Hulpprediker neemt ontslag; dorp gonst van geruchten Dt WIT Haags secretariaat IS VS vertegenwoordigt Europa ffiJHB8 WOtfDffi Scheepsbouwgeschiedenis zit in bodem verborgen Expositie in Rotterdam GROEN Co. Harskamp tweede Staphorst VVD, ha ha ha Verkiezingswee in Berkel en Rodenrijs Spijkenisse koos een nieuwe raad Boten in de verf Minister Luns betwijfelt oprechtheid van Franse verklaring Kamerlid bezorgd over veiligheid Utrechters Verzending van zeepost Sportvlieger zou moeten kunnen blindvliegen Acht jaar voor doodslag VRIJDAG 18 MAART 1966 11 MIELE WASAUTOMATEN HARTENDORP Kerkelijk nieuws OokLiechtenstein heeft nu een vrijwilligerskorpsje CENTRALE VERWARMING Ideal - Standard Gasketels Kort nieuws „GEKEERD GETIJ" heet de tentoonstelling die in het Maritiem Museum Prins Hendrik te Rotterdam wordt gehouden. Het is een bijzonder interes sante expositie op het gebied van wat men zou kunnen noemen scheeps archeologie. De hier bijeengebrachte vondsten voeren de belangstellenden niet alleen terug naar de scheepvaart in vorige eeuwen maar zijn ook van groot belang voor onze kennis van de scheepsbouw in vroege en late Mid deleeuwen en zelfs tot in de 18e eeuw. (Van onze correspondent) HARSKAMP. Een conglomeraat van factoren, zegt hij zelf, is er de oorzaak van geweest, dat de Utrechtse cathecheet J. Kattenberg zijn ont slag heeft genomen als hulpprediker bij de hervormde gemeente in Hars kamp. Over de aard van deze factoren laat de heer Kattenberg zich (voor lopig?) niet uit. Het kerkelijk nogal verdeelde Veluwedorp mag er naar gissen. Wel en dat doet het dan ook volop. Geruchten en tegengeruchten gaan als lopende vuurtjes door het dorp; zij die er ambtshalve meer van weten onthouden zich angstvallig van commentaar en vatten de situatie veelbetekenend samen met de woorden: „Het wordt hier een tweede Stap horst". Het wordt hier een tweede Staphorst, «egt ook de heer Kattenberg zelf. Naar zijn mening blazen ze in Harskamp de zaak op en dat zou mede het gevolg zijn van het feit, dat Harskampers plattelan ders zijn. „Ze maken er een rel van", vindt hulpprediker Kattenberg, „om een evenement te hebben in hun vrij eento nige leven". Emotioneel Het lijkt de heer Kattenberg „in dit stadium" niet verstandig er dieper op in te gaan, zo begint hij. Wat er over hem gezegd en over de mogelijke reden van zijn ontslag gegist wordt, noemt hij alle maal „hypothetisch en vanuit de emotio nele hoek benaderd". Intussen brengen veel Harskampers het ontslag van de heer Kattenberg in ver band met de beruchte „schoolkwestie", die zich onlangs afspeelde en waarbij on der de druk van een ultra-rechtse meer derheid geen vrouwen in het schoolbe stuur werden gekozen. De heer Kattenberg ontkent, dat deze kwestie de oorzaak van ontslagname is, maar geeft wel toe, dat het zijn besluit om heen te gaan heeft verhaast. Voordat die schoolaffaire halverwege verleden maand ging spelen bestond het bestuur van de christelijke school in Hars kamp uit vijf man. Wegens het in de na bije toekomst stichten van een kleuter school werd het wenselijk gevonden het aantal bestuursleden te brengen op ne gen. De vier nieuwkomers in het bestuur zouden zich dan uitsluitend met de pro blemen van de kleuterschool bemoeien en het viertal zou op z'n minst twee da mes bevatten. Dat laatste was tegen de beginselen van de ultra-rechtse groeperingen in Harskamp, die men gemakshalve aan duidt met de „SGP-hoek" en die in hoofd zaak behoren tot de gereformeerde ge meente en de zogenaamde gereformeerde bonders uit de hervormde kerk. Mobilisatie Om te voorkomen, dat de voorstanders van vrouwen in het bestuur hun zin zou den krijgen, mobiliseerden deze orthodo xe groeperingen al hun aanhang. En zo beleefde de de tot dan uit zestig leden bestaande schoolvereniging op de avond van haar vergadering een invasie van 130 personen, die zich prompt allen als lid lieten inschrijven. „Normaal schenk ik op zo'n vergade ring een twintig koppen koffie", vertelde mevrouw Den Dunnen echtgenote van het schoolhoofd „ditmaal kon ik er niet aan grijpen". Toen het dan tijdens die vergadering op stemmen aankwam werden dat is duidelijk niet twee dames en twee he ren, maar vier heren in het schoolbestuur gekozen. Onmiddellijk na deze overigens op vol komen democratische wijze gevoerde machtsstrijd vormde zich een tegengroep- je, dat onder aanvoering van oud-school hoofd L. A. Bosma op de bres sprong voor een vrije christelijke school. Deze, nogal gematigde, groep is bereid tot samenwerken met het bestuur van de christelijke school, mits er vrouwen in dat bestuur komen. Maar statutair kunnen de nieuw gekozen bestuusleden pas over vijf jaar aftreden. Toch dames Intussen schijnt de kwestie nu toch binnenkort een oplossing te krijgen door de benoeming van een adviescommissie, die uitsluitend uit dames bestaat. Het schoolbestuur heeft hiertoe in principe al besloten, waarbij de vier nieuwe be stuursleden voorstemmers waren. Voor de buitenwereld leek het er dus op, dat Advertentie DAGELIJKS DEMONSTRATIE met alle typen Gen. Cronjéstr. 43, Haarlem - tel. 52760 de rust in Harskamp spoedig zou weer keren. Op 4 maart bleek die schijn wel zeer te bedriegen. Die dag verscheen er in „Kerkklanken", orgaan van de hervorm de gemeente, een stukje van de hand van voorganger J. Kattenberg. Hij schreef: Door verschillende omstandigheden heb ik moeten besluiten mijn werkzaamheden per 1 juli te beëindigen". Even verder schrijft hij: „om vele redenen". De heer Kattenberg noemt ze niet, maar belooft zijn gemeente, dat hij er nog op terug zal komen. De geheimzinnigheid van het stukje verwekt terecht het vermoeden, dat hier meer achter stak dan wat zo voor de hand zou liggen, namelijk dat de heer Kattenberg het te druk kreeg. Naast zijn kerkelijke arbeid in Harskamp vervult hij soortgelijke functies in Amsterdam (drie dagen per week) en Ouderkerk aan de IJssel. Wind van voren? Deze zware belasting van hem en zijn in Utrecht wonende gezin spelen inder daad wel mee. Na aanvankelijke vaaghe den hierover gaf de heer Kattenberg gis teren echter wel toe, dat andere factoren minstens zo belangrijk zijn. „Er zijn wel geen problemen, zei hij, doch alles ver loopt hier niet rimpelloos". Insiders weten, dat de heer Kattenberg (die zes jaar hulpprediker in Harskamp is geweest) op de avond van die be ruchte schoolvergadering de wind van vo ren zou hebben gekregen van SGP-ers tot welke groep hij behoort. Dit omdat hij zich voorstander toonde van vrouwen in het bestuur, terwijl hij anders zo recht zinnig is. Kortgeleden nog heeft hij op de Hars- kampse kansel een felle preek gehouden tegen het „verderfzaaiende medium" te levisie en het liefst zou hij bijvoorbeeld zien, dat de vrouwen met bedekte hoof den de kerk betraden. De heer Kattenberg ontkent ten slotte nadrukkelijk als zou hij „weggepest" zijn door het kerkbestuur. Met deze mensen, zegt hij, was de verstandhouding altijd goed. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zeist (vak. A. H. Lentz toez.) J. v. Winterswijk te Zevenbergen; te Jaarsveld P. v. d. Heuvel, kand. te Ede; te Hoogeveen (5e pred. pl.) (toez.) E. J. G. Hamminga te 's Heer Abtskerke. Aangenomen naar Veenendaal (vak. D. v. d. Berg) H. Jongerden te Schoonhoven. Geref. Kerken Beroepen te Kampen E. Th. Thijs te Finsterwolde; te Zoutkamp H. Torenbeek, kand. te Den Ham (O). Bedankt voor Alblasserdam (2e pred. pl.) G. de Vries te Capelle a.d. IJssel. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Nieuwe Pekela B. Bijle- veld te Bussum. De plakkers van de gemeentelijke zuilen in Amsterdam kijken bij het plakken kennelijk alleen maar naar een plaats waar ruimte is. Dat de harmonie tussen diverse reclame - biljetten wel eens zoek is bewijst de foto. Onder de opwekking van me vrouw Fortanier-De Wit om de V.V.D. te kiezen laat een bekende sigarettenfabrikant een schaterend „ha ha" horen (en zien). De heer J. C. J. van der Burg, fractie leider van de KVP in de gemeenteraad van Berkel en Rodenrijs en lijsttrekker bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen, die thans door de KVP-adviescommissie voor de raadsverkiezing 1966 als nummer twee op de advieslij st is geplaatst, heeft het plaatselijk KVP-bestuur verzocht zijn naam van de advieslijst te schrappen. Aanleiding tot dit verzoek is onder meer dat de huidige KVP-wethouder van Sociale Zaken, Woonruimtezaken en Wo ningbouw, de heer L. H. M. van Rijn, die op 1 september zijn koperen jubileum als wethouder heeft gevierd en reeds lan ger dan 22 jaar raadslid is, door de ad viescommissie op de achtste plaats is ge zet, hetgeen, gelet op de zes zetels die de KVP in de raad heeft, betekent dat deze thans voor plaatsing op een niet verkies bare plaats op de kandidatenlijst is voor gedragen. Steeds meer landen krijgen het onge lukkige gevoel, dat ze niet in tel zijn, als ze geen vrijwilligerskorps op de been kunnen brengen. Zelfs het dwergstaatje Liechtenstein moet dit gevoel hebben ge kregen, want sinds kort heeft het een echt „korps". Het bestaat uit welgeteld twee jonge mensen die in dienst van de „Liechtensteinischer Entwicklungsdienst" zich nuttig maken in Algerije en Kame roen op het gebied van respectievelijk de verpleging en de houtbewerking. Deze informatie biedt een rapport van het „International Secretariat for Volun teer Service" (ISVS), het gemeenschappe lijk, in Washington gevestigd secretariaat van ruim veertig landen, die vrijwilligers- programma's hebben opgezet. De pro gramma's worden of wel in eigen land (Argentinië, Chili, India) of wel in ont wikkelingslanden uitgevoerd. Bij het secretariaat zijn ook landen (Zambia, Kenia, Vietnam) aangesloten, die voor grote groepen werkloze en on geschoolde jongeren kampen hebben in gericht. In deze kampen leren de jonge ren lezen en schrijven en een eenvoudig beroep. Het International Secretariat aan vankelijk „International Peace Corps Se cretariat" geheten is in 1962 door de regeringen van 41 landen opgericht. Doel stelling: de vrijwilligersprogramma's op gang te helpen en te steunen door het geven van inlichtingen en het uitwisselen van ervaring. Het secretariaat bestaat uit een Coun cil (Raad), waarin tien landen zitting hebben, een assemblée 42 landen en een uitvoerende staf met aan het hoofd secretaris-generaal William A. Delano. De staf wordt gevormd door vertegen woordigers uit Duitsland, Israel, Neder land, de Philippijnen en de Verenigde Staten. „De constructie van de ISVS is niet vaag, maar moet nog uit de verf komen", zegt mevrouw M. S. Udink ten Cate-Hout man over het niet aan de weg timmeren de secretariaat. Zij is secretaresse, te vens woordvoerster van het Europese ver lengstuk van de ISVS in Den Haag, het ISVS European Regional Office. Het Haags kantoor is vorig jaar augus tus opgezet door de Israëliër Yehuda Ben zon. Na de oprichting is hij naar Wash ington teruggekeerd en heeft mevrouw Udink ten Cate afkomstig van Buiten landse Zaken zijn werk voortgezet. Het is de bedoeling, dat en directeur aan het Omdat op 1 mei Hekelingen wordt toe gevoegd aan Spijkenisse zijn daar ge meenteraadsverkiezingen gehouden. In de nieuwe raad krijgt de P.v.d.A. 7 ze tels, de K.V.P. 2, de V.V.D. 2, de P.S.P 2 en de protestant-christelijke groep 4. De groep die een zelfstandig Hekelingen had verdedigd kreeg 7 stemmen te wei nig voor een zeteL hoofd van het bureau komt te staan. Waarschijnlijk zullen ook in andere we relddelen dergelijke regionale bureaus worden opgericht. Mevrouw Udink ten Cate is onderge bracht bij de Stichting Nederlandse Vrij willigers aan de Bezuidenhoutseweg. Zij moet echter haar ruime kamer delen met driftig tikkende typistes, want de SNV tobt met ruimtegebrek. Haar opdrachten ontvangt ze vanuit Washington. Verder geeft ze informatie materiaal, afkomstig van Europese vrij willigerskorpsen, door naar de VS, waar het wordt uitgewerkt. Geen sensationeel werk, maar mevrouw Udink ten Cate zegt: „Het is leuk werk, vooral omdat het zo internationaal is. Het leeft." Advertentie De vissersboten in Scheveningen worden in de verf gezet. Overal heerst bedrijvigheid, opdat de sche pen volledig uitgerust de jacht op de Hollandse Nieuwe kunnen be ginnen. Terug uit Londen van de driemaande lijkse minister-vergadering van de West- europese Unie heeft minister Luns op Schiphol gezegd dat „een van de merk waardige en door Frankrijk zeker niet gewenste gevolgen van de Navo is dat Duitsland als eerste geallieerde van Ame rika een groter gewicht in Europa krijgt". „Een van de andere gevolgen van de Franse houding is dat er van het poli tieke samengaan der zes EEG-landen, waarover president De Gaulle op zijn laatste persconferentie sprak, wel heel weinig terecht zal komen", zo vervolgde minister Luns. „Geen van de partners voelt er wat voor een initiatief in die richting te nemen. Wij menen dat zo'n politiek samengaan in samenwerking met de VS en met Engeland dient te geschie den". Over de oprechtheid van de verklaring van de Franse onderminister van Bui tenlandse zaken, die plotseling het toetre den van Engeland tot de EEG bepelitte, koesterde hij nogal wat twijfel. „Nie mand kan zeggen of deze verklaring niet alleen is afgelegd teneinde de schok van de anti-Navo-verklaring wat te verzach ten of zelfs om tweedracht onder de an dere EEG-partners te zaaien". Ook de Duitse minister van Buiten landse Zaken, Schroder, had zich zeer ge reserveerd getoond. Op dinsdag 29 maart zal minister Luns van Schiphol naar Parijs vertrekken om daar besprekingen te voeren met de Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken, George Ball. Verdovende middelen. Wegens diefstal van grammofoonplaten en het voorhan den hebben van verdovende middelen heeft de officier van justitie bij, de rechtbank te Amsterdam tegen een 23- jarige fotograaf uit de hoofdstad zes maanden gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering ge- eist. Advertentie Wat een verrukkelijk weefsel 1 Super-elastisch in lengte en breedte, en toch zo wonderbaar lijk zacht en soepel. Het knelt niet, spant niet. De hele kous zit daardoor veel mooier en gladder. f 2,95 3 Sterren Nylons f 2,95 en f 1,95 Het Tweede-Kamerlid Couzy (V.V.D.) maakt zich zorgen over de veiligheid van een aantal inwoners van Utrecht en heeft de ministers van Sociale Zaken en Volks gezondheid en van Economische Zaken van die zorgen deelgenoot gemaakt. Oor zaak van zijn ongerustheid is de kernreac tor op de Amerikaanse tentoonstelling „Atoms at Work" in een der jaarbeurs gebouwen, die 26 februari critisch is ge worden. Het heer Couzy acht de plaats van de reactor van dien aard, dat het niet denk beeldig is dat een van de weg rakende auto wegens het ontbreken van een vang rail het gebouw zou binnendringen met alle gevolgen van dien. Het Kamerlid wil ook de juistheid weten van berichten als zou in afwijking van de normale gang van zaken de toestemming tot het afge ven van de hinderwetvergunning zijn af gegeven door de minister van Binnenland se Zaken, en vraagt welke motieven daar voor dan hebben gegolden. Tenslotte wil hij weten of alsnog eventueel extra-vei ligheidsmaatregelen voor de omwonenden zullen worden getroffen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Waterland" (22/3); Australië: ms „Rothenstein" (23/3); Bra zilië: ms „Cap San Lorenzo" (22/3), ms „Gaasterland" (23/3) en ms „Paraguay Star" (25/3); Canada: ss „Maasdam" (20/3), ms „Tindefjell" (23/3) en ss „Sta tendam" (25/3); Chili: ms „Stuttgart" (20/3); Kenya, Oeganda, Tanganjika: ms „Jean Laborde" (20/3); Ned. Antillen: ms „Insco Jem" (20/3) en ms „Adonis", (22/3); Nieuw-Zeeland: ms „Wonosobo" (21/3) en ms „Rangitoto" (24/3); Surina me: ms „Oranje Nassau" (23/3); Verenig de Staten: ss „Mormaccove" (20/3) en ss „Statendam" (25/3); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Southampton Castle" (20/3) en ms „Zonnekerk" (23/3). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Het is een harde waarheid dat wij van deze scheepsbouw eigenlijk nog veel te weinig weten. Wel beschikken we over modellen en afbeeldingen 'uit vervlogen tijden en bestaan er enkele waardevolle handboeken over deze vaaerlandse-indu- strie-bij-uitnemendheid, maar een volle dig inzicht ontbreekt nog steeds. Er bestaat nu een mogelijkheid om een verruimd inzicht hierin te krijgen door de scheepsvondsten in de drooggelegde en nog droog te leggen IJsselmeerpolders die immer bij elkaar het aloude Flevo- meer uit de Romeinse tijd en de latere fasen van de Zuiderzee vormen. Wat die vondsten de laatste jaren hebben opgele verd en nog opleveren is van bijzonder belang en zij hebben onze kennis van de scheepsbouw van vroeger eeuwen reeds bijzonder verrijkt. Wrakken Het aantal in de laatste jaren gevonden wrakken waarmede de wetenschap zich heeft beziggehouden en nog bezighoudt, bedraagt in de Wieringermeer 20, in de Noord-oostpolder 163 en in Oostelijk Fle voland 90. Het totaal is nog lang niet bereikt en als in de komende jaren de Markerwaard droogvalt, is er in verband met dit on derzoek nog heel wat te verwachten dat de bijzondere belangstelling van archeo logen en historici zal trekken. Wat aan sporen, die de vele eeuwen scheepvaart hebben achtergelaten in het Zuiderzeegebied, op deze tentoonstelling is bijeengebracht, omvat niet alleen de soms zeer belangrijke resten van sche- c t pen, maar ook gebruiksvoorwerpen en werktuigen die op zichzelf al belangrijk zijn maar ook dikwijls heipén met het vaststellen van de tijd waarin het schip is gebouwd. De expositie omvat in de eerste plaats een groot aantal prachtige foto's en gravures van de door opgravin gen blootgelegde scheepsresten knie stukken, wrangen, een boeg met aange hechte kiel, roeren enz. Uitgebreid De verzameling gevonden werktuigen voor onderhoud van het schip is uitgebreid en geeft een beeld van herkenning omdat vele van deze werktuigen nog in deze tijd in gebruik zijn. Er zijn resten van rood baai, nagels, breeuwwerktuigen, vaat werk, kruikjes en kookgerei. Er is een vol ledige kookplaat die uit een visserschip af komstig moet zijn. Onder het oude vis sersgereedschap vindt men de elger of pa lingsteker en onder de houtbewerkings werktuigen de lepelboor en de avegaar. Hout en metaal zoals dit eeuwenlang door de bodem is geconserveerd, spreekt hier van een intense en met de eeuwen in vorm wisselende scheepvaart. Het belangrijkste scheepswrak dat door P. J. R. Modderman werd opgegraven is dat van een kogge, die veel onthulde over de stevenconstructie. Dat schippers hun gezin soms aan boord hadden kan wor den afgeleid uit gevonden resten van kle dingstukken (een kinderwantje) schoeisel, kammen en enkele sieraden. Deze be zienswaardige expositie is tot en met 3 ju li te zien. Luchtvaartraad: De raad voor de luchtvaart meent dat moet worden nagegaan in hoeverre het mogelijk is van sportvliegers, die het vlieg bewijs-A bezitten, doch niet beschikken over de blindvliegbevoegdheid, te eisen dat zij blijk geven van een zekere mate van geoefendheid in het gebruik van blind- vlieginstrumenten alvorens zij overland- vluchten mogen maken. De raad zegt dit naar aanleiding van het ongeluk op 14 augustus, toen een Neder lands sportvliegtuig bij Audresselles aan de Franse kust in zee stortte. De Arnhemss hotelhouder J. A. B. Haarhuis, zijn vrouw, dochter en haar verloofde verloren daarbij het leven. De raad meent dat de bestuurder ten onrechte heeft getracht met grondzicht te blijven doorvliegen bij te laag wolkendek, waarbij hij om een plotseling opdoemend» rots te ontgaan de beheersing over het vliegtuig heeft verloren. De Groninger rechtbank heeft vanmor gen een 33-jarige Italiaanse handwerker uit Ruoti wegens doodslag tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij wordt er van beschuldigd zijn kostbaas, de 71-jari- ge heer P. van Dijk, in diens woning aan de Bedumerstraat te Groningen op 10 fe bruari van het vorige jaar te hebben ver moord.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11