Rauschenbergs tekeningen bij Dantes Inferno in Museum of Modern Art m Gert wip een stuk kaas uit het vuistje haar journaal Danteeen blote sportman uit Sports Illustrated Uitgevers en boekverkopers moeten met een kartelprocedure rekening houden Recordprijs voor gravure Schoenenmode 1966 VRIJDAG 18 MAART 1966 Lichte druk uit Den Haag op boekenkartel Valery Tarsis gaat in Italië wonen Marianne Philipsprijs voor J. C. van Schagen De radio geeft zaterdag T elevisie programma VOOR ZATERDAG NEDERLAND I nabeschouwingen Het samenpraten ("Van onze correspondent) NEW YORK Na lange omzwervingen door Europa zijn de 34 tekeningen van de 40-jarige Amerikaanse ■childer Robert Rauschenberg, illustraties bij Dante's „Inferno", teruggekeerd naar Amerika, waar zij nu te zien zijn in New Yorks Museum of Modern Art, dat overigens ook hun permanente tehuis zal worden. Drie maanden lang heeft het museum een klein zaaltje op de benedenverdieping voor Rauschenbergs tekeningen be schikbaar gesteld en dat alleen al is een aanwijzing welke hoge waarde men het werk toekent. Rauschenberg, die werd geboren in de staat Texas maar studeerde in AL DEZE STUDIE resulteerde in een serie van 34 tekeningen, die vooral om twee redenen sterk opvallen. In de eerste plaats door de nieuwe persoonlijke tech niek die Rauschenberg erbij gebruikt heeft en verder door de actualisering van de door Dante opgeroepen beelden. Als uitgangspunt voor de tekeningen dienen steeds beelden uit de wereld van nu, die Rauschenberg ontleent aan cou ranten, tijdschriften en brochures. Hij heeft daaruit beelden direct overgenomen via een techniek die hij zelf voor het eerst hier ontdekt heeft. Daarbij wordt eerst het tekenpapier vochtig gemaakt met terpentijn of benzine voor een aan steker. Het gedrukte beeld uit courant of tijdschrift, dat Rauschenberg op zijn pa pier wil overbrengen, wordt hierna op het vochtige papier gelegd, waarna de achterkant met een lege balpen of met een potlood wordt bewerkt. Hierdoor komt het gedrukte in spiegelbeeld op het papier te staan, vaak in een arcering van potlood, soms werkelijk als een vaag fotootje. Rauschenberg vult de op deze manier verkregen beelden aan met gouache, waterverf, krijt, collage, enz. maar de overheersende indruk van de tekeningen blijft die van de versluierde vaagheid en ook wel dreigende ondoor zichtigheid, die typerend zijn voor de overgenomen gedrukte figuren en die de hele serie in atmosfeer dicht bij Dan tes Inferno brengen. RAUSCHENBERG LAAT in zijn serie de twee bezoekers van de hel, Dante en zijn gids Vergilius, als moderne figuren met wisselende gedaanten optreden. Dan te is vaak een alleen in een handdoek geklede man, die overgenomen is uit het tijdschrift Sports Illustrated. Men vindt hem meestal bovenin de tekening, die als de bladzijde van een boek van boven links naar beneden rechts gelezen moet worden. Het is een roerloze, onpersoon lijke figuur, die echter soms in een en dezelfde tekening terugkeert te midden van dreigende rotsformaties, enge gan gen, afgronden in houdingen van ontzet ting en afgrijzen. Maar hoewel de spor tieve figuur in de handdoek een steeds terugkerend beeld is van Elckerlyc-Dante, betekent het niet dat Rauschenberg geen andere symbolen gebruikt voor zijn hoofdfiguur. Soms vindt men Dante als een paar ogen, een letter of als alleen de benen van een sportman. In Canto Twaalf is Dante ook president John F. Kennedy, die door zijn Vergilius, Adlai Stevenson, met gedistantieerde wijsheid bekeken wordt. HET IS TYPEREND voor Rauschen berg dat hij juist in dit Canto, dat de Kansas, Parijs, Noord-Carolina (bij Josef Albers) en New York en die in 1964 de eerste prijs voor schilderen van de Biennale in Venetië kreeg toegekend, werkte anderhalf jaar aan de 34 tekeningen. Hij maakte een ernstige studie van Dantes werk en verdiepte zich in de vele toespelingen op tijdgenoten en eigentijdse om standigheden die Dante in zijn Divina Commedia vlocht. Hij werkte met John Ciardi's nieuwe vertaling van Dantes werk, maar verdiepte zich ook in werken over Dante en in oude illustraties bij het klassieke werk. V' -■ V/ ''/r V 'J&s\ Advertentie ontmoeting beschrijft met verdoemden die geweld hebben gepleegd tegen hun naasten, staatslieden koos om zijn hoofd figuren te typeren. Dat vier race-auto's, overgebracht uit een tijdschrift, een deel van deze tekening vullen, is een verde re aanduiding van het geweld, zoals Rauschenberg dat in onze eigen tijd te rugvindt. Canto Twaalf eindigt bij Dante met een opsomming door een centaur van de belangrijkste verdoemden, die op deze verdieping van de hel verblijven. Rauschenbergs tekening beschrijft hen als een groep conventioneel geklede mannen, die eruit zien als politici of pro minente zakenlieden. Vergilius treedt in de serie op in vele uiteenlopende gedaanten. Soms is hij bij na een spiegelbeeld van Dante, dan weer is hij een atleet, een scheidsrechter, een standbeeld, een ruimtevaarder. Rauschenberg heeft deze gedaanten steeds met veel overleg gekozen. Meestal kan men uit het beeld dat Vergilius sym boliseert opmaken wat de verhouding tussen de twee dichters in het desbetref fende Canto is. ZOALS IN LA DIVINA COMMEDIA zijn de tekeningen vaak ingedeeld in drie lagen, die eigenlijk echt „gelezen" zou den moeten worden met de tekst van Dantes Inferno erbij. In een tentoonstel lingszaaltje is dat natuurlijk wat om slachtig en ook niet volstrekt nodig om Rauschenbergs tekeningen te savoure ren, want zij spreken ook de niet met Dante gewapende kijker aan door hun beeldspraak en hun, hoewel zelden felle, toch sterk sprekende kleurentaal. Wil men zich in alle rust verdiepen in Rauschenbergs werk dan kan men trou wens terecht bij het in 1964 in New York uitgegeven commentaar op de serie met reprodukties van de hand van Dore Ashton. Rauschenberg, die niet alleen in leef tijd tot een schildersgeneratie behoort die tussen de oudere abstracte expressionis ten en de pop-artiesten in ligt, bewijst met zijn Dante-illustraties opnieuw dat Minister Vrolijk en staatssecretaris Bak ker (Economische Zaken) hebben op schriftelijke vragen van het Kamerlid Reehorst geantwoord inzake de wijzigin gen die de Vereeniging ter bevordering van de belangen der Boekhandels had voorgesteld om het handelsverkeer te ver ruimen (die voorstellen zijn zoals be kend aanvaard door de uitgevers en verworpen door de boekhandelaren, de twee partijen dus die de Vereeniging vormen). De bewindslieden hebben geant woord dat zij het voorlopige oordeel zijn toegedaan „dat een verruiming van het handelsverkeer in boeken op zichzelf wen selijk is". De vraag in hoeverre de voor gestelde wijzigingen hiermee ook daad werkelijk zouden hebben geleid, kan pas worden beoordeeld nadat ervaring zou zijn opgedaan met de reacties van de zijde van de belanghebbende leveranciers en afnemers. Met name ook omdat de thans verworpen voorstellen het kenmerk van een compromis droegen, bestond omtrent deze reacties geen zekerheid, aldus de bewindsleden. In het antwoord wordt verder gesteld dat het in dit stadium niet te overzien is of op korte termijn alsnog overeen stemming kan worden bereikt tussen de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond en de Nederlandse Boekverkopersbond. Het bestuur van de laatstgenoemde organisa tie heeft in de verwerping van de wij zigingsvoorstellen aanleiding gezien zijn mandaat neer te leggen. De bewindslieden zien in de thans opgetreden, door de ver trouwensmannen van het kartel niet ver wachte, situatie voldoende aanleiding zich nader te beraden over de vraag of een herziening van de huidige regeling abso luut noodzakelijk is. Toepassing van de wet Economische Mededinging met betrekking tot het boek handelskartel behoeft overigens niet noodzakelijkerwijs te leiden tot een alge hele onverbindendverklaring. Het ligt in het voornemen van de bewindslieden om, alvorens eventueel tot een kartelprocedu re zou worden besloten, gebruik te ma ken van de mogelijkheden, die gelegen kunnen zijn in het informele mededing ingsbeleid. Indien het beraad leidt tot de zienswijze dat de huidige regeling uit een oogpunt van algemeen belang herziening vereist, zal met de ten dienst staande mogelijkheden met kracht gestreefd wor den naar een bevredigende oplossing van de hangende vraagstukken, zo besluiten zij hun antwoord. Een „overbreng"-techniek-tekening met aquarel, rood potlood en gouache. Een van Rauschenbergs Inferno-illustraties. hij een boeiende figuur is op het Ameri kaanse schilderstoneel. Een figuur, die geen belangstelling mag hebben voor de meest drastische vormen van kunstver nieuwing, maar die ook niet terugschrikt voor een introvert experiment als de Dante-serie. André Spoor Advertentie Een platenbon is altijd raak Voor de schoenen wordt 1966 het jaar van de bandjes en de open hielen. Nog steeds zijn de hakken vrij dik (3-4 cm.) en de leesten rond tot vierkant. Dat hebben we al in de nieuw-ingerichte etalages van schoenenwinkels kunnen zien. Gisteren werden we er nog eens mee geconfronteerd tijdens een show die het Modecentrum voor de schoenen en lederbranche in het Amsterdamse Apollo-hotel hield. Een schoen met een dichte hiel is in het komende seizoen moeilijk te vin den. Men verwacht blijkbaar een goe de zomer waarmee men op luchtige voet wil staan. De bandjes lopen zowel over de wreef als om de hiel. Ze zijn functioneel dan wel als versiering bedoeld. Het accent valt dit jaar op de kleu ren. Veel schoenen bestaan uit twee In Parijs werden doorzichtige, plas tic schoenen gelanceerd. In ons land zullen ze ook te koop zijn. Nog eens extra versierd met witte en Een lila zomerschoen met een witte garnering, langs de hiel een band, eronder een stevige hak. kleuren, contrasterend of in elkaar overlopend. Voor de jeugd is er genoeg keus in Mondriaan en op-art modellen. Hierin onder andere zwart-wit, fel rood en fel groen en fel blauw en fel rood- combinaties. Het zijn wel modellen die men moet dragen bij passende kleding. Wéér zagen we de verfijnde pastel tinten terug vooral bij de suède schoenen natuurlijk was er het neu trale beige, idem bruin, zwart en wit. Er zijn dit jaar wat meer suède en lakschoenen op de markt, naast de soe pele leersoorten, die tot het comfort aan de voet bijdragen. Naast eigen ideeën hebben de ont werpers ideetjes uit het buitenland overgenomen. Bovendien is de Neder landse collectie aangevuld met import schoenen. Zo kan men dit jaar ook in de revolutionaire doorzichtige plastic schoen lopen die in Parijs werd ge lanceerd. Henny Schoute De Russische schrijver Valery Tarsis heeft verklaard dat hij van plan is zich blijvend in Italië te vestigen. De zestig jarige schrijver is onlangs van zijn Rus sische staatsburgerschap vervallen ver klaard. Hij deelde zijn plannen mee aan de universiteit van Leicester, waar hij op uitnodiging gastcolleges geeft. Tarsis heeft verder gezegd dat de Brit se regering ervoor heeft gezorgd dat hij in september in Londen zijn dochter Na- tasja zal kunnen ontmoeten. Zijn dochter, die getrouwd is en een dochtertje van vier maanden heeft, is met haar gezin in Moskou achtergebleven. Voordat Tarsis naar Italië gaat zal hij eerst een wereld reis ondernemen om lezingen te houden. De Marianne Philipsprijs is dit jaar toegekend aan de heer J. C. van Scha gen uit Middelburg, wiens werk volgens de jury „nog steeds wordt gekenmerkt door frisheid, speelsheid, élan en een on afhankelijke vooruitstrevende geest". In de vacature van de jury voor deze prijs, ontstaan door het overlijden van prof. dr. N. A. Donkersloot, die sedert 1951 deel uitmaakte van dit college, werd voorzien door het toetreden van mevrouw Hella Haasse. De jury bestond dit jaar voorts uit mevrouw Jeanne van Schaik- Willing en dr. P. Meertens. Advertentie Een platenbon is altijd raak HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Klassieke grammofoonmuziek 7.30 Nieuws. 7.32 De zingende kerk: oude geestelijke liederen (opn.). 7.55 Overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.10 Oude kamermu ziek (gr.). 8.30 Nieuws en KNAC/ANWB wegeninformatie. 8.33 Hoogmis. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Djinn: gevarieerd pro gramma. 12.00 Angelus. 12.03 Country and Western Express (gr.). 12.24 Marktbe richten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Lichte gram mofoonmuziek. 12.45 Overheidsvoorlich ting: Geven en nemen. De familie Van Buuren praat weer over het verkeer. 12.55 Lichte grammofoonmuziek. 13.15 Carion- ca: programma voor de tieners. 14.10 Mu sicerende dilettanten. 14.30 Voor de kinde ren. 14.40 Lichte grammofoonmuziek. 15.15 Franse chansons (opn.). 15.30 Visages de la chanson, een Frans-Nederlands pro gramma. 16.00 Muzikale Tombola I: ge varieerd muziekprogramma. 17.10 Sjook, programma voor de twintigers. 17.25 De ster van Zwolle, opening van het wieier- seizoen. 17.35 Muzikale Tombola II: geva rieerd muziekprogramma. 18.20 Sportperi- scoop. 18.30 Muzikale Tombola III: geva rieerd muziekprogramma. 18.50 Lichtba ken, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Aktualitei- ten. 19.30 Nieuwe klassieke grammofoon platen met commentaar. 20.40 Het boek Job, hoorspel. 21.00 Bij Cascade te gast... gevarieerd muziekprogramma. 22.00 Po pulaire grammofoonmuziek. 22.10 Roulet te: een spelletje met grammofoonplaten. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Tussen licht en donker, overweging. 22.55 Concertgebouworkest, Koor van de Ne derlandse Radio Unie en soliste: Populair klassieke muziek (Stereo). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (7.30-7.33 Van de voorpagina, persoverzicht). 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte orkestmuziek (gr.). 8.20 Weg wijs: tips voor trips en vakanties. 8.30 Lichte grammofoonmuziek. 9.10 Tokkelor kest en klein vrouwen koor: amusements muziek. VPRO: 9.40 Oosterburenplicht(I) gesprek over Nederlanders en Duitsers in de toekomst. 9..55 De openbare school praatje. VARA: 10.00 Z.O. 135, gevarieerd programma. (Om 11.00 Nieuws). 12.15 Loon naar werken, lezing. 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Ac tueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Stereo: Lichte orkest muziek en zangsolisten. 13.40 Voor de twintigers. 14.15 Radio Jazzclub. 14.45 Brandt het rode licht, dan koppen dicht: klankbeeld over de eerste Nederlandse radio-amateurs. 15.15 Klassieke operamu ziek (gr.). 16.00 Nieuws. 16.02 Lichte grammofoonmuziek. 16.45 Vragenvuur: een bekende Nederlander beantwoordt vragen van jonge mensen. 17.00 Stereo: Metropole orkest. 17.30 Radioweekjour- naal. 18.00 Nieuws en commentaar, op het nieuws. 18.20 Lichte grammafoonmuziek voor de teenagers. 19.20 Boekenwijsheid. 19.40 Jazzmuziek (gr.). 20.00 Nieuws. 20.05 Oude en nieuwe dansen. 20.40 Licht in strumentaal trio. 21.00 De gezant, hoorspel 21.50 Stereo: Omroeporkest en solist: klassieke muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Ste- rio: Tango-rumba-orkest en zangsolisten. 23.10 Licht platenprogramma en praatje. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III. 240 m. en FM-kanalen. NRU-GEZAMENLIJK PROGRAM MA. 9.00-11.00 Voorbereid door AVRO. 11.00-18.00 Voorbereid door NCRV. NRU/AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Solisten en orkestenparade (opn.). 10.00 Nieuws. 10.02 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. NRU/NCRV: 11.00 Nieuws. 11.02 Lichte orkestmuziek (gr.). 11.30 Muziek van het Leger des Heils (gr.). 12.00 Nws, eventueel actualiteiten. 12.02 Lichte gram mofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.02 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 14.00 Nieuws, eventueel actualiteiten. 14.02 Ope rettemuziek, muziek uit musicals en film muziek (gr.). 15.00 Nieuws. 15.02 Klassie ke grammofoonmuziek. 15.30 Lichte geva rieerd platenprogramma. 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Sportshow: reportages, uitsla gen, commentaren en lichte grammofoon muziek. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Filmkroniek. 12.40 Weerbericht, medede lingen en programmaoverzicht en SOS- berichten voor schippers. 12.45 Lichte or kestmuziek. 12.55 Buitenlands persover zicht. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Lichte orkestmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Showprogramma. 15.00 Nieuws. 15.05 Lich te muziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.15 Lichte muziek. 17.35 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Kleinkunst. 18.45 Sport. 18.52 Grammo foonplaten. 19.00 Nieuws, weerbericht en kroniek. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Geva rieerd programma. 21.00 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Kaf en koren. 23.00 Collage. 23.30 Nachtvlinders. 23.55- 24.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I NOT/NTS: 10.45-12.00 Schooltelevisie. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. AVRO: 19.05 Studio Stalles: tienertheater. 19.30 AVRO's Televizier, NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Zoo-Zoo, maandelijks dieren- programma. 20.45 Is Gert thuis.licht muziekprogramma. 21.25 Voor de vuist weg. NTS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO: 20.01 Der Vetter aus Dingsda, operette, (prod. Westdeutscher Rundfunk). NTS: 22.10-22.15 Journaal. Advertentie Een platenbon is altijd raak NTS: 10.30 Teleac: Samen leven nu en morgen (herh. les 20). 11.00 Teleac: Pech onderweg (herh. les 9). 11.30 Teleac: De Attische tragedie (herh. les 1) NTS: 16.00 Geheime agent 86, TV-film. VARA: 16.25 Koning Klant: programma voor de con sumenten. 16.50 Ieder diertje zijn plezier tje. 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak VARA: 19.05 Rawhide, TV-film uit het Wilde Westen. 19.55 Tentoonstellingsagen da. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Ach ter het nieuws. 20.45 Tel uit je winst, quiz. 21.20 Een straatje om met Dorus, amu sementsprogramma. 22.00 Mies en scène: een programma met mensen, dingen en gebeurtenissen van gisteren, vandaag en morgen. NTS: 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. NCRV 20.01 Rendez-vous a Paris, maandelijks magazine. NTS: 20.45 Politiemuseum: 5. De brief, thriller. NCRV: 21.45 Attentie. 22.05 Morgen is het zondag. NTS: 22.10- 22.15 Journaal. Advertentie Een platenbon is altijd raak Op Nederland-2 had „Achter het Nieuws" zijn hele uitzending gewijd aon de problemen rond de nieuws- en jour naalrubrieken. Mevrouw Van Someren- Downer en freule Wttewaal kwamen aan het woord, evenals mr. Sandberg, hoofd redacteur van Het Parool, en Louis Frequin, hoofdredacteur van De Gelder lander, terwijl de uitzending zijn grootste waarde ontleende aan de medewerking van één van Nederlands beste televisiecri tici, Henk Huurdeman van De Volkskrant. Over alle waardevolle dingen die door de betrokkenen gezegd werden wil ik hier niet uitweiden, wel wil ik even de aan dacht vestigen op wat een meneer zei in een voorafgaand straatinterviewtje: „Ik ben het bij voorbaat bepaald niet eens ge weest met die uitzendingen van Arie van Vliet." De nagalm van de bedoelde uitzendin gen, de Zuid-Afrikareeks van Van Vliet, was te beluisteren op Nederland-1, waar een „teach-in" was omgedoopt in een „openbare discussie" of zoiets, om er maar het provocerende karakter aan te ontnemen. In Bellevue zat een geregle menteerd gezelschap, voorzien van toe gangskaarten, en de inleiding van prof. Kooy was van een dusdanige lengte (de eigenlijke discussie startte pas om 10 over half 10 inplaats van om 5 over ne gen) dat alle heethoofden allengs uitge blust waren geraakt. Overigens niets dan lof voor de leiding van prof. Kooy, dia onopvallend, zoals het een goede scheids rechter betaamt, de sprekers een voor een voor het spreekgestoelte riep en met ge vierde teugel de tijdslimiet handhaafde. Het was een fraai televisie-effect dat de uitzending besloten werd met een harts tochtelijk, maar toch beheerst pleidooi van mevrouw De Haas uit Groningen, kleurlinge en onderwijzeres van origine, getrouwd met een Nederlander. Over de andere sprekers valt hier niet uit te wei den, dat gebeurt elders in de krant, wel lijkt het me aardig er even aan te her inneren dat die mijnheer van „Arie van Vliet" zijn tegenpool vond in dr. Bruins Slot, die de televisiereeks van Nico van Vliet als radioreportages aanmerkte. U ziet, er zullen altijd wel misverstanden blijven in de wereld ook als het om de simpelste dingen gaat. Nico Scheepmaker Advertentie Een platenbon is altijd raak NEDERLAND 1: Direct na Klaas Vaak is het tijd voor tieners. In Studio Stalles ontvangt Mireille Bosch weer veel gasten onder wie de Walker Brothers, Wout Steenhuis en Eddy Jones. Het half uurtje voor het Journaal wordt gevuld met reportages, na het nieuws de ge broeders Van Hoff met „Zoo Zoo". Zij gaan na of apen werkelijk tekenaanleg hebben. De Engelse bioloog dr. Desmond Morris heeft een uitgebreide studie van dit onderwerp gemaakt en zal zijn oor deel geven. Hoofdschotel is de show „Is Gert thuis", een programma rond het zin gende echtpaar Gert en Hermien Tim merman. Willem Duys presenteert ten slotte zijn programma Voor de Vuist weg. Aan amusement ontbreekt het deze AVRO-avond niet. NEDERLAND 2: Een uitzending maar van de KRO en wel de operette „Der Vetter aus Dingsda" van E. Künneke. Het is een vrolijk zangspel dat zich er gens in Nederland afspeelt. Daar woont namelijk Julia de Waart die een grote er fenis te wachten staat. Zowel haar voogd als haar oom zouden dat goudvisje graag in hun familiekom hebben. Julia droomt inmiddels van haar neef Roderich, die naar Dingsda in Indië is gegaan. Zij heeft beloofd op hem te wachten. Julia neemt op een gegeven moment een arme vreemdeling in huis. Hij wordt verliefd op zijn weldoenster. Om zijn zin in alles te krijgen gaat hij zich uitgeven voor Roderich. Als de echte neef in aantocht is geeft ze de pseudo de bons, alhoewel ze van hem is gaan houden. De echte Rode rich is zijn belofte vergeten en wordt ver liefd op een vriendin van Julia. Voor het doek valt is er voor vier mensen een gelukkig eind. Bij de Londense kunstveiling Sotheby is een bedrag van 32.000 pond (320.000 gulden) betaald voor een Duitse gravure uit de 15de eeuw. Het is het hoogste be drag dat ooit in Londen voor een gravure is betaald. Het oude record werd vorig jaar gevestigd toen er eveneens bij Sotheby 20.500 pond werd betaald voor een gravure van Goya. Het thans verkochte kunstwerk is van de hand van meester P.M. en is in 1490 in Keulen gemaakt. Het heet „Het Vrou- wenbad". Het werd door een klerk van de veiling gekocht in opdracht van een onbekende. Enkele jaren geleden werd bij Sotheby hetzelfde bedrag (32.000 pond) betaald voor de tekening van Raphaël „Maagd met Kind". De tekening werd gekocht door het Newyorkse Metropolitan Museum. Ook werd gisteren bij Sotheby de beroemde prent van Rembrandt, „Christus geneest de zieken", geveild. Een onbekende cliënt betaalde er 26.000 pond voor. Hit-onderscheidingen. Een grammofoon platenmaatschappij en een muziek- maandblad hebben, onafhankelijk van elkaar, een onderscheiding ingesteld voor Nederlandse artiesten, van wie 50.000 respectievelijk 25.000 platen zijn ver kocht. De onderscheidingen zijn „Teen- beats" Golden Gerbra en de Zilveren Plaat van „Muziek Express." De eerste laureaten voor beide eerbewijzen zijn de leden van het Haagse beatorkest „The Golden Earrings". De Zilveren plaat is ingesteld, omdat het voor Nederlanderse artiesten bijzonder moeilijk wordt geacht om een platenverkoop-oplaag van 100.000 exemplaren te bereiken.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19