Verkiezingsstrijd in het teken van huwelijk en provorellen Hevige onderlinge strijd tussen AR en CHU HET WEER Spaak weigerde ministerspost Aardbeving in Noord-China Beschuldiging buitenlandse pers door mr. Cals verzacht Luns maakt reclame voor PvdA Uitspraken van het verkiezingsfront Vice-premiers Donderdag CAO- gesprek met dr. Veldkamp Professoren in VS willen erkenning van Peking-China DOS-spelers voor politierechter BNG-lening van 6V2 pet a 99 Bijzonder trio „Geen Australische troepen sturen naar Vietnam" Dodelijke aanrijding in Beverwijk ditü'tr. 51 e JAARGANG NUMMER 117 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Het huwelijk van prinses Beatrix en de botsingen tussen de Amsterdamse politie en de provo's hebben er voor gezorgd dat de verkiezingsstrijd in ons land een ongewoon levendig karak ter heeft gekregen. Er zijn gisteren verkiezingsbijeenkomsten gehouden, waar het hard toeging. In Amsterdam hoorde de heer Koekoek onder de velen, die minister-president Cals inter rumpeerden, in dezelfde plaats leverde Liberale-Staatspartij- aanvoerder Ridder van Rappard op een VVD-vergadering slag met VVD-aanvoerder Toxopeus. Mr. Toxopeus heeft gisteravond het kabinet-Cals verantwoordelijk gesteld voor de keuze van Amsterdam als de plaats van het prinselijk huwelijk. Op dezelfde vergadering in Amsterdam sprak de lij staan voer ster van de VVD in Noord-Holland, mevrouw Fortanier-De Wit, over „Een bescha mend gebrek aan inzicht en allure". Zij meende dat de joodse gemeente in een situatie is gebracht, waardoor het geweten wel moest gaan spreken. Laatste Gala des Artistes pagina 7 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Ferdinand10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13, 15 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Westelijke wind Nasleep ongeregeldheden na duel tegen Telstar Het woord is aan CHARMANTE NYLON ONDERJURK 6.95 ^aaai UW SPECIAALZAAK IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK DINSDAG 22 MAART 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Mr. Toxopeus heeft op de vergade ring ook nog eens de staf gebroken over het Amsterdamse raadslid drs. Gruyters, dat inmiddels als lid van de V.V.D. heeft bedankt. Velg jongeren namen dat niet. Zij stel den dat met drs. Gruyters een progres sief liberaal de partij heeft verlaten en dat de V.V.D. de partij van gisteren is gebleven. Van de andere kant vroeg de heer ridder Van Rappard om een veel scherpere houding tegenover „Zo is het". De voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de Pv.d.A., drs. G. Neder- horst, stelde zich in Zandvoort vierkant Minister Luns en fractie-voorzitter Schmelzer hebben in Twente ongewild, propaganda gemaakt voor de P.v.d.A. De beide K.V.P.-ers, onderweg naar het Overijsselse K.V.P.-appèl in de Twentse schouwburg in Enschede, raakten de weg kwijt. Pratend over de verkiezingsactiviteiten stelde de heer Luns zijn reisgezel de vraag: „Welke lijst heeft de K.V.P. hier?" Zonder aarzelen antwoordde de heer Schmelzer: lijst één". Toen hij in Enschede voorbijgangers naar de Twentse schouwburg vroeg wilde de heer Luns van zijn pas verworven ken nis dankbaar gebruik maken. Telkens wanneer een voorbijganger bereidwillig de weg gewezen had hoorde hij: „dank u meneer, stem lijst één." In de Twentse schouwburg pas zag hij aan affiches dat zijn partij in Overijssel lijst twee heeft. achter burgemeester Van Hall. Hij keerde zich fel tegen het „hanteren van de rookbom als middel van overtuiging" en wees de „straatterreur van de pro vo's" van de hand. Zijn partijgenoot, mi nister Den Uyl, sprak op een vergade ring in Amsterdam over „Socialisme zon der rookbommen". Hij zei niet tegen poli- tieke-straatsancties te zenn maar vond wel, dat het een goed ding is, dat voor het houden van demonstraties verlof wordt aangevraagd. Overigens zei hij het met Marcus Bak ker (C.P.N.) eens te zijn dat er belang rijker dingen zijn dan de tam-tam om het huwelijk: Vietnam, het nationalisme van De Gaulle, de kloof tussen rijke en arme landen en het racisme. Graadmeter De staatssecretaris van Economische Zaken, drs. J. A. Bakker, heeft in Gro ningen voor de A.R. verklaard dat de verkiezingen boeiender zijn dan vele an dere Statenverkiezingen omdat het Ne derlandse volk nu voor het eerst na de jongste kabinetswijziging uiting kan ge ven aan zjjn politieke voorkeur. Minister Den Uyi: „Ik ben voor een so cialisme zonder rookbom". Mevrouw Van Someren-Downer: „Er be staat geen koningskwestie. Bovendien vinden we het onjuist te discussiëren over een koningskwestie met provo's en rookbommengooiers". B. Rooi vink: „Laat de provo's maar een tjjdje in Veenhuizen zitten". Minister Samkalden: „De vrijheid van meningsuiting is een kostbaar goed in onze democratie, maar zij kan het ver zetmiddel tegen de dictatuur, de strjjd om de straat, niet aanvaarden". Minister Den Uyl: „Ik heb niets tegen langharige knapen met constructieve ideeën. De Duitsers, die ons land binnen vielen, hadden kort en goed verzorgd haar". Mevrouw Van Someren-Downer: „Ik acht het beneden de waardigheid van een minister, dat hij bij raads- en staten verkiezingen op het verkiezingspad gaat We moeten dit overlaten aan het „ge wone volk" van de Tweede Kamer". Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen. Overwegend ma tige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Twee nieuwe ministers van Indo nesië voeren een gesprek met gene raal Soeharto, op de foto geheel rechts. Naast Soeharto, de nieuwe eerste vice-premier sultan Hameg- koe Boewono, en links derde vice- premier Roeslan Abdoelgani. Tegen de benoeming van Abdoelgani zijn bezwaren geuit, omdat hij critiek zou hebben gehad op de studenten betogingen van de afgelopen weken. Hij zei dat de A.R.-jongeren hunkeren naar christelijke verbondenheid, maar dat de heer Beernink van de C.H.U. de boot afhoudt en daardoor het idealisme bij de jongeren doodt. De A.R.-fractievoor- zitter B. Roolvink heeft opnieuw het pro gramma „Zo is het" aangevallen. „Als men in het VARA-kamp deze uitzendin gen met zijn verantwoordelijkheid blijft dekken wordt het voor de A.R. moeilijk met de geestelijke familie van deze om roep regeringsverantwoordelijkheid te blij ven dagen" zei hij. Mr. Beernink, fractievoorzitter van de C.H.U.-Tweede-Kamerfractie, handhaafde zijn uitspraak dat de C.H.U. positiever tegenover het koningschap staat dan de A.R. Minister Biesheuvel stelde in een radiopraatje dat de heer Beernink voor de C.H.-glorie de A.R.-opvatting over de monarchie volstrekt onjuist weergeeft. Hij wees er ook op dat, terwijl de heer Beernink in Middelburg uitroept dat het snoeimes in de overheidsuitgaven moet worden gezet, zijn fractiegenoot Tolman in het noorden de boer opgaat om te ver tellen dat de melkprijsbeslissing van Bies heuvel een dieptepunt is in de naoorlogse landbouwpolitiek. (Zie verder pagina 2) Minister Veldkamp van Sociale Za ken heeft voor donderdag vertegen woordigers van de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbe middelaars uitgenodigd voor een ge sprek over de zes CAO's, die hem door het College ter onverbindend- verklaring zijn voorgelegd. Inmiddels hebben de rijksbemiddelaars geen bezwaren geuit tegen de bouw-CAO. Gisteren hebben zij deze overeenkomst die geldt voor 250.000 werknemers goed gekeurd. De drie andere CAO's, die het College gisteren nog bekeek (meubelin dustrie, dagbladjournalisten en een han delsonderneming op Goeree) konden geen genade vinden en zijn eveneens naar de heer Veldkamp verwezen. In Haagse krin gen wordt het overigens van minder be lang geacht, welke CAO's nog eventueel bij de heer Veldkamp ter beoordeling zullen worden gezonden gezien het beslis sende gesprek op donderdag. BURSSEL. De Belgische ex-mims- ter van Buitenlandse Zaken, P. H. Spaak, heeft geweigerd in te gaan op een ver zoek van premier Vanden Boeynants om als „technicus" op zijn post te blijven. Het verzoek werd gedaan, voordat de nieuwe regering definitief werd samen gesteld. Ex-minister Spaak, die zelf ern stige critiek heeft geuit op de onderhan delaars van zijn partij en hen „onhan digheid" heeft verweten bij de pogingen om tot een nieuwe rooms-rood kabinet te komen, meende echter dit niet te kunnen aanvaarden. TOKIO (AP) Een krachtige aardbe ving, waarvan het centrum vermoedelijk lag in Noord-China is vanmiddag gere gistreerd door het Japanse centrale Weer bureau. Bijzonderheden ontbreken nog. WASHINGTON (AFP) Tweehonderd Amerikaanse professoren hebben maan dag een manifest gepubliceerd, waarin zij de regering verzoeken zich niet langer te verzetten tegen toetreding van communis tisch China tot de Verenigde Naties en het voornemen bekend te maken Peking te erkennen zonder de betrekkingen met nationalistisch China te verbreken. Zij verzoeken de regering voorts Peking voor te stellen besprekingen te beginnen over de controle op kernwapens, het te gen China ingestelde economische embar go op te heffen en toestemming te ver lenen tot de uitwisseling van niet-strate- gische goederen. De professoren pleiten ook voor uitwis seling tussen de Verenigde Staten en com munistisch China van journalisten, hoogle raren en studenten. (Van onze sportredactie) Voor de politierechter in Haarlem wordt morgenmiddag de zaak behandeld tegen twee spelers van DOS, Aarts en Hooge- veen, die zich na afloop van de voetbal wedstrijd Telstar—DOS op 10 oktober van het vorig jaar aan mishandeling zouden hebben schuldig gemaakt. De ongeregeld heden ontstonden in de kleedkamer, waar de 24-jarige Aarts de Braziliaanse Telstar voetballer Carlos te lijf ging en daarna een algehele vechtpartij ontstond. De Vel- ser politie strekte haar onderzoek ook uit naar de 24-jarige, toen nog reserve-keeper van DOS, Hoogeveen, die de laatste we ken in de Utrechtse club als doel verdedi ger in het eerste staat. Aarts heeft juist zijn schorsing van tien wedstrijden achter de rug, die de KNVB hem had opgelegd voor zijn aandeel in de ongeregeldheden. De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten gaat over tot de uitgifte van een 6Vi percent 25-jarige obligatielening groot 100 miljoen gulden tot de koers van 99 percent. Bij overtekening wordt het recht voorbehouden het bedrag der lening te verhogen tot maximaal 150 miljoen gul den. Datum van inschrijving is 1 april en datum van storting 2 mei 1966 met bijbe taling van één dag rente. Connie van Zanten uit Amsterdam redde enkele maanden geleden een eend uit de stookolie. De eend kreeg de naam Dagobert en heeft intussen vriendschap gesloten met huisgenoot Molly. De twee dieren volgen hun baas overal waar hij gaat of staat. Gedrieën wachten zij hier bij de bushalte. Dr. Fred, van Eeden: Tot ons geluk zijn onze instincten ster ker dan ons verstand. Ihnittibuin jiN;-uif Minister-president mr. J. M. L. Th. Cals heeft in een onderhoud met verte genwoordigers van de buitenlandse pers vereniging verklaard niet de bedoeling te hebben gehad een blaam te werpen op de buitenlandse correspondenten in het algemeen, die het huwelijk van prin ses Beatrix en prins Claus op 10 maart in Amsterdam hebben verslagen. De buitenlandse persvereniging had, zo als gemeld, tijdens het weekeinde gepro testeerd tegen opmerkingen, welke de minister-president zaterdagavond tijdens een verkiezingstoespraak in Valkenburg volgens persverslagen had gemaakt. De ze luidden: „de demonstraties bij gele genheid van het huwelijk van prinses Beatrix, zoals o.a. het gooien van rook bommen, zijn ten dele op verzoek van de buitenlandse sensatiepers gebeurd. Er be- I stonden daartoe bepaalde afspraken. Ik heb daarvoor de bewijzen in handen". In zijn gesprek met de vertegenwoordi gers van de vereniging zei de premier het te betreuren, dat er van zijn toe spraak geen bandopnamen bestaan. Hij gaf de voorkeur aan de woorden „ster ke aanwijzingen" in plaats van aan het woord „bewijzen". De premier voegde hieraan nog toe, dat zijn opmerkingen niet waren bedoeld voor de grote meerderheid van het bui tenlandse correspondentencorps, dat hij hoog schatte. Zij hadden betrekking op „hoge uitzonderingen" onder de correspon- ten, die voor het huwelijk naar Nederland waren gekomen. Een merkwaardig facet in deze zaak is inmiddels, dat minister Diepenhorst blijkt te hebben ontkend dat hij premier Cals over deze zaak heeft op gebeld. Mr. Cals had gezegd dat prof. Diepenhorst, die ook in Valkenburg was geweest, hem spontaan had opgebeld om te zeggen dat hij de citering van Cals' woorden in de kranten onjuist vond. Overigens heeft de heer Cals op een verkiezingsbijeenkomst in Amsterdam vol gehouden er op grond van verkregen in lichtingen van overtuigd te zijn dat be paalde buitenlandse sensatiebladen contact hebben gehad met Amsterdamse provo's. Aartsbisdom van Melbourne: MELBOURNE (Reuter) Het r.k. aartsbisdom van Melbourne heeft gepro testeerd tegen het besluit van de Austra lische regering om dienstplichtigen naar Vietnam te sturen. In het orgaan van het aartsbisdom, wordt geschreven, dat de Australische re gering geen mandaat heeft voor het stu ren van dienstplichtigen naar gevechtster reinen buiten Australië. Het besluit van de regering om Australische troepen naar Vietnam te sturen is daarom zo vreemd en „in feite een schending van het funda mentele recht op vrijheid van ieder mens", omdat er geen oorlog is ver klaard. De Australische regering heeft onlangs besloten de strijdmacht in Vietnam te ver drievoudigen en op 4.500 man te brengen. Dit besluit heeft veel verzet uitgelokt. Maandagavond omstreeks acht uur is in de Zeestraat in Beverwijk de 34-jarige J. Taverne uit Velsen door een hem ach terop komende personenauto aangereden, waarna hij ongeveer dertig meter over het wegdek werd geslingerd. Het slacht offer moet ten gevolge van deze aanrij ding vrijwel op slag zijn gedood. De heer Taverne duwde met een helper een motorbakfiets voort in de richting van Wijk aan Zee, waarvan de motor de fect was geraakt. Vandaar dat het voer tuig ook zonder verlichting reed. Ter hoog te van het voetbalterrein van „Jong Her cules" kwam hen een personenauto ach terop, bestuurd door een 59-jarige inwoners van Beverwijk, die de in het donker rij dende bakfiets waarschijnlijk niet heeft opgemerkt en deze dus in volle vaart aanreed, met het reeds bovenomschreven noodlottig verloop. Door de politie werd zowel de auto als de bakfiets in beslag genomen. Omdat bij de bestuurder yan de personenauto een lichte alcoholgeur werd waargenomen, is deze op het hoofdbureau van politie te Beverwijk ingesloten. Advertentie Het mooie geschulpte kant op de cups, herhaalt zich bij de zoom. U kunt kiezen uit wit, zwart en rose. Haarlem Gr. Houtstr. - Ged. O. Gr. 86 Heemstede Raadhuisstraat 52 ZandvoortGrote Krocht 30—36 IJmuiden Kennemerlaan 41 H'lem-N.Rijksstr.weg 533 (Delftwijk)

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1