Grote opkomst verwacht voor verkiezing Provinciale Staten De Gaulle praat in Moskou over Duitse kwestie HET WEER Amerikaan Harlin vindt op de noordwand van Eiger de dood Snelle berechting nieuwe rellen bij Heerlenaar delft vierduizend munten op EEG-personeel in staking Veel winnaars in sporttoto Fractievoorzitters grote partijen voor tweede deel belastingverlaging Commissaris der koningin stemde reeds vroeg Schoolgebouw in Wroclaw ingestort Vanavond bij radio en TV Procureur-generaal verklaartj Meisje overleden na val Waterleidingdirecteur is boos op BB 51e JAARGANG NUMMER lib Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK WOENSDAG 23 MAART 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Adenauer verzekert: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7, 8, 9 Van Dag tot Dag3 Achtergrond: Ottaviani 3 Buitenlands nieuws3, 7 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving5, 7 Radio en tv II KunstII Feuilleton13 Beeldverhalen13 Topsy14 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Luidsprekers18, 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Veel wind en kouder Nederland wacht met spanning af hoe de verkiezingen voor de Provinciale Staten zullen uitvallen. De deelneming van zeer veel jonge kiezers geeft een bijzonder aspect aan deze verkie zingen, waarvoor de gehele dag een zeer grote opkomst werd verwacht. Dat niet de samenstelling van de provinciale colleges, maar de landspolitiek bij de kiezers voorop staat lijdt overigens weinig twijfel. Gisteravond hebben de voorzitters van de Twee de-Kamerfracties van de vijf grote partijen nog eens hun stand punten uiteengezet in een „AVRO-Televizier"-uitzending. De hoofdpunten bleken de monarchie, de belastingverlaging en de gezagsverhoudingen in ons land te zijn. Ook voor de kiezers zullen dit wel de voornaamste facetten van de verkiezingsstrijd zijn, al valt het te betreuren dat de typische betekenis van de Provinciale Staten hierbij in het gedrang is gekomen. Het woord is aan Woninginrichting „ONZE WONING" Max Tailleur niet meer in „De Doofpot" WATERBOLK KOLEN- en OLIEHAARDEN 59 99 C. BOERSMA Bedrijf skoeling IJmuider Courant Drs. Nederhorst (P.v.d.A.) B. Roolvink (A.R.) Drs. Schmelzer (K.V.P.) Mr. Beernink (C.H.U.) Mr. Toxopeus (V.V.D.) (Van onze oorrespondent) BONN Dr. Konrad Adenauer heeft vanochtend op het congres van de CDU onthuld dat president De Gaulle hem on langs bij zijn bezoek aan het Elysée heeft beloofd met de Russische leiders te zullen spreken over de Duitse hereniging. De negentigjarige oud-kanselier lichtte voorts zijn opvatting toe dat de Sovjet- Unie de rij van vredelievende volken is komen versterken. „De Sovjet-Unie heeft zelf vrede nodig," zo zei hij. De regering in het Kremlin worstelt met drie grote problemen, aldus de Westduit- se oud-kanselier. Ze zoekt naar een her oriëntering van haar politiek ten aanzien van het Westen, ze moet de levensstan daard van het volk verhogen en ze moet het land beveiligen tegen de eventuele ge volgen van de toenemende agressiviteit van China. Adenauer gaf als zijn mening dat de aanstaande reis van president De Gaulle naar Moskou uitermate belangrijk is. „Men mag aannemen dat het resultaat van die reis positief zal zijn, omdat een man als De Gaulle zijn goede naam niet op het spel zou zetten, als dat succes bij voorbaat niet vaststond." De sporttoto van zondag jl, heeft slechts weinig moeilijkeden opgeleverd, De eerste prijs valt reeds in 44 stukken uiteen. Iedere deelnemer die alle 13 wed strijden juist voorspelde ontvangt ƒ3968 bruto. Voor de tweede prijs hebben zich niet minder dan 1141 personen gemeld van wie elf tot 2 goede kolommen kwa men en één zelfs tot drie. Ieder ontvangt ƒ82,50. Voor de derde prijs waren nog meer gegadigden: 3724 (30 met 2 juiste kolommen, twee met 3 en twee met kolommen). Ieder krijgt ƒ12,60. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien. Tot krachtig en aan de kust tot hard of stormachtig toe nemende wind, aanvankelijk wes telijk, later ruimend naar noord west. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een van de eersten, die hun stem uitbrachten in de „Floraschool" ge legen in het Florapark pan Haar lem, was de commissaris der ko ningin in de provincie Noord-Hol land mr. F. J. Kranenburg. De op komst van de zijde der kiezers was hier gedurende de eerste uren vrij groot te noemen. WARSCHAU (AP) - Een school-in-aan- bouw in de Poolse stad Wroclaw het vroegere Breslau is dinsdag ingestort. Negen bouwvakarbeiders zijn om het leven gekomen. Naar een tiende wordt gezocht in de puinhoop die van het vier verdie pingen tellende gebouw is overgebleven. Het ongeluk gebeurde tijdens de mid dagpauze, toen de meeste arbeiders elders aan het eten waren. Deskundigen wijten het ongeluk aan het gebruik van inferieur en te licht materiaal. Jean de Boisson: Ik ben een mens, en niets dierlijks is mij vreemd. Advertentie APARTE MEUBELEN en.... LAGE PRIJZEN Iedere vrijdagavond kijkavond. Kruisweg 61 naast Amst. Bank - Tel. 20656 KLEINE SCHEIDEGG (AP en DPA) De dertigjarige Amerikaanse bergbeklim mer John Harlin is dinsdagmiddag twaalfhonderd meter omlaag gevallen van de noordwand van de Eiger. Hij is de 26ste alpinist die op deze loodrecht oprij zende bergwand het leven heeft gelaten. Voor onze lezers die de uitslagen van de verkiezingen voor de Provinciale Sta ten vanavond bij radio en televisie willen noteren zijn op de pagina's 8 en 9 van dit nummer invulstaatjes opgenomen. In die staatjes zijn de resultaten van de laatste Statenverkiezingen (1962) ter ver gelijking ingevuld. Behalve alle gemeen ten in onze omgeving zijn enkele andere plaatsen vermeld in de provincie Noord- Holland benevens een aantal grote ste den in andere provincies. Voor de zetelverdeling in alle elf pro vincies geven wij een aparte tabel waar in tevens de stemmenpercentages voor de verschillende partijen zijn vermeld. De uitslagen zullen vanavond ook be kend gemaakt worden op de borden van het kantoor van ons blad Lange Nieuw straat 427, IJmuiden. Tenslotte een dringend beroep op alle lezers Belt u de redactie vanavond niet op Hoe groot de belangstelling voor de stemming is, is vanmorgen vooral in Lei den gebleken, waar zelfs de vijftienjarige Els Baerveldt haar stem heeft uitge bracht. Zij had een oproep gehad en er prompt gevolg aan gegeven. Toen men op het stembureau haar leeftijd ontdekte was liet te laat. Els, op wier oproepings- kaart „geboren 5 november 1950" had gestaan, had geldig gestemd. Het belangrijkste van het televisiedebat was wel dat de fractievoorzitters van P.v.d.A., A.R., C.H.U. en V.V.D. zich al len uitspraken voor het tweede deel van de verlaging van de inkomsten en loon belasting. De heer Nederhorst van de P.v.d.A. noemde de bewering als zou hij voorstander zijn van het niet doorgaan van deze verlaging een „volstrekte ver draaiing van de feiten". De heer Rool vink (A.R.) noemde de verlaging „brood nodig", de heer Toxopeus (V.V.D.) „stond erop", de heer Schmelzer (K.V.P.) zei dat de voorgenomen verlaging een „har de afspraak" was bij de kabinetsforma tie. Aan het slot van het debat sprak de heer Toxopeus zich uit voor deelname aan het regeringsbeleid. „Dat begeer ik", zo zei hij, erop wijzend dat de V.V.D. als regeringspartij iets van eigen gedachte in praktijk zou kunnen brengen. De aanplakbiljetten van de Boerenpar tij in Tiel zijn met witte stroken papier bedekt. Dat heeft de gemeente gedaan omdat de Boerenpartij niet bereid bleek alsnog de plakrechten te betalen. In IJmuiden viel de AR-lijsttrekker Hans de Boer op de trap naar de burger zaal van het raadhuis van Velsen, toen hij daar zijn stem wilde uitbrengen. Een po litieke loopbaan is vaak vallen en opstaan, dat heeft Nederlands jongste lijsttrekker nu dus al bemerkt. Max Tailleur, zal niet meer optreden in „De Doofpot". Het cabaret wordt ge sloten. De heer Tailleur, die op het ogen blik met een longontsteking in het Cen traal Israëlitisch Ziekenhuis in Amster dam ligt, heeft hiertoe moeten hesluiten omdat de rheuma, waaraan hij sinds elf jaar lijdt, het avond-aan-avond-optreden in zijn etablissement onmogelijk maakt. De door hem ruim dertien jaar gele den begonnen „Doofpot" was het laatste cabaret aan het Rembrandtsplein. Max Tailleur heeft de bedoeling een contract voor de eerste twee weken van juni in het Kurhaus in Scheveningen nog af te wer ken. Daarna wil hij eenmaal per week ergens in het land op gaan treden. Advertentie voor Kleine Houtstraat 3032 - Haarlem Telefoon 10906 Na een bespreking met justitiële auto riteiten en politie heeft de procureur-ge neraal in Amsterdam gisteren bekendge maakt dat de ordeverstoringen als die welke gedurende het weekeinde zijn ge beurd niet meer kunnen worden geduld en dat door de politie volgens de haar te verstrekken instructies zal worden op getreden. Ondermeer zal bij dreigende ordever storing artikel 186 van het wetboek van strafrecht worden gehanteerd. Dit artikel luidt: „Hij die opzettelijk bij gelegenheid van een volksoploop zich niet onmiddelijk verwijdert na het derde door of vanwege het bevoegd gezag gegeven bevel wordt als schuldig aan deelneming van samen scholingen gestraft met een gevangenis straf van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoogste 1200". Iedere deelnemer aan een volksoploop en dus ook een eventuele belangstellende zal zich aan een strafbaar feit schuldig maken indien hij zich na de daartoe ge geven bevelen niet onmiddellijk verwij dert. De eventuele schuldigen zullen zo snel mogelijk worden berecht. Indien nodig zullen de artikelen 540 en volgende van het wetboek van strafvordering worden toegepast. Deze artikelen geven wanneer de openbare orde door strafbare feiten ernstig is aangerand de officier van justi tie de bevoegdheid iemand in verzekering te stellen, ook in die gevallen waarin dit anders niet mogelijk is. Aldus een verkla ring van de procureur. Burgemeester Van Hall van Amster dam heeft een ernstig beroep gedaan op de burgerij in het algemeen en op groe peringen in het bijzonder, maar voorts ook op allen, die in welke vorm dan ook invloed kunnen uitoefenen op een herstel len van de rust in Amsterdam, om thans niets te doen dat tot nieuwe botsin gen aanleiding kan zijn en alles in het werk te stellen anderen ervan te weerhou den activiteiten te ontketenen, die een in grijpen van de politie onvermijdelijk ma ken. „Ik ben bijzonder erkentelijk voor alle ernstige voorstellen, die mij op het ogen blik van vele kanten bereiken om tot op lossingen te komen voor het probleem, dat ons thans zo geheel bezighoudt. Ik wil er echter met nadruk op wijzen, dat verstoringen van de openbare orde en veiligheid niet kunnen worden geduld en dat de politie met alle haar ten dienste staande middelen, met name arrestatie, hiertegen zal moeten optreden." Advertentie Ged Oude Gracht 70 - Haarlem Telefoon 0 2500-20903 SERVICE 0 2510 - 32115 Na het Zeeuwse Serooskerke heeft ook het Limburgse Heerlen zijn schatgraver. Het is de 32-jarige heer J. van Zandvoort ambtenaar bij de inspectie gemeentefi- nanciën in Heerlen, die de vondst van zijn leven deed tijdens het omspitten van zijn tuintje. Op een gegeven moment kwamen met een schep grond enkele muntjes aan de oppervlakte. Uit nieuwsgierigheid ging hij dieper graven met als resultaat dat elf kilo munten uit de grond tevoorschijn kwamen. Na een wasbeurt bleek dat de vondst bestond uit munten, daterend van tussen 1863 en 1926 en afkomstig uit Ne derland, Engeland, België en Duitsland Op het moment dat de schat in de grond werd gestopt moet deze een waarde van 10.000,- gulden hebben vertegenwoordigd. De vondst bestaat in totaal uit ruim vier duizend munten. Evenals in Serooskerke gaat de helft van de schat naar de ge meente. Wat de gelukkige delver met zijn vondst gaat doen weet hij nog niet. Een handelaar bood hem reeds ongezien een kwartje per munt. Hoe rijk de familie Van Zandvoort zal worden moet nog blijk ken. Er komt namelijk nog een onderzoek van experts op het gebied van oude mun ten. De zes-jarige Annelies Broedelet uit Bunnik is gisteren om het leven gekomen nadat zij met haar hoofdje door een ruit van de voordeur van het ouderlijk huis was gevallen. Het meisje was over de stoep voor het huis gestruikeld. Een slag aderlijke bloeding was het gevolg. Het kind overleed tijdens het vervoer naar het algemeen ziekenhuis in Zeist. Harlin is straaljagerpiloot geweest en ontwerper bij de couturier Pierre Bal- main. Hij had de leiding van een groep van vijf Engelse en Amerikaanse berg beklimmers die een poging wilden doen de noordwand via de meest verticale rou- te te bestijgen. Acht Duitsers pogen dit eveneens. Beide groepen passen de Hi- malaj a-techniek toe, waarbij men touwen laat hangen, zodat leden van de groep naar het dal kunnen terugkeren om te rusten. Twee dagen geleden hadden de twee groepen zich voor de beklimming van het laatste stuk aaneengesloten. Het is nog niet bekend, of men door gaat met da poging om als eersten de verticale bestij ging te maken. Harlin was dinsdag weer omhoog gegaan na een korte rust. Dinsdagmiddag zag men hem als een klein rood figuurtje aan de wand hangen. De zon scheen op de toppen van de ber gen. Een Oostenrijkse journalist zag door een kijker, hoe hij zijn handen omhoog stak. Een onderdeel van een seconde la ter viel hij omlaag. Het leek een eeuwig heid te duren voordat het lichaam, meer dan een kilometer lager, neerkwam aan de voet van de noordwand. De Amerikaan Layton Kor en de Brit Chris Bonnington waren als eersten bij de verongelukte. Pas toen wist men zeker dat het de dertigjarige Harlin was. De poging om de 1600 meter hoge noord wand van de Eiger te bedwingen is nu 21 dagen aan de gang. Harlin was op een hoogte van 3400 meter boven de zeespie gel toen hij viel. Volgens sommige oogge tuigen viel hij, toen hij van het ene touw naar het andere wilde overstappen. Har lin laat een vrouw en twee kinderen een zoontje van negen en een dochtertje van zes achter. Hij heeft als eerste Amerikaan de noordwand van de Eiger via de zigzag-route beklommen. Ook de noordwand van de Matterhorn heeft hij bedwongen. Van onze correspondent) BRUSSEL Nadat de raad van mi nisters van de E.E.G. gisterochtend had besloten de salarisverhoging voor het per soneel van de gemeenschap te beperken tot zes percent, ingaande 1 januari jl., heeft het actiecomité een staking afge kondigd. Die ging gistermiddag om half drie in en ze zou vanmiddag om één uur eindigen. Bij de ministerraad lag een voorstel van de permanente vertegenwoordigers voor een verhoging van zes percent en één van de Europese comissie voor tien percent. Het personeel had 14 gevraagd. De be sprekingen in de ministerraad is kort ge weest. Op instigatie van Frankrijk heeft men het 6 voorstel in stemming ge bracht, dat met algemene stemmen werd aangenomen. Daarmee was dan tegelijkertijd de sta king ontketend. Men had eerst algemeen verondersteld dat die niet langer dan eni ge uren zou duren maar het actiecomité, gesterkt door een enquête onder de „Euro- craten" waaruit bleek dat wel 80 percent achter hen stond, dat wil zeggen voor sa larisverhoging was heeft er één voor 24 uur afgekondigd. Van het allerhoogste personeel ver klaarde één man, Alfred Mozer, kabinets chef van dr. Mansholt en paladijn van prins Claus, dat hjj staakte. Niemand nam dat au sérieux omdat men hem kent en omdat men weet hij de laatste jaren zo hard heeft gewerkt dat hij nog drie of vier maanden vakantie tegoed heeft. De directeur van de gemeentelijke ener gie-bedrijven in Oldenzaal, W. F. L. Mul ler, is gebelgd op de leiding van de BB, omdat men volgens hem „op wederrech telijke wijze een grote hoeveelheid water aan de totale capaciteit heeft onttrokken" tijdens een grote brandbestrijdingsoefe- ning. Hierdoor kwam een deel van Olden zaal enige tijd zonder water te zitten. Bovendien werd het stromingbeeld der mate beïnvloed dat nog geruime tijd on zuiver water uit de kranen kwam. De heer Muller is voornemens over deze kwestie een brief te schrijven aan het gemeente bestuur en aangifte te doen bij de politie. Al deze complicaties hadden volgens de heer Muller voorkomen kunnen worden in dien van te voren voldoende overleg was gepleegd. Men heeft nu op eigen houtje een grote hoeveelheid water, tussen de 100 en 150 kubieke meter, afgetapt. Er werd een zogenaamde noodvijver gevuld, die precies achter een opjaagstation lag. Hierdoor werd alle beschikbare capaci teit van het station opgebruikt.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1