^ANTIGONE" van Sofokles T0NÈEL IN HAARLEM Arsenicum en oude kant nog steeds onweerstaanbaar GRIEP! KINDER- ASPIRIN Gala des Artistes een mislukking Draaiorgelactie voor geestelijk gehandicapte kinderen „Sacco en Vanzetti" t.v.-spel op 1 mei Het tweede concert van Musijckcamer MAANDAG 21 MAART 1966 9 Première bij de Nieuwe Komedie in Den Haag Sterke regie van André van den Heuvel HET RUIM VIERENTWINTIGHONDERD JAAR oude treurspel van Sofokles, „Antigone", is nog altijd in hoge mate actueel, in onze tijd zelfs actueler dan het eeuwenlang is geweest. Want de kern ervan is de stelling dat gehoorzaamheid aan algemeen-geldende ethische wetten belangrijker en noodzakelijker is dan gehoorzaamheid aan de opportunistische bevelen van een machthebber. Door de hele tragedie heen klinkt de hartstochtelijke afwijzing van het „Befehl ist Befehl", dat ook nu nog al te dikwijls gebruikt wordt als een laf excuus voor het begaan van misdrijven tegen de zedelijke grondslagen van de samenleving. Eigenlijk zou een opvoering van „Anti gone" een onderdeel moeten vormen van elk proces tegen oorlogsmisdadi gers uit de nazitijd; want alle daar gebruikelijke verontschuldigingen, ge baseerd op de vereiste gehoorzaamheid aan de „Führer" als hoogste wet, verbleken bij het magistrale betoog van Sofokles dat er veel hogere wetten zijn, waaraan de mens desnoods met opoffering van het eigen leven de voor rang dient te geven. Geef uw kind Doet de koorts dalen. Stilt de pijn. Ideale dosering. Simon Koster SPORT STAALT SPIEREN Heel jong Haarlem stemt Lijst 8 Stemt dus woensdag LIJST 8 Expositie in Museum Van Looy 1/ ff Hein Steehouwer De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma mmwm mÊÊm In de Nieuwe Kerk Sas Bunge BIJ DE OPVOERING van „Antigone" door de Nieuwe Komedie, waarvan zater dagavond in het Haagse Dïligentia- schouwburgje de première plaatshad, heeft de regisseur, André van den Heu vel, deze actuele betekenis van het treur spel bijzonder duidelijk laten uitkomen. Er was geen geringe moed voor nodig om met een ensemble als dit, dat voor een aanzienlijk deel uit betrekkelijk onervaren krachten bestaat, het aan spelers en re gie zeer zware eisen stellende werk ten tonele te brengen. Dat deze onderneming, hoewel niet in alle opzichten geslaagd, toch ook stellig geen mislukking is ge worden, kan voornamelijk worden toege schreven aan Van den Heuvels sterke per soonlijke visie op het stuk, een visie die hij in grote mate op de spelers heeft we ten over te dragen. Merkwaardig genoeg vat Van den Heuvel in zijn programma commentaar de betekenis van de trage die samen in de woorden „Liefde zal triomferen in de dood", maar in zijn re gie heeft hij, zeer terecht, niet Antigone's broederliefde de sterkste nadruk gegeven maar wel de tragische zelfoverschatting en machtswellust van Kreoon, die te gronde gaat aan zijn moedwillige over treding van het goddelijke gebod. Want inderdaad is niet Antigone de centrale fi guur van deze tragedie, maar de dicta tor-koning Kreoon wiens korte heerschap pij eindigt in zijn volkomen ontluistering, in het verlies van zijn gezin en zijn heer schappij, en in de aangrijpende woorden: „Ik ben niets. Ik heb geen leven. Leidt mij weg..." IN DEZE ONTZAGLIJK ZWARE rol heeft Bert Dijkstra een verrassende pres tatie geleverd, die vooral Kreoons zelfin genomenheid en zijn volstrekt geloof in de onaantastbaarheid van zijn macht goed deed uitkomen; de omkeer, na de on heilsboodschap van de blinde ziener Tei- resias, maakte hij te weinig voelbaar, maar in de slotscène won zijn vertolking weer aan intensiteit. Men kan zich Kreoon ongetwijfeld ge weldiger, angstaanjagender en daardoor aan het slot nog verschrikkelijker ver pletterd voorstellen, maar binnen het ka der van het ensemble van de Nieuwe Ko medie was Dijkstra's creatie zeer aan vaardbaar. Mart Gevers was een levens-echte, ont roerende Antigone, bij wie de nadruk gelukkig nu eens niet kwam te liggen op de uitdagende trots en de halsstarrig heid van de koningsdochter maar veeleer op haar devote toewijding aan de gebo den der menselijkheid, ook wanneer die in strijd zijn met de bevelen van de dicta tor; deze opvatting was bepaald een winstpunt voor de regie. De belangrijke rol van koorleider werd vervuld door Bob Goedhart, die de toon van de dramatische passages beter trof dan die van de lyrische, waarbij hij, even als de andere koorleden, tot al te „mooi praten" werd verleid. Christine Schreu- der was een heel zachtmoedige Ismene, Cor Stedelinck een vurige (door zijn vu righeid soms onverstaanbare) Haimoon, John Soer een meer imposante dan hui veringwekkende Teiresias, en Tatiana Ra dier een decoratieve Eurydike. De graf wachter werd levendig gespeeld door Wil lem Wagter en de bode door Frans Kop pers. DE DICHTERLIJK-KLINKENDE ver taling van Bertus van Lier, in 1955 be kroond met de Martinus Nijhoff-prijs, bleek door het ruime gebruik van de Griekse syntaxis („Niet langer kan mijn Advertentie Nederland 1: In Openbaar Kunstbezit wordt aandacht besteed aan de joodse paasviering in de kunst. In het Joods Historisch Museum in Amsterdam is veel te zien aan zilverwerk, dat bij deze paasviering wordt gebruikt. Flipper be leeft vervolgens zijn tweede avontuur met de olifant en de chimpansee. „Ik was Monty's dubbelganger" is de titel van de hoofdfilm. In de hoofdrollen Clifton James, John Mills en Cecil Par- ker. Clifton James speelt min of meer zichzelf. Hij was een onbekende acteur, die tijdens de oorlog toen hij in dienst was de aandacht op zich vestigde door de grote gelijkenis met de grote generaal Montgomery. Dat bracht twee mannen van de Engelse contra-spionage dienst op het idee de nazi's een poets te bakken. Ze lieten de pseudo-generaal op plaatsen present zijn om de vijand de indruk te geven dat daar binnen korte tijd iets spectaculairs te doen zou zijn. De vijand werd zo steeds bij de neus geno men. Later schreef de namaak-generaal zijn memoires, die weer later verfilmd werden. Tot slot van de avond Two in the Bush. Het echtpaar Durrell ditmaal tus sen de kangoeroes. Nederland 2: De VPRO begint met een aflevering van de serie Car '54. Daarna gaat dr. Nico Kramer in zijn Politiek Bekeken dieper in op de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Dan een re portage over de avond van dichters die onlangs is gehouden in Carré in Amster dam. Tal van dichters lazen voor uit hun eigen werk. „Ooievaar-lepelaar" heet de hierna volgende film over ooievaars. Tot slot van de avond „Verkenning en Her kenning" waarin een gesprek wordt ge voerd tussen prof. P. CV Kwant en drs. J. C. van der Sluis. Mart Gevers en Bert Dijkstra in „Antigone". tranenloop ik terughouden meer") dik wijls moeilijk te volgen; ook dwong deze antiek-statige tekst de regisseur tot een bepaalde, ietwat ouderwets aandoende stilering van het geheel. Maar Van den Heuvels gevoel voor de innerlijke actuali teit van de tragedie was krachtig genoeg om die beperking af en toe te doorbre ken en dan indrukwekkende dramatische hoogtepunten te bereiken, zoals hij ook bij de bewegingsregie van het koor zonder iets revolutionairs te doen ge lukkige vondsten heeft gehad. Voor de voorhof van het door oorlogs geweld gehavende paleis van Thebe had Wim Vesseur een eenvoudig maar sug gestief decor ontworpen; zijn kostuums, met lelijk-gekleurde tricots als een soort van zichtbare onderkleding, waren heel wat minder geslaagd. Advertentie Maar onze gezamenlijke kracht ligt in onze werkelijk christelijk-oecumeni- sche politieke eendracht De enige werkelijk vooruitstrevende moderne partij in Nederland met TWEE SPECIALE ONGEHUWDE KANDIDATEN VOOR DE VELE ZEER BIJZONDERE BELANGEN VAN ALLE NEDERLANDSE ONGE- HUWDEN Bovendien C.D.U. stemmen is inflatie remmen Jonge kiezersSchrijf eens naar C.D.U., Postbus 122 te Hilversum of steunt het landelijk verkiezingsfonds op giro 42223 van de Ned. Midden- standsbank N.V. te Hilversum! (Gro tere giften mogelijk fiscaal aftrek baar PARIJS De grote jaarlijkse gala avond van de Franse artiestenvereniging die was voorbereid door de voormalige Nederlander Henri Garcin, is een volko men mislukking geworden en geheel in het water gevallen. Voor de toegangsbe wijzen in de Parijse opera waren prijzen betaald van 200 tot 350 frank. Het gordijn ging een uur te laat omhoog, wat betrek kelijk weinig protesten in de zaal uitlok te, aangezien men zich voorbereidde op een kostelijke grap. Maar die grap liet op zich wachten, wat men al bij de eer ste nummers zag: zij werden slecht en on handig uitgevoerd. De stemrping in de zaal werd vijandig: alle acteurs en actrices werden uitgeflo ten. Eddie Constantine moest de zaal be zighouden tijdens het wisselen van de de cors, maar hij kon zich onder het gejoel en gefluit nauwelijks verstaanbaar ma ken. Schijnwerpers functioneerden niet en zelfs de microfoon liet het verscheidene malen afweten. Achter de schermen was de ruzie tus sen Henri Garcin Nderlandse naam: Tony Alberts en de acteurs enerzijds, de toneelknechten anderijds in volle gang. Brigitte Bardot bleef tot drie uur in de ochtend en vertrok toen in alle stilte. Prinses Gracia en prins Rainier van Mo naco hielden hun vorstelijke waardigheid op en keken onverstoord voor zich uit. Om vier uur namen zij hun ontbijt in de halflege foyer van de opera. Er was toen geen publiek meer in de zaal. Niet ver schenen waren ondermeer Jean-Paul Bel- mondo, voorzitter van de Bond van Ac teurs, Fernandel, Yves Montand, Charles Chaplin, Marlène Dietrich en Jeanne Moreau. Allen hadden het zonder excuus laten afweten. De Haarlemse ouderverenigingen „Helpt Elkander", „Het Zorgenkind", „Philadelphia" en de Nazorg ontplooien de komende zomer weer enkele activitei ten draaiorgelactie en kunstmarkt om gelden bijeen te krijgen voor het stichten van tehuizen voor het geestelijk gehandicapte kind. In samenwerking met de Kring van Draaiorgelvrienden wordt er weer een grootste draaiorgelactie gehouden in Haarlem, Heemstede, Hoofddorp en Zand- voort. Het doel van deze actie is twee ledig: het pierement in ere houden en de opbrengst voor het stichten van gezins vervangende tehuizen voor het geestelijk gehandicapte kind bestemmen. Bovendien zal er voor de derde keer op 10 juni in de Stadsdoelen een kunstmarkt worden gehouden en ook daarmee beoogt men een tweeledig doel, namelijk het in contact brengen van de kunstenaar met zijn stadgenoten en hen met de ouderver enigingen van het gehandicapte kind. Woensdag 23 maart, 's avonds om acht uur, wordt in het Museum Van Looy een tentoonstelling van „Reisschetsen van Haarlemse kunstenaars van Jacobus van Looy tot heden" geopend. Op deze tentoonstelling zijn werken ge- exposeerd van W. Bogtman, H. J. Boot, Poppe Damave, Frans Funke, Dirk Har- ting, Jacobus van Looy, Kees Okx, Ploos van Amstel, L. H. H. Schutte, Wim Steyn mevr. J. W. Verdenius en Kees Verwey. De expositie is op werkdagen geopend van 10 tot 17 uur benevens op zondag van 13 tot 17 uur en duurt tot 12 april. De ope ning zal worden verricht door de kunst criticus Bob Buys. Beetsterzwaag! Hoewel het er aanvanke lijk op leek dat de traditionele open luchtspelen in het openluchttheater in Beetsterzwaag niet zouden doorgaan wegens moeilijkheden over de plaats, de regisseur en het te spelen spel, is de kans nu echter groot dat de traditie voortgezet zal worden, zij het niet on der auspiciën van de Culturele Raad Opsterland. Een aantal particulieren is namelijk bezig met de voorbereidingen. Gekozen is „De Duivelsbaan" van de Ierse auteur O'Casey. Tiny Mulder zal het stuk in het Fries vertalen. DE HAARLEMSE schouwburg was zaterdagavond wel gevuld en dan nog met een publiek, dat soms een onbedaarlijk plezier had, terwijl toch het Nieuw Rotter dams Toneel alsmaar met lijken in de weer was. Allemaal ongewone zaken, die doen vergeten dat de geest van Neef Nurks nog altijd door de Haarlem.raer Hout waart. „Arsenicum en oude kanf van Joseph Kesselring is een van de factoren geweest, het bijna tastbaar overgedragen speelplezier van Rotterdamse Tonelisten was de andere. „ARSENICUM en oude kant" is een ijzersterke komische thriller. Kort na de oorlog kwam het naar ons land overwaai en na grote successen in het land van herkomst, Amerika. Na het beroepstoneel hebben amateurs zich er mee beziggehou den en op het ogenblik staat het niet alleen hier, maar ook in het buitenland weer op het repertoire. Waarom? Eigenlijk is het een lang uit gesponnen „sick joke", maar dan knap uitgesponnen, met behoud van veel span ning en de gelegenheid tot veel ontspan ning. Men kent het verhaal: twee oude dame tjes plegen gif moorden op eenzame oude heertjes, die zich in dit leven té eenzaam voelen. Het is zo goed bedoeld van die twee, erfelijk belast door een vader, die kwakzalver en lijkschouwer was en voor zien van een neef, die sadistisch moor denaar is. Het is een wedstrijd in moord lust en daarmee wordt dan de „joke" ge ïntroduceerd: het is bevrijdend ongeloof waardig maar het zou kunnen gebeu ren. De spanning is dan gewekt in de geest van de toeschouwer, die zich, door het amusement verdoofd, laat leiden langs de klippen der onwaarschijnlijkheid en toch blijft geloven zolang het spel duurt. HET NIEUW Rotterdams Toneel speel de dit stuk in een Nederlandse bewerking van Joekie Broedelet. Té Nederlands he laas en ook te veel een bewerking, met allerlei invoegingen, die ver van de oor spronkelijke tekst af staan. Het gegeven verdraagt dat gelukkig wel. Jan Teulings kon als regisseur kiezen. Hij koos niet de richting van de „zwarte humor", maar legde de nadruk op het ko mische en hij heeft dat ook uitstekend gedaan, zo goed zelfs, dat soms de ac teurs hun plezier niet konden verbergen. Joekie Broedelet en Elly van Stekelen burg speelden de twee zusters, die- uit charitatieve overwegingen aan de lopende band gifmoorden plegen. Ze deden het alle twee hartveroverend, héél liefjes, maar met de ondergrond van waanzin. Neef Willem, die aan de waanidee leidt Willem de Zwijger te zijn (althans in de ze bewerking) werd door Hans Culeman goed verknipt gespeeld. Bas ten Baten burg haalde alles uit de enige normale in de familie (die dan ook een „onder geschoven" kind blijkt te zijn), van de ene verschrikking in de andere vallend. De échte neef Jonathan werd in de ge stalte van Pieter Lutz een geloofwaardige moordenaar uit lust, uitstekend bijgestaan door Jan Teulings, die als de medeplich tige dr. Einstein in een lekker-gek ty petje opbracht. Wie allemaal nog meer? Adolf Rijkens als dominee en later ge stichtsdirecteur, Henk Uterwijk, Hans Polman, Edmond Glassen en Frans Koks- hoorn in politiedienst, Camille de Vries als lief meisje en Frans Kokshoom als bij na-vermoord oud heertje. Zij ook allemaal meegesleept door het algemene plezier in een uitstekend décor van Hep van Delft. Het was een bijzonder leuk vertier. HILVERSUM I 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord: meditatie. 7.15 Lichte grammo- foonmuziek. (Om 7.30-7.32 Nieuws. 7.45 KNAC/ANWB wegeninformatie). 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.32 Nieuws). 8.40 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Aubade: licht muziekprogramma (gr). 10.50 Lichtbaken, lezing (herhaling van zaterdag hl.). 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoon muziek. 11.50 Volaan.vooruit, lezing. 12.00 Angelus. 12.03 Stereo: licht ensem ble. 12.20 Voor de boeren. 12.27 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Lichte grammofoonmuziek. 13.35 Voor de platte landsvrouwen. 13.45 Muziek kent geen grenzen (opn). 14.45 Zie, ik maak alles nieuw: een cursus over geloofsleven en godsdienstige vorming. 15.00 Bij Cascade te gast: licht muziekprogramma. 16.00 Voor de zieken. 1 f?.40 Onderweg, een pro gramma voor oudere luisteraars. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Voor de kinderen: De Kinderboekenbus. 17.50 Overheidsvoor lichting: Nieuws uit de Nederlandse An tillen. Spreker: Henk Dennert 18.00 Inter nationale volksliederen. 18.20 Uitzending van de Christelijk Historische Unie: Op de valreep. Aan de vooravond van de ver kiezingen van de Provinciale Staten hoort u politiek commentaar van dr. A. D. W. Tilanus, voorzitter van de C.H.U. 18.30 Lichte Nederlandse muziek (gr.). 18.50 En nu mijn geval: vragenbeantwoording. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Promenade orkest klein radiokoor en zangsoliste: operamuziek. 20.05 Neder lands Studenten orkest: moderne mu ziek. 21.20 Stereo: Moderne balletmuziek (gr.). 21.55 Gregoriaanse zangen met toe lichting. 22.15 Zie, ik maak alles nieuw: een cursus over geloofsleven en gods dienstige vorming. (25). 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Lichte grammofoon muziek. 23.55-24.00 Niuews. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (8.25-8.30 De groenteman). 8.45 Morgen wijding. 9.00 Voor de zieken. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00-11.02 nieuws). 12.00 Metropole-or- kest en zangsolist (opn).: amusements muziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Voor de landbouw. 12.40 Stereo: Licht in strumentaal ensemble en zangsoliste. 13.00 Nieuws. 13.10 Journaal en beursberich ten. 13.30 Stereo: Blaastrio: klassieke en moderne muziek. 14.00 Ik hoor, ik hoor, wat U niet hoort, lezing met grammofoon platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Platduitse volksliedjes (gr). 16.00 Nieuws. 16.02 Amusementsmuziek (gr). 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York calling, praatje. 17.20 Lichte grammofoon muziek voor de tieners. 18.00 Nieuws. 18.15 Aktualiteiten. 18.25 Llicht orkestmuziek en zangsoliste (opn). 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Parijs. 19.05 Gamelan: Indonesisch programma. 19.35 Stereo: Klavecimbelrecital: oude mu ziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Wie Waagt, die zingt: volksliedjesprogramma. 21.45 Pro menade-orkest en solist: amusementsmu ziek. 22.25 Ik geloof dat.praatje. 22.30 Nieuws. 22.40 Aktualiteiten. 23.00 Jazz- en dansmuziek. 23.55-24.00 Niuews. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) NRU-Gezamenlijk programma. 9.00 17.00 Voorbereid door NCRV. 17.00- 18.00 Voorbereid door VARA. NRU/NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Instru mentaal allerlei (gr). 10.00 Nieuws. 10.02 Licht muziekprogramma (gr). (Om 11.00 Nieuws). 12.02 Volksmelodietjes (gr). 12.30 Lichte muziekprogramma rond een populaire ster of groep. 13.30 Klanken van eigen bodem (gr). 14.00 Nieuws. 14.02 Lichte vokale muziekjes (gr). 15.00 Nws. 15.02 Licht platenprogramma. 16.00 Nws. 16.02 Gvevarieerd platenprogramma. 16.30 De Top Tien van deze week (gr). NRU/ VARA: 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Verzoek- platenpro gramma. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, mededelingen, programma- overzicht en SOS-berichten voor schip pers. 12.48 Trompetmuziek. 12.55 Over zicht van de buitenlandse pers. 13.00 Nws, weerbericht en beursberichten. 13.20 Ka mermuziek. 14.03 Schoolradio. 15.00 Nws. 15.03 Schoolradio. 15.45 Lichte orkestmu ziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Duitse les. 16.24 Lichte muziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelin gen. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Kamermu ziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Jazz muziek. 18.45 Sport. 18.52 Orkestmuziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en mededelin gen. 19.40 Lichte orkestmuziek. 19.50 Syn dicale kroniek. 20.00 Orkestmuziek. 20.30 Hoorspel. 21.18 Klassieke muziek. 22.00 Nieuws en berichten. VOOR MAANDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak, film voor de kleuters. 19.05 In arrest, een Comedy Caper. 19.20 Open baar Kunstbezit. 19.35 Flipper, TV-film. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Uitzending van het Gereformeerd Politiek Verbond. 20.30 Ik was Monty's dubbel ganger, speelfilm (beide keuringen alle leeftijden). 22.05 Kangoeroes in Australië, documentaire film. 22.30-22.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 Patrouillewagen '54.antwoord!, TV- film. VPRO: 20.25 Politiek bekeken, een programma over politieke wetenswaardig heden. 20.55 Iets speciaals: liedjespro gramma. 21.30 Ooievaar, lepelaar, film. 21.50 Verkenning en herkenning, gesprek. NTS: 22.05-22.10 Journaal. VOOR DINSDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak, film voor de kleuters. 19.05 Journaal voor gehoorgestoorden. 19.32 Engelse les. (herhaling les 24 en les 25). 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Avro's Tele- vizier. 21.00 Hoofdstuk VI, gevarieerd programma. 21.45 Sportpanorama: pro fessional boksen. SOC: 22.45 Uitzending Socutara Waar blijft Uw geld?, film van 1de Stichting Het Nationaal Rheuma- fonds. NTS: 22.50-22.55 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. kro; Vzö.o bil Dana Show (afl. 15). NTS: 20.25 Het grote avontuur, serie gedrama tiseerde episodes uit de geschiedenis van de Verenigde Staten van Amerika (17e af levering). KRO: 21.15 Turandot, ballet. 21.45 Onze man in Washington. CVK IKOR: 22.10 Dichterbij, wekelijks pro gramma. NTS: 22.40-22.45 Journaal. Jonggehuwden. Jongehuwden in de Noordoostpolder, die niet langer dan vijf maanden getrouwd zijn, krijgen van het gemeentebestuur 15 percent reductie op hun aankopen op kunst tentoonstellingen in Emmeloord, ten minste wanneer de raad met een des betreffend voorstel van B. en W. ak koord gaat. Van rijkswege wordt een dergelijke aankoop met 30 percent ge subsidieerd. B. en W. van de Noord oostpolder willen hun reductieregeling toepassen op werk dat in prijs boven de 30 gulden ligt en beneden de 400. Henk van Ulsen als Vanzetti (links) en Wies Andersen (rechts). DE VARA-televisie zal op 1 mei een monsterproduktie uitzenden, waaraan veertig acteurs en zeventig figuranten zul len meewerken. Het is de „Sacco en Van zetti- story"een dramatische reconstruc tie door Reginald Rose van de rechtszaak die in 1920 de gehele wereld beroerde. Sacco en Vanzetti waren twee Italiaans- Amerikaanse arbeiders, die wegens roof moord werden veroordeeld tot de elektri sche stoel, maar pas zeven jaar later werden geëxecuteerd, terwijl de bewijzen voor hun onschuld steeds sterker gewor den waren. Wf 0M De regisseur John van de Rest. DE HOOFDROLLEN worden vertolkt door Henk van Ulsen (Vanzetti) en Wies Andersen (Sacco). De opnamen zijn in de Cinetone Studio's in Duivendrecht ge maakt. Regisseur is John van de Rest, die het vorig jaar „De twaalf Gezwore nen" (ook geschreven door de Amerikaan Reginald Rose) voor de televisie in scène zette en onlangs het omstreden stuk „Als er geen Zwarten bestonden" op het scherm bracht. De „Sacco en Vanzetti- story" is een indrukwekkend tv-spel dat in Amerika zeer veel succes heeft gehad. Belangrijke elementen uit het stuk zijn de angstwekkende gerechtelijke dwalin gen die bij het proces werden begaan en de achtergronden van de tijd waarin dit in Amerika mogelijk was. DE HAERLEMSCHE Musijckcamer gaf zaterdagavond zijn tweede concert van dit seizoen in de Nieuwe Kerk te Haarlem. Deze concerten trekken altijd een trouwe schare die ook dit keer het gebodene met belangstelling volgde. De belangstelling was zeker terecht gespendeerd aan een Concerto Grosso van Pietro Locatélli, een Italiaanse violist en componist die het grootste deel van zijn leven te Amsterdam gewoond heeft. Zijn Concerto in f bleek een boeiend stuk in de beste tradities (Lo catélli was leerling van Corelli), met en kele onverwachtse harmonische kruidig heden en hier en daar wat contrapuntisch vlechtwerk. DE MUSIJCKCAMER, als steeds onder leiding van André Kaart, leek me vooral in snellere delen met wat meer rust te spelen dan soms het geval is. De Leidse sopraan Leni Stevens-Ridderhof zong met fraai ontwikkelde stem „Con che Soavita" van Claudio Monteverdi, uit het zevende boek met madrigalen, 1619. Misschien dat een volgend maal een andere opstelling van de soliste het resultaat nog ten goede zou kom.en, bijvoorbeeld vóór de preek stoel, met het gezicht naar de dirigent. Overigens is de akoestiek in de Nieuwe Kerk met de typisch oud-Nederlandse sfeer van het kerkgebouw (door Saenre- dam vastgelegd op een schilderij dat in het Frans Halsmuseum hangt) een van de pluspunten van deze concerten. Het ge deelte vóór de pauze werd besloten met het Concert in g voor 2 celli en strijkers van Antonio Vivaldi, door 2 jonge solis ten, Henny de Vries en Maarten Kloos, heel zuiver en muzikaal gespeeld. MEN HOORDE na de pauze nog het Divertimento in F van Haydn, met als tweede deel de bekende Serenade, die de componist zelf blijkbaar goed beviel want men vindt haar ook terug in een van zijn strijkkwartetten. Het stuk combineerde goed met Benjamin Brittens Simple Sym phony die al eerder uitgevoerd was op het vorige programma van de Musijckca mer maar nu terecht herhaald werd om dat door de weersomstandigheden toen maar weinigen het muzikanteske en ori ginele werkje hadden kunnen beluisteren.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9