Laatste Vlaardingse „stoomfietsen naar Duitsland afgevoerd XjJST rootste kraan ter wereld bouwt aan Hoogoven 6 DAMES ONDERJURK A desso ENKALON JEJde r uy t e r marktplein Neem nu een kwartaalabonnement! NCVB in Velsen-Noord vierde derde lustrum Diamanten bruidspaar in Santpoort Bedrijfsgew ich t van 210 ton Pieterse en Lamers uitgeschakeld voor biljartfinale 57/2 Zwemstra leidt in schaakcompetitie van Kijk Uit Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 april gratis DINSDAG 22 MAART 1966 5 Bekende verschijning Modernisering Fred Tel winnaar van Veen-beker Heren van Tyfoon en Kennemer-dames II volleybalkampioen PERMANENTSYSTEMEN uit PARIJS intermeubel —mramwi* (Van een onzer verslaggevers) DOOR DE VERKOOP VAN de laatste vijf drijfnetloggers heeft de zo bekende Vlaardingse vleetvisserij thans definitief haar einde gevonden. Deze loggers hadden al sinds 1964 niet meer aan de visserij deelgenomen, zodat de Doggermaatschappij haar laatste drie loggers direct aan het bin nen- en buitenland verkocht, terwijl de vijf loggers van de rederijen onder directie van Kwakkelstein voorlopig in de haven werden opgelegd. De vorige maand zijn echter ook deze laatste vijf schepen aan sloperijen in Duitsland verkocht. f ,v> MAANDAG 7 FEBRUARI werden twee van deze loggers door een Westduitse zeesleper naar Lübeck overgebracht. Het waren de VL 70 „Hendrik en Jan" (bouwjaar 1924) van Zeevisserij Mij. „Holland" en de VL 79 „Maas", die in 1911 als stoomlogger van de werf was ge komen. De VL 79 was gedurende de laatste jaren van haar bestaan het eigendom van de Visserij Mij. „Vlaardingen". VERLEDEN WEEK dinsdag vertrok ook de VL 85 „Bertina" eveneens van de V.M.V., gesleept door de sleepboot „Vor- warts". Dinsdagavond was het transport wegens het slechte weer echter genood zaakt in IJmuiden een schuilplaats te zoeken, maar de volgende dag kon de log ger toch in Bremerhaven bij de sloper worden afgeleverd. Op deze foto ligt de VL 85 „Ber tina" nog naast de sleepboot „Vor- wdrts" uit Brunshüttelkoog in IJmuiden te schuilen voor het slech te weer, dat het gevolg was van een nw-wind 6-7. De sleep is inmiddels naar Bremerhaven vertrokken. DE VL 85 „Bertina" is in IJmuiden al tijd een bekende verschijning geweest, omdat deze logger vele jaren tijdens de wintermaanden van hieruit op tongen vis te. In 1903 werd het schip gebouwd voor de Visserij Mij. „Vlaardingen", voor wel ke onderneming dit de zesde stoomlogger werd, nadat men reeds in 1899 de VL 180 „Agusta" had laten bouwen. Van al deze loggers heeft de „Bertina" de maatschappij het langst gediend. Ver scheidene keren is het schip in het nieuws geweest, zoals 23 december 1949, toen de stoomlogger werd overvaren door de „Ko- ta Inten" van de Rotterdamsche Lloyd. De bemanning bleef ongedeerd, maar het schip ging ten onder. Later werd de „Bertina" geborgen en als motorlogger in de vaart gebracht, waarbij het door een motorvermogen van 360 pk dit schip ook mogelijk werd aan de trawler visserij deel te nemen. VOORTS WERD DE „Bertina" in 1961 bij de haringrace weliswaar door de KW 73 „Maria Jacoba" geklopt, maar het ge lukte de schipper toch zijn haring deson danks het eerst in IJmuiden te verkopen. Het laatst kwam de logger in de publi citeit tijdens de visserijstaking in het voorjaar van 1964, omdat het schip toen als eerste de staking doorbrak, nadat de ze al bijna drie maanden had geduurd. Maar uiteindelijk werd dan ook de „Ber tina" afgevoerd, na eerst nog anderhalf jaar te hebben stilgelegen. Zij had in to taal 63 jaar voor de V.M.V. gevaren, waarmee een Nederlands record werd ge vestigd, omdat nog nimmer een Neder lands visserijschip zo lang voor dezelfde rederij in de vaart was geweest. VOLGENDE WEEK zullen nu ook de laatste loggers naar hetzelfde Bremerha ven vertrekken. Het zijn de VL 89 „Jan en Ineke" (bouwjaar 1916) en de VL 78 „Vlaardingen". Dit laatstgenoemde schip behoorde toe aan G. Kornaat's Visserij Mij., welke onderneming sinds 1 februari 1965 eveneens onder directie staat van Kwakkelstein. De „Vlaardingen" is de oudste van dit vijftal, omdat het schip in 1901 voor de Vlaardingse Stoomvisserij werd gebouwd, om vervolgens als de VL 193 „Franciscus Antonius" in de vaart te worden gebracht. In 1950 ging de ex- ex-stoomlogger over in eigendom van de Visserij Mij. „Vlaardingen". OMDAT DE Vlaardingse redders al in de jaren rond 1955 tot modernisering zijn Advertentie Fijne kantgarnering en een prima pasvorm. Maten40-48 Alleen deze week TEXTIEL EN WONINGINRICHTING Lange Nieuwstraat - Marktplein IJmuiden - Tel. 5205 VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN overgegaan, betekent de gemelde verkoop geen achteruitgang voor deze vissersvloot. Op 1 januari 1966 beschikte men hier on der meer over zeventien grote trawllog- gers, waarvan het oudste schip, de VL 7 Ada" in 1956 door de Visserij Mij „Hol land" in de vaart werd gebracht. Hier werden in 1960 nog een tiental trawlers aan toegevoegd met een motorvermogen tussen 1000 en 1200 pk. Het vlaggeschip is de enige Vlaardingse hektrawler: de VL 115 „Vooraan" van de Doggermaat schappij. DIT ZIJN DAN de reeds genoemde Doggermaatschappij, met vier schepen, onder directie van Hogendijk, plus de vier rederijen, welke onder directie staan van Kwakkelstein. Totaal hebben deze rederijen elf trawlers in de vaart De Zeevisserij Mij. Verboon heeft Vlaar dingen niet meer als standplaats omdat deze rederij in mei 1965 naar Schevenin gen is verhuisd. De twee loggers van de ze varen echter nog wel met de Vlaar dingse visserijmerken. MOMENTEEL heeft Vlaaringen geen nieuwe schepen in aanbouw. De Nederlandse Christen Vrouwenbond in Velsen-noord heeft maandagavond in het Hervormd Wijkhuis aan de Dijck- mansstraat zjjn derde lustrum gevierd. Er was voor deze feestavond een zeer grote belangstelling. Onder de aanwezigen waren afgevaardigden van de NCVB-afde- lingen in de IJmond, de SAMVRO en vele oud-leden. Van het gewestelijk bestuur van de NCVB waren schriftelijke geluk wensen binnengekomen. De feestvierenden werden begroet door de presidente, mevrouw Suurmond-Huser. Zij opende de bijeenkomst met de jubel zang van psalm 146 1 en 8, aan het orgel begeleid door de heer J. Hop. Na vers 1 tot 5 van psalm 36 gaf de presi dente een korte beschouwing over de god- delozen en spotters en de kracht van het Licht. Bij de oprichting telde de afdeling 51 le den; de top werd bereikt in 1964 met 174 leden en thans telt Velsen-Noord 135 le den, van wie 56, behoren tot de Hervorm de en 79 tot de Gereformeerde Kerk. Vele afgevaardigden voerden het woord waarbij zij de jarige afdeling hartelijk gelukwensten. Namens de SAMVRO (sa menwerkende vrouwenorganisaties) prees mevrouw Huizinga het werk van de NCVB in Velsen-Noord op het sociale vlak; zij achtte het echter wenselijk dat de afdeling zich nog meer zal gaan toe leggen op het praktische sociale v erk. De bondsdag van de NCVB zal zijn op 29 april in het Amterdamse Concertge bouw en de afdeling Velsen-Noord zal daar vertegenwoordigd zijn. De aanwezigen hebben zich uitstekend vermaakt tijdens de uitvoering van het verdere programma, dat rijk gevarieerd was. De jaarlijkse strijd om de „Veen"-be- ker van de Beverwij kse rennersclub „Kennemerland", die over twee uur op het parcours in het sportpark „Adrichem werd gereden, is gewonnen door Fred Tel uit Zaandam. Hij mag één jaar lang met de beker in zijn prijzenkast pronken. Samen met clubkampioen Jan Timmer en Chris Duyker, die door pech een ron de achtergeraakt was, heeft Fred Tel het verloop van de strijd beheerst. In het be slissende sprintje bleek hij tenslotte de snelste. De uitslag was: 1. F. Tel, 2. J. Timmer, 3. S. van Zon, 4. H. Niessink, 5. H. v.d. Kolk, 6. Chr. Duyker Uitslag B-klasse: 1. E. Keyzers, 2. A Bakker, 3. L. Koopman, 4. Minus, 5. Pe kel C-klasse: 1. Van der Kok, 2. Rens, 3 Ligthart, 4. Leemburg. De afdeling IJmond heeft twee kam pioenen tegelijk gekregen. Tyfoon l bij de heren en Kennemers 2 bij de dames eerste klas. Tyfoon, dat nog maar een punt nodig had heeft het tegen VCIJ 2 niet moeilijk gehad. Alle drie sets werden met groot gemak gewonnen, een kampioen waardig 15-4, 15,6, 15-4. In de dames eerste klas was de situatie anders. Hier moest Ken- nemers 2 aantreden tegen haar rivale VCK 1, die zelf ook nog een kansje had op de titelIn een zenuwachtige wed strijd wist Kennemers 2 toch vrij ge makkelijk de eerste twee sets te winnen 15-10,15-8. De derde set bracht nog even de spanning, die eigenlijk bij zo'n wed strijd behoort. VCK nam een grote voor sprong, maar langzamerhand vwist Ken nemers de achterstand in te lopen en juist op het nippertje werd het kampioen schap veilig gesteld 16-14. De andere wedstrijd in de dames eer ste klas was tussen Tyfoon 1 en VCIJ 1. De uitslag was verrassend 1-3. De uit slag van de eerste set wees reeds in deze richting: 12-15. Het spel was niet groots, maar de spanning welke met deze wed strijd gepaard ging vergoedde dit ruim schoots. Tijdens de tweede set wist Ty foon zich onder de druk uit te werken 15-9. Maar VCIJ, dat nu eindelijk weer eens een mogelijkheid zag een wedstrijd te winnen zette alle zeilen bij. Tyfoon, verbouwereerd door dit enthousiasme, moest de beide laatste sets prijs geven 14-16, 12-15. De andere belangrijke wedstrijd in de heren eerste klas was tussen VCK 1 en Schorpioen 1 voor de bezetting van de on derste plaats. Uitslag 0-3. Door dit resul taat staat VCK vast op de onderste plaats en er zal heel wat moeten gebeuren wil het deze weer kwijtraken. ODIN 1 en Ty foon 2 kwamen remise overeen 2-2 (15-7, 18-20, 6-15, 15-10). In de heren tweede klas hebben beide koplopers hun wedstrijden met winst af gesloten. ODIN 2 deed dit tegen VCK 2 3-0 (15-12, 15-4, 15-10) en Tyfoon 3 speelde Schorpioen 3 naar een nederlaag 3-0 (15-7, 15-10, 15-8). Tyfoon 4 had geen moeite met Schorpioen 2 3-0 (15-8,15-4,15-14) Kop- loopster DEM 2 in de dames tweede klas ging ook door met haar overwinningen reeks. Nu werd het 3-0 tegen VCK 2 (15-0, 15-2, 15-9). VCIJ 2 moest wel winnen van zijn derde team 3-1 (8-15, 15-2, 15-9, 15-9) De standen in de twee eerste klassen zijn; Heren: Tyfoon 1 15 29 Dames: DEM 1 13 17 Kennem. 2 13 23 Tyfoon 2 15 15 VCK 1 14 18 ODIN 1 14 11 ODIN 1 13 13 VCIJ 2 13 10 Tyfoon 1 14 8 Schorpioen 1 14 10 VCIJ 1 14 6 VCK 1 14 6 (anderhalve comp.) (dubbele comp.) Advertentie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 - Telefoon 8166 Reeds enige dagen nadat wethouder J. van Leeuwen het Velsense ge meentebestuur had mogen ver tegenwoordigen bij het complimen teren van een diamanten bruids paar in IJmuiden, heeft zijn collega J. G. Kolkman zich maandag met eenzelfde plezierige opdracht naar de Antillenstraat in Santpoort kun nen begeven. Nu ter gelegenheid van het zestigjarig huwelijksfeest van de heer en mevrouw G. Vel- linga-Ranft, welk echtpaar m deze omgeving vooral bekend is geworden omdat het destijds het vermaarde café-restaurant „De Weyman" in Santpoort exploiteerde. Ook is de heer Vellinga nog bijna een kwart eeuw secretaris geweest van de hier gevestigde harddraverijvereniging. Deze populariteit is wel bijzonder tot uitdrukking gekomen tijdens de des middags in „De Weyman" ge houden receptie, waar vele vrienden en bekenden de thans 90-jarige bruidegomen zijn echtgenote harte lijk hebben gecomplimenteerd. Op de foto wethouder J. G. Kolkman (met fruitmandop feci litatie- bezoek. Advertentie In zijn volle lengte van ruim honderd meter richtte gisteren 's werelds grootste montagekraan zich op het hoogoventer rein in IJmuiden op. Langzaam en statig trok het torenhoge stalen gevaarte zich door eigen kracht omhoog. De monteurs op de grond keken tevreden. Alles ging gesmeerd. Na drie dagen van ingespannen arbeid was de kraan in stelling gebracht om straks te beginnen aan de bouw van de zesde hoogoven. Met een „sprei" van twintig meter kan deze mobiele kraan bouwmaterialen van veertien ton op een hijshoogte van bijna honderd meter bren gen. De kraan is in West-Duitsland ge bouwd door Maschinenwerke Peine bij Brunswijk. Het is de grootste kraan die door deze firma is afgeleverd. Hij is gebouwd in op dracht van Gusto Staalbouw in Schiedam, speciaal met het doel om bij zeer hoge bouwwerken gebruikt te worden. Hoogove 6 zal een hoogte van negentig meter bo ven het maaiveld bereiken. Begin mei zal de Peine-kraan zijn mogelijkheden tonen bij de bouw van de windverhitters van deze nieuwste hoogoven. Er komen vier van deze windverhitters. In juni begint de staalbouw van de eigenlijke hoogoven. Dokter Pieterse uit IJmuiden en Jan Lamers uit Beverwijk hebben zich in ho tel Brandjes te Uitgeest waar in de loop van de vorige week het hoofdklasse kam pioenschap kader 57/2 (klein biljart) werd verspeeld niet kunnen plaatsen voor de finale om het nationale kampioen schap dat te Heerlen zal worden gespeeld. Dat deden wel Jan Peetoom uit Scha- gen en Jan Broerse uit Zaandam die res pectievelijk tweede en eerste werden. Jan Lamers die op de derde plaats eindigde heeft weliswaar een hoger moyenne dan Peetom (24.87 tegen 21.95) maar heeft drie matchpunten minder. Op grond daar van zal hij niet in de finale mogen uitko men. De ondergetekende naam straat plaats wenst met ingang van 1 april a.s. een abonnement op IJmuider Courant per kwartaal 11.05 Handtekening -- U kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk. De grootste montagekraan die ooit werd gebouwd is gisteren bij Hoog ovens opgericht. De toren heeft een hoogte van ruim 77 meter. De kraan die in West-Duitsland werd ont worpen en samengesteld zal ge bruikt worden bij de bouw van de zesde hoogoven. Deze krijgt een hoogte van negentig meter. (Van onze schaakmedewerker) Bij de IJmuider schaakclub Kijk Uit i> de interne competitie het beslissend sta dium nabij. Na de tweede fase van de competitie heeft zich bovenaan de rang lijst een kampioengroep van vier deel nemers gegroepeerd met daaronder een groep van tien spelers waaruit voor het nieuwe seizoen zes spelers zich kunnen plaatsen voor de nieuw te vormen eerste afdeling. In de kampioensgroep ontmoeten da spelers elkaar vier maal waarvan, op het treffen Hölscher-Schelhaas na, nu de helft is gespeeld. Ir. A. Zwemstra heeft de lei ding in handen maar de onderlinge ver schillen zijn nog dermate klein dat nog met geen zekerheid valt vast te stellen wie de opvolger van de huidige kampioen K. Steijn zal zijn. De rangschikking luidt nu: 1. ir. A. Zwemstra 6 4 2. Tj. de Jong 6 3 3. Th. Hölscher 5 21/j 4. drs. K. J. Schelhaas 5 IV2 Zoals min of meer verwacht mocht wor den heeft F. J. Walda in de hierop vol gende afdeling de leiding in handen. Met 3i/2 uit 5 voert hij de lijst aan voor de verrassend goed voor de dag komende K. Maas met 2V2 uit 3 die er relatief be ter voor staat. Routinier P. Lanser deelt met de jonge talenten A. Artmanni en W. Boom de derde plaats met 2 uit 3. Op vallend is hier het falen van oud-kam pioen J. Blok die met V2 uit 3 de rij sluit. In deze groep waarin verder spelen P. Kramer jr.; ir. J. Beekhuis; H. van Nieu- wenhuizen en A. Kistemaker moet elke deelnemer 9 partijen spelen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5