Kluisdeuren waren voorbewerkt Miljoenenroof bij negen banken dankzij verpleegster verijdeld Politie op het spoor door een arrestatie in Vlaardingen Personeel van Hoogovens krijgt 9'2 pet winstdeling HET WEER Djakarta afgesneden van de buitenwereld Explosie op Panamees schip in Rotterdam Lepelaar nu actief bij noorderpier Macht opnieuw aan Soeharto Saède en Nappa kleding MORRIS Veilige landing op woelige zee Prijzen voor best verzorgde zeevis PARIJZER SOEZEN 51e„ JAARGANG NUMMER 114 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR V ELS EN-IJ MG ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK VRIJDAG 18 MAART 1966 De arrestatie van twee inbrekers bij de directiekeet van de Twentsche Bank in aanbouw in Vlaardingen heeft de Neder landse justitie een aantal maanden geleden op het spoor ge bracht van een met veel raffinement en kennis van zaken op gezet complot voor een miljoenenroof. In negen plaatsen, ver spreid over het zuiden, westen en oosten van het land. waren de kluizen van bankgebouwen in aanbouw zo voorbewerkt dat zij met geringe moeite konden worden geopend. Politiekorpsen van enkele honder den gemeenten hebben samengewerkt om deze voor ons land unieke samen zwering te voorkomen. Het onderzoek stond onder leiding van de Rotter damse officier van Justitie, mr. J. M. van Leeuwen. DEZE KRANT W eerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11, 13 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3, 15 Medische verzorging4 Films 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 In de Vishal en op zee5 Topsy3 Uitgaan in Haarlem13 Schrijvende lezers17 Radio en tv 19 Kunst19 Feuilleton 21 Beeldverhalen 21 Economisch nieuws 23 Scheepsberichten 23 Beurs 23 Sport 25 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Morgen droog Het woord is aan - Achttien brandweerlieden onwel, vijf naar het ziekenhuis Regering staat achter Amsterdamse politie pagina 2 Boekenkartel onder druk pagina 19 DJAKARTA (Reuter, AP en ANP). De bevelhebber van het Indonesische leger, generaal Soeharto, heeft nu kennelijk de volledige macht in handen ge nomen. Sinds vanmorgen waren alle radio-, telex- en telefoon verbindingen met de Indonesi sche hoofdstad verbroken. Het vliegveld Kemajoran, dicht bij Djakarta, was gesloten. Op stra- ;egische punten van de stad waren tanks opgesteld en hiel den militairen de wacht „Aan de galg Zuid-Afrika verbiedt Defence and Aid Fund DEKKERS SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN GROTE BITTERKOEKEN GEVULDE KOEKEN VAN BREUKELEN ELLEN" Aluminium voorzetramen DE STEENWERF HET IS DE MOEITE WAARD HAZENBERG mmm heerlijk IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mjje In de avond van 23 april vorig jaar zag een verpleegster van het Vlaardingse oudeliedenhuis „Congregatie van Onze Lieve Vrouw" vanuit haar venster twee mannen de directiekeet binnengaan van een nieuwbouwcomplex. Toen in de keet geen licht werd ontstoken was haar arg waan gewekt en belde zij de politie. Hoofdagent Hendrik van den Berg en zijn collega H. G. Blaauw waren binnen en kele minuten ter plaatse. In het kantoor stonden twee mannen voor een tafel met tekeningen. Bij het zien van de politie doken zij elk door een raam naar buiten om zich in verschillen de richtingen uit de voeten te maken. Zes tig meter van de keet af werd één van Hoogovens in IJmuiden stelt aandeel houders voor het dividend over het boek jaar 1965 te bepalen op onveranderd twin tig percent. Het voorstel voor de priori teitsaandelen is weer vier percent. Van het dividend op de gewone aandelen werd in december reeds zes percent in de vorm van een interim dividend uitgekeerd. De jaarvergadering is op dinsdag 26 april. Voor het personeel is inmiddels in over leg met de vakbonden een nieuwe winst- delingsregeling gemaakt, waardoor over 1965 een bedrag vrijkomt van 16,8 miljoen, hetgeen betekent dat elk perso neelslid een uitkering krijgt gelijk aan 9Vi percent van zijn loon. Meer over de ze nieuwe winstdelingsregeling op de pa gina financiën en economie. (Zie verder pagina 23) Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht hier en daar enkele buien. Morgen overdag op klaringen en droog weer. Krach tige tot matige noordelijke wind, Iets koudere nacht. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. hen, een 37-jarige Haarlemse beroepsin breker, door hoofdagent Blaauw gearres teerd. De tweede man, uit Den Haag af komstig, werd later op de avond aange houden. Het Vlaardingse bouwcomplex maakt deel uit van het filiaal van de Algemene Bank Nederland. Het politie-onderzoek wees uit dat de sluitbouten van de kluis deur met misdadige intenties waren door gezaagd en met ijzerlijm en verf weer onzichtbaar waren „gerepareerd". Inbre kers zouden later niets méér hoeven te doen dan een stevige ruk aan het hand vat geven. De kluis was niet steviger ge sloten dan een keukenkast waarvan de deur klemt Maken de Hagenaar en de Haarlemmer deel uit van een inbrekerscombinatie die de bouten heeft doorgezaagd van de kluis deuren van negen in aanbouw zijnde ban ken in Nederland? De justitie is overtuigd van wél, doch het duo kon niet méér aan gewreven worden dan de inbraak in de Vlaardingse bouwkeet. De Rotterdamse rechtbank veroordeelde beide mannen er voor tot anderhalf jaar gevangenisstraf, Alleen de Haarlemmer tekende tegen dit vonnis beroep aan. Voor het Haagse ge rechtshof ontkende hij zelfs dat hij be trokken was geweest bij de inbraak in de bouwkeet. Het feit dat hij enkele minuten nadat twee inbrekers op heterdaad betrapt wa ren op zestig meter afstand van de keet is aangehouden verklaart hij door te zeg gen dat hij door een aantal collega's wier namen hij weigert te zeggen was uitgenodigd" mee te doen aan de in de toekomst te plegen kluiskraak, waartoe men in de directiekeet de bouwtekeningen ging bekijken om op de hoogte te komen van de alarminstallatie. Nadat hij in het in aanbouw zijnde bankgebouw de door gezaagde kluisbouten had bezichtigd zou hij bang zijn geworden en zich hebben te ruggetrokken, beweerde de Haarlemmer. De Haarlemmer was in 1958 wegens diefstal, inbraak en beroving tot zeven aar gevangenisstraf veroordeeld. De Haarlemmer en de Hagenaar hebben de politie in 1965 voor een geheel nieuwe werkwijze gesteld: het stelen van sleutels van in aanbouw zijnde gebouwen en het voorbewerken van kluisdeuren van ban ken. Een van de banken waarvan de sluit bouten zijn doorgezaagd is de Nederland se Middenstandsbank op de Gedempte Oude Gracht in Haarlem, die toendertijd in aanbouw was. De directeur van deze bank, de heer M. Eek jr., vertelde des gevraagd dat hij de hele kwestie inmid dels in feite al vergeten was. Er was wel consternatie geweest in het Nederlandse bankwezen vertelde hij maar binnen een uur nadat de zaak in Vlaardingen aan het licht was gekomen was alle gevaar geweken. Alle bankdirecteuren zijn namelijk on middellijk na het constateren van de fei ten in Vlaardingen door Lips op de hoog te gesteld. Diezelfde dag zijn alle kluizen van banken die toen in aanbouw waren door technici van Lips gecontroleerd. Bij Lips deelde men ons desgevraagd mee dat kluisdeuren tussen het moment van aflevering door de fabriek en het tijdstip van sloten aanbrengen vlak voor het in gebruik nemen van de kluisruimte soms wekenlang praktisch onbeschermd zijn, Een kleine groep van deskundigen heeft na de ontdekking in Vlaardingen weken lang bij zeer vele objecten onderzoekingen verricht om vast te stellen waar de behan deling had plaats gevonden. Sindsdien zijn aanvullende controlevoorschriften aan de buiten-monteurs" van Lips verstrekt, die bij de af-montage worden gevolgd, zodat de kans op „voorbewerking" van kluis deuren tijdens de bouwperiode is uitgeslo ten. De affaire van nu is vrijwel iden tiek aan de opzet van een misdrijf van ongeveer vijftien jaar geleden, toen eveneens een aantal kluizen, bestemd voor bank-instellingen, van tevoren bewerkt bleek te zijn. Ook toen werden de voorgenomen inbraken verijdeld. Aangenomen wordt dat de beide man nen hulp moeten hebben gehad van iemand uit de fabriek, die de kluizen fabriceert (Lips-Dordrecht). In de verzekeringswereld is men ont steld door het geweldige risico, dat men heeft gelopen door de manipulaties van de brandkastkrakers. „Wij zullen onge twijfeld scherpere eisen moeten gaan stel len", was vanochtend het commentaar uit verzekeringskringen. Reeds na de overval op het kantoor van de AMRO-bank in Tilburg, waar voor bij na een miljoen gulden werd geroofd, is men hét vraagstuk van betere beveiliging gaan bestuderen. Men kwam tot de slot som, dat de beveiliging, met name in de provinciale filialen van grote bankinstel lingen, op talrijke punten onvoldoende is, Verzekeringsexperts menen dat het aan tal brandkastberovingen in de toekomst sterk zal toenemen, omdat met name bui tenlandse benden met uiterst moderne technieken tewerk gaan. De AMRO-bank heeft met het oog daarop inderhaast een speciale beveiligingscommissie benoemd de coöperatieve Centrale Raiffeisenbank is inmiddels bezig al haar kantoren met een speciaal waaksysteem uit te rusten Het overheersende vraagstuk voor de verzekeringsmaatschappijen is de tot voor kort nog geringe animo bij bankdirecties om (vaak kostbare) installaties aan te brengen. Het ontbreekt in vele banken zelfs aan een simpele knop om de kluis deuren automatisch te sluiten bij onraad Ook gebeurt het maar al te dikwijls dat grote bedragen worden opgeborgen in los staande kluizen, die eenvoudig meegeno men worden en daarna gekraakt. map pupM Georg Christoph Lichtenberg: Wij eten elkaar niet op, wij slachten elkaar slechts af. De Amerikaanse ruimtevaarders Armstrong (links) en Scott wisten precies wat ze moesten doen, toen ze donderdag in hun Gemmi-8 in de Stille Oceaan terecht kwamen. Ze hadden in de Golf van Mexico herhaaldelijk geoefend op de „lan ding op zee". Tijdens zulk een oefe ning werd deze foto genomen. (Telefoto). Zie ook pagina 3. Het Produktschap voor Vis en Vispro- dukten heeft wederom prijzen toegekend aan schippers van vaartuigen, die de best verzorgde zeevis en/of haring hebben aan gevoerd. Hierbij is onder meer de pro- duktschapsprijs voor gezouten haring voor 1965 te IJmuiden ten deel gevallen aan schipper D. Verbaan van de trawler Sch 171 „Cornelis Vrolijk FZ" (thans genum merd Sch 117 „Onderneming 3") van de rederij N.V. Cornelis Vrolijk's Visserij maatschappij te IJmuiden. Meer over deze prijzen op de pagina financiën en economie. 4 SïSsSi Een brand aan boord van het onder Pa namese vlag varende schip Jaguar (ruim 6500 ton brt.) in de Maashaven in Rotter dam heeft gisteravond een schade van on geveer een miljoen gulden veroorzaakt. Zeker achttien brandweerlieden zijn door koolmonoxyde-bedwelming onwel gewor den. Vijf van hen moesten naar een zie kenhuis worden gebracht. Omstreeks zes uur gisteravond deed zich aan boord van de voor een Italiaan se eigenaar varende Jaguar een hevige ontploffing voor die de zes deksels van het voorste ruim zeker anderhalve meter omhoog tilde. Brandweerlieden, die al aan boord waren omdat de landing broei de, trachtten over boord te springen maar werden door collega's tegen gehouden. Uit de lading tapiocameel en kokoskoeken sloegen de vlammen meters hoog boven het schip uit. De bemanning verliet in al lerijl, beladen met koffers, het brandende schip. Met moeite kon men hen later be wegen weer aan boord te gaan. Met twintig stralen heeft de brand weer het vuur geblust. Het ruim is ge heel onder water gezet. Assuradeuren schatten de schade aan de lading tapiocameel en kokos afkom stig uit Indonesië op 250.000 gulden. De schade aan het schip bedraagt vol gens een eerste schatting 750.000 gulden. De Jaguar heeft vroeger onder Neder landse vlag gevaren en heette toen Stad Mauritius. Het kraanhefeiland Lepelaar heeft gistermiddag zijn evenbeeld Kraan vogel, waarmee hij sinds oktober 1964 heeft samengewerkt can de bouw van de nieuwe IJmuidense zuidpier, in de steek gelaten om voorlopig alleen aan de bovenbouw van het nieuwe noorderhavenhoofd te beginnen. De Wijsmuller.sleep boten Simson, Titan, Nestor en Sten tor hebben de reus, die voor deze gelegenheid zijn lange „poten" had ingetrokken, met vereende krachten op zijn nieuwe werkterrein afge leverd, een karwei dat ongeveer vier uur in beslag nam. Gisteravond omstreeks zeven uur was de Lepe laar bij de kop van de oude noord- pier aangekomen. Over enkele weken zal de Kraanvogel daar eveneens „neerstrijken" om zijn aandeel aan de bouw van de nieuwe noordpier te gaan leveren. Als het weer niet al te zeer tegen zit zal het 1100 meter lange ver lengstuk van deze havendam dit jaar worden voltooid. Vijftien pro-communistische ministers zijn „in beschermende hechtenis" geno men. Het zijn onder meer minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, en derde vice-premier, Saleh. Vanochtend ver klaarde generaal Soeharto dat met kracht zal worden opgetreden tegen elementen die de orde verstoren. In een radiorede verzocht hij het volk de actie tegen de vijftien ministers, die nu in bescherming zijn genomen, te beëindigen. De generaal, die zei uit naam van president Soekarno te spreken, verklaarde dat de eisen om ontslag van Soebrandio c.s. door neo-kolo- nialisten en imperialisten gebruikt zou den kunnen worden. „De eisen dienen binnen bepaalde gren zen te blijven en mogen het gezag van Soekarno niet ondermijnen. De strijd krachten zullen hun bevoegdheden gebrui ken om er voor te zorgen dat ministers niet het slachtoffer worden van de onge controleerde acties van bepaalde groe pen", aldus Soeharto. Generaal Soeharto heeft voor vandaag een vergadering belegd met de ministers die niet zijn gearresteerd. Volgens radio Djakarta zijn de „gear resteerde" ministers: Soebandrio, Saleh Soemardjo, Oei Tjoe Tat, Sorachman, Yoesoef Moeda Dalam, Armoenantoe, Achmadi, Soemamo, Setiadi, Soetomo Astravinata en Bahhadi. President Soekarno is gisteren uit Dja karta naar zijn paleis in Bogor vertrok ken. Studenten en scholieren trokken op nieuw door de straten van Djakarta en eisten verwijdering van de communis tisch-gezinden uit de regering. De demonstranten namen de voorzit ter van het Indonesische parlement Soe bamia en drie linke ministers gevangen en leverden hen uit aan het leger. De vier functionarissen werden uit hun hui zen gehaald. De clandestiene radio „Vrij Indonesië eiste gisteren dat president Soekarno zou worden opgehangen. Het anti-communis tische radiostation verklaarde dat de In donesische president „aan de galg moet wegens de armoede die hij het Indone sische volk heeft bezorgd en voor het veroorzaken van de huidige chaos in het land". Het radiostation, dat beweert uit te zenden „ergens op West-Java", meldde dat Soekarno probeert tussenbeide te ko men in de bevoegdheden die hij zaterdag heeft overgedragen aan de chef van het leger, luitenant-generaal Soeharto. ,Vrij Indonesië" meldde dat Soeharto de Indonesische Communistische Partij PKI uit naam van Soekarno heeft verbo den, maar dat Soekarno „in feite tegen dit verbod is". PRETORIA (Reuter) Het „Defence and Aid Fund", dat juridische bijstand verzorgt en betaalt voor politieke gevan genen in Zuid-Afrika is daar tot onwetti ge organisatie verklaard. Het besluit werd genomen op grond van de wet tot be strijding van communisme. Dit is van daag openbaar gemaakt. Advertentie A.s. ZATERDAG als reclame zwaar gevuld met slagroom en vruchten An pi van 50 voor PATISSERIE Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 - Amsterdam ON-ZE SPECIALITEIT per stuk 24 ct 100 AMANDELSPIJS per stuk 30 ct. le KLAS BANKETBAKKERIJ Lagersstraat 13 (achter de De Noostraat) Telefoon 5362 99 Kant en klaar geplaatst. Korte leveringstij d. Telefoon 0 2500 - 58211 (5 lijnen) Spaarndamseweg 48 - Haarlem om regelmatig naar HAZENBERG te gaan Ons assortiment wordt steeds uitgebreid met verrukkelijke lekkernijen. Hoogste kwaliteit door gebruik van uitsluitend roomboter.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1