VAN DAG TOT DAG Armstrong en Scott gaan vandaag terug naar VS Washington wil bondgenoten NAVO-rekening presenteren Amerikaanse ergernis óver houding der bondgenoten Rel in Italië om schoolkrant V er lor en kernbom gevonden r Rechts neemt voorrang Belangstelling Ivoorkust bewaakt grens met Guinee Ruimtehonden moe maar gezond Kroonprinses komt op bezoek Arabische landen helen breuk met West-Duitsland niet telegrammen VRIJDAG 18 MAART 1966 Bekroonde uitvindingen KAAP KENNEDY (Reuter en AP) De astronauten van de Gemini-8 Armstrong en Scott zijn in Okinawa aangekomen, terwijl ruimtevaartdes kundigen bezig zijn met een onder zoek naar de zeer ernstige moeilijk heden die tot gevolg hebben gehad dat de vlucht ontijdig moest worden beëindigd. De beiden astronauten hebben de gevaarlijke terugkeer in de damp kring die hun op drie dagen vastge stelde reis tien uur en 42 minuten na de lancering abrupt beëindigde, goed doorstaan. Roxy héél aanstekelijk. Ik heb er al heel wat aangestoken met mijn trouw aan dat fijne merk. Voor mij geen andere dan Roxy: de enige sigaret waar ik „ja graag" tegen zeg. Herverdeling kosten Moet men de verrassende winst van de neo-nazistische partij N.D.P. bij de Beier se gemeenteraadsverkiezingen uitleggen sis een aanwijzing, dat het rechtse extre misme in Duitsland in opmars is? Of zelfs sis een symptoom van een neiging naar fascistische opvattingen over de gehele wereld? Misschien zou dat te pessimis tisch zijn, omdat Beieren niet heel Duits land is en de invloed van de neo-nazi's on danks het hoge winstpercentage toch nog seer gering blijft. Hoe dan ook, een zorgwekkend ver schijnsel is het in ieder geval, waarbij de verantwoordelijkheid van de democra tische Duitse voormannen bijzonder zwaar wordt. Men is namelijk geneigd, een der gelijke dreiging meteen maar met geweld te lijf te gaan, waarbij de manier waarop in Duitsland de linkse extremisten zijn uitgeschakeld tot voorbeeld dient. Een slecht voorbeeld echter, want het verbod van de communistische partij in Duits land heeft twee zeer onaangename gevol gen gehad: in de eerste plaats heeft het de echte communistische idealisten tot on dergrondse en sterk ideologisch getinte werkzaamheid gedwongen, die de verbrei ding van de maatschappelijke dogma's der communisten sterker in de hand heeft gewerkt dan anders mogelijk zou zijn ge weest. In de tweede plaats heeft het verbod er toe meegewerkt, dat de negatieve karak ters (de losgeslagen, a-sociale rumoer- schoppers en rebellennaturen) geen kans meer zagen om in een linkse partij-acti viteit hun a-socialiteit bot te vieren of hun grieven tegen de gevestigde orde te voeden. Deze kwalijke elementen heb ben zich kennelijk naar rechts begeven en de N.D.P. heeft dan ook al vele activis ten voor het „propaganda-werk" die ster ke gelijkenis vertonen met communisti sche opruiers. Bij deze figuren is niet de politieke kleur, maar de mogelijkheid tot rancune-uitingen tegen het gezag het be langrijkst. Als zij die mogelijkheid vinden aan de rechter kant, nemen zij de poli tieke kleur er wel gratis bij. Bovendien heeft de N.D.P. andere „ran cunisten" dan de onmaatschappelijken in zich weten te verenigen: namelijk de fer vente nationalisten die op een revanche oorlog in Europa hopen. Hoe moet de regering van Bonn deze ontwikkeling aanpakken? Dat zal een ne telige kwestie worden, omdat iedere po ging tot gewelddadige correctie de aan hang van de N.D.P. zal vergroten. Beieren is een broeinest van latent politiek extre misme, zoals ook rond de dertiger jaren duidelijk is gebleken. Er zal heel wat wijs heid en tact, alsmede democratische moed worden geëist van de Westduitse regering om een procedure te vinden die in ieder geval een besmetting naar andere „Lan der" zoveel mogelijk zal voorkomen. Zoals ook in ons eigen land te consta teren valt, heeft de bacil van het extre misme een tamelijk gunstig klimaat, ten gevolge van allerlei ontwikkelingen die te maken hebben met de massa-psyche en de moraal. Men tilt niet algemeen meer zo zwaar aan het verschil tussen recht en onrecht, vrijheid en onvrijheid, aan respect voor elkanders mening en eerbied voor elkanders rechten. Men laat zich vrij gemakkelijk meeslepen in campagnes die eigenlijk in strijd zijn met de orde waar in men zelf is opgegroeid. Deze interna tionale tendens maakt de voedingsbodem voor fascistische grofheden vruchtbaarder dan die, waarop tot dusver maatschappe lijk idealisme ontkiemde. In het kort gezegd hebben rechtse strevingen een ge makkelijker zielen jacht dan linkse ambi ties. En helaas hellen de middengroepen in hun traditionele strijd tegen uiterst links vaak ongemerkt over naar rechts, waarbij zij principes verzaken die straks hun verdediging tegen een winnend rechts extremisme niet meer zullen kunnen ver sterken. Wellicht zullen de komende verkiezin gen in Nederland eveneens iets in die richting aanduiden. Er zijn de laatste maanden voortekenen te constateren ge weest, die deze verwachting wettigen. Het zou vreemd zijn als Nederland niet iets zou meekrijgen van de koorts, die elders blijkbaar al epidemische haarden vormt. En dan is het de vraag of de historische nuchterheid en evenwichtigheid in ons land zich ook in deze situatie zullen hand haven. Wat dat betreft hebben wij echter een betere erfenis dan Duitsland. H/mimAAIMVWWWWMMWWWWWWWWWyWWWWWMWWWIIIIIIWIIWWIW BRUSSEL (AP) De Zwitser Paul Meier heeft de Grand Prix van de Brus selse uitvinderstentoonstelling gewonnen met een machine de bosaap die zelf pijnbomen inklimt om takken te za gen. De Belg Germain Baert won de uitvin dersoscar, een prijs die door de bezoe kers wordt toegekend, met een apparaat dat automatisch de politie aan de tele foon roept. Kosmos-112. Voor het wetenschappelijk onderzoek van de ruimte hebben de Russen de ruimtesatelliet „Kosmos 112" gelanceerd. Een directe uitzending van een debat over de Zuidafrikaanse apartheidspoli tiek heeft gisteravond televisiekijkers on getwijfeld zeer geboeid, voor zover deze kijkers althans belang stelden in het on derwerp en hun kennis ervan wilden ver rijken. Zoals het met dergelijke debatten meestal gaat, vloeiden de argumenten van voor en tegen soms onontwarbaar ineen, waarbij de Zuidafrikaanse de baters nog extra in het nadeel kwamen door de taalmoeilijkheden. Het was een waardig en zeer fatsoenlijk debat, waar in het verlangen van beide zijden tot begrip voor elkanders standpunt niet af wezig bleek. Als men uit de aangevoerde argumenten er twee zou willen kiezen die, ofschoon regelrecht tegenover elkaar staand, het Zuidafrikaanse dilemma tot eenvoudiger proporties terugbrachten, dan zouden het deze moeten zijn: De Zuidafrikaanse regering bevindt zich in een dwangpositie die haar oplegt, te proberen het „Witmansland" in stand te houden en te verdedigen tegen een enor me meerderheid van „Zwartmannen". Zij doet dat door emancipatie der aparte volken in volstrekt geïsoleerde, eigen sfeer, om uiteindelijk te komen tot een agglomeratie van zichzelfbesturende na ties, die elkander niet naar het leven staan. Het tegenargument, dat even aanvaard baar en even kort kan zijn, luidt: De Zuidafrikaanse regering wenst in die emancipatiepolitiek, die op zichzelf een oplossing zou kunnen zijn, geen afstand te doen van het superioriteitsprincipe der blanken, zodat ook in de uiteindelijke agglomeratie" de zwarte naties onder voorgdij en dwingelandij van de blanke Unie zullen blijven. Een zeer eenvoudig voorbeeld: als de emancipatie voltooid zou zijn en de apartheidssamenleving der naties gestalte zou krijgen, zou bin nen die agglomeratie nooit een normale diplomatieke relatie mogelijk zijn, zoals dat overal elders tussen naties het geval is. Want de kleurlingen-diplomaten der zwarte naties zouden in Zuid-Afrika geen toegang hebben tot het normale leven en vallen onder alle discriminerende, be perkende voorschriften die hun huids kleur met zich brengt. Helaas kwam van Zuidafrikaanse zijde op dit laatste argument geen antwoord. Wat dat betreft leverde dit debat dus eigenlijk wel degelijk verheldering, al kan ook daaruit geen oplossing worden ge destilleerd. Wel zou men kunnen beto gen dat de apartheidspolitiek reëel en aanvaardbaar zou kunnen zijn, indien het rassenvooroordeel en de huidskleur- discriminatie eruit zouden worden ver wijderd. Op een persconferentie in Houston zei vluchtleider Gene Kranz dat het enige tijd zal duren voor funktionarissen kun nen zeggen wat er de oorzaak van is ge weest dat de Gemini in de ruimte begon rond te tollen zodat de astronauten uit hun stoelen werden gesmeten. De moei lijkheden deden zich voor toen er geen radiotelefonisch contact tussen de aarde en het ruimtevaartuig was. De oorzaak zal pas na een uitgebreide bestudering van het logboek van de Gemini-8 bekend zijn. De moeilijkheden die zich hebben voor gedaan waren kennelijk van zo gevaarlij ke aard dat de NASA, het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart, eerst heeft ge weigerd journalisten bandopnamen te la ten horen van de stemmen van de astro nauten tijdens de kritieke periode toen de Gemini-8 op driehonderd kilometer hoogte onbestuurbaar was geworden. „Niemand van ons weet wat er is ge beurd", aldus dr. Robert Gilruth, direc teur van het centrum voor bemande ruim tevaart van de NASA gisteravond op een persconferentie. „Maar het was zeer ern stig en het heeft alles van de bemanning gevergd om de controle over het ruimte vaartuig te herstellen, een veilige terug keer in de dampkring en een landing te maken". Armstrong en Scott worden vandaag naar kaap Kennedy gevlogen om daar verslag te doen aan funktionarissen van de NASA. Zij hebben aan boord van de torpedo- bootjager „Mason" tweemaal een medisch onderzoek ondergaan en zouden in een uitstekende conditie zijn. Een piloot die boven de Gemini heeft gevlogen toen het ruimteschip op het rus tige water van het westelijk deel van de stille Oceaan dobberde, zei dat de astro nauten „zeer koelbloedig" optraden, na hun schokkende ervaringen. Armstrong en Scott hadden de luiken van hun ruimtevaartuig geopend en „za ten rustig van de zon te genieten en wat te eten". Duizenden Amerikanen hebben giste ren telefonisch geklaagd bij de drie grote Amerikaanse televisie maat schappijen toen deze het gewone pro gramma onderbraken om verslag te geven van de noodlanding van de „Ge-> mini-8". De „National Broadcasting Company" die de Bob Hope-show" onderbrak, kreeg 3000 klachten. Advertentie V V Sé (Van onze correspondent) President Johnson heeft de afge lopen dagen met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, onderminister van Defensie, Cyrus Vance, adviseur Dean Acheson, de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Charles Bohlen, het hoofd van de Di rectie voor Europese Zaken op het ministerie van Buitenlandse Zaken, John Leddy, en anderen diepgaande besprekingen gevoerd over de NAVO- crisis. Alles wijst erop, dat Washing ton van plan is te volharden in een uiterst kalme, afwachtende houding tegenover de Franse plannen. Intussen buigen experts zich over de vraag, of De Gaulle's plannen tot terug trekking van de Franse troepen uit de NAVO-commando's, verwijdering van het NAVO-opperbever van Franse bodem en opzegging van de huur aan de Ameri kaanse bases, in overeenstemming zijn met het huidige bondgenootschap. Daar naast zitten andere experts te becijferen, of men De Gaulle schadevergoeding kan vragen voor de kosten waarop hij de ABIDJAN (Ivoorkust) (Reuter/AFP) President Houphouet Boigny van Ivoor kust heeft donderdag meegedeeld dat hij troepen opdracht heeft gegeven naar de grens met Guinee te gaan in verband met het dreigement van president Sekou Toure om het nieuwe bewind van Ghana met geweld omver te werpen. Reizigers die donderdag in Bamako, de hoofdstad van Mali, aankwamen vertel den dat de grenzen van Mali met Ivoor kust en Opper-Volta streng worden be waakt om infiltratie van mensen die naar Ghana zouden willen gaan, te voorko men. NAVO-landen jaagt met zijn, wat velen hier noemen, „verdragsbreuk". Washingtons kalme, maar standvastige houding, gecombineerd met het streven om in het gehele conflict steeds eensge zindheid na te streven tussen de veertien loyale NAVO-bondgenoten, betekent even wel niet, dat de Amerikanen zich geen vergaande gedachten vormen over een reorganisatie van de NAVO. Daarmee bedoelt men dan niet slechts de militai re verschuivingen die nodig zullen wor den als Frankrijk geheel uit de NAVO- organisatie stapt. De Amerikaanse regering denkt ook aan een vergaande herverdeling van de kos ten, lasten en verantwoordelijkheden, waarbij de Europese bondgenoten een veel groter deel van de defensierekening zullen moeten betalen. Vooral door de enorme financiële last die de oorlog in Vietnam voor de Verenigde Staten bete kent, is in Washington de ergernis over het gebrek aan steun van de Europese bondgenoten de laatste tijd sterk gestegen. Voor de Westduitse gewoonte om moord en brand te schreeuwen als een paar Amerikaanse soldaten uit de Bondsrepu bliek worden weggehaald, terwijl Bonn niet bereid is de strijd in Vietnam ook maar met genietroepen te steunen, heeft de Amerikaanse regering geen geduld meer. i De woedende tirade van minister van Defensie, McNamara, enige weken gele den tijdens een persconferentie tegen een Westduitse correspondent die vroeg of de Amerikaanse troepen uit de Bondsrepu bliek zouden worden weggehaald ten bate van de oorlog in Vietnam, was kenmer kend voor de gevoelens in Washingtons regeringskringen, die overigens hun basis lijken te hebben in de gevoelens van een belangrijk deel van de bevolking. Vele Amerikanen vinden het belache lijk dat terwijl Amerikaanse soldaten in Vietnam sneuvelen en Amerikaanse be lastingbetalers miljarden per jaar voor de strijd in Indochina moeten opbren gen, het schatrijke Europa niet eens ge noeg soldaten en geld voor zijn eigen de fensie wil geven, maar gedeeltelijk wil blijven genieten van de Amerikaanse dol lars en soldaten. Juist door De Gaulle's acties is het At lantisch bondgenootschap weer sterk in het licht gekomen en bij een hergroepe ring en rèorganisatie van de NAVO zal president Johnson met deze gevoelens zeker veel rekening houden. Naar het zich laat aanzien voelt Washington, bij voorbeeld, er bepaald niet veel voor om een groot deel te betalen van de enorme rekening die de verplaatsing van de hoofdkwartieren, communicatielijnen enz. na Frankrijks uittreding uit de NAVO met zich mee zal brengen. Evenmin lijkt de geestdrift groot voor een onbeperkt instandhouden van de Amerikaanse troe penmacht in Europa, indien de bondge noten niet daadwerkelijk laten blijken ook bereid te zijn van hun kant de Ameri kanen bij te springen in moeilijke situa ties. MOSKOU (AP) De ruimtehonden Steenkooltje" en „Briesje" zijn naar Mos kou teruggekeerd na drie weken in een baan om de aarde te hebben gedraaid. Zij verschenen donderdagavond voor de T.V. Ze hadden daarbij nog een deel van hun ruimtepakken aan. Beiden dronken gretig water. „Steenkooltje" probeerde te slapen. De kosmonaut-arts Boris Yegorov. ver telde dat de honden vermoeid zijn. Hij zei dat zij het allebei goed maken. ROME (Reuter) Het in beslag ne men van een schoolkrant en de onder vraging door een rechter van de drie ze ventienjarige redactieleden van de krant, waarin de mening van negen schoolmeis jes over seksualiteit, huwelijk en gods dienst was weergegeven, hebben in Ita lië een politiek stormpje doen opsteken. Volgens de drie redactieleden, twee jon gens en een meisje, heeft de rechter hun gevraagd of zij prostituées hadden be zocht, of dat ze ooit een venerische ziekte hadden gehad. In het parlement is hier over een discussie ontstaan. De Deense kroonprinses, Margrethe, maakt een reis door Latijns-Ameri. ka. Toen zij in Equador was bracht zij er, onder andere, een bezoek aan een Indiaans dorp. Het dorpshoofd ontving de prinses (links) met alle eerbewijzen waarover hij voor zulke gelegenheden beschikte. De dorpe lingen bereidden haar'een feestelijke ontvangst. (Telefoto). PALOMARES (Reuter en AP). De Amerikaanse kernbom, die na een botsing in de lucht twee maanden geleden, tussen een bommenwerper en een tankvliegtuig vermist werd in Zuidoost-Spanje, is gisteravond waarschijnlijk gelokaliseerd op de bodem van de Middellandse Zee, on geveer acht kilometer buiten de kust. Men hoopt dat de bom voor het eind van de week geborgen zal worden. De bom werd gevonden door de dwergduik boot „Alvin" „waarbij het zo goed als onmogelijk is dat men zich vergist", om dat foto's onder water niet alleen de machtige bom lieten zien maar ook de parachute die er aan vast zat. Kernwapen-deskundigen die de foto's bestudeerden die door de „Alvin" mee naar boven werden gebracht, zeggen, dat er geen twijfel aan bestaat dat het de bom is waarnaar men al die tijd gezocht heeft. Zij zeiden, dat de foto's zo duidelijk zijn dat ook te zien is dat de huid van de bom nog intact is. Radio-actieve besmetting van het zeewater zou volgens deze des kundigen uitgesloten zijn. Deskundigen van de Amerikaanse mari ne zijn vanochtend vroeg begonnen met de berging. Het is nog niet bekend hoe veel tijd het voorbereidende werk zal vergen. Volgens betrouwbare zegslieden ligt de waterstofbom op een helling van een 21 meter hoge onderzeese heuvel. Gevreesd wordt echter, dat de bom door de sterke stromingen weggevoerd kan worden. Het speurwerk naar de bom is verge makkelijkt door Spaanse vissers, die het ongeluk zagen gebeuren. Zij zagen „een grappige grijze parachute, waaraan een halve man hing, ver buiten de kust in zee vallen". CAIRO (AFP) De regeringsleider! van Arabische staten, die in Cairo ver gaderen, hebben donderdag afgesproken him diplomatieke betrekkingen met West- Duitsland niet te zullen herstellen. Deze werden vorig jaar verbroken toen West- Duitsland diplomatieke betrekkingen met Israel aanknoopte. Drie Arabische landen deden dit niet, Tunesië, Marokko en Li bië. De premiers besloten voorts het machtsevenwicht in het nabije-Oosten als voorwendsel van de Verenigde Staten om wapens aan Israel te leveren van de hand te wijzen. Zij verklaarden dat Israel in de kwestie-Palestina de agressor is en dat het versterken van de bewapening van dit land versterking van agressie is. E Samenwerking. De economische commis sie van de Centrale Verdragsorganisatie waarin de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Turkije, Iran en Pakistan zitting hebben, heeft besloten tot de oprichting van een wetenschappelijke coördinatieraad met een hoofdkwartier in Teheran. De raad zal tot taak hebben de wetenschappelijke samenwerking tussen Turkije, Iran en Pakistan te be vorderen met de hulp van de Verenig de Staten en Groot-Brittannië. Schietbaan. De Newyorkse politie heeft bij toeval in een theater een grote hoe veelheid wapens ontdekt, die vermoede lijk aan een extremistische groep ne gers behoort. In het gebouw was ook een schietbaan ingericht. Zes mensen zijn aangehouden. Erfenis. In de stad New York zijn vorig jaar minstens 300 aan verdovende mid delen verslaafde babys geboren als ge volg van het feit dat hun moeders ver dovende middelen gebruikten. Ver scheidene van deze babys stierven kort na hun geboorte. Een aantal kon wor den genezen. Droogte. In Australië hebben negeneneen- half miljoen schapen en 900.000 stuk» rundvee de droogte met de dood moe ten bekopen. De meeste dieren moesten geslacht worden. Biscuit. Zeventien mensen zijn gestorven na het eten van biscuit op de markt van het dorp Khowai in de Indische staat Tripura. Driehonderd mensen die ook van die biscuit hadden gegeten liggen in ziekenhuizen. Matiger. In Kaapstad is een 27-jarige kleurling tot twintig jaar gevangenis straf veroordeeld wegens het aanran den van een blanke vrouw. De rechter zei dat hij de man aanvankelijk ter dood had willen veroordelen, maar om dat de vrouw geen blijvend nadeel had ondervonden, had hij tot een matiger straf besloten. Schadevergoeding. Het gerechtshof van de staat New York heeft de 57-jariga Stephen Dennison een schadevergoe ding van 115.000 dollar toegekend, om dat hij 24 jaar ten onrechte in een in richting voor geesteszieken werd opge sloten. Doodstraf. In Tokio is een man tot da dood door de strop veroordeeld, omdat hij in maart 1963 een vierjarig jongetje had gewurgd nadat hij 5000 gulden los geld van de ouders van het kind had ontvangen. Erkenning. Een woordvoerder van het Tsjechische ministerie van Buitenland se Zaken heeft gezegd dat er geen spra ke kan zijn van erkenning van het nieuwe Ghanese bewind door Tsjecho- slowakije, omdat het land de betrekkin gen met Ghana nooit heeft verbroken. Rijstzending. Paus Paulus zal tweedui zend ton rijst naar India laten zenden. Bidstonde. In alle Italiaanse steden zal op initiatief van de katholieke jeugdbe weging, een bidstonde voor de vrede worden gehouden. Vader. In Georgetown (Brits-Guyana) is een vader tot drie maanden gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij zijn zesjarig dochtertje voor straf zestien uur aan haar polsen had opgehangen. Het kind had 25 cent gestolen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3