Antwoord van 14 landen aan Frankrijk: „NAVO onmisbaar" Franse plannen in Moskou zonder gejuich ontvangen HETWEER Nieuwe regering in België i l! f' e ruyter Vliegramp bij Cairo Van Gelder weer geen dividend Soebandrio als minister vervangen door Malik Duurder bouwen zonder goed keuring N S U M Autobeklederij Van Beem Fabriek afgebrand in Zeist ,(*r ,/fk Verzetspensioen wordt beter Soekarno is nog steeds grote leider Baggermolen met 2 runners gezonken? I H l Bfl CHRIST1AANSE P R 51e JAARGANG NUMMER 115 ZATERDAG 19 MAART 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal f 11,05, franco per post f 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mije 'n NIEUWE VOORRUIT Fa. Gebr. JAK üön Santpoort FLEXOROL' „FLOORYAN" „De Houtwerf" „De Steenwerf" Economische kraan dol gedraaid pagina 9 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Achtergrond: Britten stemmen 3 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 In de Vishal en op zee4 Uit stad omgeving4, 5, 6 Kerkdiensten 6 Kunst 7 Radio en tv 7 Feuilleton8 Beeldverhalen8 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 22 Ferdinand22 Erbij 2323 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Nachtvorst De wereld is echter sinds de op richting van de organisatie, toen nog de vrees voor een in Europa opdrin gend communisme bestond, veran derd. Wat Frankrijk betreft, dat n kernmacht is geworden", aldus de president op zijn persconferentie van 21 februari: „de wil over zichzelf te aeschikken is onverenigbaar met een defensieorganisatie, waarin Frankrijk zich in een ondergeschikte positie bevindt. Bovendien zijn de Verenigde Staten betrokken geraakt Dij tal van conflicten elders in de wereld en de mogelijkheid bestaat dat Europa meegesleept wordt in een oorlog die het niet wenst". 1 -.1 Weer een Starfighter in Duitsland neergestort lintermeubeli Het buitengewone van Intermeubel laat zich niet met woorden zeggen. Met kijken ontdekt u alles. dwoninginrichting M Marktplein - IJmuiden Dertig doden N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES Brand in de Maashaven Het woord is aan Verlies over '65 van bijna 4 ton Hectorverloor zijn sleep Lange, lange tijd Woningbouw is uitgezonderd COIFFURES DE VRIES GARAGE dealer KOSTE R 15 JAAR N.S.U.-SERVICE IJmuider Courant (Van onze correspondenten) ,.De NAVO is een bondgenootschap èn een organisatie". Dit zei vyf jaar geleden president De Gaulle tegen wijlen president Kennedy van de Ver enigde Staten. „Aan het bondgenootschap dient niet te worden getornd, maar de organisatie in de huidige vorm heeft haar tijd gehad". Verrassend is de manier waarop de Franse president nu met de NAVO omspringt dan ook hoogstens vanwege de haast die hij plotseling blijkt te hebben. Over drie jaar loopt het nu zeventien jaar geleden gesloten verdrag af en ook huiten Parijs zyn velen van mening geweest dat de vijftien NAVO-leden voor die gelegenheid een reorganisatie uitgewerkt zouden moeten hebben. Aan De Gaulles beslissing Frankrijk uit het militaire apparaat terug te trekken, zijn echter geen serieuze Franse voorstellen voor een reorgani satie voorafgegaan tenzij men het in '58 geopperde idee om een drie hoofdig (Amerikaans, Brits, Frans) directoraat te vormen als zodanig wil beschouwen. Wèl heeft de generaal herhaaldelijk het „waarom" van een reorganisatie verklaard: De essentie van de NAVO, aldus zijn visie, is de verdediging van Europa met Amerikaanse kernwapens. De oorzaak is ge weest: de zwakheid van de Westeuropese staten. Het resultaat: de inte gratie onder Amerikaanse leiding van Europese bijdragen aan de Ameri kaanse verdediging van Europa. Advertentie binnen 2 uur gemonteerd. Kleverlaan 1 - Bloemendaal - Tel. 50305 «V p.v.c. vloerbedekking met vilt onderlaag - 200 cm br., diverse tinten ƒ9.80 per m2. tapijt - 140 cm breed in diverse tinten ƒ23.— per m2. KAMPERSINGEL 22 - HAARLEM TELEFOON 02500 -11932 SPAARNDAMSEWEG 48 - HAARLEM TELEFOON 02500-58211 Verwachting tot morgenavond» Vannacht in het binnenland enkele graden vorst en hier en daar mist banken, overigens droog weer met morgen overdag zonnige perioden. Zwakke wind uit oostelijke richtin gen en ongeveer dezelfde middag- temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. OJ de soep zo heet gegeten zal moe ten worden als zij door de generaal is op gediend, valt niet te voorspellen. In een bliksemsnelle reactie heeft president Johnson de Franse suggestie om bilate raal regelingen te treffen van de hand gewezen. Hetzelfde is in duidelijke taal gebeurd in Bonn en op een vergadering van ministers van de Westeuropese Unie in Londen. Het alternatief dat De Gaulle namelijk in feite biedt men zou dus kunnen zeggen: zijn reorganisatievoor stel is het terugvallen op bilaterale re gelingen, zoals die vóór de wereldoorlog bestonden. Een gevleugeld woord werd in de NAVO-crisis: „Beter een NAVO zonder Frankrijk dan géén NAVO". (Zie verder pagina 3) BRUSSEL De Belgische kabinets formateur, P. van den Boeynants, is er gisteravond in geslaagd een nieuwe rege ring te vormen. Zijn kabinet zal bestaan uit katholieken en liberalen. Nadat hij vrijdagavond rapport had uitgebracht aan koning Boudewijn over zijn formatie-op dracht, weigerde hij de namen te noemen van de leden van de nieuwe regering. De nieuwe regering zal vandaag bekend wor den gemaakt. Een hevige brand heeft vanmorgen de fabrieksgebouwen van de n.v. Sinus in Zeist vrijwel geheel in de as gelegd. Enkele dagen geleden was in de fabriek voor enige tonnen aan nieuwe wals- en vulmachines geplaatst. Over enkele dageh had men de feestelijke opening willen vieren van een nieuw kantoorgedeelte en een uitbreiding van de bedrijfsruimte. De Zeister brandweer was het vuur na anderhalf uur meester. BONN (AP) De piloot van een Westduitse F-104G Starfighter is gisteren omgekomen toen zijn toestel kort na het opstijgen neerstortte. Het ongeluk was het achtste dit jaar van het in de Verenigde Staten ontwor pen vliegtuig en het 32ste sinds 1965. De piloot, de 26-jarige sergeant Harry Thiedemann, kwam om het leven. Zoals wij onlangs reeds uitvoerig hebben bericht, zijn dezer dagen bij Hoogovens de zware onderdelen af geleverd voor de kraan, die in zijn soort de grootste ter wereld belooft te worden. Op de foto een afbeel ding van deze gigant, die straks zal worden gebruikt om bij de bouw van hoogoven 6 op 90 meter hoogte de zware constructiedélen te mon teren. Advertentie j] CAIRO (DPA en AFP) Een Egyp tisch verkeersvliegtuig is gisteravond in de buurt van het vliegveld van Cairo neergestort. De dertig inzittenden pas sagiers en vijf bemanningsleden zijn om het leven gekomen. Het toestel kwam uit Nicosia (Cyprus). Het ongeluk gebeurde enkele ogenblik ken voordat het vliegtuig zou landen. Na het neerstorten vloog het toestel in brand. Advertentie Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 De staatssecretaris van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk, de heer C. Egas, heeft in een brief aan de Twee de Kamer mededeling gedaan van het voornemen der regering verdere verbete ringen voor te stellen van de pensioenen ingevolge de buitengewone pensioenwet ten 1940/1945 en zeelieden-oorlogsslacht offers. De kosten van deze verdere ver betering der buitengewone pensioenen worden op jaarbasis geraamd op 6.240.000. De verbeteringen hebben ten doel ver dere sanering van de achterstand in het peil der buitengewone pensioenen te be reiken per 1 januari 1967. Staatssecretaris Egas heeft de stichting 1940-1945 inmiddels op de hoogte gesteld Begin maart werden bij het parlement reeds een drietal wetsontwerpen met be trekking tot de buitengewone pensioenen ingediend waarbij o.a. de welvaartsvast heid zal worden geregeld en een verho ging van de pensioenen met terugwerken de kracht tot 1 januari 1965 is voorge steld. De totale kosten hiervoor worden voor 1965 op 4.850.000 geraamd. Een brand aan boord van het onder Panamese vlag varende vrachtschip „Jaguar" ruim 6500 brt) in de Maashaven heeft een schade van on geveer een miljoen gulden veroor zaakt. Zeker achttien brandweer lieden raakten bedwelmd. Vijf van hen moesten naar een ziekenhuis. Jean de la Bruyère De mens wordt geboren om te lijden onder de gedachte dat hij moet ster ven. Daardoor vergeet hij te leven. Geheel overeenkomstig de verwachting uitgesproken in de aandeelhoudersverga dering van mei 1965 heeft de Koninklijke Ppierfabrieken Van Gelder Zonen beslo ten over het jaar 1965 wederom geen di vidend uit te keren en het verlies af te boeken van het reservefonds. Blijkens een mededeling van de directie sluit het boekjaar '65 met een geconsolideerd ver lies van ƒ399.205 (v.j. verlies ƒ224.357). De papierproduktie beliep 381.500 (364.000) ton. De concern-omzet was 392 (ƒ363) miljoen. Na afschrijving van ƒ30 26.8) miljoen op de vaste activa en na toevoeging aan de winst van 530.000 als aandeel in het resultaat van Crown- Van Gelder (v.j. afschrijving verlies 4.2 miljoen) bedraagt de winst vóór belastin gen ƒ3.1 (ƒ2.3) miljoen. Na aftrek van 3.5 2.5) miljoen voor belastingen res teert een verlies van 399. 205 224.357). De vergadering zal worden gehouden op 17 mei. .ff DJAKARTA (Reuter, AP ,en AFP) Luitenant-generaal Soeharto heeft van daag verklaard dat president Soekarno nog steeds de hoogste leider is in Indo nesië. Soeharto ontkende dat het land ge regeerd wordt door een militaire junta. De nieuwe kabinetswijziging die gisteren be kend werd gemaakt wordt echter door waarnemers als een nederlaag voor de In donesische president gezien. Vijftien com- munistisch-gezinde ministers zijn gevan gengenomen. Onder hen is minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio. Als nieu we, waarnemende minister van Buiten landse Zaken is benoemd, dr. Adam Ma- lik. Voorts is er een kabinetspresidium benoemd. Dit bestaat uit dr. Malik, dr. Roeslan Abdoelgani, minister voor Open bare Betrekkingen, tweede vice-premier, dr. Leimena, vierde vice-premier Idham Chalid, en de sultan van Djokjakarta, Hamengkoeboewono IX, die tevens eerste vice-premier is. Opvallend was dat de naam van gene raal Nasoetion niet voorkomt op de lijst van nieuwe ministers. Nasoetion werd in februari ontslagen als minister van Defen sie. Radio-Djakarta heeft verder meege deeld dat militaire commandanten uit ge heel Indonesië hebben verklaard dat Indo nesië de chmpagne om Maleisië te ver pletteren zal opvoeren. De commandant van de Siliwangi-divisie, generaal-majoor Ibrahim Adji, zou hebben verklaard dat zijn manschappen gereed staan om on middellijk tegen Maleisië in actie te ko men. Brigade-generaal Simariadi van de Pra- widjaja-divisie heeft volgens radio-Djakar ta gezegd dat zijn eenheid de strijd te- De zeesleepboot „Hector" van het Bu reau Wijsmuller te IJmuiden heeft vrij dagavond omstreeks kwart over elf aan Scheveningen Radio gemeld, dat haar sleep, een baggermolen met aan boord twee Nederlandse runners, zoek is. Het zoeken naar de verloren baggermolen heeft de gehele afgelopen nacht voortge duurd zonder resultaat op te leveren. Aan het zoeken wordt nu ook deelgenomen door een vliegtuig van de Marine Lucht vaartdienst. De sleepboot „Titan" is uit IJmuiden vertrokken om eveneens aan het opsporingswerk deel te nemen. De Hector was met de baggermolen Ti ger van De Blankevoort te Bloemendaal onderweg van Brunsbuttelkoog (West- Duitsland) naar IJmuiden. De sleep ver trok donderdagmiddag uit de Duitse ha ven en kreeg vrijdag te kampen met een noordoosterwind, windkracht 6 tot 7. Vrij dagavond was het transport gevorderd tot 55 mijl ten noorden van Terschelling Aan het zoeken wordt ook deelgenomen door de Westduitse "kustvaarder Atai. De weersomstandigheden zijn verbeterd vanmorgen windkracht 3 tot 4. Het enige dat tot nu toe is gevonden is een ledig rubber reddingvlot. De molen is, naar wordt vermoed, door nog onbeken de oorzaak vrijdagavond plotseling gezon ken of gekapseisd. gen Maleisië zal intensiveren. Soortgelijk# uitlatingen kwamen van de militaire gou verneur van de Riouw-eilanden die dicht bij Singapore liggen. Acht Indonesische politieke partijen, die tezamen het machtige Panchasilafront vormen, hebben in een gemeenschappelij ke verklaring gezegd dat de arrestatie van Soebandrio en de ministers noodzake lijk was. De invloedrijke Moslimpartij heeft verklaard, dat het optreden van Soeharto tegen de ministers datgene was, waarop het volk van Indonesië „lange, lange tijd" had gewacht. De correspondent van het Chinese Pers bureau „Nieuw China" in Djakarta ia gisteren op het vliegveld Kemajoran ge arresteerd. Aan zijn arrestatie ging een gevecht met de politie vooraf. Met ingang van 1 april wordt het goed- keuringsbeleid voor de bouwnijverheid, echter met uitzondering van de nieuw bouw van woningen, verruimd. De minis ter van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, drs. Bogaers, heeft bepaald, dat van 1 april af: Geen rijksgoedkeuring is vereist voor werken tot en met 5.000. Thans is dit ^.000, De grens van 15.000 wordt verhoogd tot 25.000 voor werken, waarvoor de gemeentebesturen gemachtigd zijn rijks goedkeuring te verlenen. Voor de gemeen ten Amsterdam, 's-Gravenhage en Rot terdam wordt van 200.000 gebracht op 300.000. De grens van 200.000 wordt ver hoogd tot 300.000 voor de werken, waar voor de hoofdingenieurs-directeuren van de Volkshuisvesting en de Bouwnijver heid in de provincies gemachtigd zijn rijksgoedkeuring te verlenen. De minister heeft tot verruiming van die grenzen besloten, omdat de spanning op de bouwmarkt de laatste tijd is ver minderd en de arbeidersbezetting op d# in uitvoering zijnde werken is verbeterd. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen WUSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560-8025

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1