spoorwegen, ver klaard naar aanleiding van opmerkingen, die Philips-directeur ir. Th. P. Tromp (te vens commissaris van de N.S.) op de sta tistische dag in Amsterdam heeft ge maakt. De heer Tromp pleitte daar ondèr meer voor opneming van het vak statis tiek op de lesroosters van de scholen, om dat slechts tien percent van de Nederland se bevolking de weg kan vinden in iets es sentieels als het spoorboekje. Enkele jaren geleden verzocht een on derwijzer de N.S. om toezending van een aantal overgebleven spoorboekjes ten be hoeve van zijn onderwijs. Dit voorbeeld leidde tot navolging, want thans gaan elk jaar tienduizend restanten grif naar Ia- Deze laatste organisatie is overigens een wetenschappelijke en telt onder haar leden vrij veel beroepsschelpenkundigen. Maar het groepje van (vier) Hilversumse enthou siasten ziet zijn vrij intensieve bemoeienis sen mèt en veel-omvattende verzamelingen van schelpen, toch nog altijd als liefheb berij. Een van die liefhebbers is ir. J. de Ruij ter. Hij beperkt zijn jachtterrein op de zo grillig gevormde weekdierenhuisjes hoofd zakelijk tot het IJsselmeer. Waarom? „Om dat dit gebied voor malacologen zeer aan trekkelijke facetten vertoont", zegt ir. De Ruijter. Het tegenwoordig zoete water is vroeger zout geweest en herbergde toen ook een brakwater-fauna. Men vindt er nu dezelfde soort schelpen, maar „anders" ontwikkeld. De ook aan ons Noordzeestrand te vinden zogenaamde hardschelp ziet er aan de kust van het IJselmeer veel scher per uit. bron van verrassingen. Waar vindt men naast elkaar eenkleppigen uit het zoete water en tweekleppigen uit de brakke periode van de vroegere Zuidzee? Alikrui ken, zawnenmossels, schildersmossels (vroeger gebruikten kunstschilders deze schelpen inderdaad als verfbewaarplaat- sen), driehoeksmosseltjes en de doodge wone posthoornslak, die men in elke sloot kan tegenkomen. Men vindt er ook door de rivier meege- spoelde bolle stoommossels en zeer zeld zame linksgewonden schelpen (de spiraal van het horentje gaat met de wijzers van de klok mee), want de meeste schelpen (u gere en ulo-scholen. De N.S. voegt er nog wat folders en het wie-wat-waar van de N.S. („rail en maatschappij") bij. De toe zending geschiedt zolang de voorraad strekt. De spoorboekjes worden in allerlei les sen gebruikt, zoals bij aardrijkskunde en rekenen („hoe lang duurt de treinreis van Groningen naar Vlissingen?"). Gevraagd wordt de leerlingen ook hoe zij op de snelste manier van Den Helder naar Maastricht kunnen reizen of van Gronin gen naar Den Helder. De onderwijzers maken hun leerlingen ook wegwijs bij de overstap-problematiek en laten hun leer lingen zelfs werkstukken maken. De Ne derlandse Spoorwegen hebben er enkele ontvangen en waren over de resultaten bijzonder tevreden. De Nederlandse Spoorwegen, die jaar lijks vierhonderdduizend spoorboekjes be neden de kostprijs (ongeveer een gulden) verkopen, menen met de gratis rest-exem- plaren een nuttige bijdrage te verlenen aan de statistische vorming van de school gaande jeugd. Ten gevolge van de tweedaagse spoor wegstaking in Frankrijk zullen tussen Amsterdam en Parijs en omgekeerd ook morgen minder treinen rijden. Uit Parijs vertrekken niet de TEE 122 en D 117. Tussen Amsterdam en Parijs is alleen de TEE 122 uitgevallen. Op 1 paril aanstaande opent de Lufthan sa twee nieuwe lijnen naar Nederland, een dagelijkse retourvlucht 's avonds per Boeing-727 („Eurpajet") van Ham burg naar Amsterdam en dezelfde avond om 22.05 via Bremen terug naar Ham burg, alsmede een retourvlucht, die des middags wordt uitgevoerd van Hannover via Dysseldorf naar Rotterdam. De te rugreis begint in Rotterdam om 15.00 uur. Deze tweede lijn wordt dagelijks van maandag tot en met vrijdag uitgevoerd met een Fokker Friendship. Tijdens een grote modeshow wer den in Miinchen diverse creaties ge toond, die tijdens het komende bad seizoen ongetwijfeld blikvangers zullen zijn. Opvallend zijn vooral de ,.nonnenkappen"terwijl de rest van de combinaties nergens aan klooster leven doen denken. Zo gemakkelijk kwam een 19-jarige bouwvakarbeider uit Lisse er niet af. Op 19 december sloeg hij in het café bij het tehuis van de katholieke arbeiders bewe ging bierglazen stuk. Hij werd er uit ge zet en sloeg een ruit in. Daarvoor eiste de officier van justitie twee maanden ge vangenisstraf en veroordeelde de politie rechter de bouwvakker tot een maand. De man was al eerder de .toegang tot het gebouw ontzegd wegens moeilijkheden. Een week gevangenisstraf kreeg een 20-jarige snackbarexploitant uit Halfweg omdat hij op 19 december een gestolen draagbare radio had gekocht in zijn zaak. De radio was aangeboden door twee jon gens die er eerst vijfentwintig galden voor vroegen, maar met een tientje ge noegen namen. Toen ze de zaak uitgingen

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7