Dokter Pieterse ontspant zich in de biljartsport UST de ruyter Rosi's „De handen op de stad" J I. Leemhuis en H. Schuitenmaker namen afscheid van ons blad Er staat 'n STOEL op U te wachten Neem nü een kwartaalabonnement! Tekenwedstrijd bij Hoogovens IJmuiden groot succes l x) Filmliefhebbers grijpen met altijd hun kansen felle aanklacht tegen bouwschandaal m Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 april gratis wmm VRIJDAG 18 MAART 1966 „lk blijf het zo lang mogelijk doen' MEDICUS BILJART EN BEGELEIDT BILJARTERS MEDISCH Het is nog mijn enige hobby" Unieke figuur M marktplein - telef. 8841 IJmuider Courant m Pti**e!prUswin«aars Charles Boost Kort nieuws (Van onze sportredactie) In de wachtkamer van dokter Pie terse is het berstensvol. Zenuwach tige mensen, steeds verzittend, vra gen naar elkanders kwalen. Het zijn de alledaagse gesprekken die nu een maal voorbestemd zijn om in een dokterswachtkamer te worden ge voerd. Dokter Pieterse kent ze al twaalf jaar. Sinds de dag dat hij zijn graad behaalde is hij daar al mee ge confronteerd. Hij is er aan gewend geraakt en staat er niet zo zeer meer bij stil. In zijn degelijk gemeubileer de woonkamer, waar zijn charmante echtgenote, die van Engelse origine is, thee zet, zegt hij na zijn spreek uur, waar hij in het jachtige dage lijkse leven nog wel eens bij stil staat. „BU het biljart". Pats. Het is een hartekreet. „Biljarten", zegt hij in ver voering, „is voor mjj nog de enige ont spanning waar ik mij krampachtig aan vast hou. Al mjjn hobby's heb ik voor mijn werk op moeten geven. Het biljar ten is de laatste die ik nog bezit". Dokter Pieterse kijkt dromerig voor zich uit. Opeens springt hij op uit zijn fauteuil. „Wacht", zegt hij. „Ik zal mijn keu pakken". Trots laat hij hem even la ter zien. „Het heft is al meer dan der tig jaar oud. Het is van perehout. Een bijzondere soort". Zorgvuldig bergt hij de keu weer op in zijn foedraal. Daarna gaat hij weer zitten. Hij zegt: „Het klinkt misschien een beetje idioot, maar pas vijf jaar geleden ben ik me serieus gaan toeleggen op de biljartsport. Dat kwam 10. Ik ontmoette op een dag Jan Lamers. Hij is een van de beste kaderspelers uit het district Haarlem. Nu nog. Enfin, we raakten aan de praat en speelden een partijtje. Nu had ik in mijn studenten tijd veel gebiljart en de afstoot en de vi sie op bepaalde situaties had ik nog wel onder de knie. Jan Lamers, een 47-jari- ge Beverwijker, die bij de posterijen werkt, wist me op de een of andere ma nier over te halen om aan de wedstrijd sport te beginnen omdat ik, zo zei hij, het helemaal niet zo gek deed. Ik begon daarna te oefenen hetgeen voor mij alleen mogelijk is in het weekeinde en dan nog voor een uurtje of zo, en spoe dig bereikte ik weer redelijke moyennes. Om kort te gaan, in die vijf laatste ja ren, ik ben nu 37 dus je kunt wel nagaan hoe laat ik ben begonnen, ontwikkelde ik mijzelf tot een kaderspeler in de hoofd klasse. Ik speel 57/2. Dat is dus nog op de kleine tafel. Het doet me enorm veel ple zier. Ik merk echter wel dat het voor mij steeds moeilijker wordt. Mijn praktijk, ik sta nu vijf jaar in IJmuiden, is bijzonder druk zodat ik de toekomst ietwat somber tegemoet zie. Zo lang mogelijk zal ik met deze verrukkelijke sport doorgaan." Dokter Jan Pieterse is een unieke fi guur in de biljarterij. Een training van ten hoogste twee a drie uur per week is beslist niet optimaal te noemen. Voeg daarbij dat hij slechts twee toernooien per jaar kan spelen en men kan terecht stellen dat dokter Pieterse, die een per soonlijk lid is van de Koninklijke Neder landse Biljart Bond (er zijn er maar vier in geheel Nederland) een veel groter biljarter in het nobele kaderspel had kun nen zijn als hij maar over meer vrije tijd had kunnen beschikken. Vrije tijd die voor dokter Pieterse bijzonder dun gezaaid is. Vrije tijd ook die door hem totaal wordt benut niet alleen voor zijn „magere" training maar ook om voor de KNBB twee maal per jaar een cursus voor jeugdleiders te leiden. „Dat kost me nog een week vakantie ook", zegt hij lachend. „Maar ik heb het er graag voor over. Tenslotte is het van eminent belang dat de jeugdleiders weten hoe met de jeugd om te gaan. Hoe hen te wijzen op het medische aspect in de sport. Ik denk hier aan de fysieke conditie die iedere sportman, en zeker ook de biljar ter, broodnodig heeft. Ik zelf verlies na «en toernooi minstens drie pond aan ge wicht." Dat zal ook deze week weer zo zijn Dokter Pieterse speelt in Uitgeest name lijk voor een plaats in de finale van het kaderspel 57/2 dat in Heerlen zal wor den gehouden. H\j zegt daarover: „Ik denk wel dat ik een kansje maak dit jaar. Vorig jaar speelde ik een moyenne van 19.80 en dat was net niet genoeg Dit seizoen gaat het iets beter. Het zit er daarom wel in, denk ik." Vanmorgen hebben twee „oude getrou wen" afscheid van ons blad genomen. De heren I. Leemhuis, chauffeur, en H. Schuitenmaker, voorman-stypeur, gingen met pensioen. In de kantine van de zet terij had vanmorgen de afscheidsbijeen komst plaats. Mr. H. C. van der Mije, de directeur van onze onderneming, sprak als eerste de heer Leemhuis toe. Deze vierde kort geleden het feit dat hij veer tig jaar bij het bedrijf werkzaam was. Mr. Van der Mije wilde niet in herha lingen vallen en hield daarom een korte toespraak. Hij noemde de heer Leemhuis een uitstekend chauffeur en een van de weinigen in het bedrijf die bekend was bij honderden en honderden Haarlem mers. „U was het levende visitekaartje van de krant", zei mr. Van der Mije, die ook mevrouw Leemhuis in zijn toe spraak betrok. Het gebruikelijke geschenk onder couvert werd aangeboden. U hebt de veertig jaar net niet ge haald", vervolgde de directeur tegen de heer Schuitenmaker, die negenendertig jaar in dienst van het bedrijf is ge weest. „Maar die tijd is ook mooi ge noeg", vond mr. Van der Mije. De heer Schuitenmaker kwam in dienst als druk ker en zwaaide later om naar de stype. Hij was dus vakkundig op beide terrei nen. Het was beslist niet alleen de vak kennis maar ook de persoonlijkheid van de heer Schuitenmaker die hem zo ge liefd maakten, aldus de directeur. De voorman-stypeur stond bekend als de meest opgewekte en humoristische man van het bedrijf. De heer Van der Mije herinnerde ook aan de tijd dat de schei dende voorman-stypeur voetbalde in het elftal van de „Groentjes" en voorzitter was van de personeelsvereniging. Hij bood de heer Schuitenmaker behal ve het geschenk onder couvert de legpen ning van het bedrijf aan die wordt uit gereikt aan hen die zich buiten hun werk verdienstelijk voor het personeel hebben gemaakt. Namens de personeelscommissie over handigde de heer A. Keur aan de schei- Advertentie DAMESKAPSALON ALLE HAARKLEUREN worden tot in de perfectie verwezenlijkt. Lange Nieuwstr. 471 - IJmuiden Telefoon 8166 Advertentie Een aparte stoel, die door een eigen vorm, tot een zetel voor u is gemaakt, - voor rust en ontspan ning. Juist iets voor u, na zo'n drukke werkdag. Uw „woon"- inrichter kan u adviseren bij uw keuze. Kies uw eigen stóel met zorg en overleg,... hij moet immers jaren mee! Gaat u er gerust maar eens rustig bij zitten, dan hebt u tevens de gelegenheid om ook naar andere meubelen te lijken. J'iW"W Aan meubelen kopen gaat rustig kiezen vooraf! T intermeubel woninginrichting dende chauffeur en voorman-stypeur een geschenk onder couvert. De heer Leem huis kreeg daarbij een klein model van de bestelauto van de krant waarin hij zo vele jaren heeft gereden. De heer H. Verdoom bood vervolgens fruitmanden aan namens de Algemene Nederlandse Grafische Bond. De nieuwe voorzitter van de personeelsvereniging, de heer T. P. Westbroek, gaf de oud voorzitter een parapluie en aan zijn echt genote een doos chocolade. Tenslotte spra ken de heer Chr. Lether namens de chauffeurs en de heer L. Elferink voor de bezorgers. DAT OLMI'S „I fidenzati" (De verloofden) het maar een enkele week in het Amsterdamse Leidseplein Thea ter heeft uitgehouden, is een schande voor cinefiel- Amsterdam dat zo gemakkelijk afstand heeft gedaan van een van de mooiste Italiaanse films van de laatste tijd en dat ervoor gezorgd heeft dat dit meesterwerkje nu overhaast vervangen is moeten worden door een middelmatige klucht uit hetzelfde land, „II federale' („De uitslover") van Luciano Salce met Ugo Tognazzi, wat bovendien nog een reprise is. Ook de „art-houses blijken een onzeker afzetgebied voor de „moeilijke" films en men mag zich dan ook wel eerst even goed be denken vóór men woedend gaat roepen om films die maar niet in ons land geïmporteerd worden en die ons dan onthouden zouden worden door incompetente ver huurkantoren en vreesachtige theaters zonder inzi'cht in de wezenlijk belangrijke wereldprodukties. ,De ver- ALS HET WARE ter compensatie van deze teleurstelling heeft De Uitkijk nu een andere „vertraagde" Italiaan binnen gehaald, n.l. ,,Le mani sulla citta" („De handen op de stad") van Francesco Rosi uit '63, een film die door een grotere levendigheid en door bepaalde sensatio nele aspecten misschien minder moeilijk in de publieke smaak zal vallen dan de ingetogen „Verloofden", maar die toch ook grondig afwijkt van het geijkte sche ma van de bioscoopfilm. „De handen op de stad" is n.l. een film over een bouw schandaal, niets meer, maar ook niets minder en het onderwerp is voor Fran cesco Rosi voldoende om er zonder de hulp van een ingevlochten dramatische intrige een, wat men zou kunnen noe- men, gedramatiseerde documentaire van te maken. Als plaats van handeling heeft de filmer Napels gekozen, maar hij zou er waarschijnlijk heel gemakkelijk iedere snel groeiende stad van het ogenblik voor hebben kunnen nemen. Overal waar wo ningnood is, mag men immers abnorma le grondspeculaties verwachten, kan men rekenen op snelle en slechte bouw en zul len vermoedens omtrent politieke me- chanaties achter de schermen niet steeds zonder grond zijn. Rosi komt heel open lijk voor den dag met een geval, waarbij zich al die ongezonde nevenverschijnselen voordoen en waar bovendien de schuldige figuur aangewezen kan worden. Dat is Edoardo Nottola (Rod Steiger), bouwon dernemer van formaat en gemeente raadslid die bij voorbaat terreinen buiten de stad tegen lage prijzen aankoopt en de stadsuitbreiding steeds in een voor hem gunstige richting weet te beïnvloe den. Met recht kan van hem gezegd wor den dat hij zijn hebzuchtige handen op de stad heeft gelegd, maar steeds lukt het hem door handig gemanoeuvreer en door steun van zijn politieke stromannen in de raad buiten schot te blijven. loofden" was, met enige vertraging, geïmporteerd ter gelegenheid van de Cinem^nifestatie in Utrecht. Hij is daar goed ontvangen door de pers, maar bijzonder lauw door het publiek, wat bij het gehouden opinie-onderzoek maar 25 invulformulieren retourneerde, waarvan er vijf het oordeel „zeer goed" bevatten, acht de uitspraak „goed" droegen, terwijl het restant van twaalf gelijkelijk verdeeld was over de waardering „middelmatig" en „slecht". De optimist zou daaruit kunnen concluderen dat althans 50 percent „I fidanzati" positief beoordeelde, tegen de 25 percent die de film toneel verwierpen, maar de gang van zaken in het Leidseplein Theater dat uit eindelijk de durf had om het omstreden werk op het programma te nemen, bewijst dat die conclusie een al te rooskleurige speculatie bevatte die niet door de feiten gehonoreerd werd. D* ondergetekend* straat plaats wenst met ingang van 1 april a.s. een abonnement op per kwartaal ƒ11.05 Handtekening U kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk. De tetenwedstrijd „Mijn vader werkt bij Hoogovens", die is uitgeschreven voor scholieren wier vaders werkzaam zijn bij Hoogovens IJmuiden of die een familielid hebben dat bij genoemd bedrijf werkt, is een groot succes gebleken. Er zijn 1700 tekeningen ingestuurd. Op bijgaande foto ziet men de jury, die de ingezonden te keningen onder de loep neemt. 7,50: Mevr. Zijlstra, Moerbergplant soen 127, IJmuiden. 5,00: Mevr. A. Westerval-Commadeur Santpoortse Dreef 128, Santpoort. ƒ2,50: J. Visser, Kanaalstraat 216, IJ muiden. ALS EEN VAN DE door hem destijds gebouwde huurkazernes in een oude Napo- litaanse wijk instort en de volkswoede losbreekt, dreigt een schandaal dat Not tola zijn zetel in de raad en dan natuur lijk ook zijn gehoopte benoeming als wet houder zou kunnen gaan kosten. Het link se raadslid De Vita eist een onderzoek dat hem wordt toegestaan, maar dat door allerlei elkaar dekkende instanties zo be moeilijkt wordt dat de uitkomst ervan nauwelijks van invloed is op de gemeen teraadsverkiezingen van dat ogenblik. De film eindigt tenminste met een zegevie rende Nottola die omgeven door vele no tabelen aanwezig is bij de eerste steen legging van een enorm bouwproject dat uitgevoerd zal worden op een van de ter reinen die hij destijds voor een appel en een ei in bezit heeft gekregen. Rosi's film heeft de vorm van een re portage die zich met de hoogtepunten van deze onverkwikkelijke gang van zaken bezighoudt. Te beginnen met de instorting van een van Nottola's panden aan de Via Sant-Andrea, waarbij doden vallen, via opgewonden gemeenteraadszittingen en de-pogingen van een commissie van on derzoek om achter de schuldvraag van het ongeluk te komen, volgen we de triomftocht van de machtige ondernemer naar het plechtige ogenblik dat zijn grond door kerkelijke autoriteiten gezegend wordt en de burgemeester in een gloed volle rede hen de dank van de burgerij overbrengt voor zijn gedurfd initiatief en zijn grootse visie. EEN MERKWAARDIG aspect van „Le mani sulla citta" is dat het Rosi klaar blijkelijk gelukt is alle medewerking van autoriteiten en burgerbevolking van Na pels te krijgen voor het maken van een allesbehalve propagandistische film over de stad die voortdurend in de handeling betrokken wordt en trouwens met name genoemd wordt. Francesco Rosi, 44 jaar geleden in Napels geboren, leerde het filmvak bij Visconti, Zampa en Antonioni en is hier bekend geworden door zijn films „La sfida", waarin hij sociale mis standen in de groenten- en fruithandel aanviel en door „Salvatore Giuliano", de indrukwekkende levensschets van de Si- ciliaanse bandiet. In dezelfde noterende documentaire, stijl van die laatste film is ook „Handen op de stad" gemaakt, waarbij opnieuw Rosi's onvergelijkelijk Vluchtende volksvrouwen na de in storting van een huurkazerne. talent om een werkelijkheid te reconstru eren opvalt. Geen ogenblik krijgt men bij hem de indruk van enscenering of van spel wel van een toevallige camera aanwezigheid bij allerlei gebeurtenissen. Om uit dat „objectieve" materiaal een boeiende film samen te stellen die dra matisch meebeleefd wordt, is een pres tatie van de eerste orde. Het lukt Rosi misschien niet altijd de aandacht vast te houden bij al het verwarrende politieke gekonkel dat hij tussendoor als argumen ten tegen een verpolitiekt bouwbeleid aanwendt, maar in grote lijnen slaagt hij erin de toeschouwer te betrekken bij zijn felle aanklacht tegen een bouwschan daal zoals dat niet alleen tot Napels be perkt behoeft te blijven. Hij vindt daar bij krachtige steun van zijn cameraman Gianni di Venanzo die de meeste film» van Antonioni (o.a. diens „Deserto ros so") opnam en ook betrokken was bij Fellini's „Otto e mezzo" en Losey's Eva". Advertentie Een sociale instelling zonder winstbejag Stichting Nutspaarbank in de gemeente Velsen Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 32-jarige opperman uit De Meern wegens doodslag veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes jaar en terbeschik kingstelling van de regering. De man had op 21 juli vorig jaar bij een ruzie in de ouderlijke .woning zijn 58- jarige vader zodanig met een mes ge stoken, dat deze ter plaatse aan zijn ver woningen overleed. K

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7