Groninger Schmidt een der grootste sterrenkundigen van de wereld Nederlander vergaart roem in Californië UBELT WIJ HALEN Exposities in Rotterdam en Antwerpen van Belgische kunst van deze eeuw KERKELIJK NIEUWS Een huis vol toneel" KROM Voorproefje van zomerexpositie in Centraal Museum Elektriciteit uit eb en vloed Scheepsreizen naar VS in '67 duurder Lening Kerk van Amersfoort MAANDAG 21 MAART 1966 7 :w If MÉt mm wmwmmk BINNENKORT ZAL IN HET Centraal Museum een tentoonstelling van Belgische schilderkunst van 1890 tot heden geopend worden. Blijkens de namen van enkele vertegenwoordigers valt daar iets belangrijks te ver wachten, reden temeer om twee andere tentoonstellingen aandacht te geven. In het Museum Boymans-Van Beuningen is tot 1 mei werk te zien van de belangrijke Belgische kunstenaar Lismonde, die voornamelijk te kent, en in het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten te Antwerpen kan men tot 17 april nader kennismaken met werk van een in ons land te weinig bekende groep kunstenaars, vertegenwoordigd op de tentoonstelling „De generatie van 1900-Animisten en Surrealisten", een expositie, die men vermoedelijk niet gauw in Nederland zou maken. Bob Buys Examens 7? Boeiende tentoonstelling in Amsterdam IN HET FRAAIE Amsterdamse grachtenhuis (Herengracht 168) dat sedert 1960 het Toneelmuseum her bergt is dezer dagen een tentoonstel ling geopend zoals er in Nederland op toneelgebied nog maar zelden een te zien is geweest. De tentoonstelling heet „Een huis vol toneel", maar dat is eigenlijk een „understatement" want wat er te zien is is zo veelom vattend dat de naam „Een wereld vol toneel" toepasselijker zou zijn. EGKS steunt onderzoek in Limburgse mijnen Simon Koster (Van onze correspondent) GRONINGEN. „Hoe zul je ooit je brood kunnen verdienen door naar de sterren te kijken". Pa Schmidt; rijksaccountant, heeft het zijn zoon vaak gevraagd in de jaren direct na de tweede wereldoorlog. De studie van zijn zoon verontrustte hem een beetje. De sterrenkunde was voor hem ook zo iets onwezenlijks. „Waar kun jij met al die wijsheid die je nu opdoet ooit terecht". Vader Schmidt heeft zich vergist, zoals meer vaders zich vergissen als ze zien dat hun zonen of dochters een voor hen nog niet te begrijpen levensrichting kie zen, want nu, nog geen twintig jaar la ter, begeeft Maarten Schmidt (36 jaar) zich ongeveer dertig avonden per jaar naar Californiës Mount Palomar-observa torium, waar zijn forse gestalte plotseling lilliputachtige vormen aanneemt door de mammoettelescoop, die boven hem uitto rent. Daar, in 's werelds grootste tele scoop, gaat hij naar zijn cilindervormige observatiekooi, ontsluit de hemel door automatisch deuren te laten wegschuiven, richt zijn camera's, controleert alle in strumenten en begint zijn eenzame nacht wake om de eeuwenoude geheimen van het heelal te ontdekken. Coverstory Maarten Schmidt is een groot astro noom geworden. Een van de grootste van de wereld. Zo groot dat het Amerikaanse weekblad Time een coverstory aan hem heeft gewijd. „Hij heeft," zo schrijft Time, „de we reld van astronomen, fysici en filosofen in beweging gebracht" met zijn waarne mingen en gevolgtrekkingen. „De kosmi sche vragen, die Schmidts observato rium heeft opgeworpen, reiken veel ver der dan landingen op de maan door astro nauten of zelfs het zoeken naar leven op andere planeten". Grote kennis Maarten Schmidts interesse voor de sterren werd al op twaalfjarige leeftijd gewekt to enhij eens door een door een oom gebouwd telescoop je de sterrenhe mel mocht bewonderen. Toen hij op de hbs in Groningen (in welke stad hij ook werd geboren) zat, wist hij al zo veel van het heelal dat de leraar tijdens de lessen, die over astronomie handelden, hem zijn stoel aanbood en hem zei dat hij verder de klas maar moest vertellen wat er zo- Advertentie Wij zijn gespecialiseerd in de verzorging van uw ge hele garderobe. Ook uw overgordijnen en tapijten (Eurotop!) zijn bij ons in goede handen. KROM al in het heelal viel te beleven: „jij te- heerst deze stof beter dan ik". Het was in de jaren, daarna, toen Maar ten aan de rijksuniversiteit van Gronin gen wiskunde, fysica en astronomie stu deerde, dat zijn vader zich vaak hoofd schuddend afvroeg wat zijn zoon toch in die sterren zag. Maarten had echter reeds door zijn grote kennis de aandacht ge trokken en het was professor Blaauw die hem onder zijn hoede nam. Na het behalen van zijn academische graad in 1949 werd Schmidt assistent bij astronoom Jan Hendrik Oort van de Leid- se universiteit, die grote bekendheid ge noot door zijn studie van de Melkweg. „Zijn werk was meer dan uitstekend," zegt Oort. Op een partijtje ten huize van Oort ontmoette Schmidt in zijn Leidse ja ren Cornelia Tom, met wie hij in 1955 trouwde. Studiebeurs Kort na zijn promotie in Leiden won de jonge talentvolle astronoom een studie beurs van het Carnegiefonds. Met deze beurs betrad hij de astronomische com plexen in Zuid-Californië, die voor hem, zoals hij later zei, een inspirerende en stimulerende atmosfeer hebben gehad. Schmidt werd in Californië warm „als een ideaal produkt van de Nederlandse school" ontvangen. Na zijn „beurstijd" keerde Schmidt „wegens de opvoeding van zijn kinderen" nog wel even naar ons land terug, maar de aantrekkingskracht van Califor nië was te groot. „Die enorme telescopen hebben op mij de uitwerking van verdo vende middelen". In 1959 vertrok hij voor de tweede maal naar Amerika en werd assistent van een hoogleraar in Pasade na. Het jaar daarop nam hij het werk over van de astronoom Rudolph Minkofs- ki, die tot dat moment aan spectogram- men van de Melkweg had gewerkt. Kiss En nu verdeelt professor Schmidt van het Califomische instituut voor technolo gie zijn tijd tussen het lesgeven aan stu denten, zijn werk op het observatorium en zijn huisgezin. Hij streeft ernaar het diner thuis niet te missen. „Het is dan", zo zegt Corrie Schmidt, „dat hij werke lijk voor de kinderen is". En als het bed tijd is, vertelt Time, staan Anne (5 jaar), Marijke (7 jaar) en Elisabeth (9 jaar) netjes gewassen in de rij te wach ten op hun rituele kus (Dutch for kiss) van Pappie. V :x- .-v - -• I to '"A LISMONDE WERD VOOR ons land ont dekt door de heer J. van Loenen Martinet in de tijd toen hij nog tezamen met de schilder T. Michels in Amsterdam een kunsthandel dreef. De huidige directeur van het prentenkabinet van het Stedelijk Museum, Van Loenen Martinet heeft hier toen meer Belgen geïntroduceerd, en was daarin dat museum vóór, zoals ook andere handelaren dat wel waren. Lis- monde exposeerde in dit museum in 1961. Hoewel als schilder begonnen en nog stu diegenoot van de wereldbekend gewor den De Stael, van wie we in Rotterdam verleden jaar een grote expositie mochten zien, heeft Lismonde het geheel in de te kening gevonden, waarnaast hij dan nog ontwerpen voor tapisserieën en glasramen is gaan maken. In verband met de aard van Lismonde's tekenen is wel de naam van Seurat genoemd. „Ten onrechte", zegt zijn inleider voor deze tentoonstel ling, Maurits Bïlcke. hierover want dan begrijpt men niet „dat het in deze teke ningen veeleer om een vergeestelijking van de materie dan om de trilling van het licht ging". VEELEER STAAT misschien ook het werk van Cézanne aan het begin van Lismonde's weg in zijn tekenen. Men denkt aan Cézanne om de wijze waarop Lismonde het vlak beheerst. Ook is er in Lismonde's idealiseren van de natuur iets van sommige kubisten. Dat idealiseren moet men dan zien als het zuiveren van de vorm der dingen. Anders gedaan dan de tekeningen van Seurat is er overigens wel degelijk sprake van een prachtige sug gestie van het licht, waarbij een voor keur voor landen rond de Middellandse Zee uit de onderwerpen blijkt. Daarnaast bleek Zeeland een bron van inspiratie, want we ontmoeten een paar tekeningen van de nieuwe brug over de Oosterschel- de, waar ik onlangs het landschap mocht genieten en vervolgens moeilijk anders zal kunnen zien dan Lismonde het deed. Lismonde komt soms heel dicht bij ab stracte kunst, maar zijn werk blijft na tuur verbeelden. Zijn tekenen is wel bij zonder mooi te noemen, weloverdacht, diep doorvoeld. Men vergisse zich niet in schijnbare toevalligheden. Alles dat hij op zijn bladen van veelal groot formaat neerzette heeft betekenis voor het geheel. DE BELGISCHE surrealisten Delvaux en Margritte kunnen door vertegenwoor digingen op exposities in Nederland hier enigermate bekend zijn. Hetzelfde geldt de tot de animisten gerekende beeldhou wers Grard en Leplae. Anders is dat met sf; de schilders en tekenaars onder deze ani misten, die zich in het algemeen weer meer door het uiterlijk der natuur lieten leiden dan bijvoorbeeld de hier goed be kende Vlaamse expressionisten. Bepaald geen avant-gardisten en voor een deel zelfs toch wel navolgers van andere en nu toch wel belangrijker te noemen per soonlijkheden is hun geringe bekendheid hier wel te begrijpen. Zij zijn enigermate te vergelijken met sommige Franse schil ders, die men in hun land humanisten noemde en van wie ik als voorbeelden Brianchon, Planson, Oudot en Legueult noem, omdat hun werk in het Museum voor Moderne Kunst te Parijs te ontmoe ten is. In hun buurt zijn te situeren Ne derlandse schilders als Sjollema, Buning en De Kat, die met verschillende animis ten bevriend was in de tijd van zijn ver blijf in België. Als sommiger werk ons als van een wat voorbije tijd voorkomt dan is dit toch wel een kwestie van kwa liteit. Albert Dasnoy herinnert door on derwerpkeuze en visie soms aan de grote Fransen Vuillard en Bonnard, wier werk mij fris als van vandaag kan voorkomen. Nu is er in Antwerpen genoeg van Da- noy dat door de kwaliteit tot op vandaag levend blijft. Een zeer bijzondere schilder is Ward van Overstraten, wiens zo aparte visie op het landschap, realistisch toch geschilderd, ons bij een bezoek aan Bel gië niet meer zal verlaten. Klassiek mooi zijn portretten van eenvoudige jonge men sen en kinderen van Albert' van Dijck, minnaar ook van het Belgische platte land. De andere vertegenwoordigden zijn Jozef Hendrickx, Jacques le Mair, Hubert Malfait, Paul Maas, Armand Vanderlick, Jozef Verdechem, Jozef Vinck, Henri- Victor Wolvens en de keramist Pierre Caille, die de Nederlander wel zeer „Bels" zal aandoen. Bijna het geheel verplaatst ons trouwens dwingend in België en draagt dus kenmerken van het aan het land eigene, dat mij verwarmen kan waar Van Dijck, Van Overstraeten en Dasnoy het vertolkten. MARGRITTE, van wie de liefde voor zijn vak hier eigenlijk zo opvalt, is voor mij minder een voor zijn land typische vertegenwoordiger. Maar men zou dat land beter moeten kennen misschien. Aan Delvaux's combinaties van gewoon „ake lig" te noemen naakten met architectuur had ik eigenlijk een hekel. Toch gaat men hem in eigen omgeving na een tocht langs veel Belgisch te noemen architec tuur anders en meer geïntrigeerd bekij ken. De ruime vertegenwoordiging van de realistisch maar ook idealistisch gerichte beeldhouwers Grard en Leplae wettigt op zichzelf al een bezoek aan deze ex positie, die op de dinsdagen gesloten is. „Balkon", tekening van Lismonde Ned. Herv. Kerk Beroepen te Longehouw-Schetten Jhr. F. W. Teding van Berkhout te Koekange. Aangenomen naar Nieuwland en Oos- terwijk (toez.) A. G. Haring te Veen; naar Stavenisse D. Heikoop, kand. te Utrecht, die bedankte voor Piershil. Bedankt voor Veenendaal (toez. vak. P. de Jong) J. Verwelius te Waddinxveen; voor Voorthuizen (toez.) en voor Wier den H. Jongerden te Schoonhoven. Geref. Kerken Beroepen te Amsterdam-West (vak. dr. E. de Vries) J. P. Dondorp te Enschede; idem (vak. M. Wildschut) R. J. de Jong te Groningen; te Hoorn N. Wijngaarden te Idskenhuizen; te Ommen (3e pred. pl.) L. J. Goede te Aalten. Aangenomen naar Sneek (als tweede miss. pred. voor Argentinië) J. C. Lange- veld te Vianen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenrage-West I. de Bruijne te Rotterdam-West. Doopsgezinde Broederschap Aangenomen naar Franeker c.a. J. Gor ter te Akkrum. Aangenomen naar Assen A. C. Noort te Groningen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bodegraven (vac. A. den Hartogh - toez.) R. J. v. d. Hoef te Hier- den te Vinkeveen A. Klein Kranenburg te Hoevelaken te Zeist J. Vuijst pre dikant voor buitengewone werkzaamhe den te Voorburg. Bedankt voor Eist (U.) G. Broere te Dinteloord. Geref. Kerken Beroepen te Harlingen C. Brilman te Treebeek te Rijnsburg (vac. H. Post) A. G. Baayen te Zuidland. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE. Dit is, uit de lucht gefotografeerd, de eerste getijkrachtcentrale ter wereld, die men in Frankrijk aan het bouwen is in Bretagne. Door eb en vloed te benutten hoopt men volgend jaar zeshonderd miljoen kwu stroom per jaar te kunnen leveren. Als het project slaagt be tekent dit een wereldprimeur voor Frankrijk. Leiden. A. Fuldauer, huisarts, geboren te Dinxperlo en thans wonende te Hengelo, is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „Bejaardenonderzoek in een huisartsenpraktijk". Promotor was prof. dr. P. Muntendam. De heer G. Veld- huisen, bioloog bij het medisch-biologisch laboratorium van de RVO-TNO, geboren te Ede en thans wonende te Pijnacker, is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op proefschrift: „Ge netische transformatie van de bacteriofaag t4". Promotor was dr. J. A. Cohen. Ge slaagd voor het doet. examen Ned. recht: mej. M. M. van Ditzhuijzen (Rotterdam). LONDEN (Reuter) De Atlantic Pas senger Steamship Conference heeft een verhoging van de tarieven voor het pas sagiersvervoer over de Atlantische Oceaan bekendgemaakt. Hiertoe is besloten op een bijeenkomst in Palma van 22 schep- vaartmaatschappijen die tussen Europa en Noord-Amerika varen. De tarieven voor het hoogseizoen voor reizen in oostelijke richting 1 mei tot 7 augustus en voor reizen in westelijke rich ting 1 juli tot 7 oktober zullen in 1967 met vijftien dollar worden verhoogd. De tarieven voor de rest van het seizoen worden met vijf dollar verhoogd. De geldigheidsduur van retourbiljetten voor vakantiereizen naar Noord-Amerika, waarop een korting van vijftien percent wordt verleend, wordt verlengd tot 61 da gen. Deze retourbiljetten zullen voortaan gedurende negen maanden van het jaar verkrijgbaar zijn. Voor vakantiereizen naar Europa zullen volgend jaar biljetten met een geldigheidsduur van dertig da gen beschikbaar worden gesteld. ONDER LEIDING van de conservator van het Toneelmuseum de heer E. Alexander, die daarbij werd geadviseerd door de hoogst deskundige voorzitter van het museumbestuur, prof. dr. F. W. S. van Thienen, is hier een collectie bijeen gebracht waaraan iedere toneelliefheb ber zijn hart kan ophalen. De mooi uit gevoerde catalogus die geen gewone catalogus is maar eerder een geïl lustreerd geschrift van prof. Van Thie nen over de geschiedenis van de drama tische kunst, dat tegelijk een handleiding bij de tentoonstelling vormt opent met de woorden van een ongenoemde Neder landse actrice: „Onze kunst bestaat toch alleen maar zolang het doek op is." Van heden af staat (bij de Verenigde Bankbedrijven en Ingwersen en co) de in schrijving open op nominaal 350.000 6% percent dertig jarige obligaties 1966, tegen 98 percent, ten laste van de chris telijke gereformeerde kerk van Amers foort. De stortingsdatum is vrijdag 15 april. De stukken zijn groot 1.000 en 500 aan toonder. De opbrengst van de lening zal worden aangewend voor de ge deeltelijke financiering van de bouw van een kerk ter vervanging van het inmiddels verkochte oude kerkgebouw en ter uitbrei ding van het aantal zitplaatsen. De aflossing der lening geschiedt a pari van 1967 tot en met 1976 met 10.000 per jaar van 1977 t/m 1981 met 11.000 per jaar etc. etc. Vervroegde gehele of ge deeltelijke aflossing is toegestaan en wel voor het eerst op 1 april 1976. De total investering zal rond 560.000 bedragen. Hiervan kon uit eigen middelen 210.000 worden gefinancieërd, zodat met een geldlening van ƒ350.000 kan worden volstaan, aldus het prospectus. De Hoge Autoriteit der EGKS heeft besloten een bedrag van ruim 400.000 gul den beschikbaar te stellen voor een tech nisch onderzoek van de gezamenlijke steenkoolmijnen van Limburg. Het betreft hier een onderzoek naar de factoren die van invloed zijn op de klimatologische omstandigheden ondergronds, zo meldt de voorlichtingsdienst der Europese gemeen schappen. Maar de tentoonstelling is daar, om het tegendeel te bewijzen. Als men deze ver zameling maquettes, decors, kostuums, maskers, foto's, tekeningen, affiches, en zelfs enkele programma's en recensies, om zich heen ziet, mist men weliswaar de toneelspeler door wie dat alles tot le ven komt, maar de sfeer en de geest van de dramatische kunst zijn niettemin aan wezig. CHRONOLOGISCH gesproken begint de expositie met een maquette van het antieke Griekse theater in Epidauros, waar in de vierde eeuw vóór Christus on der meer de tragedies van Aischylos wer den vertoond, en zij eindigt heel zinvol met een indrukwekkende opstelling van de kostuums en de maskers waarin één van die tragedies van Aischylos, na melijk „De Perzen", in onze eigen tijd door Erik Vos in het Amsterdamse Thea ter Carré ten tonele is gebracht. De be langrijkste fasen van de vierentwintig eeuwen toneelkunst die daar tussen liggen zijn op de tentoonstelling in 't algemeen summier, maar altijd met goed-gekozen voorbeelden vertegenwoordigd. Schil derijen van middeleeuwse wagenspelen, op hout geschilderde blazoenen van rede rijkerskamers (waaronder dat van da Haarlemse kamer „Het Wit Angierken" met de zinspreuk „In liefde ghetrou") en afbeeldingen van Landjuwelen geven een indruk van het middeleeuwse en re- naissance-toneel in de Nederlanden. Het begin van de „echte" schouwburgbouw (Palladio's Teatro Olimpico te Vicenza) kan men vergelijken met het Elisabe- thaanse Globe Theatre, dat ongeveer uit dezelfde tijd dateert maar toch zo heel anders van opzet is. Men kan zich ver diepen in de constructie, de aankleding, de decors, de diverse veranderingen en tenslotte de noodlottige brand van de ze- ventiende-eeuwse schouwburg aan de Kei zersgracht die tot laat in de achttiende eeuw dienst heeft gedaan. Men kan zich verbazen oveV de ingenieuze toneeltech niek van die tijd, toen spectaculaire „wonderen" een belangrijk bestanddeel van de dramatische kunst uitmaakten; diverse op schaal geconstrueerde minia tuurtoneeltjes geven daar een hoogst merkwaardig beeld van. En zo gaat het door, via de befaamde Nederlandse to neelleider Jan Punt, de niet minder ver maarde actrice Johanna Cornelis Ziese- nis-Wattier, de kostelijke „Theoretische lessen" van Jelgerhuis, de buitenlandse toneelvernieuwers van de negentiende eeuw, het naturalisme van Heijermans, de romantiserende Royaards (vertegen woordigd door Frits Lensvelts decors voor de onvergetelijke „Driekoningen- avond"-opvoering) en via nog onnoeme lijk veel anderen, tot onze eigen tijd, di« van Theater Carré tot De Brakke Grond toch ook heel goed voor den dag komt. „Een huis vol toneel" is een tentoon stelling die met veel liefde, zorg en des kundigheid (en mede dankzij vele curiosa uit binnen- en buitenlandse collecties) tot een representatief en bijzonder boeiend gehaal is gemaakt. Ze is tot eind juni dagelijks te bezichtigen. VERENIGDE CHEMISCHE WASSERIJEN NV

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7