Weer veldslag tussen politie en provo's BIJ TENTOONSTELLING OVER REL OP 10 MAART MAANDAG 21 MAART 1966 8 iHOTÊLi Drukt* voor het gebouw waar de tentoonstelling „10-3-'66" gehouden wordt. Een witte provofiets wordt opgehesen. Z „lui' II jiMiiijiiyji rti' Sarrende lachers lopen met een agent mee die het slagveld aan de Prinsen gracht zonder pet verlaat. Een meergebruikt protestmiddel van de provo's: het bekladden van het Van Heutzmonumeni De politie kreeg hulp en grijpt in. Een meeloper die niet doorloopt krijgt er van langs. Bij de woning van burgemeester Van Hall in Amsterdam-Zuid zetten zich groepen provo's protesterend op straat. De opening van een tentoonstelling van foto's en ander materiaal over het politieoptreden op 10 maart in Amsterdam is zaterdagmiddag ont aard in een veldslag tussen politie en jongelui. De toeloop nam zo'n omvang aan, dat de smalle Prinsengracht, waar het tentoonstellingsgebouw staat, geen ruimte meer bood en ten slotte het verkeer in de aangrenzende Utrechtsestraat werd gestremd. Dit leidde tot telefoontjes naar het hoofdbureau van politie, waarin onder meer werd gemeld, dat er varkens wa ren losgelaten. Twee agenten met een patrouilleauto maakten de Utrechtsestraat voor het verkeer weer vrij en stonden juist op het punt weg te rijden, toen plot seling 'n 23-jarige wijkinspecteur van een verzekeringsmaatschappij tegenover een van de agenten de bokshouding aannam en beledigingen riep. De agenten werk te de jongeman met een forse duw tus sen het publiek op het trottoir. Maar de Jongeman keerde zich om en gaf de po litieagent een klap in het gezicht. De agent arresteerde de jongeman en wilde hem meenemen naar de auto. Een deel van het publiek keerde zich daarop tegen de beide politiemannen, waardoor een fel le vechtpartij ontstond. De politieman nen raakten hun petten kwijt en een van hen viel op de grond. Zij wisten echter de auto te bereiken met hun arrestant. Op hun verzoek om assistentie waren bin nen korte tijd 24 politiemensen ter plaat se, die in de overtuiging verkeerden dat er twee agenten door een roerige, lang zamerhand tot bijna 600 man aangegroei de troep jongeren, werden afgetuigd. De twee agenten waren echter op dat mo ment al met hun arrestant op weg naar het politiebureau. De politieversterking was daarna zeer snel in een forse veldslag gewikkeld met de menigte voor het tentoonstellingsge bouw. Daarbij liep een 23-jarige 'jonge man nogal wat verwondingen op, zodat hij in een ziekenhuis moest worden op genomen. Een 19-jarige assistent-boekhouder werd gearresteerd omdat hij een van de agen ten ernstig beledigde. Het incident op de Prinsengracht ont stond om ongeveer drie uur, enkele minu ten nadat de schrijver-beeldhouwer Jan Wolkers de fototentoonstelling geopend had. Enkele provo's onder de honderden, die buiten wachtten, doodden de tijd on der meer met het loslaten van een paar kippen. Joelend hesen zij verder een wit te fiets aan het tentoonstellingsgebouw. Burgemeester Van Hall verklaarde za terdagavond voor de televisie: „Als het zo doorgaat kunnen er wel eens doden vallen". In verband met deze mogelijk heid had hij er in het begin van de avond bij de politie op aangedrongen al les te doen om te voorkomen dat er on gelukken zouden gebeuren. Een groep van ongeveer 100 provo's kon dan ook in de nacht van zaterdag op zondag on gestoord bij het „Lieverdje" op het Spui en bij het paleis op de Dam wat pa pier in brand steken. Kort daarop wer den bij de woning van de burgemeester in het zuidelijke stadsdeel door straatzit- tende provo's tegen hem gerichte spreek koren aangeheven en werd het nabij ge legen Van Heutzmonument beklad. Hun optreden werd zondagmorgen vroeg be sloten met het ingooien van een ruit van de ambtswoning van de heer Van Hall aan de Herengracht. De tentoonstelling is zondagmiddag be zocht door de ministers Den Uyl van Eco nomische Zaken en Samkalden van Jus titie. „Ik ben eigenlijk als burger ge gaan. Het beeld dat ik uit de kranten had opgebouwd is niet gewijzigd door de foto's op de expositie. Ik heb geen nieuwe aspecten ontdekt. Het blijft na tuurlijk wel een afschuwelijke zaak", zei minister Den Uyl. Niet alleen ministers en Amserdam- mers houden zich met de zaak bezig. Bij de ambtswoning van burgemeester Van Hall worden grote hoeveelheden brieven uit het hele land bezorgd. Na de televi sieuitzending van zaterdagavond wordt de ambtswoning ook overstroomd met tele foontjes. Vrijwel iedereen die belt of schrijft dringt aan op het stoppen van de terreur. „Niet slaan, maar oppakken, in bad stoppen, haar knippen en dan naar een werkkamp met die provo's", schrijven de meesten. (Zie ook pagina 2). Jan Wolkers (opende de tentoonstelling) in gesprek met een agent.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 8