Vragen over beschuldiging van premier Cals jegens de pers 1 IJ II Vragen over beschu premier Cals jeger Kamerlid en Buitenlandse Persvereniging willen zijn „bewijzen" op tafel bedankt voor de V.V.D. Toestand in Indonesië wordt geleidelijk aan weer rustig j k Indonesische staatsburgers mogen hun land niet uit Drs. Gruyters N.T.S. zond rel niet uit Geen TV van interland Watersnood op Java Hanoi stuurt troepen naar Zuid-Vietnam Regenkleding HET WEER MORRIS IHHi Vanavond nadere verklaring Mao Tse Toeng zou verlamd zijn Boterprijs 45 cent per kilo omhoog Hoop voor de beide runners opgegeven Zondag met lentezon ra m *1 ÉHl WmË''- rf Meningsverschil tussen hoofdredactie en redactiechef Persvereniging Geen vervolging voor nazistische uitlating T oejuichingen Dag van rouw in IJmuiden Het woord is aan SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN metaal vaklieden Spoormannen sputteren pagina 11 Kans op regen 51e JAARGANG NUMMER 116 MAANDAG 21 MAART 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. -129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELS EN-IJ MU 1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning V Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DAGBLAD VOOR Chef hebben, dat hij de beschikking had over bewijzen dat de buitenlandse pers de hand heeft gehad in het gooien met rookbommen. De premier waarschuwde in dat verband tegen terreur in de vorm van valse voor lichting. Minister-president Cals is de eerste bewindsman die op een verkiezings bijeenkomst het prinselijk huwelijk en de demonstraties ter sprake bracht. De minister noemde de gebeurtenissen rond het huwelijk een ernstige zaak. „In Nederland dreigt een actie, een terreur van lieden met gebrek aan verantwoorde lijkheid, die de beschikking hebben over communicatiemiddelen zoals pers, radio en televisie. Daardoor krijgt het buiten land de vertekende indruk, dat Neder land ten aanzien van het vorstenhuis an ders is ingesteld dan het in feite is." Het Nederlandse volk staat naar de mening van minister Cals in grote meer- Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Amsterdamse raads lid drs. J. P. A. Gruijters heeft bedankt voor de V.V.D. De laatste tijd was er in de V.V.D. veel critiek uitgeoefend op zijn beslissing, het huwelijk van prinses Bea trix op 10 maart niet bij te wonen. Drs. Gruijters stond als eerste op de V.V.D.- lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen in Amsterdam. DJAKARTA (Reuter, AP en ANP). Het Indonesische leger heeft op de luchtmachtbases in het gehele land verstrekkende veiligheidsmaat regelen genomen. De meerderheid van de luchtmacht in Indonesië zou commu nistisch gezind zijn. Indonesische staatsburgers mogen het land niet verlaten, met uitzondering van die genen, die toestemming hebben van de overheid om een pelgrimstocht te maken naar Mekka. Dit zijn slechts enkele van de maatregelen die de af gelopen dagen in het wekenlang door demonstraties geteisterde Indonesië zijn genomen door de legerautori- teiten. Volgens reizigers die in het week einde uit Indonesië in Singapore aan kwamen is de toestand in Djakarta nu aanmerkelijk rustiger. Generaal Soeharto heeft opdracht gegeven de. scholen en universiteiten weer open te stellen. De Indonesische studenten, die .weken lang hebben betoogd tegen de links ge oriënteerde ministers van het vorige In donesische kabinet, hebben een „over winningsmaaltijd" gehouden. De inwo ners van Djakarta hadden voor de wel voorziene dis gezorgd. De vijftien van hun functie ontheven ministers, onder wie minister Soebandrio, zijn naar de militaire gevangenis in Dja karta overgebracht. Zij zitten in cellen die tevoren tot verblijfplaats dienden voor opstandelingen van de fanatieke moham medaanse beweging Daroel Islam. toegejuicht zijn door studenten ^toen hij enkele dagen geleden naar Bogor reed. President Soekarno heeft de legerlei ders aan wie hij negen dagen geleden de macht overdroeg om toestemming ver zocht te mogen terugkeren naar de plaats waar hij een groot deel van zijn jeugd heeft doorgebracht. Diplomatieke waarnemers die dit had den vernomen, verklaarden echter dat de nieuwe machthebbers Soekarno als staatshoofd willen handhaven en niet graag zouden zien dat hij een marte- laarsrol vervult. President Soekarno werd even buiten Soerabaja geboren en bracht een deel van zijn jeugd door bij, zijn grootouders in Toeloengagoeng, op Oost-Java. Uit betrouwbare bron is vernomen, dat nog een voormalige minister in „be- schermingshechtenis" is genomen: het is vice-maarschalk Soerjadarma, die minis ter is geweest voor de Telecommunicatie. Vier voormalige ministers zouden zijn ontkomen aan een arrestatie. Het zijn de gewezen derde vice-premier Chaeroel Sa- leh, en de oud-ministers Achadi, Moedada- lam en Sjasei. Op Sumatra heeft het nieuwe militaire bewind tijdelijk alle politieke partijen verboden. Het verbod is uitgevaardigd om de openbare orde in het gebied te hand haven. Alle openbare bijeenkomsten en demonstraties zijn ook tijdelijk verboden. De Indonesische ambassadur op Cuba heeft vorige week vergeefs getracht aan zijn arrestatie te ontkomen, door zich on der de valse naam „Dijken" te laten in schrijven in „Hotel Indonesia". De am bassadeur, wiens ware naam Hanafi is, wordt verantwoordelijk geacht voor de vernederende wijze waarop de officiële Indonesische delegatie naar de drie con tinentenconferentie in Havanna in janua ri van dit jaar is behandeld. (Van onze correspondenten) Minister-president Cals heeft in het weekeinde op een verkiezingsbijeen komst de demonstraties rondom het prinselijk huwelijk ter sprake ge bracht en daarbij uitlatingen gedaan die een dermate kras karakter dragen dat het Kamerlid mevrouw G. Brauti- gam (P.v.d.A.) en de Buitenlandse Persvereniging in Nederland de pre mier gevraagd hebben de bewijzen op tafel te leggen. Mr. Cals zou gezegd TKIO (AFP) Volgens in de Japan se hoofdstad ontvangen berichten uit Hongkong zou de Chinese partij leider Mao Tse-Toeng verlamd zijn. Hij is se dert 26 november niet in het openbaar verschenen. Geruime tijd doen reeds aller lei geruchten de ronde over de gezond heids-toestand van Mao. derheid achter het Koninklijk Huis. „Ik ben ervan overtuigd: ook de grote meer derheid in Amsterdam", zei hij. „Wij heb ben in andere1, landen gezien wat er ge beurt als de straatterreur van enkelen de overhand krijgt. Laten we voorkomen dat in Nederland zich dezelfde ontwik keling voordoet", aldus de premier. De minister-president was gisteravond enigszins verbaasd over de opschudding, die zijn toespraak in Valkenburg teweeg heeft gebracht. Hij sprak van een groot misverstand en zei dat helemaal niet zo was, dat hij de schuld voor het gebeu ren in Amsterdaip de pers in het alge meen in de schoenen had willen schui- In een communiqué heeft de hoofdre dactie van het N.T.S.-journaal medege deeld waarom de ongeregeldheden in Amsterdam niet in het N.T.S.-journaal te zien waren. „Zaterdagmiddag werd het N.T.S.-jour- naal gebeld door de heer Van Gasteren, die mededeelde, dat hij filmmateriaal had van ongeregeldheden in Amsterdam van die middag, welk materiaal hij het N.T.S.-journaal aanbood. De dienstdoende redactiechef heeft ge antwoord dat hij ten eerste moest onder zoeken wat er gebeurd was, en ten twee de, dat hij meende dat de VAR,A de ope ning van de fototentoonstelling „10-3-1966" in haar rubriek „Achter het Nieuws" zou opnemen en hij het beter achtte dit on derwerp eveneens aan de VARA aan te bieden. De dienstdoende redactiechef heeft evenwel geen overleg gepleegd met de hoofdredactie. De hoofdredactie van het N.T.S.-jour naal is van mening dat dit onderwerp wél uitgezonden had moeten worden en be treurt het dat de dienstdoende chef-redac teur geen overleg met haar heeft ge pleegd,'.' aldus het communiqué. ven. Hij zal vanavond in een verkiezings bijeenkomst van de KVP in Amsterdam nader op de kwestie ingaan. Het Tweede Kamerlid mevrouw G. Brautigam (P.v.d.A.) heeft aan minister president Cals gevraagd of de volgende citaten, ontleend aan het ANP-verslag van de toespraak die de minister-president heeft gehouden op zaterdag 19 maart in Valkenburg, een juiste weergave zijn van dat deel van zijn rede: „De demonstra ties bij gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix, zoals o.a. het gooien met rookbommen, zijn ten dele op ver zoek van de buitenlandse sensatiepers ge beurd. Er bestonden daartoe bepaalde afspraken. Ik heb daarvoor de bewijzen in handen. In Nederland dreigt een actie, een terreur van lieden met gebrek aan verantwoordelijkheid, die de beschikking hebben over communicatiemiddelen zo als pers, radio en televisie". Mevrouw Brautigam vraagt: „Wil de minister-president de bewijzen waarover hij beschikt openbaar maken"? De Buitenlandse Persvèreniging in Ne derland heeft minister-president Cals om een onderhoud verzocht naar aanleiding van diens uitlating, dat hij over bewijzen beschikt dat de demonstraties op 10 maart in Amsterdam ten dele zijn gebeurd op verzoek van de buitenlandse sensatiepers en dat daartoe afspraken waren gemaakt. De voorzitter van de Buitenlandse Pers vereniging, de heer H. G. Kersting, die het telegram aan mr. Cals verzond, zegt daarin dat van de zeventig leden der ver eniging zich een veertigtal actief heeft be ziggehouden met de verslaggeving van het vorstelijk huwelijk in woord en beeld naar het buitenland. Hij verzoekt minister Cals zijn algemene verklaring aan de hand van bewijzen te preciseren en toe te lichten, omdat de verklaring in haar algemeenheid, ondanks de door de minis ter-president gekozen omschrijving van de buitenlandse sensatiepers, toch de in Nederland werkende buitenlandse corres pondenten aangaat en in een bepaald daglicht stelt. Aangezien het aantal beschikbare plaat sen in het stadion te Rotterdam voor de interlandvoetbalwedstrijd Nederland West-Duitsland op woensdag niet is uit verkocht, zal er geen directe televisiere portage van deze wedstrijd worden uitge zonden. Dat is conform de gemaakte af spraken tussen KNVB en de N.T.S. In een extra uitzending van „Sport in beeld" zullen woensdagavond circa 00.15 uur op Nederland één filmflitsen van de ze wedstrijd worden uitgezonden. Het produktschap voor zuivel hééft me degedeeld, dat de officiële notering voor boter met 45 cent per kilogram is ver hoogd, nl van ƒ4,72 tot 5,17. De boterprijs, zo licht het produktschap toe, zou begin april toch moeten worden verhoogd wegens de verhoging van de richtprijs voor melk en wegens het feit, dat dan de steun die de melkproducenten in de vorm van de melkprijstoeslag ont vangen wordt verlaagd. Zoals bekend is wordt deze steun inge volge de EEG-regelingen geleidelijk afge schaft. Men heeft de prijsverhoging wat eerder kunnen laten ingaan doordat er een zekere krapte op de botermarkt is ontstaan. Tijdens de wanordelijkheden in Am sterdam ïijdens het weekeinde stichtten jeugdige relletjesmakers ook brand achter de ijzeren hekken van het koninklijk paleis op de Dam. Ze maakten daarbij gebruik van in petroleum gedrenkte lappen. Meer over de opstootjes op pagina 2 en S. SINGAPORE (AFP) - Bij overstromin gen op Midden-Java zijn zeker driehon derdduizend mensen betrokken. Dat meldt radio-Djakarta. Voorts werd gezegd dat generaal Soeharto een miljoen roepiah ter beschikking van de slachtoffers van de „nationale ramp" heeft gesteld. De over stromingen zijn veroorzaakt dpordat als gevolg van voortdurende regenval, in de afgelopen dagen een dam in de Solo was bezweken. KIEL (DPA) Het gerechtelijk onder zoek tegen twee leerkrachten aan het Noordzee-gymnasium in het Westduitse Büsum, wegens nazistische uitlatingen tij dens cfe lesuren, is door de openbare aanklager in Flensburg stopgezet. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie in Kiel kan de beschuldigden wel iswaar het doen van tactloze uitlatingen verweten worden, maar een strafbaar feit is er niet uit te construeren. Volgens de laatste berichten bevindt president Soekarno zich in zijn zomer verblijf te Bogor. Hij zou enthousiast De hoop, dat de tweekoppige runners bemanning van de losgeslagen baggermo len Tiger nog zou worden gevonden is op gegeven, nadat het zeegebied 50 mijl ten noorden van Terschelling grondig was af gezocht. De vermisten zijn de ongehuwde matroos runner G. van Wolferen, 22 jaar oud, uit IJmuiden en de ongehuwde ma troos-runner W. A. van der Hilst, 19 jaar oud, uit Amsterdam. Over de oorzaak van de ramp, die zich vrijdagavond laat af speelde bij windkracht 6 tot 7 tast men nog in het duister. De sleepboten Hector en Titan hebben na twee dagen zoeken het opsporingswerk zondagavond om ze ven uur gestaakt en zijn teruggekeerd in de thuishaven IJmuiden. (Zie verder pagina 5) Multatuli: Wie nederig spreekt over zichzelf, wordt boos als ge hem gelooft. SAIGON (AFP) Het aantal in Zuid- Vietnam binendringende Noordvietna- mese militairen zou aanzienlijk groter zijn geworden. Deze infiltraties geschieden langs de Ho Tsji Minh-weg die door da gedemilitariseerde stroken aan weerszij den van de zeventiende breedtegraad loopt. Dit is door Amerikaanse zegslieden in Saigon meegedeeld. Vast staat dat meer dan een dozijn Noordvietnamese regimenten in Zuid- Vietnam is aangekomen. Verwacht wordt dat zij binnenkort in de noordelijke en centrale provincies van het land in actie zullen komen. Het Amerikaanse opper bevel heeft met het oog hierop om ver groting van de troepencontingenten voor Vietnam verzocht. Eén dag voor het officiële begin kregen we een voorproefje van de lente. De zon straalde aan een strak blauwe hemel en alle terrasjes waren overvol, al moest de winter jas er nog wel bij aan. Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2,7,8 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 6 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5 Radio en tv 9 Kunst9 Feuilleton10 Beeldverhalen10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Ferdinand12 Sport 1317 Topsy18 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met van avond en vannacht plaatselijk enige regen. Morgen overdag enkele op klaringen en slechts hier en daar een hui. Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Minder koude nacht, morgen ongeveer de zelfde middagtemperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1